Przedstawiamy 33 radnych, którzy przez najbliższe cztery lata będą rządzili w województwie. Większość z nich po raz pierwszy zasiądzie w sejmikowych ławach. Jednak wielu ma doświadczenie w pracy w samorządzie lub parlamencie. To dobrze wróży po poprzedniej kadencji, kiedy to sejmik był pośmiewiskiem nie tylko na Lubelszczyźnie.
Od dobrych decyzji Zarządu Województwa i radnych zależy również los wielu szpitali i placówek kulturalnych, promocja regionu oraz rozwój turystyki.
Prawo i Sprawiedliwość
46-lat, socjolog. Prezydent Lublina w latach 1998-2006. Wcześniej radny miejski. Przegrał walkę o kolejną kadencję, ale dostał się do sejmiku.
Ewa Dumkiewicz-Sprawka (PiS)
Dotychczas szefowała Wydziałowi Oświaty i Wychowania w lubelskim magistracie. Z wykształcenia chemik. Żona Lecha Sprawki lubelskiego kuratora
Teresa Kot (PiS)
Od roku 1998 zastępca wójta gminy Jastków. Założycielka i prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Jastkowskiej oraz Towarzystwa Rozwoju Edukacyjnego "Nasze Dzieci”. Dzięki niej prawie połowa dzieci wiejskich w gminie chodzi do przedszkola, co jest ewenementem w skali kraju.
Jan Frania (PiS)
46 lat, od 1992 roku dyrektor Rejonu Energetycznego w Janowie Lubelskim.
Tomasz Solis (PiS)
43 lat, wykształcenie średnie, prowadzi 18 ha gospodarstwo sadownicze w Mikołajówce gm. Urzędów.
Krzysztof Głuchowski (PIS)
50 lat, rolnik związany z "Rolniczą Solidarnością”, w latach 1997-2001 senator RP IV kadencji - klub parlamentarny Ruchu Odbudowy Polski.
Jerzy Szwaj (PiS)
42 lata, lekarz weterynarii, współwłaściciel spółki cywilnej "Przychodnia Weterynaryjna” w Parczewie. W ostatniej kadencji radnym powiatu parczewskiego.
Mieczysław Nizio (PiS)
50 lat, od kilku miesięcy Prezes Zamojskiej Korporacji Energetycznej, wcześniej szef Chełmskich Linii Autobusowych.
Ewa Panasiuk (PiS)
47 lat, absolwentka podyplomowego Studium Medycznego. Prowadzi własną działalność gospodarczą.
Marian Jaworski (PiS)
50 lat, były szef Lubelskiej Izby Rolniczej. Członek zarządu krajowego PSL Piast koalicjanta partii Kaczyńskich.
Krzysztof Rusztyn (PiS)
42 lata. Jest dyrektorem Wydziału Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego w zamojskim magistracie. Startował z listy PiS, ale nie należy do żadnej partii politycznej.
Polskie Stronnictwo Ludowe
58 lat, dyrektor Zespołu Szkół im. ks. Kwiatkowskiego w Bychawie. Założyciel i dyrektor artystyczny "Henryczków”, bychawskiej młodzieżowej orkiestry dętej (mającej tytuł ambasadora Lubelszczyzny). Od lat w sejmiku z ramienia PSL.
Marian Starownik (PSL)
52 lata, od 2002 roku starosta powiatu lubartowskiego. W przeszłości naczelnik i wójt gminy Uścimów (odwołany w stanie wojennym, przywrócony po protestach radnych) i poseł na Sejm w latach 1989-97. Jest właścicielem dużego gospodarstwa rolnego.
Edward Wojtas (PSL)
51 lat, ustępujący marszałek województwa lubelskiego. W pierwszej kadencji samorządu był członkiem zarządu województwa. Wcześniej pracował w urzędzie wojewódzkim, m. in. jako dyrektor generalny urzędu. Prezes wojewódzki PSL i członkiem Rady Naczelnej tejże partii.
Ireneusz Stolarczyk (PSL)
56 lat, lekarz medycyny. Od 1990 roku dyrektor szpitala powiatowego w Międzyrzecu Podlaskim.
Sławomir Sosnowski (PSL)
49 lat, wicemarszałek Lubelszczyzny w kadencji 2002-2006, były wicekurator lubelski, były dyrektor Zasadniczej Szkoły Rolniczej i Technikum Rolniczego w Woli Osowińskie.
Andrzej Romańczuk (PSL)
32 lata, pracuje w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Białej Podlaskiej. Wcześniej kierował powiatowym oddziałem ARiMR we Włodawie.
Arkadiusz Bratkowski (PSL)
47 lat, z ramienia ludowców zasiadał w Sejmie poprzedniej kadencji, był przewodniczącym Zamojskiego Sejmiku Samorządowego, jest fundatorem i jednym z założycieli Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej w Zamościu.
Jan Kowalik (PSL)
54 lata, absolwent AR w Lublinie, nauczyciel w Zespole Szkół Rolniczych w Różańcu. Były poseł trzech kadencji i były radny wojewódzki.
Platforma Obywatelska
49 lat. Prawnik (wykłada na UMCS) i samorządowy wyjadacz. W Radzie Miasta Lublina w latach 1994-2006. Bez powodzenia walczył cztery lata temu o prezydenturę Lublina. Startował w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych.
Marzena Świnarska (PO)
40 lat, średnie wykształcenie, przedsiębiorca (dostarcza jedzenie do lubelskich firm) i debiutantka w samorządzie.
Marek Flasiński (PO)
49 lat, wykształcenie wyższe techniczne, przedsiębiorca oraz prezes Puławskiej Izby Gospodarczej. Szef struktur miejskich PO w Puławach. W ubiegłym roku kandydował bezskutecznie w wyborach do Sejmu.
Józef Bergier (PO)
54 lat, dr hab. prof. nadzwyczajny, twórcą i rektor bialskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Białej Podlaskiej. W latach 1997-2001 poseł Akcji Wyborczej Solidarność. W poprzedniej kadencji radny bialskiej Rady Miejskiej.
Grzegorz Raniewicz (PO)
36 lat, prywatny przedsiębiorca z Chełma. W minionej kadencji radny Rady Miasta Chełm
Mariusz Grad (PO)
33 lata, przewodniczący partyjnego koła w Tomaszowie Lubelskim. Wyższe wykształcenie ekonomiczne. Kieruje biurem obsługi klienta w Karpackiej Spółce Gazownictwa. Kuzyn posła PO z okręgu tarnowskiego.
Samoobrona
53 lata, okulista z Zamościa, były poseł na Sejm, ostatnio radny sejmiku wojewódzkiego. Zasłynął m.in. wypisaniem blisko stu bezpłatnych recept, które nie były zarejestrowane w dokumentacji medycznej pacjentów. Trwa proces w tej sprawie
Lucyna Kozaczuk
56 lat, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmie. Kandydowała w wyborach na prezydenta miasta Chełm
Jacek Kopeć
33 lata, wykształcenie wyższe
Józef Krzyszczak
60 lat, w ubiegłej kadencji radny powiatu lubartowskiego. Przewodniczącym Samoobrony w powiecie lubartowskim i wiceprzewodniczącym partii na Lubelszczyźnie. Siedział za kratkami za finansowe przekręty, które doprowadziły do upadku banku spółdzielczego w Niedźwiadzie.
Lewica i Demokraci
42 lata. Był w poprzedniej Radzie Miasta Lublin. Sekretarz lubelskiej Rady Wojewódzkiej sojuszu Lewicy Demokratycznej. Starał się o mandat eurodeputowanego. Wykształcenie: politolog.
Izabella Sierakowska (LiD)
60 lat, posłanka partii lewicowych w latach 1989-1995 (była w PZPR). Przed karierą poselską uczyła w szkole języka rosyjskiego. Teraz walczy o prezydenturę Lublina (w pierwszej turze zdobyła najwięcej głosów).
Zbigniew Matuszczak (Lewica i Demokraci)
44 lata, wiceprezydent Chełma w latach 1998-2006. Pracuje w przedsiębiorstwie prywatnym.
Liga Polskich Rodzin
49 lat, zastępcą ordynatora neurologii szpitala w Biłgoraju. Była radna powiatu biłgorajskiego. Pełni też funkcję zastępcy rzecznika odpowiedzialności zawodowej Okręgowej Izby Lekarskiej w Lublinie. Zasiadała w sejmiku poprzedniej kadencji