Lubelskie Wojska Obrony Terytorialnej mają już ponad 700 żołnierzy, którzy przechodzą 16 dniowe szkolenia obejmujące przede wszystkim taktykę i zajęcia ogniowe
Mjr Jacek Otręba, pełniący obowiązki dowódcy stacjonującego w Chełmie 24 batalionu lekkiej piechoty 2 Brygady Obrony Terytorialnej, zorganizował spotkanie dla przedstawicieli władz samorządowych z powiatów chełmskiego, włodawskiego, łęczyńskiego, świdnickiego i krasnostawskiego. Na miejsce dotarło jedynie dwóch samorządowców ze Świdnika i jeden reprezentant powiatu krasnostawskiego.
Celem spotkania było zapoznanie uczestników z rolą i zadaniami Wojsk Obrony Terytorialnej w systemie obrony państwa oraz ich dotychczasowym rozwojem i funkcjonowaniem na Lubelszczyźnie. Organizatorzy skupili się przy tym przede wszystkim na 24 batalionie lekkiej piechoty. Kolejnym tematem była współpraca WOT z organami administracji publicznej.
– W tym roku formowane są dowództwa batalionów WOT w Chełmie, Dęblinie i Zamościu – powiedział mjr Otręba. – Kompletowane są także ich stany osobowe żołnierzami zawodowymi i częściowo żołnierzami Terytorialnej Służby Wojskowej. Dowództwo lubelskiego batalionu już zostało sformowane. Wcielani żołnierze przechodzą już 16 dniowe szkolenia podstawowe obejmujące przede wszystkim taktykę i zajęcia ogniowe. Z kolei w przyszłym roku zostanie sformowane dowództwo batalionu lekkiej piechoty w Białej Podlaskiej.
W całej 2 Brygadzie OT jest już około 700 żołnierzy. Docelowo ma ich być ponad 4 tysiące. Natomiast bataliony mają liczyć po około 700 mundurowych.
– Służba w WOT cieszy się w naszym regionie dużym zainteresowaniem – mówi mjr Dariusz Drączkowski, szef Sekcji Komunikacji Społecznej w dowództwie 2 LBOT. – Rekrutacja przebiega sprawnie. Tym bardziej, że za każdy dzień szkolenia żołnierz otrzymuje około 100 zł, w zależności od posiadanego stopnia. Ponadto za pozostawanie w dyspozycji przysługuje mu comiesięczny dodatek w wysokości 320 zł.
Wśród samorządowców, którzy nie zawiedli organizatorów, był Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika i działacz stowarzyszenia ObronaNarodowa.pl – Ruch na Rzecz Obrony Terytorialnej.
– WOT jako kolejny rodzaj sił zbrojnych to bardzo potrzebna formacja – mówi burmistrz Jakson. – Przecież jej misją jest „Obrona i wspieranie lokalnych społeczności”. Uważam, że powołanie jej to też znakomity sposób zbliżenia wojska do społeczeństwa.
Po sformowaniu batalionów należące do nich kompanie zostaną przypisane poszczególnym powiatom. W ich skład będą wchodzili żołnierze pochodzący z tych powiatów. Na przykład do tej pory z samego Chełma do nowej służby zgłosiło się już około 100 osób, a z całego tak zwanego Stałego Rejonu Odpowiedzialności 2 blp, czyli powiatów chełmskiego, włodawskiego, łęczyńskiego, świdnickiego i krasnostawskiego – ponad 200.
Mjr Drączkowski przypomina, że zainteresowani służbą w WOT pierwsze kroki powinni kierować do Wojskowych Komend Uzupełnień.