Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 maja 2017 r.
15:02

Ogromne kręgi na górkach czechowskich. „To znakomite miejsce na randkę”

0 53 A A

W Lublinie powstaje land art autorstwa Jarosława Koziary. Lubelski artysta w swojej karierze wykonał już kilkanaście podobnych dzieł, a teraz pośród nawłoci kanadyjskiej tworzy ogromne kręgi na górkach czechowskich.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Land art to dzieło, do którego wykonania artysta wykorzystuje elementy natury. Artyści twierdzą, że są formą wciągnięcia jej do interakcji. Najczęściej land arty kojarzone są jednak z kręgami w zbożu, które uzyskuje się przez wycięcie pasm zieleni. Najlepiej widoczne są z góry.

Pomysłodawcą lubelskiego land artu jest Forum Kultury Przestrzeni. – Idea narodziła się w ubiegłym roku. Uznaliśmy, że warto jakoś zagospodarować teren górek czechowskich. Pomysł spodobał się Jarosławowi Koziarze, który uzyskał zgodę od firmy TBV, będącej właścicielem gruntu – mówi Magdalena Nosek, jedna z inicjatorek akcji.

Autorzy pomysłu zasięgnęli opinii botaników. Naukowcy potwierdzili, że land art nie będzie ingerował w glebę, ani zagrażał miejscowym gatunkom zwierząt.

Prace na górkach czechowskich ruszyły w zeszłym tygodniu. Jarosław Koziara zaczął tworzyć kręgi, wykaszając pasma rosnącej tam nawłoci kanadyjskiej. Pomaga mu Magdalena Nosek, która wspólnie z artystą sprząta teren. Na miejscu zobaczyliśmy ogromny wór ze śmieciami, w którym znajdowały się głównie butelki po piwie.

Land art ma być gotowy w lipcu, kiedy nawłoć kanadyjska osiągnie wysokość nawet półtora metra. – Co kilka tygodni będę musiał wykaszać pasma, aby zachować widoczny kontrast. Ludzie będą tu spacerować w prawdziwym labiryncie. Największy okrąg ma średnicę 160 metrów – mówi Koziara.

Z kolei Nosek przekonuje, że land art będzie znakomitym miejscem na spędzanie wolnego czasu. – To doskonałe miejsce na randkę, spacer albo piknik, ale też jednocześnie świetne miejsce do nauki przyrody, obserwacji motyli i ptaków. Planujemy zorganizować tutaj festiwal latawców – zdradza.

Czy pomysł spodobał się okolicznym mieszkańcom? – Ludzie, którzy spacerują tędy z psami przeważnie chwalą naszą akcję. Zawsze znajdą się jacyś malkontenci – przyznaje Koziara.

Firma TBV w przyszłości zamierza na górkach czechowskich jednak postawić bloki. A zatem jaki będzie los land artu po wakacjach? – Nie wybiegam zbyt daleko w przyszłość. Land art ma charakter doraźny – mówi artysta.

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Rusłan / 1 czerwca 2017 o 21:40
0
Przestańcie z tą zabudową na 30 procentach! Przecież to ściema dla idiotów. Właściciel terenu może zabudować 2 % powierzchni powiększonej względem zakupionej przez TBV. Czechów w tym miejscu jest przesycony blokami a KANAŁ NAPOWIETRZAJĄCY (jedyny już w Lublinie) jest niezwykle cenny też dla mieszkańców innych dzielnic. W innych miastach w Polsce dąży się do odbudowywania takich kanałów (przez "udrożnienie") a tu nasz prezydent chce pozwolić to zabudować? I to ma być DOBRY gospodarz? Toż to ekonomista!! Zysk dla swoich, męka dla nas - mieszkańców Lublina. Nie, dzięki!!
Przestańcie z tą zabudową na 30 procentach! Przecież to ściema dla idiotów. Właściciel terenu może zabudować 2 % powierzchni powiększonej względem zakupionej przez TBV. Czechów w tym miejscu jest przesycony blokami a KANAŁ NAPOWIETRZAJĄCY (jedyny już w Lublinie) jest niezwykle cenny też dla mieszkańców innych dzielnic. W innych miastach w Polsce dąży się do odbudowywania takich kanałów (przez "udrożnienie") a tu nasz prezydent chce pozwolić to zabudować? I to ma być DOBRY gospodarz? Toż to ekonomista!! Zysk dla swoich, męka dla nas... rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 14:34
0
"Pożytkiem z tych nieużytków" nawet dla Ciebie, piszącego ten komentarz, jest przewietrzanie miasta. Bo skoro piszesz, to chyba oddychasz? A ten teren to jedyny w północnej części miasta, jeszcze nie zabudowany bezmyślnie klin napowietrzający. Jeśli nie wierzysz innym czytelnikom, możesz łatwo znaleźć 10 min wykład prof Kaszewskiego, bodaj największego w mieście specjalisty od tych spraw, znajdziesz go na You tube, zarejestrowany podczas konferencji z ratusza zorganizowanej rok temu w maju przez Stowarzyszenie Obrony Górek Czechowskich. Przy okazji posłuchasz o tzw"wyspie ciepła" i jak ona Ciebie i Twoich bliskich dotyczy. Jak tam dotrzesz, będziesz w okolicy kopalni wiedzy, w której to inni prelegenci konferencji w krótkich setach naukowo i łopatologicznie wytłumaczą Ci dlaczego ten teren jest tak istotny i dlaczego karygodne jest myślenie o niszczeniu go przez betonowanie. Miłego odbioru. A potem dopiero się wypowiadaj i zachwalaj dewelopera. Niech buduje, jego działalność przyda się na pewno wielu ludziom. Ale niech buduje tam, gdzie nic nie zrujnuje. A zwłaszcza powietrza, jego klienci tez chyba oddychają?
"Pożytkiem z tych nieużytków" nawet dla Ciebie, piszącego ten komentarz, jest przewietrzanie miasta. Bo skoro piszesz, to chyba oddychasz? A ten teren to jedyny w północnej części miasta, jeszcze nie zabudowany bezmyślnie klin napowietrzający. Jeśli nie wierzysz innym czytelnikom, możesz łatwo znaleźć 10 min wykład prof Kaszewskiego, bodaj największego w mieście specjalisty od tych spraw, znajdziesz go na You tube, zarejestrowany podczas konferencji z ratusza zorganizowanej rok temu w maju przez Stowarzyszenie Obrony Górek Czechow... rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:23
0
nie ma pozytku z tych nieużytków mozna trochę zabudować resztę zrobić "dziki" park, jefnym słowem zagospodarować te obszary
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:08
0
Info dla "gościa", który pyta o konsultantów naukowych. Szczegółowe info znajdziesz na stronie fkp. Jest tam M.in pismo skierowane do RDOS. Konsultacje były prowadzone np z prof. Urban, prof. Chmielewskim, prof. Trzaskowską, dr Szkolutem, dr Biaduniem i panem Tomaszem Buczkiem (ten ostatni jest ornitologiem oraz najlepszym w Lublinie znawcą chomika europejskiego specjalizację pozostałych można sobie wygooglować jak się nie wie)
Avatar
ziomek / 31 maja 2017 o 13:27
0
HA HA HA......... Naprawdę tak Ci się podoba beton? Blok na bloku, zero zieleni i przestrzeni (nie mówię o koncertowej gdzie jeszce kilka drzew zostało po drugiej stronie teg wspaniałego osiedla). Ciekawe gdzie samochód postawisz i gdzie z dzieckiem wyjdziesz na spacer? Na Stary dobry jeszcze zielony Czechów?   
Avatar
generał / 31 maja 2017 o 12:32
0
undefined napisał:
Jeśli na Górkach miałoby powstać coś w stylu osiedla Prestige to ja pierwszy się ustawiam w kolejce po mieszkanie :)
 Ostatnio oglądałem mieszkanie na tym osiedlu i przyznam bez bicia, że okazało się całkiem fajne + bardzo spokojna okolica. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie.
Avatar
Gość / 31 maja 2017 o 12:25
0
Jeśli Land art to szczyt marzeń "obrońców" górek to ja dziękuję. Niech stawiają te apartamentowce w otoczeniu zielonego parku to przynajmniej będzie gdzie dzieciaki zabrać a nie tylko patrzeć jak przez całe lato znudzona młodzież chleje piwsko i się wydziera pochowana w okolicznych krzakach.
Avatar
Gość / 31 maja 2017 o 11:46
0
"Autorzy pomysłu zasięgnęli opinii botaników. Naukowcy potwierdzili, że land art nie będzie ingerował w glebę, ani zagrażał miejscowym gatunkom zwierząt." Można poznać nazwiska tych naukowców? Botanicy zajmują się roślinami więc jakim prawem oceniają czy zagraża on zwierzętom? Czy przypadkiem nie ma tam nor chomika?
Avatar
Gość / 31 maja 2017 o 11:14
0
u mnie trzeba skosić ogródek bo strasznie zarosło , nie musi być jakoś strasznie artystycznie
Avatar
Gość / 31 maja 2017 o 10:36
0
Jeśli na Górkach miałoby powstać coś w stylu osiedla Prestige to ja pierwszy się ustawiam w kolejce po mieszkanie :)
Avatar
Rusłan / 1 czerwca 2017 o 21:40
0
Przestańcie z tą zabudową na 30 procentach! Przecież to ściema dla idiotów. Właściciel terenu może zabudować 2 % powierzchni powiększonej względem zakupionej przez TBV. Czechów w tym miejscu jest przesycony blokami a KANAŁ NAPOWIETRZAJĄCY (jedyny już w Lublinie) jest niezwykle cenny też dla mieszkańców innych dzielnic. W innych miastach w Polsce dąży się do odbudowywania takich kanałów (przez "udrożnienie") a tu nasz prezydent chce pozwolić to zabudować? I to ma być DOBRY gospodarz? Toż to ekonomista!! Zysk dla swoich, męka dla nas - mieszkańców Lublina. Nie, dzięki!!
Przestańcie z tą zabudową na 30 procentach! Przecież to ściema dla idiotów. Właściciel terenu może zabudować 2 % powierzchni powiększonej względem zakupionej przez TBV. Czechów w tym miejscu jest przesycony blokami a KANAŁ NAPOWIETRZAJĄCY (jedyny już w Lublinie) jest niezwykle cenny też dla mieszkańców innych dzielnic. W innych miastach w Polsce dąży się do odbudowywania takich kanałów (przez "udrożnienie") a tu nasz prezydent chce pozwolić to zabudować? I to ma być DOBRY gospodarz? Toż to ekonomista!! Zysk dla swoich, męka dla nas... rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 14:34
0
"Pożytkiem z tych nieużytków" nawet dla Ciebie, piszącego ten komentarz, jest przewietrzanie miasta. Bo skoro piszesz, to chyba oddychasz? A ten teren to jedyny w północnej części miasta, jeszcze nie zabudowany bezmyślnie klin napowietrzający. Jeśli nie wierzysz innym czytelnikom, możesz łatwo znaleźć 10 min wykład prof Kaszewskiego, bodaj największego w mieście specjalisty od tych spraw, znajdziesz go na You tube, zarejestrowany podczas konferencji z ratusza zorganizowanej rok temu w maju przez Stowarzyszenie Obrony Górek Czechowskich. Przy okazji posłuchasz o tzw"wyspie ciepła" i jak ona Ciebie i Twoich bliskich dotyczy. Jak tam dotrzesz, będziesz w okolicy kopalni wiedzy, w której to inni prelegenci konferencji w krótkich setach naukowo i łopatologicznie wytłumaczą Ci dlaczego ten teren jest tak istotny i dlaczego karygodne jest myślenie o niszczeniu go przez betonowanie. Miłego odbioru. A potem dopiero się wypowiadaj i zachwalaj dewelopera. Niech buduje, jego działalność przyda się na pewno wielu ludziom. Ale niech buduje tam, gdzie nic nie zrujnuje. A zwłaszcza powietrza, jego klienci tez chyba oddychają?
"Pożytkiem z tych nieużytków" nawet dla Ciebie, piszącego ten komentarz, jest przewietrzanie miasta. Bo skoro piszesz, to chyba oddychasz? A ten teren to jedyny w północnej części miasta, jeszcze nie zabudowany bezmyślnie klin napowietrzający. Jeśli nie wierzysz innym czytelnikom, możesz łatwo znaleźć 10 min wykład prof Kaszewskiego, bodaj największego w mieście specjalisty od tych spraw, znajdziesz go na You tube, zarejestrowany podczas konferencji z ratusza zorganizowanej rok temu w maju przez Stowarzyszenie Obrony Górek Czechow... rozwiń
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:23
0
nie ma pozytku z tych nieużytków mozna trochę zabudować resztę zrobić "dziki" park, jefnym słowem zagospodarować te obszary
Avatar
Gość / 1 czerwca 2017 o 11:08
0
Info dla "gościa", który pyta o konsultantów naukowych. Szczegółowe info znajdziesz na stronie fkp. Jest tam M.in pismo skierowane do RDOS. Konsultacje były prowadzone np z prof. Urban, prof. Chmielewskim, prof. Trzaskowską, dr Szkolutem, dr Biaduniem i panem Tomaszem Buczkiem (ten ostatni jest ornitologiem oraz najlepszym w Lublinie znawcą chomika europejskiego specjalizację pozostałych można sobie wygooglować jak się nie wie)
Avatar
ziomek / 31 maja 2017 o 13:27
0
HA HA HA......... Naprawdę tak Ci się podoba beton? Blok na bloku, zero zieleni i przestrzeni (nie mówię o koncertowej gdzie jeszce kilka drzew zostało po drugiej stronie teg wspaniałego osiedla). Ciekawe gdzie samochód postawisz i gdzie z dzieckiem wyjdziesz na spacer? Na Stary dobry jeszcze zielony Czechów?   
Avatar
generał / 31 maja 2017 o 12:32
0
undefined napisał:
Jeśli na Górkach miałoby powstać coś w stylu osiedla Prestige to ja pierwszy się ustawiam w kolejce po mieszkanie :)
 Ostatnio oglądałem mieszkanie na tym osiedlu i przyznam bez bicia, że okazało się całkiem fajne + bardzo spokojna okolica. Przynajmniej takie odniosłem wrażenie.
Avatar
Gość / 31 maja 2017 o 12:25
0
Jeśli Land art to szczyt marzeń "obrońców" górek to ja dziękuję. Niech stawiają te apartamentowce w otoczeniu zielonego parku to przynajmniej będzie gdzie dzieciaki zabrać a nie tylko patrzeć jak przez całe lato znudzona młodzież chleje piwsko i się wydziera pochowana w okolicznych krzakach.
Avatar
Gość / 31 maja 2017 o 11:46
0
"Autorzy pomysłu zasięgnęli opinii botaników. Naukowcy potwierdzili, że land art nie będzie ingerował w glebę, ani zagrażał miejscowym gatunkom zwierząt." Można poznać nazwiska tych naukowców? Botanicy zajmują się roślinami więc jakim prawem oceniają czy zagraża on zwierzętom? Czy przypadkiem nie ma tam nor chomika?
Avatar
Gość / 31 maja 2017 o 11:14
0
u mnie trzeba skosić ogródek bo strasznie zarosło , nie musi być jakoś strasznie artystycznie
Avatar
Gość / 31 maja 2017 o 10:36
0
Jeśli na Górkach miałoby powstać coś w stylu osiedla Prestige to ja pierwszy się ustawiam w kolejce po mieszkanie :)
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 23 lipca 2018 r. 0 0

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele
galeria

Związkowcy kontra związkowcy w puławskich Azotach. Wysyłają listy i apele 25 7

Z jednej strony mobilizacja do uczestnictwa w pikiecie i referendum strajkowym, z drugiej oskarżenia o działanie „godzące w dobre imię spółki”. Związki zawodowe w puławskich Azotach już dawno nie były ze sobą tak skłócone.

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie?
Alarm 24

Strajk pilotów linii Ryanair, problem pasażerów. Jak duże można dostać odszkodowanie? 8 2

Setki rejsów zostały odwołane z powodu strajku pilotów linii Ryanair. Chodzi także o loty z Polski i do Polski. Pechowi pasażerowie mają prawo do odszkodowania od linii lotniczych. Pieniędzy można żądać także wtedy, gdy lot opóźni się o co najmniej dwie godziny.

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 23 1

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 134 15

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 377 16

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 2 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 5 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 23 10

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 4

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 19 6

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!