Co druga obietnica złożona przez Platformę Obywatelską i Polskie Stronnictwo Ludowe nie została spełniona – twierdzą działacze Prawa i Sprawiedliwości. Konferencje prasowe w tej sprawie zwołali w sobotę w kilku miastach – także w Lublinie. Termin był nieprzypadkowy.
Tego dnia w Warszawie odbywała się konwencja programowa Koalicji Obywatelskiej, którą w wyborach samorządowych tworzą Platforma Obywatelska i Nowoczesna, a w ostatnich dniach dołączyła do nich Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. – Chcemy ostrzec Polaków, także mieszkańców województwa lubelskiego, aby patrzeć na składane tam obietnice przez palce i im nie wierzyć – przekonywał w Lublinie Konrad Sawicki, rzecznik prasowy lubelskich struktur PiS.
- Przeanalizowaliśmy programy, dostępne w Internecie dokumenty, odpowiedzi na interpelacje. Jest 105 zapowiedzi programowych, z których nie zrealizowano 55, zrealizowano 46, a cztery pozostają w realizacji.
Według polityków PiS, chodzi o deklaracje składane przez PO i PSL w trakcie kampanii parlamentarnej w 2011 roku i tuż po powołaniu wspólnego rządu. – Nasi konkurenci przedstawiali ciekawe pomysły, ale gorzej było z ich realizacją. Obiecywali obniżenie podatków i wprowadzenie podatku liniowego, likwidację NFZ, dostosowanie sieci kolei do prędkości ponad 160 km/h, program mieszkaniowy czy modernizację dworców kolejowych – wyliczał wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz, przytaczając też obietnice zrealizowane przez obecny rząd PiS, m.in.: program 500+, wyprawki szkolne dla uczniów, obniżenie wieku emerytalnego czy ułatwienia dla osób niepełnosprawnych. – My pokazaliśmy, że nie tylko mamy program, ale także go realizujemy. Tak samo będzie z naszym programem samorządowym – stwierdził szef lubelskiego PiS.
O swoich propozycjach dla regionu politycy PiS w sobotę jednak nie mówili. Potwierdzili za to nazwiska liderów list w poszczególnych okręgach w wyborach do sejmiku województwa. Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami będą nimi: Mieczysław Ryba (Lublin), Tomasz Solis (tzw. okręg około lubelski), Jerzy Szwaj (Biała Podlaska), Zdzisław Szwed (Chełm) i Maria Gmyz (Zamość).
Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w okręgu obejmującym stolicę województwa na kolejnych czołowych miejscach znajdą się przedstawiciele ugrupowań koalicyjnych.
Drugą pozycję ma zająć Zbigniew Wojciechowski z Porozumienia. Do „trójki” przymierzany był Jacek Sobczak, w przeszłości związany z PO były wicemarszałek województwa. Polityk zrezygnował jednak ze startu. Z tego miejsca najprawdopodobniej wystartuje Bogna Bender-Motyka. To związana z Solidarną Polską dziennikarka, która po wygranych przez PiS wyborach parlamentarnych w 2015 roku została zatrudniona w TVP Lublin.