Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2019 r.
16:04

Po akcji CBA: Jest wniosek o tymczasowy areszt dla Piotra Kowalczyka

30 199 A A
Październik 2018. Wieczór wyborczy w sztabie Krzysztofa Żuka, który po raz trzeci wygrał wybory na prezydenta Lublina. Piotr Kowalczyk po prawej stronie prezydenta Żuka
Październik 2018. Wieczór wyborczy w sztabie Krzysztofa Żuka, który po raz trzeci wygrał wybory na prezydenta Lublina. Piotr Kowalczyk po prawej stronie prezydenta Żuka

Prokuratura wnioskuje o tymczasowe aresztowanie Piotra Kowalczyka. Były przewodniczący lubelskiej rady miasta został zatrzymany przez CBA. Wraz z nim zatrzymano również przedsiębiorcę i krewnego byłego wojewody, a obecnie posła PiS Przemysława Czarnka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledztwo w sprawie Kowalczyka i trzech współpracujących z nim przedsiębiorców prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Wszyscy czterej mężczyźni zostali zatrzymani we wtorek przez CBA. W czwartek byli przesłuchiwani w prokuraturze. Śledczy nie zdradzają żadnych informacji na ten temat – łącznie z treścią zarzutów.

Enigmatycznie o sprawie wypowiada się również reprezentujący Piotra Kowalczyka adwokat Marek Chołdzyński.

- Mój klient został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Do sądu skierowano wniosek o tymczasowe aresztowanie, który zostanie rozpoznany w piątek. Nie komentuję zarzutów, ani naszego stanowiska co do ich treści – kwituje Chołdzyński.

Wśród zatrzymanych są również dwaj przedsiębiorcy z biura architektonicznego, które współpracuje z Piotrem Kowalczykiem. To Adam M. i Mariusz P.

- Mój klient nie przyznał się zarzucanych mu czynów. Składał wyjaśnienia, których treści nie mogę ujawnić. Skierowano wobec niego wniosek o tymczasowe aresztowanie – mówi adwokat Andrzej Latoch, reprezentujący Mariusza P.

Mężczyzna ten jest krewnym byłego wojewody, a obecnie posła Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Czarnka. Z kolei jak wynika z dostępnych w sieci danych KRS, obu łączą także relacje biznesowe – obaj widnieją w zarządzie spółki zajmującej się działalnością w branży turystycznej.

Jak tłumaczy polityk, wspomniane informacje są nieaktualne: firma miała przestać działać w 2005 roku, a on sam udziałów w niej pozbył się w 2015 roku, przed objęciem funkcji wojewody.

– Mariusz P. jest moim krewnym, ale każdy ma jakiś krewnych. Nie utrzymuję z nim żadnych kontaktów, ani rodzinnych, ani towarzyskich, ani biznesowych. Proszę nie łączyć mnie z tą sprawą – kwituje Czarnek.

Czwarty zatrzymany to Maciej Sz. Jest prezesem spółki, która - jak czytamy na jej stronie internetowej - "specjalizuje się w pośrednictwie w transakcjach nieruchomości komercyjnych oraz luksusowych."

 

Pracownia Adama M. i Mariusza P. stara się w lubelskim ratuszu o zgodę na urządzenie mieszkań w dawnej szkole odzieżowej przy ul. Spokojnej. Na parterze dawnej szkoły planowane są lokale usługowe. Projekt przewiduje też budowę garażu podziemnego.

Akcja CBA związana jest jednak z terenami przy ul. Zana. Słowacki biznesmen chciał tam postawić wieżowiec. W załatwieniu niezbędnych zgód mieli mu pomóc Piotr Kowalczyk oraz jego współpracownicy. Okazało się jednak, że inwestor to w rzeczywistości agent CBA, a cała sprawa jest prowokacją.

Piotr Kowalczyk i jego współpracownicy zostali zatrzymani we wtorek, kiedy podpisywali umowę dotyczącą inwestycji.

– Osoby te działały w porozumieniu i powoływały się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, m.in. w Urzędzie Miasta Lublin – wyjaśnia Temistokles Brodowski, rzecznik CBA. - Mężczyźni porozumieli się w sprawie załatwienia pozwolenia na budowę i innych dokumentów, niezbędnych do budowy wieżowca przy ul. Zana w Lublinie. Zapłatą miał być milion złotych łapówki. Kwota ta została ujęta w podpisywanej umowie.

W środę po południu Piotr Kowalczyk przekazał mediom specjalne oświadczenie, w którym odpiera zarzuty biura.

- Padłem ofiarą prowokacji wykonanej przez agentów CBA. Umowa, którą w dobrej wierze zawarłem z rzekomym słowackim inwestorem dotyczy przygotowania dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji znajdującej się przy ulicy Zana – czytamy w oświadczeniu.

Kowalczyk zapewnia, że ani w umowie, ani też w żadnej innej formie, nie zobowiązał się do czynności innych, niż „wykonanie koncepcji architektonicznej, prac projektowych i dokumentacji prawnej niezbędnej do realizacji inwestycji”.

- Zaistniała sytuacja jest absurdalną próbą oczernienia i dyskredytowania mojej osoby oraz rodziny – kwituje były samorządowiec.

W czwartek za Kowalczyka poręczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Takie oświadczenie złożyłem – mówi prezydent, który wierzy w niewinność Piotra Kowalczyka. – Był moim wieloletnim współpracownikiem, nigdy nie nadużył mojego zaufania. Nigdy nie dał powodu, by podejrzewać o jakiekolwiek nieprawidłowości działania, w których uczestniczył. Wierzę, że przed sądem udowodni swoją niewinność w tej sprawie, już jako przedsiębiorca, bo z urzędem, jak wszyscy państwo wiecie, nie jest związany już od ubiegłego roku.

Prezydent zwrócił również uwagę, że działka, której miałaby dotyczyć sprawa jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

– Tutaj nie ma swobody w podejmowaniu decyzji przez upoważnionego urzędnika, ponieważ jak jest plan, to praktycznie rzecz biorąc decyzja o pozwoleniu na budowę jest określona przepisami, i to ściśle określona, i nie ma tam miejsca na uznaniowość – wyjaśnia Krzysztof Żuk.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 199

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 grudnia 2019 r. o 16:27
+59
Dziś Żuk wstawił się za Kowalczykiem sam przyznając że nie zna szczegółów uznał jednak z góry że jest niewinny. Teraz Kowalczyk wniosek o areszt czyli CBA ma twarde dowody. Kompromitacja Panie Prezydencie Żuk.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2019 r. o 16:27
+53
Lubelski korowód, kiedy to się skończy? Kiedy zapanuje normalność, kiedy ci pajace się nasyca a Lublinem zaczną rządzić normalni ludzie, którzy chcą zrobić coś dla miasta.
Avatar
Alan / 5 grudnia 2019 r. o 16:33
+52
Układ zamknięty?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2019 r. o 16:41
+46
pamiętam jak K. śpiewał na schodach ratusza chłopców z placu broni "kocham wolność" : „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”, a tera masz babo placek muahahahaaa
Avatar
Kali / 5 grudnia 2019 r. o 16:39
+45
"A miało być tak pięknie..." :)
Avatar
Janek / 5 grudnia 2019 r. o 16:37
+44
A co Czrnek ma do jakiegos krewnego??? Ja też mam kuzyna dobrego cwaniaczka,z którym nie utrzymuje kontaktów od 20 lat.I co,za jego przekrety mam odpowiadac???
Avatar
Klek / 5 grudnia 2019 r. o 16:42
+41
Niby że na forum nagonka na Kowalczyka ale chwila bronicie go (zakładając że nie jesteście wynajętymi przez niego trokami) i jakie macie dowody na jego niewinność? Ze prawa ręka Żuka to znaczy że kryształowy? Natomiast na jego winę dowody są skoro wnioskują o areszt. Daleko mi do PIS ale uważam że Żuk się skompromitował broniąc Kowalczyka nie znając szczegółów założyl że niewinny
Avatar
Cartman / 5 grudnia 2019 r. o 16:46
+39
Dla sympatyków PO. Załóżmy że prezydentem Lublina jest człowiek z PIS. Pan Kowalczyk jest jego prawa ręka przez kilka lat i przewodniczącym rady miasta. Zna wszystkich ma wpływ na wszystkie dezycje w mieście. I nagle taka afera. Już widzę Wasze komentarze Ale jak z PO to niewinny i kryształ człowiek
Avatar
Gość / 5 grudnia 2019 r. o 16:44
+36
A co, jeśli don pietro a.k.a. Testa Grande na skutek dyskomfortów celi znacznie gorszych nawet od tych, jakie panują w dewelo-apartamętach, dojdzie do wniosku, że nie opłaca mu się kryć wsPÓłudziału capo di tutti, czyli dewelo-dottore?
Avatar
może nie? / 5 grudnia 2019 r. o 20:51
+33
Kończę studia i daję nogę  jak najszybciej jak morzna z tego Miasta Inspiracji. Nawet do Reszowa  o tam już większe perspektywy
 Wróć jeszcze do szkoły podstawowej - "morzna" się tam nauczyć pisać bezbłędnie, bo inaczej karierę "morzna" przegapić.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 06:49
+1
A kiedy ARESZT DLA ŁYSEGO????? PIS ma szczęscie,że Kowalczyk odszedł i zacumował w PSL-u !!!
Avatar
poldek / 8 grudnia 2019 r. o 16:49
0
Zdjęcie do tego artykułu to chyba jakaś reprodukcja z Bruegela.
Avatar
Alfred / 7 grudnia 2019 r. o 09:54
+5
Pętla na szyi łysonia się zaciska... Kaśka już chyba mu spakowała szczoteczkę do zębów i ciepłe skarpetki. Przydadzą się!
Avatar
Gość / 7 grudnia 2019 r. o 09:47
-1
A gdzie jest sprawa SKOKÓW kilku miliardów i senator Birecki.pilnuje podobno u Glapińskiego tych 100 ton złota
Avatar
W.Nadzieja / 6 grudnia 2019 r. o 22:38
+9
Wypowiedź łysego w sprawie warunków zabudowy jest piękna - niech zobaczy co zrobili w UM po referendum za 500.000zł w sprawie górek czechowskich czy czasem to nie urzędasy zmieniły warunki zabudowy górek czechowskich ! To powinno CBA badać bo tam poszły większe pieniądze. Nie wspomnę o apartamentowcu przy hotelu stara "UNIA" tam też zostały zmienione warunki zabudowy . To jest początek góry lodowej tonącego kapitana łysego z Lublina
Avatar
cccc / 6 grudnia 2019 r. o 15:59
+12
A ten wniosek Prezydenta o sprzedaż parceli na Piłsudskiego 17 pod HOTEL ....grudzień 2018 bylo głosowanie Rady Miasta która się zgodziła na sprzedaż a tydzień temu tj. grudzień 2019 Prokuratura Rejonowa w Lublinie zaczęła badać sprawę ...ciekawe co z tego wyjdzie też :) ale ta sprawa jeszcze bardziej śmierdzi niż ta na Zana bo chodziło o 22 miliony cena wywoławcza jak pisały media rok temu
Avatar
pip / 6 grudnia 2019 r. o 15:03
-5
Ludzie pomyśleliście, że ktoś z rodziny tych osób może to wszystko czytać? Jak możecie pisać takie rzeczy i oczerniać innych nie znając ich... TO PODŁE...
Powiem ci co jest podłe. Korupcja jest podła, bo niszczy podstawy życia społecznego i gospodarczego. Deweloper wliczyłby sobie ten milion w koszty zakupu mieszkań- takie łapówki finansują jedynie klienci, nigdy deweloperzy z zysków własnych. Jeśli więc ktoś zechce narzekać na wysokie ceny mieszkań- to już wiecie dlaczego są wysokie. Także dzięki korupcji. Dwa, korupcja niszczy uczciwych przedsiębiorców i wpływa negatywnie na zdrową, wolnorynkową konkurencję. Mieszkania zbuduje ten, kto zapłaci łapówkę- nie musi się przejmować ich jakością, standardem wykonania, bo wie, że nie ma konkurencji. Klient dostaje kiepskiej jakości mieszkanie za wyższą cenę. To wpływa na nas wszystkich! Już coś świta? KORUPCJA TO PODŁOŚĆ I NIE MA NA NIĄ ZGODY W CYWILIZOWANYCH KRAJACH!!! SKORUMPOWANI POLITYCY OKRADAJĄ NAS WSZYSTKICH!!!
człowieku o czym ty mówisz?? osądzasz niewinnych ludzi... do chol*ry to miałbyś najwyższy budynek w lublinie!! Rozumiem ze przeciętny człowiek nigdy miliona nie widział na oczy i nie ogarnia czego takiego jak to że to jest normalna cena za projekty i tyle kosztują mieszkania... brak słów
Miliard też byłby "normalną" cena dla takich jak ty. Brak egzekucji rent planistycznych też jest "normalny". Wydawanie pozwoleń na budowę przez nieuprawnionych urzędników "ratusza" też jest "normalną" procedura w lubelskim magistracie.
 O jeżu, jest i populista znający się na wszystkim, wiszący na pluszowym krzyżu, powołujący się na męczeństwo rotmistrza Pileckiego. 1) Tak, tyle kosztują projekty budowlane na takie budynki. Miałeś w ręku kiedykolwiek kosztorys na taki obiekt? Oczywiście że nie, nie masz o tym zielonego pojęcia jakie to są wyceny, więc nadrabiasz jak zwykle tupetem. 2) Brak egzekucji renty planistycznej wynika pewnie z tego, że zgodnie z ustawą konieczność zapłaty tej renty można w różny sposób ominąć. Jeżeli takie jest prawo to o co pretensje do obywatela, że stara się nie zapłacić haraczu często za nic (np. jeżeli wcześniej miał WZ to uchwalenia MPZP nie zwiększyło wartości jego nieruchomości) i do urzędnika, że nie jest w stanie wyegzekwować czegoś, czego zgodnie z prawem i orzecznictwem sądów administracyjnych wyegzekwować się nie da? 3) Nie, wydawanie decyzji bez formalnego upoważnienia nie jest "normalne" i to jest jedyne w czym masz rację. Ale faktem jest też, że zazwyczaj wynika to nie ze splotu ciemnych sił, tylko zwykłego burdelu organizacyjnego i niedopatrzenia. Spisku można by szukać tylko gdyby wykazać, że decyzja miałaby inną treść, gdyby wydał ją inny urzędnik. A zazwyczaj po prostu jakiś pacan nie dopilnował przedłużenia upoważnienia. BIP jest pełen takich decyzji o upoważnieniu, UM wydaje je nieustannie. Jeżeli jest w tym jakieś drugie dno to proszę bardzo, trzeba drążyć, ale racjonalnie a nie spiskową demagogią.
 O jeżu, jest i populista znający się na wszystkim, wiszący na pluszowym krzyżu, powołujący się na męczeństwo rotmistrza Pileckiego. 1) Tak, tyle kosztują projekty budowlane na takie budynki. Miałeś w ręku kiedykolwiek kosztorys na taki obiekt? Oczywiście że nie, nie masz o tym zielonego pojęcia jakie to są wyceny, więc nadrabiasz jak zwykle tupetem. 2) Brak egzekucji renty planistycznej wynika pewnie z tego, że zgodnie z ustawą konieczność zapłaty tej renty można w różny sposób ominąć. Jeżeli takie jest prawo to o co prete... rozwiń
Avatar
tedeusz z torunia / 6 grudnia 2019 r. o 14:05
+9
a wpisów na  służbowym sprzcie dokonują pracusie pod wodzą łysego jako prezent mikołajkowy
Avatar
niepis / 6 grudnia 2019 r. o 14:02
+10
tak niewinny jak łysy w sprawiewołania go ze stołka. OHYDA
Avatar
cxzas / 6 grudnia 2019 r. o 13:32
-2
Do pudła jezli brał. Do pudła bez trybu kaczyński, banaś, duda, macierewicz do pudła bo nie ma szeregowych posłów, nie ma tych co nic nie wiedzieli. Do pudła bez wyjątku.
Zobacz wszystkie komentarze 199

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Więcej miejsc w szpitalach dla zwykłych pacjentów

Lubelskie: Więcej miejsc w szpitalach dla zwykłych pacjentów

Do dziś w szpitalach w regionie miały być odmrożone 183 łóżka dla niezakażonych koronawirusem pacjentów.

W gminie Puławy będzie jaśniej. 190 nowych lamp

W gminie Puławy będzie jaśniej. 190 nowych lamp

Niedostateczna ilość latarni do odwieczny problem największej wiejskiej gminy powiatu puławskiego. W walce z ciemnością samorządowcom Gminy Puławy pomogła rządowa dotacja. W tym roku stanie ponad 190 nowych słupów z lampami LED.

Pierwsze zimowe wzmocnienie Górnika

Pierwsze zimowe wzmocnienie Górnika

Aleksander Jagiełło nowym zawodnikiem Górnika Łęczna. Wychowanek Legii Warszawa ostatnio występował w drużynie Piasta Gliwice.

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Dworek Wincentego Pola do przeniesienia? Prawnuczki oburzone, jest reakcja ministra kultury

Pomysłowi przeniesienia Dworku Wincentego Pola do Muzeum Wsi Lubelskiej sprzeciwiają się praprawnuczki słynnego geografa i poety. Ich zdanie podziela minister kultury.

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Lublin: Podwładni bronią swojego dyrektora

Całkowicie pomija się nasz głos – piszą do Ratusza oburzeni pracownicy Dzielnicowego Domu Kultury „Węglin”. Chcą utrzymania Sławomira Księżniaka na stanowisku dyrektora instytucji. Zamiast kolejnej kadencji dyrektor dostał od władz miasta ofertę bycia przez rok „pełniącym obowiązki”.

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"
Alarm 24

Seniorzy mają problemy z zapisaniem się na szczepienia. "Nikt nic nie wie, w końcu zrezygnowałem"

Zamiast zapisać się na szczepienie przeciwko Covid-19, od rana mają problem. Część seniorów nie może dodzwonić się do przychodni, ani na bezpłatną infolinię. Próbowali zapisać się na miejscu, ale też bez skutku.

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Miasto przejmie od lasów Stary Gaj? Najnowsza deklaracja prezydenta Lublina

Na terenie Starego Gaju może zostać wyznaczony „zespół przyrodniczo-krajobrazowy”. Taką deklarację złożył dzisiaj prezydent Krzysztof Żuk, który oświadczył też, że zapyta Lasy Państwowe o możliwość… przejęcia Starego Gaju przez miasto

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Chełm. Ukradł 42 butelki nalewki i wszystko wypił ze znajomymi

Wprost z suto zakrapianej biesiady do aresztu trafił 34-letni mieszkaniec gminy Wierzbica w powiecie chełmskim. Mężczyzna wcześniej okradł sklep, z którego wyniósł 42 butelki nalewki porzeczkowej. Skradzionego alkoholu nie udało się odzyskać, bo został wypity przez złodziejaszka i jego znajomych.

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

MKS Perła Lublin podejmie w hali Globus rosyjski HC Lada

Zdecydowanym faworytem niedzielnej rywalizacji będą przyjezdne

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Test wiedzy o Lublinie. Czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Sprawdź czy znasz stare nazwy lubelskich ulic?

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"
Zdjęcia
galeria

Ośrodek narciarski w Chrzanowie już otwarty. "Działamy na podstawie obowiązującego prawa"

W piątek o godzinie 14 otwarty został ośrodek narciarski w Chrzanowie.

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Fajsławice: Ford wpadł w poślizg i zderzył się z mazdą

Jedna osoba trafiła do szpitala po zderzeniu dwóch samochodów w Fajsławicach (powiat krasnostawski). 43-letni kierowca forda wpadł w poślizg i uderzył w jadącą z naprzeciwka mazdę.

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"
Rozmowa

Dramatyczna sytuacja pralni w czasach pandemii. "Od listopada umieramy po cichu"

– To, że działamy, wynika tylko z tego, że przeznaczamy na to oszczędności całego życia. Mowa o kilkunastu tysiącach złotych miesięcznie – rozmowa z Krzysztofem Kopaczem, właścicielem Pralni Higiena w Świdniku.

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Czas na intensywne granie. Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS Lublin zacznie od wyjazdu do Gdańska

Trzy spotkania w tydzień – taki plan na najbliższe dni mają koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Podopieczne Krzysztofa Szewczyka rozpoczną te zmagania w sobotę (godz. 13) od wyjazdowego meczu z DGT AZS Politechniką Gdańską

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Wiercą pod Świnoujściem. Tunel połączy wyspy Uznam i Wolin

Coraz bardziej zawansowana jest budowa potężnej maszyny do budowy tunelu w Świnoujściu. W ukończonej w listopadzie ubiegłego roku komorze startowej po stronie wyspy Uznam znalazła się już cała głowica urabiająca. Pod koniec lutego mają rozpocząć się próby, a drążenie ma ruszyć w marcu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.