Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

5 grudnia 2019 r.
16:04

Po akcji CBA: Jest wniosek o tymczasowy areszt dla Piotra Kowalczyka

30 199 A A
Październik 2018. Wieczór wyborczy w sztabie Krzysztofa Żuka, który po raz trzeci wygrał wybory na prezydenta Lublina. Piotr Kowalczyk po prawej stronie prezydenta Żuka
Październik 2018. Wieczór wyborczy w sztabie Krzysztofa Żuka, który po raz trzeci wygrał wybory na prezydenta Lublina. Piotr Kowalczyk po prawej stronie prezydenta Żuka

Prokuratura wnioskuje o tymczasowe aresztowanie Piotra Kowalczyka. Były przewodniczący lubelskiej rady miasta został zatrzymany przez CBA. Wraz z nim zatrzymano również przedsiębiorcę i krewnego byłego wojewody, a obecnie posła PiS Przemysława Czarnka.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Śledztwo w sprawie Kowalczyka i trzech współpracujących z nim przedsiębiorców prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu. Wszyscy czterej mężczyźni zostali zatrzymani we wtorek przez CBA. W czwartek byli przesłuchiwani w prokuraturze. Śledczy nie zdradzają żadnych informacji na ten temat – łącznie z treścią zarzutów.

Enigmatycznie o sprawie wypowiada się również reprezentujący Piotra Kowalczyka adwokat Marek Chołdzyński.

- Mój klient został przesłuchany w charakterze podejrzanego. Do sądu skierowano wniosek o tymczasowe aresztowanie, który zostanie rozpoznany w piątek. Nie komentuję zarzutów, ani naszego stanowiska co do ich treści – kwituje Chołdzyński.

Wśród zatrzymanych są również dwaj przedsiębiorcy z biura architektonicznego, które współpracuje z Piotrem Kowalczykiem. To Adam M. i Mariusz P.

- Mój klient nie przyznał się zarzucanych mu czynów. Składał wyjaśnienia, których treści nie mogę ujawnić. Skierowano wobec niego wniosek o tymczasowe aresztowanie – mówi adwokat Andrzej Latoch, reprezentujący Mariusza P.

Mężczyzna ten jest krewnym byłego wojewody, a obecnie posła Prawa i Sprawiedliwości Przemysława Czarnka. Z kolei jak wynika z dostępnych w sieci danych KRS, obu łączą także relacje biznesowe – obaj widnieją w zarządzie spółki zajmującej się działalnością w branży turystycznej.

Jak tłumaczy polityk, wspomniane informacje są nieaktualne: firma miała przestać działać w 2005 roku, a on sam udziałów w niej pozbył się w 2015 roku, przed objęciem funkcji wojewody.

– Mariusz P. jest moim krewnym, ale każdy ma jakiś krewnych. Nie utrzymuję z nim żadnych kontaktów, ani rodzinnych, ani towarzyskich, ani biznesowych. Proszę nie łączyć mnie z tą sprawą – kwituje Czarnek.

Czwarty zatrzymany to Maciej Sz. Jest prezesem spółki, która - jak czytamy na jej stronie internetowej - "specjalizuje się w pośrednictwie w transakcjach nieruchomości komercyjnych oraz luksusowych."

 

Pracownia Adama M. i Mariusza P. stara się w lubelskim ratuszu o zgodę na urządzenie mieszkań w dawnej szkole odzieżowej przy ul. Spokojnej. Na parterze dawnej szkoły planowane są lokale usługowe. Projekt przewiduje też budowę garażu podziemnego.

Akcja CBA związana jest jednak z terenami przy ul. Zana. Słowacki biznesmen chciał tam postawić wieżowiec. W załatwieniu niezbędnych zgód mieli mu pomóc Piotr Kowalczyk oraz jego współpracownicy. Okazało się jednak, że inwestor to w rzeczywistości agent CBA, a cała sprawa jest prowokacją.

Piotr Kowalczyk i jego współpracownicy zostali zatrzymani we wtorek, kiedy podpisywali umowę dotyczącą inwestycji.

– Osoby te działały w porozumieniu i powoływały się na wpływy w instytucjach państwowych i samorządowych, m.in. w Urzędzie Miasta Lublin – wyjaśnia Temistokles Brodowski, rzecznik CBA. - Mężczyźni porozumieli się w sprawie załatwienia pozwolenia na budowę i innych dokumentów, niezbędnych do budowy wieżowca przy ul. Zana w Lublinie. Zapłatą miał być milion złotych łapówki. Kwota ta została ujęta w podpisywanej umowie.

W środę po południu Piotr Kowalczyk przekazał mediom specjalne oświadczenie, w którym odpiera zarzuty biura.

- Padłem ofiarą prowokacji wykonanej przez agentów CBA. Umowa, którą w dobrej wierze zawarłem z rzekomym słowackim inwestorem dotyczy przygotowania dokumentacji niezbędnej do realizacji inwestycji znajdującej się przy ulicy Zana – czytamy w oświadczeniu.

Kowalczyk zapewnia, że ani w umowie, ani też w żadnej innej formie, nie zobowiązał się do czynności innych, niż „wykonanie koncepcji architektonicznej, prac projektowych i dokumentacji prawnej niezbędnej do realizacji inwestycji”.

- Zaistniała sytuacja jest absurdalną próbą oczernienia i dyskredytowania mojej osoby oraz rodziny – kwituje były samorządowiec.

W czwartek za Kowalczyka poręczył prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Takie oświadczenie złożyłem – mówi prezydent, który wierzy w niewinność Piotra Kowalczyka. – Był moim wieloletnim współpracownikiem, nigdy nie nadużył mojego zaufania. Nigdy nie dał powodu, by podejrzewać o jakiekolwiek nieprawidłowości działania, w których uczestniczył. Wierzę, że przed sądem udowodni swoją niewinność w tej sprawie, już jako przedsiębiorca, bo z urzędem, jak wszyscy państwo wiecie, nie jest związany już od ubiegłego roku.

Prezydent zwrócił również uwagę, że działka, której miałaby dotyczyć sprawa jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

– Tutaj nie ma swobody w podejmowaniu decyzji przez upoważnionego urzędnika, ponieważ jak jest plan, to praktycznie rzecz biorąc decyzja o pozwoleniu na budowę jest określona przepisami, i to ściśle określona, i nie ma tam miejsca na uznaniowość – wyjaśnia Krzysztof Żuk.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 199

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 5 grudnia 2019 r. o 16:27
+59
Dziś Żuk wstawił się za Kowalczykiem sam przyznając że nie zna szczegółów uznał jednak z góry że jest niewinny. Teraz Kowalczyk wniosek o areszt czyli CBA ma twarde dowody. Kompromitacja Panie Prezydencie Żuk.
Avatar
Gość / 5 grudnia 2019 r. o 16:27
+53
Lubelski korowód, kiedy to się skończy? Kiedy zapanuje normalność, kiedy ci pajace się nasyca a Lublinem zaczną rządzić normalni ludzie, którzy chcą zrobić coś dla miasta.
Avatar
Alan / 5 grudnia 2019 r. o 16:33
+52
Układ zamknięty?
Avatar
Gość / 5 grudnia 2019 r. o 16:41
+46
pamiętam jak K. śpiewał na schodach ratusza chłopców z placu broni "kocham wolność" : „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umiem”, a tera masz babo placek muahahahaaa
Avatar
Kali / 5 grudnia 2019 r. o 16:39
+45
"A miało być tak pięknie..." :)
Avatar
Janek / 5 grudnia 2019 r. o 16:37
+44
A co Czrnek ma do jakiegos krewnego??? Ja też mam kuzyna dobrego cwaniaczka,z którym nie utrzymuje kontaktów od 20 lat.I co,za jego przekrety mam odpowiadac???
Avatar
Klek / 5 grudnia 2019 r. o 16:42
+41
Niby że na forum nagonka na Kowalczyka ale chwila bronicie go (zakładając że nie jesteście wynajętymi przez niego trokami) i jakie macie dowody na jego niewinność? Ze prawa ręka Żuka to znaczy że kryształowy? Natomiast na jego winę dowody są skoro wnioskują o areszt. Daleko mi do PIS ale uważam że Żuk się skompromitował broniąc Kowalczyka nie znając szczegółów założyl że niewinny
Avatar
Cartman / 5 grudnia 2019 r. o 16:46
+39
Dla sympatyków PO. Załóżmy że prezydentem Lublina jest człowiek z PIS. Pan Kowalczyk jest jego prawa ręka przez kilka lat i przewodniczącym rady miasta. Zna wszystkich ma wpływ na wszystkie dezycje w mieście. I nagle taka afera. Już widzę Wasze komentarze Ale jak z PO to niewinny i kryształ człowiek
Avatar
Gość / 5 grudnia 2019 r. o 16:44
+36
A co, jeśli don pietro a.k.a. Testa Grande na skutek dyskomfortów celi znacznie gorszych nawet od tych, jakie panują w dewelo-apartamętach, dojdzie do wniosku, że nie opłaca mu się kryć wsPÓłudziału capo di tutti, czyli dewelo-dottore?
Avatar
może nie? / 5 grudnia 2019 r. o 20:51
+33
Kończę studia i daję nogę  jak najszybciej jak morzna z tego Miasta Inspiracji. Nawet do Reszowa  o tam już większe perspektywy
 Wróć jeszcze do szkoły podstawowej - "morzna" się tam nauczyć pisać bezbłędnie, bo inaczej karierę "morzna" przegapić.
Avatar
Gość / 9 grudnia 2019 r. o 06:49
+1
A kiedy ARESZT DLA ŁYSEGO????? PIS ma szczęscie,że Kowalczyk odszedł i zacumował w PSL-u !!!
Avatar
poldek / 8 grudnia 2019 r. o 16:49
0
Zdjęcie do tego artykułu to chyba jakaś reprodukcja z Bruegela.
Avatar
Alfred / 7 grudnia 2019 r. o 09:54
+5
Pętla na szyi łysonia się zaciska... Kaśka już chyba mu spakowała szczoteczkę do zębów i ciepłe skarpetki. Przydadzą się!
Avatar
Gość / 7 grudnia 2019 r. o 09:47
-1
A gdzie jest sprawa SKOKÓW kilku miliardów i senator Birecki.pilnuje podobno u Glapińskiego tych 100 ton złota
Avatar
W.Nadzieja / 6 grudnia 2019 r. o 22:38
+9
Wypowiedź łysego w sprawie warunków zabudowy jest piękna - niech zobaczy co zrobili w UM po referendum za 500.000zł w sprawie górek czechowskich czy czasem to nie urzędasy zmieniły warunki zabudowy górek czechowskich ! To powinno CBA badać bo tam poszły większe pieniądze. Nie wspomnę o apartamentowcu przy hotelu stara "UNIA" tam też zostały zmienione warunki zabudowy . To jest początek góry lodowej tonącego kapitana łysego z Lublina
Avatar
cccc / 6 grudnia 2019 r. o 15:59
+12
A ten wniosek Prezydenta o sprzedaż parceli na Piłsudskiego 17 pod HOTEL ....grudzień 2018 bylo głosowanie Rady Miasta która się zgodziła na sprzedaż a tydzień temu tj. grudzień 2019 Prokuratura Rejonowa w Lublinie zaczęła badać sprawę ...ciekawe co z tego wyjdzie też :) ale ta sprawa jeszcze bardziej śmierdzi niż ta na Zana bo chodziło o 22 miliony cena wywoławcza jak pisały media rok temu
Avatar
pip / 6 grudnia 2019 r. o 15:03
-5
Ludzie pomyśleliście, że ktoś z rodziny tych osób może to wszystko czytać? Jak możecie pisać takie rzeczy i oczerniać innych nie znając ich... TO PODŁE...
Powiem ci co jest podłe. Korupcja jest podła, bo niszczy podstawy życia społecznego i gospodarczego. Deweloper wliczyłby sobie ten milion w koszty zakupu mieszkań- takie łapówki finansują jedynie klienci, nigdy deweloperzy z zysków własnych. Jeśli więc ktoś zechce narzekać na wysokie ceny mieszkań- to już wiecie dlaczego są wysokie. Także dzięki korupcji. Dwa, korupcja niszczy uczciwych przedsiębiorców i wpływa negatywnie na zdrową, wolnorynkową konkurencję. Mieszkania zbuduje ten, kto zapłaci łapówkę- nie musi się przejmować ich jakością, standardem wykonania, bo wie, że nie ma konkurencji. Klient dostaje kiepskiej jakości mieszkanie za wyższą cenę. To wpływa na nas wszystkich! Już coś świta? KORUPCJA TO PODŁOŚĆ I NIE MA NA NIĄ ZGODY W CYWILIZOWANYCH KRAJACH!!! SKORUMPOWANI POLITYCY OKRADAJĄ NAS WSZYSTKICH!!!
człowieku o czym ty mówisz?? osądzasz niewinnych ludzi... do chol*ry to miałbyś najwyższy budynek w lublinie!! Rozumiem ze przeciętny człowiek nigdy miliona nie widział na oczy i nie ogarnia czego takiego jak to że to jest normalna cena za projekty i tyle kosztują mieszkania... brak słów
Miliard też byłby "normalną" cena dla takich jak ty. Brak egzekucji rent planistycznych też jest "normalny". Wydawanie pozwoleń na budowę przez nieuprawnionych urzędników "ratusza" też jest "normalną" procedura w lubelskim magistracie.
 O jeżu, jest i populista znający się na wszystkim, wiszący na pluszowym krzyżu, powołujący się na męczeństwo rotmistrza Pileckiego. 1) Tak, tyle kosztują projekty budowlane na takie budynki. Miałeś w ręku kiedykolwiek kosztorys na taki obiekt? Oczywiście że nie, nie masz o tym zielonego pojęcia jakie to są wyceny, więc nadrabiasz jak zwykle tupetem. 2) Brak egzekucji renty planistycznej wynika pewnie z tego, że zgodnie z ustawą konieczność zapłaty tej renty można w różny sposób ominąć. Jeżeli takie jest prawo to o co pretensje do obywatela, że stara się nie zapłacić haraczu często za nic (np. jeżeli wcześniej miał WZ to uchwalenia MPZP nie zwiększyło wartości jego nieruchomości) i do urzędnika, że nie jest w stanie wyegzekwować czegoś, czego zgodnie z prawem i orzecznictwem sądów administracyjnych wyegzekwować się nie da? 3) Nie, wydawanie decyzji bez formalnego upoważnienia nie jest "normalne" i to jest jedyne w czym masz rację. Ale faktem jest też, że zazwyczaj wynika to nie ze splotu ciemnych sił, tylko zwykłego burdelu organizacyjnego i niedopatrzenia. Spisku można by szukać tylko gdyby wykazać, że decyzja miałaby inną treść, gdyby wydał ją inny urzędnik. A zazwyczaj po prostu jakiś pacan nie dopilnował przedłużenia upoważnienia. BIP jest pełen takich decyzji o upoważnieniu, UM wydaje je nieustannie. Jeżeli jest w tym jakieś drugie dno to proszę bardzo, trzeba drążyć, ale racjonalnie a nie spiskową demagogią.
 O jeżu, jest i populista znający się na wszystkim, wiszący na pluszowym krzyżu, powołujący się na męczeństwo rotmistrza Pileckiego. 1) Tak, tyle kosztują projekty budowlane na takie budynki. Miałeś w ręku kiedykolwiek kosztorys na taki obiekt? Oczywiście że nie, nie masz o tym zielonego pojęcia jakie to są wyceny, więc nadrabiasz jak zwykle tupetem. 2) Brak egzekucji renty planistycznej wynika pewnie z tego, że zgodnie z ustawą konieczność zapłaty tej renty można w różny sposób ominąć. Jeżeli takie jest prawo to o co prete... rozwiń
Avatar
tedeusz z torunia / 6 grudnia 2019 r. o 14:05
+9
a wpisów na  służbowym sprzcie dokonują pracusie pod wodzą łysego jako prezent mikołajkowy
Avatar
niepis / 6 grudnia 2019 r. o 14:02
+10
tak niewinny jak łysy w sprawiewołania go ze stołka. OHYDA
Avatar
cxzas / 6 grudnia 2019 r. o 13:32
-2
Do pudła jezli brał. Do pudła bez trybu kaczyński, banaś, duda, macierewicz do pudła bo nie ma szeregowych posłów, nie ma tych co nic nie wiedzieli. Do pudła bez wyjątku.