We wtorek inauguracja projektu ,,Archiwa Rodzinne Niepodległej”. To ogólnopolska akcja, która ma zwrócić uwagę na rodzinne pamiątki i dokumenty oraz uzmysłowić ich wartość nie tylko sentymentalną, ale i historyczną
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, Archiwum Państwowe w Lublinie przystąpiło do ogólnopolskiego projektu ,,Archiwa Rodzinne Niepodległej”. I zaprasza na inaugurację.
Spotkanie rozpoczyna się 24 września o godz. 16 w Sali Konferencyjnej AP (ul. Jezuicka 13-wejście od pl. Katedralnego). W programie między innymi: informacje o założeniach projektu (Agnieszka Konstankiewicz z AP); „Archiwum którego już nie ma... (Marcin Zamoyski); Moje doświadczenia z poszukiwaniami genealogicznymi (Dariusz Wolanin).
Rodzinne archiwa to nic innego jak znajdujące się w niemal każdym domu dokumenty, zdjęcia, listy. Niektóre z nich są bardzo cenne i warto je profesjonalnie zabezpieczyć by zachować dla przyszłych pokoleń. Podczas warsztatów będzie się można uzyskać fachowe porady, jak zabezpieczać i przechowywać dokumenty w domowym archiwum.
Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa Archiwa Rodzinne (Lublin 2014) oraz ekspozycja oryginalnych dokumentów, fotografii i albumów, pamiętników z archiwów rodzinnych: Barbary Andrzejewskiej, Ewy Bajkowskiej, Piotra Glądały, Tomasza Kalinowskiego, Marka Łosia, Dariusza Wolanina oraz Marcina Zamoyskiego.
By zachęcić do uczestnictwa i zainteresować Archiwami Rodzinnymi Niepodległej pokazujemy fotografie pochodzące z archiwum rodzinnego Barbary Andrzejewskiej (inżyniera, malarki) wnuczki Kazimierza Kalinowskiego ur. 1877 r. w Płocku, zm. 1958 r. w Lublinie, który był pracownikiem Spółdzielczego Banku Rzemieślniczego w Lublinie w okresie międzywojennym. Oraz album rodzinny Dariusza Wolanina, członka Lubelskiego Towarzystwa Genealogicznego, pasjonata rodzinnej historii.
(oprac.)