Ministerstwo Finansów, podobnie jak w zeszłym roku, wprowadziło usługę wstępnego wypełniania zeznań PIT-37 i PIT-38. Należy jednak pamiętać, że fiskus nie składa za nas zeznania, a jedynie proponuje taką formę, z której podatnik może skorzystać lub nie.
Co to jest PFR?
PFR – Pre-Filled tax Return – to udostępnienie na portalu podatkowym wstępnie wypełnionego zeznania, zawierające nasze przychody, koszty uzyskania przychodów, dochody, pobrane zaliczki na podatek dochodowy, składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Jednym słowem ogranicza to do minimum czas potrzebny do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Pozwala też uniknąć błędów, które pojawiają się przy przepisywaniu danych z informacji od płatników. Oznacza to, że złożenie zeznania podatkowego staje się wygodniejsze, prostsze i szybsze.
Po skorzystaniu z usługi PFR należy sprawdzić poprawność danych, które są zawarte w udostępnionym przez urząd zeznaniu. Można także uzupełnić zeznanie o ulgi – np. na dzieci, odliczenia, oraz kwotę 1 proc. dla wskazanej organizacji pożytku publicznego (OPP).
Oczywiście nadal można składać deklaracje PIT-37 i PIT-38 na dotychczasowych zasadach, czyli drogą elektroniczną poprzez system e-Deklaracje lub w formie papierowej.
Dla kogo jest PFR w 2016 r.?
Wstępnie wypełnione zeznanie za 2015 r. PIT-37 adresowane jest do osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej, które zobowiązane są do rozliczenia rocznego za 2015 r. na formularzu PIT-37. Usługa dostępna jest zarówno dla podatników rozliczających się indywidualnie jak i wspólnie z małżonkiem. Istnieje także możliwość rozliczenia jako rodzic samotnie wychowujący dziecko.
Natomiast wstępnie wypełnione zeznanie PIT-38 skierowane jest do osób fizycznych, które w roku 2015 r. uzyskały przychody z kapitałów pieniężnych (np. ze sprzedaży akcji).
Gdzie znaleźć i co trzeba zrobić, by wysłać PFR?
Aby skorzystać z PFR, należy wykonać kilka kroków. Trzeba wejść na zakładkę „Pobierz PFR PIT-37” lub „Pobierz PFR PIT-38” lub skorzystać z banera znajdującego się na stronie głównej Portalu Podatkowego.
Potem należy dokonać wyboru sposobu rozliczenia (indywidualnie lub wspólnie z małżonkiem) w przypadku PIT-37 i przeprowadzić uwierzytelnienie wprowadzając dane: identyfikator podatkowy PESEL albo NIP, nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia, kwotę przychodu uzyskanego w 2015 r. (dla PFR PIT-37 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/11A, a dla PIT-38 sumę wszystkich przychodów wykazanych w PIT-8C).
I tu pierwsza uwaga. Po przekroczeniu limitu 5 błędnych prób uwierzytelniania następuje automatyczna blokada dostępu do usługi PFR, a podatnik otrzymuje komunikat „Błąd pobrania wstępnie wypełnionego zeznania podatkowego (PFR)…”. W tej sytuacji można wysłać zeznanie korzystając z innych dostępnych metod – przez e-Deklaracje lub papierowo.
Po uwierzytelnieniu system podaje informacje o dokumentach źródłowych, na podstawie których przygotowano PFR. Po pobraniu wstępnie wypełnionego zeznania istnieje możliwość edycji wszystkich pól formularza, a także możliwość modyfikacji wszelkich danych zaprezentowanych w pobranym PFR.
Po sprawdzeniu wszystkich danych i upewnieniu się, że deklarację uzupełniono o wszystkie niezbędne elementy (ulgi, załączniki, przekazanie 1% podatku na OPP), zeznanie należy podpisać bezpiecznym podpisem elektronicznym lub danymi autoryzującymi (podpisem elektronicznym nieweryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu), tj. poprzez wpisanie kwoty przychodu uzyskanego w 2014 r. Na koniec należy podać adres email, na który wysłany zostanie „kod autoryzujący” niezbędny do sprawdzenia statusu wysłanego zeznania i pobrania UPO.
System weryfikuje wysłane zeznanie nadając mu określony status. Wyłącznie dla dokumentów ze statusem „200” możliwe jest pobranie UPO – Urzędowego Poświadczenia Odbioru.