Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 listopada 2018 r.
10:09

"Policyjna grypa". Mundurowi idą masowo na zwolnienia. 250 osób z lubelskiej komendy

103 65 A A
Masowe przechodzenie na zwolnienia chorobowe to nieformalny element protestu mundurówki, który trwa od kilku miesięcy
Masowe przechodzenie na zwolnienia chorobowe to nieformalny element protestu mundurówki, który trwa od kilku miesięcy

Policjanci w całym regionie masowo odchodzą na zwolnienia lekarskie. W Opolu choruje cała drogówka. W lubelskiej komendzie miejskiej na L4 poszło aż 250 mundurowych. Z nieoficjalnych informacji wynika, że tajemniczy wirus zaatakuje wkrótce funkcjonariuszy z Lubartowa

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W Opolu Lubelskim na zwolnieniach jest 10 osób, cała drogówka – mówi nam jeden z mundurowych. – W Parczewie jest problem z obsadzeniem służb, bo choruje ponad 30 osób, w tym 8 policjantów z drogówki i 10 ze służby patrolowej.

W całym regionie służy blisko 5 tys. policjantów. Od paru dni znacznie rośnie liczba mundurowych, przechodzących na L4. We wtorek do południa takie zwolnienia przedstawiło przełożonym aż 719 osób. To głównie policjanci z drogówki, prewencji oraz funkcjonariusze pionów kryminalnych.

– Cały czas monitorujemy sytuację. Nie mamy żadnych sygnałów, by gdziekolwiek zagrożona była ciągłość służby – zapewnia nadkom. Renata Laszczka- Rusek, rzecznik lubelskiej policji. – Mamy świadomość, że sytuacja może być zła. Policjanci nadal jednak wykonują swoje obowiązki i reagują na wszystkie zgłoszenia.

W chełmskiej jednostce choruje blisko 17 proc. policjantów, głównie z drogówki i prewencji. Przedstawiciele tamtejszej komendy zapewniają jednak, że na ulicach nie brakuje patroli.

We Włodawie choruje blisko 20 proc. policjantów. – W większości są to zwolnienia związane z długotrwałymi schorzeniami, ciążą lub urazami w służbie – zapewnia Bożena Szymańska z włodawskiej komendy.

Najwięcej chorych policjantów jest w komendzie miejskiej w Lublinie. Jak ustaliliśmy, na L4 przebywa tu aż 250 mundurowych. Zwolnienia przedstawiło też 71 policjantów z oddziału prewencji. W Chełmie choruje 70 mundurowych. W Radzyniu Podlaskim spośród ok. 100 policjantów, aż 60 przebywa na zwolnieniu. W Hrubieszowie choruje 47 na ok. 120 mundurowych. Zła sytuacja panuje również w Łukowie, gdzie zachorowało aż 40 policjantów.

W Parczewie na zwolnieniach są 32 osoby, a w Janowie Lubelskim 20. Podobna sytuacja panuje w Rykach. Zdrowie dopisuje za to mundurowym z Kraśnika. Tam L4 przedstawiło tylko 14 policjantów. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w najbliższych dniach może pogorszyć się stan zdrowia policjantów z Lubartowa.

Masowe przechodzenie na zwolnienia chorobowe to nieformalny element protestu mundurówki, który trwa od kilku miesięcy. Policjanci wyjątkowo sumiennie wykonują swoje obowiązki. W przypadku drobnych wykroczeń, stosują pouczenia zamiast mandatów. Z dotychczasowych szacunków wynika, że budżet państwa stracił już na tym kilkadziesiąt milionów złotych.

Policjanci domagają się m. in. podwyżek o 650 zł oraz zmian w przepisach emerytalnych. Resort spraw wewnętrznych nie chce przystać na te postulaty. Kolejne rozmowy z policyjnymi związkami kończą się fiaskiem.

W najbliższych dniach, w ramach oficjalnego protestu, policjanci zamierzają masowo oddawać krew. Akcję zaplanowano w całej Polsce na 9–10 listopada. Po oddaniu krwi mundurowym przysługuje dzień wolny. To może oznaczać spore problemy ze zgromadzeniem odpowiedniej liczby funkcjonariuszy, do zabezpieczenia warszawskiego Marszu Niepodległości 11 listopada.
W akcji policjantów biorą udział także inne służby mundurowe.

– Od samego początku uczestniczymy w proteście służb mundurowych. Zapewniam, że niebawem strażacy zaczną bardziej dbać o swoje zdrowie. W tej chwili już zauważam symptomy „większej zachorowalności” – mówi Waldemar Bałkowiec, przewodniczący wojewódzkiego oddziału Związku Zawodowego Strażaków „Florian”. pp

Komentarze 65

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 10:50
+36
Grali im na nosie tyle czasu. Zagrali teraz oni innym. ZUS nic nie zrobi bo jak nie masz wpisanego leżenia to ci mogą naskoczyć. Niewykwalifikowany pracownik na budowie zarabia teraz tyle co policjant więc co się dziwić. Zawód niebezpieczny, nielubiany, odpowiedzialny, dosyć mocno wpływający na psychikę. Oferta którą składa im rząd to bzdura. Sformułowanie "średnie wynagrodzenie wzrośnie o ... " ma się nijak do rzeczywistości. Normalny policjant z wieloletnim stażem dostanie połowę tego co trąbią w telewizji. Oczywiście jest pełno głosów że i tak maja dobrze i podobne. Ale to jest służba mundurowa, państwowa więc z tego tytułu pracownik powinien być doceniony. A samo społeczeństwo nie powinno mieć mentalności że "policjantom trzeba zabrać bo inni maja gorzej..." tylko że " innym trzeba dodać żeby dorównać do tych co maja lepiej..." . I każda grupa społeczna powinna domagać się poprawy warunków pracy. kto był na zachodzie ten dobrze wie jakie są warunki pracy na przykład w markecie zagranicą i markecie tej samej firmy w Polsce. A ceny podobne. Jesteśmy dojna krową dla zachodu i to oni żeby się nachapać wmówili ludziom w Polsce że to co oferują to szczyt wszystkiego i nikt nie da nam więcej. Stad umowy śmieciowe i podobne rzeczy. Mam nadzieję ze policjanci dostana to czego się domagają a inni na przykład z zagranicznych firm pójdą za nimi. Nie jesteśmy robolami w obozie pracy żeby w dzisiejszych czasach mec obawy o byt jutrzejszy.
Grali im na nosie tyle czasu. Zagrali teraz oni innym. ZUS nic nie zrobi bo jak nie masz wpisanego leżenia to ci mogą naskoczyć. Niewykwalifikowany pracownik na budowie zarabia teraz tyle co policjant więc co się dziwić. Zawód niebezpieczny, nielubiany, odpowiedzialny, dosyć mocno wpływający na psychikę. Oferta którą składa im rząd to bzdura. Sformułowanie "średnie wynagrodzenie wzrośnie o ... " ma się nijak do rzeczywistości. Normalny policjant z wieloletnim stażem dostanie połowę tego co trąbią w telewizji. Oczywiście jest peł... rozwiń
Avatar
TERYTORIALS / 7 listopada 2018 o 10:48
+36
WOJSKO POLSKIE -  - MACIE POLE DO POPISU !!
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 10:30
+30
PSIA GRYPA ATAKUJE ?
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 10:31
+27
Jak to jest że obywatele muszą przestrzegać prawa, a policjanci mogą iść na lewe zwolnienia bo chyba tylko ktoś o ptasim móżdżku uwierzy że nagle tylu policjantów się rozchorowało. Zresztą oficjalnie zapowiadali że będą szli na zwolnienia.
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 10:59
+22
w Świdniku od poniedziałku nie ma 100% patrolówki, dochodzeniówki, ruchu drogowego i prawie wszystkich dzielnicowych
Avatar
NIE-NADZWYCZAJNA KASTA / 7 listopada 2018 o 10:27
+16
!!!   ZA LEWE ZWOLNIENIA- LEKARZY I POLICJANTÓW ZWOLNIĆ DYSCYPLINARNIE
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 10:21
+15
Epidemia psiej grypy?
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 10:21
+15
A co na to ZUS bo ja jako prywatny przedsiębiorca miałem natychmiast kontrolę.
Avatar
pipi / 7 listopada 2018 o 10:39
+14
w Zamosciu nie ma drogöwki i prewencji na drogach. dlaczego o tym nie piszecie?bo presidente z pis-u???
Avatar
Misiek / 7 listopada 2018 o 11:16
+11
Lubelskie trzymac linię . Łęczna też na L-4
Avatar
Henio / 6 dni temu o 19:35
0
Przeczytali pewnie wcześniej, ale dopiero teraz zaskoczyli o co chodzi.
Avatar
gość / 6 dni temu o 14:03
0
Dziwne z tą psią grypą, zmiany w emeryturach wprowadził poprzedni rząd a oni teraz dopiero to przeczytali?
Avatar
Leonard / 6 dni temu o 08:29
0
Taka policja, jaka jest obecnie jest całkowicie zbędna. Należy wprowadzić opcję zerową, wszystkich wylać na zbity ryj i zatrudniać od nowa. Nigdy nie otrzymałem pomocy od policji. Raz natomiast usiłowali wymusić ode mnie mandat za rzekome przejście na czerwonym świetle (jak wszedłem na przejście światło było zielone, jak schodziłem - czerwone). Postawiłem się i powiedziałem, że nie zapłacę i niech kierują sprawę do sądu. Odpuścili, bo zobaczyli że nie mają do czynienia z frajerem.
Avatar
Leonard / 6 dni temu o 00:39
-1
To ewidentne łamanie prawa przez tych ludzi. Za te lewe zwolnienia powinien ich ktoś wziąć za wszarza.
Avatar
a / 6 dni temu o 00:16
0
A przed PIS-em jak była przez 8 lat PO to było wam lepiej? Zarabialiście odpowiednio do ryzyka i wkładu pracy? A może dopiero teraz w tym wielkim "reżimie" poczuliście, że wolno wam strajkować i brać zwolnienia na katar? Nie jesteście wyjątkiem w tej swojej odwadze. Przed wami byli lekarze, nauczyciele, pielęgniarki, opiekuni niepełnosprawnych. Pewnie kogoś pominęłam, ale tyle tych uciemiężonych, że nie ma co się dziwić. Nie jestem zwolenniczką PIS, ale za lewe zwolnienia to jest bruk. Nie wolno też zapomnieć o tych co te zwolnienia wystawiają. No, chyba że i wy macie odrę, bo zapomnieli was zaszczepić. W ostateczności do wyuczenia nowej kadry można wysłać na patrole wojsko. W końcu będzie coś pożytecznego robić w czasie pokoju.
Aż sie nie chce tego komentować. Może wstąp do Policji i pokaz na co Cię stać. Na początek 2600 brutto, duzo? Awans? masz plecy? po 3-6 miesiacach masz stołek/ Premie? HA! jak zrobisz statystyke to mooożeee dostaniesz. Weź nie pisz jak g***no wiesz.. a co do pierwszej cześci Twojej wypowiedzi, porównaj sobie koszty życia za PO a potem moze coś zrozumiesz...
Porównuję. Tak jak porównuję moją pensję. Bo widzisz ja po 25 latach pracy dopiero mogę powiedzieć, ze otrzymuję pensję, a nie zapomogę, a Ty chciałbyś po ilu 5,10? Każda praca ma swoje plusy i minusy. Policjanta jest ciężka i niebezpieczna, a moja tylko ciężka, ale ja aby móc swoją wykonywać to musiałam się uczyć niewiele mniej lat, niż mam stażu pracy. Policjant też tak podnosi co chwilę kwalifikacje? Ja nie mam żadnych przywilejów. Płacę podatki i składki do ZUS. Jak bym poszła na zwolnienie to od lat orzymywałabym po 80% wynagrodzenia chorobowego. Tylko, że ja chora chodziłam do pracy, a jak już szef do domu mnie wysłał to pracowałam zdalnie. Ty też? I taki drobiazg. Mnie nie chodzi o to, abyście nie dopominali się podwyżek, ale o to, skąd ta odwaga dopiero teraz? 
Porównuję. Tak jak porównuję moją pensję. Bo widzisz ja po 25 latach pracy dopiero mogę powiedzieć, ze otrzymuję pensję, a nie zapomogę, a Ty chciałbyś po ilu 5,10? Każda praca ma swoje plusy i minusy. Policjanta jest ciężka i niebezpieczna, a moja tylko ciężka, ale ja aby móc swoją wykonywać to musiałam się uczyć niewiele mniej lat, niż mam stażu pracy. Policjant też tak podnosi co chwilę kwalifikacje? Ja nie mam żadnych przywilejów. Płacę podatki i składki do ZUS. Jak bym poszła na zwolnienie to od lat orzymywałabym po 80% w... rozwiń
Avatar
Slonce / 7 listopada 2018 o 23:39
+1
Zrobić patrole mieszane ze straża miejska, straż miejska zyska w całej Polsce, brawo dla straży miejskiej!!!
Avatar
Gość / 7 listopada 2018 o 22:50
0
ZUS nie ma tu nic do roboty bo to nie jego działka.
Avatar
ssss / 7 listopada 2018 o 22:26
0
Jestem za wszyscy obywatele powinni pójsc na L4 nie tylko służby
Avatar
Gosv / 7 listopada 2018 o 20:17
0
Mojej znajpmej syn bez matury dostal robote w h&m w warszawie na wstepie 2300 zeta na reke.policjanci skladajcie CV.
Avatar
Trzymamy linię / 7 listopada 2018 o 18:24
+2
Lubartów ok 70 zarażonych
Zobacz wszystkie komentarze 65

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 14 listopada 2018 r. 0 0

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy?

Czy powstanie koalicja w nowej Radzie Miasta Puławy? 4 24

Największe szanse na utrzymanie stanowiska przewodniczącej rady miasta Puławy ma Bożena Krygier (PiS). Wśród jej zastępców prawdopodobnie znajdą się radni „Samorządowców” Janusza Grobla oraz „Niezależnych Wyborców” Pawła Maja.

Agro na obcasach. Wszystko dla pań

Agro na obcasach. Wszystko dla pań 0 0

To ukłon w stronę kobiet mieszkających i pracujących na terenach wiejskich. Panie zostały zaproszone na koncert trzech tenorów TRE Voci w Filharmonii Lubelskiej w ramach programu „Agro na obcasach”.

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym
15 listopada 2018, 19:30

Promocja książki „Scena Lublin” w Teatrze Starym 0 0

W czwartek o godz. 19.30 (po spektaklu „Żywi i umarli, czyli Bandyci w piekle”) w Teatrze Starym zacznie się promocja książki „Scena Lublin” i spotkanie z jej autorami: Jarosławem Cymermanem, Dominikiem Gacem, Grzegorzem Kondrasiukiem.

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej

Przedsiębiorcy walczą o pieniądze za wykonane prace. Grozili blokadą Centralnej Magistrali Kolejowej 9 3

Nie dojdzie do blokady Centralnej Magistrali Kolejowej, zaplanowanej na środę przez podwykonawców firmy Astaldi, która nie zapłaciła im za prace wykonane przy przebudowie linii kolejowej nr 7 między Lublinem a Dęblinem.

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia
galeria

Nowe miejsce w Lublinie. Dla miłośników meksykańskiego jedzenia 41 6

Przy ul. Lubartowskiej 53 w Lublinie pojawił się „Kartel Mexican Food”, który serwuje dania ostre, średnio ostre i lekko ostre. Pierwsze burritos lokal w kontenerze sprzedał we wtorek.

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki
17 listopada 2018, 18:00

Marta Baum w Pracowniach Kultury Maki 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 18 w Pracowniach Kultury Maki odbędzie się koncert Marty Baum - Retroelectro. To połączenie muzyki przedwojennej z nowoczesnymi brzmieniami.

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę"

Urzędnicy marszałka dostali już premie przedświąteczne. "Znam pracowników, trzeba im podziękować za ich pracę" 25 25

Pytania o zatrudnianie w urzędzie marszałkowskim i przyznawanie nagród tuż po ogłoszeniu wyników wyborów samorządowych padły podczas wtorkowej, ostatniej sesji sejmiku województwa upływającej kadencji.

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane

Sensacja w Piotrkowie: Azoty Puławy pokonane 2 4

W meczu rozegranym awansem Azoty Puławy przegrały z Piotrkowianinem Piotrków Trybunalski 31:32. Była to trzecia porażka puławian w sezonie. Do tej pory ulegli Górnikowi Zabrze i PGE Vive Kielce.

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa

Lublin: Kobieta znalazła pieniądze w galerii handlowej przy al. Witosa 7 0

Policjanci z VI Komisariatu Policji w Lublinie poszukują właściciela pieniędzy.

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia]
galeria

Żołnierze mieli obronić puławskie Azoty przed atakiem dywersyjno-sabotażowym [zdjęcia] 57 13

Trwają największe manewry wojskowe w Polsce Anakonda-18. Po raz pierwszy biorą w nich udział żołnierze WOT, w tym blisko 140 z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic?

Po wyborach, to po plakatach. Kiedy materiały wyborcze powinny zniknąć z ulic? 1 0

30 dni – tyle czasu po dniu wyborów ma pełnomocnik wyborczy komitetu wyborczego na usunięcie plakatów i haseł wyborczych oraz urządzeń ogłoszeniowych ustawionych w celu prowadzenia kampanii wyborczej – przypomina Państwowa Komisja Wyborcza. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi grzywna.

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią

Biało-Czerwoni w "szpagacie" przed meczami z Czechami i Portugalią 1 0

Trwa zgrupowanie Reprezentacja Polski w Gdańsku, gdzie w czwartek zmierzy się towarzysko z Czechami, a we wtorek w ostatnim meczu Dywizji A w Lidze Narodów spróbuje sprawić niespodziankę i ograć Portugalię

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego

Miliony na turystyczne pomysły. Pożyczki także dla przedsiębiorców z woj. lubelskiego 1 3

50 mln zł – to pula do dyspozycji małych i średnich przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w branży turystycznej w jednym z pięciu województw Polski Wschodniej – w ramach drugiej transzy projektu „Przedsiębiorcza Polska Wschodnia – Turystyka”.

Koncert Frozen Catz w Padbarze
17 listopada 2018, 20:00

Koncert Frozen Catz w Padbarze 0 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 17 listopada o godz. 20 w Padbarze (ul. Grodzka 1) odbędzie się koncert lubelskiej formacji Frozen Catz.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!