Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 lutego 2017 r.
15:34

Krzysztof Żuk idzie do sądu. Bukmacherzy wierzą w prezydenta

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
316 90 A A

Skarga na zarządzenie wojewody wygaszające mandat prezydenta Lublina trafi do sądu na początku przyszłego tygodnia – zapowiada Krzysztof Żuk. Ujawnia korzystne dla siebie opinie prawne i zarzuca wojewodzie, że źle zbadał jego sprawę i źle interpretuje prawo

Artykuł otwarty

Czytaj Dziennik Wschodni bez ograniczeń. Sprawdź naszą ofertę

Artykuł otwarty
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Na złożenie skargi prezydent ma jeszcze prawie cztery tygodnie, ale zapowiada, że zrobi to jak najszybciej. Pismo trafi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd ma ocenić, czy Krzysztof Żuk złamał ustawę antykorupcyjną łącząc stanowisko prezydenta z zasiadaniem w radzie nadzorczej PZU Życie.

Złamania prawa dopatrzyło się w tym Centralne Biuro Antykorupcyjne. Na jego wniosek wojewoda wydał zarządzenie „wygaszające mandat” Żuka, czyli odsuwające go od władzy. Ale jeśli prezydent złoży odwołanie, to władzy nie straci dopóki nie przegra w sądzie. O ile przegra.

Żuk odpowiada Czarnkowi

W czwartek prezydent szeroko komentował zarządzenie wojewody, który w poniedziałek tłumaczył, że musiał je wydać.

– Jestem związany ustaleniami CBA – mówił dziennikarzom wojewoda Przemysław Czarnek.

– Nie jest to prawdą – odpowiada prezydent Krzysztof Żuk. – Wojewoda, jako organ nadzoru jest zobowiązany zebrać dowody i ocenić stan faktyczny.

Prezydent twierdzi, że Czarnek nie miał pełnych akt CBA, gdy 29 grudnia wzywał radnych do podjęcia uchwały mówiącej, że Żuk stracił władzę.

– Jeszcze po tej dacie CBA przekazywało wojewodzie kolejne dokumenty – mówi Żuk. Podkreśla, że do przekazanych akt nie dołączono choćby jego pisma z zarzutami wniesionymi do protokołu kontroli przeprowadzonej przez CBA.

Sonda: Co sądzisz o wygaszeniu mandatu prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka?

Liczba głosów: 5469
75.33%
Zła decyzja, wyłącznie polityczna
20.28%
Dobra decyzja, prezydent złamał prawo
4.39%
Trudno powiedzieć

Ekspretyzy prezydenta

Żuk zapewnia, że nie złamał ustawowego zakazu łączenia pewnych stanowisk. – Zakaz uchyla się, o ile osoba została wskazana do spółki przez Skarb Państwa – podkreśla. Tłumaczy, że na stanowisko wskazał go ówczesny minister Skarbu Państwa Włodzimierz Karpiński. A wojewodzie mówiącemu, że państwo nie ma w PZU Życie żadnej akcji odpowiada, że źle interpretuje ustawę.

– Przepis nie wymaga, by Skarb Państwa posiadał bezpośrednio udziały lub akcje w spółce, do której dokonuje zgłoszenia – mówi Żuk. Powołuje się tu na opinie prawne prof. Andrzeja Kidyby i prof. Stanisława Sołtysińskiego, które to ekspertyzy zdecydował się ujawnić mediom.

Powołując się na wyrok Sądu Najwyższego z 2006 r. Żuk powtarza, że ustawa nie określa, w jaki sposób Skarb Państwa ma dokonać wskazania osoby do spółki, a w tym przypadku stało się to za pośrednictwem PZU SA. W spółce PZU SA państwo nie miało jednak wymienionych w ustawie 50 proc. akcji, a tylko 34,4 proc. i na tym swój zarzut opiera CBA.

Zdaniem Żuka, niesłusznie, bo spółka jest kontrolowana przez państwo. – Na 9 członków Rady Nadzorczej, aż 7 było wskazanych przez Skarb Państwa – mówi Żuk. Podkreśla też, że nie toczyło się i nie toczy wobec niego żadne postępowanie karne, a rządy w mieście sprawuje bez żadnych zmian.

Zakłady bukmacherskie

 Dalsze losy prezydenta Krzysztofa Żuka stały się już przedmiotem... zakładów. Jedna z firm bukmacherskich ogłosiła w czwartek, że zdaniem jej analityków Żuk dotrwa na stanowisku do końca obecnej kadencji wygasającej jesienią przyszłego roku. Stawiając na to 100 zł można wygrać ponoć 140 zł, zaś 180 zł stawiając na to, że prezydent straci fotel przed końcem kadencji.

Żuk vs. CBA - opinia prawna prof. zw. dr. hab. Andrzeja Kidyby

Komentarze 90

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Senior / 10 lutego 2017 o 11:55
+1
Szanowni Państwo, Zasiadanie Pana Prezydenta w różnych radach nadzorczych to od dawna była norma. Przecież do 2005 r. zasiadał on w LZF Polfa Lublin, która dzięki niemu, wspólnie z amerykańską firmą Baxter Manufacturing Sp. z o.o., mogła przejąć od Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste ponad 8 ha pięknych ogródków działkowych przy ul. Wojciechowskiej w Lublinie, aby wybudować fabryki farmaceutyczne, pomimo wiedzy o wydaniu wyroku przez NSA w Warszawie uchylającego decyzję Lubelskiego UW o zgodzie na realizację tej inwestycji. Amerykanie z firmy Baxter po 9 latach produkcji bez płacenia w Polsce podatku obecnie likwidują zakład, bo kończy się okres zwolnienia od podatku i przenoszą firmę do Czech. Czas przyjrzeć się i tej sprawie przez CBA.
Szanowni Państwo, Zasiadanie Pana Prezydenta w różnych radach nadzorczych to od dawna była norma. Przecież do 2005 r. zasiadał on w LZF Polfa Lublin, która dzięki niemu, wspólnie z amerykańską firmą Baxter Manufacturing Sp. z o.o., mogła przejąć od Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste ponad 8 ha pięknych ogródków działkowych przy ul. Wojciechowskiej w Lublinie, aby wybudować fabryki farmaceutyczne, pomimo wiedzy o wydaniu wyroku przez NSA w Warszawie uchylającego decyzję Lubelskiego UW o zgodzie na realizację tej inwestycji. Amerykanie z f... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 09:29
+1
Na stanowisku prezydenta zajęć i problemów nie brakuje to po co jeszcze zasiadanie w spółce ? , a no po to bo dodatkowo w roku wpada 250 tysięcy.Pazerność , pazerność , a teraz kwik że jest się niewinnym.
Avatar
markus / 9 lutego 2017 o 18:47
+1
Prezydent Radomia Radosław Witkowski podkreślał, że gdy sprawa wzbudziła kontrowersje, zakończył swą działalność w radzie nadzorczej i zwrócił blisko 12 tys. zł, które zarobił tam przez cztery miesiące i odnotował ten fakt w oświadczeniu majątkowym. Dlaczego prezydent Lublina nie raczy zrobić tego samego? 
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 18:22
+1
Sąd administracyjny rozstrzygnie. Mandat Żuka wygasł z mocy ustawy, ponieważ Żuk trzymał dwie sroki za ogon, potrzebne było zarządzenie zastępcze wojewody o wybaczenie mandatu. Czy ktoś przeczytał ustawę antykorupcyjną? Ludzie nie kompromitujcie się. Żuk chce przetrwać do końca kadencji. To jest cel Jego i PO.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 18:06
+1
Ludzie nie są głupi i wiedzą o co w tej całej sprawie chodzi - patrz wyniki SONDY. Wygaszenie mandatu to nic innego jak zwykła polityczna gierka, w jakich PiS się lubuje. Nie liczy się miasto i jego mieszkańcy, tylko POLITYKA - wojenki, podchody i niszczenie wszystkich i wszystkiego.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 18:02
+1
Czy którykolwiek z trollujących i hejtujących Żuka idiotów zdaje sobie sprawę z tego, że nawet jego zastępcy zarabiają więcej od niego? Po co zatem te idiotyczne teksty o pazerności? Darujcie sobie i nie oczerniajcie go bo sobie na to nie zasłużył. Z partyjnym szambem won do Warszawy, trolle.
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 17:22
+1
popieram akcję #muremzaZukiem
Avatar
Gość / 9 lutego 2017 o 17:22
+1
Broń się Krzysiu broń przez tą PIS-owską hołotą, dla której stołki są najważniejsze. Dobrze rządzisz i to dla nas najważniejsze.
Avatar
jestem stąd / 9 lutego 2017 o 17:21
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
jeśli sąd uniewinni Żuka, wojewoda powinien zostać zdymisjonowany w trybie natychmiastowym
W pełni się zgadzam. Tak poza tym ten konkretny wojewoda nic nie robi pożytecznego, ot siedzi i pobiera pieniądze za zwijanie unijnych flag, zdejmowanie portretów byłych wojewodów i nagrywanie filmików na YT.
Avatar
Jan / 9 lutego 2017 o 17:19
+1
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
"W czwartek Żuk pokazał też pisma podpisane przez ówczesnego ministra skarbu Włodzimierza Karpińskiego oraz prezesa PZU Andrzeja Klesyka potwierdzające zachowanie wymogów przy zgłaszaniu prezydenta do rady nadzorczej przez skarb państwa." "Poza tym prezydent Lublina przedstawił trzy opinie prawne dotyczące sprawy, które zamówił u znanych prawników. Chodzi o prof. Stanisława Sołtysińskiego, prof. Andrzeja Kidybę oraz prof. Wojciecha Popiołka. Z wszystkich wynika, że zgłoszenie prezydenta do rady nadzorczej spółki PZU Życie odbyło się zgodnie z prawem, a Krzyszrtof Żuk zasiadając w niej nie złamał prawa."
Żuk to człowiek kompetentny i wie co robi. Nie wierzę, że ładowałby się do RN PZU, gdyby nie miał pewności, że ma do tego prawo.
Żuk to człowiek kompetentny i wie co robi. Nie wierzę, że ładowałby się do RN PZU, gdyby nie miał pewności, że ma do tego prawo. rozwiń
Avatar
Niepis / 10 lutego 2017 o 21:13
0
Profesorze Kidyba! Zgodnie ze statutem PZU Życie kto może zgłaszać członków RN na Walnym Zgromadzeniu? Odpowiem, PZU SA a to nie znaczy, że skarb państwa.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 13:42
0
Kto odfrunie to się jeszcze okaże.PiS wyprawia tak,że przeciętny lublinianin z tzw. średnią krajową (hahaha!) ma już dość
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 12:19
0
Czarnek to zwykły ignorant ale co się dziwić skoro do Lublina został przywieziony w teczce
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 12:11
0
#muremzaZukiem
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 12:09
0
łapy precz od prezydenta Żuka!!!!!!!
Avatar
zbuk / 10 lutego 2017 o 12:09
0
Paweł Joński napisał:
Życzę dużo zdrowia i wytrwałości w walce o stołek który się panu należy jak psu buda. PiS-owskim atakom mówię stanowcze nie. Chcecie rządzić w Lublinie to wygrajcie wybory a nie podstępem próbujecie wygasić mandat człowiekowi, którego wybrał suweren.
Podpisuję się pod tym apelem
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 12:08
0
Ludzie nie są głupi i wiedzą o co w tej całej sprawie chodzi - patrz wyniki SONDY. Wygaszenie mandatu to nic innego jak zwykła polityczna gierka, w jakich PiS się lubuje. Nie liczy się miasto i jego mieszkańcy, tylko POLITYKA - wojenki, podchody i niszczenie wszystkich i wszystkiego.
Avatar
Senior / 10 lutego 2017 o 11:55
+1
Szanowni Państwo, Zasiadanie Pana Prezydenta w różnych radach nadzorczych to od dawna była norma. Przecież do 2005 r. zasiadał on w LZF Polfa Lublin, która dzięki niemu, wspólnie z amerykańską firmą Baxter Manufacturing Sp. z o.o., mogła przejąć od Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste ponad 8 ha pięknych ogródków działkowych przy ul. Wojciechowskiej w Lublinie, aby wybudować fabryki farmaceutyczne, pomimo wiedzy o wydaniu wyroku przez NSA w Warszawie uchylającego decyzję Lubelskiego UW o zgodzie na realizację tej inwestycji. Amerykanie z firmy Baxter po 9 latach produkcji bez płacenia w Polsce podatku obecnie likwidują zakład, bo kończy się okres zwolnienia od podatku i przenoszą firmę do Czech. Czas przyjrzeć się i tej sprawie przez CBA.
Szanowni Państwo, Zasiadanie Pana Prezydenta w różnych radach nadzorczych to od dawna była norma. Przecież do 2005 r. zasiadał on w LZF Polfa Lublin, która dzięki niemu, wspólnie z amerykańską firmą Baxter Manufacturing Sp. z o.o., mogła przejąć od Skarbu Państwa w użytkowanie wieczyste ponad 8 ha pięknych ogródków działkowych przy ul. Wojciechowskiej w Lublinie, aby wybudować fabryki farmaceutyczne, pomimo wiedzy o wydaniu wyroku przez NSA w Warszawie uchylającego decyzję Lubelskiego UW o zgodzie na realizację tej inwestycji. Amerykanie z f... rozwiń
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 10:42
0
no nieprzyjemnie Mało pieniędzy miał . Albo jest się tylko prezydentem Lublina i pracuje uczciwie. Ale okazało się że Żukowi ze Świdnika było za mało kasy no i zaczął dorabiać w spółkach skarbu państwa. To jednak tylko 2 kadencje dla prezydentów bo później oni głupieją.
Avatar
Gość / 10 lutego 2017 o 10:41
0
va mać! ILE JESZCZE DZISIAJ BĘDZIE ART O ZUKU ???? Artykuł sponsorowany ?! Proste pytania. Jaki podmiot zgłosił Krzysztofa Żuka do rady nadzorczej PZU Życie ? Skarb Państwa czy PZU SA ? PZU SA nie miało do tego prawa, bo nie miało ani 50 % akcji Skarbu Państwa ani 50 % kapitału zakładowego ze strony Skarbu Państwa. Jeżeli zgłosił Skarb Państwa, to czy uczynił to bezpośrednio do PZU Życie ?
Zobacz wszystkie komentarze 90

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 2 3

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 1

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 0

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 18 3

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 16 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 13 2

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 29 2

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 40 19

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 15

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.