Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 sierpnia 2019 r.
21:02

Czy prezydent miał rację blokując tę inwestycję w Lublinie? Sprawą zajmie się sąd

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
3 27 A A
Elektrociepłownia na Wrotkowie
Elektrociepłownia na Wrotkowie

Lubelski sąd ponownie zajmie się losami niedoszłej elektrowni na słomę planowanej u zbiegu ul. Mełgiewskiej i Tyszowieckiej. Jej powstanie zablokował prezydent miasta, bo uznał, że zakład byłby uciążliwy dla otoczenia a wysoki komin popsułby widok z Wieży Trynitarskiej. Sąd ma ocenić, czy prezydent miał rację

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O tym, że lubelscy sędziowie muszą jeszcze raz ocenić sprawę zdecydował Naczelny Sąd Administracyjny. Jego wyrok wcale jedynie wydłużył spór, który trwa już pięć lat i może jeszcze potrwać kilka kolejnych, o ile jedna ze stron nie da za wygraną. Widzami „serialu” jest kilka tysięcy mieszkańców przeciwnych budowie elektrowni.

Już w 2014 r. do władz miasta zgłosiła się spółka TergoPower Lublin zamierzająca produkować przy ul. Mełgiewskiej energię elektryczną ze spalanej słomy. Aby zbudować taki zakład inwestor potrzebował od prezydenta decyzji środowiskowej.

Jedni na tak, drudzy na nie

O zablokowanie inwestycji apelowali do prezydenta mieszkańcy Tatar, ale też dalszych dzielnic. Obawiali się tego, co będzie ulatywać z komina, choć spółka zapewniała, że spełni wszelkie normy. Powoływali się też na uciążliwości związane z dowozem paliwa ciężarówkami kursującymi nawet 100 razy dziennie.

O zgodę na elektrownię apelował za to rektor Politechniki Lubelskiej. W liście do władz miasta pisał o milionach złotych, które zarobią na słomie okoliczni rolnicy. Przekonywał, że instalacja pokryje 25 proc. zapotrzebowania Lublina na prąd, a tirów i tak jest tu dużo, więc kolejnych 100 to nic strasznego.

Przed wydaniem decyzji środowiskowej Urząd Miasta musiał zasięgnąć opinii m.in. sanepidu oraz Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Ich opinie były pozytywne.

Prezydent przeciwny elektrowni

Jesienią 2016 r. prezydent zdecydował, że na elektrownię jednak nie pozwoli. Odmowę tłumaczył tym, że budowa byłaby według niego sprzeczna z planem zagospodarowania terenu i to z dwóch powodów.

Po pierwsze miałaby się znaleźć w tzw. strefie ochrony dalekiego widoku, tymczasem jej 70-metrowy komin miałby szpecić panoramę Lublina widzianą z Wieży Trynitarskiej. Po drugie plan wyklucza tu lokowanie zakładów o uciążliwości wykraczającej poza granice działki, a według prezydenta transport słomy byłby uciążliwy dla okolicy.

Spółka nie zamierza rezygnować

Inwestor nie zgodził się z tymi argumentami. Tłumaczył, że analiz widokowych nie prowadzi się na etapie decyzji środowiskowej, tylko później, przy wydawaniu pozwolenia na budowę.

Spółka wskazywała także na to, że plan zagospodarowania wyznacza tutaj strefę aktywności gospodarczej, czyli grunty inwestycyjne. Według spółki każda inwestycja pociąga za sobą zwiększenie ruchu pojazdów, więc elektrownia nie jest sprzeczna z planem, a argument o uciążliwych ciężarówkach jest według inwestora chybiony.

Zaczęła się bitwa na paragrafy

Spór przeniósł się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, gdzie spółka TergoPower zaskarżyła decyzję prezydenta. Kolegium przyznało rację władzom miasta. Stwierdziło, że uciążliwość elektrowni wykroczy poza jej nieruchomość, a komin będzie widoczny z wieży.

Spółka nie dała za wygraną i odwołała się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przekonywała tam, że „uciążliwość” to przekroczenie norm, a prezydent nie wskazał norm, które miałaby naruszać. Natomiast w sprawie wysokości komina spółka tłumaczyła, że zapisane w planie ograniczenie zabudowy do „niskiej i średniowysokiej” nie dotyczy przypadków wynikających z technologii produkcji, a zatem nie dotyczy komina.

Sąd uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, ale z innych powodów niż wskazywane przez TergoPower Lublin. Okazało się, że SKO wydało swoją decyzję trzy dni po śmierci jednej ze stron postępowania: sąsiadki planowanej elektrowni. Kolegium nie wiedziało o jej śmierci, ale sąd uznał, że decyzja jest przez to wadliwa i musi być uchylona.

Ten wyrok został zaskarżony do wyższej instancji przez spółkę Budostal, która stałaby się najbliższym sąsiadem planowanej elektrowni i wcale nie była tym zachwycona. Wskutek tej skargi spór trafił do Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie, który uchylił wcześniejszy wyrok i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia sądowi w Lublinie.

Co to oznacza dla elektrowni?

Ostatni wyrok nie zamyka sporu. Odmowna decyzja prezydenta i utrzymująca ją decyzja SKO pozostają ważne, więc o budowie elektrowni na razie nie ma mowy. To, czy decyzje zostaną uchylone, zależy od Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Termin rozprawy nie został jeszcze wyznaczony.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ksawyer / 7 sierpnia 2019 o 21:39
+24
Komin widziany z wieży trynitarskiej to jest argument na nie, ale 50 m apartamentowiec przy Pl. Teatralnym przytłaczający zachodnia perspektywę Krakowskiego, którego zagospodarowanie przekracza linie zabudowy Al. Racławickich i ul. Radziszewskiego, który zabiera słońce hotelowi Unia jest akceptowany, standard jakiego w Lublinie nie ma. 
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 21:37
+16
Ale jakby inwestorem byłby jakiś "fajny" deweoper to nie było by problemu :)
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 22:38
+12
Elektrownia niezgodna z planami? Przecież plany można dowolnie zmieniać. Widocznie ratusz w łapę nie dostał, stąd sprzeciw.
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 21:25
+12
Ciekawe dlaczego deweloperzy nie są blokowani?
Avatar
Aneta / 8 sierpnia 2019 o 08:15
+10
dlaczego piszecie o elektrowni przy Mełgiewskiej a pokazujecie na zdjęciu elektrociepłownię Wrotków z grupy PGE? Czy autor nie może przejecjać się aby wykonać właściwe zdjęcie?
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 22:42
+10
Zrobić referendum po czym wynik zignorować.
Avatar
Obs / 8 sierpnia 2019 o 08:58
+9
"O zgodę na elektrownię apelował za to rektor Politechniki Lubelskiej. W liście do władz miasta pisał o milionach złotych, które zarobią na słomie okoliczni rolnicy. Przekonywał, że instalacja pokryje 25 proc. zapotrzebowania Lublina na prąd, a tirów i tak jest tu dużo, więc kolejnych 100 to nic strasznego." Lepszego  żartu w tej materii nie przeczytałem  dawno,   kiedy się jego wiedza przeobraziła się bo on nie jest specjalistą w tej dziedzinie, a jego specjalność to linie wielotorowe, zwarcia,  a nie bilans energetyczny i elektrownie
 Rektor Kacejko w ogóle nie powinien się wypowiadać w sprawie tej elektrowni gdyż wg informacji ogólnodostępnych w tym czasie był w Radzie Nadzorczej PGE i jest wpisany do rejestru spółki Ekowat Politechnika.
 Rektor Kacejko w ogóle nie powinien się wypowiadać w sprawie tej elektrowni gdyż wg informacji ogólnodostępnych w tym czasie był w Radzie Nadzorczej PGE i jest wpisany do rejestru spółki Ekowat Politechnika. rozwiń
Avatar
Gość / 7 sierpnia 2019 o 22:05
+9
Niech tebewał z don piątkone przejmą geszeft za 1,23 z vat, a wrzeciona generatorów na słomę zaraz się zakręcą, na podobnej zasadzie, jak echo nie mogło budować, a perspektywy otworzyły się na oścież od razu po zmianie właściciela. (nie to, żebym popierał spalarnię w mieście).
Avatar
Lublak / 8 sierpnia 2019 o 08:40
+6
Refleksja jest i zastanawiam się jak można na siłę promować nieekologiczną elektrownię która będzie emitować gazy cieplarniane i nie tylko 
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2019 o 08:09
+6
Podobno to Norweska firma ,niech podadzą adres takiej elektrociepłowni w jednym z miast w NORWEGII ?????????? Jest dobra okazja takie pytanie powinno paść w SĄDZIE i to załatwi sprawę
Avatar
Ewa / 8 sierpnia 2019 o 12:22
+1
Proszę nie obrażać wszystkich porządnych ludzi mieszkających na Tatarach, na każdej dzielnicy znajduje się element społeczny mający z prawem na bakier. Odnośnie spalarni to niech pan Kacejko i wszyscy, którzy go popierają wybudują ją sobie koło swoich domów. Brawo dla Pana Prezydenta Żuka, że poparł tysiące mieszkańców Lublina i nie dopuścił do budowy tak szkodliwej dla ludzi i środowiska śmierdzącej inwestycji.
Avatar
wiedza / 8 sierpnia 2019 o 11:58
+2
Jaka spalarnia odpadów, jakie szczury? Wystarczy trochę poczytać na ten temat. 
Avatar
Bolek / 8 sierpnia 2019 o 09:22
+5
To będzie spalarnia ŚMIECI a nie elektrownia na słomę. Inwestor tak mówi bo łatwiej jest zdobyć pozwolenie na budowę jeżeli obiekt będzie ,,ekologiczny" tzw. zielone paliwo. Będą zwozić śmieci z całej Europy i palić w Lublinie. Cała Europa będzie się śmiała z Lublina ,że łyknął ich problem.
Avatar
????? / 8 sierpnia 2019 o 09:16
0
Króluje u niego przerost ambicji nad wiedzą i umiejętnościami
Avatar
wyk / 8 sierpnia 2019 o 09:14
+3
W pełni uzasadniona opinia ,
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2019 o 09:13
+4
Wyrok powinien być tylko jeden! NIE DLA SPALARNI !!!!!!!! Niech norweg i jego poplecznicy buduje sobie "to" u siebie, albo na działce rektora Politechniki.
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2019 o 09:03
-1
Kolejny przykład rzetelności, a właściwie NIERZETELNOŚCI redachtora smagi - tekst sobie, a zdjęcie sobie. Wg zasady - '' A co konia obchodzi, że się wóz przewrócił ... '' Wierszówka leci i tylko to się liczy, prawda ??
Avatar
Obs / 8 sierpnia 2019 o 08:58
+9
"O zgodę na elektrownię apelował za to rektor Politechniki Lubelskiej. W liście do władz miasta pisał o milionach złotych, które zarobią na słomie okoliczni rolnicy. Przekonywał, że instalacja pokryje 25 proc. zapotrzebowania Lublina na prąd, a tirów i tak jest tu dużo, więc kolejnych 100 to nic strasznego." Lepszego  żartu w tej materii nie przeczytałem  dawno,   kiedy się jego wiedza przeobraziła się bo on nie jest specjalistą w tej dziedzinie, a jego specjalność to linie wielotorowe, zwarcia,  a nie bilans energetyczny i elektrownie
 Rektor Kacejko w ogóle nie powinien się wypowiadać w sprawie tej elektrowni gdyż wg informacji ogólnodostępnych w tym czasie był w Radzie Nadzorczej PGE i jest wpisany do rejestru spółki Ekowat Politechnika.
 Rektor Kacejko w ogóle nie powinien się wypowiadać w sprawie tej elektrowni gdyż wg informacji ogólnodostępnych w tym czasie był w Radzie Nadzorczej PGE i jest wpisany do rejestru spółki Ekowat Politechnika. rozwiń
Avatar
Lublak / 8 sierpnia 2019 o 08:40
+6
Refleksja jest i zastanawiam się jak można na siłę promować nieekologiczną elektrownię która będzie emitować gazy cieplarniane i nie tylko 
Avatar
Obs / 8 sierpnia 2019 o 08:27
+4
Widzę że niekórzy zwolennicy wbrew temu co mówi się o ekologii na siłę promują w komentarzach nieekologiczną elektrownię na słomę w mieście. Dlaczego nie promujecie farm wiatrowych i fotowoltaicznych? One nie powodują wydzielania gazów cieplarnianych ani żadnych innych szkodliwych wyziewów. Nie bądźcie obludnikami i pomyślcie o naszych dzieciach i wnukach. Efekt cieplarniany już nas dopadł i wszelkimi sposobami trzeba z nim walczyć 
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Celem Mazowsza Stężyca utrzymanie

Celem Mazowsza Stężyca utrzymanie 0 0

Mazowsze Stężyca fatalnie rozpoczęło sezon. Podopieczni Marcina Gajdzińskiego na razie znajdują się na ostatnim miejscu w tabeli

Budowa S19 od Lublina w kierunku Rzeszowa oficjalnie rozpoczęta. Kiedy pojedziemy całą trasą?
galeria

Budowa S19 od Lublina w kierunku Rzeszowa oficjalnie rozpoczęta. Kiedy pojedziemy całą trasą? 49 5

Prace przy budowie S19 od Lublina w kierunku Rzeszowa trwają już dobre dwa miesiące, ale dzisiaj oficjalnie ogłoszono początek inwestycji. Wbiciem tzw. pierwszej łopaty zajął się Rafał Weber, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Włodawa: Na spotkanie z burmistrzem aktywiści muszą jeszcze poczekać

Włodawa: Na spotkanie z burmistrzem aktywiści muszą jeszcze poczekać 0 0

Nie doszło do spotkania aktywistów przeciwnych wycince drzew i betonowaniu zieleńców w centrum Włodawy z burmistrzem miasta Wiesławem Muszyńskim.

Cyrkulacje 2019 w Lublinie. To będzie cyrk nowy
25 października 2019, 19:00

Cyrkulacje 2019 w Lublinie. To będzie cyrk nowy 0 0

Wydarzenie jest pod koniec października ale już można kupować bilety. Wschodnioeuropejski Konkurs Etiud Nowocyrkowych to wyjątkowe święto twórców, artystów i widzów, którym bliska jest idea Nowego Cyrku.

Malwina Kopron wygrała zawody w Szwecji

Malwina Kopron wygrała zawody w Szwecji 0 0

Malwina Kopron do tej pory nie mogła zaliczyć obecnego sezonu do udanych. Wreszcie ma jednak powody do radości. Wygrała Folksam Grand Prix 2019, który był rozgrywany w Goteborgu

Pierwszy krok w stronę ciepłowni w Łukowie

Pierwszy krok w stronę ciepłowni w Łukowie 0 2

Łukowskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przymierza się do budowy ekologicznej ciepłowni na biomasę. Pierwszy krok już jest. Powstać ma dokumentacja przygotowawcza do tej inwestycji.

Samorządy z powiatu bialskiego razem. Powstaje stowarzyszenie Euroregion Przybuże

Samorządy z powiatu bialskiego razem. Powstaje stowarzyszenie Euroregion Przybuże 0 4

Samorządy z powiatu bialskiego chcą stworzyć nowe stowarzyszenie. Na razie powstał komitet organizacyjny.

W Lublinie wciąż brakuje autobusów. Nowy rozkład jazdy od 2 września będzie okrojony

W Lublinie wciąż brakuje autobusów. Nowy rozkład jazdy od 2 września będzie okrojony 22 37

Dużo zmian przyniesie pasażerom nowy rozkład jazdy, który ma obowiązywać od 2 września. Część linii dostanie nowe trasy, część nie powróci do przedwakacyjnej częstotliwości kursowania, bo brakuje autobusów do obsługi tras. Cięcia nie dotyczą najpopularniejszych linii.

Górnik Łęczna vs Elana Toruń – analiza, statystyki i zakłady bukmacherskie

Górnik Łęczna vs Elana Toruń – analiza, statystyki i zakłady bukmacherskie 0 0

Górnik Łęczna to jeden z trzech niepokonanych zespołów od startu rozgrywek II Ligi. W niedzielnym spotkaniu Zielono-Czarni na swoim boisku podejmą Elanę Toruń. Co ciekawego znajdziemy w ofercie zakładów bukmacherskich przed tym spotkaniem?

Burmistrz Włodawy broni planu rewitalizacji. I zarzuca aktywistom kłamstwa

Burmistrz Włodawy broni planu rewitalizacji. I zarzuca aktywistom kłamstwa 1 8

Burmistrz pisze do mieszkańców w sprawie głośnej przebudowy czworoboku i planowanej w związku z tym wycinki drzew: „Kilka osób wybrało protest, budując atmosferę konfliktu. Tak się nie robi, to nieuczciwe”. – Jesteśmy kompletnie zaskoczeni tonem i treścią listu – odpowiadają aktywiści

Odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy

Odszkodowanie po wypadku samochodowym z OC sprawcy 0 0

Kolizja lub wypadek samochodowy to nieprzyjemne zdarzenia, które niosą ze sobą kolejne konsekwencje. Aby ograniczyć dyskomfort związany z wystąpieniem szkody, trzeba postępować zgodnie z odpowiednią kolejnością.

Lublin-Dęblin. Ruch pociągów wznowią jeszcze przed wyborami? Prace trwają nawet w niedziele i nocami

Lublin-Dęblin. Ruch pociągów wznowią jeszcze przed wyborami? Prace trwają nawet w niedziele i nocami 35 19

Najpóźniej 20 października, a być może jeszcze przed wyborami, wznowiony ma być ruch pociągów pasażerskich na linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Takie kursy znalazły się w zaktualizowanym kilka dni temu rozkładzie jazdy. Nie widać w nim jednak dalekobieżnych pociągów przez Nałęczów i Puławy, a wyłącznie połączenia regionalne

Uwaga! TVN: Hanię zamordowano po domowym porodzie
film

Uwaga! TVN: Hanię zamordowano po domowym porodzie 7 4

Hania została zamordowana tuż po domowym porodzie. Rodzina, która była w domu twierdzi, że nic nie widziała i nic nie słyszała. Jedyną podejrzaną o popełnienie zbrodni jest matka dziecka.

Kierowca BMW odpowie za znieważenie i próbę przekupstwa policjantów

Kierowca BMW odpowie za znieważenie i próbę przekupstwa policjantów 5 3

Mieszkaniec gminy Milejów najpierw znieważył policjantów, a później proponował im łapówkę. Odpowie przed sądem

Udana inauguracja piłkarek Górnika Łęczna

Udana inauguracja piłkarek Górnika Łęczna 0 0

Górnik Łęczna w znakomitym stylu rozpoczął rozgrywki. Podopieczne Piotra Mazurkiewicza w swoim pierwszym meczu pokonały na własnym stadionie Mitech Żywiec aż 6:0

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.