Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

16 sierpnia 2002 r.
10:56
Edytuj ten wpis

Prywatny folwark zwany Herbapolem

0 1 A A
 (rys. Tomek Wilczkiewicz)
(rys. Tomek Wilczkiewicz)

Jeszcze nie tak dawno byliśmy wizytówką Lubelszczyzny - mówią pracownicy Herbapolu - a teraz coraz głośniej mówi się w Lublinie o różnych aferach związanych z naszym zakładem

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Podobno scenariusz jest taki - informują pracownicy lubelskiego Herbapolu - by z zakładu wyprowadzić jak najwięcej pieniędzy, pozwalniać ludzi i firmę przekazać warszawskiemu biznesmenowi Józefowi Starakowi, którego nazwisko wiązane jest z Polpharmą w Starogardzie Gdańskim.
Zapytałam o to prezesa Herbapolu, Józefa Godlewskiego:
- Z osobą pana Staraka nic mnie nie wiąże - usłyszałam.
Czy rzeczywiście?

Jak mały pożarł olbrzyma

We wrześniu ub. roku Józef Godlewski sprzedał swoje akcje trzem firmom, które już wcześniej dysponowały niewielką liczbą akcji Herbapolu. I tak firma ERBE, mająca dotychczas 550 akcji, odkupiła od prezesa Godlewskiego 12,4 proc. akcji, firma Medana Terpol Generics, mająca 50 akcji, odkupiła 24,8 proc., a firma Polbaher, mająca 10 akcji, odkupiła 24,9 proc.
Uwagę moją skupiła jedna z firm wchodzących w skład grupy kapitałowej Herbapolu. W sprawozdaniu bilansowym za 2000 rok widniała firma Polpharma Warszawa, bez podania jej adresu, telefonu, itp. W sądowej dokumentacji rejestracyjnej Herbapolu również nie znalazłam żadnych danych tej firmy.
Zaczęłam więc sprawdzanie, które przyniosło nieoczekiwane rezultaty. Najpierw zadzwoniłam do Polpharmy w Starogardzie Gdańskim. Tam podano mi telefon do Warszawy, pod którym zgłosiła się firma Spectra Holding przy ulicy Cichej 7. Jej udziałowcem jest... Józef Starak. Jak się później okazało, to Spectra Holding jest właśnie wspólnikiem Polpharmy w Starogardzie Gdańskim. Ale jakby tego było mało, numer telefonu, pod który dzwoniłam, znalazłam także na pieczątkach firmy Polbaher, zarejestrowanej w Konstancinie Jeziornie przy ul. Batorego 14 oraz firmy ERBE, zarejestrowanej również pod tym samym adresem i telefonem. A były to przecież firmy, które kupiły akcje Herbapolu.
Dzwonię więc jeszcze raz do Warszawy. Odzywa się sekretariat Spectry.
• Czy dodzwoniłam się do Konstancina Jeziorny? - pytam sekretarkę.
- Nie. Tu Warszawa, firma Spectra.
• A ja mam podane, że pod tym telefonem jest firma Polbaher w Konstancinie Jeziornie...
- A z kim z firmy Polbaher chciała pani rozmawiać? - słyszę.
• Z prokurentem, panem Markiem Wilczurą.
- Proszę, łączę.
- Słucham, Marek Wilczura...
Aby było ciekawiej, M. Wilczura jest także prokurentem firmy Medana Terpol Generics z siedzibą w Warszawie przy ulicy... Cichej 7, z którą można skontaktować się telefonicznie, dzwoniąc oczywiście pod numer Holdingu Spectra.
Trzy firmy: Medana Terpol Generics, ERBE i Polbaher powstały z kapitałem założycielskim 4 tys. zł i oferują to samo: świadczenie usług agencyjnych, zarządzanie podmiotami gospodarczymi, świadczenie usług informacyjnych, marketingowych, ogłoszeniowych itp. Kupując akcje Herbapolu, stały się nagle właścicielem jednego z największych zakładów na Lubelszczyźnie.

Stare wróciło

Przez fakt sprzedaży swoich akcji prezes Godlewski nie pozbawił się panowania nad Herbapolem. Bo oto firmy Medana Terpol Generics, ERBE i Polbaher udzieliły mecenasowi Lechowi Skoczyńskiemu (od lat obsługującemu walne zgromadzenia w Herbapolu) pełnomocnictw do składania wszelkich oświadczeń, reprezentowania ich przed sądami, organami administracji itd.
Tak więc stare wróciło. Tym razem wystarczy podniesienie ręki jedynie przez mecenasa Skoczyńskiego, aby Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Herbapolu większością reprezentowanych przez niego głosów podjęło te uchwały, których chce zarząd, podczas gdy zastraszona garstka akcjonariuszy-pracowników znowu nic nie ma do powiedzenia.

O, Holender!

A tymczasem Prokuratura Apelacyjna w Katowicach prowadzi postępowanie w sprawie zatajenia przez prezesa Godlewskiego przed władzami statutowymi spółki Herbapol faktu sprzedaży swoich akcji i reprezentowania głosów, które mu się nie należały. Jak czytamy w piśmie prokuratora generalnego z marca br. "prowadzi też postępowanie w sprawie sprzedaży akcji Herbapolu za pośrednictwem spółek ERBE i Polbaher z Konstancina Jeziorny oraz Medana Terpol Generics z Warszawy i wejście w ich posiadanie spółek holenderskich”. Czyżby akcje Herbapolu powędrowały za granicę? Prokuratura chce również ustalić rolę firm Jerzego Staraka w przeprowadzeniu tej transakcji. A więc jednak panów Godlewskiego i Staraka "coś” ze sobą wiąże.
Jak poinformował nas 6 sierpnia prok. Leszek Goławski, rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, prokurator generalny przedłużył prowadzenie tego śledztwa do 28 listopada 2002 r. Prokuratura zwróciła się bowiem o pomoc prawną do Królestwa Niderlandii i Wielkiej Brytanii i oczekuje na informację tamtejszych organów ścigania.

Jak się kurczą i mnożą pieniądze

Na koniec 1998 roku zysk netto Herbapolu wyniósł 5.125.360 zł. I nagle stało się coś niedobrego. Na koniec 1999 roku zysk wyniósł 3.154.775 zł, rok później już 168.239 zł, a w 2001 zaledwie 161.323,66 zł.
Tymczasem 28 sierpnia 2000 r. prezes Godlewski oraz wiceprezes T. Dziedzic, działając w imieniu spółki Herbapol, zawiązali spółkę Herbatur. Kapitał założycielski tej spółki wyniósł 4 tys. zł. Jednoosobowym członkiem zarządu została Ewa Laskowska, zamieszkała w Tomaszowie Lubelskim. Herbatur miał zajmować się usługami hotelarskimi, obsługą bazy wczasowej i ruchu turystycznego, a także organizowaniem wypoczynku dla pracowników grupy kapitałowej Herbapolu.
W tym celu 27 grudnia 2000 r. Herbapol podwyższył kapitał założycielski poprzez przekazanie na własność Herbaturowi zakupionego wcześniej ośrodka wypoczynkowego w Polańczyku oraz kamienicy przy ul. Narutowicza 9 w Lublinie. Kolejne przekazywanie pieniędzy z Herbapolu do Herbaturu spowodowało, że już na koniec grudnia 2001 r. prezes Ewa Laskowska zarządzała kapitałem wartości 4.416.000,00 zł.

Każdemu wedle potrzeb...

Nie były to jedyne pieniądze, które wypłynęły z Herbapolu. Od października 1998 roku Herbapol szerokim gestem przekazywał darowizny różnym podmiotom. Z zestawienia, które posiadam, wynika, że do marca 1999 roku, w ciągu sześciu tylko miesięcy, Herbapol udzielił darowizn 15 instytucjom kościelnym i parafiom.
I tak np. 14 grudnia 1998 roku udzielił wsparcia finansowego parafii rzymskokatolickiej w kwocie 36.000 zł. W styczniu 1999 r. jedna z parafii warszawskich dostała 20.000 zł, a w lutym diecezja zamojsko-lubaczowska czek na 100.000 zł.
W tym zestawieniu blado wypadła pomoc finansowa Herbapolu dla Bractwa Św. Alberta w Lublinie - opiekunowi bezdomnych, księdzu Janowi Mazurowi, przekazano nieodpłatnie buty, ubrania oraz 175,68 zł.

Prokuratura liczy straty

Prokuratura prowadzi aktualnie śledztwo w sprawie niegospodarności w Herbapolu, między innymi przekazywania znaczących kwot (nie mniej niż 700.000 zł w 1999 r. i ponad 1.000.000 zł w 2000 r.) tytułem darowizn różnym podmiotom; część tych pieniędzy - zdaniem prokuratorów - mogła być bezprawnie przywłaszczona.
Prokuratura wyjaśnia także sprawy związane z nabywaniem przez prezesa Herbapolu akcji imiennych spółki od parafii rzymskokatolickich z terenu Lublina; parafie obdarowywane były wcześniej tymi akcjami przez różne osoby fizyczne. W grę wchodzi 1.500.000 zł. Prokuratura ustala też źródła pochodzenia pieniędzy, za które J. Godlewski kupił akcje. Z informacji prok. Leszka Goławskiego, rzecznika prasowego Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach, wynika, że śledztwo w tej sprawie przedłużone zostało do 28 listopada 2002 r.

Jak pieniądze przepływały przez Nowy Staw

W kręgu zainteresowania organów prokuratorskich znajduje się też lubelska fundacja Nowy Staw. Wniosek do sądu, o wpisanie fundacji, złożony został w grudniu 1992 r. W lipcu 1994 r. szefem fundacji został Piotr Tomczak, a jednym z członków zarządu Tomasz Różniak, przez pewien czas asystent wicepremiera i ministra spraw wewnętrznych Janusza Tomaszewskiego, obecnie radny Sejmiku Województwa Lubelskiego.
Działalność fundacji Nowy Staw nabierała rozpędu. W styczniu 1998 r. Radę Fundatorów wsparł prezes Godlewski, a w lipcu 1999 r. przyjęto do jej grona znanego lubelskiego działacza solidarnościowego Mieczysława Szczygła.

Nieoczekiwana zamiana miejsc

Kiedy funkcjonariusze UOP zaczęli śledztwo w sprawie obracania przez fundację Nowy Staw środkami dewizowymi bez wymaganej zgody NBP, w fundacji nastąpiła zamiana stanowisk i szybkie porządkowanie dokumentacji. 11 lutego tego roku zebrało się całe gremium fundacji Nowy Staw, któremu przewodniczył J. Godlewski. Zebrani przyjęli hurtem zaległe sprawozdania programowe i finansowe za rok 1999, 2000 i 2001. Przyjęli też rezygnację P. Tomczaka z funkcji prezesa zarządu oraz rezygnację T. Różniaka z funkcji przewodniczącego Rady Fundatorów. Panowie pozamieniali się funkcjami.
Zapytałam nowego prezesa fundacji Nowy Staw, na jakie cele przekazane zostało przez J. Godlewskiego 750 tys. dolarów i dlaczego pozostawiono dla siebie jedynie 100 tys. dolarów, a pozostałe 650 tys. przekazano innej lubelskiej fundacji Gozdawa. Oto odpowiedź T. Różniaka, którą otrzymaliśmy pod koniec czerwca br.
- Pan J. Godlewski nie przekazał fundacji Nowy Staw darowizny. Fundacja nie pozostawia "dla siebie” żadnych środków finansowych pochodzących z darowizn. Wszystkie środki finansowe fundacji przeznaczane są na realizację celów statutowych.
Zapytany o to samo J. Godlewski 10 lipca stwierdził, że nie dał żadnych pieniędzy fundacji Nowy Staw. Natomiast w sprawie przekazania pieniędzy do fundacji Gozdawa nie może udzielić żadnych informacji, gdyż nie jest członkiem zarządu. A od prezesa zarządu fundacji Gozdawa, Roberta Buryły, któremu wysłaliśmy pismo 10 lipca, odpowiedź do tej pory nie nadeszła.
Tymczasem Prokuratura Apelacyjna w Katowicach prowadzi śledztwo związane z przekazaniem przez fundację Nowy Staw fundacji Gozdawa darowizny w kwocie 650 tys. dolarów oraz wyjaśnia rolę, jaką w tej transakcji spełniał ówczesny jej prezes P. Tomczak. Rzecznik prasowy Prokuratury Apelacyjnej w Katowicach poinformował nas 6 sierpnia, że Piotrowi T. postawiony został zarzut w związku z dokonaną darowizną kwoty 650.000 dolarów przez fundację Nowy Staw fundacji Gozdawa. Jednak termin zakończenia tego postępowania uzależniony jest od odpowiedzi organów ścigania Królestwa Niderlandów i Wielkiej Brytanii, do których prokuratura zwróciła się o pomoc prawną.

Szlachetne cele

Akt notarialny fundacji Gozdawa spisany został 5 października 2000 roku. Fundację założyli: Józef Godlewski, jego żona Teresa, ich syn Marcin oraz Elżbieta Buryła. Małżonkowie Godlewscy oświadczyli, że mają rozdzielność majątkową, a siedzibą fundacji będzie ich mieszkanie. Prezesem fundacji został Robert Buryła.
Celem fundacji Gozdawa jest, jak wynika z dokumentów rejestracyjnych, prawie dokładnie to samo, co celem fundacji Nowy Staw. Po co więc utworzono w Lublinie jeszcze jeden twór o tym samym profilu działalności? Może na to pytanie odpowiedzą niebawem prokuratorzy.
Na moje pytanie, skąd wziął się pomysł utworzenie fundacji Gozdawa, jej twórca i założyciel, J. Godlewski odpowiedział:
- Z potrzeby serca, bo nie wszystko trzeba konsumować i tym, co się ma, należy podzielić się z innymi. Nie można też zapomnieć o korzeniach i o tym, skąd się wyszło. Pomysł utworzenia fundacji należy traktować w kategoriach działalności społecznej i realizowania szlachetnych celów. Wszyscy w fundacji pracujemy społecznie, a zarząd cały czas ma za zadanie pozyskiwać dalsze fundusze z darowizn, dotacji, zapisów, czy spadków.
O Herbapolu napisano już dużo. W artykułach przewijają się te same nazwiska. Transakcje, które badają prokuratorzy, dotyczą setek tysięcy, a czasami milionów złotych. I jedno jest w tym wszystkim niemal pewne - wyjaśnienie tych spraw szybko się nie zakończy.

Komentarze 1

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 10:55
0
A przecież Juziu Godlewski to taki porządny SOLIDARNOŚCIOWIEC.....a że miał paluszki lepkie do pieniędzy i miał plecy to wykończył Herbapol.....
Avatar
Gość / 21 czerwca 2016 o 10:55
0
A przecież Juziu Godlewski to taki porządny SOLIDARNOŚCIOWIEC.....a że miał paluszki lepkie do pieniędzy i miał plecy to wykończył Herbapol.....
Zobacz wszystkie komentarze 1

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel
18 listopada 2018, 10:00

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel 0 0

Planujesz ślub i wesele? Szukasz inspiracji? Szukaj ich u profesjonalistów. Odwiedź w niedzielę, 18 listopada, targi Wernisaż Ślubny w hotelu In Between Hotel (Panieńszczyzna 15, k. Jastkowa).

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo]
film

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo] 0 7

Senator PiS Grzegorz Bierecki stwierdził, że Leszek Czarnecki jest osobą niewiarygodną, gdyż znajduje się w trudnej sytuacji prawnej i finansowej. Zasugerował również, że po przesłuchaniu przez prokuraturę może mieć problemy z prawem.

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo]
film

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo] 4 1

Historia Bajmu rozpoczęła się w domu kultury w Lublinie.

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny
film

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny 0 0

Zatrzymano 49-letniego Zbigniewa P., oskarżonego o zabójstwo 14-latka w Gogolewie w Wielkopolsce. Chłopiec był synem jego konkubiny. Mężczyzna po usłyszeniu zarzutów przyznał się do winy.

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka?

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka? 10 7

Projektanci pracują nad wyborem optymalnego przebiegu drogi ekspresowej S12 od obwodnicy Puław do Radomia. W spotkaniach informacyjnych dotyczących tego, którędy wytyczona zostanie nowa trasa, uczestniczą mieszkańcy gminy Puławy oraz lokalne władze.

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym
18 listopada 2018, 9:00

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym 0 1

W niedzielę 18 listopada, wraki wrócą na tor. Tym razem impreza pod nazwą „Wrak Atak Lublin No 15 „Dobra zmiana” odbędzie się nie na Majdanku, lecz w Łuszczowie Pierwszym, trasa na Kijany.

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami
galeria

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami 16 2

– Mój synek był na granicy śmierci. Urodził się w 28. tygodniu. Lekarze m.in. ze względu na problemy neurologiczne dawali mu godzinę życia. To, że przeżył i jest w takiej formie to prawdziwy cud – mówi Andrzej Bródka z Uścimowa, tata Jasia, który urodził się w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie we wrześniu ubiegłego roku. – Przyjeżdżałem do szpitala dzień w dzień, przez 83 dni, bo tyle czasu synek musiał spędzić w inkubatorze. To był bardzo trudny czas, ale wiadomo, ze tata musi być wsparciem, tym bardziej, że żona też musiała zostać w szpitalu.

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym
18 listopada 2018, 10:00

Zrób pierwszy krok do zdrowia. Bezpłatne porady w Puławskim Parku Naukowo-Technologicznym 1 2

Puławski Park Naukowo-Technologiczny zaprasza w niedzielę 18 listopada w godzinach 10-18 na bezpłatne spotkanie z ekspertami Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej.

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców

Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych w Lublinie. Zapraszają twórców 1 0

Co Gdzie Kiedy. Teraz zapraszają wystawców, później będą zachęcać kupujących. Warsztaty Kultury debiutują z targami. Sprawunki – Targi Rzeczy Wyjątkowych mają promować twórczości lubelskich projektantów i kontaktować twórców z klientami. Przed Gwiazdką może się przydać.

Docenieni za twardy protest w Sejmie. Dostaną Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Hołdy

Docenieni za twardy protest w Sejmie. Dostaną Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Hołdy 0 4

W sobotę Nagrodę im. Profesora Zbigniewa Hołdy otrzymają Adrian Glinka i Jakub Hartwich. Uroczysta gala odbędzie się o godz. 18.30 w Teatrze Muzycznym w Lublinie.

Lublin: Ciężarówki nie powinny wjeżdżać na te wąskie uliczki. Pojawili się policjanci
galeria

Lublin: Ciężarówki nie powinny wjeżdżać na te wąskie uliczki. Pojawili się policjanci 23 3

Nie doszła do skutku zapowiadana na dziś blokada objazdu dla kierowców omijających zamknięty odcinek Krochmalnej. Blokadę zapowiadali mieszkańcy ul. Ciepłej, którzy mają dość samochodów za oknami. Kolejny protest zapowiedziany jest na poniedziałkowe popołudnie. Czy wtedy dojdzie do blokady drogi?

Trwałe pamiątki w Chełmie, Krasnymstawie i Dorohusku na 100-lecie odzyskania niepodległości

Trwałe pamiątki w Chełmie, Krasnymstawie i Dorohusku na 100-lecie odzyskania niepodległości 6 2

Materialnymi pamiątkami po obchodach 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości są m.in. nowe pomniki w Chełmie i Dorohusku oraz odnowiona Sekcja Wojenna Cmentarza Parafialnego w Krasnymstawie.

Motor na zakończenie roku gra z Wiślanami Jaśkowice

Motor na zakończenie roku gra z Wiślanami Jaśkowice 2 5

Przed piłkarzami Motoru ostatni w tym roku mecz ligowy. Żółto-biało-niebiescy w Skawinie zagrają z Wiślanami Jaśkowicie (sobota, godz. 13). Nie można zmarnować szansy na zbliżenie się do dwóch najlepszych drużyn, bo Podhale gra u siebie ze Stalą Rzeszów

W szkole w Lublinie miał się odbyć koncert. Według radnego został odwołany przez protest ateistów
film

W szkole w Lublinie miał się odbyć koncert. Według radnego został odwołany przez protest ateistów 25 13

Sprawą odwołanego koncertu w szkole przy ul. Sławinkowskiej w Lublinie zajmą się pracownicy Ratusza. O taką interwencję poprosił przewodniczący klubu radnych PiS.

Podlasie chce zdjąć klątwę, Avia i Chełmianka grają o przełamanie

Podlasie chce zdjąć klątwę, Avia i Chełmianka grają o przełamanie 3 1

Pięć meczów w Piszczacu i żadnego punktu. A do tego ledwie trzy strzelone gole i aż 18 straconych. Podlasie w sobotę spróbuje jednak pójść za ciosem i pokonać Wisłę Puławy. Zawody rozpoczną się o godz. 13

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.