Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

10 stycznia 2017 r.
10:30

PSL odda ośrodek doradztwa rolniczego, a weźmie dwa piętra biurowca?

0 12 A A
Pracownicy ośrodka protestowali podczas niedawnej sesji sejmiku województwa, fot. Tomasz Maciuszczak
Pracownicy ośrodka protestowali podczas niedawnej sesji sejmiku województwa, fot. Tomasz Maciuszczak

Samorząd województwa przekaże państwu majątek Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w zamian za część prawa własności do biurowca przy ul. Karłowicza w Lublinie. Tak może wyglądać porozumienie w trwającym od kilku miesięcy sporze

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

O sprawie po raz pierwszy pisaliśmy w lipcu, kiedy zarząd województwa przejął prawo do użytkowania wieczystego nieruchomości LODR w Końskowoli, Sitnie i Grabanowie. Miało to miejsce tuż przed przejściem ośrodków doradztwa rolniczego w całej Polsce spod nadzoru samorządów wojewódzkich (we wszystkich z wyjątkiem Podkarpacia rządzi koalicja PO-PSL) pod zarząd ministra rolnictwa.

Do końca ubiegłego roku lubelski ośrodek korzystał z zajmowanych nieruchomości na mocy nieodpłatnego użyczenia. Od 1 stycznia ta kwestia jest formalnie nieuregulowana. Zarząd województwa zaproponował trzyletnią dzierżawę nieruchomości, która miałaby kosztować 700 tys. zł netto rocznie.

– Nie stać nas na ponoszenie takich kosztów. Nie zakładaliśmy tego w planie finansowym, to dla nas kwota nie do udźwignięcia – mówił nam w ubiegłym tygodniu związany z PiS dyrektor LODR Sławomir Plis dodając, że umowy nie podpisze.

Spotkanie u wojewody

Wczoraj mające załagodzić spór spotkanie odbyło się u wojewody. – Obie strony podjęły pewne ustalenia. Kolejne rozmowy zaplanowano na najbliższy poniedziałek. Na razie nie zdradzę żadnych szczegółów – mówi Radosław Brzózka, rzecznik prasowy wojewody Przemysława Czarnka. Komentarza nie chciał udzielić także dyrektor Plis.

Bardziej rozmowni byli natomiast przedstawiciele strony samorządowej. – To była pierwsza konstruktywna rozmowa na ten temat – przyznaje marszałek Sławomir Sosnowski (PSL), który już kilka dni temu mówił o możliwości dokonania zamiany i przekazania części majątku LODR-owi w zamian za inne nieruchomości należące do Skarbu Państwa.

Jak mówi nam członek zarządu województwa Paweł Nakonieczny, w grę wchodzą dwa piętra w biurowcu przy ul. Karłowicza 4. Część budynku jest własnością województwa, mieści się w nim m.in. Wojewódzki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych.

– Tu nie ma mowy o ekwiwalentności, bo majątek, który byśmy przekazali LODR jest wart o wiele więcej. Ale nie chcemy dalej brnąć w ten spór, ważne jest to, że widać chęć jego zakończenia – mówi Nakonieczny. – Najistotniejsze w tym wszystkim jest to, że ośrodek w końcu przyznał, że to my jesteśmy właścicielem tych gruntów.

Spór toczy się także przed sądem. Dwa pozwy w tej sprawie złożył dyrektor LODR. Z kolei wojewoda zapowiadał złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego po tym, jak Wojewódzki Sąd Administracyjny uchylił jego decyzję unieważniającą uchwały zarządu województwa. Jak przekonuje Nakonieczny, podczas wczorajszego spotkania padły deklaracje dotyczące rezygnacji z kontynuowania tych działań.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 20:00
0
Do okradzionego. Dostaniesz ogródek działkowy po co ci więcej posiadaczu .
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 18:59
0
szanowny redaktorze ww. artykułu, jak piszesz barwy polityczne to pisz po oby stronach, to co zostało wypisane z rzetelnością dziennikarską i z faktami ma mało wspólnego; jak piszesz PSL to pisz i PiS, zarówno w tytule jak i w nawiasach przy nazwiskach
Avatar
okradziony / 10 stycznia 2017 r. o 18:10
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Partyjniacy! Oddajcie majątek zagrabiony obywatelom ziemskim w 1944!
Avatar
oipp / 10 stycznia 2017 r. o 16:09
0
to nie za naszep ieniądze wybudowane, no nie, ja pieprzę, czy PSL za swoje składki wybudował, ie rozumiem, bo jeżeli za nasze tj. podatników to won, 
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 12:43
0
Towarzysze z ZSL nie są skorzy do oddawania,co innego do brania.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 12:02
0
Najlepszym specjalistą PiS od ubezpieczeń jest syn ministra Tchórzewskiego , który zatakował po pijanemu dom sąsiadów i porabał drzwi . W nagrodę za swój prawy i sprawiedliwy charakter i niebywałą wiedzę w zakresie ubezpieczeń został dyrektorem w PZU w której udziały ma skarb państwa.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 11:48
0
Na zdjęciu widać same buzie PiS -obolszewi, która w 100% opanowała z całymi swoimi rodzinami administracje rządową (lista Misiewiczów).
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 11:09
0
ZSL w akcji - "28 proc. kierownictwa agencji (ARiMR)w latach 2000-2012 zatrudniało w swą rodzinę. Na 3629 pracowników Centrali ARiMR 1707 posiadało powtarzające się nazwiska, a 206 mieszkało bądź było zameldowanych pod tymi samymi adresami - wynika z rządowego raportu."
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 11:02
0
Partyjniacy! Oddajcie majątek zagrabiony obywatelom ziemskim w 1944!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 10:42
0
Trudno odgonić świnię od koryta - nie ubliżając świni !!!!!!!!!!.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 20:00
0
Do okradzionego. Dostaniesz ogródek działkowy po co ci więcej posiadaczu .
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 18:59
0
szanowny redaktorze ww. artykułu, jak piszesz barwy polityczne to pisz po oby stronach, to co zostało wypisane z rzetelnością dziennikarską i z faktami ma mało wspólnego; jak piszesz PSL to pisz i PiS, zarówno w tytule jak i w nawiasach przy nazwiskach
Avatar
okradziony / 10 stycznia 2017 r. o 18:10
0
Użytkownik niezarejestrowany napisał:
Partyjniacy! Oddajcie majątek zagrabiony obywatelom ziemskim w 1944!
Avatar
oipp / 10 stycznia 2017 r. o 16:09
0
to nie za naszep ieniądze wybudowane, no nie, ja pieprzę, czy PSL za swoje składki wybudował, ie rozumiem, bo jeżeli za nasze tj. podatników to won, 
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 12:43
0
Towarzysze z ZSL nie są skorzy do oddawania,co innego do brania.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 12:02
0
Najlepszym specjalistą PiS od ubezpieczeń jest syn ministra Tchórzewskiego , który zatakował po pijanemu dom sąsiadów i porabał drzwi . W nagrodę za swój prawy i sprawiedliwy charakter i niebywałą wiedzę w zakresie ubezpieczeń został dyrektorem w PZU w której udziały ma skarb państwa.
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 11:48
0
Na zdjęciu widać same buzie PiS -obolszewi, która w 100% opanowała z całymi swoimi rodzinami administracje rządową (lista Misiewiczów).
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 11:09
0
ZSL w akcji - "28 proc. kierownictwa agencji (ARiMR)w latach 2000-2012 zatrudniało w swą rodzinę. Na 3629 pracowników Centrali ARiMR 1707 posiadało powtarzające się nazwiska, a 206 mieszkało bądź było zameldowanych pod tymi samymi adresami - wynika z rządowego raportu."
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 11:02
0
Partyjniacy! Oddajcie majątek zagrabiony obywatelom ziemskim w 1944!
Avatar
Gość / 10 stycznia 2017 r. o 10:42
0
Trudno odgonić świnię od koryta - nie ubliżając świni !!!!!!!!!!.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koncert Pawła Szymańskiego w Kazimierzu Dolnym
4 grudnia 2021, 20:00

Koncert Pawła Szymańskiego w Kazimierzu Dolnym

Paweł Szymański będzie gwiazdą sobotniego koncertu w Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym (Mały Rynek 1). Artysta wystąpi na scenie bistro o godz. 20.

Lubelskie. Myśliwy zastrzelił Bąbla na oczach właściciela
Drastyczne zdjęcia
galeria

Lubelskie. Myśliwy zastrzelił Bąbla na oczach właściciela

To był mój przyjaciel, domownik – mówi pan Tomasz o swoim psie Bąblu. Ich przyjaźń gwałtownie przerwał myśliwy z Tomaszowa Lubelskiego: czworonoga zastrzelił na oczach właściciela.

Co jest w menu rysia z Roztocza?

Co jest w menu rysia z Roztocza?

Podstawą diety rysi z terenu Puszczy Solskiej i Roztocza są sarny, a mięso jeleni i zajęcy jest jej uzupełnieniem – ustalili naukowcy z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy z Roztoczańskim Parkiem Narodowym i Stowarzyszeniem dla Natury „Wilk”.

Lublin. Zabiorą kontenery na śmieci, postawią nowe

Lublin. Zabiorą kontenery na śmieci, postawią nowe

Do końca roku w wielu dzielnicach wymienione będą pojemniki na odpady. Stare odjadą, a przyjadą nowe. Ratusz zapewnia, że nie powinno się zdarzyć tak, że nie będzie gdzie wyrzucić śmieci. Gorzej może być ze znalezieniem miejsca na pojemniki.

Mikołaj w Filharmonii. Niedzielny Poranek Muzyczny
5 grudnia 2021, 11:00

Mikołaj w Filharmonii. Niedzielny Poranek Muzyczny

W najbliższą niedzielę w Filharmonii Lubelskiej dla najmłodszych melomanów zagra tamtejsza wielka Orkiestra Symfoniczna. Start o godz. 11.

Rodzina, przyjaciele, znajomi pożegnali Katarzynę Łukasiewicz
zdjęcia
galeria

Rodzina, przyjaciele, znajomi pożegnali Katarzynę Łukasiewicz

Na cmentarzu przy ul. Lipowej pożegnano Katarzyna Łukasiewicz, prezeskę Fundacji Oswoić Los.

Puławy. Dziewczynka potrącona na przejściu dla pieszych

Puławy. Dziewczynka potrącona na przejściu dla pieszych

12-latka została zabrana do szpitala w Lublinie. Za kierownicą samochodu siedziała 43-letnia kobieta. Mówiła policjantom, że nie zauważyła dziewczynki.

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Bez presji jest łatwiej

Rozgrywki Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego. Bez presji jest łatwiej

W przedostatniej kolejce sezonu zasadniczego nie brakowało emocji. Najwięcej ich dość nieoczekiwanie było w starciu jednych z najsłabszych ekip – Venty i Lipa Team

Awaria w elektrociepłowni, chłodniejsze kaloryfery w części Lublina

Awaria w elektrociepłowni, chłodniejsze kaloryfery w części Lublina

O awarii poinformowało dzisiaj Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które zajmuje się dystrybucją energii kupowanej od elektrociepłowni.

Praca za granicą za pośrednictwem agencji – informacje praktyczne

Praca za granicą za pośrednictwem agencji – informacje praktyczne

Jedną z możliwości wyjazdu za granicę w celach zarobkowych jest skorzystanie z oferty agencji zatrudnienia

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Miasto szuka dyrektora Galerii Labirynt. Działania obecnego nie podobają się radnym PiS

Władze Lublina ogłosiły konkurs na dyrektora Galerii Labirynt, miejskiej instytucji kultury, mieszczącej się na rogu ul. Poniatowskiego i Popiełuszki. Nowy szef ma kierować jednostką od 1 marca przez trzy lata.

To już ostatnie dni naboru. Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

To już ostatnie dni naboru. Nie zwlekaj, aplikuj już dziś!

2700 zł stypendium dla Twojego dziecka? Dowiedz się więcej i aplikuj.

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Bełżycach realizuje projekt

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej Nr 1 w Bełżycach realizuje projekt

„Modernizacja Bloku Operacyjnego i komórek pomocniczych dla Oddziałów Położniczo – Ginekologicznego, Neonatologicznego, Chirurgicznego, Chorób Wewnętrznych oraz Pracowni Endoskopii Szpitala Powiatowego im. Dr Wojciecha Oczki w Bełżycach”