Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 marca 2020 r.
15:47

Lublin: Ratusz zaskarżył wyrok sądu w sprawie górek czechowskich

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
38 97 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Będzie dalszy ciąg sporu o możliwość budowy blokowisk na górkach czechowskich. Prezydent zaskarżył wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego stwierdzający częściową nieważność uchwały umożliwiającej budowanie tu bloków. Na wyrok sądu wyższej instancji możemy czekać nawet dwa lata

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Twierdzenie, iż gmina przekroczyła władztwo planistyczne jest błędne. Wyrok WSA w Lublinie powinien zostać uchylony, a całość skargi wojewody lubelskiego oddalona – stwierdza Katarzyna Duma, rzeczniczka prezydenta, który dzisiaj złożył skargę kasacyjną do NSA w Warszawie. Właśnie tam mają się rozstrzygnąć losy górek, które zdaniem sądu pierwszej instancji powinny być wolne od zabudowy.

Podważany przez prezydenta wyrok zapadł 30 grudnia. Był efektem działania poprzedniego wojewody Przemysława Czarnka (obecnie posła PiS), który zaskarżył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego uchwałę Rady Miasta w sprawie studium przestrzennego Lublina. Studium to dokument określający przeznaczenie wszystkich gruntów na terenie miasta. Uchwała przyjęta mimo protestów ekologów i miejskich aktywistów wyznaczała na górkach trzy strefy pod zabudowę wielorodzinną i strefę zabudowy usługowej.

– Rada Miasta przedłożyła interes prywatny właściciela terenu ponad interes publiczny mieszkańców Lublina, chcących ochronić teren górek czechowskich przed intensywną wielorodzinną zabudową – stwierdzał wojewoda Czarnek w skardze do sądu. – Sąd uznał, że doszło do naruszenia zasad tworzenia studium i zdecydował o stwierdzeniu nieważności zapisów dotyczących górek – mówił w ustnym uzasadnieniu sędzia Bogusław Wiśniewski.

Z pisemnego uzasadnienia dowiadujemy się, że sąd doszedł do przekonania, że graficzna część studium, czyli mapa, jest niezgodna z częścią tekstową. – Nie uwzględniono wynikających z niej wniosków i wskazań – czytamy w wyroku WSA. Sąd wytknął to, że mapa dopuszczała blokowiska na górkach, podczas gdy część opisowa podkreślała przyrodniczą wartość tego terenu. – Pewne jest, że realizacja planowanego zamierzenia budowlanego zaburzyłaby istniejący tu układ przyrodniczy – stwierdził sąd i podkreślił, że budowa osiedli zmieniłaby całość górek. – Powodując, że przestałaby ona być obszarem zielonym i stała się terenem zabudowy mieszkaniowej.

– WSA w Lublinie wadliwie ocenił zapisy studium w odniesieniu do obszaru określonego w studium jako „osiedle Górki Czechowskie” – przekonuje Katarzyna Duma. – Sąd błędnie przyjął, że dla tak szerokiego terenu miasta jedyną prawnie uzasadnioną w kierunkach rozwoju miasta funkcją będzie przeznaczenie ich pod tereny zielone, a tym samym na żadnym z terenów wchodzących w obszar „osiedla Górek Czechowskich” oraz w żadnym wymiarze nie jest możliwe projektowanie funkcji zabudowy mieszkaniowej, w tym jednorodzinnej.

Rzeczniczka prezydenta podkreśla też, że zapisy uchwały „uwzględniają potrzeby i możliwości rozwoju gminy ze względu na konieczność poprawy warunków życia mieszkańców”. – Studium, w zakwestionowanej przez WSA części, nie narusza zakazów wynikających z ustanowienia form ochrony przyrody i jest zgodne z ustaleniami strategii rozwoju i planu zagospodarowania przestrzennego województwa oraz stanowi kontynuację polityki planistycznej – dodaje Duma.

Złożenie skargi przez prezydenta nie sprawia, że można posługiwać się unieważnionymi przez sąd zapisami studium. Grudniowe orzeczenie WSA sprawiło, że studium „nie wywołuje skutków prawnych” do chwili uprawomocnienia się wyroku, co wynika wprost z art. 152 par. 1 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Oznacza to, że na górkach możliwe są tylko takie inwestycje, na które pozwala obowiązujący plan zagospodarowania. Dopuszcza on m.in. częściową zabudowę wysoczyzn wzdłuż ul. Poligonowej, gdzie na wyznaczonych obszarach można dziś stawiać obiekty usługowe, np. biurowce lub akademiki z możliwością lokowania na wyższych kondygnacjach mieszkań zajmujących do 30 proc. powierzchni użytkowej budynku.

Na wyrok NSA możemy czekać nawet dwa lata.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 97

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Cysio Wiejak / 9 marca 2020 r. o 16:02
+70
Jedyny deweloper który ma prawo budować na Górkach Czechowskich to Wodrol, Capitalia Real Estate Gęsia bądź TIM Development czyli firmy należące do właściciela Dziennika Wschodniego
Avatar
Gość / 9 marca 2020 r. o 16:07
+67
Smaga, zamiast smarować n-ty raz o tym pastwisku na Czechowie, lepiej napisz jak was pocisnęli kibice żużla za ten durnowaty "komentarz" naczelnego. W środę pikieta kibiców pod ratuszem.
Avatar
Gość / 9 marca 2020 r. o 15:58
+65
Dzień bez artykułu o Górkach, dniem straconym HAHA
Avatar
lu / 9 marca 2020 r. o 15:57
+63
Na uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji będzie czekać nie tylko właściciel Górek ale także właściciele 600 innych działek których ten wyrok dotyczy.
 Owszem, wyrok dotyczy 600 działek i 1500 mieszkańców
Avatar
Gość / 9 marca 2020 r. o 15:58
+61
Ten wyrok zamienia działki budowlane posiadane przez mieszkańców Lublina w bezwartościowe grunty!
Avatar
Gość / 9 marca 2020 r. o 15:53
+61
I dobrze zrobił. Sprawa dotyczy również działek na których już stoją domki jednorodzinne i bloki.
Avatar
Gość / 9 marca 2020 r. o 16:35
+58
Dlaczego trzeba się odwołać to najlepiej wyjaśnił radca prawny Dubiel na nadzwyczajnej sesji rady miasta. Polecam posłuchać jego wystąpienia, jeśli jest gdzieś w internecie. Wszystko krok po kroku, rzeczowo wyjaśnione.
Avatar
Gość / 9 marca 2020 r. o 15:50
+57
Na uchylenie wyroku sądu pierwszej instancji będzie czekać nie tylko właściciel Górek ale także właściciele 600 innych działek których ten wyrok dotyczy.
Avatar
zazulec / 9 marca 2020 r. o 15:55
+53
Dajcie już spokój z tymi "aktywistami". Tak chcą chronić Górki, że aż proponują świątynię na nich postawić. Obłęd totalny.
 bo to ma być świątynia dla chomików i motyli :)))))))))))))))))))))
Avatar
Gość / 9 marca 2020 r. o 15:51
+52
To nie są żadni ekolodzy, tylko pseudo-ekolodzy
Avatar
park na górkach już jest! / 10 marca 2020 r. o 16:19
+10
Ruch cymesik. Teraz TBV dostanie pozwolenia na budowę kilkunastopiętrowych biurowców i akademików, które będą się różniły od normalnych obiektów mieszkalnych tym, że będą niskie normy miejsc postojowych na jedno mieszkanie oraz tym, że będzie łatwo właścicielom pozbyć się delikwenta wynajmującego mieszkanie a nie wypełniającego warunków umowy. Do tej pory taki delikwent był nieusuwalny, a jeśli jeszcze posiadał spore wpływy z 500+ to właściciel musiał jeszcze za owego pieszczocha lewackiej władzy regulować wszelkie zobowiązania. A tak takiego ktosia będzie można wywalić na zbitą twarz z akademika z dnia na dzień bez specjalnych ceregieli. Cała akcja budowy będzie trwała kilka lat i prawdopodobnie po tych kilku latach sąd wyda korzystny wyrok dla urzędu miasta i będzie można zabudować część Górek od strony ul. Koncertowej. Pseudo ekolodzy obejdą się smakiem. Pisiorów z Lublina i ich przedstawicieli z rady miasta za ścisły ideologiczny sojusz z ortodoksyjnymi lewakami i neomarksistami i za wykrzykiwanie w czasie obrad, że prawo unijne stoi ponad prawem polskim rozliczy sam Prezes. A mieszkańcy Lublina w następnych wyborach pogonią ich gdzie pieprz rośnie.
 Obecne MPZP dopuszcza budowętylko dwukondygnacyjnych budynków, tak że szans na kilkunastopiętrowce nie ma... dopóki nie zmieni się MPZP. Nie można tego zrobić, dopóki nie zmieni się Studium. Nie można tego zrobić, dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok.  Dzioba za pieniądze podatnika chce wykorzystać swoją ostatnią szansę. Może uważa, że uda się uchylić wyrok WSA (chyba nie czytał pisemnego uzasadnienia, no i zapomniał o Raporcie z Inwentaryzacji Przyrodniczej). Gdyby zaczął TERAZ budować dwukondygnacyjne 'akademiki' to już na tym terenie nie zbuduje nic innego. A apetyt to on ma na te kilkunastopiętrowe.  Nie siej propagandy- prawo polskie i prawo unijne mówią jednym głosem- przyrodę należy chronić. Na Górkach jest wiele chronionych prawnie gatunków. To wytwory lubelskich planistów stworzone pod bokiem Żuka i przegłosowane przez jego radnych się w tym kontekście niewiele liczą, mimo że Żukowi wydaje się inaczej. 
 Obecne MPZP dopuszcza budowętylko dwukondygnacyjnych budynków, tak że szans na kilkunastopiętrowce nie ma... dopóki nie zmieni się MPZP. Nie można tego zrobić, dopóki nie zmieni się Studium. Nie można tego zrobić, dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok.  Dzioba za pieniądze podatnika chce wykorzystać swoją ostatnią szansę. Może uważa, że uda się uchylić wyrok WSA (chyba nie czytał pisemnego uzasadnienia, no i zapomniał o Raporcie z Inwentaryzacji Przyrodniczej). Gdyby zaczął TERAZ budować dwukondygnacyjne 'akademiki' to już na... rozwiń
Avatar
Lublinianin / 10 marca 2020 r. o 10:07
+13
Argumentacja ratusza jest żałosna. Uchylenie studium na obszarze Górek Czechowskich, co oni doskonale wiedzą, nie uchyla MPZP, na podstawie którego zresztą Ratusz wydaje TBV pozwolenia na budowę- a to boisk, a to ścieżek trekingowych, a to, jak ostatnio, drogi. Właściciele działek o których mowa nic na tym nie tracą. Stracą natomiast, i to bardzo dużo, na sąsiedztwie najpierw placu budowy a potem blokowiska na 10tys osób. Dlaczego Żuk składa kasację wiedząc, że przegra? Robi to, co zwykle. Składa odwołania żeby zyskać na czasie, i nie oglądając się na wyrok sądu robić swoje.
Zgadza się.I przez te dwa lata, zanim zapadnie wyrok NSA liczą na to,że zdewastują teren Górek Czechowskich całkowicie - wydając pozwolenia na budowę,a to drogi,ścieżek,boisk,kładzenia rur ciepłowniczych,wygradzania terenu itp.!!!! Porozjeżdżają teren Górek Czechowskich ciężkim sprzętem pod pretekstem tych robót,by zniszczyć maksymalnie i zdegradować cenną przyrodę Górek !!!! To jest bezczelne bezprawie !!!!!
Z chciwości niszczą wszystko.To jest granda w biały dzień !!!!
 Trzeba dokumentować te działania na Górkach Czechowskich jako dowód przestępstwa w postaci niszczenia przyrody i ekosystemu.Następnie składać wnioski do Prokuratury o podjęcie działań z urzędu.Muszą to robić stowarzyszenia w interesie publicznym !!!!!
 Trzeba dokumentować te działania na Górkach Czechowskich jako dowód przestępstwa w postaci niszczenia przyrody i ekosystemu.Następnie składać wnioski do Prokuratury o podjęcie działań z urzędu.Muszą to robić stowarzyszenia w interesie publicznym !!!!! rozwiń
Avatar
Tomasz / 10 marca 2020 r. o 09:57
+12
Sąd naruszył prywatne prawo własnośći i uniemożliwia swobodnym jego dysponowaniem a to jest w świetle prawa przestępstwem,teren bowiem jest prywatną własnością co potwierdzają wpisy notarialne i księgi wieczyste
 WSA w Lublinie raczej wyciągnął lekcję jaką otrzymał w 2015 r.,kiedy to NSA w Warszawie zmiażdżdył argumentację WSA  w podobnej sprawe, tj.sprawie "Starego cmentarza unickiego" Walecznych/Unicka w Lublinie.NSA w Warszawie orzekł stanowczo,że prywatny właściciel nie może robić na swojej własności tego co mu się podoba,ponieważ istnieje coś takiego jak interes publiczny z którym musi się liczyć !!!!
 WSA w Lublinie raczej wyciągnął lekcję jaką otrzymał w 2015 r.,kiedy to NSA w Warszawie zmiażdżdył argumentację WSA  w podobnej sprawe, tj.sprawie "Starego cmentarza unickiego" Walecznych/Unicka w Lublinie.NSA w Warszawie orzekł stanowczo,że prywatny właściciel nie może robić na swojej własności tego co mu się podoba,ponieważ istnieje coś takiego jak interes publiczny z którym musi się liczyć !!!! rozwiń
Avatar
obcy / 10 marca 2020 r. o 09:15
+12
polska rzeczywistość -rzeczniczka ratusza OCENIA wyro WSA jako błędny. To tylko w żuczym miasteczku
Avatar
Gość / 10 marca 2020 r. o 08:51
-14
Sąd naruszył prywatne prawo własnośći i uniemożliwia swobodnym jego dysponowaniem a to jest w świetle prawa przestępstwem,teren bowiem jest prywatną własnością co potwierdzają wpisy notarialne i księgi wieczyste
Avatar
Małpolut / 10 marca 2020 r. o 07:39
+4
Jak było przed 1939 r? "Wasi ulice, nasi kamienice". A jak jest teraz gdy Ratuś jest w rękach POkrak. "Eurere Strassen unsere Hausern". Szkopom nie wystarczył Majdanek. Od 12 lat sięgają POza Majdanek i co tego nie widać?
Avatar
jelonki, nie kupujcie na górce ani na Górkach / 10 marca 2020 r. o 05:54
+12
Za późno. Bańkę kupowania apartamętów w deweloslamsach pod wynajem należy uznać oficjalnie za przekłutą.
Weźmy poprawkę, że ratuszowy dewelo-kamerdyner chwyta trochę wolno. Za to banki finansujące pato-deweloperkę i jelonków znacznie szybciej zorientują się, że mamy do czynienia z końcem balona spekulacyjnego i odetną kredyty w ciągu najbliższych kilku tygodni.
 Na miejscu lubelskich pato-deweloperów czyściłbym konta i ewakuował się tam, gdzie nie sięgną łapska polskich komorników.
Avatar
dewelo-folwark / 10 marca 2020 r. o 05:51
+15
Tego terenu broni garstka samozwańczych ekologów, którzy poprzez ochronę rozumieją budowę kościoła
Zapytaj dzioby ile razy łaził całować klamkę do arcybiskupa i ile hektarów mu obiecał pod kościoł na blokowisku na Górkach. Ta wiedza tobą wstrząśnie do glębi.
 Jak za dawnych "dobrych" lat folwarkiem rządzą Pan (dewelo-patus), wójt (dewelo-ekonon) oraz pleban.
Avatar
Moniak / 10 marca 2020 r. o 03:58
+5
A nasi Ratuś ostatnio uciekł w krzaki. Wysyłając wezwania do zapłaty podatku od nieruchomości właścicielom lokali mieszkalnych szanowny Ratuś POszedł na skróty. Zawsze płaciło się oprócz pow. mieszkania i kawałka klatki schodowej także za 107 metrów kwadratowych tak zwanej działki przynależnej do bloku. Ostatnio ta pozycja działka przynależna zniknęłą a zastąpiła ją "mośkowa gadka" "jest ósma albo w pół do ósmej." Pod blokiem gdzie mieszkam na Skarpie jest parking. Od lat tak się składa, że mieszkańcy innych bloków stawiają na tym parkingu po 2,3 a nawet 4 auta i w nosie mają lokatorów bloku do którego należy parking. Ucieczka w krzaki to najlepsza metoda. Zgrania Ratuś finans a parkuj sobie gdzie chcesz. O le cha, cha, cha.
A nasi Ratuś ostatnio uciekł w krzaki. Wysyłając wezwania do zapłaty podatku od nieruchomości właścicielom lokali mieszkalnych szanowny Ratuś POszedł na skróty. Zawsze płaciło się oprócz pow. mieszkania i kawałka klatki schodowej także za 107 metrów kwadratowych tak zwanej działki przynależnej do bloku. Ostatnio ta pozycja działka przynależna zniknęłą a zastąpiła ją "mośkowa gadka" "jest ósma albo w pół do ósmej." Pod blokiem gdzie mieszkam na Skarpie jest parking. Od lat tak się składa, że mieszkańcy innych bloków stawia... rozwiń
Avatar
Gość / 10 marca 2020 r. o 00:45
+15
Krzysztof Zuk + Prezes Dzioba = WNM
Zobacz wszystkie komentarze 97

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 3 czerwca 2020 r.

Akademia Kina CSK: "W obliczeniach był błąd"
11 czerwca 2020, 19:00

Akademia Kina CSK: "W obliczeniach był błąd"

11 czerwca o godz. 19 Centrum Spotkania Kultur zaprosi na drugą część webinaru "W obliczeniach był błąd" w ramach cyklu Akademia Kina CSK. To propozycja dla wszystkich wielbicieli historii filmu.

Dzieci chcą na place zabaw, a niektóre są zamknięte. "Przygotowujemy się do otwarcia, ale się nie spieszymy"
Alarm24
galeria

Dzieci chcą na place zabaw, a niektóre są zamknięte. "Przygotowujemy się do otwarcia, ale się nie spieszymy"

Chociaż od soboty można otwierać place zabaw, to część z nich wciąż pozostaje zamknięta. Rodzice narzekają na zbyt wolne tempo „odmrażania piaskownic”. Jednak tam, gdzie już można się bawić, nie widać zbyt wielu chętnych

Lublin: Ratusz przyjmuje wnioski o dotacje dla łapiących deszczówkę

Lublin: Ratusz przyjmuje wnioski o dotacje dla łapiących deszczówkę

Rozpoczął się nabór wniosków o miejskie dofinansowanie do instalacji pozwalających zatrzymywać i gromadzić wodę z opadów na swojej posesji. Od miasta można dostać na ten cel nawet 5 tys. zł, ale trzeba się pospieszyć

Biała Podlaska: Rodzinny dom dziecka powstanie przy ulicy Łomaskiej

Biała Podlaska: Rodzinny dom dziecka powstanie przy ulicy Łomaskiej

W Białej Podlaskiej powstanie rodzinny dom dziecka. Miasto zaadaptuje do tego celu budynek przy ulicy Łomaskiej 21.

Lubelskie: Kolejne osoby pokonały koronawirusa. Aktualna sytuacja epidemiologiczna
galeria

Lubelskie: Kolejne osoby pokonały koronawirusa. Aktualna sytuacja epidemiologiczna

Ministerstwo Zdrowia nie odnotowało dzisiaj nowych przypadków zakażenia koronawirusem w woj. lubelskim. Przybyło za to 11 ozdrowieńców. Aktualna sytuacja epidemiologiczna w regionie - stan na 2 czerwca.

Część mieszkańców Lublina będzie miała w czwartek tylko zimną wodę w kranach

Część mieszkańców Lublina będzie miała w czwartek tylko zimną wodę w kranach

Wyłącznie zimną wodę w kranach będą mieli przez cały czwartek mieszkańcy i użytkownicy budynków w znacznej części Czechowa i jego okolicach.

Fonie Lublina: koncert "Pieśni i arie klasyków wiedeńskich"
7 czerwca 2020, 18:00

Fonie Lublina: koncert "Pieśni i arie klasyków wiedeńskich"

W niedzielę, 7 czerwca o godz. 18 w Trybunale Koronnym w Lublinie (Rynek 1) odbędzie się drugi z tegorocznego cyklu koncertów Fonie Lublina. Tym razem słuchacze odkryją pieśni i arie klasyków wiedeńskich. Wydarzenie będzie transmitowane w Internecie.

Gorączka sobotniej nocy w Chełmie. Trzy włamania i pościg za uciekinierem

Gorączka sobotniej nocy w Chełmie. Trzy włamania i pościg za uciekinierem

Ręce pełne roboty mieli ostatniej majowej nocy chełmscy policjanci. A wszystko przez nastolatków, którzy buszowali w blokowych piwnicach. Jakby tego było mało, mundurowi ścigali także 17-latka, który bez prawa jazdy uciekał volkswagenem. Chłopak nie chciał trafić do ośrodka wychowawczego, do którego skierował go Sąd Rejonowy w Chełmie.

Będzie nowa mapa chorych na COVID-19 w regionie. Jest coraz więcej osób spoza województwa

Będzie nowa mapa chorych na COVID-19 w regionie. Jest coraz więcej osób spoza województwa

- W związku z przeprowadzeniem przez WSSE w Lublinie weryfikacji miejsca zamieszkania osób zakażonych, zawieszamy czasowo publikację mapy pokazującej rozłożenie aktywnych przypadków w powiatach. Nadal będziemy informować o sytuacji epidemicznej województwa lubelskiego, publikując grafikę liczbową – taki komunikat można znaleźć na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego i Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie zamiast mapy z aktualnymi danymi epidemicznymi. Ostatnia mapa została opublikowana w sobotę 30 maja.

Młodzi bezdomni, niewidzialni dla społeczeństwa i systemu. "Spałam w lesie przez tydzień"
Reportaż Uwagi! TVN
film

Młodzi bezdomni, niewidzialni dla społeczeństwa i systemu. "Spałam w lesie przez tydzień"

Nie potrafią żyć samodzielnie, nie mają wykształcenia, pieniędzy, ani pracy. Za to mają depresję i zaburzony obraz rodziny. Młodzi bezdomni są niewidzialni dla społeczeństwa i niewydolnego systemu opieki.

Lublin: Mieszkańcy proszą o pomoc. Mają już dość bajor oraz dziur
Alarm24

Lublin: Mieszkańcy proszą o pomoc. Mają już dość bajor oraz dziur

O naprawę nawierzchni ul. Trześniowskiej upomina się jeden z naszych Czytelników. Po ostatnich deszczach droga jest w fatalnym stanie

Samorządowcy chcą poszerzyć granice gminy Markuszów

Samorządowcy chcą poszerzyć granice gminy Markuszów

Samorządowcy z Markuszowa chcą poszerzyć granice swojej gminy. Spór dotyczy części miejscowości Przybysławice oraz jeziora Duży Ług, które od lat należą do sąsiedniego Garbowa. Władze tego ostatniego niczego oddawać jednak nie chcą. Jeśli aneksja się uda, zmianie ulegną granice dwóch powiatów.

Lubelskie: Strażak po służbie zatrzymał pijanego kierowcę

Lubelskie: Strażak po służbie zatrzymał pijanego kierowcę

Miał blisko 2 promile alkoholu miał w organizmie, a wybrał się na zakupy. Jadącego „wężykiem” przez Strachosław (powiat chełmski) 28-latka wypatrzył strażak. Choć był po służbie, zajechał mu drogę prywatnym autem i zabrał kluczyki. Teraz za wzorową postawę może się spodziewać nagrody od swego komendanta, zaś pijanego kierowcę czeka rozprawa w sądzie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.