Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 maja 2016 r.
9:33

Remanent w śmietnikach. Urzędnicy policzyli ile odpadów powstało na terenie Lublina

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga

Miejscy urzędnicy policzyli, ile odpadów wytworzono na terenie Lublina w zeszłym roku. Na każdego mieszkańca wyszło po 364 kg śmieci. A głębiej grzebiąc w liczbach dowiadujemy się, że każdy z nas wyrzucił 21 deko telewizora, 11 deko lodówki i szczyptę świetlówek

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

System zbiórki odpadów to skomplikowana machina. Samorząd zbiera od mieszkańców pieniądze na wywóz śmieci, a z zebranych funduszy opłaca taką usługę. To, co wyrzucimy trafia potem do sortowni, by na wysypisku śmieci wylądowało już tylko to, czego nie da się przetworzyć. Są jednak odpady, które w żadnym wypadku nie powinny się znaleźć na składowisku. Wśród nich lekarstwa, dla których zorganizowany jest osobny system zbiórki.

Przyroda nie łyka pigułek

- Substancje aktywne w lekach rozkładają się zwykle długo lub bardzo długo. Mogą stanowić bezpośrednie i pośrednie zagrożenie dla ludzi, mikroorganizmów, grzybów, a także zwierząt i roślin. Dlatego nie powinny być wrzucane do zwykłych koszy na śmieci, ale zbierane selektywnie i utylizowane przez specjalistyczne firmy - podkreśla Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. - Również opakowań po lekach nie należy zbierać razem z innymi opakowaniami, ale wrzucać do specjalnych pojemników. Opakowania zawierają śladowe ilości leków, które już mogą być niebezpieczne dla środowiska.

Zanieś leki do apteki

Z roku na rok mieszkańcy oddają coraz więcej przeterminowanych i zbędnych leków. W 2013 r. oddano 6 400 kg starych leków, rok później już 8 900 kg, zaś w zeszłym roku uzbierało się już 9 535 kg. Są to wyłącznie dane ze zbiórki organizowanej za pośrednictwem 74 aptek, w których stoją specjalne pojemniki na przeterminowane medykamenty. Poza tymi aptekami starych leków można się pozbywać wrzucając je do specjalnych kontenerów na odpady niebezpieczne. Na terenie miasta jest 20 takich kontenerów w biało-czerwone pasy, z marszu trudno do nich trafić.

To właśnie leki są na drugim miejscu „listy przebojów” w pojemnikach na odpady niebezpieczne. Stanowią niemal 25 proc. tego, co do tych kontenerów w zeszłym roku wrzucili mieszkańcy. A co wrzucili?

To, co najgorsze
Pierwsze miejsce zajmują „farby, tusze, farby drukarskie, kleje, lepiszcza i żywice zawierające substancje niebezpieczne”. Uzbierało się tego 2 200 kg, czyli 38,6 proc. zawartości kontenerów. Wspomniane już leki pojawiły się w ilości 1 400 kg. Trzecie miejsce przypadło „olejom i tłuszczom innym niż jadalne”, których wyjęto z kontenerów 600 kg. Było tam również m.in. 480 kg baterii i akumulatorów zawierających ołów, nikiel, kadm lub rtęć, 240 kg lamp fluorescencyjnych i innych wyrobów zawierających rtęć, jak również 60 kg najbardziej toksycznych środków ochrony roślin.

Nie do śmietnika

Podobnie jak starych leków, do zwykłego śmietnika nie wolno też wrzucać tzw. elektroodpadów, czyli zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Do tej kategorii zaliczają się zarówno niewinne słuchawki do przenośnego odtwarzacza, sam odtwarzacz, ale i komputer, z którego zgrywamy sobie muzykę, głośniki, ekspres do kawy, odkurzacz, lodówka, pralka... Najprościej: wszystko co jest na prąd, choćby i z baterii. Elektrośmieci powinny być zbierane osobno. O tym, jak się ich pozbyć, piszemy nieco dalej.

Lodówki na wagę

W zeszłym roku w Lublinie pozbyliśmy się 72 648,7 kg telewizorów, 48 006,3 kg wszystkiego co da się zaliczyć do „wielkogabarytowych urządzeń AGD” (nie mylić z lodówkami), 38 669,1 kg chłodziarek i zamrażarek oraz 20 148,5 kg sprzętu audiowizualnego (nie mylić z telewizorami). Do tego jeszcze 18 287,7 kg „urządzeń małogabarytowych”, czy też 17 530,6 kg sprzętu informatycznego i telekomunikacyjnego. Oczywiście dane nie uwzględniają lodówek, pralek i telewizorów, które ktoś prostacko wkomponował w krzaki.

Tu oddasz graty

- Elektrośmieci można się pozbyć na wiele sposobów - podkreśla Mazurek-Podleśna. Dwa stałe punkty odbioru takich gratów działają przy Orkana (na rogu Armii Krajowej) oraz przy Metalurgicznej 17d. Ponadto zbiórki odbywają się w ostatnią sobotę każdego miesiąca przy markecie Auchan przy Chodźki, obu Leclerkach, OBI przy Chemicznej i Zwycięskiej oraz na parkingu obok ogrodu botanicznego przy Willowej. Można nawet oddać stary sprzęt nie ruszając się z domu, zamawiając odbiór pod numerem 22 22 333 00.

Pamiętać trzeba też o tym, że kupując nowy sprzęt możemy zostawić w sklepie ten stary. To nasze prawo: jeśli kupujemy lodówkę, to sklep musi od nas przyjąć tę starą, nieważne czy jest zepsuta, czy nam się znudziła. I to bez szemrania: pralka za pralkę, toster za toster... Ciekawostką jest fakt, że jeśli żaden z wymiarów starego urządzenia nie przekracza 25 cm to sklep musi je od nas odebrać nawet wtedy, jeśli nic nie kupujemy w zamian, ale pod warunkiem, że jest to sklep o powierzchni sprzedaży nie mniejszej niż 400 mkw.

124 618 300
kg odpadów komunalnych powstało w ub. r. na nieruchomościach zamieszkałych i niezamieszkałych

85 297 100
kg - czyli zdecydowana większość śmieci z miasta - to tzw. odpady zmieszane

22 463 400
kg śmieci trafiło w zeszłym roku z Lublina na wysypisko w Rokitnie

223 813
kg tyle zebrano zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego

9 535
kg przeterminowanych leków zebrano w zeszłym roku w lubelskich aptekach

5 700
kg odpadów niebezpiecznych zebrano z terenu miasta

40 607 947
zł wydało w zeszłym roku miasto na gospodarkę odpadami komunalnymi

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

Zdjęcie ilustracyjne

Cień Sahrynia nad Tomaszowem. Pamięć kpt. Jachymka na celowniku

W lokalnej społeczności jest uważany za bohatera, który bronił polskiej ludności przed atakami UPA. Jednak jego działalność budzi kontrowersje wśród mniejszości ukraińskiej. Sprawą zajęli się radni Tomaszowa Lubelskiego.

Już w półfinale play-off Bogdanka LUK Lublin sprawiła niespodziankę eliminując mistrza Polski JSW Jastrzębski Węgiel. W finale zagra z wicemistrzem z Zawiercia

Bogdanka LUK Lublin zaczyna walkę o złoto z Aluron CMC Wartą Zawiercie

W pierwszym meczu finałowym play-off o mistrzostwo Polski Bogdanka LUK Lublin zmierzy się na wyjeździe z Aluron CMC Wartą Zawiercie. Pierwszy gwizdek środowego spotkania o godzinie 18.

Magda Balsam zaliczyła kolejny, niezły występ

PGE MKS FunFloor Lublin rozgromił Piotrcovię

Zgodnie z planem przebiegał wtorkowy mecz PGE MKS FunFloor z Piotrcovią. Lublinianki do przerwy prowadziły 16:8, a ostatecznie pokonały rywalki 34:19.

Po dwóch dniach imprezy w Lublinie AZS UMCS ma na koncie siedem medali

Mistrzostwa Polski w pływaniu: Są pierwsze złote medale dla AZS UMCS Lublin

Drugiego dnia mistrzostw Polski w pływaniu zawodnicy AZS UMCS wywalczyli dwa złote medale i jeden srebrny. W sumie, po dwóch dniach imprezy, która rozgrywana jest na Aqua Lublin mają na koncie siedem krążków.

Bartosz Wolski zostaje w Motorze

Motor Lublin przedłużył kontrakt z ważnym piłkarzem

Kolejny ważny zawodnik zostaje w Motorze na dłużej. We wtorek klub z Lublina poinformował, że kontrakt Bartosza Wolskiego został automatycznie przedłużony o jeden sezon, czyli do końca rozgrywek 25/26.

Dr Sławosz Uznański-Wiśniewski

Polak leci w kosmos. Jest oficjalna data startu misji

Dokładnie za miesiąc – 29 maja – Sławosz Uznański-Wiśniewski zostanie drugim Polakiem w Kosmosie. Będzie tam testował między innymi specjalny „hełm” z Lublina.

Na zdjęciu ekipa LSM, która wystąpi na tegorocznych Marleykach.
10 maja 2025, 21:00

Święto muzyki reggae – Marleyki 2025

Marleyki to bez wątpienia najweselsza stypa świata! To coroczne święto muzyki reggae i muzyczny hołd dla ojca założyciela, Roberta Nesty Marleya, znanego szerzej jako Bob Marley.

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Wojsko czyści magazyny i sprzedaje: puzony, honkery i motorówkę

Agencja Mienia Wojskowego ogłasza przetarg na sprzedaż powojskowego sprzętu i pojazdów. Kiedy? 8 maja. Na kupców czekają 152 pozycje o łącznej wartości blisko 500 tys. zł. Są samochody, łódź, maszyny, części zamienne, instrumenty muzyczne oraz drewno opałowe. Zyski ze sprzedaży trafią na Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, z którego kupowane są nowoczesne urządzenia dla polskiej armii.

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

2 maja: pracujący, ale nie dla urzędów. Tego dnia spraw nie załatwisz

Wielu mieszkańców Lublina i Lubelszczyzny już w czwartek, 1 maja, rozpoczyna długi weekend. Teoretycznie 2 maja jest dniem pracującym, ale urzędy informują, że tego dnia nic nie załatwimy.

Tegoroczny Dzień Otwarty na WSPA

12 kierunków studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich. Rekrutacja na WSPA

Rozpoczęła się rekrutacja na studia w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Nowości to na przykład HR z wykorzystaniem narzędzi sztucznej inteligencji oraz Kryminologia i profilaktyka społeczna.

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams
NA POLIGONIE

Szkolili Amerykanie, teraz uczą Polacy. Pierwszy taki kurs dla czołgistów M1A1 Abrams

Pierwszy kurs dla czołgistów M1A1 Abrams prowadzony wyłącznie przez polskich instruktorów. Taki kurs właśnie rozpoczął się w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu (CSWL). Do tej pory polskich wojskowych uczyli specjaliści z USA.

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm
galeria
film

Roztańczony Lublin – Dziennik Wschodni nadał rytm

Plac Litewski zamienił się w wielką, otwartą scenę taneczną. Mieszkańcy Lublina zatańczyli i świętowali Międzynarodowy Dzień Tańca. To była pierwsza tego typu impreza w naszym mieście.

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Szkolenie dla motocyklistów w Lublinie. Dwudniowe i darmowe

Będą zajęcia praktyczne i teoretyczne. Będzie coś dla posiadaczy zabytkowych motocykli, będzie parada. Wszystko w Lublinie i za darmo. Zapisy już trwają.

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Nowoczesne i wodorowe autobusy dla Lublina. Kiedy pierwsze kursy?

Przetarg rozstrzygnięty, pieniądze są, a umowa właśnie została podpisana. W ciągu roku na ulice Lublina wyjedzie 20 wodorowych autobusów.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Rolnictwo -> Maszyny rolnicze -> Sprzedam

Wyważanie dynamiczne wentylatorów-wałów maszyn inż. mechanik dojazd

Lublin

350,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Różne -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

169,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty