Przy ul. Staszica trwa porządkowanie terenu na tyłach pałacu Potockich. Inwestor wyburzył charakterystyczny mur i gospodarcze budynki. Zanim zacznie w ich miejscu stawiać nowy budynek będzie tu znów można parkować
Wiosną 2016 spółka Building Investment kupiła od Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego pałac Potockich, którego uczelnia usiłowała się pozbyć od 2010 roku. Już wtedy nabywcy mówili, że zabytkowy gmach zyska mansardowy dach. Okna pojawią się w miejscu tych, które dawniej zostały zamurowane. Na tyłach budowli, której historia sięga 1719 roku planowali parking.
Remont zabytku zwanego starym kryminałem jeszcze się nie zaczął. Zaczęły się za to wyburzenia na jego tyłach.
- Wcześniej niż renowacja pałacu, której szczegóły uzgadniamy z konserwatorem, zacznie się budowa nowego budynku, który planujemy w miejscu dawnych zabudowań gospodarczych i parkingu. Będzie miał powierzchnię użytkową zbliżoną do tej pałacowej – 1500 mkw. Planujemy na parterze usługi a wyżej niewielkie 40-50 mkw. mieszkania. Zgodnie z ustaleniami z konserwatorem, nowa nieruchomość ma nie przytłaczać ani nie konkurować z zabytkowym pałacem. Od strony ulicy Staszica będzie sięgać do wysokości jego gzymsu. Nie będzie nawet do niego przylegała, tak jak wyburzony mur. Zostawiamy 8-metrową przestrzeń. Gdy wszystko będzie gotowe, ludzie będą mogli korzystać z nowego przejścia za pałacem, równoległego do ulicy Zielonej – tłumaczy Jerzy Korszeń, jeden ze współwłaścicieli nieruchomości, członek zarządu Building Investment.
Inwestor uzgadnia szczegóły ze służbami konserwatorskimi i będzie czekał na pozwolenie na budowę. Szacuje, że prace powinny się zacząć, za 3-4 miesiące od budowy podziemnego parkingu. Na dwóch poziomach ma się tam zmieścić ok. 50 aut użytkowników nowej inwestycji i wyremontowanego pałacu.
- Wiemy jaki problem jest z parkowaniem w centrum, dlatego po zakończeniu prac rozbiórkowych i uporządkowaniu placu wróci tam tymczasowy parking. Będzie działał aż do rozpoczęcia prac budowlanych. Podobnie jak do momentu gdy nie zaczniemy remontować pałacu na jego dziedzińcu będzie działało plenerowe „Podwórko” – dodaje Korszeń.
Korzystaliśmy z informacji na www.teatrnn.pl