Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 września 2022 r.
20:05

Będzie demonstracja w Warszawie? Samorządowcy z ruchu Tak dla Polski ostrzegają

Autor: Zdjęcie autora (drs)
59 32 A A
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski jest szefem stowarzyszenia samorządowców Tak dla Polski, którego struktury w Lubelskiem tworzy prezydent Lublina Krzysztof Żuk
Prezydent Sopotu Jacek Karnowski jest szefem stowarzyszenia samorządowców Tak dla Polski, którego struktury w Lubelskiem tworzy prezydent Lublina Krzysztof Żuk (fot. Dominik Smaga)

Najpierw demonstracja przed siedzibą premiera, później wyłączanie latarń. Takie działania zapowiadają samorządowcy ze stowarzyszenia Tak dla Polski, jeśli nie dogadają się z rządem. A chodzi o duże pieniądze.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Borykamy się w tej chwili z olbrzymimi trudnościami finansowymi – mówi Jacek Karnowski, prezydent Sopotu i szef stowarzyszenia samorządowców Tak dla Polski, którego struktury w Lubelskiem tworzy prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

Działacze tej organizacji skarżą się na uszczuplanie dochodów samorządów i na rosnące ceny prądu. Żuk alarmuje, że na 2024 r. nie przewidziano żadnej rządowej rekompensaty dla samorządów za utracone przychody z podatku PIT. Natomiast obecną rekompensatę ocenia jako niewystarczającą, bo pokrywającą zaledwie połowę uszczerbku.

Samorządowcy żądają zmian w finansowaniu lokalnych budżetów.

– To jest dramatyczne wołanie, ustalmy wreszcie nową ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego – mówi Żuk.

– Albo uratujemy ten samorząd, który dowiódł swojej skuteczności, albo cofamy się i wybieramy model rad narodowych z końca lat 80., który zbankrutował wraz z poprzednim systemem polityczno-gospodarczym – dodaje prezydent Lublina.

Stowarzyszenie domaga się również od rządu działań, które ochronią samorządy przed drastycznymi podwyżkami cen energii elektrycznej, sięgającymi nawet 700 proc.

Musimy uświadomić rządowi, że żadne samorządy tak drastycznej podwyżki cen prądu nie wytrzymają – stwierdza Karnowski.

Zapowiada, że jeśli rozmowy z rządem nie przyniosą przełomu, to 7 października samorządowcy zorganizują demonstrację przed siedzibą premiera, a jeśli i to nie pomoże, zorganizują kolejny protest polegający na wyłączeniu na pewien czas m.in. ulicznego oświetlenia.

Z kolei Żuk dodaje, że potrzebne jest "rozsądne zbliżenie stanowisk" samorządów i zakładów energetycznych. – Pozwalające na ustalenie ceny, w której nie mamy tych nieprzyzwoitych wręcz zysków spółek energetycznych – stwierdza.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 29 września 2022 r. o 11:15
TUSSK i jego giermek ŻUK są z PLATFORMY... czyli partii EPP w Brukseli.... JAKA QRW MAĆ PARTIA WDRAŻAŁA TE KRETYŃSKIE LIMITY EMISJI CO2 W BRUKSELI? KTO WDRAŻAŁ SPEKULACYJNE ZASADY SYSTEMU HANDLU EMISJAMI CO2 DEWASTUJĄCE GOSPADARKI w EUROPIE ?
Avatar
Gutek / 27 września 2022 r. o 17:39
Idiota monisia w akcji. Wkleja , usuwa i znowu wkleja psychicznie chory facet .
Avatar
kamar10 / 27 września 2022 r. o 15:05
największy przekręciarz w historii Lublina ale prawo samorządowe na to pozwala i tak trzymać, nic nie zmieniać
Avatar
niegospodarny_zuk / 27 września 2022 r. o 13:30
W tej chwili sama obsługa długu Lublina to prawie 100.000.000 zł. Ile za te pieniądze można oświetlać Lublin? Zamiast budować nikomu niepotrzebne stadiony oraz lotniska i kupować trolejbusy stojące w zajezdni trzeba było wymienić oświetlenie na LED, wtedy rachunki za prąd byłyby wielokrotnie niższe.
Avatar
niegospodarny_zuk / 27 września 2022 r. o 13:30
Jak Żuk chce protestować to niech sobie zgasi światła w swoim domu albo w gminie Niemce i niech zostawi Lublin w spokoju.
Avatar
zdzi.kam / 27 września 2022 r. o 13:01
Co na to pisowska fundacja wolności? Będzie dalej chwalić marszałka i prowadzić śledztwa na prowincji?
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 września 2022 r. o 12:14
W tej chwili sama obsługa długu Lublina to prawie 100.000.000 zł. Ile za te pieniądze można oświetlać Lublin? Zamiast budować nikomu niepotrzebne stadiony oraz lotniska i kupować trolejbusy stojące w zajezdni trzeba było wymienić oświetlenie na LED, wtedy rachunki za prąd byłyby wielokrotnie niższe.
A czy dwukrotny wzrost obsługi długu nie jest przypadkiem wynikiem działań rady polityki pieniężnej?
 Nie. Tak jak i inflacja. Jak nie winny Pan Tusk to ich kolega od kacapów putin.
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 września 2022 r. o 12:13
Ile pradu można by kupić za 7,5 mln zł wyrzucone w błoto na projekt budowy idiotycznego kolejnego stadionu żużlowego ? A ile można by kupić prądu budując dworzec pks na miarę potrzeb  a nie na miarę megalomańskich ambicji ? teraz zacznie się festiwal oskarżania że wina wszystkich dookoła ale nie dr ekonomii. Ale ktoś chyba zadłużył to miasto pod korek i teraz same odsetki będą słono kosztowały wiele lat. Ale kto by się przejmował , zaraz przecież ciepła emeryturka.
To może nic nie kupować tylko prąd? Ale do czego go będziemu używać? Co do stadionu żużlowego, Motor zdobył mistrzostwo. Mamy drużyne na naprawdę wysokim poziomie, to przyciąga  kapital i jest świetną reklama Lublina, ale potrzebne są również inwestycje.
Tak przyciąga kapitał, że miasto musi dofinansowywać prywatny klub żużlowy. Gdyby nie pieniądze podatników nie byłoby żadnego żużla w Lublinie. Wybudowanie Areny miało spowodować, że Motor awansuje i będzie to reklama Lublina. A co mamy? Tylko długi i pusty stadion.
 Prywatny? Kto jest jego właścicielem?  Można dane z KRS?
 Prywatny? Kto jest jego właścicielem?  Można dane z KRS? rozwiń
Avatar
luigi / 27 września 2022 r. o 12:12
W tej chwili sama obsługa długu Lublina to prawie 100.000.000 zł. Ile za te pieniądze można oświetlać Lublin? Zamiast budować nikomu niepotrzebne stadiony oraz lotniska i kupować trolejbusy stojące w zajezdni trzeba było wymienić oświetlenie na LED, wtedy rachunki za prąd byłyby wielokrotnie niższe.
 A czy dwukrotny wzrost obsługi długu nie jest przypadkiem wynikiem działań rady polityki pieniężnej?
Avatar
luigi / 27 września 2022 r. o 11:58
Ile pradu można by kupić za 7,5 mln zł wyrzucone w błoto na projekt budowy idiotycznego kolejnego stadionu żużlowego ? A ile można by kupić prądu budując dworzec pks na miarę potrzeb  a nie na miarę megalomańskich ambicji ? teraz zacznie się festiwal oskarżania że wina wszystkich dookoła ale nie dr ekonomii. Ale ktoś chyba zadłużył to miasto pod korek i teraz same odsetki będą słono kosztowały wiele lat. Ale kto by się przejmował , zaraz przecież ciepła emeryturka.
 Nie no, wspominanie tu o 7,5 mln złotych jak o jakimś lekarstwie na bolączki budżetu miasta i 7 krotnemu wzrostowi cen energii, przy czym Lublin traci rocznie blisko 150 mln złotych z ubytku pit. Dobre.
 Nie no, wspominanie tu o 7,5 mln złotych jak o jakimś lekarstwie na bolączki budżetu miasta i 7 krotnemu wzrostowi cen energii, przy czym Lublin traci rocznie blisko 150 mln złotych z ubytku pit. Dobre. rozwiń
Avatar
TECZOWY_-ZSL / 29 września 2022 r. o 11:15
TUSSK i jego giermek ŻUK są z PLATFORMY... czyli partii EPP w Brukseli.... JAKA QRW MAĆ PARTIA WDRAŻAŁA TE KRETYŃSKIE LIMITY EMISJI CO2 W BRUKSELI? KTO WDRAŻAŁ SPEKULACYJNE ZASADY SYSTEMU HANDLU EMISJAMI CO2 DEWASTUJĄCE GOSPADARKI w EUROPIE ?
Avatar
Gutek / 27 września 2022 r. o 17:39
Idiota monisia w akcji. Wkleja , usuwa i znowu wkleja psychicznie chory facet .
Avatar
kamar10 / 27 września 2022 r. o 15:05
największy przekręciarz w historii Lublina ale prawo samorządowe na to pozwala i tak trzymać, nic nie zmieniać
Avatar
niegospodarny_zuk / 27 września 2022 r. o 13:30
W tej chwili sama obsługa długu Lublina to prawie 100.000.000 zł. Ile za te pieniądze można oświetlać Lublin? Zamiast budować nikomu niepotrzebne stadiony oraz lotniska i kupować trolejbusy stojące w zajezdni trzeba było wymienić oświetlenie na LED, wtedy rachunki za prąd byłyby wielokrotnie niższe.
Avatar
niegospodarny_zuk / 27 września 2022 r. o 13:30
Jak Żuk chce protestować to niech sobie zgasi światła w swoim domu albo w gminie Niemce i niech zostawi Lublin w spokoju.
Avatar
zdzi.kam / 27 września 2022 r. o 13:01
Co na to pisowska fundacja wolności? Będzie dalej chwalić marszałka i prowadzić śledztwa na prowincji?
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 września 2022 r. o 12:14
W tej chwili sama obsługa długu Lublina to prawie 100.000.000 zł. Ile za te pieniądze można oświetlać Lublin? Zamiast budować nikomu niepotrzebne stadiony oraz lotniska i kupować trolejbusy stojące w zajezdni trzeba było wymienić oświetlenie na LED, wtedy rachunki za prąd byłyby wielokrotnie niższe.
A czy dwukrotny wzrost obsługi długu nie jest przypadkiem wynikiem działań rady polityki pieniężnej?
 Nie. Tak jak i inflacja. Jak nie winny Pan Tusk to ich kolega od kacapów putin.
Avatar
Janusz_Paliwas / 27 września 2022 r. o 12:13
Ile pradu można by kupić za 7,5 mln zł wyrzucone w błoto na projekt budowy idiotycznego kolejnego stadionu żużlowego ? A ile można by kupić prądu budując dworzec pks na miarę potrzeb  a nie na miarę megalomańskich ambicji ? teraz zacznie się festiwal oskarżania że wina wszystkich dookoła ale nie dr ekonomii. Ale ktoś chyba zadłużył to miasto pod korek i teraz same odsetki będą słono kosztowały wiele lat. Ale kto by się przejmował , zaraz przecież ciepła emeryturka.
To może nic nie kupować tylko prąd? Ale do czego go będziemu używać? Co do stadionu żużlowego, Motor zdobył mistrzostwo. Mamy drużyne na naprawdę wysokim poziomie, to przyciąga  kapital i jest świetną reklama Lublina, ale potrzebne są również inwestycje.
Tak przyciąga kapitał, że miasto musi dofinansowywać prywatny klub żużlowy. Gdyby nie pieniądze podatników nie byłoby żadnego żużla w Lublinie. Wybudowanie Areny miało spowodować, że Motor awansuje i będzie to reklama Lublina. A co mamy? Tylko długi i pusty stadion.
 Prywatny? Kto jest jego właścicielem?  Można dane z KRS?
 Prywatny? Kto jest jego właścicielem?  Można dane z KRS? rozwiń
Avatar
luigi / 27 września 2022 r. o 12:12
W tej chwili sama obsługa długu Lublina to prawie 100.000.000 zł. Ile za te pieniądze można oświetlać Lublin? Zamiast budować nikomu niepotrzebne stadiony oraz lotniska i kupować trolejbusy stojące w zajezdni trzeba było wymienić oświetlenie na LED, wtedy rachunki za prąd byłyby wielokrotnie niższe.
 A czy dwukrotny wzrost obsługi długu nie jest przypadkiem wynikiem działań rady polityki pieniężnej?
Avatar
luigi / 27 września 2022 r. o 11:58
Ile pradu można by kupić za 7,5 mln zł wyrzucone w błoto na projekt budowy idiotycznego kolejnego stadionu żużlowego ? A ile można by kupić prądu budując dworzec pks na miarę potrzeb  a nie na miarę megalomańskich ambicji ? teraz zacznie się festiwal oskarżania że wina wszystkich dookoła ale nie dr ekonomii. Ale ktoś chyba zadłużył to miasto pod korek i teraz same odsetki będą słono kosztowały wiele lat. Ale kto by się przejmował , zaraz przecież ciepła emeryturka.
 Nie no, wspominanie tu o 7,5 mln złotych jak o jakimś lekarstwie na bolączki budżetu miasta i 7 krotnemu wzrostowi cen energii, przy czym Lublin traci rocznie blisko 150 mln złotych z ubytku pit. Dobre.
 Nie no, wspominanie tu o 7,5 mln złotych jak o jakimś lekarstwie na bolączki budżetu miasta i 7 krotnemu wzrostowi cen energii, przy czym Lublin traci rocznie blisko 150 mln złotych z ubytku pit. Dobre. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Ślub Marzeń. Agata i Grzegorz – miłość z internetu, która wygrała plebiscyt Dziennika Wschodniego
galeria

Ślub Marzeń. Agata i Grzegorz – miłość z internetu, która wygrała plebiscyt Dziennika Wschodniego

Poznali się w internecie, a na pierwszej randce w ciepły letni dzień poszli na lody. Agata i Grzegorz zajęli pierwsze miejsce w plebiscycie „Ślub Marzeń” organizowanym przez Dziennik Wchodni we współpracy z salonem sukni ślubnych Lanesta. W nagrodę otrzymali voucher na zakup sukni ślubnej o wartości 3 tys. zł. Zwycięska para otrzymała 49 proc. wszystkich głosów.

Polski Cukier Start Lublin – King Szczecin 75:69. Koniec złej passy [zdjęcia]
galeria

Polski Cukier Start Lublin – King Szczecin 75:69. Koniec złej passy [zdjęcia]

Polski Cukier Start Lublin przełamał serię porażek i pokonał King Szczecin

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W piątek specjalna aukcja, a na niej naszyjnik Agaty Kornhauser-Dudy
PDPZ 2022

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. W piątek specjalna aukcja, a na niej naszyjnik Agaty Kornhauser-Dudy

Płyty z autografami muzyków, pamiątki od sportowców czy dzieła sztuki będzie można dziś nabyć w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim na rzecz akcji charytatywnej Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. To kolejna odsłona wyjątkowej „aukcji”, której uczestnicy licytować mogą nie za pieniądze, ale przede wszystkim za produkty spożywcze. Początek o godz. 15.30.

Nowe miejsce dla seniorów w Lublinie. Był też Święty Mikołaj

Nowe miejsce dla seniorów w Lublinie. Był też Święty Mikołaj

Na poniedziałek zaplanowano pierwsze zajęcia w Środowiskowym Centrum Seniorów, które powstało w budynku podstawówki przy ul. Śliwińskiego. Starsi mieszkańcy będą mogli aktywnie spędzać tu czas, korzystając m.in. z ćwiczeń.

Jak zadzwonisz na 112, to teraz odbierają przy Wojciechowskiej
zdjęcia
galeria

Jak zadzwonisz na 112, to teraz odbierają przy Wojciechowskiej

Już nie przy ul. Szczerbowskiego, na piętrze u strażaków, tylko w samodzielnym budynku przy ul. Wojciechowskiej 1. Operatorzy Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Dyspozytorni Medycznej w Lublinie od 1 grudnia pracują już w nowym miejscu.

Lubelskie. Bakterie coli w wodociągu. Wyszło to w próbkach pobranych w Biedronce

Lubelskie. Bakterie coli w wodociągu. Wyszło to w próbkach pobranych w Biedronce

Puławski sanepid poinformował o zanieczyszczeniu wody z wodociągu w Wierzchoniowie. Pobrane próbki wykazały obecność bakterii z grupy coli. Woda nie nadaje się do spożycia.

Lublinianka do końca roku potrzebuje 150 tysięcy złotych. "Nie brakuje nam niczego innego, jak funduszy"

Lublinianka do końca roku potrzebuje 150 tysięcy złotych. "Nie brakuje nam niczego innego, jak funduszy"

Rozmowa z Pawłem Brzuszkiewiczem, prezesem Lublinianki

Świerk ma być w tym roku królem rozdania. Sprawdzamy ceny choinek w Lublinie

Świerk ma być w tym roku królem rozdania. Sprawdzamy ceny choinek w Lublinie

Sprzedawcy choinek mówią, że starają się trzymać ceny w ryzach, ale i tak jest drożej. A jeśli chodzi o trendy w choinkowej modzie, to świerki z plantacji mają przyćmić najpiękniejsze jodły.

Świetny występ bokserek z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski seniorek w Zabrzu

Świetny występ bokserek z województwa lubelskiego podczas mistrzostw Polski seniorek w Zabrzu

W finałowej gali mogliśmy zobaczyć dwie zawodniczki z naszego regionu – Sandrę Bobowicz i Julię Szeremetę

Minister środowiska o elektrowni atomowej. Wskazuje na wieś w Lubelskiem
zdjęcia
galeria

Minister środowiska o elektrowni atomowej. Wskazuje na wieś w Lubelskiem

Wkrótce zostanie wskazana lokalizacja dla kolejnej elektrowni jądrowej. Na liście - ale nic nie jest przesądzone - jest miejscowość w Lubelskiem. Podczas Konwentu Marszałków Województw RP w Lublinie była też mowa o bezpieczeństwie żywnościowym.

Czego Polacy szukali w Google w 2022 roku? Nie tylko hasło "Putin"
Ranking
galeria

Czego Polacy szukali w Google w 2022 roku? Nie tylko hasło "Putin"

Najpopularniejsza wyszukiwarka świata przedstawia raport za 2022 roku. Prezentuje hasła, które były najczęściej wyszukiwane.

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Marszałek chce odwołać dyrektora najlepszego szpitala w województwie

Ważą się losy Adama Chodzińskiego. Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego może stracić stanowisko, bo marszałek województwa lubelskiego stracił do niego zaufanie m.in. wskutek pogorszenia sytuacji finansowej placówki.

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego: Lider wciąż w formie

Symbit udał się na świąteczną przerwę jako lider zmagań. Podopieczni Sławomira Łątki pokonali po emocjonującym spotkaniu Piąty Faul

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Rządowy węgiel dla Lublina okazał się kiepski jakościowo. Za dużo miału

Jest spory problem z jakością indonezyjskiego węgla rozprowadzanego przez miasto po niższej cenie w ramach rządowego programu. Paliwo nie jest sortowane po przywiezieniu i zawiera zbyt dużo miału.

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie
8 grudnia 2022, 19:30

Trzy darmowe spektakle w ramach Przestrzeni Sztuki w Centrum Kultury w Lublinie

W najbliższych dniach w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można uczestniczyć w próbach otwartych spektakli w ramach konkursu Przestrzeni Sztuki Teatr. Pierwszy pokaz dziś o godz. 19.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!