Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

26 września 2014 r.
6:30
Edytuj ten wpis

Spółki miejskie nie chcą udzielać informacji. Ratusz ich nie skarci

Autor: Zdjęcie autora drs
22 35 A A

Dlaczego miejskie spółki nie chcą nam udzielać informacji? - pyta lubelska Fundacja Wolności i skarży się prezydentowi miasta. - Nie mogę w ten sposób ingerować w działalność spółek - odpowiada prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Fundacja nie pierwszy raz stara się o udzielenie informacji, które jej zdaniem powinny być publiczne i nie mogą być ukrywane przed mieszkańcami. To na skutek jej starań Ratusz udostępnił w internecie aktualizowany na bieżąco rejestr umów zawieranych przez Urząd Miasta. Ale fundacja chce kolejnych danych.

- Wystąpiliśmy m.in. o kopie umów zawieranych przez miejskie spółki między 1 a 7 stycznia - mówi Krzysztof Jakubowski, prezes Fundacji Wolności. I podkreśla, że odpowiedzi się nie doczekał. Dlatego na piśmie poprosił prezydenta, by przywołał spółki do porządku.

Jakubowski wymienia, że Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji nie odpowiedział na wniosek o udostępnienie kopii umów ze wspomnianego okresu, nie odpowiedział, czy zawierał umowy z Fundacją Rozwoju Sportu i nie ujawnił zarobków menadżera miejskiego stadionu. - Nie komentujemy tego - mówi Miłosz Bednarczyk, rzecznik MOSiR.

Z pisma fundacji dowiadujemy się również, że kopii umów z okresu od 1 do 7 stycznia nie udostępniła spółka SPR Lublin i nie odpowiedziała na pytanie o zlecenie prowadzenia strony na portalu Facebook. Tak samo postąpić miało Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Port Lotniczy Lublin przesłał tylko kopie umowy dotyczące Facebooka, ale z zamazanymi kwotami. Jak twierdzi Jakubowski, kopii umów nie przedstawiło również MPK i nie odpowiedziało, czy zawierało umowy z Fundacją Rozwoju Sportu.

Prezydent tłumaczy, że nie może nakazać spółkom udzielania informacji. - One działają w oparciu o Kodeks spółek handlowych, a moja rola jest sprowadzona do roli zgromadzenia wspólników - mówi Żuk.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 35

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
BudŻet / 26 września 2014 r. o 15:43
0

uśmiałem się (jesteś tak bezpartyjny że co chwilę piszesz pod innym nickiem próbując robić sztuczny zgiełk)kogo ty próbujesz nabierać na te sztuczki?

Nie przenoś swoich zachowań na innych i uwierz, że żyją na świecie ludzie nie tylko bezpartyjni ale i od innych niezależni.

Avatar
Pawlos / 26 września 2014 r. o 14:10
0

 Fundacja  nie do prezydenta powinna kierować swoje skargi, którego ogranicza kodeks, ale  dochodzić swoich praw w sądzie

Avatar
PIS / 26 września 2014 r. o 14:06
0

To pisał bezpartyjny i od urodzenia mieszkaniec miasta Lublin.

uśmiałem się (jesteś tak bezpartyjny że co chwilę piszesz pod innym nickiem próbując robić sztuczny zgiełk)kogo ty próbujesz nabierać na te sztuczki?

Avatar
z drzewa / 26 września 2014 r. o 14:00
0

PRZECIEŻ ZGODNIE Z KSH PREZYDENT NIE MA MOŻLIWOŚCI WPŁYWANIA NA SPÓŁKI ! NIE RÓBCIE LUDZIOM WODY Z MÓZGU I NIE WYMAGAJCIE OD NIEGO CZEGOŚ CO NIE JEST JEGO KOMPETENCJĄ!

ten pan ma racje

Avatar
xxx / 26 września 2014 r. o 13:58
0

"Prezydent tłumaczy, że nie może nakazać spółkom udzielania informacji.

– One działają w oparciu o Kodeks spółek handlowych, a moja rola jest sprowadzona do roli zgromadzenia wspólników – mówi Żuk."

... czy to są prywatne firmy w których płaci pensje prywatny właściciel ? :D

Żuk jest przezabawny.

Avatar
BudŻet / 26 września 2014 r. o 13:38
0

Pisowski klakierze czy z tych twoich 15 postów chociaż jeden nie zawierał tego bełkotliwego 'skutecznie zadłuża Lublin'?? Nudne to trochę ale ty chyba jesteś z tego hasełka dumny jak paw, choć fakt, że trzeba się wznieść na wyżyny pisowskiego zacofanego myślenia by wymyślić coś tak 'inteligentnego'

Ma w 100% rację, bo zadłużenie miasta sięga już ponad 1 miliard 104 miliony złotych i to bez strat i zobowiązań spółek, które wchodzą wszak w tzw. sprawozdanie skonsolidowane JST. 

Sprawdź wszystkie dochody Gminy Lublin za ostatnie 4 lata odejmij wydatki na wszystkie inwestycje, porównaj te faktyczne z planowanymi i zestaw sobie z zadłużeniem.

To pisał bezpartyjny i od urodzenia mieszkaniec miasta Lublin.

Ma w 100% rację, bo zadłużenie miasta sięga już ponad 1 miliard 104 miliony złotych i to bez strat i zobowiązań spółek, które wchodzą wszak w tzw. sprawozdanie skonsolidowane JST. 

Sprawdź wszystkie dochody Gminy Lublin za ostatnie 4 lata odejmij wydatki na wszystkie inwestycje, porównaj te faktyczne z planowanymi i zestaw sobie z zadłużeniem.

To pisał bezpartyjny i od urodzenia mieszkaniec miasta Lublin.

rozwiń
Avatar
BudŻet / 26 września 2014 r. o 13:29
0

Przerażające jak ty dowolnie interpretujesz prawo. Drugi prezes Jarosław co działa w myśl "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Kto, co i jak interpretuje? Polecam w sposób szczególny lekturę:

1)Ustawa o samorządzie gminnym

2)Ustawa o finansach publicznych

3)Statut Miasta Lublin

4)Zadania prezydenta miasta

5)Kodeks spółek handlowych

Ponad tym wszystkim jest zwykła ludzka odpowiedzialność i przyzwoitość.

Porównałbym cię do obecnego prezydenta naszego miasta ale nie będę upodobniał się do ciebie w poziomie publicznego dyskursu.

Tak poza tym racz pamiętać, że zarządy spółek, które osiągnęły ujemny kapitał własny otrzymały absolutorium uchwalone większością głosów, które posiada w naszym imieniu prezydent miasta Lublin.

Kto, co i jak interpretuje? Polecam w sposób szczególny lekturę:

1)Ustawa o samorządzie gminnym

2)Ustawa o finansach publicznych

3)Statut Miasta Lublin

4)Zadania prezydenta miasta

5)Kodeks spółek handlowych

Ponad tym wszystkim jest zwykła ludzka odpowiedzialność i przyzwoitość.

Porównałbym cię do obecnego prezydenta naszego miasta ale nie będę upodobniał się do ciebie w poziomie publicznego dyskursu.

Tak poza tym racz pamiętać, że zarządy spółek, które osiągnęły ujem... rozwiń

Avatar
Lub lin / 26 września 2014 r. o 12:52
0

Nie wiesz jak przywołuje się do porządku podwładnych szczególnie w sytuacji kiedy ich działania przynoszą finansowe i wizerunkowe straty?

Znasz instytucję absolutorium i nadzoru właścicielskiego?

Przerażające jak ty dowolnie interpretujesz prawo. Drugi prezes Jarosław co działa w myśl "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Avatar
marek / 26 września 2014 r. o 12:47
0

Ludzie, naprawdę wierzycie że Żuk co "skutecznie zadluża Lublin" nie może wymóc na spółkach miejskich ujawnienia informacji ??? Przeciez on mianuje ich zarządy ! Móglby im to nakazać jednym telefonem ale nie chce. Bo wie że te informacje pokazą bardzo wyskie pensje wyplacane ich szefom z PO, umowy podpisywane z prywatnymi firmami dzialaczy PO i olbrzymie dlugi tych spółek.

Pisowski klakierze czy z tych twoich 15 postów chociaż jeden nie zawierał tego bełkotliwego 'skutecznie zadłuża Lublin'?? Nudne to trochę ale ty chyba jesteś z tego hasełka dumny jak paw, choć fakt, że trzeba się wznieść na wyżyny pisowskiego zacofanego myślenia by wymyślić coś tak 'inteligentnego'

Pisowski klakierze czy z tych twoich 15 postów chociaż jeden nie zawierał tego bełkotliwego 'skutecznie zadłuża Lublin'?? Nudne to trochę ale ty chyba jesteś z tego hasełka dumny jak paw, choć fakt, że trzeba się wznieść na wyżyny pisowskiego zacofanego myślenia by wymyślić coś tak 'inteligentnego'

rozwiń
Avatar
BudŻet / 26 września 2014 r. o 12:42
0

bo od tego tu jest- w końcu BudŻet to gość opłacany przez jednego z radnych PiS

Nawet gdyby, to wolę złamany grosz od PiS niż garść srebrników jałowego spokoju od PO.

Tak poza tym, to wiedz, że używasz pomówień, które są karalne.

Avatar
BudŻet / 26 września 2014 r. o 15:43
0

uśmiałem się (jesteś tak bezpartyjny że co chwilę piszesz pod innym nickiem próbując robić sztuczny zgiełk)kogo ty próbujesz nabierać na te sztuczki?

Nie przenoś swoich zachowań na innych i uwierz, że żyją na świecie ludzie nie tylko bezpartyjni ale i od innych niezależni.

Avatar
Pawlos / 26 września 2014 r. o 14:10
0

 Fundacja  nie do prezydenta powinna kierować swoje skargi, którego ogranicza kodeks, ale  dochodzić swoich praw w sądzie

Avatar
PIS / 26 września 2014 r. o 14:06
0

To pisał bezpartyjny i od urodzenia mieszkaniec miasta Lublin.

uśmiałem się (jesteś tak bezpartyjny że co chwilę piszesz pod innym nickiem próbując robić sztuczny zgiełk)kogo ty próbujesz nabierać na te sztuczki?

Avatar
z drzewa / 26 września 2014 r. o 14:00
0

PRZECIEŻ ZGODNIE Z KSH PREZYDENT NIE MA MOŻLIWOŚCI WPŁYWANIA NA SPÓŁKI ! NIE RÓBCIE LUDZIOM WODY Z MÓZGU I NIE WYMAGAJCIE OD NIEGO CZEGOŚ CO NIE JEST JEGO KOMPETENCJĄ!

ten pan ma racje

Avatar
xxx / 26 września 2014 r. o 13:58
0

"Prezydent tłumaczy, że nie może nakazać spółkom udzielania informacji.

– One działają w oparciu o Kodeks spółek handlowych, a moja rola jest sprowadzona do roli zgromadzenia wspólników – mówi Żuk."

... czy to są prywatne firmy w których płaci pensje prywatny właściciel ? :D

Żuk jest przezabawny.

Avatar
BudŻet / 26 września 2014 r. o 13:38
0

Pisowski klakierze czy z tych twoich 15 postów chociaż jeden nie zawierał tego bełkotliwego 'skutecznie zadłuża Lublin'?? Nudne to trochę ale ty chyba jesteś z tego hasełka dumny jak paw, choć fakt, że trzeba się wznieść na wyżyny pisowskiego zacofanego myślenia by wymyślić coś tak 'inteligentnego'

Ma w 100% rację, bo zadłużenie miasta sięga już ponad 1 miliard 104 miliony złotych i to bez strat i zobowiązań spółek, które wchodzą wszak w tzw. sprawozdanie skonsolidowane JST. 

Sprawdź wszystkie dochody Gminy Lublin za ostatnie 4 lata odejmij wydatki na wszystkie inwestycje, porównaj te faktyczne z planowanymi i zestaw sobie z zadłużeniem.

To pisał bezpartyjny i od urodzenia mieszkaniec miasta Lublin.

Ma w 100% rację, bo zadłużenie miasta sięga już ponad 1 miliard 104 miliony złotych i to bez strat i zobowiązań spółek, które wchodzą wszak w tzw. sprawozdanie skonsolidowane JST. 

Sprawdź wszystkie dochody Gminy Lublin za ostatnie 4 lata odejmij wydatki na wszystkie inwestycje, porównaj te faktyczne z planowanymi i zestaw sobie z zadłużeniem.

To pisał bezpartyjny i od urodzenia mieszkaniec miasta Lublin.

rozwiń
Avatar
BudŻet / 26 września 2014 r. o 13:29
0

Przerażające jak ty dowolnie interpretujesz prawo. Drugi prezes Jarosław co działa w myśl "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Kto, co i jak interpretuje? Polecam w sposób szczególny lekturę:

1)Ustawa o samorządzie gminnym

2)Ustawa o finansach publicznych

3)Statut Miasta Lublin

4)Zadania prezydenta miasta

5)Kodeks spółek handlowych

Ponad tym wszystkim jest zwykła ludzka odpowiedzialność i przyzwoitość.

Porównałbym cię do obecnego prezydenta naszego miasta ale nie będę upodobniał się do ciebie w poziomie publicznego dyskursu.

Tak poza tym racz pamiętać, że zarządy spółek, które osiągnęły ujemny kapitał własny otrzymały absolutorium uchwalone większością głosów, które posiada w naszym imieniu prezydent miasta Lublin.

Kto, co i jak interpretuje? Polecam w sposób szczególny lekturę:

1)Ustawa o samorządzie gminnym

2)Ustawa o finansach publicznych

3)Statut Miasta Lublin

4)Zadania prezydenta miasta

5)Kodeks spółek handlowych

Ponad tym wszystkim jest zwykła ludzka odpowiedzialność i przyzwoitość.

Porównałbym cię do obecnego prezydenta naszego miasta ale nie będę upodobniał się do ciebie w poziomie publicznego dyskursu.

Tak poza tym racz pamiętać, że zarządy spółek, które osiągnęły ujem... rozwiń

Avatar
Lub lin / 26 września 2014 r. o 12:52
0

Nie wiesz jak przywołuje się do porządku podwładnych szczególnie w sytuacji kiedy ich działania przynoszą finansowe i wizerunkowe straty?

Znasz instytucję absolutorium i nadzoru właścicielskiego?

Przerażające jak ty dowolnie interpretujesz prawo. Drugi prezes Jarosław co działa w myśl "punkt widzenia zależy od punktu siedzenia". Nie wiem czy się śmiać czy płakać.

Avatar
marek / 26 września 2014 r. o 12:47
0

Ludzie, naprawdę wierzycie że Żuk co "skutecznie zadluża Lublin" nie może wymóc na spółkach miejskich ujawnienia informacji ??? Przeciez on mianuje ich zarządy ! Móglby im to nakazać jednym telefonem ale nie chce. Bo wie że te informacje pokazą bardzo wyskie pensje wyplacane ich szefom z PO, umowy podpisywane z prywatnymi firmami dzialaczy PO i olbrzymie dlugi tych spółek.

Pisowski klakierze czy z tych twoich 15 postów chociaż jeden nie zawierał tego bełkotliwego 'skutecznie zadłuża Lublin'?? Nudne to trochę ale ty chyba jesteś z tego hasełka dumny jak paw, choć fakt, że trzeba się wznieść na wyżyny pisowskiego zacofanego myślenia by wymyślić coś tak 'inteligentnego'

Pisowski klakierze czy z tych twoich 15 postów chociaż jeden nie zawierał tego bełkotliwego 'skutecznie zadłuża Lublin'?? Nudne to trochę ale ty chyba jesteś z tego hasełka dumny jak paw, choć fakt, że trzeba się wznieść na wyżyny pisowskiego zacofanego myślenia by wymyślić coś tak 'inteligentnego'

rozwiń
Avatar
BudŻet / 26 września 2014 r. o 12:42
0

bo od tego tu jest- w końcu BudŻet to gość opłacany przez jednego z radnych PiS

Nawet gdyby, to wolę złamany grosz od PiS niż garść srebrników jałowego spokoju od PO.

Tak poza tym, to wiedz, że używasz pomówień, które są karalne.

Zobacz wszystkie komentarze 35

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

29 października 1969 roku to początek internetu. Jak się zmienił od tego czasu?
film

29 października 1969 roku to początek internetu. Jak się zmienił od tego czasu?

29 października 1969 roku to początek internetu. Ekspert ds. nowych technologii dr Maciej Kawecki opowiedział o tym wydarzeniu. Jakie słowo zostało wysłane? Jak internet się zmienił?

Czy zima dopisze narciarzom w grudniu 2020 i zimie 2021, sprawdzamy prognozy długoterminowe!

Czy zima dopisze narciarzom w grudniu 2020 i zimie 2021, sprawdzamy prognozy długoterminowe!

Zima zbliża się wielkimi krokami, warto więc sprawdzić, czy w tym sezonie dopisze nam pogoda idealna na śnieżne szaleństwo na stokach. Czeka nas zima stulecia, czy może widok śniegu nie będzie nam pisany? Jak przedstawiają się prognozy długoterminowe na rok 2020/2021? Czego możemy się spodziewać?

Kolejny smutny rekord. W Lubelskiem zmarło aż 19 osób zakażonych

Kolejny smutny rekord. W Lubelskiem zmarło aż 19 osób zakażonych

Na terenie województwa lubelskiego zmarło 19 osób z infekcją COVID-19 – informuje Katarzyna Wnuk, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Weronika Bochen ze złotym medalem podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie

Weronika Bochen ze złotym medalem podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie

W Kraśniku odbyły się finały Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w boksie. Reprezentanci województwa lubelskiego odnieśli szereg sukcesów.

Lubelskie: Ogromna liczba zakażeń w regionie. Jednego dnia aż 1700 przypadków!

Lubelskie: Ogromna liczba zakażeń w regionie. Jednego dnia aż 1700 przypadków!

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych 1700 nowych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Agnieszka Strzępka, rzecznik wojewody lubelskiego.

Kolejny rekord pobity. 20 156 zakażeń koronawirusem w Polsce, zmarło 301 chorych

Kolejny rekord pobity. 20 156 zakażeń koronawirusem w Polsce, zmarło 301 chorych

20 156 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 301 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj po godz. 10.30 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Kobiety z Opola Lubelskiego idą dzisiaj na spacer w obronie swoich praw

Kobiety z Opola Lubelskiego idą dzisiaj na spacer w obronie swoich praw

Dziewczyny z Opola Lubelskiego dziś wybierają się na spacer, w proteście przeciwko łamaniu praw kobiet. Umawiają się na godz. 17 pod Opolskim Centrum Kultury.

Takiego protestu w Międzyrzecu Podlaskim jeszcze nie było
Zdjęcia, wideo
galeria
film

Takiego protestu w Międzyrzecu Podlaskim jeszcze nie było

Mieszkańców Międzyrzeca Podlaskiego wspierał w środę burmistrz Zbigniew Kot.

Łęczyński dzik z wieszakiem i w maseczce z piorunem. Protest kobiet
Zdjęcia
galeria

Łęczyński dzik z wieszakiem i w maseczce z piorunem. Protest kobiet

"Pospacerujmy razem w Łęcznej" – tak zatytułowany był środowy protest w tym mieście.

LUK Politechnika zagra z eWinner Gwardią 2 listopada

LUK Politechnika zagra z eWinner Gwardią 2 listopada

Klub z Lublina poinformował, że zmienił się termin najbliższego spotkania z eWinner Gwardią Wrocław. Zawody miały zostać rozegrane w najbliższą sobotę, ale ostatecznie odbędą się w poniedziałek, 2 listopada.

Bezpieczniejsze wybory i nowe oferty. Czeka praca w opiece nad osobami starszymi w Irlandii

Bezpieczniejsze wybory i nowe oferty. Czeka praca w opiece nad osobami starszymi w Irlandii

Rozmowa z Martą Matczyńską, menadżerem z Agencji Pośrednictwa Pracy ALHomecare, która rekrutuje do pracy w opiece nad osobami starszymi w Irlandii.

"Ku Wolności". Bieg dla Niepodległej w Puławach
15 listopada 2020, 11:40

"Ku Wolności". Bieg dla Niepodległej w Puławach

Z okazji 102. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, 15 listopada w Puławach odbędzie się czwarta edycja Biegu dla Niepodległej. W tym roku nie zabraknie atrakcyjnych wydarzeń towarzyszących.

Lublin: Utrudnienia na ul. Fabrycznej. Zamknięty jeden pas ruchu

Lublin: Utrudnienia na ul. Fabrycznej. Zamknięty jeden pas ruchu

Z powodu awarii kanalizacji zwężona została ul. Fabryczna na dojeździe do ronda przy Gali

Nielegalny warsztat demontażu samochodów w parku krajobrazowym. Policja zajęła się sprawą
Po naszej publikacji
galeria

Nielegalny warsztat demontażu samochodów w parku krajobrazowym. Policja zajęła się sprawą

Policjanci z Łęcznej sprawdzą nielegalny warsztat demontażu samochodów, który urządzono na skraju nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego.

To już pewne. Będzie referendum w sprawie odwołania wójta gminy Werbkowice

To już pewne. Będzie referendum w sprawie odwołania wójta gminy Werbkowice

Komisarz Wyborczy wydał postanowienie i wskazał datę 13 grudnia jako dzień, w którym ma się odbyć referendum w gminie Werbkowice. Część mieszkańców chce odwołania pani wójt.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!