Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 stycznia 2021 r.
6:27

Stary Gaj w Lublinie przetrzebiony, a to tylko początek

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
402 53 A A

W Starym Gaju piły poszły w ruch. Padły głównie 72-letnie dęby szypułkowe. Na tym nie koniec. W tym roku Lasy Państwowe zamierzają ciąć drzewa na 50 ha. – To ok. 11 proc. powierzchni Starego Gaju – przyznaje rzeczniczka instytucji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Skandaliczna wycinka drzew w Starym Gaju, jednym z nielicznych prawdziwych terenów zielonych w Lublinie. Co gorsza prowadzona jest na granicy z rezerwatem Stasin. Tylko nagłośnienie tej sprawy może zatrzymać grabież nadleśnictwa Świdnik. Musimy razem bronić naszych południowych płuc Lublina – alarmuje nasz czytelnik, pan Piotr.

Inni czytelnicy potwierdzają jego doniesienia, nie kryją irytacji faktem wycinki.

Leśnicy tłumaczą się „planową gospodarką leśną”.

Z wizytą w Starym Gaju (fot. Dominik Smaga)

– W kompleksie leśnym Stary Gaj przeważają drzewostany gospodarcze, gdzie była i jest realizowana planowa gospodarka leśna. Ten fragment drzewostanu, o którym mowa, składa się głównie z 72-letnich dębów szypułkowych z niewielką domieszką takich gatunków jak brzoza, grab, czereśnia, osika i lipa. Rzeczywiście w listopadzie i w grudniu 2020 roku przy granicy z rezerwatem prowadzone były tam zabiegi zwane trzebieżą późną, stanowiące ostatni etap cięć pielęgnacyjnych – informuje Anna Sternik, p.o. rzecznika Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Lublinie.

Nie była to ostatnia wycinka. Wkrótce leśnicy przeprowadzą kolejne.

– Cięcia zaplanowane są na powierzchni ponad 50 ha, to około 11 proc. powierzchni lasu Stary Gaj – tłumaczy Anna Sternik. 

Zdaniem Lasów Państwowych „pozostawienie lasów własnemu losowi, skutkowałoby tym, że za parę lat nastąpiłby samoistny proces obumierania drzew”.

– Leśnicy wyprzedzają ten proces i dzięki temu można również zaspokoić niegasnące zapotrzebowanie społeczeństwa na drewno – przekonuje rzeczniczka instytucji.

Podkreśla też, że to działania prowadzone „w oparciu o wcześniejsze plany, uwzględniające m.in. potrzeby środowiska naturalnego”. – Również i w tym konkretnym przypadku prowadzone były one w oparciu o 10-letni Plan Urządzenia Lasu, opracowany dla Nadleśnictwa Świdnik – mówi Sternik.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 53

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
DrInz / 7 stycznia 2021 r. o 08:38
+41
to samo dzieje się w ostatnich latach w lesie przy Zalewie, z ulicy tego nie widać, dopiero jak się wejdzie w głąb widać skalę wycinki
Avatar
KasztankaMarszalka / 7 stycznia 2021 r. o 08:39
+37
No popatrz - o jedną lipę w mieście wielka gównoburza na forum (***s://***dziennikwschodni.pl/forum/region/lublin/zastepca-prezydenta-obiecywal-ze-stara-lipa-z-lipowej-zostanie-juz-jej-nie-ma-a-kolejne-drzewa-tez-znikna,t,245347.html), a gdy tnie się kawał lasu, to jakoś dewelomatołki pt. Monisia i jego inne wcielenia jakoś nieaktywne.
 Monisii i innym pisowskim dronom płacą za to, żeby przylatowały do tych artykułów, pod którymi można obsmarować lubelski ratusz a nie Lasy Państwowe w których rządzą ich Prawi i Sprawiedliwi chlebodawcy. 
Avatar
Adam_z_Lublina / 7 stycznia 2021 r. o 10:08
+34
PiS daje zielone światło leśnikom do grabieżczej gospodarki leśnej! 11 % Starego Gaju ma zostać wycięte! Przecież to zielone płuca Lublina i przepiękny teren rekreacyjny dla mieszkańców! Przecież nie możemy na to pozwolić !
Avatar
___K___ / 7 stycznia 2021 r. o 08:14
+32
No popatrz - o jedną lipę w mieście wielka gównoburza na forum (***s://***dziennikwschodni.pl/forum/region/lublin/zastepca-prezydenta-obiecywal-ze-stara-lipa-z-lipowej-zostanie-juz-jej-nie-ma-a-kolejne-drzewa-tez-znikna,t,245347.html), a gdy tnie się kawał lasu, to jakoś dewelomatołki pt. Monisia i jego inne wcielenia jakoś nieaktywne.
Avatar
PISFAN / 7 stycznia 2021 r. o 19:26
+30
Zaraz znajdzie się jakiś deweloper i wybuduje tam osiedle apartamentów mieszkania rozejdą się jak gorące bułeczki bo każdy chciałby mieszkać prawie w lesie oczywiście na razie bo potem resztę trzeba będzie wyciąć żeby zrobić a to drogi dojazdowe do bloków a to szkołę postawić żeby do miasta nie jeździć Tylko patrzeć jak lasy w Lublinie pozostaną tylko we wspomnieniach i na starych zdjęciach
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 stycznia 2021 r. o 10:40
+29
Wycinka Starego Gaju zaczęła się jeszcze za PO, więc nie piszcie głupot o pisie. To wtedy zrobiono przejazd pożarowy, który służy jako dojazd dla maszyn, traktorów i ciężarówek wywożących drewno.  Taki sam dojazd zrobiono w Dąbrowie. Lasy Państwowe to państwo w państwie i niezależnie od władzy robią z lasami co chcą. Wszystkie lasy w nadleśnictwie są cięte tj. Stary Gaj, Dąbrowa a nawet Kozłowieckie.
 Budowa drogi to nie masowe karczowanie lasów. Dwa,nie po to wybrany został piSS, aby było tak jak było. Miało być lepiej. A że Polski nie można juz nazywać państwem, tylko kolonia z dykty jest bardziej prawidłowym określeniem, gdzie np. władza nie potrafi lub nie chce wydać poprawnego rozporządzenia aby ludzie zostali w domach w sylwestra.
 Budowa drogi to nie masowe karczowanie lasów. Dwa,nie po to wybrany został piSS, aby było tak jak było. Miało być lepiej. A że Polski nie można juz nazywać państwem, tylko kolonia z dykty jest bardziej prawidłowym określeniem, gdzie np. władza nie potrafi lub nie chce wydać poprawnego rozporządzenia aby ludzie zostali w domach w sylwestra. rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 7 stycznia 2021 r. o 10:10
+28
Pewnie jaki towarzysz, dygnitarz z piss buduje sobie stodołę, to trzeba było wyciąć. Ale tu już nie będzie pissowskich trolii, bo nie uderzają w opozycyjnego prezyzdenta.
Avatar
Komentator / 7 stycznia 2021 r. o 14:12
+27
Leśnicy wyprzedzają ten proces i dzięki temu można również zaspokoić niegasnące zapotrzebowanie społeczeństwa na drewno – przekonuje rzeczniczka instytucji.
To nie "niegasnące zapotrzebowanie społeczeństwa na drewno" to odgrywa rolę, tylko niemożliwe do zaspokojenia zapotrzebowanie na kasę... "Polska w ruinie", czy "państwo z dykty" to trafne diagnozy obecnego stanu gospodarki, budżetu i praworządności w Polsce.
Po prostu leśnicy biorą przykład z władz miasta.
 Raczej z "władz kraju". Tak zaborczej gospodarki, nacechowanej pazernością, głupotą i wręcz złodziejstwem, nie było w histori Polski nigdy.
 Raczej z "władz kraju". Tak zaborczej gospodarki, nacechowanej pazernością, głupotą i wręcz złodziejstwem, nie było w histori Polski nigdy. rozwiń
Avatar
Komentator / 7 stycznia 2021 r. o 13:07
+26
Leśnicy wyprzedzają ten proces i dzięki temu można również zaspokoić niegasnące zapotrzebowanie społeczeństwa na drewno – przekonuje rzeczniczka instytucji.
To nie "niegasnące zapotrzebowanie społeczeństwa na drewno" to odgrywa rolę, tylko niemożliwe do zaspokojenia zapotrzebowanie na kasę... "Polska w ruinie", czy "państwo z dykty" to trafne diagnozy obecnego stanu gospodarki, budżetu i praworządności w Polsce.
Avatar
anne / 7 stycznia 2021 r. o 11:22
+26
11% drzewostanu a wy co kilka godzin wypuszczacie kolejny artykuł o jednej lipie wyciętej z ulicy Lipowej - naprawdę niepojęte i co najmniej dziwne.
Avatar
Prawdziwie / 10 stycznia 2021 r. o 12:07
+2
Czyli wszystko można potajemnie zrobić..nawet wyciąć drzewostan chroniący mieszkańców Lublina i okolic-przed całkowitym betonem.Te niewielkie lasy i gaje,to jedyne płuca miasta,możliwość wyjazdu do.lasu z dziećmi..czy na grzyby.Jakie to haniebne,w obliczu wielkich dyskusji o ochronie środowiska ..pewne grupy społeczne,w dbałości o własne finanse i korzyści -niszczą bezwzględnie resztki przyrody.
Avatar
bog / 8 stycznia 2021 r. o 12:36
+20
Stary Gaj przecięty leśną ekspresówką. Wyrąbali kilka kilometrów drogi: dziennikwschodni.pl/lublin/stary-gaj-przeciety-lesna-ekspresowka-wyrabali-kilka-kilometrow-drogi,n,1000000905.html
Avatar
rex / 8 stycznia 2021 r. o 11:04
-11
Czasami myślę, że to dobrze, że jest koronawirus. Niewiele to ludzi nauczy, ale świat już walczy i mam nadzieję, że największy szkodnik człowiek, przejdzie do historii. Amen.
Nic tak nie przemawia do ludzi jak dobry przykład; jeśli byłbyś łaskaw to możesz swoje życzenia poprzeć czynem. Śmiało! Planeta odetchnie.
Avatar
wiechosta19955 / 8 stycznia 2021 r. o 10:48
+17
Czasami myślę, że to dobrze, że jest koronawirus. Niewiele to ludzi nauczy, ale świat już walczy i mam nadzieję, że największy szkodnik człowiek, przejdzie do historii. Amen.
Avatar
Bogdan1972 / 8 stycznia 2021 r. o 10:01
+24
Dało się wycinkę w Starym Gaju zauważyć prawie półtora roku temu - nawet bez wchodzenia w głąb lasu (wystarczył spacer w pobliżu Stasina). Jeżeli tak wygląda podawanie nowy wiadomości, to tylko ręce można załamać.
 Wycinka w Starym Gaju (tak samo zresztą jak w Dąbrowie) trwa już ok. 10 lat. Zaczęło się od budowy przejazdu pożarowego. Były na ten temat artykuły w lubelskich mediach. Ten przejazd pożarowy to zwykła ściema. Ta droga poprowadzona w zasadzie przez środek lasu służy do wycinki drzew. Tą drogą wjeżdzają traktory i samochody dowożące drwali. Dzięki tej drodze mogą do lasu wjechać ciężarówki i wywozić drewno. Są przy niej zrobione specjalne place gdzie składowane są pocięte drzewa. Stary Gaj sukcesywnie znika i jak tak dalej pójdzie to zostaną jakieś okrawki lasu.
 Wycinka w Starym Gaju (tak samo zresztą jak w Dąbrowie) trwa już ok. 10 lat. Zaczęło się od budowy przejazdu pożarowego. Były na ten temat artykuły w lubelskich mediach. Ten przejazd pożarowy to zwykła ściema. Ta droga poprowadzona w zasadzie przez środek lasu służy do wycinki drzew. Tą drogą wjeżdzają traktory i samochody dowożące drwali. Dzięki tej drodze mogą do lasu wjechać ciężarówki i wywozić drewno. Są przy niej zrobione specjalne place gdzie składowane są pocięte drzewa. Stary Gaj sukcesywnie znika i jak tak dalej pój... rozwiń
Avatar
Neo / 8 stycznia 2021 r. o 06:37
+3
ZŁODZIEJSTWO niszczenie przyrody w biały dzień. To nie są leśnicy.... To są biznesmeni. Chore decyzję tęgo rządu byłego ministra Szyszki. To co dzos się dzieje jest bezprecedensowe. Dla mnie leśnicy już zawsze będą się kojarzyć nie z kimś kto dba o las tak samo jak ludzie którzy urządzają sobie polowania, zabijają zwierzęta dla sportu,zabawy.
Avatar
rex / 7 stycznia 2021 r. o 19:45
-9
Jak myślicie, skąd się bierze drewno?
Avatar
PISFAN / 7 stycznia 2021 r. o 19:26
+30
Zaraz znajdzie się jakiś deweloper i wybuduje tam osiedle apartamentów mieszkania rozejdą się jak gorące bułeczki bo każdy chciałby mieszkać prawie w lesie oczywiście na razie bo potem resztę trzeba będzie wyciąć żeby zrobić a to drogi dojazdowe do bloków a to szkołę postawić żeby do miasta nie jeździć Tylko patrzeć jak lasy w Lublinie pozostaną tylko we wspomnieniach i na starych zdjęciach
Avatar
Prawdziwie / 7 stycznia 2021 r. o 19:25
+8
Straszna sprawa..,jedna z setek tysięcy grabieży lasów..Najpierw Pis nagłośnił kłamliwie i bezczelnie planowaną sprzefaż ,przez poprzedni rząd..Jednak Kaczyski z kumplami jako opozycja-zaplanowali regularną wycinkę puszczy i lasów.Duźe pieniądze..a skontrolować trudno..więc korzyść prywatna partyjna.
Avatar
Japolan / 7 stycznia 2021 r. o 18:42
-5
Dało się wycinkę w Starym Gaju zauważyć prawie półtora roku temu - nawet bez wchodzenia w głąb lasu (wystarczył spacer w pobliżu Stasina). Jeżeli tak wygląda podawanie nowy wiadomości, to tylko ręce można załamać.
Zobacz wszystkie komentarze 53

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Biała Podlaska: Ronda uroczyście otwarte. Radni mają pomysły na nazwy [zdjęcia]
galeria

Biała Podlaska: Ronda uroczyście otwarte. Radni mają pomysły na nazwy [zdjęcia]

We wtorek oficjalnie otwarto dwa ronda turbinowe w Białej Podlaskiej. Radni Białej Samorządowej mają już propozycje nazw dla nowych inwestycji.

Jacek Sasin trafił do szpitala w Warszawie. Ma objawy COVID-19

Jacek Sasin trafił do szpitala w Warszawie. Ma objawy COVID-19

Jacek Sasin, poseł z okręgu chełmskiego, trafił do szpitala z objawami typowymi dla COVID-19 - informuje nieoficjalnie Wirtualna Polska. Przypomnijmy, że 14 stycznia Ministerstwo Aktywów Państwowych potwierdziło, że wicepremier trafił po raz piąty na kwarantannę

Rustler (Grand Theft Horse): Sekta Kuloziemców i driftowanie wozem (wideo)
film

Rustler (Grand Theft Horse): Sekta Kuloziemców i driftowanie wozem (wideo)

Średniowieczne GTA w starym stylu. Już 18 lutego gra Rustler (Grand Theft Horse) pojawi się we Wczesnym Dostępie na Steam.

"Twoje zamówienie nie może zostać dostarczone". Powinna od razu usunąć wiadomość

"Twoje zamówienie nie może zostać dostarczone". Powinna od razu usunąć wiadomość

"Twoje zamówienie nie może zostać dostarczone! Podwód; przekroczony wymiar opakowania. Aby zrealizować zamówienie zapłać 1,18 zł”. Taką wiadomość otrzymała mieszkanka gminy Biała Podlaska.

Motor przegrał pierwszy sparing z Wisłą Płock 1:2 (wideo)
film

Motor przegrał pierwszy sparing z Wisłą Płock 1:2 (wideo)

Pierwszy sparing Motoru pod wodzą Marka Saganowskiego za nami. Lublinianie przegrali we wtorek z występującą w PKO BP Ekstraklasie Wisłą Płock 1:2.

Marszałek województwa lubelskiego w szpitalu. Przez koronawirusa

Marszałek województwa lubelskiego w szpitalu. Przez koronawirusa

Zakażony koronawirusem marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski trafił do szpitala. Polityk poinformował o tym w mediach społecznościowych.

Zimą więcej pożarów. Strażacy z Zamościa wyjeżdżali już 58 razy

Zimą więcej pożarów. Strażacy z Zamościa wyjeżdżali już 58 razy

Od września do połowy stycznia zamojscy strażacy aż 58 razy byli wzywani do pożarów w domach. W większości przypadków to było zapalenie się sadzy w kominie.

Urządzasz mieszkanie w 2021 roku? Sprawdź, trendy, które warto przemycić do domowego wnętrza

Urządzasz mieszkanie w 2021 roku? Sprawdź, trendy, które warto przemycić do domowego wnętrza

Większa odmiana aranżacyjna w mieszkaniu pozwala wnieść do niego powiew świeżości i światowych trendów. Domownikom ułatwia zerwanie z codzienną rutyną i spojrzenie na swój dom z zupełnie innej perspektywy. Poznaj najciekawsze trendy, które zdominują 2021 rok.

Gainward GeForce RTX 3060: Ghost i Pegasus

Gainward GeForce RTX 3060: Ghost i Pegasus

Do wyboru karty z jednym lub z dwoma wentylatorami. W wersji zwykłej i podkręconej. Gainward prezentuje swoje karty z serii RTX 3060: Ghost i Pegasus.

Karol Obarek (U!NB AZS UMCS Start II Lublin): Celujemy w awans

Karol Obarek (U!NB AZS UMCS Start II Lublin): Celujemy w awans

Rozmowa z Karolem Obarkiem, koszykarzem U!NB AZS UMCS Start II Lublin

Szczepienia niepełnosprawnych. Rząd dopuszcza zmiany w kolejności

Szczepienia niepełnosprawnych. Rząd dopuszcza zmiany w kolejności

– Nie przekreślamy zmian, które mogą pojawić się w kolejności szczepień; jesteśmy gotowi rozważać wszystkie argumenty – oświadczył minister zdrowia Adam Niedzielski w odpowiedzi na pytanie o szczepienia osób z niepełnosprawnościami.

Jest pomysł na „Młyn Kultury”, ale trzeba 15 milionów

Jest pomysł na „Młyn Kultury”, ale trzeba 15 milionów

Ma być: „unikalny, przyciągać turystów i stanowić ważne, rozpoznawalne i akceptowalne społecznie miejsce na kulturalnej mapie miasta i województwa lubelskiego”. Taki jest pomysł na Młyn Michalenki, który miasto chce zamienić na kinoteatr, galerię i klubokawiarnię w jednym. Brakuje już tylko pieniędzy, naprawdę sporych pieniędzy.

Wielka Brytania poza UE. Jak brexit wpłynie na nasze życie?

Wielka Brytania poza UE. Jak brexit wpłynie na nasze życie?

Stosunki UE-Wielka Brytania zmieniają się w następstwie brexitu i porozumienia osiągniętego pod koniec 2020 roku. Co te zmiany oznaczają dla Unii Europejskiej i Zjednoczonego Królestwa?

5 prostych sposobów na zainwestowanie oszczędności i powiększenie przychodu

5 prostych sposobów na zainwestowanie oszczędności i powiększenie przychodu

Bardzo często można spotkać się z poglądem, że by zacząć inwestować pieniądze trzeba posiadać większe ilości gotówki. Nie jest to jednak prawdą, warto odpowiednio ulokować nawet te najmniejsze oszczędności, trochę na zasadzie „grosik do grosika”. Faktem jest jednak, że przy tych najmniejszych oszczędnościach nie wszystkie formy inwestowania są dostępne. Warto jednak sukcesywnie odkładać i zwiększać swój portfel inwestycyjny?

Jak wybrać narożnik do salonu?

Jak wybrać narożnik do salonu?

Narożnik jest idealnym meblem wypoczynkowym do salonu. Nie dość, że charakteryzuje się wysoką estetyką to również często pełni funkcję dodatkowego miejsca do spania. Wybór sof narożnych jest ogromny. Podczas zakupu, warto wziąć pod uwagę kilka ważnych aspektów, które pomogą znaleźć odpowiedni narożnik do naszego salonu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.