Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 maja 2015 r.
15:40

Strajk pielęgniarek na pl. Litewskim. Na razie ostrzegawczy

0 27 A A
(Fot. Wojciech Nieśpiałowski)
(Fot. Wojciech Nieśpiałowski)

„Pielęgniarki i położne cenione w Europie złem koniecznym w kraju”, „Z braku pielęgniarek i położnych będą zamykane szpitale”, „Pacjenci chcemy was pielęgnować w regionie, na europejskim poziomie”. Z takimi transparentami strajkowały we wtorek na Placu Litewskim w Lublinie pielęgniarki i położne z całego województwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 – To manifestacja grozy, która ma zwrócić uwagę na problemy, z którymi od lat boryka się nasze środowisko. Nadszedł zmierzch zawodu pielęgniarki. Przenosimy więc odpowiedzialność za pacjentów na decydentów, którzy nie zrobili nic, żeby rozwiązać nasz problem – podkreśla Marzena Siek, wiceprzewodnicząca lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

– Szkoda nam ppacjentów. Chciałybyśmy im zapewnić profesjonalną opiekę, ale często nie mamy do tego warunków. Pielęgniarek jest coraz mniej, zastanawiamy się czy nas będzie miał kto pielęgnować.

Jak podkreślają pielęgniarki, w 2012 r. w ich zawodzie na emeryturę przeszło ok. 3 tysiące osób, a absolwenci studiów pielęgniarskich, których jest ok. 120-150, nie są w stanie zapełnić zawodowej luki. Średnia wieku w szpitalach powiatowych wynosi 53 lata, a w Podstawowej Opiece Zdrowotnej – 63 lata.

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 5 pielęgniarek a na przykład w Szwajcarii aż 16. Dlatego pielęgniarki chcą wprowadzenia dwuletnich staży dla absolwentów, które dadzą gwarancję zapełnienia zawodowej luki. W tej sprawie skierowały już pismo do Ministra Zdrowia oraz Pracy i Polityki Społecznej.

- Nic dziwnego, że pielęgniarki wyjeżdżają za granicę. Tam są doceniane, mają zapewnione odpowiednie warunki do pracy. Niedopuszczalna jest sytuacja, takie jak na wielu oddziałach w Polsce, że na dyżurze jest tylko jedna pielęgniarka – zaznacza Siek. – Do emigracji prowokują także kwestie zarobkowe. Średnie wynagrodzenie w naszym województwie to dwa tysiące złotych, a w powiatowych szpitalach to nawet półtora tysiąca.

Pielęgniarki żądają także zmniejszenia obowiązków administracyjnych na rzecz bezpośredniej pracy przy pacjencie oraz zabezpieczenie czasu pracy poprzez umowy o pracę będące gwarancją ciągłości opieki nad pacjentem. Na razie to strajk ostrzegawczy. Strajk generalny pielęgniarki planują dopiero na wrzesień.

 

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 czerwca 2018 o 14:00
0
Szkoda, że myślą tylko o pieniądzach a nie do dobrze pacjentów. Czy zdajecie sobie sprawę ile bólu może sprawić taki strajk pacjentowi, który od kilku miesięcy czekał na planowe przyjęcie do szpitala i odmówiono mu pomocy, bo pielęgniarka chce więcej pieniędzy? Ale takie są te panny, bark jakiejkolwiek etyki zawodowej!
Avatar
kordek / 14 maja 2015 o 11:26
0

Nic w nocy na dyżurach nie robią,wszędzie wtedy hula sex.

Widać że Guest jest SEKSOHOLIKIEM,  używaj pan w życiu bo dla ciebie chyba tylko to jest ważne

Avatar
halina / 14 maja 2015 o 11:23
0

Pielęgniarki w Lublinie wykonują solidną robotę. Mądre, wykształcone, odpowiedzialne i dają pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. Jest to solidna grupa zawodowa i uważam że pieniądze które zarabiają to śmiech. Nie porównujmy ich do pracowników Tesco. Pielęgniarki są wykształcone i ratują ludziom chorym życie a nie sprzedają ziemniaków, to chyba różnica. Powinny zarabiać połowę tego co lekarz a nie  1/10 tego co lekarz. Trzymajcie się siostry i walczcie bo Wam się należy.

Avatar
JANINA / 14 maja 2015 o 11:18
0

Jak strajkują pracownicy tesco czy innego marketu to większość społeczeństwa komentuje że jak nie pasuje to zawsze można zmienić pracę. Myślę , że i w tym przypadku to obowiązuje. Tylko że te panie niby martwią się o pacjentów , szkoda że tylko na ulicy a nie w szpitalu przy łóżku.

Szkoda że pan Guest jest takim pustakiem i nie ma żadnej wyobraźni ani o wiedzy, ani o odpowiedzialności ani o trudach pracy pielęgniarskiej. Byłam w szpitalu i wiem, że dziewczyny pracują bardzo ciężko, gubią nogi, nie mówiąc o odpowiedzialności pracy jaką wykonują. Pan GUEST to laik i  pustak skoro tak mówi. Idż pan do kotła, bo wiedzy masz pan zero

Szkoda że pan Guest jest takim pustakiem i nie ma żadnej wyobraźni ani o wiedzy, ani o odpowiedzialności ani o trudach pracy pielęgniarskiej. Byłam w szpitalu i wiem, że dziewczyny pracują bardzo ciężko, gubią nogi, nie mówiąc o odpowiedzialności pracy jaką wykonują. Pan GUEST to laik i  pustak skoro tak mówi. Idż pan do kotła, bo wiedzy masz pan zero

rozwiń
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 18:02
0

Nic w nocy na dyżurach nie robią,wszędzie wtedy hula sex.

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 17:59
0

Kiedyś pielęgniarka miała prestiż a w dzisiejszych czasach pielęgniarka to osoba na której pacjent i rodzina pacjenta może się wyładować bo kolejki duże, bo lekarz nie chciał przyjąć, bo płaci składki to przecież jemu się należy,bo długo trzeba czekać więc trzeba powiedzieć parę ostrych słów pielęgniarce a ona o zgrozo jeszcze by tego brakowało aby sie skrzywiła a cos odpowiedziała to już w ogóle obraza wszelkiego majestatu. Każdego kto krytykuje pielęgniarki zapraszam do pracy w tym zawodzie i wtedy możemy pogadać.

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 12:08
0
Minister Nauman twierdzi, ze sprawa podwyzek dla.pielegniarek zajmie sie we wrxesniu.A dla urzednikow znajda sie pieniadze w czerwcu, ktorzy dodatkowo dostaja niemale nagrody kwartalne i 13-tki. ? Dlatego pracuja do 70- tki.
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 12:00
0

widzę że większość osób widzi w pielęgniarce picie kawy na dyżurach, spanie w nocy i krzyczenie na pacjentów. owszem są i takie wypalone zawodowo ewenemanty jak w każdym zawodzie .... ale po chamsku życzę osobom które nie szanują tego zawodu aby podczas pobytu w szpitalu własnie na taką wypaloną zawodowo pielęgniarkę trafili !!!

A to pieprzenie się na dyżurach ?

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 11:16
0
widzę że większość osób widzi w pielęgniarce picie kawy na dyżurach, spanie w nocy i krzyczenie na pacjentów. owszem są i takie wypalone zawodowo ewenemanty jak w każdym zawodzie .... ale po chamsku życzę osobom które nie szanują tego zawodu aby podczas pobytu w szpitalu własnie na taką wypaloną zawodowo pielęgniarkę trafili !!!
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 10:11
0
Guest - i za tę sytuację winisz pielęgniarkę?? Czy ona decyduje ile i kogo przyjmie lekarz? A jeśli jest pytana o to kilkanaście razy dziennie i tak każdego dnia? O sprawy, które zupełnie od niej nie zależą?? Dziwisz się, że szlag już ją trafia? Chcę zobaczyć ciebie w tej sytuacji... I nawytrząsasz się nad pielęgniarką, a jak trafisz do lekarza, toś grzeczniutki i malutki! Bo tak się utarło, że "za opiekę", to się dziękuje lekarzom, a do pielęgniarek tylko żale i pretensje, nawet o to, co zupełnie od nich nie zależy. A twoja wypowiedz właśnie dokładnie o tym świadczy!!!
Guest - i za tę sytuację winisz pielęgniarkę?? Czy ona decyduje ile i kogo przyjmie lekarz? A jeśli jest pytana o to kilkanaście razy dziennie i tak każdego dnia? O sprawy, które zupełnie od niej nie zależą?? Dziwisz się, że szlag już ją trafia? Chcę zobaczyć ciebie w tej sytuacji... I nawytrząsasz się nad pielęgniarką, a jak trafisz do lekarza, toś grzeczniutki i malutki! Bo tak się utarło, że "za opiekę", to się dziękuje lekarzom, a do pielęgniarek tylko żale i pretensje, nawet o to, co zupełnie od nich nie zależy. A twoja wypow... rozwiń
Avatar
Gość / 20 czerwca 2018 o 14:00
0
Szkoda, że myślą tylko o pieniądzach a nie do dobrze pacjentów. Czy zdajecie sobie sprawę ile bólu może sprawić taki strajk pacjentowi, który od kilku miesięcy czekał na planowe przyjęcie do szpitala i odmówiono mu pomocy, bo pielęgniarka chce więcej pieniędzy? Ale takie są te panny, bark jakiejkolwiek etyki zawodowej!
Avatar
kordek / 14 maja 2015 o 11:26
0

Nic w nocy na dyżurach nie robią,wszędzie wtedy hula sex.

Widać że Guest jest SEKSOHOLIKIEM,  używaj pan w życiu bo dla ciebie chyba tylko to jest ważne

Avatar
halina / 14 maja 2015 o 11:23
0

Pielęgniarki w Lublinie wykonują solidną robotę. Mądre, wykształcone, odpowiedzialne i dają pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. Jest to solidna grupa zawodowa i uważam że pieniądze które zarabiają to śmiech. Nie porównujmy ich do pracowników Tesco. Pielęgniarki są wykształcone i ratują ludziom chorym życie a nie sprzedają ziemniaków, to chyba różnica. Powinny zarabiać połowę tego co lekarz a nie  1/10 tego co lekarz. Trzymajcie się siostry i walczcie bo Wam się należy.

Avatar
JANINA / 14 maja 2015 o 11:18
0

Jak strajkują pracownicy tesco czy innego marketu to większość społeczeństwa komentuje że jak nie pasuje to zawsze można zmienić pracę. Myślę , że i w tym przypadku to obowiązuje. Tylko że te panie niby martwią się o pacjentów , szkoda że tylko na ulicy a nie w szpitalu przy łóżku.

Szkoda że pan Guest jest takim pustakiem i nie ma żadnej wyobraźni ani o wiedzy, ani o odpowiedzialności ani o trudach pracy pielęgniarskiej. Byłam w szpitalu i wiem, że dziewczyny pracują bardzo ciężko, gubią nogi, nie mówiąc o odpowiedzialności pracy jaką wykonują. Pan GUEST to laik i  pustak skoro tak mówi. Idż pan do kotła, bo wiedzy masz pan zero

Szkoda że pan Guest jest takim pustakiem i nie ma żadnej wyobraźni ani o wiedzy, ani o odpowiedzialności ani o trudach pracy pielęgniarskiej. Byłam w szpitalu i wiem, że dziewczyny pracują bardzo ciężko, gubią nogi, nie mówiąc o odpowiedzialności pracy jaką wykonują. Pan GUEST to laik i  pustak skoro tak mówi. Idż pan do kotła, bo wiedzy masz pan zero

rozwiń
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 18:02
0

Nic w nocy na dyżurach nie robią,wszędzie wtedy hula sex.

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 17:59
0

Kiedyś pielęgniarka miała prestiż a w dzisiejszych czasach pielęgniarka to osoba na której pacjent i rodzina pacjenta może się wyładować bo kolejki duże, bo lekarz nie chciał przyjąć, bo płaci składki to przecież jemu się należy,bo długo trzeba czekać więc trzeba powiedzieć parę ostrych słów pielęgniarce a ona o zgrozo jeszcze by tego brakowało aby sie skrzywiła a cos odpowiedziała to już w ogóle obraza wszelkiego majestatu. Każdego kto krytykuje pielęgniarki zapraszam do pracy w tym zawodzie i wtedy możemy pogadać.

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 12:08
0
Minister Nauman twierdzi, ze sprawa podwyzek dla.pielegniarek zajmie sie we wrxesniu.A dla urzednikow znajda sie pieniadze w czerwcu, ktorzy dodatkowo dostaja niemale nagrody kwartalne i 13-tki. ? Dlatego pracuja do 70- tki.
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 12:00
0

widzę że większość osób widzi w pielęgniarce picie kawy na dyżurach, spanie w nocy i krzyczenie na pacjentów. owszem są i takie wypalone zawodowo ewenemanty jak w każdym zawodzie .... ale po chamsku życzę osobom które nie szanują tego zawodu aby podczas pobytu w szpitalu własnie na taką wypaloną zawodowo pielęgniarkę trafili !!!

A to pieprzenie się na dyżurach ?

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 11:16
0
widzę że większość osób widzi w pielęgniarce picie kawy na dyżurach, spanie w nocy i krzyczenie na pacjentów. owszem są i takie wypalone zawodowo ewenemanty jak w każdym zawodzie .... ale po chamsku życzę osobom które nie szanują tego zawodu aby podczas pobytu w szpitalu własnie na taką wypaloną zawodowo pielęgniarkę trafili !!!
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 10:11
0
Guest - i za tę sytuację winisz pielęgniarkę?? Czy ona decyduje ile i kogo przyjmie lekarz? A jeśli jest pytana o to kilkanaście razy dziennie i tak każdego dnia? O sprawy, które zupełnie od niej nie zależą?? Dziwisz się, że szlag już ją trafia? Chcę zobaczyć ciebie w tej sytuacji... I nawytrząsasz się nad pielęgniarką, a jak trafisz do lekarza, toś grzeczniutki i malutki! Bo tak się utarło, że "za opiekę", to się dziękuje lekarzom, a do pielęgniarek tylko żale i pretensje, nawet o to, co zupełnie od nich nie zależy. A twoja wypowiedz właśnie dokładnie o tym świadczy!!!
Guest - i za tę sytuację winisz pielęgniarkę?? Czy ona decyduje ile i kogo przyjmie lekarz? A jeśli jest pytana o to kilkanaście razy dziennie i tak każdego dnia? O sprawy, które zupełnie od niej nie zależą?? Dziwisz się, że szlag już ją trafia? Chcę zobaczyć ciebie w tej sytuacji... I nawytrząsasz się nad pielęgniarką, a jak trafisz do lekarza, toś grzeczniutki i malutki! Bo tak się utarło, że "za opiekę", to się dziękuje lekarzom, a do pielęgniarek tylko żale i pretensje, nawet o to, co zupełnie od nich nie zależy. A twoja wypow... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Panele słoneczne na blokach? Potrzebna zmiana prawa

Panele słoneczne na blokach? Potrzebna zmiana prawa 8 0

Wiosną 2020 r. spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe prawdopodobnie będą mogły skorzystać z programu „Mój prąd”. Czy taka inwestycja w fotowoltaikę będzie się im opłacać? – Jeśli prawo nie zostanie zmienione, to niekoniecznie – komentuje prezes zamojskiej spółdzielni, która panele na blokach montowała już dziesięć lat temu

Najdroższa i najdłuższa. Droga powiatowa już po remoncie

Najdroższa i najdłuższa. Droga powiatowa już po remoncie 0 0

Najdroższa i najdłuższa w historii powiatu bialskiego droga jest już po przebudowie. Mowa o 14–kilometrowej trasie z Białej Podlaskiej przez Grabanów do Rokitna.

Ciekawi Świata: Alicja Kubiak i Jan Kurzela w Puławach
22 listopada 2019, 18:00

Ciekawi Świata: Alicja Kubiak i Jan Kurzela w Puławach 0 0

Biblioteka Miejska w Puławach zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Ciekawi Świata". Gośćmi wydarzenia 22 listopada o godz. 18 będą podróżnicy Alicja Kubiak i Jan Kurzela.

Wszyscy chirurdzy zwolnili się z pracy. Dyrekcja: Nic nie jest jeszcze przesądzone

Wszyscy chirurdzy zwolnili się z pracy. Dyrekcja: Nic nie jest jeszcze przesądzone 108 9

Chirurdzy ze szpitala „papieskiego” w Zamościu złożyli wypowiedzenia. Powodem był plan naprawczy, który zakłada likwidację jednego z dwóch pionów dyżurowych. Po spotkaniu z dyrekcją lekarze zmienili zdanie. – Nic nie jest jeszcze przesądzone. Zmiany nie wchodzą od zaraz – zapewnia dyrekcja szpitala.

Fundacja chce ulżyć rzemieślnikom i sklepikarzom. Tam, gdzie trudno prowadzić działalność

Fundacja chce ulżyć rzemieślnikom i sklepikarzom. Tam, gdzie trudno prowadzić działalność 8 5

Obniżenie o połowę podatku od nieruchomości naliczanego wybranym zakładom gastronomicznym i rzemieślniczym zaproponowała dzisiaj lubelska Fundacja Wolności. Swój pomysł zgłosiła „za pięć dwunasta”, bo w czwartek, nad przyszłorocznymi stawkami (wyższymi od obecnych) głosować ma Rada Miasta.

Donald Tusk szefem Europejskiej Partii Ludowej

Donald Tusk szefem Europejskiej Partii Ludowej 0 24

Donald Tusk został nowym przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej. Jego kadencja potrwa trzy lata.

PGE Vive Kielce – Azoty Puławy 34:31. Postraszyli mistrza

PGE Vive Kielce – Azoty Puławy 34:31. Postraszyli mistrza 0 2

Puławianie po bardzo zaciętym i wyrównanym meczu ulegli w Kielcach mistrzom Polski różnicą trzech trafień

Są pieniądze na powrót pekaesów. Zainteresowanie jest znikome

Są pieniądze na powrót pekaesów. Zainteresowanie jest znikome 0 8

Do 29 listopada trwa nabór wniosków o dofinansowanie zlikwidowanych połączeń autobusowych. Samorządy mają do wykorzystania ponad 66 mln zł. Na razie nie zgłosił się nikt.

Różowy, dla niektórych prawie tęczowy. Kolorowych piątków już więcej w tej szkole nie będzie

Różowy, dla niektórych prawie tęczowy. Kolorowych piątków już więcej w tej szkole nie będzie 31 15

Miała być zabawa i przebieranki, a wybuchła afera o „propagowanie ideologii LGBT w szkołach”. Przez jeden anonimowy list dzieci straciły szansę na udział w konkursie, który miał je zintegrować.

Na prośbę proboszcza zbudują cmentarz komunalny

Na prośbę proboszcza zbudują cmentarz komunalny 0 4

Miejsca na kolejne kwatery na cmentarzu parafialnym przy ul. Pożowskiej w Końskowoli jest coraz mniej. Na prośbę proboszcza, władze gminy rozważają budowę cmentarza komunalnego.