Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

12 maja 2015 r.
15:40

Strajk pielęgniarek na pl. Litewskim. Na razie ostrzegawczy

0 27 A A
(Fot. Wojciech Nieśpiałowski)
(Fot. Wojciech Nieśpiałowski)

„Pielęgniarki i położne cenione w Europie złem koniecznym w kraju”, „Z braku pielęgniarek i położnych będą zamykane szpitale”, „Pacjenci chcemy was pielęgnować w regionie, na europejskim poziomie”. Z takimi transparentami strajkowały we wtorek na Placu Litewskim w Lublinie pielęgniarki i położne z całego województwa.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 – To manifestacja grozy, która ma zwrócić uwagę na problemy, z którymi od lat boryka się nasze środowisko. Nadszedł zmierzch zawodu pielęgniarki. Przenosimy więc odpowiedzialność za pacjentów na decydentów, którzy nie zrobili nic, żeby rozwiązać nasz problem – podkreśla Marzena Siek, wiceprzewodnicząca lubelskiego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

– Szkoda nam ppacjentów. Chciałybyśmy im zapewnić profesjonalną opiekę, ale często nie mamy do tego warunków. Pielęgniarek jest coraz mniej, zastanawiamy się czy nas będzie miał kto pielęgnować.

Jak podkreślają pielęgniarki, w 2012 r. w ich zawodzie na emeryturę przeszło ok. 3 tysiące osób, a absolwenci studiów pielęgniarskich, których jest ok. 120-150, nie są w stanie zapełnić zawodowej luki. Średnia wieku w szpitalach powiatowych wynosi 53 lata, a w Podstawowej Opiece Zdrowotnej – 63 lata.

W Polsce na tysiąc mieszkańców przypada 5 pielęgniarek a na przykład w Szwajcarii aż 16. Dlatego pielęgniarki chcą wprowadzenia dwuletnich staży dla absolwentów, które dadzą gwarancję zapełnienia zawodowej luki. W tej sprawie skierowały już pismo do Ministra Zdrowia oraz Pracy i Polityki Społecznej.

- Nic dziwnego, że pielęgniarki wyjeżdżają za granicę. Tam są doceniane, mają zapewnione odpowiednie warunki do pracy. Niedopuszczalna jest sytuacja, takie jak na wielu oddziałach w Polsce, że na dyżurze jest tylko jedna pielęgniarka – zaznacza Siek. – Do emigracji prowokują także kwestie zarobkowe. Średnie wynagrodzenie w naszym województwie to dwa tysiące złotych, a w powiatowych szpitalach to nawet półtora tysiąca.

Pielęgniarki żądają także zmniejszenia obowiązków administracyjnych na rzecz bezpośredniej pracy przy pacjencie oraz zabezpieczenie czasu pracy poprzez umowy o pracę będące gwarancją ciągłości opieki nad pacjentem. Na razie to strajk ostrzegawczy. Strajk generalny pielęgniarki planują dopiero na wrzesień.

 

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 20 czerwca 2018 o 14:00
0
Szkoda, że myślą tylko o pieniądzach a nie do dobrze pacjentów. Czy zdajecie sobie sprawę ile bólu może sprawić taki strajk pacjentowi, który od kilku miesięcy czekał na planowe przyjęcie do szpitala i odmówiono mu pomocy, bo pielęgniarka chce więcej pieniędzy? Ale takie są te panny, bark jakiejkolwiek etyki zawodowej!
Avatar
kordek / 14 maja 2015 o 11:26
0

Nic w nocy na dyżurach nie robią,wszędzie wtedy hula sex.

Widać że Guest jest SEKSOHOLIKIEM,  używaj pan w życiu bo dla ciebie chyba tylko to jest ważne

Avatar
halina / 14 maja 2015 o 11:23
0

Pielęgniarki w Lublinie wykonują solidną robotę. Mądre, wykształcone, odpowiedzialne i dają pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. Jest to solidna grupa zawodowa i uważam że pieniądze które zarabiają to śmiech. Nie porównujmy ich do pracowników Tesco. Pielęgniarki są wykształcone i ratują ludziom chorym życie a nie sprzedają ziemniaków, to chyba różnica. Powinny zarabiać połowę tego co lekarz a nie  1/10 tego co lekarz. Trzymajcie się siostry i walczcie bo Wam się należy.

Avatar
JANINA / 14 maja 2015 o 11:18
0

Jak strajkują pracownicy tesco czy innego marketu to większość społeczeństwa komentuje że jak nie pasuje to zawsze można zmienić pracę. Myślę , że i w tym przypadku to obowiązuje. Tylko że te panie niby martwią się o pacjentów , szkoda że tylko na ulicy a nie w szpitalu przy łóżku.

Szkoda że pan Guest jest takim pustakiem i nie ma żadnej wyobraźni ani o wiedzy, ani o odpowiedzialności ani o trudach pracy pielęgniarskiej. Byłam w szpitalu i wiem, że dziewczyny pracują bardzo ciężko, gubią nogi, nie mówiąc o odpowiedzialności pracy jaką wykonują. Pan GUEST to laik i  pustak skoro tak mówi. Idż pan do kotła, bo wiedzy masz pan zero

Szkoda że pan Guest jest takim pustakiem i nie ma żadnej wyobraźni ani o wiedzy, ani o odpowiedzialności ani o trudach pracy pielęgniarskiej. Byłam w szpitalu i wiem, że dziewczyny pracują bardzo ciężko, gubią nogi, nie mówiąc o odpowiedzialności pracy jaką wykonują. Pan GUEST to laik i  pustak skoro tak mówi. Idż pan do kotła, bo wiedzy masz pan zero

rozwiń
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 18:02
0

Nic w nocy na dyżurach nie robią,wszędzie wtedy hula sex.

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 17:59
0

Kiedyś pielęgniarka miała prestiż a w dzisiejszych czasach pielęgniarka to osoba na której pacjent i rodzina pacjenta może się wyładować bo kolejki duże, bo lekarz nie chciał przyjąć, bo płaci składki to przecież jemu się należy,bo długo trzeba czekać więc trzeba powiedzieć parę ostrych słów pielęgniarce a ona o zgrozo jeszcze by tego brakowało aby sie skrzywiła a cos odpowiedziała to już w ogóle obraza wszelkiego majestatu. Każdego kto krytykuje pielęgniarki zapraszam do pracy w tym zawodzie i wtedy możemy pogadać.

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 12:08
0
Minister Nauman twierdzi, ze sprawa podwyzek dla.pielegniarek zajmie sie we wrxesniu.A dla urzednikow znajda sie pieniadze w czerwcu, ktorzy dodatkowo dostaja niemale nagrody kwartalne i 13-tki. ? Dlatego pracuja do 70- tki.
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 12:00
0

widzę że większość osób widzi w pielęgniarce picie kawy na dyżurach, spanie w nocy i krzyczenie na pacjentów. owszem są i takie wypalone zawodowo ewenemanty jak w każdym zawodzie .... ale po chamsku życzę osobom które nie szanują tego zawodu aby podczas pobytu w szpitalu własnie na taką wypaloną zawodowo pielęgniarkę trafili !!!

A to pieprzenie się na dyżurach ?

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 11:16
0
widzę że większość osób widzi w pielęgniarce picie kawy na dyżurach, spanie w nocy i krzyczenie na pacjentów. owszem są i takie wypalone zawodowo ewenemanty jak w każdym zawodzie .... ale po chamsku życzę osobom które nie szanują tego zawodu aby podczas pobytu w szpitalu własnie na taką wypaloną zawodowo pielęgniarkę trafili !!!
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 10:11
0
Guest - i za tę sytuację winisz pielęgniarkę?? Czy ona decyduje ile i kogo przyjmie lekarz? A jeśli jest pytana o to kilkanaście razy dziennie i tak każdego dnia? O sprawy, które zupełnie od niej nie zależą?? Dziwisz się, że szlag już ją trafia? Chcę zobaczyć ciebie w tej sytuacji... I nawytrząsasz się nad pielęgniarką, a jak trafisz do lekarza, toś grzeczniutki i malutki! Bo tak się utarło, że "za opiekę", to się dziękuje lekarzom, a do pielęgniarek tylko żale i pretensje, nawet o to, co zupełnie od nich nie zależy. A twoja wypowiedz właśnie dokładnie o tym świadczy!!!
Guest - i za tę sytuację winisz pielęgniarkę?? Czy ona decyduje ile i kogo przyjmie lekarz? A jeśli jest pytana o to kilkanaście razy dziennie i tak każdego dnia? O sprawy, które zupełnie od niej nie zależą?? Dziwisz się, że szlag już ją trafia? Chcę zobaczyć ciebie w tej sytuacji... I nawytrząsasz się nad pielęgniarką, a jak trafisz do lekarza, toś grzeczniutki i malutki! Bo tak się utarło, że "za opiekę", to się dziękuje lekarzom, a do pielęgniarek tylko żale i pretensje, nawet o to, co zupełnie od nich nie zależy. A twoja wypow... rozwiń
Avatar
Gość / 20 czerwca 2018 o 14:00
0
Szkoda, że myślą tylko o pieniądzach a nie do dobrze pacjentów. Czy zdajecie sobie sprawę ile bólu może sprawić taki strajk pacjentowi, który od kilku miesięcy czekał na planowe przyjęcie do szpitala i odmówiono mu pomocy, bo pielęgniarka chce więcej pieniędzy? Ale takie są te panny, bark jakiejkolwiek etyki zawodowej!
Avatar
kordek / 14 maja 2015 o 11:26
0

Nic w nocy na dyżurach nie robią,wszędzie wtedy hula sex.

Widać że Guest jest SEKSOHOLIKIEM,  używaj pan w życiu bo dla ciebie chyba tylko to jest ważne

Avatar
halina / 14 maja 2015 o 11:23
0

Pielęgniarki w Lublinie wykonują solidną robotę. Mądre, wykształcone, odpowiedzialne i dają pacjentowi poczucie bezpieczeństwa. Jest to solidna grupa zawodowa i uważam że pieniądze które zarabiają to śmiech. Nie porównujmy ich do pracowników Tesco. Pielęgniarki są wykształcone i ratują ludziom chorym życie a nie sprzedają ziemniaków, to chyba różnica. Powinny zarabiać połowę tego co lekarz a nie  1/10 tego co lekarz. Trzymajcie się siostry i walczcie bo Wam się należy.

Avatar
JANINA / 14 maja 2015 o 11:18
0

Jak strajkują pracownicy tesco czy innego marketu to większość społeczeństwa komentuje że jak nie pasuje to zawsze można zmienić pracę. Myślę , że i w tym przypadku to obowiązuje. Tylko że te panie niby martwią się o pacjentów , szkoda że tylko na ulicy a nie w szpitalu przy łóżku.

Szkoda że pan Guest jest takim pustakiem i nie ma żadnej wyobraźni ani o wiedzy, ani o odpowiedzialności ani o trudach pracy pielęgniarskiej. Byłam w szpitalu i wiem, że dziewczyny pracują bardzo ciężko, gubią nogi, nie mówiąc o odpowiedzialności pracy jaką wykonują. Pan GUEST to laik i  pustak skoro tak mówi. Idż pan do kotła, bo wiedzy masz pan zero

Szkoda że pan Guest jest takim pustakiem i nie ma żadnej wyobraźni ani o wiedzy, ani o odpowiedzialności ani o trudach pracy pielęgniarskiej. Byłam w szpitalu i wiem, że dziewczyny pracują bardzo ciężko, gubią nogi, nie mówiąc o odpowiedzialności pracy jaką wykonują. Pan GUEST to laik i  pustak skoro tak mówi. Idż pan do kotła, bo wiedzy masz pan zero

rozwiń
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 18:02
0

Nic w nocy na dyżurach nie robią,wszędzie wtedy hula sex.

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 17:59
0

Kiedyś pielęgniarka miała prestiż a w dzisiejszych czasach pielęgniarka to osoba na której pacjent i rodzina pacjenta może się wyładować bo kolejki duże, bo lekarz nie chciał przyjąć, bo płaci składki to przecież jemu się należy,bo długo trzeba czekać więc trzeba powiedzieć parę ostrych słów pielęgniarce a ona o zgrozo jeszcze by tego brakowało aby sie skrzywiła a cos odpowiedziała to już w ogóle obraza wszelkiego majestatu. Każdego kto krytykuje pielęgniarki zapraszam do pracy w tym zawodzie i wtedy możemy pogadać.

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 12:08
0
Minister Nauman twierdzi, ze sprawa podwyzek dla.pielegniarek zajmie sie we wrxesniu.A dla urzednikow znajda sie pieniadze w czerwcu, ktorzy dodatkowo dostaja niemale nagrody kwartalne i 13-tki. ? Dlatego pracuja do 70- tki.
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 12:00
0

widzę że większość osób widzi w pielęgniarce picie kawy na dyżurach, spanie w nocy i krzyczenie na pacjentów. owszem są i takie wypalone zawodowo ewenemanty jak w każdym zawodzie .... ale po chamsku życzę osobom które nie szanują tego zawodu aby podczas pobytu w szpitalu własnie na taką wypaloną zawodowo pielęgniarkę trafili !!!

A to pieprzenie się na dyżurach ?

Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 11:16
0
widzę że większość osób widzi w pielęgniarce picie kawy na dyżurach, spanie w nocy i krzyczenie na pacjentów. owszem są i takie wypalone zawodowo ewenemanty jak w każdym zawodzie .... ale po chamsku życzę osobom które nie szanują tego zawodu aby podczas pobytu w szpitalu własnie na taką wypaloną zawodowo pielęgniarkę trafili !!!
Avatar
Gość / 13 maja 2015 o 10:11
0
Guest - i za tę sytuację winisz pielęgniarkę?? Czy ona decyduje ile i kogo przyjmie lekarz? A jeśli jest pytana o to kilkanaście razy dziennie i tak każdego dnia? O sprawy, które zupełnie od niej nie zależą?? Dziwisz się, że szlag już ją trafia? Chcę zobaczyć ciebie w tej sytuacji... I nawytrząsasz się nad pielęgniarką, a jak trafisz do lekarza, toś grzeczniutki i malutki! Bo tak się utarło, że "za opiekę", to się dziękuje lekarzom, a do pielęgniarek tylko żale i pretensje, nawet o to, co zupełnie od nich nie zależy. A twoja wypowiedz właśnie dokładnie o tym świadczy!!!
Guest - i za tę sytuację winisz pielęgniarkę?? Czy ona decyduje ile i kogo przyjmie lekarz? A jeśli jest pytana o to kilkanaście razy dziennie i tak każdego dnia? O sprawy, które zupełnie od niej nie zależą?? Dziwisz się, że szlag już ją trafia? Chcę zobaczyć ciebie w tej sytuacji... I nawytrząsasz się nad pielęgniarką, a jak trafisz do lekarza, toś grzeczniutki i malutki! Bo tak się utarło, że "za opiekę", to się dziękuje lekarzom, a do pielęgniarek tylko żale i pretensje, nawet o to, co zupełnie od nich nie zależy. A twoja wypow... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 27

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia]
galeria

W tym urzędzie w Lublinie pracuje 76 osób. Przenieśli się do nowej siedziby [zdjęcia] 2 3

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Lublinie ma nową siedzibę. Funkcjonująca od stycznia w ramach Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie instytucja mieści się teraz przy ul. Leszka Czarnego 3 w dzielnicy Rury.

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem!

94 PZLA MP. Dominik Kopeć z kolejnym złotym medalem! 4 1

Zawodnik Agrosu Zamość wywalczył drugi krążek na trwającej od piątku imprezy w Lublinie. Po złocie na 100 metrów Kopeć dołożył kolejne, ale na dwa razy dłuższym dystansie

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem

94 PZLA MP. Malwina Kopron z brązowym medalem 0 0

Zawodniczka AZS UMCS zajęła trzecie miejsce w niedzielnym konkursie rzutu młotem. Srebrny medal zdobyła Joanna Fiodorow, a złoto przypadło Anicie Włodarczyk, która była poza zasięgiem

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego

Po kontroli NIK: Seniorzy bez opieki w 41 gminach woj. lubelskiego 0 0

41 gmin czyli 19 proc. wszystkich gmin w województwie lubelskim nie zapewnia seniorom opieki – wynika z najnowszego raportu Najwyższej Izby Kontroli. W skali kraju robi to zaledwie 20 proc. gmin, mimo że należy to do ich obowiązków i jest najmniej kosztowną dla samorządów formą pomocy seniorom.

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie

Kontrola policji nad jez. Białym. Trzech nerwowych panów w seacie 18 3

W sobotę pełniący służbę w Okunince nad jeziorem Białym policjanci zatrzymali do kontroli drogowej samochód seat leon, którym podróżowało trzech młodych mężczyzn z woj. mazowieckiego.

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca
film

Tragedia podczas remontu. Znaleźli przy betoniarce syna i ojca 16 0

Grodków, woj. opolskie. 15-letni chłopak i jego ojciec zostali porażeni prądem w Grodkowie.

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu
galeria

Dachowanie na prostym odcinku drogi. Kierująca i pasażerka w szpitalu 0 3

Do groźnego zdarzenia doszło w piątkowe południe w Dębowej Kłodzie (pow. parczewski).

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy
Złota Setka

Pomysł na biznes: 10 hektarów rodzinnej zabawy 0 1

Na pomysł otworzenia tematycznego parku rozrywki trójka przedsiębiorców wpadła 8 lat temu. Dzisiaj to jedno z największych i najbardziej znanych miejsc tego typu w naszych kraju. Do Magicznych Ogródów koło Janowca w sezonie ściągają prawdziwe tłumy.

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza

Awantura podczas festiwalu. Zaatakowali ochroniarza 1 0

Do zdarzenia doszło w piątek wieczorem podczas festiwalu Kolory Muzyki w Parku Miejskim w Chełmie.

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol"

Zakupy po pijanemu z małym dzieckiem to zły pomysł. Przyjechał "Przyjazny Patrol" 13 2

W sobotę przed godz. 20 dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od pracowników jednego z marketów przy Al. Tysiąclecia w Lublinie. Z przekazanej informacji wynikało, że na zakupy z malutkim dzieckiem przyszła nietrzeźwa kobieta.

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową?
Magazyn

Upalny dzień w PRL. Dla ochłody napój dla imperialistów czy syfon z wodą sodową? 29 2

W PRL-u nie trzeba było baru czy restauracji, aby ugasić pragnienie. Coca-colę okrzyknięto w latach 50. napojem imperialistów. W sklepach królowała oranżada, a na ulicy popularna „gruźliczanka” - woda sodowa z sokiem (droższa) i bez soku (tańsza), sprzedawana z saturatorów.

Francuscy organiści w Puławach
23 lipca 2018, 19:00

Francuscy organiści w Puławach 6 0

W poniedziałek, 23 lipca o godz. 19 w Kościele pw. św. Brata Alberta w Puławach wystąpi duet organistów z Francji - Eric Lebrun oraz Marie-Ange Leurent. Wydarzenie odbędzie się w ramach trwającego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej.

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów

Lewart Lubartów – Orlęta Łuków 3:3. Dużo goli i dużo testów 1 0

Do przerwy w starciu Lewartu z Orlętami Łuków padła tylko jedna bramka. W drugiej połowie obie ekipy się rozstrzelały i ostatecznie zawody zakończyły się remisem 3:3. Zarówno Łukasz Mierzejewski, jak i Robert Różański mieli w składach wiele nowych twarzy

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń

Obława na agresywnie jeżdżących kierowców w Lublinie. 90 kontroli, 60 wykroczeń 40 19

Lubelscy policjanci skontrowali blisko 90 pojazdów oraz ujawnili 60 wykroczeń w ruchu drogowym.

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać?

Nieruchomości w dwóch częściach Puław na sprzedaż. Co może tam powstać? 2 15

Grunty w dwóch częściach Puław chce sprzedać Urząd Miasta. Chodzi o trzy działki pod usługi przy ul. Sosnowej oraz jedną większą nieruchomość położoną w strefie ekonomicznej przy ul. Komunalnej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!