Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2013 r.
13:51
Edytuj ten wpis

Strategia Rozwoju Kultury Lublina przyjęta. "Gdzie odwołania do wartości chrześcijańskich"?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A
Radny Tomasz Pitucha wytykał, że w dokumencie nie ma słów o chrześcijaństwie czy Kościele (Bartłomie
Radny Tomasz Pitucha wytykał, że w dokumencie nie ma słów o chrześcijaństwie czy Kościele (Bartłomie

Po długiej dyskusji Rada Miasta przyjęła Strategię Rozwoju Kultury Lublina na lata 2013-20.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Dokument ten powstał na podstawie aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. – podkreśla Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta miasta. Projekt był też skierowany do konsultacji społecznych. Krytykującym dokument radnym PiS brakowało w strategii odwołań do wartości chrześcijańskich.

– Ani razu nie pojawia się słowo "chrześcijaństwo”, "Kościół”. Używane są słowa zastępcze, jak "pamięć”, "pamiętanie” i tym podobne – wytyka Tomasz Pitucha, miejski radny PiS. – Nie znalazłem też podkreślenia roli 100-letniej historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – podkreślał tymczasem radny Pitucha.

Zaproponował, by odesłać projekt do komisji ds. kultury i powołać ekspertów. – Komisja kultury pozytywnie zaopiniowała strategię – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Radni odrzucili wniosek Pituchy i postanowili dalej dyskutować nad projektem.

Od cytatu z Unii Horodelskiej (1413 r.) zaczął swoje wystąpienie inny radny PiS, Dariusz Jezior. – Ja już nie chcę cytować odniesienia do Pana Boga w tekście Unii Lubelskiej – dodał Jezior. – Chciałem pokazać, jaką troską w przeszłości wykazywali się wielcy Polacy i wielcy lublinianie dbając nie tylko o doczesne pożytki, ale i o zbawienie nasze – wyjaśniał radny. Chciał też, by zamiast wzmianki o "nazistowskim obozie koncentracyjnym” była mowa o "niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym”.
Nie była to jedyna proponowana przez radnych poprawka. Niezrzeszony radny Piotr Krzysztof Kuty chciał m.in. dopisać wzmiankę o Dekalogu, mocniej podkreślić związki z Janem Pawłem II, a sformułowanie o "znaczącej roli mniejszości we współczesnym Lublinie” doprecyzować, że chodzi o mniejszości "narodowe i religijne”. Radny zażądał też wykreślenia zdania, że historyczne wydarzenia i obchody ich rocznic "jak Narodowe Święto Niepodległości czy Powstanie Warszawskie potrafią Polaków dzielić, zamiast łączyć.

Do głosowania nad wspomnianymi poprawkami nie doszło, prezydent sam wprowadził je (z wyjątkiem tej o herbie) do dokumentu, ale wzmiankę o Dekalogu uzupełnił sformułowaniem, że jest to "zbiór praw szanowanych i uznawanych w wielu religiach”. Dokument ostatecznie został zatwierdzony przez Radę Miasta bez głosu sprzeciwu.
Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 września 2015 r. o 20:19
0
lollolololo
Avatar
rozbawiona Iwona.... / 19 listopada 2013 r. o 19:10
0

Średniowiecze, a do tego odnosi sie cytat z Unii Horodelskiej był najlepszym okresem rozwoju intelektualnego i gospodarczego Polski oraz bratniej Litwy. Grunwald na wieki zapisał sie w historii Europy i świata. Bez oręża polskiego dzisiaj wszystkie narody byłyby ciemiężone w  niewoli Krzyżaków gnębiących i palących ogniem największych naszych patriotów. Mamy przykład Juranda oślepionego za miłość Boga i ojczyzny. Mamy przykład wzgardzenia naszym orężem poprzez "podarowanie" dwóch mieczy przed sama bitwa... Tylko ignoranci historyczni nie umieją dopatrzyć sie niezbędności Słowa Bożego i liturgii przenajświętszej w naszym codziennym życiu. Miejmy rodacy nadzieje, ze najbliższe wybory uwolnią nas z matni PO i innych im podobnych zaprzańców.... Jak cos było dla Polski dobre w tamtych czasach, to tym bardziej dobre jest dzisiaj, bo szatan tylko czeka na nasze zejście ze ścieżki ku świętości grzesznego człowieka.... Wtedy połyka dusze i przeznacza ja na wieczne potępienie. Jak mówił Jan Paweł II " nie lękajcie się sie prawdy". Radni mieli racje i natychmiast powinno sie dążyć do zwołania odpowiedniej komisji, która wskaże winnych. Należy żałować, ze stosy nie sa juz dłużej praktykowane, bo to było najsprawiedliwsze z możliwych wyłuskanie slow prawdy od winowajców. Przeciwników naszych ukochanych Radnych z PiS należałoby poddać próbie wody i ognia. Szatana wypędzić z ich duszy poprzez smaganie pejczem i spalenie grzesznych ciał. Poseł Hofman hojnie obdarzony narządem mógłby pełnić role gaśniczego, aby skry ze stosów przypadkiem nie spowodowały pożarów i pożogi niekontrolowanej.

Uderzmy siue w piersi i za ten ewidentny grzech zadeklarujmy wybudowanie ponadplanowo trzydziestu trzech świątyń w samym mieście, oraz najbliższej okolicy. (w granicach administracyjnych Lublina nie ma juz więcej miejsca)

Średniowiecze, a do tego odnosi sie cytat z Unii Horodelskiej był najlepszym okresem rozwoju intelektualnego i gospodarczego Polski oraz bratniej Litwy. Grunwald na wieki zapisał sie w historii Europy i świata. Bez oręża polskiego dzisiaj wszystkie narody byłyby ciemiężone w  niewoli Krzyżaków gnębiących i palących ogniem największych naszych patriotów. Mamy przykład Juranda oślepionego za miłość Boga i ojczyzny. Mamy przykład wzgardzen... rozwiń

Avatar
gość / 19 listopada 2013 r. o 08:51
0

Dlatego też w najbliższych wyborach głosuję na T R.Dość już mam PISu i PO.Dla nich nie liczy się Polak - człowiek ,obywatel tylko kłótnie,kłótnie,kłótnie anic dla szarych obywateli.

Avatar
obywatel / 19 listopada 2013 r. o 08:39
0

Momętami to już nawet i nie śmieszno.

Avatar
Roman / 19 listopada 2013 r. o 08:09
0

A dlaczego nie JP 3?  /Janusz Palikot/.  Też mocno związany z Lublinem.

Avatar
Gość / 18 listopada 2013 r. o 22:27
0

Tych PISuarów się powinno już dawno odstawić na śmietnik historii, wynocha do Watykanu !!!

Katolicki PISuarowy szariat

Avatar
Kandydat do RM / 18 listopada 2013 r. o 16:19
0

PiS pomylił Ratusz z Kościołem?
Ci ludzie powinni być klerykami i zakonnicami a nie udzielać się w ratuszu!!!

To skandal co oni chcą wygaduja proponują !
takie teksty to z AMBON głosić a nie tutaj ! :angry:  :angry:  :ph34r:

Avatar
rw / 18 listopada 2013 r. o 15:07
0

niech mnie nikt na siłę nie zbawia... bo ja nie chcę...

Avatar
lucyfer / 18 listopada 2013 r. o 15:01
0

dobrze,że nie o ilości diabłów na łebku zapałki.A niemała dietka leci.

Avatar
gf / 18 listopada 2013 r. o 14:28
0

przez parę godzin bili pianę nad nieistotnym dokumentem :)

czy tam będzie słowo katolicki czy kościół czy będzie JPII czy nie, czy będzie słowo obóz niemiecki czy tylko nazistowski...

na pewno od tych słów w tym dokumencie życie w Lublinie stanie się łatwiejsze i lepsze.

do śmietnika z tymi radnymi

Avatar
Gość / 27 września 2015 r. o 20:19
0
lollolololo
Avatar
rozbawiona Iwona.... / 19 listopada 2013 r. o 19:10
0

Średniowiecze, a do tego odnosi sie cytat z Unii Horodelskiej był najlepszym okresem rozwoju intelektualnego i gospodarczego Polski oraz bratniej Litwy. Grunwald na wieki zapisał sie w historii Europy i świata. Bez oręża polskiego dzisiaj wszystkie narody byłyby ciemiężone w  niewoli Krzyżaków gnębiących i palących ogniem największych naszych patriotów. Mamy przykład Juranda oślepionego za miłość Boga i ojczyzny. Mamy przykład wzgardzenia naszym orężem poprzez "podarowanie" dwóch mieczy przed sama bitwa... Tylko ignoranci historyczni nie umieją dopatrzyć sie niezbędności Słowa Bożego i liturgii przenajświętszej w naszym codziennym życiu. Miejmy rodacy nadzieje, ze najbliższe wybory uwolnią nas z matni PO i innych im podobnych zaprzańców.... Jak cos było dla Polski dobre w tamtych czasach, to tym bardziej dobre jest dzisiaj, bo szatan tylko czeka na nasze zejście ze ścieżki ku świętości grzesznego człowieka.... Wtedy połyka dusze i przeznacza ja na wieczne potępienie. Jak mówił Jan Paweł II " nie lękajcie się sie prawdy". Radni mieli racje i natychmiast powinno sie dążyć do zwołania odpowiedniej komisji, która wskaże winnych. Należy żałować, ze stosy nie sa juz dłużej praktykowane, bo to było najsprawiedliwsze z możliwych wyłuskanie slow prawdy od winowajców. Przeciwników naszych ukochanych Radnych z PiS należałoby poddać próbie wody i ognia. Szatana wypędzić z ich duszy poprzez smaganie pejczem i spalenie grzesznych ciał. Poseł Hofman hojnie obdarzony narządem mógłby pełnić role gaśniczego, aby skry ze stosów przypadkiem nie spowodowały pożarów i pożogi niekontrolowanej.

Uderzmy siue w piersi i za ten ewidentny grzech zadeklarujmy wybudowanie ponadplanowo trzydziestu trzech świątyń w samym mieście, oraz najbliższej okolicy. (w granicach administracyjnych Lublina nie ma juz więcej miejsca)

Średniowiecze, a do tego odnosi sie cytat z Unii Horodelskiej był najlepszym okresem rozwoju intelektualnego i gospodarczego Polski oraz bratniej Litwy. Grunwald na wieki zapisał sie w historii Europy i świata. Bez oręża polskiego dzisiaj wszystkie narody byłyby ciemiężone w  niewoli Krzyżaków gnębiących i palących ogniem największych naszych patriotów. Mamy przykład Juranda oślepionego za miłość Boga i ojczyzny. Mamy przykład wzgardzen... rozwiń

Avatar
gość / 19 listopada 2013 r. o 08:51
0

Dlatego też w najbliższych wyborach głosuję na T R.Dość już mam PISu i PO.Dla nich nie liczy się Polak - człowiek ,obywatel tylko kłótnie,kłótnie,kłótnie anic dla szarych obywateli.

Avatar
obywatel / 19 listopada 2013 r. o 08:39
0

Momętami to już nawet i nie śmieszno.

Avatar
Roman / 19 listopada 2013 r. o 08:09
0

A dlaczego nie JP 3?  /Janusz Palikot/.  Też mocno związany z Lublinem.

Avatar
Gość / 18 listopada 2013 r. o 22:27
0

Tych PISuarów się powinno już dawno odstawić na śmietnik historii, wynocha do Watykanu !!!

Katolicki PISuarowy szariat

Avatar
Kandydat do RM / 18 listopada 2013 r. o 16:19
0

PiS pomylił Ratusz z Kościołem?
Ci ludzie powinni być klerykami i zakonnicami a nie udzielać się w ratuszu!!!

To skandal co oni chcą wygaduja proponują !
takie teksty to z AMBON głosić a nie tutaj ! :angry:  :angry:  :ph34r:

Avatar
rw / 18 listopada 2013 r. o 15:07
0

niech mnie nikt na siłę nie zbawia... bo ja nie chcę...

Avatar
lucyfer / 18 listopada 2013 r. o 15:01
0

dobrze,że nie o ilości diabłów na łebku zapałki.A niemała dietka leci.

Avatar
gf / 18 listopada 2013 r. o 14:28
0

przez parę godzin bili pianę nad nieistotnym dokumentem :)

czy tam będzie słowo katolicki czy kościół czy będzie JPII czy nie, czy będzie słowo obóz niemiecki czy tylko nazistowski...

na pewno od tych słów w tym dokumencie życie w Lublinie stanie się łatwiejsze i lepsze.

do śmietnika z tymi radnymi

Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zabrakło sił na skuteczną pogoń. Pszczółka Polski Cukier przegrywa z białoruskim BC Horizont Mińsk w EuroCup [zdjęcia]
galeria

Zabrakło sił na skuteczną pogoń. Pszczółka Polski Cukier przegrywa z białoruskim BC Horizont Mińsk w EuroCup [zdjęcia]

Tym razem Pszczółce Polski Cukier AZS UMCS Lublin nie udało się zaliczyć efektownego powrotu. Lublinianki przegrały na własnym parkiecie w swoim trzecim starciu w EuroCup z białoruskim BC Horizont Mińsk 50:62. Nie można jednak myśleć o zwycięstwie, kiedy brakuje obrony, a atak kuleje

Premiera spektaklu "Lekko mówiąc" w Chatce Żaka
4 listopada 2021, 19:30

Premiera spektaklu "Lekko mówiąc" w Chatce Żaka

W czwartek, 4 listopada o godz. 19.30 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się premiera spektaklu "Lekko mówiąc" w wykonaniu Grupy Tanecznej "zMYsł".

Lublin: A jednak można budować drogę bez wycinki jedynego dużego drzewa. Urząd zmienił zdanie

Lublin: A jednak można budować drogę bez wycinki jedynego dużego drzewa. Urząd zmienił zdanie

Urząd Miasta zrezygnował z wycinki sporego dębu pod budowę drogi dla rowerów. Dopiero wtedy, gdy opisaliśmy sprawę, a mieszkańcy wzięli drzewo w obronę, urzędnicy dostrzegli w nim „bardzo wartościowy okaz”

Kraśnik: Odbiorą trawę i liście przez siedem miesięcy w roku

Kraśnik: Odbiorą trawę i liście przez siedem miesięcy w roku

Odpady zielone będą odbierane od kraśniczan mieszkających w domach jednorodzinnych przez 7 miesięcy w roku. Radni, którzy dzisiaj zajmowali się tym tematem, jednogłośnie uchwalili zaproponowane przez burmistrza zmiany

60 lat minęło jak jeden dzień. SP 29 w Lublinie świętuje, sadząc dąb pamięci [zdjęcia]
galeria

60 lat minęło jak jeden dzień. SP 29 w Lublinie świętuje, sadząc dąb pamięci [zdjęcia]

Była już wystawa portretów patrona i poświęcenie nowego sztandaru szkoły. Teraz przyszedł czas na zasadzenie dębu 60-lecia. Szkoła Podstawowa nr 29 im. Adama Mickiewicza świętuje w tym roku szkolnym jubileusz powstania

Taryfa zatwierdzona. Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki

Taryfa zatwierdzona. Mieszkańcy zapłacą więcej za wodę i ścieki

Będą nowe stawki za wodę i ścieki. Wody Polskie zatwierdziły wniosek bialskiej spółki wodociągowej dopiero za czwartym razem. Zapłacimy więcej, ale nie w takim stopniu, jak pierwotnie chciał Wod-Kan.

Lublin: Budowy nowych dróg mogą ruszyć wiosną

Lublin: Budowy nowych dróg mogą ruszyć wiosną

Jeszcze w listopadzie, jak zapowiada Ratusz, ogłoszone mogą być przetargi na budowę dróg, na które miasto dostało pieniądze z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych.

Premiera widowiska "Nie gniewaj się na mnie Polsko" w Teatrze Muzycznym
11 listopada 2021, 18:00

Premiera widowiska "Nie gniewaj się na mnie Polsko" w Teatrze Muzycznym

W czwartek, 11 listopada o godz. 18 w Teatrze Muzycznym w Lublinie będzie miała miejsce premiera wyjątkowego widowiska z okazji Narodowego Święta Niepodległości - "Nie gniewaj się na mnie Polsko".

Papierosy za grube miliony płynęły przez Bug. Gangi przemytników rozbite

Papierosy za grube miliony płynęły przez Bug. Gangi przemytników rozbite

Strażnicy graniczni rozbili dwa gangi przemytników papierosów. Śledczy zajmujący się sprawą postawili przed sądem 19 osób. Oskarżeni mieli przemycić towar wart miliony złotych.

Piłkarki GKS Górnik Łęczna wracają do ligowej rywalizacji

Piłkarki GKS Górnik Łęczna wracają do ligowej rywalizacji

Górnik Łęczna w sobotę podejmie Rekord Bielsko-Biała

Myśliwski pies pogryzł daniele na prywatnej posesji. "Myśliwi nie zostaną ukarani"

Myśliwski pies pogryzł daniele na prywatnej posesji. "Myśliwi nie zostaną ukarani"

Myśliwski pies pogryzł daniele na prywatnej posesji w Leszczance. Jedno ze zwierząt nie przeżyło. Myśliwi tłumaczą, że trwało polowanie. Jednak sprawę wyjaśnia policja.

"Nie można ulegać bezprawiu. Polska nie powinna zapłacić ani złotówki". Ziobro o karach za działanie Izby Dyscyplinarnej
film

"Nie można ulegać bezprawiu. Polska nie powinna zapłacić ani złotówki". Ziobro o karach za działanie Izby Dyscyplinarnej

Warszawa. - Nie można ulegać bezprawiu. Polska nie powinna zapłacić ani złotówki - powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, komentując wczorajszą decyzję TSUE o nałożeniu na Polskę kar w wysokości miliona euro dziennie za dalsze działanie nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin chce wreszcie wygrać w hali Globus

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin chce wreszcie wygrać w hali Globus

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin w piątek zmierzy się ze Spójnią Stargard. Kibice „czerwono-czarnych” wciąż czekają na pierwszy triumf w hali Globus

Lublin: Nowe miejsce dla tych seniorów, którzy nie chcą siedzieć w domu

Lublin: Nowe miejsce dla tych seniorów, którzy nie chcą siedzieć w domu

2 listopada ruszą zapisy do nowego klubu seniora otwieranego przez miasto na Wieniawie. Będzie tutaj można korzystać m.in. z nauki języka angielskiego. Wszystkie zajęcia będą bezpłatne.

Plenerowe Zaduszki Poetyckie w Puławach
4 listopada 2021, 17:00

Plenerowe Zaduszki Poetyckie w Puławach

Lokalne zespoły artystyczne z Puław przygotują plenerowe widowisko, które odbędzie się 4 listopada o godz. 17 na placu przed Domem Chemika (ul. Wojska Polskiego 4).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!