Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 listopada 2013 r.
13:51
Edytuj ten wpis

Strategia Rozwoju Kultury Lublina przyjęta. "Gdzie odwołania do wartości chrześcijańskich"?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 10 A A
Radny Tomasz Pitucha wytykał, że w dokumencie nie ma słów o chrześcijaństwie czy Kościele (Bartłomie
Radny Tomasz Pitucha wytykał, że w dokumencie nie ma słów o chrześcijaństwie czy Kościele (Bartłomie

Po długiej dyskusji Rada Miasta przyjęła Strategię Rozwoju Kultury Lublina na lata 2013-20.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
– Dokument ten powstał na podstawie aplikacji o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016 r. – podkreśla Katarzyna Mieczkowska-Czerniak, zastępca prezydenta miasta. Projekt był też skierowany do konsultacji społecznych. Krytykującym dokument radnym PiS brakowało w strategii odwołań do wartości chrześcijańskich.

– Ani razu nie pojawia się słowo "chrześcijaństwo”, "Kościół”. Używane są słowa zastępcze, jak "pamięć”, "pamiętanie” i tym podobne – wytyka Tomasz Pitucha, miejski radny PiS. – Nie znalazłem też podkreślenia roli 100-letniej historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego – podkreślał tymczasem radny Pitucha.

Zaproponował, by odesłać projekt do komisji ds. kultury i powołać ekspertów. – Komisja kultury pozytywnie zaopiniowała strategię – podkreślał Krzysztof Żuk, prezydent miasta. Radni odrzucili wniosek Pituchy i postanowili dalej dyskutować nad projektem.

Od cytatu z Unii Horodelskiej (1413 r.) zaczął swoje wystąpienie inny radny PiS, Dariusz Jezior. – Ja już nie chcę cytować odniesienia do Pana Boga w tekście Unii Lubelskiej – dodał Jezior. – Chciałem pokazać, jaką troską w przeszłości wykazywali się wielcy Polacy i wielcy lublinianie dbając nie tylko o doczesne pożytki, ale i o zbawienie nasze – wyjaśniał radny. Chciał też, by zamiast wzmianki o "nazistowskim obozie koncentracyjnym” była mowa o "niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym”.
Nie była to jedyna proponowana przez radnych poprawka. Niezrzeszony radny Piotr Krzysztof Kuty chciał m.in. dopisać wzmiankę o Dekalogu, mocniej podkreślić związki z Janem Pawłem II, a sformułowanie o "znaczącej roli mniejszości we współczesnym Lublinie” doprecyzować, że chodzi o mniejszości "narodowe i religijne”. Radny zażądał też wykreślenia zdania, że historyczne wydarzenia i obchody ich rocznic "jak Narodowe Święto Niepodległości czy Powstanie Warszawskie potrafią Polaków dzielić, zamiast łączyć.

Do głosowania nad wspomnianymi poprawkami nie doszło, prezydent sam wprowadził je (z wyjątkiem tej o herbie) do dokumentu, ale wzmiankę o Dekalogu uzupełnił sformułowaniem, że jest to "zbiór praw szanowanych i uznawanych w wielu religiach”. Dokument ostatecznie został zatwierdzony przez Radę Miasta bez głosu sprzeciwu.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 27 września 2015 o 20:19
0
lollolololo
Avatar
rozbawiona Iwona.... / 19 listopada 2013 o 19:10
0

Średniowiecze, a do tego odnosi sie cytat z Unii Horodelskiej był najlepszym okresem rozwoju intelektualnego i gospodarczego Polski oraz bratniej Litwy. Grunwald na wieki zapisał sie w historii Europy i świata. Bez oręża polskiego dzisiaj wszystkie narody byłyby ciemiężone w  niewoli Krzyżaków gnębiących i palących ogniem największych naszych patriotów. Mamy przykład Juranda oślepionego za miłość Boga i ojczyzny. Mamy przykład wzgardzenia naszym orężem poprzez "podarowanie" dwóch mieczy przed sama bitwa... Tylko ignoranci historyczni nie umieją dopatrzyć sie niezbędności Słowa Bożego i liturgii przenajświętszej w naszym codziennym życiu. Miejmy rodacy nadzieje, ze najbliższe wybory uwolnią nas z matni PO i innych im podobnych zaprzańców.... Jak cos było dla Polski dobre w tamtych czasach, to tym bardziej dobre jest dzisiaj, bo szatan tylko czeka na nasze zejście ze ścieżki ku świętości grzesznego człowieka.... Wtedy połyka dusze i przeznacza ja na wieczne potępienie. Jak mówił Jan Paweł II " nie lękajcie się sie prawdy". Radni mieli racje i natychmiast powinno sie dążyć do zwołania odpowiedniej komisji, która wskaże winnych. Należy żałować, ze stosy nie sa juz dłużej praktykowane, bo to było najsprawiedliwsze z możliwych wyłuskanie slow prawdy od winowajców. Przeciwników naszych ukochanych Radnych z PiS należałoby poddać próbie wody i ognia. Szatana wypędzić z ich duszy poprzez smaganie pejczem i spalenie grzesznych ciał. Poseł Hofman hojnie obdarzony narządem mógłby pełnić role gaśniczego, aby skry ze stosów przypadkiem nie spowodowały pożarów i pożogi niekontrolowanej.

Uderzmy siue w piersi i za ten ewidentny grzech zadeklarujmy wybudowanie ponadplanowo trzydziestu trzech świątyń w samym mieście, oraz najbliższej okolicy. (w granicach administracyjnych Lublina nie ma juz więcej miejsca)

Średniowiecze, a do tego odnosi sie cytat z Unii Horodelskiej był najlepszym okresem rozwoju intelektualnego i gospodarczego Polski oraz bratniej Litwy. Grunwald na wieki zapisał sie w historii Europy i świata. Bez oręża polskiego dzisiaj wszystkie narody byłyby ciemiężone w  niewoli Krzyżaków gnębiących i palących ogniem największych naszych patriotów. Mamy przykład Juranda oślepionego za miłość Boga i ojczyzny. Mamy przykład wzgardzen... rozwiń

Avatar
gość / 19 listopada 2013 o 08:51
0

Dlatego też w najbliższych wyborach głosuję na T R.Dość już mam PISu i PO.Dla nich nie liczy się Polak - człowiek ,obywatel tylko kłótnie,kłótnie,kłótnie anic dla szarych obywateli.

Avatar
obywatel / 19 listopada 2013 o 08:39
0

Momętami to już nawet i nie śmieszno.

Avatar
Roman / 19 listopada 2013 o 08:09
0

A dlaczego nie JP 3?  /Janusz Palikot/.  Też mocno związany z Lublinem.

Avatar
Gość / 18 listopada 2013 o 22:27
0

Tych PISuarów się powinno już dawno odstawić na śmietnik historii, wynocha do Watykanu !!!

Katolicki PISuarowy szariat

Avatar
Kandydat do RM / 18 listopada 2013 o 16:19
0

PiS pomylił Ratusz z Kościołem?
Ci ludzie powinni być klerykami i zakonnicami a nie udzielać się w ratuszu!!!

To skandal co oni chcą wygaduja proponują !
takie teksty to z AMBON głosić a nie tutaj ! :angry:  :angry:  :ph34r:

Avatar
rw / 18 listopada 2013 o 15:07
0

niech mnie nikt na siłę nie zbawia... bo ja nie chcę...

Avatar
lucyfer / 18 listopada 2013 o 15:01
0

dobrze,że nie o ilości diabłów na łebku zapałki.A niemała dietka leci.

Avatar
gf / 18 listopada 2013 o 14:28
0

przez parę godzin bili pianę nad nieistotnym dokumentem :)

czy tam będzie słowo katolicki czy kościół czy będzie JPII czy nie, czy będzie słowo obóz niemiecki czy tylko nazistowski...

na pewno od tych słów w tym dokumencie życie w Lublinie stanie się łatwiejsze i lepsze.

do śmietnika z tymi radnymi

Avatar
Gość / 27 września 2015 o 20:19
0
lollolololo
Avatar
rozbawiona Iwona.... / 19 listopada 2013 o 19:10
0

Średniowiecze, a do tego odnosi sie cytat z Unii Horodelskiej był najlepszym okresem rozwoju intelektualnego i gospodarczego Polski oraz bratniej Litwy. Grunwald na wieki zapisał sie w historii Europy i świata. Bez oręża polskiego dzisiaj wszystkie narody byłyby ciemiężone w  niewoli Krzyżaków gnębiących i palących ogniem największych naszych patriotów. Mamy przykład Juranda oślepionego za miłość Boga i ojczyzny. Mamy przykład wzgardzenia naszym orężem poprzez "podarowanie" dwóch mieczy przed sama bitwa... Tylko ignoranci historyczni nie umieją dopatrzyć sie niezbędności Słowa Bożego i liturgii przenajświętszej w naszym codziennym życiu. Miejmy rodacy nadzieje, ze najbliższe wybory uwolnią nas z matni PO i innych im podobnych zaprzańców.... Jak cos było dla Polski dobre w tamtych czasach, to tym bardziej dobre jest dzisiaj, bo szatan tylko czeka na nasze zejście ze ścieżki ku świętości grzesznego człowieka.... Wtedy połyka dusze i przeznacza ja na wieczne potępienie. Jak mówił Jan Paweł II " nie lękajcie się sie prawdy". Radni mieli racje i natychmiast powinno sie dążyć do zwołania odpowiedniej komisji, która wskaże winnych. Należy żałować, ze stosy nie sa juz dłużej praktykowane, bo to było najsprawiedliwsze z możliwych wyłuskanie slow prawdy od winowajców. Przeciwników naszych ukochanych Radnych z PiS należałoby poddać próbie wody i ognia. Szatana wypędzić z ich duszy poprzez smaganie pejczem i spalenie grzesznych ciał. Poseł Hofman hojnie obdarzony narządem mógłby pełnić role gaśniczego, aby skry ze stosów przypadkiem nie spowodowały pożarów i pożogi niekontrolowanej.

Uderzmy siue w piersi i za ten ewidentny grzech zadeklarujmy wybudowanie ponadplanowo trzydziestu trzech świątyń w samym mieście, oraz najbliższej okolicy. (w granicach administracyjnych Lublina nie ma juz więcej miejsca)

Średniowiecze, a do tego odnosi sie cytat z Unii Horodelskiej był najlepszym okresem rozwoju intelektualnego i gospodarczego Polski oraz bratniej Litwy. Grunwald na wieki zapisał sie w historii Europy i świata. Bez oręża polskiego dzisiaj wszystkie narody byłyby ciemiężone w  niewoli Krzyżaków gnębiących i palących ogniem największych naszych patriotów. Mamy przykład Juranda oślepionego za miłość Boga i ojczyzny. Mamy przykład wzgardzen... rozwiń

Avatar
gość / 19 listopada 2013 o 08:51
0

Dlatego też w najbliższych wyborach głosuję na T R.Dość już mam PISu i PO.Dla nich nie liczy się Polak - człowiek ,obywatel tylko kłótnie,kłótnie,kłótnie anic dla szarych obywateli.

Avatar
obywatel / 19 listopada 2013 o 08:39
0

Momętami to już nawet i nie śmieszno.

Avatar
Roman / 19 listopada 2013 o 08:09
0

A dlaczego nie JP 3?  /Janusz Palikot/.  Też mocno związany z Lublinem.

Avatar
Gość / 18 listopada 2013 o 22:27
0

Tych PISuarów się powinno już dawno odstawić na śmietnik historii, wynocha do Watykanu !!!

Katolicki PISuarowy szariat

Avatar
Kandydat do RM / 18 listopada 2013 o 16:19
0

PiS pomylił Ratusz z Kościołem?
Ci ludzie powinni być klerykami i zakonnicami a nie udzielać się w ratuszu!!!

To skandal co oni chcą wygaduja proponują !
takie teksty to z AMBON głosić a nie tutaj ! :angry:  :angry:  :ph34r:

Avatar
rw / 18 listopada 2013 o 15:07
0

niech mnie nikt na siłę nie zbawia... bo ja nie chcę...

Avatar
lucyfer / 18 listopada 2013 o 15:01
0

dobrze,że nie o ilości diabłów na łebku zapałki.A niemała dietka leci.

Avatar
gf / 18 listopada 2013 o 14:28
0

przez parę godzin bili pianę nad nieistotnym dokumentem :)

czy tam będzie słowo katolicki czy kościół czy będzie JPII czy nie, czy będzie słowo obóz niemiecki czy tylko nazistowski...

na pewno od tych słów w tym dokumencie życie w Lublinie stanie się łatwiejsze i lepsze.

do śmietnika z tymi radnymi

Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń 3 0

Każdy kto w tym roku będzie chciał zobaczyć aukcję Pride of Poland będzie musiał zapłacić za zaproszenie. I to nie mało. Organizatorzy właśnie podali, że zaproszenie kosztować będzie 450 zł.

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić
Alarm 24

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić 17 2

Do zdarzenia doszło w Zemborzycach Tereszyńskich na drodze krajowej nr 19 pod Lublinem.

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie
22 września 2018, 16:00

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 22 września o godz. 16 i 20 w Teatrze Starym (ul. Jezuicka) wystąpią artyści z Narodowego Starego Teatru w Krakowie ze spektaklem Szewcy.

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin!

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin! 63 10

To prawdziwy hit tego lata! Kontrakt z żółto-biało-niebieskimi podpisał były zawodnik Górnika Łęczna, Grzegorz Bonin

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna 0 0

PIŁKARSKA II LIGA W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy mecz nowego sezonu gdzie w Wejherowie zagra z tamtejszym Gryfem. Na kilka dni przed tym spotkaniem do klubu dołączyło dwóch zawodników, którzy mają stanowić o sile ofensywnej zielono-czarnych

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje
film

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje 23 15

Czy 10 jednohektarowych plantacji ekologicznych malin na Ukrainie zniszczy polskie rolnictwo? Poseł Jarosław Sachajko twierdzi, że tak właśnie się stanie. I wypomina marszałkowi objęcie tej inicjatywy honorowym patronatem.

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne 0 2

Miasto chce wprowadzić szlabany na nowo powstałym parkingu przy urzędzie miasta.

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna"
galeria

Budowa szkoły w Kazimierzu Dolnym wraca do prokuratury. "Decyzja o umorzeniu była przedwczesna" 3 2

Prokuratura ponownie zbada sprawę budowy szkoły w Kazimierzu Dolnym. Chodzi o nieprawidłowości przy przetargu oraz zabezpieczeniu pobliskiej skarpy. Pierwsze postępowanie w tej sprawie umorzono.

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3
20 lipca 2018, 21:00

"Włóczęgi" i "Dwie korony". Projekcje filmów przy Królewskiej 3 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek i sobotę (20-21 lipca, godz. 21) w kinie plenerowym przy ul. Królewskiej 3 odbędą się projekcje filmów Włóczęgi i Dwie korony.

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta

Koniec popularnej kawiarni w centrum Lublina. Przedsiębiorca oskarża wiceprezydenta 7 20

Doniesienie do prokuratury składa przedsiębiorca, któremu Centrum Kultury wypowiedziało umowę najmu pomieszczeń na lokal gastronomiczny „Szklarnia”. Sugeruje, że stał za tym zastępca prezydenta. – Nie było takich nacisków – mówi dyrektor CK. I tłumaczy, że przedsiębiorca po prostu naruszył zasady współpracy

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie
20 lipca 2018, 19:00

Koncert przebojów Anny Jantar w Nałęczowie 0 0

W piątek, 20 lipca o godz. 19 w Zabytkowych Podziemiach w Nałęczowie (ul. Lipowa 27) odbędzie się wyjątkowy koncert przebojów Anny Jantar z udziałem Anny Kostkiewicz i Fryderyka Pieńkosia.

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha

Biegał nago po ulicy w Lublinie. Chciał udowodnić dziewczynie, że ją kocha 135 4

Mężczyzna, który biegał nago po al. Tysiąclecia usłyszał prokuratorskie zarzuty. 32-latek odpowie za posiadanie narkotyków. Biegając bez ubrania po ulicy chciał zaimponować swojej dziewczynie.

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu

Kobieta najechała na inny samochód. 6-letnie dziecko w szpitalu 2 0

Trzy osoby trafiły do szpitala po wypadku do którego doszło w Dąbrowie. Wśród nich jest 6-letnie dziecko.

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 2 3

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 22 20

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!