Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 marca 2011 r.
18:42
Edytuj ten wpis

Strefa płatnego parkowania w Lublinie. Radni poprą pomysł?

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 63 A A
Projektowana strefa płatnego parkowania zaznaczona kolorem niebieskim (GRAFIKA: TOMASZ PIEKUT-JÓŹWIC
Projektowana strefa płatnego parkowania zaznaczona kolorem niebieskim (GRAFIKA: TOMASZ PIEKUT-JÓŹWIC

Za miesiąc miejscy radni zdecydują, czy w centrum Lublina wytyczona zostanie strefa płatnego parkowania. Projekt uchwały lada dzień trafić ma na biurko prezydenta Lublina. Jeśli radni poprą pomysł, to w śródmieściu nigdzie nie będzie darmowych miejsc parkingowych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Teraz w wielu miejscach w śródmieściu można zostawić samochód za darmo, o ile akurat będzie wolne miejsce. Bezpłatnie można parkować m.in. na chodnikach ul. Staszica, Bernardyńskiej, Lubartowskiej, Świętoduskiej, Chopina, Karłowicza, Sądowej, Orlej, Górnej, Wschodniej, Dolnej Panny Marii i Żmigród.

Jeśli radni zdecydują się na wprowadzenie płatnej strefy (patrz mapka), wtedy także i tu trzeba będzie kupować bilet. W granicach strefy płatne będzie każde miejsce postojowe.

– Zamiast zastanawiać się, jak wyciągnąć pieniądze od mieszkańców, urzędnicy powinni raczej zastanowić się, jak ułatwić im życie – irytuje się Grzegorz Stroiński, mieszkaniec Lublina. – W śródmieściu potrzeba więcej darmowych miejsc, bo przecież ludzie potrzebują przyjechać do centrum, żeby załatwić swoje sprawy urzędowe – dodaje. – Wątpię, żeby zachęciło to ludzi do przesiadania się w autobusy. Za bilet też trzeba zapłacić – zauważa Agnieszka Fidut.

Głosowanie w sprawie prezydenckiego projektu uchwały zostało wstępnie zaplanowane na 21 kwietnia. Projekt powstaje właśnie w Wydziale Dróg i Mostów lubelskiego Urzędu Miasta. – Najpierw przedłożymy go do akceptacji prezydentowi, dopiero później będziemy informować o szczegółach – mówi Anna Adamiak, z-ca dyrektora wydziału.

Wiadomo jednak, że projekt ma opierać się na wcześniejszej koncepcji określającej granice strefy. Na jej obszarze stanąć miałoby ponad 100 parkomatów. W miejskiej kasie nie ma pieniędzy na ich zakup, najprawdopodobniej ustawiłby je prywatny inwestor. Odbierałby sobie wydatek z opłat za parkowanie.

Opłaty za postój w strefie miałyby być niższe niż obecnie. Teraz za godzinę postoju trzeba zapłacić 2,5 zł, magistrat rozważa obniżenie opłaty do 2,20 lub 2 zł. Kontrolą opłat zajmowaliby się inspektorzy z zarządu dróg mającego zastąpić obecny Wydział Dróg i Mostów.

Ratusz liczy też na zwiększenie wpływów ze sprzedaży biletów parkingowych. – W ub. roku wynosiły 470 tys. zł – informuje Mirosława Puton z Wydziału Budżetu i Księgowości Urzędu Miasta. Po zmianach wpływy miałby sięgnąć kilku milionów zł.

Komentarze 63

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
123 / 20 marca 2011 o 18:57
0
NIECH TA BANDA -PO-RYPAŃCÓW PAMIĘTA ŻE ZAWSZE MOŻNA ZEBRAĆ PODPISY I ODWOŁAĆ RADNYCH
Avatar
Laratie Growth / 20 marca 2011 o 18:21
0
[quote name='karolinka' timestamp='1299788480' post='448965']
[size="5"]PISZĘ WIELKIMI LITERAMI BO NIKT JESZCZE O TYM NIE NAPISAŁ:[/size] [size="6"][font="Arial Black"]LUDZIE, PRZECIEŻ JAKIEŚ 30% LUDZI MA MNIEJ NIŻ 1 KM DO PRACY A JEŹDZI SAMOCHODEM. SAMA ZNAM LUDZI Z NADBYSTRZYCKIEJ (ŚRODEK) DOJEŻDŻAJĄCYCH DO PRACY NA STRAŻACKIEJ. TAK JEST W CAŁYM MIEŚCIE. WOŻĄ SIĘ GRUBE, OPASŁE PANIUSIE BO SZKODA IM PARU KROKÓW ZROBIĆ.
TO JEST PRAWDZIWA PRZYCZYNA. LENISTWO PO DRUGIE - ZOBACZCIE JAK LUBELSCY KIEROWCY STARTUJĄ SPOD ŚWIATEŁ, W WARSZAWIE NA TYM SAMYM CYKLU PRZEJEŻDŻA DO 10 AUT WIĘCEJ. W LUBLINIE JEST NIESTETY PEŁNO GAMONI, KTÓRZY ORIENTUJĄ SIĘ DOPIERO PO 5 SEKUNDACH OD STARTU ZIELONEGO...CO DO STREFY PŁATNEGO TO JESTEM ZA. [color="#FF0000"]DOPÓKI NIE BĘDZIE OBWODNICY, DOPÓKI NIE BĘDZIE TUNELU POD RACŁAWICKIMI I WIADUKTU NAD GŁĘBOKĄ, DOPÓKI NIE ZOSTANIE POSZERZONA GŁĘBOKA, NADBYSTRZYCKA PRZY POLITECHNICE, DOPÓKI NIE BĘDZIE POŁĄCZENIA WROTKOWSKIEJ Z KRAŃCOWĄ ITD. - DOPÓTY NIE MA INNEGO WYJŚCIA[/color]. DZIĘKUJĘ.
[/font][/size]
[/quote]

Widać że rzadko bywasz w tej warszawie skoro twierdzisz że oni tu potrafią jeżdzić hehe!
[quote name='karolinka' timestamp='1299788480' post='448965']
[size="5"]PISZĘ WIELKIMI LITERAMI BO NIKT JESZCZE O TYM NIE NAPISAŁ:[/size] [size="6"][font="Arial Black"]LUDZIE, PRZECIEŻ JAKIEŚ 30% LUDZI MA MNIEJ NIŻ 1 KM DO PRACY A JEŹDZI SAMOCHODEM. SAMA ZNAM LUDZI Z NADBYSTRZYCKIEJ (ŚRODEK) DOJEŻDŻAJĄCYCH DO PRACY NA STRAŻACKIEJ. TAK JEST W CAŁYM MIEŚCIE. WOŻĄ SIĘ GRUBE, OPASŁE PANIUSIE BO SZKODA IM PARU KROKÓW ZROBIĆ.
TO JEST PRAWDZIWA PRZYCZYNA. LENISTWO PO DRUGIE -... rozwiń
Avatar
oooo / 20 marca 2011 o 18:11
0
[quote name='Adolek' timestamp='1299776997' post='448891']
Przyjcie do Warszawy i tak jest was tu mnóstwo, a wtedy w Lublinie zrobi się miejsce.
[/quote]

Świetny pomysł! Jutro będziemy!
Avatar
Kafar85 / 14 marca 2011 o 21:21
0
I słusznie. Centrum miasta powinno być wolne od dzikiego parkowania. To co się teraz dzieje to przechodzi ludzkie pojęcie. Ludzie parkują gdzie popadnie i jak popadnie, a do tego te samochody, które stoją całymi miesiącami w tym samym miejscu. Nie chcę podpaść mieszkańcom ścisłego centrum, bo oni najbardziej zasługują na parkingi, ale jeśli ktoś jedzie z Czechowa czy z LSMów do Centrum, żeby tam na cały dzień zająć darmowe miejsca to już lekka przesada. Przykładem niech będzie ulica Spokojna, Chopina, Karłowicza, Hipoteczna gdzie przez cały dzień stoją całe tabuny samochodów na miejskich tablicach. Zaraz podniesie się larum, że każdy do pracy chce jakoś dojechać, ale niech to larum wie, że samochód który przejeżdża 1 km czy 25 km zajmuje tyle samo miejsc parkingowych, a korzyści są zupełnie inne. Nie mówię, że uprzywilejowani powinni być kierowcy spoza miasta tylko, że zajmować osiem godzin miejsce parkingowe tylko dlatego, że nie chce się komuś stać 10 minut w mpk, to żadna oszczędność. Kolejna sprawa to teksty typu:"Przecież trzeba jakoś załatwić sprawy w centrum" no właśnie płatne parkingi to ułatwią. Płacisz 2 albo 2,5 zł i w godzinkę załatwiasz co masz do załatwienia. Płatne parkingi uderzą w tych co osiem godzin parkują sobie pod pracą a nie w tych co raz w miesiącu mają sprawę w Urzędzie do załatwienia.
Tak przy okazji niech ktoś zauważy co się dzieje na Zana pod US, ZUS i Globusem, te miejsca są przez cały dzień zajęte przez samochody urzędników i większość ma lubelskie blachy, a ktoś przyjezdny traci pół godziny i więcej na znalezienie miejsca parkingowego do załatwienia pięciominutowej sprawy.
I słusznie. Centrum miasta powinno być wolne od dzikiego parkowania. To co się teraz dzieje to przechodzi ludzkie pojęcie. Ludzie parkują gdzie popadnie i jak popadnie, a do tego te samochody, które stoją całymi miesiącami w tym samym miejscu. Nie chcę podpaść mieszkańcom ścisłego centrum, bo oni najbardziej zasługują na parkingi, ale jeśli ktoś jedzie z Czechowa czy z LSMów do Centrum, żeby tam na cały dzień zająć darmowe miejsca to już lekka przesada. Przykładem niech będzie ulica Spokojna, Chopina, Karłowicza, Hipoteczna gdzie przez cały ... rozwiń
Avatar
Parkingowy / 13 marca 2011 o 17:33
0
Myślę że Pani Adamiak to powinna pójść już na zasłużoną emeryturę bo głupie pomysły jej do głowy przychodzą. Łatwo jest ustalać gdy samemu się nie płaci za parkowanie (sama parkuje na parkingu UM, gdzie dyrektorzy nie płacą).
Avatar
Zmotoryzowany / 13 marca 2011 o 00:25
0
Nie rozumiem tych wszystkich narzekań. Lublin był do tej pory chyba JEDYNYM miastem wojewódzkim, w którym strefa płatnego parkowania nie istniała. Co nieustannie prowadzi do tego, że w centrum nie da się zaparkować. Ale tak już jest jak coś jest za darmo - wtedy korzystają z tego nawet ci, którym nie jest to niezbędne do życia, bo ... "Jest za darmo" właśnie. Także pomysł jak najbardziej dobry, wymusi rotację samochodów parkujących w centrum, znacznie zwiększy szansę na znalezienie wolnego miejsca na 1-2 godzinne parkowanie i zapewni dodatkowe dochody dla miasta. Jak najbardziej za!
Nie rozumiem tych wszystkich narzekań. Lublin był do tej pory chyba JEDYNYM miastem wojewódzkim, w którym strefa płatnego parkowania nie istniała. Co nieustannie prowadzi do tego, że w centrum nie da się zaparkować. Ale tak już jest jak coś jest za darmo - wtedy korzystają z tego nawet ci, którym nie jest to niezbędne do życia, bo ... "Jest za darmo" właśnie. Także pomysł jak najbardziej dobry, wymusi rotację samochodów parkujących w centrum, znacznie zwiększy szansę na znalezienie wolnego miejsca na 1-2 godzinne parkowanie i zapew... rozwiń
Avatar
hary / 10 marca 2011 o 22:55
0
Dora decyzja z parkowaniem oplata zmusi do szybkiego załatwienia sprawy niektórych kierowcow inne miasta maja 3.5 zl za 1 godz a 15-30 minut to 70 groszy.Przypuszczam ze tansze będa tz bilety miesiecze .od 6-18 tak a po pracy juz nie. W/wymienione fundusze powinny Pojsc na budowe lub naprawe chodników .Teraz czas opłaty za psa ktosmusi sprzatac po pupilach i tym sposobem Lublin moze stanie się ESK 2016 -powodzenia.
Avatar
Gość / 10 marca 2011 o 22:00
0
Może przeczytasz małymi literami bo masz mały, ale to bardzo mały móżdżek.
Avatar
karolinka / 10 marca 2011 o 21:21
0
[size="5"]PISZĘ WIELKIMI LITERAMI BO NIKT JESZCZE O TYM NIE NAPISAŁ:[/size] [size="6"][font="Arial Black"]LUDZIE, PRZECIEŻ JAKIEŚ 30% LUDZI MA MNIEJ NIŻ 1 KM DO PRACY A JEŹDZI SAMOCHODEM. SAMA ZNAM LUDZI Z NADBYSTRZYCKIEJ (ŚRODEK) DOJEŻDŻAJĄCYCH DO PRACY NA STRAŻACKIEJ. TAK JEST W CAŁYM MIEŚCIE. WOŻĄ SIĘ GRUBE, OPASŁE PANIUSIE BO SZKODA IM PARU KROKÓW ZROBIĆ.
TO JEST PRAWDZIWA PRZYCZYNA. LENISTWO PO DRUGIE - ZOBACZCIE JAK LUBELSCY KIEROWCY STARTUJĄ SPOD ŚWIATEŁ, W WARSZAWIE NA TYM SAMYM CYKLU PRZEJEŻDŻA DO 10 AUT WIĘCEJ. W LUBLINIE JEST NIESTETY PEŁNO GAMONI, KTÓRZY ORIENTUJĄ SIĘ DOPIERO PO 5 SEKUNDACH OD STARTU ZIELONEGO...CO DO STREFY PŁATNEGO TO JESTEM ZA. [color="#FF0000"]DOPÓKI NIE BĘDZIE OBWODNICY, DOPÓKI NIE BĘDZIE TUNELU POD RACŁAWICKIMI I WIADUKTU NAD GŁĘBOKĄ, DOPÓKI NIE ZOSTANIE POSZERZONA GŁĘBOKA, NADBYSTRZYCKA PRZY POLITECHNICE, DOPÓKI NIE BĘDZIE POŁĄCZENIA WROTKOWSKIEJ Z KRAŃCOWĄ ITD. - DOPÓTY NIE MA INNEGO WYJŚCIA[/color]. DZIĘKUJĘ.
[/font][/size]
[size="5"]PISZĘ WIELKIMI LITERAMI BO NIKT JESZCZE O TYM NIE NAPISAŁ:[/size] [size="6"][font="Arial Black"]LUDZIE, PRZECIEŻ JAKIEŚ 30% LUDZI MA MNIEJ NIŻ 1 KM DO PRACY A JEŹDZI SAMOCHODEM. SAMA ZNAM LUDZI Z NADBYSTRZYCKIEJ (ŚRODEK) DOJEŻDŻAJĄCYCH DO PRACY NA STRAŻACKIEJ. TAK JEST W CAŁYM MIEŚCIE. WOŻĄ SIĘ GRUBE, OPASŁE PANIUSIE BO SZKODA IM PARU KROKÓW ZROBIĆ.
TO JEST PRAWDZIWA PRZYCZYNA. LENISTWO PO DRUGIE - ZOBACZCIE JAK LUBELSCY KIEROWCY STARTUJĄ SPOD ŚWIATEŁ, W WARSZAWIE NA TYM SAMYM CYKLU PRZEJ... rozwiń
Avatar
andy / 10 marca 2011 o 20:44
0
Płatna strefa parkowania w centrum to bardzo dobry pomysł - ograniczy liczbę samochodów w ścisłym centrum, poprawi estetykę i ułatwi poruszanie się pieszym w centrum a także zapewni dodatkowy dopływ pieniędzy do kasy miasta. Ograniczanie ruchu samochodów w ścisłym centrum to normalna kolej rzeczy. W większych miastach na zachodzie wprowadza się zakazy wjazdu samochodów do centrum.

[size="3"]Jednak równocześnie z wprowadzeniem opłat za parkowanie w centrum, ZTM powinien wprowadzić specjalny bilet autobusowy, umożliwiający poruszanie się autobusem komunikacji miejskiej po terenie strefy płatnego parkowania za mniejsze pieniądze, aby zachęcić kierowców do przesiadania się do autobusów i zrekompensować im czas i pieniądze, które będą tracić na tym, ze pozostawią samochód dalej od centrum. Taki bilet powinien kosztować ok 50 gr[/size].
Płatna strefa parkowania w centrum to bardzo dobry pomysł - ograniczy liczbę samochodów w ścisłym centrum, poprawi estetykę i ułatwi poruszanie się pieszym w centrum a także zapewni dodatkowy dopływ pieniędzy do kasy miasta. Ograniczanie ruchu samochodów w ścisłym centrum to normalna kolej rzeczy. W większych miastach na zachodzie wprowadza się zakazy wjazdu samochodów do centrum.

[size="3"]Jednak równocześnie z wprowadzeniem opłat za parkowanie w centrum, ZTM powinien wprowadzić specjalny bilet autobusowy, umo... rozwiń
Avatar
123 / 20 marca 2011 o 18:57
0
NIECH TA BANDA -PO-RYPAŃCÓW PAMIĘTA ŻE ZAWSZE MOŻNA ZEBRAĆ PODPISY I ODWOŁAĆ RADNYCH
Avatar
Laratie Growth / 20 marca 2011 o 18:21
0
[quote name='karolinka' timestamp='1299788480' post='448965']
[size="5"]PISZĘ WIELKIMI LITERAMI BO NIKT JESZCZE O TYM NIE NAPISAŁ:[/size] [size="6"][font="Arial Black"]LUDZIE, PRZECIEŻ JAKIEŚ 30% LUDZI MA MNIEJ NIŻ 1 KM DO PRACY A JEŹDZI SAMOCHODEM. SAMA ZNAM LUDZI Z NADBYSTRZYCKIEJ (ŚRODEK) DOJEŻDŻAJĄCYCH DO PRACY NA STRAŻACKIEJ. TAK JEST W CAŁYM MIEŚCIE. WOŻĄ SIĘ GRUBE, OPASŁE PANIUSIE BO SZKODA IM PARU KROKÓW ZROBIĆ.
TO JEST PRAWDZIWA PRZYCZYNA. LENISTWO PO DRUGIE - ZOBACZCIE JAK LUBELSCY KIEROWCY STARTUJĄ SPOD ŚWIATEŁ, W WARSZAWIE NA TYM SAMYM CYKLU PRZEJEŻDŻA DO 10 AUT WIĘCEJ. W LUBLINIE JEST NIESTETY PEŁNO GAMONI, KTÓRZY ORIENTUJĄ SIĘ DOPIERO PO 5 SEKUNDACH OD STARTU ZIELONEGO...CO DO STREFY PŁATNEGO TO JESTEM ZA. [color="#FF0000"]DOPÓKI NIE BĘDZIE OBWODNICY, DOPÓKI NIE BĘDZIE TUNELU POD RACŁAWICKIMI I WIADUKTU NAD GŁĘBOKĄ, DOPÓKI NIE ZOSTANIE POSZERZONA GŁĘBOKA, NADBYSTRZYCKA PRZY POLITECHNICE, DOPÓKI NIE BĘDZIE POŁĄCZENIA WROTKOWSKIEJ Z KRAŃCOWĄ ITD. - DOPÓTY NIE MA INNEGO WYJŚCIA[/color]. DZIĘKUJĘ.
[/font][/size]
[/quote]

Widać że rzadko bywasz w tej warszawie skoro twierdzisz że oni tu potrafią jeżdzić hehe!
[quote name='karolinka' timestamp='1299788480' post='448965']
[size="5"]PISZĘ WIELKIMI LITERAMI BO NIKT JESZCZE O TYM NIE NAPISAŁ:[/size] [size="6"][font="Arial Black"]LUDZIE, PRZECIEŻ JAKIEŚ 30% LUDZI MA MNIEJ NIŻ 1 KM DO PRACY A JEŹDZI SAMOCHODEM. SAMA ZNAM LUDZI Z NADBYSTRZYCKIEJ (ŚRODEK) DOJEŻDŻAJĄCYCH DO PRACY NA STRAŻACKIEJ. TAK JEST W CAŁYM MIEŚCIE. WOŻĄ SIĘ GRUBE, OPASŁE PANIUSIE BO SZKODA IM PARU KROKÓW ZROBIĆ.
TO JEST PRAWDZIWA PRZYCZYNA. LENISTWO PO DRUGIE -... rozwiń
Avatar
oooo / 20 marca 2011 o 18:11
0
[quote name='Adolek' timestamp='1299776997' post='448891']
Przyjcie do Warszawy i tak jest was tu mnóstwo, a wtedy w Lublinie zrobi się miejsce.
[/quote]

Świetny pomysł! Jutro będziemy!
Avatar
Kafar85 / 14 marca 2011 o 21:21
0
I słusznie. Centrum miasta powinno być wolne od dzikiego parkowania. To co się teraz dzieje to przechodzi ludzkie pojęcie. Ludzie parkują gdzie popadnie i jak popadnie, a do tego te samochody, które stoją całymi miesiącami w tym samym miejscu. Nie chcę podpaść mieszkańcom ścisłego centrum, bo oni najbardziej zasługują na parkingi, ale jeśli ktoś jedzie z Czechowa czy z LSMów do Centrum, żeby tam na cały dzień zająć darmowe miejsca to już lekka przesada. Przykładem niech będzie ulica Spokojna, Chopina, Karłowicza, Hipoteczna gdzie przez cały dzień stoją całe tabuny samochodów na miejskich tablicach. Zaraz podniesie się larum, że każdy do pracy chce jakoś dojechać, ale niech to larum wie, że samochód który przejeżdża 1 km czy 25 km zajmuje tyle samo miejsc parkingowych, a korzyści są zupełnie inne. Nie mówię, że uprzywilejowani powinni być kierowcy spoza miasta tylko, że zajmować osiem godzin miejsce parkingowe tylko dlatego, że nie chce się komuś stać 10 minut w mpk, to żadna oszczędność. Kolejna sprawa to teksty typu:"Przecież trzeba jakoś załatwić sprawy w centrum" no właśnie płatne parkingi to ułatwią. Płacisz 2 albo 2,5 zł i w godzinkę załatwiasz co masz do załatwienia. Płatne parkingi uderzą w tych co osiem godzin parkują sobie pod pracą a nie w tych co raz w miesiącu mają sprawę w Urzędzie do załatwienia.
Tak przy okazji niech ktoś zauważy co się dzieje na Zana pod US, ZUS i Globusem, te miejsca są przez cały dzień zajęte przez samochody urzędników i większość ma lubelskie blachy, a ktoś przyjezdny traci pół godziny i więcej na znalezienie miejsca parkingowego do załatwienia pięciominutowej sprawy.
I słusznie. Centrum miasta powinno być wolne od dzikiego parkowania. To co się teraz dzieje to przechodzi ludzkie pojęcie. Ludzie parkują gdzie popadnie i jak popadnie, a do tego te samochody, które stoją całymi miesiącami w tym samym miejscu. Nie chcę podpaść mieszkańcom ścisłego centrum, bo oni najbardziej zasługują na parkingi, ale jeśli ktoś jedzie z Czechowa czy z LSMów do Centrum, żeby tam na cały dzień zająć darmowe miejsca to już lekka przesada. Przykładem niech będzie ulica Spokojna, Chopina, Karłowicza, Hipoteczna gdzie przez cały ... rozwiń
Avatar
Parkingowy / 13 marca 2011 o 17:33
0
Myślę że Pani Adamiak to powinna pójść już na zasłużoną emeryturę bo głupie pomysły jej do głowy przychodzą. Łatwo jest ustalać gdy samemu się nie płaci za parkowanie (sama parkuje na parkingu UM, gdzie dyrektorzy nie płacą).
Avatar
Zmotoryzowany / 13 marca 2011 o 00:25
0
Nie rozumiem tych wszystkich narzekań. Lublin był do tej pory chyba JEDYNYM miastem wojewódzkim, w którym strefa płatnego parkowania nie istniała. Co nieustannie prowadzi do tego, że w centrum nie da się zaparkować. Ale tak już jest jak coś jest za darmo - wtedy korzystają z tego nawet ci, którym nie jest to niezbędne do życia, bo ... "Jest za darmo" właśnie. Także pomysł jak najbardziej dobry, wymusi rotację samochodów parkujących w centrum, znacznie zwiększy szansę na znalezienie wolnego miejsca na 1-2 godzinne parkowanie i zapewni dodatkowe dochody dla miasta. Jak najbardziej za!
Nie rozumiem tych wszystkich narzekań. Lublin był do tej pory chyba JEDYNYM miastem wojewódzkim, w którym strefa płatnego parkowania nie istniała. Co nieustannie prowadzi do tego, że w centrum nie da się zaparkować. Ale tak już jest jak coś jest za darmo - wtedy korzystają z tego nawet ci, którym nie jest to niezbędne do życia, bo ... "Jest za darmo" właśnie. Także pomysł jak najbardziej dobry, wymusi rotację samochodów parkujących w centrum, znacznie zwiększy szansę na znalezienie wolnego miejsca na 1-2 godzinne parkowanie i zapew... rozwiń
Avatar
hary / 10 marca 2011 o 22:55
0
Dora decyzja z parkowaniem oplata zmusi do szybkiego załatwienia sprawy niektórych kierowcow inne miasta maja 3.5 zl za 1 godz a 15-30 minut to 70 groszy.Przypuszczam ze tansze będa tz bilety miesiecze .od 6-18 tak a po pracy juz nie. W/wymienione fundusze powinny Pojsc na budowe lub naprawe chodników .Teraz czas opłaty za psa ktosmusi sprzatac po pupilach i tym sposobem Lublin moze stanie się ESK 2016 -powodzenia.
Avatar
Gość / 10 marca 2011 o 22:00
0
Może przeczytasz małymi literami bo masz mały, ale to bardzo mały móżdżek.
Avatar
karolinka / 10 marca 2011 o 21:21
0
[size="5"]PISZĘ WIELKIMI LITERAMI BO NIKT JESZCZE O TYM NIE NAPISAŁ:[/size] [size="6"][font="Arial Black"]LUDZIE, PRZECIEŻ JAKIEŚ 30% LUDZI MA MNIEJ NIŻ 1 KM DO PRACY A JEŹDZI SAMOCHODEM. SAMA ZNAM LUDZI Z NADBYSTRZYCKIEJ (ŚRODEK) DOJEŻDŻAJĄCYCH DO PRACY NA STRAŻACKIEJ. TAK JEST W CAŁYM MIEŚCIE. WOŻĄ SIĘ GRUBE, OPASŁE PANIUSIE BO SZKODA IM PARU KROKÓW ZROBIĆ.
TO JEST PRAWDZIWA PRZYCZYNA. LENISTWO PO DRUGIE - ZOBACZCIE JAK LUBELSCY KIEROWCY STARTUJĄ SPOD ŚWIATEŁ, W WARSZAWIE NA TYM SAMYM CYKLU PRZEJEŻDŻA DO 10 AUT WIĘCEJ. W LUBLINIE JEST NIESTETY PEŁNO GAMONI, KTÓRZY ORIENTUJĄ SIĘ DOPIERO PO 5 SEKUNDACH OD STARTU ZIELONEGO...CO DO STREFY PŁATNEGO TO JESTEM ZA. [color="#FF0000"]DOPÓKI NIE BĘDZIE OBWODNICY, DOPÓKI NIE BĘDZIE TUNELU POD RACŁAWICKIMI I WIADUKTU NAD GŁĘBOKĄ, DOPÓKI NIE ZOSTANIE POSZERZONA GŁĘBOKA, NADBYSTRZYCKA PRZY POLITECHNICE, DOPÓKI NIE BĘDZIE POŁĄCZENIA WROTKOWSKIEJ Z KRAŃCOWĄ ITD. - DOPÓTY NIE MA INNEGO WYJŚCIA[/color]. DZIĘKUJĘ.
[/font][/size]
[size="5"]PISZĘ WIELKIMI LITERAMI BO NIKT JESZCZE O TYM NIE NAPISAŁ:[/size] [size="6"][font="Arial Black"]LUDZIE, PRZECIEŻ JAKIEŚ 30% LUDZI MA MNIEJ NIŻ 1 KM DO PRACY A JEŹDZI SAMOCHODEM. SAMA ZNAM LUDZI Z NADBYSTRZYCKIEJ (ŚRODEK) DOJEŻDŻAJĄCYCH DO PRACY NA STRAŻACKIEJ. TAK JEST W CAŁYM MIEŚCIE. WOŻĄ SIĘ GRUBE, OPASŁE PANIUSIE BO SZKODA IM PARU KROKÓW ZROBIĆ.
TO JEST PRAWDZIWA PRZYCZYNA. LENISTWO PO DRUGIE - ZOBACZCIE JAK LUBELSCY KIEROWCY STARTUJĄ SPOD ŚWIATEŁ, W WARSZAWIE NA TYM SAMYM CYKLU PRZEJ... rozwiń
Avatar
andy / 10 marca 2011 o 20:44
0
Płatna strefa parkowania w centrum to bardzo dobry pomysł - ograniczy liczbę samochodów w ścisłym centrum, poprawi estetykę i ułatwi poruszanie się pieszym w centrum a także zapewni dodatkowy dopływ pieniędzy do kasy miasta. Ograniczanie ruchu samochodów w ścisłym centrum to normalna kolej rzeczy. W większych miastach na zachodzie wprowadza się zakazy wjazdu samochodów do centrum.

[size="3"]Jednak równocześnie z wprowadzeniem opłat za parkowanie w centrum, ZTM powinien wprowadzić specjalny bilet autobusowy, umożliwiający poruszanie się autobusem komunikacji miejskiej po terenie strefy płatnego parkowania za mniejsze pieniądze, aby zachęcić kierowców do przesiadania się do autobusów i zrekompensować im czas i pieniądze, które będą tracić na tym, ze pozostawią samochód dalej od centrum. Taki bilet powinien kosztować ok 50 gr[/size].
Płatna strefa parkowania w centrum to bardzo dobry pomysł - ograniczy liczbę samochodów w ścisłym centrum, poprawi estetykę i ułatwi poruszanie się pieszym w centrum a także zapewni dodatkowy dopływ pieniędzy do kasy miasta. Ograniczanie ruchu samochodów w ścisłym centrum to normalna kolej rzeczy. W większych miastach na zachodzie wprowadza się zakazy wjazdu samochodów do centrum.

[size="3"]Jednak równocześnie z wprowadzeniem opłat za parkowanie w centrum, ZTM powinien wprowadzić specjalny bilet autobusowy, umo... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 63

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 0

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 3 2

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe
22 lipca 2018, 9:45

Premiera książki o komunikacji publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim. Wycieczki autobusowe 1 0

Autobusy – Jelcz 120M i Jelcz M11 przyjadą w niedzielę z Lublina do Kraśnika. Podczas przejazdów będzie można posłuchać o historii komunikacji w Kraśniku i ważnych dla niej miejscach. O tym wszystkim będzie opowiadać Maksym Bratko, autor książki „Historia Komunikacji Publicznej w Kraśniku i powiecie kraśnickim”, której premierę zaplanowano na niedzielę.

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku

Lublin: Do końca wakacji ruch wahadłowy na tej ulicy. Utrudnienia od poniedziałku 10 7

Od poniedziałku aż do końca wakacji na ul. Nowy Świat obowiązywać będzie ruch wahadłowy. Drogowcy zabierają się tutaj za przebudowę kanalizacji deszczowej. Skrót z Bronowic na Czuby coraz bardziej przypomina tor przeszkód.

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny

Potrącenie pieszego. Utrudnienia na ul. Choiny 0 6

Utrudnienia na ul. Choiny w Lublinie. Jak informuje nasz Czytelnik Paweł doszło do potrącenia pieszego na przejściu.

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb

II Festiwal w Krainie Lubelskich Ryb 0

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce
wizualizacje
galeria

Był Zielony Rynek, a będą apartamenty. Zmiany na zamojskiej starówce 11 3

43 apartamenty, parking podziemny, lokale usługowe i przede wszystkim przepiękny widok z okien – tak najkrócej opisać można „Apartamenty Bazyliańska 1”. Inwestycja na Zielonym Rynku otrzymała już pozytywną opinię służb konserwatorskich

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami?

Rozbiórka starej altany ogrodowej - co zrobić z odpadami? 0 0

Rodzinne ogródki działkowe są charakterystycznym elementem miejskiej przestrzeni w Polsce. Przez kilka dekad korzystali z nich pracownicy dużych zakładów oraz lokatorzy spółdzielni mieszkaniowych. W ogrodach uprawiano warzywa i owoce dla swoich rodzin, gdy sklepowe półki były puste. Obecnie coraz więcej ogrodów jest użytkowanych przez młodych ludzi, którzy stawiają nową, typowo rekreacyjną architekturę ogrodową. Co zrobić z odpadami z rozbiórki altany?

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu
Magazyn
galeria

Ks. Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu. Specjalista od crowdfundingu i fundraisingu 0 0

Dziś rocznica urodzin księdza Ignacego Kłopotowskiego. Był związany z Lublinem ponad 20 lat. Pomagał wykluczonym. Mając ich sporo pod opieką, był specjalistą crowdfundingu i nie był mu obcy fundraising. Z konieczności propagował i stosował idee zero waste. Twórca konsorcjum wydawniczego, publicysta wykorzystujący mechanizmy marketingu i public relations. Co w tym niezwykłego? Błogosławiony ksiądz Ignacy Kłopotowski urodził się 152 lata temu.

Turniej Purpurowej Róży

Turniej Purpurowej Róży 0 0

Waleczni wojownicy z Magicznych Ogrodów ogłaszają turniej, który ma rozstrzygnąć, która armia jest najsprawniejsza! Czy to zaszczytne miano przypadnie wojownikom dowodzonym przez Thoroda Raptora, czy może Bestiom Araga?

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt
21 lipca 2018, 20:00

IV NightSkating Lublin 2018: Rolkarze dla zwierząt 1 0

Co Gdzie Kiedy. Fani rolek i wrotek ponownie wyjadą w nocy na ulice miasta. Kolejną edycję NightSkating Lublin zaplanowano na sobotę. Tym razem przejażdżka będzie połączona z akcją charytatywną.

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka
22 lipca 2018, 12:00

Turniej Neuroshimy Hex w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. W niedzielę, 22 lipca o godz. 12 w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się turniej eliminacyjny do Mistrzostw Polski 2018 w grze planszowej Neuroshima Hex. Chętni mogą zapisywać się do udziału od godz. 11.30 na miejscu.

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście

Przez pół roku jej rodzina ma wstęp do Aqua Lublin za darmo. Pani Anna miała szczęście 38 4

Milionowym klientem pochwalił się dzisiaj kompleks pływacki Aqua Lublin przy Al. Zygmuntowskich. Pani Anna, która miała to szczęście, dostała rodzinny karnet do Aqua Lublin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.