Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

15 grudnia 2016 r.
20:12

Stworzył piramidę finansową, ma zwrócić 3 mln zł. W sprawę zamieszany agent CBA z Lublina

0 12 A A

Ponad trzy lata więzienia i obowiązek zwrotu ponad 3 mln zł. To kara dla Przemysława S. oskarżonego o masowe oszustwa. Interesy z mężczyzną robił m.in. agent CBA z Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wyrok w tej sprawie zapadł właśnie w Sądzie Okręgowym w Lublinie. Przemysław S. ma spędzić za kratami 3 lata i trzy miesiące. Sąd nakazał mu również naprawienie szkód. Musi więc zwrócić wyłudzone pieniądze.

Z aktu oskarżenia wynika, że mężczyzna oszukał 56 osób na ponad 3,5 mln zł. Według śledczych Przemysław S. stworzył rodzaj piramidy finansowej. Podawał się m.in. za pośrednika, handlującego skórami dla jednej z dużych firm obuwniczych. Brał od ludzi pieniądze w ramach tzw. pożyczek inwestycyjnych. W zamian obiecywał atrakcyjne odsetki, np. 10 proc. miesięcznie.

Wśród pokrzywdzonych w procesie Przemysława S. byli Adam M.* – funkcjonariusz lubelskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Paweł K. * – przedsiębiorca z Lublina i dawny przyjaciel agenta. Powierzył Adamowi M. blisko pół miliona złotych. W zamian miał otrzymywać odsetki rzędu 3 proc. miesięcznie.


Pierwsze fundusze przekazał w 2012 r. Przedsiębiorca twierdzi, że pożyczał pieniądze bezpośrednio agentowi CBA. Początkowo nie wiedział, do kogo trafią fundusze i czy jego przyjaciel zarobi na pośrednictwie. Zmienił nastawienie, kiedy agent chciał pożyczyć 270 tys. zł.

– Wtedy zacząłem dopytywać, na czym właściwie polega ten interes – wyjaśnia Paweł K. – Powiedział, że ma kolegę, który handluje skórami. Przyjechał do mnie razem z nim, Przemysławem S. On głównie potwierdzał to, co mówił Adam.

Przedsiębiorca dał się namówić. W sumie zainwestował 450 tys. zł. Dostał ponad 100 tys. zł odsetek, ale kapitału nie odzyskał. Przemysław S. trafił bowiem pod lupę prokuratury, a później przed sąd.

Według przedsiębiorcy, jego przyjaciel z CBA aktywnie współpracował ze skazanym właśnie oszustem. Paweł K. zawiadomił więc prokuraturę. Oprócz wyłudzenia zarzucił agentowi m.in., że ten nakłaniał go do składania fałszywych zeznań.

– Mówił, że jak powiem prawdę o jego interesach z S., to on straci pracę i emeryturę – wspomina Paweł K.

Rozmowę zarejestrowała kamera monitoringu w jego firmie. Nagranie trafiło do prokuratury. Śledczy umorzyli wątek dotyczący oszustwa. Nie dowiedli, by Adam M. brał pieniądze w złej wierze. Nadal wyjaśniana jest sprawa nakłaniania do składania fałszywych zeznań. Postępowanie w tej sprawie prowadzi bialski oddział Prokuratury Okręgowej w Lublinie.

W dotychczasowych zeznaniach Adam M. tłumaczył, że pełnił jedynie rolę „kuriera”. Przeczą temu ustalenia śledczych. – Jego rola nie ograniczała się, jak sam to przedstawił, do przekazywania lub odbierania pieniędzy – ocenił prokurator.

Funkcjonariusz CBA nie może prowadzić działalności zarobkowej. Tymczasem Adam M. inkasował prowizje. Mają o tym świadczyć m.in. relacje Przemysława S. Jednym z dowodów jest też odręczna notatka z kwotami, procentami oraz inicjałami wierzycieli. Miał ją sporządzić właśnie Adam M. – On na tym doskonale zarabiał. Brał od S. po 10 proc. miesięcznie, a mi wypłacał 3 proc. – dodaje Paweł K. 

W ubiegłym tygodniu zapytaliśmy Centralne Biuro Antykorupcyjne, czy wiedziało o kłopotach swojego funkcjonariusza. Do tej pory czekamy na odpowiedź. Wyrok w sprawie Przemysława S. nie jest prawomocny.

• dane zmienione

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 16 grudnia 2017 o 10:40
0
Znam identycznego gościa w Ciechanowie ale jemu prokuratura i sąd nic nie zrobili. Szukam kontaktu do ludzi, którzy wsadzili tego Sz. żeby pomogli oszukanym w Ciechanowie. Mail: lukaszszulcx@wp.pl
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 09:05
0
Słuchajcie, uważajcie na tego gościa...udaje miłego, wspaniałego, oddanego kolegę. Jak już wzbudzi w kimś zaufanie (Bójcie się Boga, aby jemu zaufać!!!) to się zaczyna...chęć wsparcia, pomocy finansowej, zapewnia że inwestuje pieniądze a to na rynku nieruchomości, a to kasyna, auta. Gwarantuje wysokie zyski z odsetek miesięcznych pod warunkiem, że "zainwestujesz". Jeśli zaufacie temu człowiekowi, albo jego żonie Kasi Szeląg czy komukolwiek z jego szemranej rodziny to zapewniam, że nigdy na oczy już nie zobaczycie swoich własnych, niejednokrotnie jedynych oszczędności życia!!! Tak oszukał mnie "przyjaciela", tak oszukał dziesiątki innych osób w woj.mazowieckim, teraz podobno grasuje na Pomorzu, kto wie gdzie jeszcze... strzeżcie się!!!
Słuchajcie, uważajcie na tego gościa...udaje miłego, wspaniałego, oddanego kolegę. Jak już wzbudzi w kimś zaufanie (Bójcie się Boga, aby jemu zaufać!!!) to się zaczyna...chęć wsparcia, pomocy finansowej, zapewnia że inwestuje pieniądze a to na rynku nieruchomości, a to kasyna, auta. Gwarantuje wysokie zyski z odsetek miesięcznych pod warunkiem, że "zainwestujesz". Jeśli zaufacie temu człowiekowi, albo jego żonie Kasi Szeląg czy komukolwiek z jego szemranej rodziny to zapewniam, że nigdy na oczy już nie zobaczycie swoich własnych, n... rozwiń
Avatar
Gość / 16 grudnia 2016 o 11:52
0
Ciekawe tylko skąd tzw.przedsiębiorca P.K miał takie pieniądze, bo o sporych sumach tu mowa.....???
Avatar
lolo / 16 grudnia 2016 o 11:43
0
to jakiś cienki bolek tylko 3 miliony ale ile szumu, 
Avatar
Gość / 16 grudnia 2016 o 06:43
0
CBA POLICJA to zawody zaufania tam pracują sami czyści jak łza. Niemożliwe aby współpracowali z przestępcami
Avatar
Gość / 16 grudnia 2016 o 02:33
0
już odda,żebyście się nie zdziwili
Avatar
Gość / 15 grudnia 2016 o 22:21
0
agent CBA i jest OK.
Avatar
sąsiad / 15 grudnia 2016 o 21:36
0
użytkownik niezarejestrowany napisał:
a ja myślałem że biorą się za piramidę finansową jaka stworzyli założyciele andromeda w lublinie
tych cwaniaków juz opisali, ale działają podobno nadal tylko pod inna nazwą:\*********.pl/wiadomosci/lublin/art/9381162,lubelscy-brokerzy-chcieli-zarobic-bez-zezwolenia-zaplaca-120-tys-zl-grzywny,id,t.html
Avatar
Gość / 15 grudnia 2016 o 21:31
0
a ja myślałem że biorą się za piramidę finansową jaka stworzyli założyciele ANDROMEDA w Lublinie
Avatar
anna / 15 grudnia 2016 o 21:25
0
"Przemysław S. ma spędzić za kratami 3 lata i trzy miesiące. Sąd nakazał mu również naprawienie szkód. Musi więc zwrócić wyłudzone pieniądze" .... on raczej nie po to idzie do więzienia na ledwo 3 lata (pewnie wyjdzie wcześniej) żeby potem oddać te 3,5 miliona PLN poszkodowanym.
Avatar
Gość / 16 grudnia 2017 o 10:40
0
Znam identycznego gościa w Ciechanowie ale jemu prokuratura i sąd nic nie zrobili. Szukam kontaktu do ludzi, którzy wsadzili tego Sz. żeby pomogli oszukanym w Ciechanowie. Mail: lukaszszulcx@wp.pl
Avatar
Gość / 14 sierpnia 2017 o 09:05
0
Słuchajcie, uważajcie na tego gościa...udaje miłego, wspaniałego, oddanego kolegę. Jak już wzbudzi w kimś zaufanie (Bójcie się Boga, aby jemu zaufać!!!) to się zaczyna...chęć wsparcia, pomocy finansowej, zapewnia że inwestuje pieniądze a to na rynku nieruchomości, a to kasyna, auta. Gwarantuje wysokie zyski z odsetek miesięcznych pod warunkiem, że "zainwestujesz". Jeśli zaufacie temu człowiekowi, albo jego żonie Kasi Szeląg czy komukolwiek z jego szemranej rodziny to zapewniam, że nigdy na oczy już nie zobaczycie swoich własnych, niejednokrotnie jedynych oszczędności życia!!! Tak oszukał mnie "przyjaciela", tak oszukał dziesiątki innych osób w woj.mazowieckim, teraz podobno grasuje na Pomorzu, kto wie gdzie jeszcze... strzeżcie się!!!
Słuchajcie, uważajcie na tego gościa...udaje miłego, wspaniałego, oddanego kolegę. Jak już wzbudzi w kimś zaufanie (Bójcie się Boga, aby jemu zaufać!!!) to się zaczyna...chęć wsparcia, pomocy finansowej, zapewnia że inwestuje pieniądze a to na rynku nieruchomości, a to kasyna, auta. Gwarantuje wysokie zyski z odsetek miesięcznych pod warunkiem, że "zainwestujesz". Jeśli zaufacie temu człowiekowi, albo jego żonie Kasi Szeląg czy komukolwiek z jego szemranej rodziny to zapewniam, że nigdy na oczy już nie zobaczycie swoich własnych, n... rozwiń
Avatar
Gość / 16 grudnia 2016 o 11:52
0
Ciekawe tylko skąd tzw.przedsiębiorca P.K miał takie pieniądze, bo o sporych sumach tu mowa.....???
Avatar
lolo / 16 grudnia 2016 o 11:43
0
to jakiś cienki bolek tylko 3 miliony ale ile szumu, 
Avatar
Gość / 16 grudnia 2016 o 06:43
0
CBA POLICJA to zawody zaufania tam pracują sami czyści jak łza. Niemożliwe aby współpracowali z przestępcami
Avatar
Gość / 16 grudnia 2016 o 02:33
0
już odda,żebyście się nie zdziwili
Avatar
Gość / 15 grudnia 2016 o 22:21
0
agent CBA i jest OK.
Avatar
sąsiad / 15 grudnia 2016 o 21:36
0
użytkownik niezarejestrowany napisał:
a ja myślałem że biorą się za piramidę finansową jaka stworzyli założyciele andromeda w lublinie
tych cwaniaków juz opisali, ale działają podobno nadal tylko pod inna nazwą:\*********.pl/wiadomosci/lublin/art/9381162,lubelscy-brokerzy-chcieli-zarobic-bez-zezwolenia-zaplaca-120-tys-zl-grzywny,id,t.html
Avatar
Gość / 15 grudnia 2016 o 21:31
0
a ja myślałem że biorą się za piramidę finansową jaka stworzyli założyciele ANDROMEDA w Lublinie
Avatar
anna / 15 grudnia 2016 o 21:25
0
"Przemysław S. ma spędzić za kratami 3 lata i trzy miesiące. Sąd nakazał mu również naprawienie szkód. Musi więc zwrócić wyłudzone pieniądze" .... on raczej nie po to idzie do więzienia na ledwo 3 lata (pewnie wyjdzie wcześniej) żeby potem oddać te 3,5 miliona PLN poszkodowanym.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wraca Puławskie Kino Samochodowe
27 lipca 2018, 0:00

Wraca Puławskie Kino Samochodowe 7 0

Co Gdzie Kiedy. Gratka dla miłośników kina w Puławach. W dniach 27-29 lipca odbędzie się kolejna już edycja Puławskiego Kina Samochodowego, nawiązującego do amerykańskiej tradycji seansów.

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia

94 PZLA MP. Podsumowanie drugiego dnia 0 0

Małgorzata Hołub-Kowalik i Karol Zalewski złotymi medalistami w biegu na 400 metrów. To dość spora niespodzianka bo za faworytów w obu przypadkach uchodzili inni uczestnicy finału

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia]
galeria
film

Tłumy na koncercie Siła Kobiet na pl. Zamkowym w Lublinie [zdjęcia] 71 11

W Lublinie trwa koncert Siła Kobiet. Na scenie występują: Paulina Przybysz, Monika Brodka, Katarzyna Nosowska i Kayah. Na plac Zamkowy przyszły tłumy

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje
kraj
film

Wjechał samochodem w rowerzystki. 13-latka nie żyje 4 2

Radomyśl (woj. wielkopolskie). Na trasie Wschowa-Radomyśl samochód osobowy uderzył w dwie nastolatki jadące na rowerach. Młodsza z dziewcząt, 13-latka, zginęła na miejscu. Jej rok starsza koleżanka została przewieziona do szpitala. Przyczyny wypadku bada prokuratura.

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek
2 sierpnia 2018, 17:00

Lato na Placu Litewskim: Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek 2 0

Co Gdzie Kiedy. Popularny spektakl Centrum Kultury - Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek będzie można zobaczyć bezpłatnie w ramach wakacyjnego projektu Lato na Placu Litewskim. Pokaz odbędzie się dwukrotnie - w czwartek, 2 sierpnia i piątek, 3 sierpnia o godz. 17 przy pomniku Unii Lubelskiej.

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić?
galeria

Carnaval Sztukmistrzów 2018: Kto wystąpi? Czego nie przegapić? 20 2

Żeby obejrzeć wszystkie występy, najlepiej zacząć w czwartek. Dlatego już dziś przedstawiamy program festiwalu, choć najwięcej spektakli będzie dopiero za tydzień. Jak zwykle warto zarezerwować dużo czasu, dobrze zaplanować dzień i zatroszczyć się o wygodne obuwie

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle!
film

Skoki Narciarskie. Polska deklasuje rywali w Wiśle! 0 0

Podczas inauguracyjnego konkursu Letniego Grand Prix 2018 na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle reprezentacja Polski zajęła pierwsze miejsce osiągając rekordową przewagę 71,3 punktu nad drugimi w klasyfikacji Niemcami. Trzecie miejsce przypadło Norwegom

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty

Gryf Wejherowo - Górnik Łęczna 2:2. Odrobili dwie bramki straty 15 2

Przebudowany po drugim spadku z rzędu zespół z Łęcznej w pierwszym meczu nowego sezonu wywalczył punkt w Wejherowie chociaż po niespełna pół godzinie gry przegrywał 0:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2

Tomasovia pokonała Stal Kraśnik 4:2 3 0

Po sparingu Stali z Tomasovią zdecydowanie lepsze humory panują w obozie czwartoligowca. Drużyna Pawła Babiarza ograła beniaminka III ligi 4:2

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć w finale biegu na 200 metrów 2 2

Zawodnik Agrosu Zamość w piątek został mistrzem Polski w biegu na 100 metrów, a w sobotę zapewnił sobie awans do finałowego biegu na dwa razy dłuższym dystansie.

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę?

Jak przygotować się do wyjazdu do pracy za granicę? 0 4

Pierwszy wyjazd do pracy za granicą może wiązać się z dużym stresem. Podpowiadamy, jak się do niego przygotować, by uniknąć niepotrzebnych nerwów.

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0

Orlęta Spomlek rozbiły Włodawiankę 7:0 0 4

Piłkarze Rafała Borysiuka ostro postrzelali przy okazji sobotniego meczu kontrolnego z Włodawianką. Zawody zakończyły się zwycięstwem trzecioligowca 7:0. Rywale pod okiem Marka Droba ćwiczą jednak dopiero od tygodnia i tak naprawdę budują nową drużynę

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia
28 lipca 2018, 0:00

Botaniczna Piątka w Lublinie - edycja letnia 1 0

Co Gdzie Kiedy. 28 lipca odbędzie się pierwsza w historii letnia edycja Botanicznej Piątki na terenie Ogrodu Botanicznego UMCS w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!