Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

21 kwietnia 2013 r.
20:03
Edytuj ten wpis

Szpital chce lądowiska. Mieszkańcy protestują: "To ogromny hałas!"

0 47 A A
– Lądowisko oznacza ogromny hałas – mówi Joanna Wojciechowska, mieszkanka budynku sąsiadującego ze s
– Lądowisko oznacza ogromny hałas – mówi Joanna Wojciechowska, mieszkanka budynku sąsiadującego ze s

– Będziemy tu mieszkać jak w studni, a kiedy przyleci śmigłowiec, wszystko będzie się trzęsło – skarżą się mieszkańcy ul. Rayskiego. Tuż obok szpital wojskowy chce postawić nowy budynek z lądowiskiem na dachu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Centralny Blok Operacyjny” (tak nazywa się nowa inwestycja) będzie zajmował część ogrodu za obecnym budynkiem 1 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką SPZOZ przy Al. Racławickich.

Oprócz bloku operacyjnego, znajdą się tutaj pomieszczenia centralnej sterylizacji, oddziału chirurgii, oddziału intensywnej terapii, szpitalnego oddziału ratunkowego z izbą przyjęć, a także apteka oraz zakład patomorfologii i bakteriologii. Powstanie też łącznik, którym będzie można przejść do głównego budynku szpitala. Natomiast na dachu ma powstać lądowisko dla śmigłowców.

Inwestycja jest dopiero na etapie projektowania. Niedawno dowiedzieli się o niej mieszkańcy ul. Rayskiego. To ślepa uliczka sąsiadująca z terenem szpitala, właśnie od strony ogrodu.

Najbliżej szpitalnego ogrodzenia jest niewysoki, trzypiętrowy blok przy ul. Rayskiego 4. Jego mieszkańcy wyliczają, że budynek z lądowiskiem stanie zaledwie 16 metrów od ich okien, a wysokością przerośnie ich blok.

– Nowe, czterokondygnacyjne skrzydło szpitala, zasłoni nasz budynek i będziemy tu żyć jak w studni, bez światła! I tak parter naszego budynku jest niżej niż teren szpitala – tłumaczy Eliza Kowalewska, mieszkanka bloku. – Na pewno na budynku będą wentylatory, a to oznacza ciągły szum. Do tego hałas śmigłowców. Kiedy będą lądować, wszystko się będzie trzęsło, a nasz budynek powstał na początku lat sześćdziesiątych!

Inni podkreślają, że szpitalna inwestycja oznacza wycinkę starych drzew. – Szkoda tego pięknego ogrodu. Te drzewa prawdopodobnie znikną – mówi Joanna Wojciechowska z ul. Rayskiego 4. – Może teraz nie wygląda to najlepiej, ale kiedy wszystko się zazieleni, ogród jest przepiękny.

– Kiedy kupowaliśmy tutaj mieszkania, nikt nie był w stanie przewidzieć, że szpital będzie tutaj budował takie rzeczy – mówi Kowalewska. – To, że jest to teren szpitala wojskowego, to nie znaczy, że można tu robić wszystko.

Mieszkańcy podkreślają, że teren szpitala jest duży i inwestycja mogłaby z powodzeniem stanąć o wiele dalej od ich okien. – Słyszeliśmy, że pierwotnie nowy budynek miał powstać od strony hotelu, ale to wymagałoby przenoszenia instalacji pod ziemią i powodowałoby dodatkowe koszty – mówi Kowalewska. – Ale to chyba nie byłaby za wysoka cena za spokój osób, które tu mieszkają.

"Centralny Blok Operacyjny” będzie kosztował ok. 40 mln zł. Jak poinformował nas szpital, planowany termin realizacji inwestycji to 2016 r.

W piątek rozmawialiśmy na ten temat z płk. Zbigniewem Kędzierskim, komendantem szpitala. Jak podkreślał, nad projektem pracują teraz fachowcy i to oni mają zadbać, żeby spełniał wszystkie wymogi, również te dotyczące dobrego sąsiedztwa.

Do sprawy wrócimy.

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lena / 9 maja 2013 o 14:47
0
[quote name='pasterz' timestamp='1367421713' post='764845']
Entelegencja z Rayskiego niewiele różni się od przemadrzałego chłopstwa, któremu szum elektrowni wiatrowych zmniejszyszy "niosność kur i dojność krów.
[/quote]

A ty człowieku znasz wszystkich z tej ulicy mieszkańców i dlatego się wypowiadasz? Spójrz na siebie. A najlepiej udostępnij swoje podwórko na lądowisko. Też się przyda.
Avatar
Gość / 2 maja 2013 o 22:45
0
Ty jesteś taka drugą Edith Foklatko, Fotklatko itp. bardzo mądrze piszesz.
Avatar
as / 2 maja 2013 o 22:42
0
Bardzo mądra myśl Folkatko mała polaczko!
Avatar
pasterz / 1 maja 2013 o 17:21
0
Entelegencja z Rayskiego niewiele różni się od przemadrzałego chłopstwa, któremu szum elektrowni wiatrowych zmniejszyszy "niosność kur i dojność krów.
Avatar
Gryz / 30 kwietnia 2013 o 11:20
0
Może ktos powinien im powiedzieć, że śmigłowiec to nie to samo, co odrzutowiec?
Avatar
Ala / 24 kwietnia 2013 o 08:31
0
Trochę przesadzone z tym lądowiskiem za oknem. Od Organowej do lądowiska jest dość duża odległość, a tutaj śmigłowiec będzie lądował 14 m od okien. Trochę ponad blok. Tak więc o czym mowa? Ludzie tu nikt nie jest przeciwny tej inwestycji, tylko zamierzenia pierwotne były trochę inne. Budowla miała być od strony hotelu MŁYN. Ale widocznie tam sobie poradzili z tym tematem.
Avatar
andy / 22 kwietnia 2013 o 09:07
0
Ważniejsze stare drzewko niż życie innego człowieka! Oto kolejny przykład katolicyzmu po polsku!!!! A gdzie miłosierdzie? WSTYD!!!!!
Avatar
miś. / 22 kwietnia 2013 o 09:04
0
Pracowałem kiedyś w szpitalu Wojskowym, i wiem coś na temat sąsiedztwa tych mieszkańców. Rzucanie jajami, pomidorami i workami z wodą w samochody stojące na parkingu przy szpitalu to było ich ulubione zajęcie. Podobno hałas i spaliny im przeszkadzały. A ruch na Racławickich? No tam raczej cicho nie jest!!! Ale stare dziady zawsze znajdą sposób żeby było o nich głośno!!! Jak się szpital nie rozbuduje to nie będzie nowych miejsc pracy a jak nie będzie pracowników to kto zarobi na ich emeryturę?
Avatar
halszka / 22 kwietnia 2013 o 09:00
0
Mieszkam przy szpitalu przy al.Kraśnickiej i jakoś nie odczuwam hałasu z tego powodu - ratowanie ludzkiego życia jest chyba ważniejsze !!!!!... co za ludzie?
Avatar
Jur. / 22 kwietnia 2013 o 08:51
0
"mnie tam żuraw rycht wystarczy, po co mi publiczne zdroje.." 40 lat minęło. Minęło?
Avatar
Lena / 9 maja 2013 o 14:47
0
[quote name='pasterz' timestamp='1367421713' post='764845']
Entelegencja z Rayskiego niewiele różni się od przemadrzałego chłopstwa, któremu szum elektrowni wiatrowych zmniejszyszy "niosność kur i dojność krów.
[/quote]

A ty człowieku znasz wszystkich z tej ulicy mieszkańców i dlatego się wypowiadasz? Spójrz na siebie. A najlepiej udostępnij swoje podwórko na lądowisko. Też się przyda.
Avatar
Gość / 2 maja 2013 o 22:45
0
Ty jesteś taka drugą Edith Foklatko, Fotklatko itp. bardzo mądrze piszesz.
Avatar
as / 2 maja 2013 o 22:42
0
Bardzo mądra myśl Folkatko mała polaczko!
Avatar
pasterz / 1 maja 2013 o 17:21
0
Entelegencja z Rayskiego niewiele różni się od przemadrzałego chłopstwa, któremu szum elektrowni wiatrowych zmniejszyszy "niosność kur i dojność krów.
Avatar
Gryz / 30 kwietnia 2013 o 11:20
0
Może ktos powinien im powiedzieć, że śmigłowiec to nie to samo, co odrzutowiec?
Avatar
Ala / 24 kwietnia 2013 o 08:31
0
Trochę przesadzone z tym lądowiskiem za oknem. Od Organowej do lądowiska jest dość duża odległość, a tutaj śmigłowiec będzie lądował 14 m od okien. Trochę ponad blok. Tak więc o czym mowa? Ludzie tu nikt nie jest przeciwny tej inwestycji, tylko zamierzenia pierwotne były trochę inne. Budowla miała być od strony hotelu MŁYN. Ale widocznie tam sobie poradzili z tym tematem.
Avatar
andy / 22 kwietnia 2013 o 09:07
0
Ważniejsze stare drzewko niż życie innego człowieka! Oto kolejny przykład katolicyzmu po polsku!!!! A gdzie miłosierdzie? WSTYD!!!!!
Avatar
miś. / 22 kwietnia 2013 o 09:04
0
Pracowałem kiedyś w szpitalu Wojskowym, i wiem coś na temat sąsiedztwa tych mieszkańców. Rzucanie jajami, pomidorami i workami z wodą w samochody stojące na parkingu przy szpitalu to było ich ulubione zajęcie. Podobno hałas i spaliny im przeszkadzały. A ruch na Racławickich? No tam raczej cicho nie jest!!! Ale stare dziady zawsze znajdą sposób żeby było o nich głośno!!! Jak się szpital nie rozbuduje to nie będzie nowych miejsc pracy a jak nie będzie pracowników to kto zarobi na ich emeryturę?
Avatar
halszka / 22 kwietnia 2013 o 09:00
0
Mieszkam przy szpitalu przy al.Kraśnickiej i jakoś nie odczuwam hałasu z tego powodu - ratowanie ludzkiego życia jest chyba ważniejsze !!!!!... co za ludzie?
Avatar
Jur. / 22 kwietnia 2013 o 08:51
0
"mnie tam żuraw rycht wystarczy, po co mi publiczne zdroje.." 40 lat minęło. Minęło?
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie

Dawali pożyczki, wyłudzali mieszkania. Proces nie ruszył, były policjant nie melduje się na komisariacie 1 1

Znów nie udało się rozpocząć procesu byłego policjanta i trzech jego kolegów oskarżonych o wyłudzenia. Panowie nie stawili się w sądzie, a były mundurowy – mimo że ma taki obowiązek – nie melduje się regularnie na komisariacie

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny?

Nie tylko policjanci chcą podwyżek. Inni mundurowi też. Ile zarabia strażnik graniczny? 8 6

Rozszerza się protest służb mundurowych. Do policjantów dołączyli strażnicy graniczni, celnicy, strażacy oraz strażnicy więzienni. – Jest bardzo mało kandydatów do służby i mnóstwo wakatów. Niewielu chce narażać zdrowie i życie za 2 tys. zł – mówi szef związków zawodowych w Straży Granicznej

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie

TBV Start szykuje się do kolejnego sezonu w elicie 1 1

Energa Basket Liga Siedemnaście klubów zgłosiło się do udziału w rozgrywkach. Komisja Weryfikacyjna PLK SA dokona wstępnej analizy dokumentacji. Zarząd PLK SA decyzję w sprawie przyznania licencji podejmie najpóźniej do 27 lipca

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy

Pijacka szarża 23-latka. Wpadł dwa razy w ciągu jednej nocy 13 9

23-latek wpadł w ręce policjantów dwa razy w ciągu jednej nocy. Najpierw po pijanemu szarżował samochodem po cudzym polu, a potem doprowadził do zderzenia z innym autem i pchał je przez ok. 200 metrów.

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują?

210 mln zł na drogi powiatowe w Lubelskiem. Gdzie wyremontują i zbudują? 9 11

120 milionów złotych na modernizację i budowę ponad 200 kilometrów dróg trafiło do wszystkich powiatów z województwa lubelskiego. Całkowita wartość inwestycji realizowanych w ramach tzw. megaprojektu drogowego wyniesie ok. 210 mln zł

Dzień z Harrym Potterem w MBP
27 lipca 2018, 11:00

Dzień z Harrym Potterem w MBP 1 0

Co Gdzie Kiedy. W piątek, 27 lipca o godz. 11 w Filii nr 26 MBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie (ul. Leonarda 18) odbędzie się Dzień z Harrym Potterem. To gratka dla wszystkich miłośników prozy J.K. Rowling.

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz

Graffiti psuje krajobraz? Rada Kultury Przestrzeni chce by je zamalować i posadzić bluszcz 42 38

Zamalowania graffiti na murach wzdłuż al. Solidarności koło skansenu i ogrodu botanicznego domaga się Rada Kultury Przestrzeni. Zamiast malowideł z zeszłorocznej imprezy Meeting of Styles wolałaby tu zieloną ścianę z bluszczu. Ratusz zapowiada jednak, że w sierpniu… powstanie tu nowe graffiti

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 2 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 2 8

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 18 5

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 2

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 151 18

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 9 2

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!