Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

1 października 2017 r.
10:04

Będzie nowa ustawa o szkolnictwie wyższym. Część szkół zniknie z rynku?

0 12 A A

Zaczynają się konsultacje projektu nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Środowisko naukowe pozytywnie ocenia część propozycji ministerialnych. Ale wprowadzenie sześciomiesięcznych praktyk i wydłużenie studiów niestacjonarnych budzą emocje. Specjaliści oceniają, że uczelnie, które nie poradzą sobie z nową regulacją, mogą zniknąć z rynku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować


Minister Jarosław Gowin zaprezentował projekt nowej ustawy o szkolnictwie wyższym. Kierowany przez niego resort pracował nad tym projektem przez ostatnie półtora roku. Zmiany odczują zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne.

Kto zda egzamin

– Część zaproponowanych rozwiązań będzie wyzwaniem dla uczelni. Dotyczy to chociażby wydłużenia studiów niestacjonarnych czy likwidacji minimum kadrowych i zastąpieniem go koniecznością realizacji co najmniej 50 proc. zajęć przez etatowych pracowników. Nie są to zmiany rewolucyjne. Jednak wiele uczelni – w szczególności niepublicznych – będzie musiało dość mocno i gruntownie przebudować sposób funkcjonowania, żeby się do nich dostosować – ocenia Arkadiusz Doczyk, dyrektor działu dydaktyki i rozwoju produktów w Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia i dodaje, że uczelnie będą musiały przykładać jeszcze większą wagę do tego, kogo zatrudniają i kogo proponują studentom do prowadzenia zajęć.

Dłużej, żeby lepiej

Problematyczne dla uczelni niepublicznych może się okazać też wydłużenie studiów niestacjonarnych. Zdaniem ekspertów część z nich może próbować obejść ten przepis.

– Idea zmiany w ustawie była taka, żeby studenci mieli dłuższy czas na nabycie tych samych umiejętności, które nabywa student studiów stacjonarnych. Wydłużenie czasu studiowania będzie zwiększało koszty. Dlatego spodziewałbym się, że część uczelni może dość nowatorsko i innowacyjnie potraktować ten obowiązek. Jestem w stanie sobie wyobrazić, że część uczelni niepublicznych będzie starała się niejako ominąć ten przepis i nie dokona jakichkolwiek zmian w programie, tylko rozłoży w dłuższym czasie tę samą liczbę zjazdów – mówi Arkadiusz Doczyk. – Także sześciomiesięczne praktyki będą ogromnym wyzwaniem dla uczelni publicznych i niepublicznych, ponieważ jest to wydłużenie praktyk jeszcze raz w stosunku do tego, co obowiązuje dzisiaj.

Wrócą wstępne?

Wśród najważniejszych propozycji tzw. ustawy 2.0. jest m.in. poszerzenie autonomii uczelni wyższych, podzielenie ich na akademickie i zawodowe, przywrócenie egzaminów wstępnych na studia oraz stworzenie nowego modelu kształcenia doktorantów. Ustawa ma uprościć i zmniejszyć liczbę przepisów i rozporządzeń, integrując w całość dotychczas obowiązujące prawo o szkolnictwie wyższym, o stopniach i tytule naukowym oraz ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Najbliższe miesiące MNiSW poświęci na konsultacje projektu. Zgodnie z harmonogramem resortu reforma ma wejść w życie w 2018 roku.

Rewolucja systematyczna

– Ten projekt ustawy i sposób jej procedowania jest odmienny od dotychczasowych. Proces konsultacji trwał wiele miesięcy, także najbliższe miesiące będą poświęcone konsultacjom społecznym. W tej ustawie nowością jest to, że okres wdrożenia nowych przepisów jest rozciągnięty na blisko 10 lat, a rewolucyjne zmiany mają wchodzić stopniowo tak, aby uczelnie miały czas na dostosowanie się do zaproponowanych przepisów – zauważa Arkadiusz Doczyk.

W ministerialnym projekcie przewidziano katalog kar dla uczelni – w szczególności tych, które kształcą odpłatnie – za nieprzestrzeganie nowych przepisów. Ministerstwo będzie mogło nałożyć taką karę również wtedy, kiedy uczelnia nie wyda dyplomów w terminie.

Doktorzy do szkoły

Zdaniem eksperta prawdziwie rewolucyjne zmiany resort szykuje w obszarze nauki. Zawarte w projekcie ustawy 2.0 propozycje zakładają m.in. wprowadzenie nowego modelu kształcenia doktorantów i likwidację niestacjonarnych studiów doktoranckich, które zostaną zastąpione przez szkoły doktorskie. Wprowadzony ma też zostać powszechny system stypendialny dla doktorantów. Nowa ustawa zniesie też obowiązek habilitacji i wprowadzi duże zmiany w systemie ewaluacji jednostek naukowych.

– W obszarze nauki nastąpi dość duża rewolucja ze względu na to, że wprowadza się zarówno nową kategorię naukową, jak i nowy sposób ewaluacji działalności naukowej na uczelni. To jest rzeczywiście ogromna zmiana w stosunku do dotychczasowego sposobu funkcjonowania nauki – ocenia dyrektor działu dydaktyki i rozwoju produktów w Centrum Rozwoju Szkół Wyższych TEB Akademia.
(oprac. na podstawie Newseria.pl)

Komentarze 12

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 22:15
0
Poszerzenie autonomii hahaha :-D Niech żyje samowolka i kolesiostwo. Pierwsza patologia uczelni wyższych wskazywana przez każdego.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 18:36
0
Boszsz, co za nieuk to pisał... Ani nie "wprowadza egzaminów wstępnych", ani nie "znosi habilitacji". Daje prawo (!) zorganizowania egzaminów, jeśli władze uczelni tak zechcą i dają możliwość kariery bez habilitacji, tej jednak nie znosząc. Ale to bez znaczenia, bo ustawa ta nie wejdzie w życie.
Avatar
wykładowca / 1 października 2017 o 17:04
0
Analizując twarze i zachowanie  niektórych osób na wykładach człowiek ma wrażenie, że ma do czynienia z osobami upośledzonymi w stopniu co najmniej lekkim,nie ze studentami.
Avatar
Heniu / 1 października 2017 o 16:53
0
30 lat temu tytuł technika więcej znaczył niż dzisiaj inżynier.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 16:51
0
przyjmują na studia debili którzy uczą się tylko na pamięć, zero logicznego myślenia. nie potrafią przepisów i wiedzy zdobytej na studiach zastosować w praktyce. zresztą pamięć też bardzo krótka. po 2, 3 miesiącach nic z tego nie pamiętają. zresztą poziom wiedzy ogólnej też bardzo niski. za***yłbyś (znienacka) sprawdzianem z biologii z 5 klasy z fizyki 6 klasy, z chemii z 7 w większości przypadków byłaby pała. tytułów lektur i o czym były też większość nie pamięta.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 16:45
0
Za mało praktyki na uczelniach. Np. takie prawo powinno zostać podzielone na studia 2 stopniowe (licencjat+magister), a później aplikacja nie pod nadzorem korporacji, ale realizowana w ramach wyższej uczelni.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 16:42
0
Najlepsze są bandy studentów CHWDP i JP na 100%. Zjedzie to bydło do Lublina na początku października i demoluje miasto ,bije i zaczepia ludzi. Imprezy w mieszkaniach są najmniejszą formą dolegliwości.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 16:37
0
Egzamin państwowy na zakończenie studiów zamiast pracy magisterskiej taki sam jak zdają lekarze bądź prawnicy po aplikacji. I jeszcze jedno zdany końcowy egzamin warunkuje jakie masz wykształcenie. Zdana matura na zakończenie liceum średnie , zdany egzamin na zakończenie szkoły zawodowej zawodowe, zdana matura i egzamin zawodowy na zakończenie technikum średnie techniczne (sama matura średnie), a zdany egzamin na zakończenie studiów dopiero wyższe. Odswiew byłby ale warto 20% (zamiast 50%) osób z wyższym wykształceniem w zupełności wystarczy później taki teoretyczny magister marudzi że zajmuje się układaniem kostki brukowej i ZARZUCA MI, że to, że ja wykonuję pracę biurową (nie fizyczną) zawdzięczam układom, znajomościom a nie temu, że byłem może lepszy, może bardziej przykładałem się do nauki na studiach. Nie dopuszcza do siebie myśli, że jest gorszy i pewnie uważa że reprezentuje taki sam poziom jak inteligencja przedwojenna.
Egzamin państwowy na zakończenie studiów zamiast pracy magisterskiej taki sam jak zdają lekarze bądź prawnicy po aplikacji. I jeszcze jedno zdany końcowy egzamin warunkuje jakie masz wykształcenie. Zdana matura na zakończenie liceum średnie , zdany egzamin na zakończenie szkoły zawodowej zawodowe, zdana matura i egzamin zawodowy na zakończenie technikum średnie techniczne (sama matura średnie), a zdany egzamin na zakończenie studiów dopiero wyższe. Odswiew byłby ale warto 20% (zamiast 50%) osób z wyższym wykształceniem w zupełności wysta... rozwiń
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 16:25
0
Przed wszystkim to zlikwidować te wszystkie pseudo "uczelnie" w Zamościu, Jarosławiu, Chełmie, Białej Podl oraz 80% szkół prywatnych. W czasach niżu demograficznego, gdy ledwie zdana matura wystarczy by móc studiować szkoły takie nie mają żadnego uzasadnienia. To jedno. Drugie studia zaoczne. Też zlikwidować albo znacznie ograniczyć. Osoby urodzone w latach 60tych i 70tych, które po maturze poszły do pracy biurowej i żeby zachować swoje dotychczasowe stanowisko musiały uzupełnić wykształcenie dawno to już zrobiły. Studiowanie zaoczne młodemu człowiekowi się kompletnie nie kalkuluje bo po 1-wsze cała wyłata idzie na czesne i opłacenie mieszkania (jeśli student zamiejscowy). Więc jeśli młody człowiek decyduje się na studia zaoczne to dlatego, że uważa że są łatwiejsze. To jedno. Drugie to to, że w dzisiejszych czasach kiedy tylu ludzi kończy studia o jakiejkolwiek pracy biurowej bądź stażu np. w księgowości po samej maturze można zapomnieć. Jedyne co zostaje to praca w sklepie albo inna praca fizyczna, więc tego typu "praca" mało koresponduje z zajęciem jakim miałby się zajmować w przyszłości i ma mały związek z praktyką. Zostawić ewentualnie możliwość kształcenia się na studiach zaocznych po licencjacie wtedy np. zostają tylko dwa lata do magistra i można się starać o jakieś praktyki w urzędzie, wolontariat albo inny staż.
Przed wszystkim to zlikwidować te wszystkie pseudo "uczelnie" w Zamościu, Jarosławiu, Chełmie, Białej Podl oraz 80% szkół prywatnych. W czasach niżu demograficznego, gdy ledwie zdana matura wystarczy by móc studiować szkoły takie nie mają żadnego uzasadnienia. To jedno. Drugie studia zaoczne. Też zlikwidować albo znacznie ograniczyć. Osoby urodzone w latach 60tych i 70tych, które po maturze poszły do pracy biurowej i żeby zachować swoje dotychczasowe stanowisko musiały uzupełnić wykształcenie dawno to już zrobiły. Studiowanie zao... rozwiń
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 14:31
0
Ups... pejzaż...i właśnie o tym piszę. Po studiach nie potrafimy nawet poprawnie po polsku pisać.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 22:15
0
Poszerzenie autonomii hahaha :-D Niech żyje samowolka i kolesiostwo. Pierwsza patologia uczelni wyższych wskazywana przez każdego.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 18:36
0
Boszsz, co za nieuk to pisał... Ani nie "wprowadza egzaminów wstępnych", ani nie "znosi habilitacji". Daje prawo (!) zorganizowania egzaminów, jeśli władze uczelni tak zechcą i dają możliwość kariery bez habilitacji, tej jednak nie znosząc. Ale to bez znaczenia, bo ustawa ta nie wejdzie w życie.
Avatar
wykładowca / 1 października 2017 o 17:04
0
Analizując twarze i zachowanie  niektórych osób na wykładach człowiek ma wrażenie, że ma do czynienia z osobami upośledzonymi w stopniu co najmniej lekkim,nie ze studentami.
Avatar
Heniu / 1 października 2017 o 16:53
0
30 lat temu tytuł technika więcej znaczył niż dzisiaj inżynier.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 16:51
0
przyjmują na studia debili którzy uczą się tylko na pamięć, zero logicznego myślenia. nie potrafią przepisów i wiedzy zdobytej na studiach zastosować w praktyce. zresztą pamięć też bardzo krótka. po 2, 3 miesiącach nic z tego nie pamiętają. zresztą poziom wiedzy ogólnej też bardzo niski. za***yłbyś (znienacka) sprawdzianem z biologii z 5 klasy z fizyki 6 klasy, z chemii z 7 w większości przypadków byłaby pała. tytułów lektur i o czym były też większość nie pamięta.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 16:45
0
Za mało praktyki na uczelniach. Np. takie prawo powinno zostać podzielone na studia 2 stopniowe (licencjat+magister), a później aplikacja nie pod nadzorem korporacji, ale realizowana w ramach wyższej uczelni.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 16:42
0
Najlepsze są bandy studentów CHWDP i JP na 100%. Zjedzie to bydło do Lublina na początku października i demoluje miasto ,bije i zaczepia ludzi. Imprezy w mieszkaniach są najmniejszą formą dolegliwości.
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 16:37
0
Egzamin państwowy na zakończenie studiów zamiast pracy magisterskiej taki sam jak zdają lekarze bądź prawnicy po aplikacji. I jeszcze jedno zdany końcowy egzamin warunkuje jakie masz wykształcenie. Zdana matura na zakończenie liceum średnie , zdany egzamin na zakończenie szkoły zawodowej zawodowe, zdana matura i egzamin zawodowy na zakończenie technikum średnie techniczne (sama matura średnie), a zdany egzamin na zakończenie studiów dopiero wyższe. Odswiew byłby ale warto 20% (zamiast 50%) osób z wyższym wykształceniem w zupełności wystarczy później taki teoretyczny magister marudzi że zajmuje się układaniem kostki brukowej i ZARZUCA MI, że to, że ja wykonuję pracę biurową (nie fizyczną) zawdzięczam układom, znajomościom a nie temu, że byłem może lepszy, może bardziej przykładałem się do nauki na studiach. Nie dopuszcza do siebie myśli, że jest gorszy i pewnie uważa że reprezentuje taki sam poziom jak inteligencja przedwojenna.
Egzamin państwowy na zakończenie studiów zamiast pracy magisterskiej taki sam jak zdają lekarze bądź prawnicy po aplikacji. I jeszcze jedno zdany końcowy egzamin warunkuje jakie masz wykształcenie. Zdana matura na zakończenie liceum średnie , zdany egzamin na zakończenie szkoły zawodowej zawodowe, zdana matura i egzamin zawodowy na zakończenie technikum średnie techniczne (sama matura średnie), a zdany egzamin na zakończenie studiów dopiero wyższe. Odswiew byłby ale warto 20% (zamiast 50%) osób z wyższym wykształceniem w zupełności wysta... rozwiń
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 16:25
0
Przed wszystkim to zlikwidować te wszystkie pseudo "uczelnie" w Zamościu, Jarosławiu, Chełmie, Białej Podl oraz 80% szkół prywatnych. W czasach niżu demograficznego, gdy ledwie zdana matura wystarczy by móc studiować szkoły takie nie mają żadnego uzasadnienia. To jedno. Drugie studia zaoczne. Też zlikwidować albo znacznie ograniczyć. Osoby urodzone w latach 60tych i 70tych, które po maturze poszły do pracy biurowej i żeby zachować swoje dotychczasowe stanowisko musiały uzupełnić wykształcenie dawno to już zrobiły. Studiowanie zaoczne młodemu człowiekowi się kompletnie nie kalkuluje bo po 1-wsze cała wyłata idzie na czesne i opłacenie mieszkania (jeśli student zamiejscowy). Więc jeśli młody człowiek decyduje się na studia zaoczne to dlatego, że uważa że są łatwiejsze. To jedno. Drugie to to, że w dzisiejszych czasach kiedy tylu ludzi kończy studia o jakiejkolwiek pracy biurowej bądź stażu np. w księgowości po samej maturze można zapomnieć. Jedyne co zostaje to praca w sklepie albo inna praca fizyczna, więc tego typu "praca" mało koresponduje z zajęciem jakim miałby się zajmować w przyszłości i ma mały związek z praktyką. Zostawić ewentualnie możliwość kształcenia się na studiach zaocznych po licencjacie wtedy np. zostają tylko dwa lata do magistra i można się starać o jakieś praktyki w urzędzie, wolontariat albo inny staż.
Przed wszystkim to zlikwidować te wszystkie pseudo "uczelnie" w Zamościu, Jarosławiu, Chełmie, Białej Podl oraz 80% szkół prywatnych. W czasach niżu demograficznego, gdy ledwie zdana matura wystarczy by móc studiować szkoły takie nie mają żadnego uzasadnienia. To jedno. Drugie studia zaoczne. Też zlikwidować albo znacznie ograniczyć. Osoby urodzone w latach 60tych i 70tych, które po maturze poszły do pracy biurowej i żeby zachować swoje dotychczasowe stanowisko musiały uzupełnić wykształcenie dawno to już zrobiły. Studiowanie zao... rozwiń
Avatar
Gość / 1 października 2017 o 14:31
0
Ups... pejzaż...i właśnie o tym piszę. Po studiach nie potrafimy nawet poprawnie po polsku pisać.
Zobacz wszystkie komentarze 12

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie

Uwaga na burze! IMGW wydał ostrzeżenie 2 1

Meteorolodzy ostrzegają przed burzami z gradem, które w czwartek mogą pojawić się w naszym województwie.

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony

Więcej miejsca na spacery. Miasto chce wydłużyć park w obie strony 0 3

Miasto ogłosiło przetarg na urządzenie nowego odcinka parku między ul. Jana Pawła II a Poznańską. Oznacza to, że od os. Górki będzie można się przespacerować, choć z jedną przeszkodą, aż do sklepów przy Orkana. W planach jest też przedłużenie parku Jana Pawła II w przeciwnym kierunku, do Nadbystrzyckiej.

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii

Nieudany występ Kingi Kołosińskiej na zawodach w Szwajcarii 1 0

Siatkówka plażowa Kinga Kołosińska i Katarzyna Kociołek zaliczyły nieudany turniej w Gstaad. Polki pożegnały się z imprezą już po fazie grupowej

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia]
Alarm 24
galeria

Radny wywiózł śmieci z cmentarza pod las. "Zrobiłem to w dobrej wierze" [zdjęcia] 9 9

– Zrobiłem to w dobrej wierze – przekonuje Stanisław Sokół, radny gminy Borki w powiecie radzyńskim, który został przyłapany na wywożeniu odpadów z cmentarza w Woli Osowińskiej. Śmieci wysypał pod lasem i przysypał ziemią. – Widziałem taką potrzebę, bo to zwyczajnie śmierdziało – tłumaczy.

Kamil Janicki, „Epoka milczenia”

Kamil Janicki, „Epoka milczenia” 0 0

Szokujący jest obraz międzywojennej Polski w „Epoce milczenia”. Gwałty, pedofilia, handel żywym towarem, wreszcie „zwyczajne” bicie – to sytuacje znane z kronik kryminalnych także i dzisiaj. Szokuje jednak to, że w opisywanych przez Kamila Janickiego przypadkach role często się zamieniają. To ofiara jest stawiana w roli winnego. A jeśli nawet nie, to znikąd nie znajduje pomocy. To przestępca jest przez aparat ścigania tłumaczony, że został sprowokowany, że ofiara sama tego chciała. I choć wiele się w tych kwestiach zmieniło, i w wielu kręgach nie ma już przyzwolenia na takie zachowania, to wciąż zdarzają się sytuacje całkiem podobne. Właśnie dlatego – tłumaczy autor – powstała ta książka.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych.

Piękne i pełne uzębienie, czyli sprawdzone sposoby na uzupełnienie braków zębowych. 0 0

Z całą pewnością każdy z nas chciałby móc pochwalić się obezwładniającym, pięknym uśmiechem i zdrowymi zębami. Prawda jest jednak taka, że wciąż bardzo dużo osób ma problemy z uzębieniem, przez co niestety stosunkowo rzadko się uśmiechamy. Posiadanie kompletnego uzębienia jest ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale również – a może przede wszystkim - z powodów zdrowotnych. Musimy wiedzieć, że nawet utrata jednego zęba wpływa negatywnie na nasz zgryz. Braki w uzębieniu sprawiają, że niemożliwe jest prawidłowe rozdrobnienie pokarmu, co może mieć niekorzystny wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Każdy utracony ząb to również wolna przestrzeń pomiędzy zębami – zęby sąsiadujące od góry lub od dołu – nie napotykając na kontakt, mają tendencję do „wysuwania się”; zęby sąsiadujące w ramach szczęki czy żuchwy – mogą się przesuwać czy przemieszczać powodując przeróżne komplikacje, które często kończą się interwencją ortodonty.

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian?

Niska efektywność reklam billboardowych w Lublinie. Co w zamian? 2

Wydajna sprzedaż produktów i usług nie może istnieć bez efektywnej reklamy. Większość osób prowadzących firmy doskonale zdaje sobie z tego sprawę. Niestety, inwestycja w reklamę często okazuje się zupełnie nietrafiona, a człowiek zastanawia się - dlaczego? Co się stało, że pomimo sporych kosztów, poniesionych na rozpropagowanie marki, klientów wcale nie przybyło? Problem tkwi najprawdopodobniej w formie reklamy.

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 1 3

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 6 7

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 46 7

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 3 1

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 83 17

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 22 4

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.