Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

17 czerwca 2020 r.
20:04

Szykuje się bolesna zmiana dla użytkowników Lubelskiego Roweru Miejskiego

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
13 5 A A
(fot. Maciej Kaczanowski)

Władze Lublina nie rezygnują z wprowadzenia opłat za najkrótsze nawet przejazdy rowerami miejskimi. Mówi o tym raport z konsultacji, podczas których urzędnicy zbierali oczekiwania użytkowników wobec nowego systemu mającego zastąpić w 2021 r. Lubelski Rower Miejski. Część zebranych uwag została nieuwzględniona.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

System Lubelskiego Roweru Miejskiego na obecnych zasadach będzie działał do końca bieżącego roku – stwierdza Joanna Stryczewska z Urzędu Miasta. Ratusz zapewnia, że w przyszłym roku uruchomi nowy system i przedstawia już konkretne pomysły na jego działanie.

Cały rok, ale mniej

Pomysły urzędników sprowadzają się do tego, by nadal używać tych samych jednośladów (miałyby być odnowione) i automatycznych wypożyczalni (po ich odświeżeniu). Miałoby też powstać dodatkowych dziesięć „stacji pasywnych”, w których wypożyczenie i zwrot byłyby możliwe wyłącznie przez aplikację na telefon, bo nie byłoby tam terminala. Nowy system miałby działać przez cały rok (choć w zimą jednośladów byłoby na ulicach mniej) i nie byłoby już darmowych przejazdów. Najtańszy (do pół godziny) kosztowałby złotówkę.

Czy taki rower miejski odpowiadałby mieszkańcom? Poznaniu ich opinii miały służyć prowadzone przez Ratusz konsultacje. Trwały one miesiąc i ze względu na epidemię odbywały się tylko przez internet. Zainteresowani mogli wypełnić ankietę lub wysłać uwagi mailem. – Otrzymaliśmy ponad 100 uwag – poinformował wczoraj Urząd Miasta.

Wsiadasz i płacisz

Tylko 13 proc. uczestników konsultacji nie chce, by Lubelski Rower Miejski stał się systemem całorocznym. Rowerzyści nie przyklasnęli za to pomysłowi urzędników na wprowadzenie opłat za każdy, nawet najkrótszy przejazd. Dziś wypożyczenie trwające nie dłużej niż 20 minut jest bezpłatne. Dzięki temu około 80 proc. wypożyczeń odbywa się bez opłat.

– Mieszkańcom podoba się zastosowanie 20-minutowego okresu bezpłatnego użytkowania roweru i niechętnie słyszą o jego zmianie – czytamy we wnioskach z konsultacji. 46 proc. uczestników ankiety opowiada się przeciw propozycji Zarządu Dróg i Mostów, by przejazd trwający do pół godziny kosztował złotówkę. Taką opłatę skłonnych jest zaakceptować 42 proc.

Urzędnicy nie zamierzają rezygnować z wprowadzenia odpłatności, co jasno dali do zrozumienia w odpowiedzi na prośbę o pozostawienie darmowych 20 minut. Stwierdzili, że „wysokie koszty zakupu i utrzymania systemu LRM wymuszają zwiększenie udziału użytkowników w kosztach”.

Nieuwzględniona została ponadto propozycja, by rower (za dodatkową opłatą) można było zostawić również poza wyznaczonymi wypożyczalniami. Według urzędników mogłoby to być „niebezpieczne dla pozostałych użytkowników ruchu”. Zarząd Dróg i Mostów nie zamierza rezygnować z tworzenia nowego rodzaju „stacji pasywnych”, w których rowery można byłoby wypożyczać i zwracać jedynie przy pomocy aplikacji na telefon, bo nie byłoby tam terminala. 70 proc. ankietowanych popiera ten pomysł, 23 proc. go krytykuje.

Biuro do kosza

Wśród uwzględnionych uwag jest m.in. sugestia, by jednoślady zostały wyposażone w urządzenia GPS i propozycja, by zrezygnować z prowadzenia stacjonarnego Biura Obsługi Klienta. Z badań wyszło, że 92 proc. użytkowników nigdy nie korzystało z biura, więc nie będzie ono utrzymywane. Miejscy urzędnicy uznali za słuszne, by system nie naliczał opłat, jeżeli wypożyczający od razu zauważy usterkę i przed upływem dwóch lub trzech minut odda jednoślad na tej samej stacji.

Użytkownicy mogli też wskazać stacje, w których najczęściej brakuje jednośladów. Wskazali na okolice obiektów uczelnianych (ul. Radziszewskiego, Zana, Nadbystrzycka, Łopacińskiego), stacje w ścisłym centrum (pl. Wolności, stacje przy Krakowskim Przedmieściu, przy MPWiK i za Ratuszem) oraz obok ZUS, przy I LO im. Staszica, przy Muzycznej i przy ul. Poniatowskiego.

Rowerzyści wskazali też kilka miejsc, gdzie chcieliby zobaczyć nowe wypożyczalnie: na Sławinkowskiej koło pętli autobusowej, na Poczekajce, przy os. Poręba, na Marinie, koło Olimpu, obok nowego gmachu UMCS przy Głębokiej, koło parku Bronowickiego, przy skrzyżowaniach ul. Zelwerowicza z Koncertową i Szeligowskiego z Północną.

Pojawiło się też sporo dodatkowych pomysłów. Jakich?

Zadaszenie terminali, możliwość zdalnej (dodatkowo płatnej) rezerwacji roweru na 15 minut, wprowadzenie jednośladów elektrycznych, towarowych, górskich, sportowych i wyposażonych w foteliki dziecięce. Padły też propozycje, by rowery wyposażać w płaszcz przeciwdeszczowy, a obok wypożyczalni ustawiać samoobsługowe stacje naprawcze.

– Jeszcze nie zapadły decyzje co do tego, które z przedstawionych propozycji użytkowników zostaną wprowadzone do systemu, jaki będzie model i przyszłość Lubelskiego Roweru Miejskiego. To przed nami – zastrzega Stryczewska. – Zasady będą uwidocznione w ogłoszonym przetargu na obsługę systemu rowerów miejskich.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Piter79 / 17 czerwca 2020 r. o 21:15
+23
Strasznie bolesna - 1 zł za 30 min jazdy pożyczonym rowerem. Panie premierze jak żyć?
Avatar
NemezisTeam / 18 czerwca 2020 r. o 08:59
+18
1 zł to nie jest ogromna opłata. Jeśli chce się korzystać z "udogodnień" to jakiś koszt powinno się ponosić. Im bardziej coś jest darmowe, tym mniej ludzie to szanują. Tutaj najbardziej przydałoby się ludzi zmienić. Bo można narzekać że wiele rowerów jest zepsutych - ale to nie operator je zepsuł a ludzie umyślnie. Gdybyśmy byli innym społeczeństwem to i więcej byśmy w Lublinie mieli. Przykład piaskownic. Spółdzielnie kupują foremki, wiaderka i grabki do piaskownic... a ktoś na drugi dzień wszystkie zabiera "bo darmowe". Tu problem jest w mentalności ludzi, nie w inicjatywach.
1 zł to nie jest ogromna opłata. Jeśli chce się korzystać z "udogodnień" to jakiś koszt powinno się ponosić. Im bardziej coś jest darmowe, tym mniej ludzie to szanują. Tutaj najbardziej przydałoby się ludzi zmienić. Bo można narzekać że wiele rowerów jest zepsutych - ale to nie operator je zepsuł a ludzie umyślnie. Gdybyśmy byli innym społeczeństwem to i więcej byśmy w Lublinie mieli. Przykład piaskownic. Spółdzielnie kupują foremki, wiaderka i grabki do piaskownic... a ktoś na drugi dzień wszystkie zabiera "bo darmowe"... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 czerwca 2020 r. o 23:18
+4
a na co to komu ? Ludzie, was naprawdę nie stać już na rowery ?? Ja rozumiem że przez pięć ostatnich lat, Polki i Polacy... a te premie im się po prostu, należały !!
Avatar
-felipe_96. / 18 czerwca 2020 r. o 01:46
-9
8 na 10 przypadków ludzi, których widziałem na rowerach to byli rowerzyści, którzy poruszali się na własnym sprzęcie jednośladowym aniżeli na tym współdzielonym rowerze miejskim. Jaki jest sens dopłacać na utrzymanie tego z budżetu miasta dalej, tego całego systemu podyktowanego tylko i wyłącznie unijnymi eko-fanaberiami? Żaden sens, ile można byłoby przynajmniej zaoszczędzić. Miasto bardzo ładnie rozwinęło sieć dróg rowerowych co się chwali ale nie oszukujmy się rowerzyści( nawet ci z Porozumienia Rowerowego) tak "doceniają" Lubelski Rower Miejski, że preferują i tak własne lepszej jakości sprzęty, nie ma co do tego wątpliwości, gdyby rower miejski faktycznie się sprawdził to pokazano by do wiadomości, pochwalono by się liczbą wypożyczenia takich sprzętów, w skali miasta naprawdę mało ludzi wypożyczało te rowery a tym bardziej kiedy pojawiły się hulajnogi, które się bardziej spodobały i w naturalny sposób wyparły konkurencję. Jeżeli chcemy już cokolwiek montować z tzw. infrastruktury użyteczności publicznej to wprowadzajmy stopniowo z powrotem na stałe budki telefoniczne z możliwością płacenia drobnymi albo kartą abonamentową doładowywaną okresowo, no bo co innego zostało? Bankomaty są, automaty z jedzeniem i piciem można znaleźć chociażby na al. racławickich i lipowej, parkometry są. Ja osobiście bardzo doceniam takie rozwiązania, gdzie za sprawą automatu mogę wpłacić drobne lub plastikową kartą abonamentową(doładowywaną okresowo w kiosku) dokonać jakiejś czynności. To wszystko jest pożyteczne. A powtórne pojawienie się budek telefonicznych mogłoby być istnym krokiem awangardowym i mogłoby się ciepło przyjąć. Nie ma nałogów równych i równiejszych - skoro zwalcza się nikotynizm, alkoholizm sukcesywnie to równie sukcesywnie trzeba się wreszcie wziąć za smartfony, które wywołują nie tylko fonoholizm ale i siecioholizm. Ludzie mają prawo do wolności, a także do poszanowania ich czasu, także zdrowia oraz prywatności, nie ma sensu w tym aby czynić kogokolwiek dłużej zakładnikiem konieczności dostępu do wi-fi, nie ma sensu w tym aby gdziekolwiek się człowiek nie ruszył musiał pobierać jakieś aplikacje tudzież zakładać specjalnie konto a po skorzystaniu z jakiejś usługi by miał płacić jedynie w formie bezgotówkowej. Dajmy ludziom to co już dawno utracili w zaganianych i wiecznie usilnie zmieniających się czasach - dajmy im ich stracony czas, dajmy im wolność, więcej poczucia prywatności a co za tymi kwestiami idzie także i więcej zdrowia - niech poczują, że żyją, że życie naturalne, spontaniczne, zwyczajne ma sens i swój smak. Musimy odzyskać to czego nam brakuje - zdolności do łatwego nawiązywania kontaktu, chęci rozmowy, budowania jakiś więzi, relacji, bycia komunikatywnymi. Życie bez internetu fakt byłoby niewygodne i trudne ale co jeśliby się okazało, że życie bez smartfonów, bez tego ciągłego dostępu do wi-fi, które kusi nas do skorzystania, gdziekolwiek byśmy nie byli a także bez kreowania naszego sztucznego, wyidealizowanego, cyfrowego "ja" w social mediach jakimi są chociażby Facebook czy Instagram, co jeśliby się okazało, że nagle będzie jakoś przyjemniej, zdrowiej, mniej nerwowo, że może byłoby mniej podziałów, może byłoby mniej osamotnienia, może nawet mniej ludzi młodych, dzieci, młodzieży popadało w kompleksy, depresje tudzież nawet doświadczało myśli samobójczych, może byłoby mniej zdrad i rozwodów bo ludzie mieliby więcej czasu by szczerze ze sobą rozmawiać w cztery oczy nie za pośrednictwem czatów czy komunikatorów. Nagle by się okazało, że każdy może czuć się dobrze, bez względu na wiek, wzrost, wagę, kolor skóry, orientację, status społeczny. Co potrzeba w gruncie rzeczy w kwestii komunikacji mamy - mamy telefony komórkowe i to w zupełności wystarcza sieć 2G oraz 3G do podstawowego kontaktu, jakim jest krótka rozmowa czy też sms-y, mamy internet w komputerach w domach i miejscach pracy i zazwyczaj jest on na kablu, po cóż to wi-fi wszędzie? komu to potrzebne w tak dużym nasileniu? im mniej tego tym zdrowiej i wreszcie mamy coś takiego jak aparaty cyfrowe, którymi naturalnie jak się ma potrzebę można robić zdjęcia i sobie je wywołać dla rodziny, siebie, przyjaciół tudzież nagrywać filmiki, które można zgrać na płytę CD - i to wystarczy, nie potrzeba nam żyć na pokaz i poklask przed ciekawskimi wzrokami w sieci, które patrzą, a potem takie osoby mogą plotkować, obgadywać - i po cholerę to komu, jeszcze jakie nieprzyjemności można na siebie ściągnąć.
8 na 10 przypadków ludzi, których widziałem na rowerach to byli rowerzyści, którzy poruszali się na własnym sprzęcie jednośladowym aniżeli na tym współdzielonym rowerze miejskim. Jaki jest sens dopłacać na utrzymanie tego z budżetu miasta dalej, tego całego systemu podyktowanego tylko i wyłącznie unijnymi eko-fanaberiami? Żaden sens, ile można byłoby przynajmniej zaoszczędzić. Miasto bardzo ładnie rozwinęło sieć dróg rowerowych co się chwali ale nie oszukujmy się rowerzyści( nawet ci z Porozumienia Rowerowego) tak "doceniają" Lubel... rozwiń
Avatar
kronikidewelorozwoju / 17 czerwca 2020 r. o 21:51
-29
Moim zdaniem jesteśmy świadkami zwijania tego emblematu pseudo-zielonego Lublina, co odbędzie się poprzez systematyczne zniechęcanie tych użytkowników, którzy dotychczas pomimo fatalnej obsługi technicznej systemu nadal z niego korzystali zachęceni możliwością darmowej przejażdżki. Spadek korzystania o 80 (czy nawet choćby o 60)%, który będzie wynikiem tego posunięcia, oznacza utratę sensu całego przedsięwzięcia (koszty stałe przypadające na pasażero-kilometr przekroczą wkrótce kilkakrotnie koszt przejazdu taxi). Załamanie finansów miasta-wydmuszki wymusi szereg podobnego typu ruchów (np. wygaszanie mpk) po to, żeby starczyło środków na podstawowy obszar zainteresowania dewelo-sułtanatu, tj. napychanie kieszeni lokalnej dewelo-oligarchii.
Moim zdaniem jesteśmy świadkami zwijania tego emblematu pseudo-zielonego Lublina, co odbędzie się poprzez systematyczne zniechęcanie tych użytkowników, którzy dotychczas pomimo fatalnej obsługi technicznej systemu nadal z niego korzystali zachęceni możliwością darmowej przejażdżki. Spadek korzystania o 80 (czy nawet choćby o 60)%, który będzie wynikiem tego posunięcia, oznacza utratę sensu całego przedsięwzięcia (koszty stałe przypadające na pasażero-kilometr przekroczą wkrótce kilkakrotnie koszt przejazdu taxi). Załamanie finansów miasta-wy... rozwiń
Avatar
NemezisTeam / 18 czerwca 2020 r. o 08:59
+18
1 zł to nie jest ogromna opłata. Jeśli chce się korzystać z "udogodnień" to jakiś koszt powinno się ponosić. Im bardziej coś jest darmowe, tym mniej ludzie to szanują. Tutaj najbardziej przydałoby się ludzi zmienić. Bo można narzekać że wiele rowerów jest zepsutych - ale to nie operator je zepsuł a ludzie umyślnie. Gdybyśmy byli innym społeczeństwem to i więcej byśmy w Lublinie mieli. Przykład piaskownic. Spółdzielnie kupują foremki, wiaderka i grabki do piaskownic... a ktoś na drugi dzień wszystkie zabiera "bo darmowe". Tu problem jest w mentalności ludzi, nie w inicjatywach.
1 zł to nie jest ogromna opłata. Jeśli chce się korzystać z "udogodnień" to jakiś koszt powinno się ponosić. Im bardziej coś jest darmowe, tym mniej ludzie to szanują. Tutaj najbardziej przydałoby się ludzi zmienić. Bo można narzekać że wiele rowerów jest zepsutych - ale to nie operator je zepsuł a ludzie umyślnie. Gdybyśmy byli innym społeczeństwem to i więcej byśmy w Lublinie mieli. Przykład piaskownic. Spółdzielnie kupują foremki, wiaderka i grabki do piaskownic... a ktoś na drugi dzień wszystkie zabiera "bo darmowe"... rozwiń
Avatar
-felipe_96. / 18 czerwca 2020 r. o 01:46
-9
8 na 10 przypadków ludzi, których widziałem na rowerach to byli rowerzyści, którzy poruszali się na własnym sprzęcie jednośladowym aniżeli na tym współdzielonym rowerze miejskim. Jaki jest sens dopłacać na utrzymanie tego z budżetu miasta dalej, tego całego systemu podyktowanego tylko i wyłącznie unijnymi eko-fanaberiami? Żaden sens, ile można byłoby przynajmniej zaoszczędzić. Miasto bardzo ładnie rozwinęło sieć dróg rowerowych co się chwali ale nie oszukujmy się rowerzyści( nawet ci z Porozumienia Rowerowego) tak "doceniają" Lubelski Rower Miejski, że preferują i tak własne lepszej jakości sprzęty, nie ma co do tego wątpliwości, gdyby rower miejski faktycznie się sprawdził to pokazano by do wiadomości, pochwalono by się liczbą wypożyczenia takich sprzętów, w skali miasta naprawdę mało ludzi wypożyczało te rowery a tym bardziej kiedy pojawiły się hulajnogi, które się bardziej spodobały i w naturalny sposób wyparły konkurencję. Jeżeli chcemy już cokolwiek montować z tzw. infrastruktury użyteczności publicznej to wprowadzajmy stopniowo z powrotem na stałe budki telefoniczne z możliwością płacenia drobnymi albo kartą abonamentową doładowywaną okresowo, no bo co innego zostało? Bankomaty są, automaty z jedzeniem i piciem można znaleźć chociażby na al. racławickich i lipowej, parkometry są. Ja osobiście bardzo doceniam takie rozwiązania, gdzie za sprawą automatu mogę wpłacić drobne lub plastikową kartą abonamentową(doładowywaną okresowo w kiosku) dokonać jakiejś czynności. To wszystko jest pożyteczne. A powtórne pojawienie się budek telefonicznych mogłoby być istnym krokiem awangardowym i mogłoby się ciepło przyjąć. Nie ma nałogów równych i równiejszych - skoro zwalcza się nikotynizm, alkoholizm sukcesywnie to równie sukcesywnie trzeba się wreszcie wziąć za smartfony, które wywołują nie tylko fonoholizm ale i siecioholizm. Ludzie mają prawo do wolności, a także do poszanowania ich czasu, także zdrowia oraz prywatności, nie ma sensu w tym aby czynić kogokolwiek dłużej zakładnikiem konieczności dostępu do wi-fi, nie ma sensu w tym aby gdziekolwiek się człowiek nie ruszył musiał pobierać jakieś aplikacje tudzież zakładać specjalnie konto a po skorzystaniu z jakiejś usługi by miał płacić jedynie w formie bezgotówkowej. Dajmy ludziom to co już dawno utracili w zaganianych i wiecznie usilnie zmieniających się czasach - dajmy im ich stracony czas, dajmy im wolność, więcej poczucia prywatności a co za tymi kwestiami idzie także i więcej zdrowia - niech poczują, że żyją, że życie naturalne, spontaniczne, zwyczajne ma sens i swój smak. Musimy odzyskać to czego nam brakuje - zdolności do łatwego nawiązywania kontaktu, chęci rozmowy, budowania jakiś więzi, relacji, bycia komunikatywnymi. Życie bez internetu fakt byłoby niewygodne i trudne ale co jeśliby się okazało, że życie bez smartfonów, bez tego ciągłego dostępu do wi-fi, które kusi nas do skorzystania, gdziekolwiek byśmy nie byli a także bez kreowania naszego sztucznego, wyidealizowanego, cyfrowego "ja" w social mediach jakimi są chociażby Facebook czy Instagram, co jeśliby się okazało, że nagle będzie jakoś przyjemniej, zdrowiej, mniej nerwowo, że może byłoby mniej podziałów, może byłoby mniej osamotnienia, może nawet mniej ludzi młodych, dzieci, młodzieży popadało w kompleksy, depresje tudzież nawet doświadczało myśli samobójczych, może byłoby mniej zdrad i rozwodów bo ludzie mieliby więcej czasu by szczerze ze sobą rozmawiać w cztery oczy nie za pośrednictwem czatów czy komunikatorów. Nagle by się okazało, że każdy może czuć się dobrze, bez względu na wiek, wzrost, wagę, kolor skóry, orientację, status społeczny. Co potrzeba w gruncie rzeczy w kwestii komunikacji mamy - mamy telefony komórkowe i to w zupełności wystarcza sieć 2G oraz 3G do podstawowego kontaktu, jakim jest krótka rozmowa czy też sms-y, mamy internet w komputerach w domach i miejscach pracy i zazwyczaj jest on na kablu, po cóż to wi-fi wszędzie? komu to potrzebne w tak dużym nasileniu? im mniej tego tym zdrowiej i wreszcie mamy coś takiego jak aparaty cyfrowe, którymi naturalnie jak się ma potrzebę można robić zdjęcia i sobie je wywołać dla rodziny, siebie, przyjaciół tudzież nagrywać filmiki, które można zgrać na płytę CD - i to wystarczy, nie potrzeba nam żyć na pokaz i poklask przed ciekawskimi wzrokami w sieci, które patrzą, a potem takie osoby mogą plotkować, obgadywać - i po cholerę to komu, jeszcze jakie nieprzyjemności można na siebie ściągnąć.
8 na 10 przypadków ludzi, których widziałem na rowerach to byli rowerzyści, którzy poruszali się na własnym sprzęcie jednośladowym aniżeli na tym współdzielonym rowerze miejskim. Jaki jest sens dopłacać na utrzymanie tego z budżetu miasta dalej, tego całego systemu podyktowanego tylko i wyłącznie unijnymi eko-fanaberiami? Żaden sens, ile można byłoby przynajmniej zaoszczędzić. Miasto bardzo ładnie rozwinęło sieć dróg rowerowych co się chwali ale nie oszukujmy się rowerzyści( nawet ci z Porozumienia Rowerowego) tak "doceniają" Lubel... rozwiń
Avatar
Janusz_Paliwas / 17 czerwca 2020 r. o 23:18
+4
a na co to komu ? Ludzie, was naprawdę nie stać już na rowery ?? Ja rozumiem że przez pięć ostatnich lat, Polki i Polacy... a te premie im się po prostu, należały !!
Avatar
kronikidewelorozwoju / 17 czerwca 2020 r. o 21:51
-29
Moim zdaniem jesteśmy świadkami zwijania tego emblematu pseudo-zielonego Lublina, co odbędzie się poprzez systematyczne zniechęcanie tych użytkowników, którzy dotychczas pomimo fatalnej obsługi technicznej systemu nadal z niego korzystali zachęceni możliwością darmowej przejażdżki. Spadek korzystania o 80 (czy nawet choćby o 60)%, który będzie wynikiem tego posunięcia, oznacza utratę sensu całego przedsięwzięcia (koszty stałe przypadające na pasażero-kilometr przekroczą wkrótce kilkakrotnie koszt przejazdu taxi). Załamanie finansów miasta-wydmuszki wymusi szereg podobnego typu ruchów (np. wygaszanie mpk) po to, żeby starczyło środków na podstawowy obszar zainteresowania dewelo-sułtanatu, tj. napychanie kieszeni lokalnej dewelo-oligarchii.
Moim zdaniem jesteśmy świadkami zwijania tego emblematu pseudo-zielonego Lublina, co odbędzie się poprzez systematyczne zniechęcanie tych użytkowników, którzy dotychczas pomimo fatalnej obsługi technicznej systemu nadal z niego korzystali zachęceni możliwością darmowej przejażdżki. Spadek korzystania o 80 (czy nawet choćby o 60)%, który będzie wynikiem tego posunięcia, oznacza utratę sensu całego przedsięwzięcia (koszty stałe przypadające na pasażero-kilometr przekroczą wkrótce kilkakrotnie koszt przejazdu taxi). Załamanie finansów miasta-wy... rozwiń
Avatar
Piter79 / 17 czerwca 2020 r. o 21:15
+23
Strasznie bolesna - 1 zł za 30 min jazdy pożyczonym rowerem. Panie premierze jak żyć?
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

"Złota Setka 2019" Dziennika Wschodniego. Wielka gala - nagrodziliśmy najlepsze firmy
zdjęcia
galeria

"Złota Setka 2019" Dziennika Wschodniego. Wielka gala - nagrodziliśmy najlepsze firmy

W czwartek uhonorowaliśmy zwycięzców Złotej Setki 2019. To powstający już od 24 lat prestiżowy ranking biznesowy Dziennika Wschodniego. Tegoroczny zwycięzca obronił pozycję sprzed roku.

Wojna Kaczyński – Ziobro. Wcale nie poszło o futra
magazyn

Wojna Kaczyński – Ziobro. Wcale nie poszło o futra

W kryzysie parlamentarnym i konflikcie na linii Jarosław Kaczyński – Zbigniew Ziobro nie chodzi wcale o głosowanie nad ustawą futrzarską. Tu idzie o to, kto po prezesie PiS będzie wodzem na prawicy.

Była dyrektor RCKiK w Lublinie: Nie znam powodów odwołania

Była dyrektor RCKiK w Lublinie: Nie znam powodów odwołania

Elżbieta Puacz, była dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie w przesłanym w czwarte do mediów oświadczeniu odniosła się do decyzji ministra zdrowia o jej odwołaniu. Twierdzi, że nie zna powodów, przez które straciła stanowisko.

Skłodowskiej już będzie można jeździć, ulicą Lipową niebawem

Skłodowskiej już będzie można jeździć, ulicą Lipową niebawem

W piątek po południu otwarty dla ruchu powinien zostać wyjazd z ul. Skłodowskiej do Lipowej. Ulica była ślepa z powodu budowy odcinka kanalizacji burzowej.

Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma już obiecane 173 mln zł. Kiedy budowa?
zdjęcia
galeria

Dworzec Metropolitalny w Lublinie ma już obiecane 173 mln zł. Kiedy budowa?

Lublin dostanie ponad 173 mln zł unijnej dotacji do budowy Dworca Metropolitalnego przy ul. Młyńskiej. Umowę w tej sprawie podpisali wczoraj marszałek województwa i prezydent miasta. Wykonawca nowego dworca powinien być wybrany w październiku i jeszcze w tym roku może wkroczyć na teren budowy.

"Złota Setka 2019". Oto najlepsze firmy w województwie lubelskim [na żywo]
Transmijsa on-line
film

"Złota Setka 2019". Oto najlepsze firmy w województwie lubelskim [na żywo]

Dziennik Wschodni nagrodził najlepsze lubelskie firmy. Już po raz XXIV przygotowaliśmy ranking Złota Setka.

MKS Perła kontra KPR Gminy Kobierzyce, czyli poprzeczka idzie w górę

MKS Perła kontra KPR Gminy Kobierzyce, czyli poprzeczka idzie w górę

W piątek o godz. 17.15 MKS Perła Lublin zmierzy się na wyjeździe z KPR Gminy Kobierzyce

Centrum Nauki na Felinie nie powstanie w tym roku. Zerwana umowa z firmą

Centrum Nauki na Felinie nie powstanie w tym roku. Zerwana umowa z firmą

Lubelski Park Naukowo – Technologiczny zerwał umowę z firmą, która miała urządzić w Lublinie Centrum Nauki. To oznacza, że nie powstanie ono do końca tego roku.

Koronawirus. Uczniowie V LO w Lublinie objęci kwarantanną

Koronawirus. Uczniowie V LO w Lublinie objęci kwarantanną

Informacje o koronawirusie w liceum im. Marii Skłodowskiej-Curie podała dyrekcja placówki. Sprawa dotyczy jednej klasy.

Rzecznik dyscyplinarny KUL nie chce karać posła PiS Przemysława Czarnka

Rzecznik dyscyplinarny KUL nie chce karać posła PiS Przemysława Czarnka

Rzecznik dyscyplinarny katolickiej uczelni odmawia podjęcia postępowania dyscyplinarnego wobec posła PiS, Przemysława Czarnka. Uniwersytet zastrzega, że formalnie sprawa nadal jest w toku.

Motor Lublin - Garbarnia Kraków, czyli wygrać wreszcie u siebie

Motor Lublin - Garbarnia Kraków, czyli wygrać wreszcie u siebie

Już w piątek kolejny mecz ligowy rozegrają piłkarze Motoru. Tym razem rywalem będzie Garbarnia Kraków. Trzeci raz w tym sezonie podopieczni Mirosława Hajdy wystąpią przed własną publicznością. I mają nadzieję, że sprawdzi się powiedzenie do trzech razy sztuka, bo jeszcze nie wygrali na Arenie Lublin. Początek spotkania o godz. 19.30.

Zderzyły się dwa szkolne autobusy. 11 osób rannych, w tym 8 dzieci
zdjęcia
galeria

Zderzyły się dwa szkolne autobusy. 11 osób rannych, w tym 8 dzieci

11 osób – w tym 8 dzieci – zostało rannych w wypadku na Śląsku. Zderzyły się tam dwa szkolne autobusy.

Nowy trener Stali Kraśnik

Nowy trener Stali Kraśnik

Działacze niebiesko-żółtych zdecydowali się na zmianę szkoleniowca. Stal w czwartek poinformowała o rozwiązaniu umowy z Bohdanem Bławackim. Nowym szkoleniowcem ekipy z Kraśnika został Marcin Wróbel, który poprzednio pracował z piłkarzami KSZO Ostrowiec Świętokrzyski.

Lublin, Biała Podlaska. Wiele szkół i przedszkoli w regionie ewakuowanych

Lublin, Biała Podlaska. Wiele szkół i przedszkoli w regionie ewakuowanych

Około godziny 14 do wielu placówek w województwie lubelskim przyszedł mail, że w budynkach znajdują się chemiczne bomby.

Edach Budowlani Lublin grają ze Spartą Jarocin, o lekceważeniu nie może być mowy

Edach Budowlani Lublin grają ze Spartą Jarocin, o lekceważeniu nie może być mowy

W szóstej kolejce wyjazdowym przeciwnikiem Edach Budowlanych Lublin będzie w niedzielę Sparta Jarocin.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.