Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 lutego 2009 r.
19:03
Edytuj ten wpis

To już koniec kina Kosmos

Autor: Zdjęcie autora DOMINIK SMAGA
0 10 A A

28 lutego odbędzie się ostatni seans w lubelskim kinie Kosmos. - Chcemy skoncentrować się na naszym drugim kinie Wyzwolenie - tłumaczy właściciel, który jeszcze niedawno zapowiadał, że w miejscu Kosmosu zbuduje multipleks.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Nic o tym nie wiem - Elżbieta Jaskulska, kierownik Kosmosu jest zdziwiona naszymi pytaniami o likwidację. Ale właściciel kina, warszawska Instytucja Filmowa MAX-FILM rozwiewa złudzenia. - Z końcem lutego zamykamy Kosmos - przyznaje Weronika Adamowska. - Cały wysiłek chcemy włożyć w działalność naszego drugiego kina w Lublinie: Wyzwolenia.

Wyzwolenie mieszczące się przy ul. Peowiaków ma powrócić do przedwojennej nazwy Apollo. I rozszerzy swoją działalność.

- Chcemy, by było swoistym centrum kulturalnym. Poza wyświetlaniem filmów chcemy tu organizować koncerty, wystawy, spektakle teatralne i kabaretowe, festiwale filmowe i przeglądy. Tego typu działalność wypróbowujemy już w warszawskim kinie Luna. W Lublinie miałoby powstać coś podobnego - zapowiada Adamowska.

W Lunie widzowie mogą w ostatni poniedziałek miesiąca za darmo oglądać spektakle Teatru Telewizji. Nie wiadomo jeszcze, kiedy ujrzymy odmienione Wyzwolenie i czy obiekt będzie specjalnie przebudowywany. Tak samo, jak nie wiadomo, co stanie się z wyposażeniem Kosmosu. - To dopiero będzie ustalane z dyrektorką - dodaje Adamowska.

Kolejną zagadką są dalsze losy budynku u zbiegu al. Długosza i ul. Leszczyńskiego. MAX-FILM twierdzi, że nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie.

A jeszcze niedawno prezesi z Warszawy zapowiadali, że w miejscu Kosmosu powstanie nowoczesny obiekt.

Istniejący budynek miał być zburzony, a w tym miejscu stanąć miał ośmiosalowy multipleks z 1700 fotelami, dwupoziomowym parkingiem podziemnym i galerią handlową, w której miała się znaleźć artystyczna kawiarnia - miejsce spotkań z reżyserami i sławami ekranu.

Od ul. Leszczyńskiego do Ogrodu Saskiego lublinianie mieli przechodzić podcieniami. Nowy gmach miał sięgać samego skrzyżowania.

Te plany były stale przekładane. Pod koniec listopada 2005 r. ówczesny prezes MAX-FILMu zapowiadał, że przebudowany Kosmos zacznie działać w 2007 r. Z kolei w styczniu 2007 r. ta sama ekipa obiecywała, że projekt budowlany będzie gotowy w ciągu trzech miesięcy. Teraz MAX-FILM milczy o tych planach.

Kosmos przez lata był największym lubelskim kinem. Niespełna dwa lata temu tytuł ten przejął pierwszy lubelski multipleks Cinema City otwarty w centrum handlowym Plaza.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ADEEE11 / 15 lutego 2009 r. o 10:30
=CZYLI MÓWIĄC KRÓTKO CWANIACZKI Z WARSZAWY POLECIELI SOBIE W PTAKA!!!ZNOWU WŁADZE MIASTA=WSI LUBLIN, DAŁY SIĘ ZROBIĆ W BALONA!!!CO ZA NIEUDOLNOŚĆ,NA WYMIOTY BIERZE!!NAJBARDZIEJ ROZBAWIŁY MNIE TEKSTY NASZYCH WŁODARZY CO DALEJ Z BURDELM POD NAZWĄ:DWORZEC PKS NA PODZAMCZU I TE BUDY ZWANE BAZAREM,DWORZEC PKP I JEGO OTOCZENIE,BUDOWA DWORCA AUTOBUSOWEGO OBOK KOLEJOWEGO??JAK JEDEN MĄŻ POTWIERDZILI,ŻE LEJĄ NA TE SPRAWY,NO BO JAK NAZWAĆ INACZEJ ODPOWIEDŹ W STYLU:NIE MAM CZASU,POCZEKAJMY A ZOBACZYMY???,SPRAWA POLA WZDŁÓŻ AL 1000 LECIA DO RONDA POD ZAMKIEM(GDZIE CI INWESTORZY?),WSTYD I HAŃBA!!WASIELWSKI KŁĄMAŁ,ŻE ZMYJE NIERÓBSTWO I NIEUDOLNOŚĆ 8 LAT OWALANIA SIĘ PRZEZ PRUSZKOWSKIEGO I CO I NIC WYSZŁO,JAK TO W LUBLINIE,DO D.....!!!JA NIE WIEM CO MNIE TRZYMA,ŻE MIESZKAM W TYM MIEŚCIE???CHYBA GŁUPOTA!!!DRÓG ZERO, POD OBWDONICĘ NIE WBITO JEDNEJ ŁOPATY!!SZKODNICTWO DECYDENTÓW KTÓRE UPRAWIANE JEST W LUBINIE, NIE MIĘŚCI SIE W GŁOWIE ALE TAK BĘDZIE DOPÓTY DECYDENCI NIE BĘDĄ ODPOWIADAĆ PRZED WYBORCAMI A NASTĄPI TO TYLKO WTEDY KIEDY BĘDĄ JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE I NIE DA SIĘ KRYĆ ZA PLECAMI KOELSIÓW Z PRTYJNEJ MAFII!!AMEN. A TAK RZESZÓW NAS JUŻ WYPRZEDZIŁ, BIAŁYSTOK TEŻ!!!DNO I TYLE!!
=CZYLI MÓWIĄC KRÓTKO CWANIACZKI Z WARSZAWY POLECIELI SOBIE W PTAKA!!!ZNOWU WŁADZE MIASTA=WSI LUBLIN, DAŁY SIĘ ZROBIĆ W BALONA!!!CO ZA NIEUDOLNOŚĆ,NA WYMIOTY BIERZE!!NAJBARDZIEJ ROZBAWIŁY MNIE TEKSTY NASZYCH WŁODARZY CO DALEJ Z BURDELM POD NAZWĄ:DWORZEC PKS NA PODZAMCZU I TE BUDY ZWANE BAZAREM,DWORZEC PKP I JEGO OTOCZENIE,BUDOWA DWORCA AUTOBUSOWEGO OBOK KOLEJOWEGO??JAK JEDEN MĄŻ POTWIERDZILI,ŻE LEJĄ NA TE SPRAWY,NO BO JAK NAZWAĆ INACZEJ ODPOWIEDŹ W STYLU:NIE MAM CZASU,POCZEKAJMY A ZOBACZYMY???,SPRAWA POLA WZDŁÓ... rozwiń
Avatar
~oburzona~ / 14 lutego 2009 r. o 11:39
Gratulacje!!!!
Już wszystko w Lublinie zostanie zlikwidowane! A co na to władze miasta???
Dlaczego kino Kosmos ma akurat zostać zlikwidowane??? Co kolejne centra handlowe??? Plaza ok ale nie rozwiąże problemu w Lublinie, dlaczego coś co już istnieje i można by zrobić coś sensownego niszczeje!!!!! Panie Prezydencie niech Pan się tym zainteresuje!
Avatar
Beret / 13 lutego 2009 r. o 22:49
mr3z napisał:
Przecież to się płakać chce...


Kosmos to jest idealny przykład arogancji właściciela i robienia ludzi w przysłowiowe bambuko (by nie powiedzieć dosadniej). To, że po powstaniu CC Kosmos upadnie było tak samo pewne jak śmierć i podatki.
Avatar
Beret / 13 lutego 2009 r. o 22:47
Wyzwoleniu daję rok.
Avatar
Lublin ESK 2016 / 13 lutego 2009 r. o 22:31
Gość napisał:
Szkoda że Kosmos znika
Niedługo zostanie tylko przereklamowane cc

z takim standardem co kosmos przez lata prezentowal to lepiej dla`Lublina niech sie lapiej ucywilizuja
Avatar
Gość / 13 lutego 2009 r. o 22:11
Szkoda że Kosmos znika
Niedługo zostanie tylko przereklamowane cc
Avatar
tralalala / 13 lutego 2009 r. o 21:51
pamiętam, ze kiedyś wydarzeniembyla dal mnie wizyta w tym kinie. ale od wielu miesięcy tam nie bylam: kino domowe, multipleks.... szkoda
Avatar
mr3z / 13 lutego 2009 r. o 21:37
Przecież to się płakać chce...
Avatar
soul-asylum / 13 lutego 2009 r. o 21:24
Eh.. a ja mam sentyment do tego kina, ale co fakt to fakt - wiecej ludzi wybiera nowoczesne i komfortowe Cinema City
Avatar
aga / 13 lutego 2009 r. o 19:29
Kosmos zawsze kojarzył mi się z okropnie twardymi krzesłami ustawionymi tak ciasno, że nogi trzeba było trzymać bokiem... :/
Avatar
ADEEE11 / 15 lutego 2009 r. o 10:30
=CZYLI MÓWIĄC KRÓTKO CWANIACZKI Z WARSZAWY POLECIELI SOBIE W PTAKA!!!ZNOWU WŁADZE MIASTA=WSI LUBLIN, DAŁY SIĘ ZROBIĆ W BALONA!!!CO ZA NIEUDOLNOŚĆ,NA WYMIOTY BIERZE!!NAJBARDZIEJ ROZBAWIŁY MNIE TEKSTY NASZYCH WŁODARZY CO DALEJ Z BURDELM POD NAZWĄ:DWORZEC PKS NA PODZAMCZU I TE BUDY ZWANE BAZAREM,DWORZEC PKP I JEGO OTOCZENIE,BUDOWA DWORCA AUTOBUSOWEGO OBOK KOLEJOWEGO??JAK JEDEN MĄŻ POTWIERDZILI,ŻE LEJĄ NA TE SPRAWY,NO BO JAK NAZWAĆ INACZEJ ODPOWIEDŹ W STYLU:NIE MAM CZASU,POCZEKAJMY A ZOBACZYMY???,SPRAWA POLA WZDŁÓŻ AL 1000 LECIA DO RONDA POD ZAMKIEM(GDZIE CI INWESTORZY?),WSTYD I HAŃBA!!WASIELWSKI KŁĄMAŁ,ŻE ZMYJE NIERÓBSTWO I NIEUDOLNOŚĆ 8 LAT OWALANIA SIĘ PRZEZ PRUSZKOWSKIEGO I CO I NIC WYSZŁO,JAK TO W LUBLINIE,DO D.....!!!JA NIE WIEM CO MNIE TRZYMA,ŻE MIESZKAM W TYM MIEŚCIE???CHYBA GŁUPOTA!!!DRÓG ZERO, POD OBWDONICĘ NIE WBITO JEDNEJ ŁOPATY!!SZKODNICTWO DECYDENTÓW KTÓRE UPRAWIANE JEST W LUBINIE, NIE MIĘŚCI SIE W GŁOWIE ALE TAK BĘDZIE DOPÓTY DECYDENCI NIE BĘDĄ ODPOWIADAĆ PRZED WYBORCAMI A NASTĄPI TO TYLKO WTEDY KIEDY BĘDĄ JEDNOMANDATOWE OKRĘGI WYBORCZE I NIE DA SIĘ KRYĆ ZA PLECAMI KOELSIÓW Z PRTYJNEJ MAFII!!AMEN. A TAK RZESZÓW NAS JUŻ WYPRZEDZIŁ, BIAŁYSTOK TEŻ!!!DNO I TYLE!!
=CZYLI MÓWIĄC KRÓTKO CWANIACZKI Z WARSZAWY POLECIELI SOBIE W PTAKA!!!ZNOWU WŁADZE MIASTA=WSI LUBLIN, DAŁY SIĘ ZROBIĆ W BALONA!!!CO ZA NIEUDOLNOŚĆ,NA WYMIOTY BIERZE!!NAJBARDZIEJ ROZBAWIŁY MNIE TEKSTY NASZYCH WŁODARZY CO DALEJ Z BURDELM POD NAZWĄ:DWORZEC PKS NA PODZAMCZU I TE BUDY ZWANE BAZAREM,DWORZEC PKP I JEGO OTOCZENIE,BUDOWA DWORCA AUTOBUSOWEGO OBOK KOLEJOWEGO??JAK JEDEN MĄŻ POTWIERDZILI,ŻE LEJĄ NA TE SPRAWY,NO BO JAK NAZWAĆ INACZEJ ODPOWIEDŹ W STYLU:NIE MAM CZASU,POCZEKAJMY A ZOBACZYMY???,SPRAWA POLA WZDŁÓ... rozwiń
Avatar
~oburzona~ / 14 lutego 2009 r. o 11:39
Gratulacje!!!!
Już wszystko w Lublinie zostanie zlikwidowane! A co na to władze miasta???
Dlaczego kino Kosmos ma akurat zostać zlikwidowane??? Co kolejne centra handlowe??? Plaza ok ale nie rozwiąże problemu w Lublinie, dlaczego coś co już istnieje i można by zrobić coś sensownego niszczeje!!!!! Panie Prezydencie niech Pan się tym zainteresuje!
Avatar
Beret / 13 lutego 2009 r. o 22:49
mr3z napisał:
Przecież to się płakać chce...


Kosmos to jest idealny przykład arogancji właściciela i robienia ludzi w przysłowiowe bambuko (by nie powiedzieć dosadniej). To, że po powstaniu CC Kosmos upadnie było tak samo pewne jak śmierć i podatki.
Avatar
Beret / 13 lutego 2009 r. o 22:47
Wyzwoleniu daję rok.
Avatar
Lublin ESK 2016 / 13 lutego 2009 r. o 22:31
Gość napisał:
Szkoda że Kosmos znika
Niedługo zostanie tylko przereklamowane cc

z takim standardem co kosmos przez lata prezentowal to lepiej dla`Lublina niech sie lapiej ucywilizuja
Avatar
Gość / 13 lutego 2009 r. o 22:11
Szkoda że Kosmos znika
Niedługo zostanie tylko przereklamowane cc
Avatar
tralalala / 13 lutego 2009 r. o 21:51
pamiętam, ze kiedyś wydarzeniembyla dal mnie wizyta w tym kinie. ale od wielu miesięcy tam nie bylam: kino domowe, multipleks.... szkoda
Avatar
mr3z / 13 lutego 2009 r. o 21:37
Przecież to się płakać chce...
Avatar
soul-asylum / 13 lutego 2009 r. o 21:24
Eh.. a ja mam sentyment do tego kina, ale co fakt to fakt - wiecej ludzi wybiera nowoczesne i komfortowe Cinema City
Avatar
aga / 13 lutego 2009 r. o 19:29
Kosmos zawsze kojarzył mi się z okropnie twardymi krzesłami ustawionymi tak ciasno, że nogi trzeba było trzymać bokiem... :/
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Miesiąc zamknięty w pracowni. Tylko praca i medytacja Stanisława Bałdygi

Miesiąc zamknięty w pracowni. Tylko praca i medytacja Stanisława Bałdygi

Denerwuję się tym wszystkim, co dzieje się wkoło nas. Wojna, choroby, niepewność. Ale jak wchodzę do pracowni, za mną się coś zamyka, wchodzę w inny świat – Rozmowa ze Stanisławem Bałdygą, który wraz z żoną Barbarą obchodzi jubileusz 50 lecia pracy artystycznej.

Poseł PiS wraca do Lublina. Powalczy o fotel prezydenta miasta?

Poseł PiS wraca do Lublina. Powalczy o fotel prezydenta miasta?

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Soboń otworzył filię swojego biura poselskiego w Lublinie. Będący wiceministrem finansów parlamentarzysta zapewnia, że nie jest to ruch związany z nadchodzącą kampanią wyborczą.

Radzyń Podlaski. Burmistrz z PiS ma problem z wydaniem pieniędzy od rządu PiS

Radzyń Podlaski. Burmistrz z PiS ma problem z wydaniem pieniędzy od rządu PiS

Pieniądze z Polskiego Ładu na remonty dróg nie przepadną. Takie zagrożenie istniało po tym jako miasto miało problemy z rozstrzygnięciem przetargów. Ale rząd pozwolił zmienić zakresy inwestycji.

AZS UMCS Lublin w znakomitym stylu wygrał turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-19

AZS UMCS Lublin w znakomitym stylu wygrał turniej półfinałowy mistrzostw Polski U-19

To były trzy dni koszykarskiego święta w hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli

Eksperyment w Cygańskim Lesie. Takie spacery zwiększają zadowolenie z własnego ciała

Eksperyment w Cygańskim Lesie. Takie spacery zwiększają zadowolenie z własnego ciała

Spędzanie czasu w zaśnieżonym otoczeniu poprawia samopoczucie, a chodzenie po zasypanym śniegiem lesie przekłada się na większe zadowolenie z własnego ciała – wykazali naukowcy.

Świdniczanka lepsza od Łady 1945 Biłgoraj, sparingowe wyniki naszych czwartoligowców

Świdniczanka lepsza od Łady 1945 Biłgoraj, sparingowe wyniki naszych czwartoligowców

Udanie gry kontrolne rozpoczął lider grupy drugiej. Świdniczanka rozbiła występującą w zamojskiej klasie okręgowej Ładę 1945 Biłgoraj 6:1. W drużynie trenera Łukasza Gieresza pojawiło się trzech nowych zawodników,

Było zainteresowanie z ekstraklasy, ale Mikołaj Kosior zostaje w Motorze

Było zainteresowanie z ekstraklasy, ale Mikołaj Kosior zostaje w Motorze

W ostatnich tygodniach wielu ważnych zawodników w drużynie Goncalo Feio zdecydowało się podpisać nowe umowy z lubelskim klubem. Kibice z niecierpliwością czekali jednak na wieści odnośnie Mikołaja Kosiora. I jednak się doczekali, bo w niedzielę Motor ogłosił, że zdolny młodzieżowiec też zostaje w zespole na dłużej – kontakt obowiązuje do 2025 roku, z opcją przedłużenia nawet o kolejne dwa lata.

Parkomaty pod Areną Lublin. Od środy koniec z darmowym parkowaniem

Parkomaty pod Areną Lublin. Od środy koniec z darmowym parkowaniem

Od 1 lutego koniec z darmowym parkowaniem obok Areny Lublin. Zmieniają się także zasady korzystania z miejskich parkingów nad Zalewem Zembrzyckim i przy hali Globus

Niepowodzenie Moniki Skinder na młodzieżowych mistrzostwach świata w Kanadzie

Niepowodzenie Moniki Skinder na młodzieżowych mistrzostwach świata w Kanadzie

Monika Skinder odpadła w ćwierćfinale sprintu techniką klasyczną młodzieżowych mistrzostw świata w kanadyjskim Whistler

S19. W końcu będzie się gdzie zatrzymać i odpocząć przy drodze ekspresowej
galeria

S19. W końcu będzie się gdzie zatrzymać i odpocząć przy drodze ekspresowej

Drogowcy zapowiadają otwarcie Miejsc Obsługi Podróżnych przy S19. Kierowcy czekają na to od miesięcy.

Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej
3 lutego 2023, 19:00

Koncert symfoniczny w Filharmonii Lubelskiej

Łukasz Długosz i Roman Perucki wystąpią z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Lubelskiej podczas najbliższego koncertu w budynku przy ul. Curie-Skłodowskiej 5. Wydarzenie odbędzie się 3 lutego o godz. 19.

Lubelskie. Zuchwały napad tuż przed sklepem. Napastnik szedł owinięty w koc

Lubelskie. Zuchwały napad tuż przed sklepem. Napastnik szedł owinięty w koc

Szedł ulicą szczelnie zawinięty w koc. Nagle rzucił się na handlarza rozstawiającego swoje stoisko.

Poseł PiS mówi o miliardach dla lubelskiego. Budżet państwa 2023

Poseł PiS mówi o miliardach dla lubelskiego. Budżet państwa 2023

Sejm przyjął ustawę budżetową na 2023 rok. Ile pieniędzy otrzyma województwo lubelskie?

Studentka Klaudia właśnie sięga po karabin. Mówi wprost, że to przez wojnę w Ukrainie

Studentka Klaudia właśnie sięga po karabin. Mówi wprost, że to przez wojnę w Ukrainie

Nie ukrywają, że rosyjska agresja na Ukrainę wyzwoliła w nich chęć wstąpienia do terytorialsów. Chcą się szkolić, aby w razie „W” być gotowym. W ubiegłym roku w szeregi lubelskiej OT wstąpiło 850 nowych ochotników.

Sportowiec 2022 roku: Celem Anheliny Łysak jest Paryż

Sportowiec 2022 roku: Celem Anheliny Łysak jest Paryż

Zapaśniczka Cementu-Gryfa Chełm Anhelina Łysak zamierza pójść w ślady starszej klubowej koleżanki Katarzyny Krawczyk. Ukrainka w biało-czerwonych barwach do bogatego już dorobku dorzuciła w minionym roku brązowy medal mistrzostw świata. I oczywiście znalazła się w gronie nominowanych do tytułu sportowca roku

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!