Do 4 czerwca trwa Tydzień Konstytucyjny organizowany przez Stowarzyszenie im. Prof. Zbigniewa Hołdy. Prawnicy odwiedzają szkoły gimnazjalne i ponadgimnazjalne.
Adwokaci, radcowie prawni, sędziowie, notariusze, pracownicy organizacji pozarządowych, pracownicy naukowi i aplikanci tłumaczą uczniom czym jest Konstytucja i czy ma wpływ na ich życie.
– Zależy nam na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas – podkreślają organizatorzy akcji.
Tydzień Konstytucyjny odbywa się pod honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Lublin jest jednym z miast gdzie takie lekcje są prowadzone.
– Do projektu zgłosiło się 260 prawników z całej Polski i 205 szkół. W ramach jednej szkoły prawnicy mogą przeprowadzić kilka lekcji w różnych klasach – mówi adw. Sylwia Gregorczyk-Abram ze Stowarzyszenia im. Prof. Zbigniewa Hołdy.
– Naszym celem jest zwrócenie uwagi uczniów szkół ponadgimnazjalnych na praktyczny wymiar obowiązywania Konstytucji i działalności Trybunału Konstytucyjnego – tłumaczy adw. Sylwia Gregorczyk-Abram. – Zależy nam na tym, aby w przystępny i interesujący sposób pokazać, że problematyka konstytucyjna ma bezpośredni wpływ na codzienne życie każdego z nas – dodaje.
Daty, kiedy odbywa się Tydzień Konstytucyjny nie są przypadkowe. 28 maja 1986 r. nowo powstały Trybunał Konstytucyjny wydał pierwsze orzeczenie, wskazując, że działania władz PRL są sprzeczne z prawem. 4 czerwca 1989 r. odbyły się zaś pierwsze w Polsce po II wojnie światowej w części wolne wybory, w których wyniku powstał pierwszy niekomunistyczny rząd Tadeusza Mazowieckiego.