10 września III Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Lubelskiej uroczyście świętować będzie 95-lecie.
Szkoła powstała 7 października 1921 roku, jako Państwowe Gimnazjum i Liceum Żeńskie w Lublinie. Składała się z sześciu klas, do których chodziło po 20 uczennic. Instytucję do życia powołał ksiądz Kazimierz Gostyński.
– To bardzo ciekawa i zasłużona postać, ponieważ z jego inspiracji powstał także Biskupiak i liceum Zamoyskiego. Ksiądz Gostyński był też pierwszym powojennym dyrektorem „Staszica”. Można więc z całą pewnością powiedzieć, że tworzył szkoły, które nawet 100 lat później zajmują najwyższe miejsce w rankingach – podkreśla Grzegorz Lech, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego.
W budynku przy placu Wolności placówka osiadła jako III Liceum Ogólnokształcące dopiero w 1966 roku. Jej absolwentami są m.in. Julia Hartwig, Anna Kamieńska, Pelagia Majewska, Hanna Malewska, Marcin Świetlicki, Janusz Józefowicz, Beata Kozidrak czy Marcin Wójcik.
Uroczystości 95-lecia rozpocznie msza w intencji społeczności szkolnej w kościele Nawrócenia św. Pawła w Lublinie (godz. 10). Po niej na fasadzie szkoły odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca nauczycieli tajnego nauczania z III L.O, a potem w Centrum Spotkania Kultur podczas części oficjalnej wręczone zostaną nagrody, wyróżnienia i odznaczenia z Medalem Unii Lubelskiej dla ludzi zasłużonych dla szkoły na czele.
– W spotkaniu udział wezmą zaproszeni goście reprezentujący władze państwowe i samorządowe, wyższe uczelnie, instytucje i organizacje pozarządowe, byli i obecni nauczyciele i pracownicy szkoły oraz uczniowie. Zapraszamy także do udziału w tej uroczystości naszych absolwentów i sympatyków „Unii” – podkreśla Justyna Malicka z III LO.
Po zakończeniu części oficjalnej w gmachu III LO przy placu Wolności absolwenci będą mieli czas na spotkania po latach w specjalnie urządzonych kameralnych kawiarenkach i sentymentalną podróż w czasie. Będzie też można wziąć udział w wieczorze poetyckim ks. prof. Alfreda Wierzbickiego oraz obejrzeć wystawę poświęconą historii szkoły.
O godz. 19.00 impreza przeniesie się do Lubelskich Browarów przy ulicy Bernardyńskiej, gdzie na scenie zagrają unijne stare i nowe kapele.
– Największą atrakcją będzie chyba występ zespołu, który działał w naszej szkole na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego wieku – uważa Lech. – Wystąpi też Kabaret Świerszczychrząszcz. Obecność zapowiedział też Janusz Józefowicz, który zaprezentuje nam artystyczną niespodziankę.