Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2016 r.
11:48

"W obronie naszej wolności". KOD manifestował. Narodowcy też przyszli (zdjęcia)

0 181 A A

Ok. półtora tysiąca osób wzięło udział w czwartej manifestacji Komitetu Obrony Demokracji w Lublinie. W sobotę w południe jej uczestnicy przeszli z miasteczka akademickiego UMCS na Plac Litewski. Tam czekała na nich kontrmanifestacja narodowców. Tym razem była ona legalna

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Kolejna pikieta KOD odbywała się pod hasłem „W obronie naszej wolności” w 36 miastach w Poslce. Była ona wyrazem sprzeciwu wobec nowej ustawy o policji, która daje mundurowym nowe uprawnienia.

- Mają prawo zbierać informacje i przetwarzać je bez informowania kogokolwiek. Nie wiadomo, kto to będzie zbierał i jak wykorzystywał. Nie zgadzamy się na to – mówi Bartosz Sierpniowski, koordynator KOD w województwie lubelskim. - Są ludzie, którzy się nie zgadzają z „dobrą zmianą”. My tej zmiany nie widzimy. Widzimy paraliżowanie Trybunału Konstytucyjnego, zawłaszczanie służby cywilnej, mediów publicznych i internetu. Za chwilę prokuratura będzie sterowana przez ministra – dodaje.

Pod Chatką Żaka zebrało się kilkaset osób, ale gdy marsz ruszył w kierunku centrum, dołączali kolejni. Krzyczano: „nasza racja demokracja”, „Polska sprawa, państwo prawa” i „chodźcie z nami”. Podczas przystanku na Placu Teatralnym wyliczano, jak zmieniły się telewizyjne „Wiadomości”, odkąd szefem TVP został Jacek Kurski.

Po kilkunastu minutach tłum dotarł na Plac Litewski. Tam okrzykiem: „Polska to my, a nie Petru i jego psy” powitała ich grupa ok. 200 narodowców. Podobnie jak dwa tygodnie temu przyszli oni zakłócić manifestację KOD. Tym razem ich pikieta została jednak zgłoszona na czas jako zgromadzenie publiczne w Urzędzie Miasta.

- Przyszliśmy pokazać, że KOD to inicjatywa hipokrytów, którzy nigdy nie bronili praw obywatelskich, gdy byli u władzy i mieli wpływy. Jak oni traktowali zwykłych obywateli? Może pan Lis będzie miał teraz szczuplejszy portfel, ale to nie jest powód, żeby krzyczeć o zamachu na wolność mediów – mówi Marian Kowalski, lider stowarzyszenia Narodowcy RP.

Kontrmanifestantom nerwy puściły, gdy lubelski performer Szymon Pietrasiewicz zaprezentował im prowokacyjny transparent z napisem: „gdzie są wasze jaja?” i rysunkiem penisa wycelowanego w krzyż celtycki. Kilku mężczyzn ruszyło w jego stronę, usiłując wyrwać baner. Dla jednego z nich skończyło się to stuzłotowym mandatem. Organizatorzy poprosili o zwinięcie transparentu.

- Nie jesteśmy w stanie odpowiadać za wszystkich. Nie mamy pojęcia, kim są wszyscy ludzie, którzy przychodzą na manifestację – tłumaczy Sierpniowski, pytany o prowokację.

Narodowcy próbowali przekrzyczeć uczestników pikiety KOD, skandując m.in.: „Targowica” i „folksdojcze”, niektórzy z nich krzyczeli też w trakcie śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnie buczeli, gdy tłum śpiewał „Odę do radości”, uznawaną za hymn Unii Europejskiej.

Jak informuje lubelska policja, marsz przebiegał spokojnie, a poza wspomnianą próbą wyrwania transparentu, obyło się bez poważniejszych incydentów. Według mundurowych w manifestacji KOD mogło wziąć udział ok. 1400-1500 osób.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 181

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 12:12
0
MAX TV NA YOU TUBE!!!!!!!!MÓWI JAK JEST!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 11:11
0

Allle dowcip :D Taki apolityczny, jak młody i śliczny :D  :D  :D

Cieszę się, że poprawiłem Ci humor ale nie do końca o to chodziło. Trudno, jakoś to zrobiłeś i nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi:)

Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 11:02
0

MAX TV NA YOU TUBE!!!! MÓWI JAK JEST!!!!!!

Pan Max Kolonko trafnie zauważył tendencję do konserwatyzowania się społeczeństw, zarówno w USA (sukces Donalda Trampa) oraz w Polsce, dodatkowo potęgowaną przez kryzys migracyjny UE i mierne rządy koalicji PO-PSL. Najprawdopodobniej zauważył również korzyści płynące z takiego stanu rzeczy. Mówiąc "jak jest", a może raczej to co większość chce usłyszeć, podniósł znacząco ilość wyświetleń na swoich kanałach. Zobaczcie na jego profilu od kiedy mocno podniosła mu się oglądalność. Czy nie nosi to znamion jakiejś małej manipulacji? Czy tendencyjny materiał o TK ma na celu przypodobanie się obecnej władzy? A może pan Kolonko chce się odegrać na kolegach po fachu którzy, tak jak on, pracują bądź pracowali dla TVP, Polskiego Radio, Newsweeka czy TVNu? Dla zainteresowanych polecam porównanie biografii pana Kolonko, pana Lisa oraz pana Kraśko.

Pan Max Kolonko trafnie zauważył tendencję do konserwatyzowania się społeczeństw, zarówno w USA (sukces Donalda Trampa) oraz w Polsce, dodatkowo potęgowaną przez kryzys migracyjny UE i mierne rządy koalicji PO-PSL. Najprawdopodobniej zauważył również korzyści płynące z takiego stanu rzeczy. Mówiąc "jak jest", a może raczej to co większość chce usłyszeć, podniósł znacząco ilość wyświetleń na swoich kanałach. Zobaczcie na jego profilu od kiedy mocno podniosła mu się oglądalność. Czy nie nosi to znamion jakiejś małej manipulacj... rozwiń

Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 10:42
0
Komitet obrony dobrobytu wybranych. Ludzie, co wami kieruje aby tak dać się wciągnąć w taką głupotę popierania cwaniakow. Co? brak wam czegoś, czy coś wam dokucza? Jesteście przegrani i trzeba się z tym pogodzić a nie mieszać gdzie tylko się da.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 10:13
0
Zakładam się, że Kowalski nie wie co to Targowica. Bo czy np. Kowalski wie, że do Konfederacji targowickiej za namową papieża Piusa VI przystąpił król Polski Stanisław August Poniatowski? Że poparł króla w tej decyzji Hugo Kołłątaj (patron ulicy nieopodal której manifestował w sobotę Kowalski) oraz prymas Polski i większość biskupów?
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 09:36
0

Pragnę wyjaśnić pewną nieścisłość. Pani Gasiuk-Pihowicz jest Posłem na Sejm RP z partii .Nowoczesna a nie działaczką KODu. KOD jest apolitycznym ruchem społecznym. Proszę być precyzyjniejszym wstawiając takie komentarze i nie przeinaczać faktów.

Allle dowcip :D Taki apolityczny, jak młody i śliczny :D  :D  :D

Avatar
gość / 25 stycznia 2016 r. o 09:27
0

moim zdaniem to wstyd że na tak duże miasto tylko garstka osób manifestuje nie było nas 2000 ale może 300-400. Musimy walczyć bo jak wprowadzą podatki od supermarketów to wzrosną w nich ceny. Niech żyje Pan Petrou!!!

Tak jest niech żyje tow. Petru i jego mocodawcy z banków i finansowych korporacji dojących Polskę ile wlezie.

Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 09:03
0
Dlaczego brak w materiale informacji, że uczestnicy manifestacji zapytani o to, czy chcą żeby było tak jak wcześniej(za PO) głośni krzyknęli, "NIE!"? Dlaczego w materiale brak informacji, że uczestnicy manifestacji KOD głośno skandowali "Czołem Wielkiej Polsce"? Dlaczego w materiale brak informacji, że z udziału w sobotniej manifestacji nagle wycofała się "Nowoczesna"? Dlaczego w materiale brak informacji, że uczestnicy manifestacji KOD pozdrawiali się głośno "Szczęść Boże"? To jest wolność mediów, o którą zwolennicy KOD upominali się tydzień wcześniej w czasie innej manifestacji? Ich chociaż niklt nie barł na "Widelec" tak jak tych, którzy manifestowali za rządów PO!
Dlaczego brak w materiale informacji, że uczestnicy manifestacji zapytani o to, czy chcą żeby było tak jak wcześniej(za PO) głośni krzyknęli, "NIE!"? Dlaczego w materiale brak informacji, że uczestnicy manifestacji KOD głośno skandowali "Czołem Wielkiej Polsce"? Dlaczego w materiale brak informacji, że z udziału w sobotniej manifestacji nagle wycofała się "Nowoczesna"? Dlaczego w materiale brak informacji, że uczestnicy manifestacji KOD pozdrawiali się głośno "Szczęść Boże"? To jest wolność mediów, o... rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 08:56
0
Narodowcy to brzmi groźnie
Avatar
jacek / 25 stycznia 2016 r. o 08:52
0

moim zdaniem to wstyd że na tak duże miasto tylko garstka osób manifestuje nie było nas 2000 ale może 300-400. Musimy walczyć bo jak wprowadzą podatki od supermarketów to wzrosną w nich ceny. Niech żyje Pan Petrou!!!

Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 12:12
0
MAX TV NA YOU TUBE!!!!!!!!MÓWI JAK JEST!!!!!!!!!!!!!!!!
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 11:11
0

Allle dowcip :D Taki apolityczny, jak młody i śliczny :D  :D  :D

Cieszę się, że poprawiłem Ci humor ale nie do końca o to chodziło. Trudno, jakoś to zrobiłeś i nie zrozumiałeś sensu wypowiedzi:)

Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 11:02
0

MAX TV NA YOU TUBE!!!! MÓWI JAK JEST!!!!!!

Pan Max Kolonko trafnie zauważył tendencję do konserwatyzowania się społeczeństw, zarówno w USA (sukces Donalda Trampa) oraz w Polsce, dodatkowo potęgowaną przez kryzys migracyjny UE i mierne rządy koalicji PO-PSL. Najprawdopodobniej zauważył również korzyści płynące z takiego stanu rzeczy. Mówiąc "jak jest", a może raczej to co większość chce usłyszeć, podniósł znacząco ilość wyświetleń na swoich kanałach. Zobaczcie na jego profilu od kiedy mocno podniosła mu się oglądalność. Czy nie nosi to znamion jakiejś małej manipulacji? Czy tendencyjny materiał o TK ma na celu przypodobanie się obecnej władzy? A może pan Kolonko chce się odegrać na kolegach po fachu którzy, tak jak on, pracują bądź pracowali dla TVP, Polskiego Radio, Newsweeka czy TVNu? Dla zainteresowanych polecam porównanie biografii pana Kolonko, pana Lisa oraz pana Kraśko.

Pan Max Kolonko trafnie zauważył tendencję do konserwatyzowania się społeczeństw, zarówno w USA (sukces Donalda Trampa) oraz w Polsce, dodatkowo potęgowaną przez kryzys migracyjny UE i mierne rządy koalicji PO-PSL. Najprawdopodobniej zauważył również korzyści płynące z takiego stanu rzeczy. Mówiąc "jak jest", a może raczej to co większość chce usłyszeć, podniósł znacząco ilość wyświetleń na swoich kanałach. Zobaczcie na jego profilu od kiedy mocno podniosła mu się oglądalność. Czy nie nosi to znamion jakiejś małej manipulacj... rozwiń

Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 10:42
0
Komitet obrony dobrobytu wybranych. Ludzie, co wami kieruje aby tak dać się wciągnąć w taką głupotę popierania cwaniakow. Co? brak wam czegoś, czy coś wam dokucza? Jesteście przegrani i trzeba się z tym pogodzić a nie mieszać gdzie tylko się da.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 10:13
0
Zakładam się, że Kowalski nie wie co to Targowica. Bo czy np. Kowalski wie, że do Konfederacji targowickiej za namową papieża Piusa VI przystąpił król Polski Stanisław August Poniatowski? Że poparł króla w tej decyzji Hugo Kołłątaj (patron ulicy nieopodal której manifestował w sobotę Kowalski) oraz prymas Polski i większość biskupów?
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 09:36
0

Pragnę wyjaśnić pewną nieścisłość. Pani Gasiuk-Pihowicz jest Posłem na Sejm RP z partii .Nowoczesna a nie działaczką KODu. KOD jest apolitycznym ruchem społecznym. Proszę być precyzyjniejszym wstawiając takie komentarze i nie przeinaczać faktów.

Allle dowcip :D Taki apolityczny, jak młody i śliczny :D  :D  :D

Avatar
gość / 25 stycznia 2016 r. o 09:27
0

moim zdaniem to wstyd że na tak duże miasto tylko garstka osób manifestuje nie było nas 2000 ale może 300-400. Musimy walczyć bo jak wprowadzą podatki od supermarketów to wzrosną w nich ceny. Niech żyje Pan Petrou!!!

Tak jest niech żyje tow. Petru i jego mocodawcy z banków i finansowych korporacji dojących Polskę ile wlezie.

Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 09:03
0
Dlaczego brak w materiale informacji, że uczestnicy manifestacji zapytani o to, czy chcą żeby było tak jak wcześniej(za PO) głośni krzyknęli, "NIE!"? Dlaczego w materiale brak informacji, że uczestnicy manifestacji KOD głośno skandowali "Czołem Wielkiej Polsce"? Dlaczego w materiale brak informacji, że z udziału w sobotniej manifestacji nagle wycofała się "Nowoczesna"? Dlaczego w materiale brak informacji, że uczestnicy manifestacji KOD pozdrawiali się głośno "Szczęść Boże"? To jest wolność mediów, o którą zwolennicy KOD upominali się tydzień wcześniej w czasie innej manifestacji? Ich chociaż niklt nie barł na "Widelec" tak jak tych, którzy manifestowali za rządów PO!
Dlaczego brak w materiale informacji, że uczestnicy manifestacji zapytani o to, czy chcą żeby było tak jak wcześniej(za PO) głośni krzyknęli, "NIE!"? Dlaczego w materiale brak informacji, że uczestnicy manifestacji KOD głośno skandowali "Czołem Wielkiej Polsce"? Dlaczego w materiale brak informacji, że z udziału w sobotniej manifestacji nagle wycofała się "Nowoczesna"? Dlaczego w materiale brak informacji, że uczestnicy manifestacji KOD pozdrawiali się głośno "Szczęść Boże"? To jest wolność mediów, o... rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2016 r. o 08:56
0
Narodowcy to brzmi groźnie
Avatar
jacek / 25 stycznia 2016 r. o 08:52
0

moim zdaniem to wstyd że na tak duże miasto tylko garstka osób manifestuje nie było nas 2000 ale może 300-400. Musimy walczyć bo jak wprowadzą podatki od supermarketów to wzrosną w nich ceny. Niech żyje Pan Petrou!!!