Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

11 stycznia 2010 r.
20:13
Edytuj ten wpis

Wpadka senatora Grzegorza Czeleja na rentgenie

Autor: Zdjęcie autora (rp tom)
0 14 A A

To kompletna głupota, żeby w każdym gabinecie dentystycznym stał aparat rentgenowski – drwił z wymogów NFZ senator Grzegorz Czelej (PiS). Problem w tym, że fundusz niczego takiego nie wymaga.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
W niedzielę w Lublinie Grzegorz Czelej zwołał w tej sprawie konferencję prasową. Według niego, Narodowy Fundusz Zdrowia podpisze z gabinetem dentystycznym kontrakt tylko wtedy, kiedy stomatolodzy wykażą, że mają aparat rentgenowski.

– Tak nie ma nawet w bogatych Niemczech i Francji – mówił Czelej.

– Zdjęcia powinny być robione, ale nie powinno być nakazu, żeby każdy gabinet miał sprzęt RTG – wtórowała mu prof. Katarzyna Różyło. Tłumaczyła: Aparat musi być odpowiednio usytuowany, nie może stać przy fotelu dentystycznym, na którym siada kobieta w ciąży. Trzeba też odpowiednio zabezpieczyć ściany, okna i drzwi.

Prof. Różyło szacuje, że aparat do robienia zdjęć wewnątrz ust kosztuje
ok. 70 tys. zł. – Koszty zakupu i utrzymania sprzętu poniosą pacjenci – przestrzegała.

Faktycznie, w sierpniowym rozporządzeniu ministra zdrowia pojawił się zapis o tym, że dodatkowym warunkiem realizacji świadczeń jest posiadanie przez gabinet aparatu RTG.

Wybuchło zamieszanie, bo stomatolodzy obawiali się, że będą musieli kupować sprzęt do prześwietleń. Ministerialne rozporządzenie miał źle zinterpretować NFZ.

– W trakcie renegocjacji umów wieloletnich z gabinetami nie stosowaliśmy takiego wymogu posiadania aparatu RTG – informuje Karol Ługowski, rzecznik lubelskiego oddziału NFZ. Kontraktowanie świadczeń stomatologicznych zostało zakończone, nie było protestów.

– To nie jest tak, że trafiłem kulą w płot. Problem był i dopiero pod naciskiem środowiska fundusz zinterpretował rozporządzenie na korzyść lekarzy – przekonuje Czelej.

W rzeczywistości problem został rozwiązany na początku listopada ubiegłego roku, kiedy minister zdrowia Ewa Kopacz zapewniła, że od nowego roku gabinety dentystyczne będą działać na starych zasadach. I tak też się stało.

Komentarze 14

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Wieśniak z Czubów albo Rur / 12 stycznia 2010 o 17:13
0
Widzisz Pan Panie Senatorze jak AGORA Pana pilnuje. W dzień i w nocy. Lepiej niż Mira, Zbycha i Grzecha.
Avatar
~GrzegorzLublin~ / 12 stycznia 2010 o 15:54
0
Czelej ma racje, nie dość że rozporządzenie z 30 sierpnia nie zostało zmienione, to wprowadzili przepis że firmy które dotychczas miały kontrakty mogą na starych zasadach podpisywać. A nowe firmy ? A równość podmiotów gospodarczych ? To że jest z PiS-u to od razu wpadka ?
WPADKA GAZETY- piszecie jakbyście byli rzecznikiem bałaganu w NFZ-cie-brawo !
Avatar
crx / 12 stycznia 2010 o 13:10
0
Salowy-masz rację ,gdyż tak jest w normalnym świecie a tutaj jest Polska!
Avatar
salowy / 12 stycznia 2010 o 12:59
0
A może wprowadzić by tak pełną odpłatność na studiach stomatologicznych !???A zdolni czy Ci którzy chcą darmo studiować obowiązkowo musieli by przez np. 10 czy 15 lat pracować w państwowej służbie za pensje , by odrobić założony wkład finansowy za ich edukację w końcu mamy kapitalizm a nie rozdawnictwo za społeczne pieniądze !
Avatar
olo / 12 stycznia 2010 o 12:51
0
antoś napisał:
Nie bierzcie wypowiedzi ludzi PIS na poważnie,bo kto u nich zaczął mówić poważnie Kaczyńscy go usuneli.Zostało tam jeszcze troche zapóżnionych w rozumieniu rzeczywistości ale przy najbliszych wyborach Polacy ich pogonią.

Antoś -czyżby mózg Ci odtajał bo znowu zaczynasz pisać brednie ja wiem że osobom opóźnionym jest trudno pewne kwestie zrozumieć bo rzeczywistość o której wspominasz jest inna i innych dotyczy kwestii zacznij Ty coś czytać z bajek może one pobudzą Twój mózg do myślenia takiego logicznego to nic trudnego tylko wymaga zapoznawania się z faktami na bieżąco -Rozumiesz? na Bieżąco !

Antoś -czyżby mózg Ci odtajał bo znowu zaczynasz pisać brednie ja wiem że osobom opóźnionym jest trudno pewne kwestie zrozumieć bo rzeczywistość o której wspominasz jest inna i innych dotyczy kwestii zacznij Ty coś czytać z bajek może one pobudzą Twój mózg do myślenia takiego logicznego to nic trudnego tylko wymaga zapoznawania się z faktami na bieżąco -Rozumiesz? na Bieżąco ! rozwiń
Avatar
chart / 12 stycznia 2010 o 12:22
0
Przekaz jest czytelny - aparaty nie są wymagane przy RENEGOCJACJI WIELOLETNICH KONTRAKTÓW. Skutecznie zamyka to drogę stomatologom mających zamiar dopiero otworzyć gabinet i podpisać kontrakt z NFZ.


Raczej to, że stare kontrakty wyczerpują pulę środków?
Avatar
tuziemiec / 12 stycznia 2010 o 10:27
0
antoś napisał:
Nie bierzcie wypowiedzi ludzi PIS na poważnie,bo kto u nich zaczął mówić poważnie Kaczyńscy go usuneli.Zostało tam jeszcze troche zapóżnionych w rozumieniu rzeczywistości ale przy najbliszych wyborach Polacy ich pogonią.

Szkoda że nie zwróciłeś uwagi na to. że ministerstwo wydaje rozporządzenie, a p.min.Kopacz ma je w nosie. W razie POtrzeby rozporządzenie się przypomni.
Avatar
Roentgen / 12 stycznia 2010 o 10:22
0
uwaga Pacjenci!!! aparat do zdjęć wewnątrzustnych nie kosztuje 70 tys. złotych a około 12 tys. , 70 tys. zł to kosztuje aparat pantomograficzny (i to dobry) który wykonuje zdjęcia zewnątrzustne i który mało kto w lublinie ma w gabinecie prywatnym. Straszenie że pacjenci za to zapłacą jest nie na miejscu. Chyba nikt nie chce jechać przez pół miasta na RTG zeby zrobić zdjecie zęba i następnie umiawiać się ponownie na wizytę tylko woli mieć od razu wykonane zdjęcie przy fotelu. Często należy wykonać kilka zdjęć jednego zęba zgodnie ze sztuką lekarską, czy za każdym razem Pacjent ma być odsyłany na RTG? Ceny są takie same u dentysty jak w zakładach rentgenodiagnostyki. Na zachodzie niemal każdy dentysta ma u siebie RTG bo to oszczedność czasu i pieniędzy pacjenta.
uwaga Pacjenci!!! aparat do zdjęć wewnątrzustnych nie kosztuje 70 tys. złotych a około 12 tys. , 70 tys. zł to kosztuje aparat pantomograficzny (i to dobry) który wykonuje zdjęcia zewnątrzustne i który mało kto w lublinie ma w gabinecie prywatnym. Straszenie że pacjenci za to zapłacą jest nie na miejscu. Chyba nikt nie chce jechać przez pół miasta na RTG zeby zrobić zdjecie zęba i następnie umiawiać się ponownie na wizytę tylko woli mieć od razu wykonane zdjęcie przy fotelu. Często należy wykonać kilka zdjęć jednego zęba zgodnie ... rozwiń
Avatar
fotograf / 12 stycznia 2010 o 10:19
0
Wymogi odnośnie posiadania aparatów rtg to jedno a wymogi jakie muszą być spełnone do bezpiecznego ich użytkowania to drugie.Podlegają one podobnym rygorom jak aparaty ogólnodiagnostyczne czy tomografy komputerowe.Obsługujące je osoby powinny legitymować się odpowiednim dyplomem,przeszkoleniem z zakresu ochrony radiologicznej,systemu zapewnienia jakości, itp.To nie są aparaty tzw. ,,idioten kamera" tylko źródła promieniowania jonizującego.Pacjent,któremu dentysta ,,robi własnoręcznie zdjęcie" może równie dobrze udać się do ginekologa aby ten wyleczył mu zęby.Wiele krzyku ale nie w tym temacie.
Wymogi odnośnie posiadania aparatów rtg to jedno a wymogi jakie muszą być spełnone do bezpiecznego ich użytkowania to drugie.Podlegają one podobnym rygorom jak aparaty ogólnodiagnostyczne czy tomografy komputerowe.Obsługujące je osoby powinny legitymować się odpowiednim dyplomem,przeszkoleniem z zakresu ochrony radiologicznej,systemu zapewnienia jakości, itp.To nie są aparaty tzw. ,,idioten kamera" tylko źródła promieniowania jonizującego.Pacjent,któremu dentysta ,,robi własnoręcznie zdjęcie" może równie dobrze udać się do ginekolo... rozwiń
Avatar
pan kotek / 12 stycznia 2010 o 09:44
0
Przekaz jest czytelny - aparaty nie są wymagane przy RENEGOCJACJI WIELOLETNICH KONTRAKTÓW. Skutecznie zamyka to drogę stomatologom mających zamiar dopiero otworzyć gabinet i podpisać kontrakt z NFZ.
Avatar
Wieśniak z Czubów albo Rur / 12 stycznia 2010 o 17:13
0
Widzisz Pan Panie Senatorze jak AGORA Pana pilnuje. W dzień i w nocy. Lepiej niż Mira, Zbycha i Grzecha.
Avatar
~GrzegorzLublin~ / 12 stycznia 2010 o 15:54
0
Czelej ma racje, nie dość że rozporządzenie z 30 sierpnia nie zostało zmienione, to wprowadzili przepis że firmy które dotychczas miały kontrakty mogą na starych zasadach podpisywać. A nowe firmy ? A równość podmiotów gospodarczych ? To że jest z PiS-u to od razu wpadka ?
WPADKA GAZETY- piszecie jakbyście byli rzecznikiem bałaganu w NFZ-cie-brawo !
Avatar
crx / 12 stycznia 2010 o 13:10
0
Salowy-masz rację ,gdyż tak jest w normalnym świecie a tutaj jest Polska!
Avatar
salowy / 12 stycznia 2010 o 12:59
0
A może wprowadzić by tak pełną odpłatność na studiach stomatologicznych !???A zdolni czy Ci którzy chcą darmo studiować obowiązkowo musieli by przez np. 10 czy 15 lat pracować w państwowej służbie za pensje , by odrobić założony wkład finansowy za ich edukację w końcu mamy kapitalizm a nie rozdawnictwo za społeczne pieniądze !
Avatar
olo / 12 stycznia 2010 o 12:51
0
antoś napisał:
Nie bierzcie wypowiedzi ludzi PIS na poważnie,bo kto u nich zaczął mówić poważnie Kaczyńscy go usuneli.Zostało tam jeszcze troche zapóżnionych w rozumieniu rzeczywistości ale przy najbliszych wyborach Polacy ich pogonią.

Antoś -czyżby mózg Ci odtajał bo znowu zaczynasz pisać brednie ja wiem że osobom opóźnionym jest trudno pewne kwestie zrozumieć bo rzeczywistość o której wspominasz jest inna i innych dotyczy kwestii zacznij Ty coś czytać z bajek może one pobudzą Twój mózg do myślenia takiego logicznego to nic trudnego tylko wymaga zapoznawania się z faktami na bieżąco -Rozumiesz? na Bieżąco !

Antoś -czyżby mózg Ci odtajał bo znowu zaczynasz pisać brednie ja wiem że osobom opóźnionym jest trudno pewne kwestie zrozumieć bo rzeczywistość o której wspominasz jest inna i innych dotyczy kwestii zacznij Ty coś czytać z bajek może one pobudzą Twój mózg do myślenia takiego logicznego to nic trudnego tylko wymaga zapoznawania się z faktami na bieżąco -Rozumiesz? na Bieżąco ! rozwiń
Avatar
chart / 12 stycznia 2010 o 12:22
0
Przekaz jest czytelny - aparaty nie są wymagane przy RENEGOCJACJI WIELOLETNICH KONTRAKTÓW. Skutecznie zamyka to drogę stomatologom mających zamiar dopiero otworzyć gabinet i podpisać kontrakt z NFZ.


Raczej to, że stare kontrakty wyczerpują pulę środków?
Avatar
tuziemiec / 12 stycznia 2010 o 10:27
0
antoś napisał:
Nie bierzcie wypowiedzi ludzi PIS na poważnie,bo kto u nich zaczął mówić poważnie Kaczyńscy go usuneli.Zostało tam jeszcze troche zapóżnionych w rozumieniu rzeczywistości ale przy najbliszych wyborach Polacy ich pogonią.

Szkoda że nie zwróciłeś uwagi na to. że ministerstwo wydaje rozporządzenie, a p.min.Kopacz ma je w nosie. W razie POtrzeby rozporządzenie się przypomni.
Avatar
Roentgen / 12 stycznia 2010 o 10:22
0
uwaga Pacjenci!!! aparat do zdjęć wewnątrzustnych nie kosztuje 70 tys. złotych a około 12 tys. , 70 tys. zł to kosztuje aparat pantomograficzny (i to dobry) który wykonuje zdjęcia zewnątrzustne i który mało kto w lublinie ma w gabinecie prywatnym. Straszenie że pacjenci za to zapłacą jest nie na miejscu. Chyba nikt nie chce jechać przez pół miasta na RTG zeby zrobić zdjecie zęba i następnie umiawiać się ponownie na wizytę tylko woli mieć od razu wykonane zdjęcie przy fotelu. Często należy wykonać kilka zdjęć jednego zęba zgodnie ze sztuką lekarską, czy za każdym razem Pacjent ma być odsyłany na RTG? Ceny są takie same u dentysty jak w zakładach rentgenodiagnostyki. Na zachodzie niemal każdy dentysta ma u siebie RTG bo to oszczedność czasu i pieniędzy pacjenta.
uwaga Pacjenci!!! aparat do zdjęć wewnątrzustnych nie kosztuje 70 tys. złotych a około 12 tys. , 70 tys. zł to kosztuje aparat pantomograficzny (i to dobry) który wykonuje zdjęcia zewnątrzustne i który mało kto w lublinie ma w gabinecie prywatnym. Straszenie że pacjenci za to zapłacą jest nie na miejscu. Chyba nikt nie chce jechać przez pół miasta na RTG zeby zrobić zdjecie zęba i następnie umiawiać się ponownie na wizytę tylko woli mieć od razu wykonane zdjęcie przy fotelu. Często należy wykonać kilka zdjęć jednego zęba zgodnie ... rozwiń
Avatar
fotograf / 12 stycznia 2010 o 10:19
0
Wymogi odnośnie posiadania aparatów rtg to jedno a wymogi jakie muszą być spełnone do bezpiecznego ich użytkowania to drugie.Podlegają one podobnym rygorom jak aparaty ogólnodiagnostyczne czy tomografy komputerowe.Obsługujące je osoby powinny legitymować się odpowiednim dyplomem,przeszkoleniem z zakresu ochrony radiologicznej,systemu zapewnienia jakości, itp.To nie są aparaty tzw. ,,idioten kamera" tylko źródła promieniowania jonizującego.Pacjent,któremu dentysta ,,robi własnoręcznie zdjęcie" może równie dobrze udać się do ginekologa aby ten wyleczył mu zęby.Wiele krzyku ale nie w tym temacie.
Wymogi odnośnie posiadania aparatów rtg to jedno a wymogi jakie muszą być spełnone do bezpiecznego ich użytkowania to drugie.Podlegają one podobnym rygorom jak aparaty ogólnodiagnostyczne czy tomografy komputerowe.Obsługujące je osoby powinny legitymować się odpowiednim dyplomem,przeszkoleniem z zakresu ochrony radiologicznej,systemu zapewnienia jakości, itp.To nie są aparaty tzw. ,,idioten kamera" tylko źródła promieniowania jonizującego.Pacjent,któremu dentysta ,,robi własnoręcznie zdjęcie" może równie dobrze udać się do ginekolo... rozwiń
Avatar
pan kotek / 12 stycznia 2010 o 09:44
0
Przekaz jest czytelny - aparaty nie są wymagane przy RENEGOCJACJI WIELOLETNICH KONTRAKTÓW. Skutecznie zamyka to drogę stomatologom mających zamiar dopiero otworzyć gabinet i podpisać kontrakt z NFZ.
Zobacz wszystkie komentarze 14

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać

Wyprzedzał ciągnik z dwoma przyczepami. Wtedy traktorzysta zaczął skręcać 0 0

We wtorek wieczorem w miejscowości Podhorce (pow. tomaszowski) ciągnik rolniczy zderzył się z motorowerem.

Lublin: Włamywacz wielobranżowy

Lublin: Włamywacz wielobranżowy 2 0

Kryminalni z Lublina zatrzymali seryjnego włamywacza. 27-latek okradł sklep ogrodniczy, salony kosmetyczne i studia tatuażu. Policjanci zatrzymali go w poniedziałek. Spowodowane przez niego straty zostały oszacowane na ponad 120 tys. zł.

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki

Przyjaźniły się od kilku lat. Nie spodziewała się takiego zachowania koleżanki 5 1

Jej łupem padły pieniądze, zegarek, biżuteria, portfel i dokumenty. Po zatrzymaniu złodziejka tłumaczyła, że musiała kraść by spłacić długi.

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym
26 września 2018, 19:00

Lubelska Federacja Bardów: "Dylan Noblista" w Teatrze Starym 1 0

Co Gdzie Kiedy. W środę, 26 września o godz. 19 na scenie Teatru Starego (ul. Jezuicka) wystąpi Lubelska Federacja Bardów. Będzie to lubelska premiera koncertu Dylan Noblista.

Za wycofane z rynku leki zapłacą pacjenci. "Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce"

Za wycofane z rynku leki zapłacą pacjenci. "Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce" 0 2

To skandal, żeby pacjent musiał ponosić konsekwencje wycofania leku z rynku! – oburza się pan Jerzy z Lublina. – Takie rzeczy są możliwe tylko w Polsce.

Lublin: Więcej miejsc parkingowych na LSM

Lublin: Więcej miejsc parkingowych na LSM 0 0

90 nowych miejsc parkingowych ma powstać na osiedlach Mickiewicza, Konopnickiej, Krasińskiego i Słowackiego.

Dni Janowca 2018: spektakle, parada, koncerty
21 lipca 2018, 20:00

Dni Janowca 2018: spektakle, parada, koncerty 0 0

W dniach 21-22 lipca na Zamku w Janowcu odbędzie się tegoroczna, barwna i wypełniona atrakcjami odsłona Dni Janowca.

Bitwa, jak tysiąc lat temu nad Bugiem. Inscenizacja w Hrubieszowie
21 lipca 2018, 12:00

Bitwa, jak tysiąc lat temu nad Bugiem. Inscenizacja w Hrubieszowie 0 0

Gdy cała Polska świętuje stulecie odzyskania niepodległości u nas będziemy wspominać wydarzenia z 1018 roku. W weekend obchodzimy 1000 rocznicę bitwy nad Bugiem pomiędzy Bolesławem Chrobrym a Jarosławem Mądrym. Będzie co rekonstruować, bo za Chrobrym stało ok. 300 rycerzy niemieckich, 500 Węgrów, 100 Pieczyngów oraz od 2 do 5 tys. polskich zbrojnych. Ruski władca dysponował armią zbliżona liczebnie, którą wspomagali Wikingowie.

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń

Wstęp na aukcję Pride of Poland dla osób z grubym portfelem. Wysokie ceny zaproszeń 3 0

Każdy kto w tym roku będzie chciał zobaczyć aukcję Pride of Poland będzie musiał zapłacić za zaproszenie. I to nie mało. Organizatorzy właśnie podali, że zaproszenie kosztować będzie 450 zł.

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić
Alarm 24

Ciężarówka zaczęła się palić w trakcie jazdy. Strażacy musieli ją najpierw dogonić 30 3

Do zdarzenia doszło w Zemborzycach Tereszyńskich na drodze krajowej nr 19 pod Lublinem.

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie
22 września 2018, 16:00

"Szewcy" z Krakowa w Teatrze Starym w Lublinie 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 22 września o godz. 16 i 20 w Teatrze Starym (ul. Jezuicka) wystąpią artyści z Narodowego Starego Teatru w Krakowie ze spektaklem Szewcy.

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin!

Grzegorz Bonin w Motorze Lublin! 87 10

To prawdziwy hit tego lata! Kontrakt z żółto-biało-niebieskimi podpisał były zawodnik Górnika Łęczna, Grzegorz Bonin

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna

Dwa nowe żądła Górnika Łęczna 0 0

PIŁKARSKA II LIGA W sobotę Górnik Łęczna rozegra pierwszy mecz nowego sezonu gdzie w Wejherowie zagra z tamtejszym Gryfem. Na kilka dni przed tym spotkaniem do klubu dołączyło dwóch zawodników, którzy mają stanowić o sile ofensywnej zielono-czarnych

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje
film

Plantacje malin na Ukrainie zniszczą polskie rolnictwo? Ministerstwo wsparło, marszałek już nie patronuje 38 16

Czy 10 jednohektarowych plantacji ekologicznych malin na Ukrainie zniszczy polskie rolnictwo? Poseł Jarosław Sachajko twierdzi, że tak właśnie się stanie. I wypomina marszałkowi objęcie tej inicjatywy honorowym patronatem.

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne

Biała Podlaska: Parkowanie w tym miejscu będzie płatne 0 2

Miasto chce wprowadzić szlabany na nowo powstałym parkingu przy urzędzie miasta.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!