Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lipca 2009 r.
16:07
Edytuj ten wpis

Wreszcie wezmą się za Lubelski Plac Śmierci

0 9 A A

Skromny pomnik, duża instalacja artystyczna, mini-muzeum… Co powinno powstać w miejscu, z którego w czasie wojny hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady 28 tys. Żydów? O tym zdecyduje konkurs, który został dziś ogłoszony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o Lubelski Plac Śmierci na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej przy ulicy Turystycznej. W 1942 roku Niemcy deportowali stamtąd ok. 28 tys. Żydów lubelskich do obozu zagłady w Bełżcu.

Po wojnie plac popadł w ruinę. W 2002 r. umieszczono tam jedynie pamiątkową tablicę, a obok ułożono wycięty fragment toru ze zlikwidowanej bocznicy kolejowej. Przez skomplikowaną sytuację własnościową terenu próby upamiętnienia tego miejsca upadały.

- Stan miejsca, z którego wywieziono na śmierć tylu obywateli tego miasta, uwłacza naszej godności. To nie do zaakceptowania - mówi wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki. - Fakt, że udało się pozyskać grunt przy ul. Zimnej (przy której jest Plac Śmierci - red.) i ogłosić teraz ten konkurs jest zakończeniem bardzo przykrego dla nas rozdziału.

- Po kilku latach chodzenia wokół tej sprawy wchodzimy na drogę finalną - dodaje Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który razem z władzami miasta ogłosił wczoraj konkurs na formę upamiętnienia tego miejsca.

- Regulamin konkursu został tak skonstruowany, żeby nie narzucać, jaka ma być forma projektu, który może tam powstać. To ma zależeć tylko od autorów - podkreśla Marcin Fedorowicz, sekretarz konkursu. - Liczymy, że będzie to projekt, który odda symbolikę tego miejsca, że autor weźmie pod uwagę kontekst historycznym, ale także obecne otoczenie Placu Śmierci.

A obok może powstać… składowisko odpadów. - Zrobimy wszystko, żeby tę inwestycję w tym miejscu powstrzymać - mówi Pietrasiewicz. - Złożyliśmy odwołanie do Kolegium Odwoławczego. Przy wydawaniu zgody nie było m.in. konsultacji z miejskim konserwatorem zabytków.

Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 9 listopada, w rocznicę likwidacji getta na Majdanie Tatarskim. Łączna pula nagród dla uczestników wynosi 10 tys. zł. W skład sądu konkursowego wchodzą m.in. Dariusz Kopciowski, Robert Kuwałek, Roman Litman, prof. Elżbieta Przesmycka, ks. Alfred Wierzbicki i Jan Stanisław Wojciechowski (przewodniczący).

To, co powstanie na Placu Śmierci, ma kosztować nie więcej niż 100 tys. zł. - Liczymy na środki zewnętrzne - mówi Wysocki. - A jeżeli nie uda się pozyskać całej kwoty, pieniądze znajdą się w kasie miasta. To oczywiste.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
beduin / 20 lipca 2009 o 13:20
0
~Polak~ napisał:
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską! Prawdy nie wolno się bać i niby dlaczego ktokolwiek miałby cokolwiek kasować tu jeszcze nie Judeo-Polonia na razie tu jest Polska i zgodnie z konstytucją jest wolność słowa ,gorzej może być jeżeli Polacy zostaną zmuszeni do zejścia do podziemi a jeżeli się boisz i może słusznie bo ten naród zapracował sobie na takie traktowanie to wyjedź do Izraela tam jest Twoje państwo tam ojczyzna i tam ziemia obiecana tam zaznasz spokoju .Odnośnie edukacji to przydała by się raczej braciom starszym, w wierze .A jeżeli jesteś prawy i uczciwy to nie masz czego się bać Polacy to mądry Naród może narwany ale kochający swój kraj więc nie próbujcie ich zdominować to nie przejdzie !
rozwiń
Avatar
~Polak~ / 10 lipca 2009 o 00:03
0
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską!
Avatar
wujek adolf / 8 lipca 2009 o 07:02
0
Moze by wreszcie wlodarze miasta zajeli sie tym co jest najbardziej potrzebne dla mieszkancow Lublina????A moze chca zmienic nazwe miasta na POMNIKOWO?
Avatar
WIDZĄCY Z LUBLINA / 8 lipca 2009 o 00:40
0
JUDEPIETRASIEWICZ WYŚLĘ CI POCZTÓWKĘ DO NIEBA
Avatar
hwdjude / 8 lipca 2009 o 00:32
0
To, co powstanie na Placu Śmierci, ma kosztować nie więcej niż 100 tys. zł. - Liczymy na środki zewnętrzne - mówi Wysocki. - A jeżeli nie uda się pozyskać całej kwoty, pieniądze znajdą się w kasie miasta. To oczywiste.
OCZYWISTE????
Nie ma ważniejszych rzeczy do zrobienia w tym mieście?
Ile jeszcze z kasy miasta zostanie wpompowane w teatrzyk NN?
Którego celem są tylko! ŻYDOWSKIE INTERESY
Tomasz Pietrasiewicz?
ICEK STOLECMAN
Avatar
kosio / 7 lipca 2009 o 22:08
0
pancio napisał:
oddajcie gminie żydowskiej to chociaż plazę postawią będzie gdzie zakupy zrobić nad jezioro

Tylko jak tak dalej pójdzie to będziesz musiał kupić u żyda bilet wstępu nad to jezioro-tego nie przewidziałeś?
Avatar
Chłop Polski / 7 lipca 2009 o 22:05
0
Uważam że w Lublinie powinno się wybudować Scianę Placzu- bo niby to dlaczego zacni tego miasta mają latać do Jerosolimy aby się tam godnie pomodlić ,Na ten obiekt będzie to właściwe miejsce i myślę,że naczelny architekt Lublina rabi Litman nie będzie miał nic przeciwko temu?
Mam tylko jedno pytanie czy jest w centrum Lulina jakieś miejsce na którym Polacy mogą coś zrobić nie pytając żydów o zdanie/.
Avatar
fff / 7 lipca 2009 o 21:33
0
Następni semifile się znaleźli... LUBLIN LEŻY W POLSCE!!!
Avatar
pancio / 7 lipca 2009 o 20:15
0
oddajcie gminie żydowskiej to chociaż plazę postawią będzie gdzie zakupy zrobić nad jezioro
Avatar
beduin / 20 lipca 2009 o 13:20
0
~Polak~ napisał:
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską! Prawdy nie wolno się bać i niby dlaczego ktokolwiek miałby cokolwiek kasować tu jeszcze nie Judeo-Polonia na razie tu jest Polska i zgodnie z konstytucją jest wolność słowa ,gorzej może być jeżeli Polacy zostaną zmuszeni do zejścia do podziemi a jeżeli się boisz i może słusznie bo ten naród zapracował sobie na takie traktowanie to wyjedź do Izraela tam jest Twoje państwo tam ojczyzna i tam ziemia obiecana tam zaznasz spokoju .Odnośnie edukacji to przydała by się raczej braciom starszym, w wierze .A jeżeli jesteś prawy i uczciwy to nie masz czego się bać Polacy to mądry Naród może narwany ale kochający swój kraj więc nie próbujcie ich zdominować to nie przejdzie !
rozwiń
Avatar
~Polak~ / 10 lipca 2009 o 00:03
0
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską!
Avatar
wujek adolf / 8 lipca 2009 o 07:02
0
Moze by wreszcie wlodarze miasta zajeli sie tym co jest najbardziej potrzebne dla mieszkancow Lublina????A moze chca zmienic nazwe miasta na POMNIKOWO?
Avatar
WIDZĄCY Z LUBLINA / 8 lipca 2009 o 00:40
0
JUDEPIETRASIEWICZ WYŚLĘ CI POCZTÓWKĘ DO NIEBA
Avatar
hwdjude / 8 lipca 2009 o 00:32
0
To, co powstanie na Placu Śmierci, ma kosztować nie więcej niż 100 tys. zł. - Liczymy na środki zewnętrzne - mówi Wysocki. - A jeżeli nie uda się pozyskać całej kwoty, pieniądze znajdą się w kasie miasta. To oczywiste.
OCZYWISTE????
Nie ma ważniejszych rzeczy do zrobienia w tym mieście?
Ile jeszcze z kasy miasta zostanie wpompowane w teatrzyk NN?
Którego celem są tylko! ŻYDOWSKIE INTERESY
Tomasz Pietrasiewicz?
ICEK STOLECMAN
Avatar
kosio / 7 lipca 2009 o 22:08
0
pancio napisał:
oddajcie gminie żydowskiej to chociaż plazę postawią będzie gdzie zakupy zrobić nad jezioro

Tylko jak tak dalej pójdzie to będziesz musiał kupić u żyda bilet wstępu nad to jezioro-tego nie przewidziałeś?
Avatar
Chłop Polski / 7 lipca 2009 o 22:05
0
Uważam że w Lublinie powinno się wybudować Scianę Placzu- bo niby to dlaczego zacni tego miasta mają latać do Jerosolimy aby się tam godnie pomodlić ,Na ten obiekt będzie to właściwe miejsce i myślę,że naczelny architekt Lublina rabi Litman nie będzie miał nic przeciwko temu?
Mam tylko jedno pytanie czy jest w centrum Lulina jakieś miejsce na którym Polacy mogą coś zrobić nie pytając żydów o zdanie/.
Avatar
fff / 7 lipca 2009 o 21:33
0
Następni semifile się znaleźli... LUBLIN LEŻY W POLSCE!!!
Avatar
pancio / 7 lipca 2009 o 20:15
0
oddajcie gminie żydowskiej to chociaż plazę postawią będzie gdzie zakupy zrobić nad jezioro
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Przetarg na sprzedaż nieruchomości Hotel Europa w Lublinie

Przetarg na sprzedaż nieruchomości Hotel Europa w Lublinie 0 0

Przetarg na sprzedaż nieruchomości Hotel Europa w Lublinie przy ul. Krakowskie Przedmieście 29

Ekologiczne śmieciarki dołączyły do floty Kom-Eko

Ekologiczne śmieciarki dołączyły do floty Kom-Eko 0 1

We flocie Kom-Eko znalazły się ostatnio trzy nowe śmieciarki Scania, w tym dwie zasilane gazem CNG. Pięć kolejnych pojazdów CNG zostanie dostarczonych w pierwszym kwartale przyszłego roku. Są to najczystsze pojazdy komunalne obsługujące Lublin i okolice.

Pod koszami Dziennika Wschodniego. Hit dla Symbitu

Pod koszami Dziennika Wschodniego. Hit dla Symbitu 0 0

Ruszyła najstarsza liga amatorskiej koszykówki w województwie lubelskim. W czterdziestym, jubileuszowym sezonie, bierze udział sześć drużyn

Unijne wsparcie dla bezrobotnych

Unijne wsparcie dla bezrobotnych 0 0

Dla podopiecznych lubelskich ośrodków pomocy społecznej unijne fundusze to szansa na lepszą przyszłość. W ramach Aktywnego włączenia wsparcie uzyskało już ponad 5 tysięcy osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym, w tym osoby z niepełnosprawnościami, bezdomne i posiadające niskie kwalifikacje.

Robert Kubica podstawowym kierowcą Williamsa! Zespół ma potwierdzić te informacje [wideo]
film

Robert Kubica podstawowym kierowcą Williamsa! Zespół ma potwierdzić te informacje [wideo] 0 0

W przyszłym sezonie Robert Kubica ma być podstawowym kierowcą Williamsa! "La Gazzetta dello Sport" podaje, że jest to jeden z największych powrotów w historii sportu.

Awaria sieci ciepłowniczej w Puławach. Rozkopali al. Partyzantów
galeria

Awaria sieci ciepłowniczej w Puławach. Rozkopali al. Partyzantów 1 0

W tym tygodniu doszło do rozszczelnienia starych rur ciepłowniczych pod al. Partyzantów w Puławach. Obecnie trwa ich wymiana. OPEC nie planuje przerw w dostawach ciepła dla mieszkańców miasta. Utrudnienia w ruchu mają potrwać do końca miesiąca.

Sprośny żart na wykładzie. Profesor UP po naszym tekście rezygnuje z funkcji

Sprośny żart na wykładzie. Profesor UP po naszym tekście rezygnuje z funkcji 48 15

Z funkcji prorektora Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie zrezygnował profesor Eugeniusz Grela. Rezygnacja związana jest z naszym niedawnym artykułem

Dłuższe przerwy i lżejsze tornistry. Uczniów czekają zmiany

Dłuższe przerwy i lżejsze tornistry. Uczniów czekają zmiany 3 5

Więcej wolnego czasu między zajęciami i matematyka na pierwszej lekcji. To najważniejsze zmiany czekające uczniów. Wszystko za sprawą nowelizacji zasad BHP w szkołach.

Aleksandra Rudzińska najlepsza w Chinach

Aleksandra Rudzińska najlepsza w Chinach 0 1

Aleksandra Rudzińska z KW Kotłownia wygrała kolejne zawody w tym sezonie. Lublinianka zdominowała zmagania w chińskim Guanzhou i była najlepsza w China Open 2018 w konkurencji na czas

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego złożył przysięgę [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego złożył przysięgę [zdjęcia, wideo] 3 1

Nowy burmistrz Kazimierza Dolnego, Artur Pomianowski już po zaprzysiężeniu. Podczas wtorkowej sesji ślubowanie złożyli również radni. Nowym przewodniczącym rady został Mirosław Opoka, który pokonał Ryszarda Rybczyńskiego.

I sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zaskakująca kandydatura na członka zarządu - policjant
film

I sesja Sejmiku Województwa Lubelskiego. Zaskakująca kandydatura na członka zarządu - policjant 5 28

Rozpoczyna się pierwsza sesja sejmiku województwa nowej kadencji. Radni wybiorą dziś marszałka, wicemarszałków i członków zarządu województwa.

Jacek Ziarkowski (Hetman Zamość): Trzon drużyny sprawdził się w boju

Jacek Ziarkowski (Hetman Zamość): Trzon drużyny sprawdził się w boju 3 3

ROZMOWA Z Jackiem Ziarkowskim, trenerem Hetmana Zamość

IX Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka
24 listopada 2018, 18:30

IX Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności w Chatce Żaka 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już po raz dziewiąty w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16) odbędzie się Festiwal Artystycznych Warsztatów Umiejętności. Tegoroczna edycja odbędzie się w sobotę, 24 listopada o godz. 18.30. Na wszystkich zainteresowanych czekają występy i wystawa.

Nowa posłanka z woj. lubelskiego. Zajęła miejsce Wojciecha Wilka

Nowa posłanka z woj. lubelskiego. Zajęła miejsce Wojciecha Wilka 0 14

Magdalena Marek wraca do parlamentu. Podczas środowego posiedzenia Sejmu złożyła ślubowanie poselskie, zajmując miejsce Wojciecha Wilka.

W Białej Podlaskiej powstanie Centrum Wspierania Rodziny

W Białej Podlaskiej powstanie Centrum Wspierania Rodziny 0 3

Centrum Wspierania Rodziny powstanie w Białej Podlaskiej. Na utworzenie nowej placówki miasto pozyskało 1,4 mln zł z funduszy unijnych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!