Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

7 lipca 2009 r.
16:07
Edytuj ten wpis

Wreszcie wezmą się za Lubelski Plac Śmierci

0 9 A A

Skromny pomnik, duża instalacja artystyczna, mini-muzeum… Co powinno powstać w miejscu, z którego w czasie wojny hitlerowcy wywieźli do obozu zagłady 28 tys. Żydów? O tym zdecyduje konkurs, który został dziś ogłoszony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Chodzi o Lubelski Plac Śmierci na terenie dawnej Rzeźni Miejskiej przy ulicy Turystycznej. W 1942 roku Niemcy deportowali stamtąd ok. 28 tys. Żydów lubelskich do obozu zagłady w Bełżcu.

Po wojnie plac popadł w ruinę. W 2002 r. umieszczono tam jedynie pamiątkową tablicę, a obok ułożono wycięty fragment toru ze zlikwidowanej bocznicy kolejowej. Przez skomplikowaną sytuację własnościową terenu próby upamiętnienia tego miejsca upadały.

- Stan miejsca, z którego wywieziono na śmierć tylu obywateli tego miasta, uwłacza naszej godności. To nie do zaakceptowania - mówi wiceprezydent Lublina Włodzimierz Wysocki. - Fakt, że udało się pozyskać grunt przy ul. Zimnej (przy której jest Plac Śmierci - red.) i ogłosić teraz ten konkurs jest zakończeniem bardzo przykrego dla nas rozdziału.

- Po kilku latach chodzenia wokół tej sprawy wchodzimy na drogę finalną - dodaje Tomasz Pietrasiewicz, dyrektor Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN, który razem z władzami miasta ogłosił wczoraj konkurs na formę upamiętnienia tego miejsca.

- Regulamin konkursu został tak skonstruowany, żeby nie narzucać, jaka ma być forma projektu, który może tam powstać. To ma zależeć tylko od autorów - podkreśla Marcin Fedorowicz, sekretarz konkursu. - Liczymy, że będzie to projekt, który odda symbolikę tego miejsca, że autor weźmie pod uwagę kontekst historycznym, ale także obecne otoczenie Placu Śmierci.

A obok może powstać… składowisko odpadów. - Zrobimy wszystko, żeby tę inwestycję w tym miejscu powstrzymać - mówi Pietrasiewicz. - Złożyliśmy odwołanie do Kolegium Odwoławczego. Przy wydawaniu zgody nie było m.in. konsultacji z miejskim konserwatorem zabytków.

Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 9 listopada, w rocznicę likwidacji getta na Majdanie Tatarskim. Łączna pula nagród dla uczestników wynosi 10 tys. zł. W skład sądu konkursowego wchodzą m.in. Dariusz Kopciowski, Robert Kuwałek, Roman Litman, prof. Elżbieta Przesmycka, ks. Alfred Wierzbicki i Jan Stanisław Wojciechowski (przewodniczący).

To, co powstanie na Placu Śmierci, ma kosztować nie więcej niż 100 tys. zł. - Liczymy na środki zewnętrzne - mówi Wysocki. - A jeżeli nie uda się pozyskać całej kwoty, pieniądze znajdą się w kasie miasta. To oczywiste.

Komentarze 9

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
beduin / 20 lipca 2009 o 13:20
0
~Polak~ napisał:
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską! Prawdy nie wolno się bać i niby dlaczego ktokolwiek miałby cokolwiek kasować tu jeszcze nie Judeo-Polonia na razie tu jest Polska i zgodnie z konstytucją jest wolność słowa ,gorzej może być jeżeli Polacy zostaną zmuszeni do zejścia do podziemi a jeżeli się boisz i może słusznie bo ten naród zapracował sobie na takie traktowanie to wyjedź do Izraela tam jest Twoje państwo tam ojczyzna i tam ziemia obiecana tam zaznasz spokoju .Odnośnie edukacji to przydała by się raczej braciom starszym, w wierze .A jeżeli jesteś prawy i uczciwy to nie masz czego się bać Polacy to mądry Naród może narwany ale kochający swój kraj więc nie próbujcie ich zdominować to nie przejdzie !
rozwiń
Avatar
~Polak~ / 10 lipca 2009 o 00:03
0
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską!
Avatar
wujek adolf / 8 lipca 2009 o 07:02
0
Moze by wreszcie wlodarze miasta zajeli sie tym co jest najbardziej potrzebne dla mieszkancow Lublina????A moze chca zmienic nazwe miasta na POMNIKOWO?
Avatar
WIDZĄCY Z LUBLINA / 8 lipca 2009 o 00:40
0
JUDEPIETRASIEWICZ WYŚLĘ CI POCZTÓWKĘ DO NIEBA
Avatar
hwdjude / 8 lipca 2009 o 00:32
0
To, co powstanie na Placu Śmierci, ma kosztować nie więcej niż 100 tys. zł. - Liczymy na środki zewnętrzne - mówi Wysocki. - A jeżeli nie uda się pozyskać całej kwoty, pieniądze znajdą się w kasie miasta. To oczywiste.
OCZYWISTE????
Nie ma ważniejszych rzeczy do zrobienia w tym mieście?
Ile jeszcze z kasy miasta zostanie wpompowane w teatrzyk NN?
Którego celem są tylko! ŻYDOWSKIE INTERESY
Tomasz Pietrasiewicz?
ICEK STOLECMAN
Avatar
kosio / 7 lipca 2009 o 22:08
0
pancio napisał:
oddajcie gminie żydowskiej to chociaż plazę postawią będzie gdzie zakupy zrobić nad jezioro

Tylko jak tak dalej pójdzie to będziesz musiał kupić u żyda bilet wstępu nad to jezioro-tego nie przewidziałeś?
Avatar
Chłop Polski / 7 lipca 2009 o 22:05
0
Uważam że w Lublinie powinno się wybudować Scianę Placzu- bo niby to dlaczego zacni tego miasta mają latać do Jerosolimy aby się tam godnie pomodlić ,Na ten obiekt będzie to właściwe miejsce i myślę,że naczelny architekt Lublina rabi Litman nie będzie miał nic przeciwko temu?
Mam tylko jedno pytanie czy jest w centrum Lulina jakieś miejsce na którym Polacy mogą coś zrobić nie pytając żydów o zdanie/.
Avatar
fff / 7 lipca 2009 o 21:33
0
Następni semifile się znaleźli... LUBLIN LEŻY W POLSCE!!!
Avatar
pancio / 7 lipca 2009 o 20:15
0
oddajcie gminie żydowskiej to chociaż plazę postawią będzie gdzie zakupy zrobić nad jezioro
Avatar
beduin / 20 lipca 2009 o 13:20
0
~Polak~ napisał:
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską! Prawdy nie wolno się bać i niby dlaczego ktokolwiek miałby cokolwiek kasować tu jeszcze nie Judeo-Polonia na razie tu jest Polska i zgodnie z konstytucją jest wolność słowa ,gorzej może być jeżeli Polacy zostaną zmuszeni do zejścia do podziemi a jeżeli się boisz i może słusznie bo ten naród zapracował sobie na takie traktowanie to wyjedź do Izraela tam jest Twoje państwo tam ojczyzna i tam ziemia obiecana tam zaznasz spokoju .Odnośnie edukacji to przydała by się raczej braciom starszym, w wierze .A jeżeli jesteś prawy i uczciwy to nie masz czego się bać Polacy to mądry Naród może narwany ale kochający swój kraj więc nie próbujcie ich zdominować to nie przejdzie !
rozwiń
Avatar
~Polak~ / 10 lipca 2009 o 00:03
0
Na siedem wpisów cztery antysemickie, co najmniej. Dlaczego tego nie kasujecie? Dlaczego nie edukujecie? To ogłupiałe towarzystwo się rozzuchwala coraz bardzie i trwa to już latami, a to jest prosta droga do powtórzenia najgorszych rzeczy. Tego się trzeba wstydzić, ale przede wszystkim trzeba się bać. Róbcie coś z tym na miłość boską!
Avatar
wujek adolf / 8 lipca 2009 o 07:02
0
Moze by wreszcie wlodarze miasta zajeli sie tym co jest najbardziej potrzebne dla mieszkancow Lublina????A moze chca zmienic nazwe miasta na POMNIKOWO?
Avatar
WIDZĄCY Z LUBLINA / 8 lipca 2009 o 00:40
0
JUDEPIETRASIEWICZ WYŚLĘ CI POCZTÓWKĘ DO NIEBA
Avatar
hwdjude / 8 lipca 2009 o 00:32
0
To, co powstanie na Placu Śmierci, ma kosztować nie więcej niż 100 tys. zł. - Liczymy na środki zewnętrzne - mówi Wysocki. - A jeżeli nie uda się pozyskać całej kwoty, pieniądze znajdą się w kasie miasta. To oczywiste.
OCZYWISTE????
Nie ma ważniejszych rzeczy do zrobienia w tym mieście?
Ile jeszcze z kasy miasta zostanie wpompowane w teatrzyk NN?
Którego celem są tylko! ŻYDOWSKIE INTERESY
Tomasz Pietrasiewicz?
ICEK STOLECMAN
Avatar
kosio / 7 lipca 2009 o 22:08
0
pancio napisał:
oddajcie gminie żydowskiej to chociaż plazę postawią będzie gdzie zakupy zrobić nad jezioro

Tylko jak tak dalej pójdzie to będziesz musiał kupić u żyda bilet wstępu nad to jezioro-tego nie przewidziałeś?
Avatar
Chłop Polski / 7 lipca 2009 o 22:05
0
Uważam że w Lublinie powinno się wybudować Scianę Placzu- bo niby to dlaczego zacni tego miasta mają latać do Jerosolimy aby się tam godnie pomodlić ,Na ten obiekt będzie to właściwe miejsce i myślę,że naczelny architekt Lublina rabi Litman nie będzie miał nic przeciwko temu?
Mam tylko jedno pytanie czy jest w centrum Lulina jakieś miejsce na którym Polacy mogą coś zrobić nie pytając żydów o zdanie/.
Avatar
fff / 7 lipca 2009 o 21:33
0
Następni semifile się znaleźli... LUBLIN LEŻY W POLSCE!!!
Avatar
pancio / 7 lipca 2009 o 20:15
0
oddajcie gminie żydowskiej to chociaż plazę postawią będzie gdzie zakupy zrobić nad jezioro
Zobacz wszystkie komentarze 9

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie

Granit Bychawa mocno rozpoczął przedsezonowe granie 0 1

Podopieczni Łukasza Gieresza w pierwszym swoim sparingu w tym okresie przygotowawczym rozbili aż 7:1 beniaminka IV ligi Start Krasnystaw.

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia]
galeria

Zderzyły się czołowo i wypadły z drogi. Wśród poszkodowanych 5-letnie dziecko [zdjęcia] 4 2

Groźny wypadek w miejscowości Krupe. Na prostym odcinku drogi zderzyły się czołowo dwa volkswageny.

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą
Po naszej publikacji

Nie przyjęli go do szpitala, zmarł kilka dni później. Prokuratura zajmie się sprawą 10 5

Prokuratura zajmie się sprawą śmierci 26-latka z okolic Poniatowej. Kamil Gnaś mimo silnego bólu, gorączki i wymiotów nie został przyjęty do miejscowego szpitala. Zmarł po kilku dniach.

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup”

Traper przed Roztoczem i Tomasovią w turnieju oldbojów „Parkowa Cup” 1 0

W Narolu został rozegrany IV Turniej Oldbojów 35+ „Parkowa Cup”. W zawodach triumfował zespół Traper Lubaczów, który pokonał w finale ekipę gospodarzy dopiero po rzutach karnych (3:2)

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun
28 lipca 2018, 15:00

Prace zdobywczyni Oscara w Kazimierzu Dolnym. Wystawa Ewy Braun 2 0

Co Gdzie Kiedy.Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym (Rynek 19) i Centrum Spotkania Kultur w Lublinie zapraszają na wernisaż wystawy Ewy Braun Odtwarzanie minionych światów... Otwarcie ekspozycji odbędzie się 28 lipca o godz. 15 i towarzyszyć będzie Festiwalowi Dwa Brzegi.

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy

Terytorialsi będą strzelać na dawnym poligonie na Majdanku. Mieszkańcy mają obawy 55 12

Wojsko zapowiada powrót na dawny poligon na Majdanku. Będą tu ćwiczyć „terytorialsi”. Mieszkańcy bloków na pobliskim Felinie są zaniepokojeni. Obawiają się hałasu i sądzą, że może tutaj powstać strzelnica. Mundurowi uspokajają: nie będzie ani strzelnicy, ani czołgów.

Historyczny awans Bad Boys Zastawie

Historyczny awans Bad Boys Zastawie 0 0

BIALSKA KLASA OKRĘGOWA Bad Boys Zastawie po raz pierwszy w historii będą beniaminkiem w V lidze

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę
Kraj
film

Zaniedbana i zagłodzona. Chodziła z kubkiem i prosiła o wodę 17 2

Zamykana w domu, głodna i zaniedbana. - Kiedyś chodziła z kubkiem po klatce schodowej i prosiła o wodę – opowiadają sąsiedzi. 61-letnia pani Halina ze Słupska potrzebowała natychmiastowej pomocy

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato
20 lipca 2018, 0:00

Most Kultury: PARA, Standard Brass Band i Lubelskie Babie Lato 2 0

Co Gdzie Kiedy. W dniach 20-22 lipca na Moście imienia Mariana Lutosławskiego wystąpią zespoły: PARA, Standard Brass Band oraz Lubelskie Babie Lato. Nie zabraknie również ciekawych warsztatów i zajęć dla dzieci.

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie
21 lipca 2018, 19:00

Kayah, Nosowska, Brodka, Przybysz. Darmowy koncert w Lublinie 4 6

W sobotę Kayah, Katarzyna Nosowska, Monika Brodka i Paulina Przybysz zaśpiewają swoje największe przeboje na pl. Zamkowym podczas bezpłatnego koncertu „Siła Kobiet”. Przy okazji o wyjątkowych kobietach przypomni też Ośrodek Brama Grodzka – Teatr NN w swoim specjalnym wydawnictwie

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał

Koniec z czarnymi plombami. Parlament Europejski zakazał 0 2