Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

24 stycznia 2019 r.
18:35

Przebudowa Al. Racławickich w Lublinie. Jest wyjście awaryjne z cenowego pata

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
6 32 A A
 Al. Racławickie w Lublinie
Al. Racławickie w Lublinie (fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Jest nagły zwrot akcji w sprawie przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Ratusz zapewnił sobie dodatkowe dwa miesiące na znalezienie pieniędzy na inwestycję, która okazuje się droższa niż spodziewali się samorządowcy. Bardzo możliwe, że… zagrają pieniędzmi przeznaczonymi na ul. Sowińskiego

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dokładnie w czwartek  miały stracić ważność oferty złożone miastu przez drogowców zainteresowanych zleceniem na przebudowę Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego. Oferty są trzy, a każda z nich jest zbyt droga. Najtańsza opiewa na 107 mln zł, podczas gdy miasto spodziewało się wydać nie więcej niż 41 mln zł.

Aby zdobyć brakującą kwotę, Ratusz starał się o zwiększenie unijnej dotacji przyznanej Lublinowi na pakiet inwestycji, wśród których znajduje się przebudowa wspomnianych trzech ulic, ale też odnowa ul. Sowińskiego i odcinka Głębokiej. Starania skończyły się niepowodzeniem i do kasy miasta nie trafiły dodatkowe pieniądze.

W tej sytuacji władze Lublina mogły unieważnić przetarg, ale postąpiły inaczej. – Wystąpiliśmy do firm z propozycją przedłużenia okresu ważności ofert o 60 dni – potwierdza Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. Dzięki temu, że dwie firmy przystały na tę propozycję, Ratusz zyskał dodatkowy czas na znalezienie wyjścia awaryjnego i nie będzie nim tylko ponowna prośba o zwiększenie dotacji.

Ratusz ma w zanadrzu jeszcze jeden pomysł. – Przepisanie na Al. Racławickie pieniędzy przeznaczonych na ul. Sowińskiego i Głęboką – mówi prezydent Krzysztof Żuk, chociaż w istocie jest to spore uproszczenie. – Mówimy o przełożeniu funduszy europejskich z jednej kieszeni do drugiej.

Prezydent chce wykorzystać do przebudowy Al. Racławickich, ul. Lipowej i Poniatowskiego tę część dotacji, która miała zasilić przebudowę ul. Sowińskiego i Głębokiej. Prace na obu tych ulicach (planowane na później) musiałyby być finansowane w pełni z kasy miasta, chyba że w worku z unijnymi dotacjami pojawią się do tego czasu jakieś niewykorzystane pieniądze, które mogłyby przypaść Lublinowi.
– Takie oszczędności zwykle pojawiają się po pewnym czasie, więc mogłoby się to okazać rozwiązaniem, które pozwoli nam wyjść z zaistniałej sytuacji – potwierdza Kieliszek. Ratusz ma nadzieję, ze pojawią się takie oszczędności i że dzięki temu zwiększona zostanie dotacja przyznana Lublinowi. W tej sytuacji pieniądze niejako „wróciłyby” do szufladki z funduszami na ul. Sowińskiego i odcinek Głębokiej między ul. Filaretów a stacją paliw.
Cały ten zabieg będzie możliwy pod warunkiem, że Ratusz dostanie zgodę z Warszawy i to w ciągu najbliższych 60 dni, bo nie będzie już możliwe ponowne poproszenie wykonawców o przedłużenie ważności ofert.

Komentarze 32

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 19:49
+67
żaden wiadukt tam nie jest potrzebny, po drugie jak niby sobie wyobrażasz ten wiadukt? przecież to jakaś abstrakcja totalna
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 19:52
+64
fantasta od wiaduktu znowu bije pianę hehe
Avatar
niestety ale to są / 24 stycznia 2019 o 19:29
+64
Konieczna jest budowa wiaduktu na skrzyżowaniu al. Racławickich z ulicami Sowińskiego i Poniatowskiego. Koszt budowy wiaduktu nie będzie wyższy niż 25-30 milionów złotych, gdyż jest do budowy wiaduktu bardzo korzystne ukształtowanie terenu oraz rezerwa terenu po dawnych budynkach Uniwersytetu Przyrodniczego. Bez budowy wiaduktu Lublin będzie najbardziej zakorkowanym miastem w Europie.
 brednie
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 19:33
+62
Dobrze, że prezydent walczy o tą inwestycję. Jest niezbędna i trzeba ją przeprowadzić jak najszybciej.
Avatar
ja / 24 stycznia 2019 o 19:55
+60
Oby się udało.
Avatar
Max / 24 stycznia 2019 o 21:05
+58
Trzymam kciuki aby Żukowi się udało, jednak mam niestety pewne obawy co do przychylności dla inwestycji Żuka. Jak wiadomo PiS będzie robił teraz wszystko żeby Lublin pod jego żądami rozwijał się jak najgorzej.
Avatar
gość / 24 stycznia 2019 o 18:56
+57
I tak szybkim ruchem dług Lublina wzrośnie o 60 mln. Bo pieniądze na przebudowy trzeba będzie znaleźć skoro pieniądze się wzięło.
 Głupi? czy nie zrozumiał?
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 19:55
+53
sprytne
Avatar
Maciek / 24 stycznia 2019 o 19:58
+50
"Ratusz ma w zanadrzu jeszcze jeden pomysł. – Przepisanie na Al. Racławickie pieniędzy przeznaczonych na ul. Sowińskiego i Głęboką" Czyli zaniechanie projektów, których realizacja, prawdopodobnie, wpłynęłaby na zmniejszenie ruchu na Al. Racławickich. Zaprawdę szatański plan - jak się prezydent uprze, to nie ma przeproś.
 Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Nikt nie rezygnuje z tych projektów, tylko przesuwa kasę z racji tego, że te dwa i tak prędko nie będą realizowane.
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 o 21:33
+49
dobry jest ten bełkot o deweloperach, nic nie można w mieście wyremontować bo deweloperzy :)))) kto to wypisuje te głupoty? chyba jakieś trolle
Avatar
ksawyer / 25 stycznia 2019 o 15:17
+1
"Ratusz ma w zanadrzu jeszcze jeden pomysł. – Przepisanie na Al. Racławickie pieniędzy przeznaczonych na ul. Sowińskiego i Głęboką" Czyli zaniechanie projektów, których realizacja, prawdopodobnie, wpłynęłaby na zmniejszenie ruchu na Al. Racławickich. Zaprawdę szatański plan - jak się prezydent uprze, to nie ma przeproś.
Czytanie ze zrozumieniem się kłania. Nikt nie rezygnuje z tych projektów, tylko przesuwa kasę z racji tego, że te dwa i tak prędko nie będą realizowane.
 Macku drogi: Głeboka, a zwłaszcza Sowińskiego należałoby realizować przed Alejami R. Realizacja tych ulic odciąży ruch na Alejach, na których, prędzej czy później, będżie dopuszczony ruch komunikacji zbiorowej i mieszkajacych przy tej ulicy. Żadane poszerzanie 12 skrzyżowań alei,  nie zapewni płynnego ruchu na tej alei takiej ilości samochodów, jaka porusza się po Lublinie. Wydanie 100 milionów zł  na pewno zniszczy te unikalne aleje, ale nie wchłonie samochódów, które będą chciały z niej korzystać. Powtórzę: ciąg  Aleje -Lipowa, ciąg Aleje Krakowskie  należy przeznaczyć dla komunikacji zbiorowej. Innym zagadnieniem jest prowadzenie przez miasto kilku dużych projektów drogowych i zaczynie kolejnych. Takie działanie to marnotrawstwo czasu i środków. Należałoby ograniczyć ilość realizowanych projektów, ale ich realizację skracać jak to tytlko możliwe. A tak, mamy co mamy: deficyt możliwości realizacji i wzrost cen.
 Macku drogi: Głeboka, a zwłaszcza Sowińskiego należałoby realizować przed Alejami R. Realizacja tych ulic odciąży ruch na Alejach, na których, prędzej czy później, będżie dopuszczony ruch komunikacji zbiorowej i mieszkajacych przy tej ulicy. Żadane poszerzanie 12 skrzyżowań alei,  nie zapewni płynnego ruchu na tej alei takiej ilości samochodów, jaka porusza się po Lublinie. Wydanie 100 milionów zł  na pewno zniszczy te unikalne aleje, ale nie wchłonie samochódów, które będą chciały z niej korzystać. Powtórzę: ciąg  Aleje -Lip... rozwiń
Avatar
Gość / 25 stycznia 2019 o 12:25
0
Do tego priorytetem ejst odkorkowanie Sowińskiego/racławickie przez budowę wiaduktu lub tunelu oraz upłynnienie ruchu przez niedodawanie kolejnych sygnalizatorów w ciagu Racławickich. Kolejne kroki to znalezienie inwestora na parking w miejscu arkad o powierzchni co njamniej takiej jak pierwszy projekt Alchemii i rozprawienie się z dzikim parkowaniem w centrum. I wtedy można ewentualnie myśleć o buspasach na tak samo szerokich jak teraz Racławickich - obserwując, czy zmniejszył sie ruch kołowy, a zmniejszy/upłynni się na pewno.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2019 o 12:14
0
Oby nie dostał, a ze w Warszawie rządzi wiadoma opcja, to więcej niż pewne... :) Przebudowa jest potrzebna, ale rozsądna.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2019 o 09:56
+2
'' żaden wiadukt tam nie jest potrzebny, po drugie jak niby sobie wyobrażasz ten wiadukt? przecież to jakaś abstrakcja totalna '' - a po prostu tak jak wiadukt kolejowy nad Kunickiego ; ukształtowanie skrzyżowania Racławickich i Sowińskiego daje temu rozwiązaniu ogromne szanse - żaden tunel nie jest potrzebny !!!
Avatar
twister / 25 stycznia 2019 o 08:50
-3
Widzę tu armię opłacanych przez Zuka trolli. kompletnie nie mających pojęcia o czym piszą ważne aby uderzyć w pIS i pochwalić peowskiego kacyka.
Avatar
Gość / 25 stycznia 2019 o 07:42
0
gazeta.jawnylublin.pl/deweloperzy-obiecuja-pieniadze-ktore-nie-trafiaja-do-kasy-miasta/
Avatar
Gość / 25 stycznia 2019 o 06:54
+3
Kredyty i propaganda sukcesu, ciekawe kiedy peknie bańka? ;)
Avatar
Franz...Josef / 25 stycznia 2019 o 06:41
0
Oj, chyba kolesie od deweloperki mocno się zdenerwowali, skoro jest takie ciśnienie na dewastację Racławickich. Krytykom tunelu pod Racławickimi polecam sięgnięcie do historii i sprawdzenie z jakimi to hasłami "najlepszy prezydent miasta w Galaktyce" startował w wyborach - nie, nie w tych ostatnich.
Avatar
Obywatel / 25 stycznia 2019 o 06:35
-3
Tylko Żuk moze zapewnić rozwój w tym mieście. Na własnych plecach przytaszczy asfalt dla nas mieszkańców. Gdyby miał więcej czasu to nawet sam by położył. A teraz zobaczcie jak ruskie agenty będą minusować
Avatar
Sztukmistrz bez dotacji unych zydoglobalistów / 24 stycznia 2019 o 23:14
+1
I takich mamy fachowców - bez dotacji unych zydoglobalistów ani rusz...  Tymczasem, już za te 41 mln zł można kupić cały komplet maszyn + fachowców potrzebnych do wykonania remontów dróg - i to nie tylko te śmieszne 1,8 km Al. Raclawickich, ale tuzina innych. I moglibyśmy być niezależni od obcych wykonawców transferujących milony $$$$$$$$$$$$$$ za granicę!   Dlaczego wciąż MUSIMY zadłużać się u żyda bankstero-lichwiarza???. Taki mechanizm "zrównoważony" plan rozwoju NWO. Wszystkie "nasze żóndy" wykonują polecenia globalistów - niezależnie, czy folksodjcze, czy zydoukraincy. PS: --ale pieniądze na hurtowe minusowanie przez agencje i ratuszowe trolle banksterskie - to są!
I takich mamy fachowców - bez dotacji unych zydoglobalistów ani rusz...  Tymczasem, już za te 41 mln zł można kupić cały komplet maszyn + fachowców potrzebnych do wykonania remontów dróg - i to nie tylko te śmieszne 1,8 km Al. Raclawickich, ale tuzina innych. I moglibyśmy być niezależni od obcych wykonawców transferujących milony $$$$$$$$$$$$$$ za granicę!   Dlaczego wciąż MUSIMY zadłużać się u żyda bankstero-lichwiarza???. Taki mechanizm "zrównoważony" plan rozwoju... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 32

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lutego 2019

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lutego 2019 0 0

Nowy szef LODR: Stawiam na silne, nowoczesne rolnictwo

Nowy szef LODR: Stawiam na silne, nowoczesne rolnictwo 0 8

Wiesław Orzędowski jest nowym dyrektorem Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Ma dwóch zastępców

Lubelskie: Szpitale powiatowe o krok od zapaści

Lubelskie: Szpitale powiatowe o krok od zapaści 9 7

Coraz większe kłopoty finansowe i brak personelu. Jak tak dalej pójdzie, powiatowe szpitale będą musiały zamykać oddziały. Związek Powiatów Polskich chce pilnie spotkać się w tej sprawie z ministrem zdrowia

HMP w lekkiej atletyce: Złota Sofia Ennaoui, sześć medali dla woj. lubelskiego

HMP w lekkiej atletyce: Złota Sofia Ennaoui, sześć medali dla woj. lubelskiego 17 0

Bardzo dobry występ naszych zawodników przy okazji 63. Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu. W sumie zawodnicy klubów z województwa lubelskiego wywalczyli sześć krążków. Nie zawiodła oczywiście Sofia Ennaoui z AZS UMCS Lublin, która do swojej kolekcji dołożyła kolejny tytuł mistrzyni Polski

Sparingowy weekend zespołów z lubelskiej klasy okręgowej

Sparingowy weekend zespołów z lubelskiej klasy okręgowej 1 0

Świdniczanka Świdnik Mały przygotowuje się do wznowienia rozgrywek. Do zespołu Pawła Pranagala dołączyło dwóch nowych zawodników

Przebudowa ul. Grygowej w Lublinie. Kiedy otwarcie trasy? [zdjęcia]
galeria

Przebudowa ul. Grygowej w Lublinie. Kiedy otwarcie trasy? [zdjęcia] 61 3

Do końca marca ma się zakończyć przebudowa ul. Grygowej, która została poszerzona o drugą jezdnię i dostała nowe wiadukty nad torami kolejowymi. Otwarcia trasy można się spodziewać wiosną, choć budowa ostatnio zwolniła. – Nie ma zagrożenia, że droga nie powstanie na czas – zapewnia Ratusz

Potok Sitno poszukuje stopera z charyzmą

Potok Sitno poszukuje stopera z charyzmą 0 0

Potok Sitno ma za sobą bardzo nieudaną jesień i zajmuje przedostatnie miejsce w tabeli. Jednak trener Krzysztof Rysak i jego podopieczni wierzą, że wiosną drużyna wydostanie się ze strefy spadkowej

Pierwsze oznaki wiosny koło Wąwolnicy. "Za tydzień będzie tu raj" [zdjęcia]
galeria

Pierwsze oznaki wiosny koło Wąwolnicy. "Za tydzień będzie tu raj" [zdjęcia] 67 7

Pierwsze tegoroczne przebiśniegi znalazła w niedzielę nasza czytelniczka Agata Karczmarczyk.

Będzie nowe widowisko na fontannie na pl. Litewskim

Będzie nowe widowisko na fontannie na pl. Litewskim 0 2

Ratusz zamawia opracowanie nowego pokazu do wyświetlania w multimedialnej fontannie na pl. Litewskim. Przygotowaniem widowiska ma się zająć firma, która zostanie wybrana w ogłoszonym w piątek przetargu. Temat pokazu został narzucony przez Urząd Miasta – to 450-lecie Unii Lubelskiej.

Linkin Park tribute show. Koncert w Klubie30
7 marca 2019, 20:00
film

Linkin Park tribute show. Koncert w Klubie30 0 2

Klub30 w Lublinie (ul. Jasna 7) zaprasza na koncert zespołu NewTonz, który 7 marca o godz. 20 zaprezentuje utwory grupy Linkin Park.

W firmie zawrzało po słowach prezesa w mediach. Pracownicy chcą sprostowania

W firmie zawrzało po słowach prezesa w mediach. Pracownicy chcą sprostowania 25 7

Nowy prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej negatywnie ocenił stan spółki. W firmie zawrzało. Pracownicy odnieśli wrażenie, że zdaniem prezesa powodem katastrofalnej sytuacji są oni: polityka płacowa i ich roszczenia

"Święta Wojna" już w półfinale krajowego pucharu

"Święta Wojna" już w półfinale krajowego pucharu 0 1

Szczypiornistki MKS Perła Lublin nie miały szczęścia w losowaniu Pucharu Polski i w półfinale rozgrywek zmierzą się z Metraco Zagłębiem Lubin. Mecz odbędzie się 27 marca na terenie rywala

Śniatycze: Pożar samochodu na poboczu. W środku zwłoki

Śniatycze: Pożar samochodu na poboczu. W środku zwłoki 1 0

Policja wyjaśnia przyczyny tragicznego wypadku, do którego doszło dzisiaj rano w miejscowości Śniatycze, powiat zamojski

Skoki Narciarskie. Kobayashi wygrywa Willingen Five. Piotr Żyła drugi!
film

Skoki Narciarskie. Kobayashi wygrywa Willingen Five. Piotr Żyła drugi! 0 0

W niedzielnym konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w Willingen, kończącym jednocześnie rywalizację w Willingen Five, Polscy skoczkowi rozbudzili nadzieję znakomitą pierwszą serią, ale druga nie była już tak udana

Prokuratura: Żołnierz z woj. lubelskiego szantażował i gwałcił nastolatki

Prokuratura: Żołnierz z woj. lubelskiego szantażował i gwałcił nastolatki 89 17

Żołnierz z okolic Janowa Lubelskiego zbierał rozbierane zdjęcia nastolatek. Później szantażował i gwałcił dziewczynki – dowodzą śledczy. Wojciechowi J. grozi do 12 lat więzienia

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.