Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 czerwca 2019 r.
18:21

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku

224 17 A A
– Wyróżnienia cieszą, ale najlepszą nagrodą jest zainteresowanie firmy, która chce zakupić licencję – mówi dr hab. Jerzy Wielbo z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS
– Wyróżnienia cieszą, ale najlepszą nagrodą jest zainteresowanie firmy, która chce zakupić licencję – mówi dr hab. Jerzy Wielbo z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS (fot. Krzysztof Mazur)

Jest ekologiczny i pozwala zwiększyć plony nawet o 40 proc. Innowacyjny bionawóz opracowany przez naukowców z UMCS obecnie zbiera nagrody,
a niedługo pojawi się na rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Preparat może być stosowany w uprawie roślin motylkowatych, czyli m.in. grochu, fasoli, koniczyny czy lucerny. Zawiera związki produkowane przez bakterie Rhizobium leguminosarum.

– Symbioza pomiędzy bakteriami a roślinami polega na tym, że bakterie zasiedlają korzenie roślin i dochodzi do wymiany substancji odżywczych. Rośliny przekazują bakteriom węgiel, który uzyskują z atmosfery na drodze fotosyntezy. Z kolei bakterie oddają roślinom azot. Dwa organizmy wymieniają się związkami, które są im nawzajem potrzebne – tłumaczy skomplikowany mechanizm dr hab. Jerzy Wielbo z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Choć azot stanowi blisko 80 proc. składu powietrza, to rośliny nie mogą z niego samodzielnie korzystać. Pomagają im w tym bakterie.

– Rizobia posiadają specjalny enzym, dzięki któremu mogą przekształcać cząsteczkowy azot atmosferyczny w azot amonowy. Ta forma jest dla roślin przyswajalna – wyjaśnia naukowiec.

Wydajność tej symbiozy zależy przede wszystkim od tego, jak wiele bakterii znajdzie się w tkankach rośliny. Aby udało się osiągnąć oczekiwany efekt, muszą one znaleźć się w jednym konkretnym miejscu - brodawkach korzeniowych.

– Wyselekcjonowaliśmy szczep bakterii, który produkuje dużo związków powodujących powstawanie brodawek na korzeniach. W warunkach laboratoryjnych izolujemy te związki z hodowli bakteryjnych i traktujemy nimi rośliny – tłumaczy działanie preparatu dr hab. Wielbo. – Wykorzystujemy zjawisko, które w przyrodzie funkcjonuje. Zwiększamy tylko trochę jego zakres, dzięki czemu rośliny otrzymują więcej azotu. To pozwala na zmniejszenie nawożenia azotowego, pozwala ograniczyć koszty przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności uprawy o 30-40 proc.

Na początku czerwca opracowany przez badaczy z UMCS preparat otrzymał srebrny medal podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji Intarg w Katowicach. Zespół otrzymał też statuetkę ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

– Te wyróżnienia to duży zaszczyt dla całego zespołu, cieszy również zainteresowanie firmy, która chce zakupić licencję. Obecnie trwają rozmowy między UMCS a firmą Intermag z Olkusza. Spółka chce wprowadzić preparat na rynek, a to pozwoli na szerokie stosowanie tego przyjaznego dla środowiska sposobu nawożenia roślin – wyjaśnia Jerzy Wielbo.

W pracach kierowanego obecnie przez niego zespołu uczestniczyli także: prof. dr hab. Anna Skorupska, dr Monika Marek-Kozaczuk i dr Dominika Kidaj.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MOŻE ZRÓBCIE LUDZIOM WIADUKT NA GRYGOWEJ? / 18 czerwca 2019 o 18:33
+4
CO Z GRAFENEM ??????????????
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 07:57
+2
Gospodarze na wsiach od wieków stosowali płodozmian (to nie przypadek) .Celowo w płodozmianie uprawiali koniczynę ,lucernę,rośliny,które gromadzą w korzeniach azot.Po kilku latach zaorali i na polach siali buraki,pszenicę. Uprawiali także łubin ,który po wyrośnięciu zaorywano i w tych miejscach siano rośliny potrzebujące większej dawki azotu. Uprawiali także wykę,w takim celu jak łubin. Jakiś dziwny ten wynalazek.
Avatar
/ 18 czerwca 2019 o 19:38
+2
czyżby nie było łatwiej jakby UP wróciło do Macierzy ? takich patentów od razu by sie namnożyło
Powrót UP do macierzy, skutkowałby eliminacją eksponowanych miejsc dla "mord przy korycie". Poza tym współpraca UP (AR?) , z tym genialnym "panem" zakończyła się uruchomieniem radców prawnych WySRolu, w związku z... nadprzeciętną uczciwością jednostki wychwalanej w artykule. 40% wzrost plonów... to stwierdzenie mitomana. Ja bez Kozyry powiem, że wzrost plonów tej innowacyjnej metody nawozowej będzie wynosił co najmniej 500%! Parafrazując Smolenia...
Powrót UP do macierzy, skutkowałby eliminacją eksponowanych miejsc dla "mord przy korycie". Poza tym współpraca UP (AR?) , z tym genialnym "panem" zakończyła się uruchomieniem radców prawnych WySRolu, w związku z... nadprzeciętną uczciwością jednostki wychwalanej w artykule. 40% wzrost plonów... to stwierdzenie mitomana. Ja bez Kozyry powiem, że wzrost plonów tej innowacyjnej metody nawozowej będzie wynosił co najmniej 500%! Parafrazując Smolenia... rozwiń
Avatar
Gość / 18 czerwca 2019 o 18:30
+2
Chciałbym zobaczyć minę dziennikarza, kiedy dr hab. tłumaczył mu zasady działania i pozyskiwania tego nawozu. Szok, że był w stanie to napisać.
Avatar
Rolnik / 19 czerwca 2019 o 23:54
+1
Wynalazek który już wcześniej wynaleziono, a teraz ktoś sobie chce sukces przypisać bo trochę kompostu dorzucił - Nitragina - szczepy bakterii wiążących azot do zaprawiania roślin motylkowych stosowana jest od dawna
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 o 10:12
+1
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie.
 To było do "MOŻE ZRÓBCIE LUDZIOM WIADUKT NA GRYGOWEJ?" 
Avatar
jOOj / 18 czerwca 2019 o 20:22
+1
Nooo nobel się należy... ale za misterną mistyfikację...!!! "Wymyślili" "bionawóz" (jeśli już to biostymulator...) który stymuluje symbiozę bakterii brodawkowych z roślinami "motylkowatymi (jeśli już to bobowatymi..) czyli to co w normalnych warunkach polowych jest naturalnym procesem i nie trzeba go wspomagać...! Dlatego rośliny bobowate nie potrzebują nawożenia azotem. Zastanawiające jest jak ten "bionawóz" działa na różne gatunki roślin (koniczyna, seradela, wyka itp) skoro z każdą tą rośliną współpracują inne szczepy bakterii... a w "uniwersalność tego cudownego "bionawozu" jakoś mi ciężko uwierzyć. W rolnictwie intensywnym bobowate mają zwykle zerowy udział od w zmianowaniu o max 15% . Większość roślin to zboża, kukurydza, buraki, rzepak itp które nie nawiązują symbiozy z bakteriami brodawkowymi. Tak więc ten "bionawóz" będzie miał "ogromne" znaczenie dla wyżywienia ludzkości... głównie w ustach polityków... i już widzę tabuny rolników bijących się o ten "bionawóz"... Ech...
Nooo nobel się należy... ale za misterną mistyfikację...!!! "Wymyślili" "bionawóz" (jeśli już to biostymulator...) który stymuluje symbiozę bakterii brodawkowych z roślinami "motylkowatymi (jeśli już to bobowatymi..) czyli to co w normalnych warunkach polowych jest naturalnym procesem i nie trzeba go wspomagać...! Dlatego rośliny bobowate nie potrzebują nawożenia azotem. Zastanawiające jest jak ten "bionawóz" działa na różne gatunki roślin (koniczyna, seradela, wyka itp) skoro z każdą tą rośliną współpracu... rozwiń
Avatar
/ 20 czerwca 2019 o 00:43
0
No właśnie w tym wynalazku chodzi o to żeby tego płodozmianu nie stosować, tylko rosliny otrzymują bezpośrednio enzym który przekształca azot cząsteczkowy w jony amonowe
 Justus Liebig to był gamoń. Płodozmian to idiotyzm. Uprawa bezorkowa to przyszłość. Nawożenie to fanaberia. Zlikwidować puławskie Azoty! Midasy rolnictwa się ujawniły! Dż, Q. ja p-ę.
Avatar
/ 19 czerwca 2019 o 23:49
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
***s://businessinsider.com.pl/wiadomosci/odszkodowanie-za-rakotworczy-pestycyd-bayer-monsanto-roundup/zknmhjg
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules!
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules! rozwiń
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 o 10:10
0
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie. 
Avatar
/ 20 czerwca 2019 o 00:43
0
No właśnie w tym wynalazku chodzi o to żeby tego płodozmianu nie stosować, tylko rosliny otrzymują bezpośrednio enzym który przekształca azot cząsteczkowy w jony amonowe
 Justus Liebig to był gamoń. Płodozmian to idiotyzm. Uprawa bezorkowa to przyszłość. Nawożenie to fanaberia. Zlikwidować puławskie Azoty! Midasy rolnictwa się ujawniły! Dż, Q. ja p-ę.
Avatar
Rolnik / 19 czerwca 2019 o 23:54
+1
Wynalazek który już wcześniej wynaleziono, a teraz ktoś sobie chce sukces przypisać bo trochę kompostu dorzucił - Nitragina - szczepy bakterii wiążących azot do zaprawiania roślin motylkowych stosowana jest od dawna
Avatar
/ 19 czerwca 2019 o 23:49
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
***s://businessinsider.com.pl/wiadomosci/odszkodowanie-za-rakotworczy-pestycyd-bayer-monsanto-roundup/zknmhjg
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules!
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules! rozwiń
Avatar
Biotechnolog / 19 czerwca 2019 o 14:40
-1
[quote]No właśnie w tym wynalazku chodzi o to żeby tego płodozmianu nie stosować, tylko rosliny otrzymują bezpośrednio enzym który przekształca azot cząsteczkowy w jony amonowe
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 o 10:12
+1
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie.
 To było do "MOŻE ZRÓBCIE LUDZIOM WIADUKT NA GRYGOWEJ?" 
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 o 10:10
0
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie. 
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 07:57
+2
Gospodarze na wsiach od wieków stosowali płodozmian (to nie przypadek) .Celowo w płodozmianie uprawiali koniczynę ,lucernę,rośliny,które gromadzą w korzeniach azot.Po kilku latach zaorali i na polach siali buraki,pszenicę. Uprawiali także łubin ,który po wyrośnięciu zaorywano i w tych miejscach siano rośliny potrzebujące większej dawki azotu. Uprawiali także wykę,w takim celu jak łubin. Jakiś dziwny ten wynalazek.
Avatar
wsa / 18 czerwca 2019 o 22:03
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
 ***s://businessinsider.com.pl/wiadomosci/odszkodowanie-za-rakotworczy-pestycyd-bayer-monsanto-roundup/zknmhjg
Avatar
/ 18 czerwca 2019 o 21:47
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
Avatar
Gość / 18 czerwca 2019 o 21:31
0
BRAWO!!!! Jeszcze zakaz randapu w Polsce i będę szczęśliwy.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelska moda zdobywa Europę. Przedsiębiorcy z Lubelskiego starają się o nowe kontrakty

Lubelska moda zdobywa Europę. Przedsiębiorcy z Lubelskiego starają się o nowe kontrakty 0

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy branży modowej z województwa lubelskiego starają się o kontrakty handlowe na rynku krajów Beneluksu. Ostatnio byli z misją gospodarczą w Amsterdamie zorganizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Siedmiu przedsiębiorców wzięło udział w dwudniowych targach modowych Modefabriek – Amsterdam Fashion Trade Event.

Transferowej ofensywy ciąg dalszy. Nowy zawodnik w Motorze Lublin

Transferowej ofensywy ciąg dalszy. Nowy zawodnik w Motorze Lublin 0 0

W środę piłkarze z Lublina rozegrali dwa mecze kontrolne. Najpierw pokonali 3:2 Legionovię Legionowo, a następnie Lewart Lubartów 2:1. Z kolei w czwartek do druzyny dołączył kolejny nowy piłkarz. Został nim Tomasz Swędrowski

Lublin: Który autobus nie przyjedzie? Jest wykaz da każdego przystanku
galeria

Lublin: Który autobus nie przyjedzie? Jest wykaz da każdego przystanku 0 7

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił dokładny wykaz kursów z poszczególnych przystanków, które nie zostaną dziś wykonane z powodu zaprzestania świadczenia usług przewozowych przez firmę Warbus

Lider Budki Suflera wraca do zdrowia. "Chciałbym z serca podziękować za ogromne wsparcie"
film

Lider Budki Suflera wraca do zdrowia. "Chciałbym z serca podziękować za ogromne wsparcie" 0 0

Romuald Lipko wraca do zdrowia. Muzyk i kompozytor przekazał tę dobrą informację za pośrednictwem Facebooka. Jak sam powiedział, rokowania w walce z chorobą nowotworową są bardzo dobre.

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela 0 0

Chełmianka pokonała w środowym meczu kontrolnym Sokoła Konopnica 2:0. jedną z bramek strzelił Wołodymyr Hładki, który podpisał już nawet umowę z biało-zielonymi

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych 0 6

Za kilogram malin – 2 złote, a borówek – do 4 zł. Na polach w Lubelskiem owocowe żniwa w pełni. Plantatorzy skarżą się na brak rąk do pracy, a sezonowi pracownicy na niskie stawki

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka
20 lipca 2019, 9:00

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka 0 0

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w marszu szlakiem ostatniego transportu z Majdanka na trasie Majdanek-Krężnica Jara (17 km). Marsz rozpocznie się 20 lipca o godz. 9 przed budynkiem Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom pod Kazimierzem Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom pod Kazimierzem Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę 11 12

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Daniel Olbrychski – sprzedał swój dom w Mięćmierzu, pod Kazimierzem Dolnym. Wartość sentymentalna do tego miejsca była równie duża, co ta materialna – posiadłość była wyceniana na niemal 2,5 miliona złotych

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy 0 3

Reprezentacja AZS UMCS prowadzona przez trenera Tomasza Bieleckiego wylatuje w piątek do Madrytu gdzie powalczy na Akademickich Mistrzostwach Europy. To nagroda za dotychczasowe sukcesy jakie drużyna osiągnęła w naszym kraju

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi"

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi" 5 11

Miało być taniej, a wyjdzie jak zwykle. Radni w Lubartowie wnieśli pierwszy w tej kadencji autorski projekt uchwały o… podwyższeniu swoich diet. Pod tym pomysłem podpisało się 16 radnych. Zwolennicy podwyżki twierdzą, że to jedynie projekt. Podwyżka połączyła radnych bez względu na barwy polityczne

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo]
film

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo] 19 4

- Lublin nie jest może najpopularniejszym kierunkiem weekendowych wypadów, ale po wizycie w Lublinie jesteśmy zachwyceni tym miastem, i wiemy, że nieraz jeszcze tu wrócimy. Bo tu po prostu jest przyjemnie - napisali podróżnicy z popularnego bloga "Busem przez świat"

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym?

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym? 0 0

Standardowe karty SIM są dostępne w tylu wersjach, że jeśli nie interesujemy się szczególnie telefonią komórkową, może nas to zaskoczyć. Jakby tego było mało, pojawił się jeszcze jeden rodzaj karty SIM – eSIM, którą ostatnio Orange wprowadził do Polski jako pierwszy operator. Czym jest karta eSIM i jak wygląda oferta Orange w modelu subskrypcyjnym?

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ

Zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał DMPJ 0 1

Młodzi zawodnicy Bogdanka Motoru Lublin udanie rozpoczęli walkę o finał Drużynowych Mistrzostw Polski Juniorów. Żółto-biało-niebiescy dwukrotnie zajmowali w tym tygodniu miejsca na podium w dwóch rundach półfinałowych na torze w Gorzowie Wielkopolskim

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia]
galeria

Przebudowa ul. Kalinowszczyzna w Lublinie. Prace mogą się skończyć przed terminem [zdjęcia] 4 12

Sporo przed terminem może się zakończyć przebudowa ul. Kalinowszczyzna, gdzie na wielu odcinkach leży już nowy asfalt na jezdni i gotowe są fragmenty chodnika. Do zrobienia jest jeszcze dużo, ale nie aż tyle, by drogowcy potrzebowali jeszcze roku na dokończenie prac, a właśnie tyle czasu im pozostało.

Święto Kolorów w Lublinie
20 lipca 2019, 15:00

Święto Kolorów w Lublinie 0 2

Już 20 lipca o godz. 15 W Słonecznym Wrotkowie nad Zalewem Zemborzyckim rozpocznie się Holi Festival, czyli kolejne święto kolorów w Lublinie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.