Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 czerwca 2019 r.
18:21

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku

224 17 A A
– Wyróżnienia cieszą, ale najlepszą nagrodą jest zainteresowanie firmy, która chce zakupić licencję – mówi dr hab. Jerzy Wielbo z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS
– Wyróżnienia cieszą, ale najlepszą nagrodą jest zainteresowanie firmy, która chce zakupić licencję – mówi dr hab. Jerzy Wielbo z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS (fot. Krzysztof Mazur)

Jest ekologiczny i pozwala zwiększyć plony nawet o 40 proc. Innowacyjny bionawóz opracowany przez naukowców z UMCS obecnie zbiera nagrody,
a niedługo pojawi się na rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Preparat może być stosowany w uprawie roślin motylkowatych, czyli m.in. grochu, fasoli, koniczyny czy lucerny. Zawiera związki produkowane przez bakterie Rhizobium leguminosarum.

– Symbioza pomiędzy bakteriami a roślinami polega na tym, że bakterie zasiedlają korzenie roślin i dochodzi do wymiany substancji odżywczych. Rośliny przekazują bakteriom węgiel, który uzyskują z atmosfery na drodze fotosyntezy. Z kolei bakterie oddają roślinom azot. Dwa organizmy wymieniają się związkami, które są im nawzajem potrzebne – tłumaczy skomplikowany mechanizm dr hab. Jerzy Wielbo z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Choć azot stanowi blisko 80 proc. składu powietrza, to rośliny nie mogą z niego samodzielnie korzystać. Pomagają im w tym bakterie.

– Rizobia posiadają specjalny enzym, dzięki któremu mogą przekształcać cząsteczkowy azot atmosferyczny w azot amonowy. Ta forma jest dla roślin przyswajalna – wyjaśnia naukowiec.

Wydajność tej symbiozy zależy przede wszystkim od tego, jak wiele bakterii znajdzie się w tkankach rośliny. Aby udało się osiągnąć oczekiwany efekt, muszą one znaleźć się w jednym konkretnym miejscu - brodawkach korzeniowych.

– Wyselekcjonowaliśmy szczep bakterii, który produkuje dużo związków powodujących powstawanie brodawek na korzeniach. W warunkach laboratoryjnych izolujemy te związki z hodowli bakteryjnych i traktujemy nimi rośliny – tłumaczy działanie preparatu dr hab. Wielbo. – Wykorzystujemy zjawisko, które w przyrodzie funkcjonuje. Zwiększamy tylko trochę jego zakres, dzięki czemu rośliny otrzymują więcej azotu. To pozwala na zmniejszenie nawożenia azotowego, pozwala ograniczyć koszty przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności uprawy o 30-40 proc.

Na początku czerwca opracowany przez badaczy z UMCS preparat otrzymał srebrny medal podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji Intarg w Katowicach. Zespół otrzymał też statuetkę ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

– Te wyróżnienia to duży zaszczyt dla całego zespołu, cieszy również zainteresowanie firmy, która chce zakupić licencję. Obecnie trwają rozmowy między UMCS a firmą Intermag z Olkusza. Spółka chce wprowadzić preparat na rynek, a to pozwoli na szerokie stosowanie tego przyjaznego dla środowiska sposobu nawożenia roślin – wyjaśnia Jerzy Wielbo.

W pracach kierowanego obecnie przez niego zespołu uczestniczyli także: prof. dr hab. Anna Skorupska, dr Monika Marek-Kozaczuk i dr Dominika Kidaj.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MOŻE ZRÓBCIE LUDZIOM WIADUKT NA GRYGOWEJ? / 18 czerwca 2019 r. o 18:33
+4
CO Z GRAFENEM ??????????????
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 r. o 07:57
+2
Gospodarze na wsiach od wieków stosowali płodozmian (to nie przypadek) .Celowo w płodozmianie uprawiali koniczynę ,lucernę,rośliny,które gromadzą w korzeniach azot.Po kilku latach zaorali i na polach siali buraki,pszenicę. Uprawiali także łubin ,który po wyrośnięciu zaorywano i w tych miejscach siano rośliny potrzebujące większej dawki azotu. Uprawiali także wykę,w takim celu jak łubin. Jakiś dziwny ten wynalazek.
Avatar
/ 18 czerwca 2019 r. o 19:38
+2
czyżby nie było łatwiej jakby UP wróciło do Macierzy ? takich patentów od razu by sie namnożyło
Powrót UP do macierzy, skutkowałby eliminacją eksponowanych miejsc dla "mord przy korycie". Poza tym współpraca UP (AR?) , z tym genialnym "panem" zakończyła się uruchomieniem radców prawnych WySRolu, w związku z... nadprzeciętną uczciwością jednostki wychwalanej w artykule. 40% wzrost plonów... to stwierdzenie mitomana. Ja bez Kozyry powiem, że wzrost plonów tej innowacyjnej metody nawozowej będzie wynosił co najmniej 500%! Parafrazując Smolenia...
Powrót UP do macierzy, skutkowałby eliminacją eksponowanych miejsc dla "mord przy korycie". Poza tym współpraca UP (AR?) , z tym genialnym "panem" zakończyła się uruchomieniem radców prawnych WySRolu, w związku z... nadprzeciętną uczciwością jednostki wychwalanej w artykule. 40% wzrost plonów... to stwierdzenie mitomana. Ja bez Kozyry powiem, że wzrost plonów tej innowacyjnej metody nawozowej będzie wynosił co najmniej 500%! Parafrazując Smolenia... rozwiń
Avatar
Gość / 18 czerwca 2019 r. o 18:30
+2
Chciałbym zobaczyć minę dziennikarza, kiedy dr hab. tłumaczył mu zasady działania i pozyskiwania tego nawozu. Szok, że był w stanie to napisać.
Avatar
Rolnik / 19 czerwca 2019 r. o 23:54
+1
Wynalazek który już wcześniej wynaleziono, a teraz ktoś sobie chce sukces przypisać bo trochę kompostu dorzucił - Nitragina - szczepy bakterii wiążących azot do zaprawiania roślin motylkowych stosowana jest od dawna
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 r. o 10:12
+1
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie.
 To było do "MOŻE ZRÓBCIE LUDZIOM WIADUKT NA GRYGOWEJ?" 
Avatar
jOOj / 18 czerwca 2019 r. o 20:22
+1
Nooo nobel się należy... ale za misterną mistyfikację...!!! "Wymyślili" "bionawóz" (jeśli już to biostymulator...) który stymuluje symbiozę bakterii brodawkowych z roślinami "motylkowatymi (jeśli już to bobowatymi..) czyli to co w normalnych warunkach polowych jest naturalnym procesem i nie trzeba go wspomagać...! Dlatego rośliny bobowate nie potrzebują nawożenia azotem. Zastanawiające jest jak ten "bionawóz" działa na różne gatunki roślin (koniczyna, seradela, wyka itp) skoro z każdą tą rośliną współpracują inne szczepy bakterii... a w "uniwersalność tego cudownego "bionawozu" jakoś mi ciężko uwierzyć. W rolnictwie intensywnym bobowate mają zwykle zerowy udział od w zmianowaniu o max 15% . Większość roślin to zboża, kukurydza, buraki, rzepak itp które nie nawiązują symbiozy z bakteriami brodawkowymi. Tak więc ten "bionawóz" będzie miał "ogromne" znaczenie dla wyżywienia ludzkości... głównie w ustach polityków... i już widzę tabuny rolników bijących się o ten "bionawóz"... Ech...
Nooo nobel się należy... ale za misterną mistyfikację...!!! "Wymyślili" "bionawóz" (jeśli już to biostymulator...) który stymuluje symbiozę bakterii brodawkowych z roślinami "motylkowatymi (jeśli już to bobowatymi..) czyli to co w normalnych warunkach polowych jest naturalnym procesem i nie trzeba go wspomagać...! Dlatego rośliny bobowate nie potrzebują nawożenia azotem. Zastanawiające jest jak ten "bionawóz" działa na różne gatunki roślin (koniczyna, seradela, wyka itp) skoro z każdą tą rośliną współpracu... rozwiń
Avatar
/ 20 czerwca 2019 r. o 00:43
0
No właśnie w tym wynalazku chodzi o to żeby tego płodozmianu nie stosować, tylko rosliny otrzymują bezpośrednio enzym który przekształca azot cząsteczkowy w jony amonowe
 Justus Liebig to był gamoń. Płodozmian to idiotyzm. Uprawa bezorkowa to przyszłość. Nawożenie to fanaberia. Zlikwidować puławskie Azoty! Midasy rolnictwa się ujawniły! Dż, Q. ja p-ę.
Avatar
/ 19 czerwca 2019 r. o 23:49
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
***s://businessinsider.com.pl/wiadomosci/odszkodowanie-za-rakotworczy-pestycyd-bayer-monsanto-roundup/zknmhjg
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules!
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules! rozwiń
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 r. o 10:10
0
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie. 
Avatar
/ 20 czerwca 2019 r. o 00:43
0
No właśnie w tym wynalazku chodzi o to żeby tego płodozmianu nie stosować, tylko rosliny otrzymują bezpośrednio enzym który przekształca azot cząsteczkowy w jony amonowe
 Justus Liebig to był gamoń. Płodozmian to idiotyzm. Uprawa bezorkowa to przyszłość. Nawożenie to fanaberia. Zlikwidować puławskie Azoty! Midasy rolnictwa się ujawniły! Dż, Q. ja p-ę.
Avatar
Rolnik / 19 czerwca 2019 r. o 23:54
+1
Wynalazek który już wcześniej wynaleziono, a teraz ktoś sobie chce sukces przypisać bo trochę kompostu dorzucił - Nitragina - szczepy bakterii wiążących azot do zaprawiania roślin motylkowych stosowana jest od dawna
Avatar
/ 19 czerwca 2019 r. o 23:49
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
***s://businessinsider.com.pl/wiadomosci/odszkodowanie-za-rakotworczy-pestycyd-bayer-monsanto-roundup/zknmhjg
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules!
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules! rozwiń
Avatar
Biotechnolog / 19 czerwca 2019 r. o 14:40
-1
[quote]No właśnie w tym wynalazku chodzi o to żeby tego płodozmianu nie stosować, tylko rosliny otrzymują bezpośrednio enzym który przekształca azot cząsteczkowy w jony amonowe
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 r. o 10:12
+1
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie.
 To było do "MOŻE ZRÓBCIE LUDZIOM WIADUKT NA GRYGOWEJ?" 
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 r. o 10:10
0
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie. 
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 r. o 07:57
+2
Gospodarze na wsiach od wieków stosowali płodozmian (to nie przypadek) .Celowo w płodozmianie uprawiali koniczynę ,lucernę,rośliny,które gromadzą w korzeniach azot.Po kilku latach zaorali i na polach siali buraki,pszenicę. Uprawiali także łubin ,który po wyrośnięciu zaorywano i w tych miejscach siano rośliny potrzebujące większej dawki azotu. Uprawiali także wykę,w takim celu jak łubin. Jakiś dziwny ten wynalazek.
Avatar
wsa / 18 czerwca 2019 r. o 22:03
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
 ***s://businessinsider.com.pl/wiadomosci/odszkodowanie-za-rakotworczy-pestycyd-bayer-monsanto-roundup/zknmhjg
Avatar
/ 18 czerwca 2019 r. o 21:47
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
Avatar
Gość / 18 czerwca 2019 r. o 21:31
0
BRAWO!!!! Jeszcze zakaz randapu w Polsce i będę szczęśliwy.