Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

18 czerwca 2019 r.
18:21

Wynalazek naukowców z Lublina zbiera nagrody. Wkrótce pojawi się na rynku

224 17 A A
– Wyróżnienia cieszą, ale najlepszą nagrodą jest zainteresowanie firmy, która chce zakupić licencję – mówi dr hab. Jerzy Wielbo z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS
– Wyróżnienia cieszą, ale najlepszą nagrodą jest zainteresowanie firmy, która chce zakupić licencję – mówi dr hab. Jerzy Wielbo z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS (fot. Krzysztof Mazur)

Jest ekologiczny i pozwala zwiększyć plony nawet o 40 proc. Innowacyjny bionawóz opracowany przez naukowców z UMCS obecnie zbiera nagrody,
a niedługo pojawi się na rynku.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Preparat może być stosowany w uprawie roślin motylkowatych, czyli m.in. grochu, fasoli, koniczyny czy lucerny. Zawiera związki produkowane przez bakterie Rhizobium leguminosarum.

– Symbioza pomiędzy bakteriami a roślinami polega na tym, że bakterie zasiedlają korzenie roślin i dochodzi do wymiany substancji odżywczych. Rośliny przekazują bakteriom węgiel, który uzyskują z atmosfery na drodze fotosyntezy. Z kolei bakterie oddają roślinom azot. Dwa organizmy wymieniają się związkami, które są im nawzajem potrzebne – tłumaczy skomplikowany mechanizm dr hab. Jerzy Wielbo z Wydziału Biologii i Biotechnologii UMCS.

Choć azot stanowi blisko 80 proc. składu powietrza, to rośliny nie mogą z niego samodzielnie korzystać. Pomagają im w tym bakterie.

– Rizobia posiadają specjalny enzym, dzięki któremu mogą przekształcać cząsteczkowy azot atmosferyczny w azot amonowy. Ta forma jest dla roślin przyswajalna – wyjaśnia naukowiec.

Wydajność tej symbiozy zależy przede wszystkim od tego, jak wiele bakterii znajdzie się w tkankach rośliny. Aby udało się osiągnąć oczekiwany efekt, muszą one znaleźć się w jednym konkretnym miejscu - brodawkach korzeniowych.

– Wyselekcjonowaliśmy szczep bakterii, który produkuje dużo związków powodujących powstawanie brodawek na korzeniach. W warunkach laboratoryjnych izolujemy te związki z hodowli bakteryjnych i traktujemy nimi rośliny – tłumaczy działanie preparatu dr hab. Wielbo. – Wykorzystujemy zjawisko, które w przyrodzie funkcjonuje. Zwiększamy tylko trochę jego zakres, dzięki czemu rośliny otrzymują więcej azotu. To pozwala na zmniejszenie nawożenia azotowego, pozwala ograniczyć koszty przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności uprawy o 30-40 proc.

Na początku czerwca opracowany przez badaczy z UMCS preparat otrzymał srebrny medal podczas Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji Intarg w Katowicach. Zespół otrzymał też statuetkę ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

– Te wyróżnienia to duży zaszczyt dla całego zespołu, cieszy również zainteresowanie firmy, która chce zakupić licencję. Obecnie trwają rozmowy między UMCS a firmą Intermag z Olkusza. Spółka chce wprowadzić preparat na rynek, a to pozwoli na szerokie stosowanie tego przyjaznego dla środowiska sposobu nawożenia roślin – wyjaśnia Jerzy Wielbo.

W pracach kierowanego obecnie przez niego zespołu uczestniczyli także: prof. dr hab. Anna Skorupska, dr Monika Marek-Kozaczuk i dr Dominika Kidaj.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 17

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
MOŻE ZRÓBCIE LUDZIOM WIADUKT NA GRYGOWEJ? / 18 czerwca 2019 r. o 18:33
+4
CO Z GRAFENEM ??????????????
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 r. o 07:57
+2
Gospodarze na wsiach od wieków stosowali płodozmian (to nie przypadek) .Celowo w płodozmianie uprawiali koniczynę ,lucernę,rośliny,które gromadzą w korzeniach azot.Po kilku latach zaorali i na polach siali buraki,pszenicę. Uprawiali także łubin ,który po wyrośnięciu zaorywano i w tych miejscach siano rośliny potrzebujące większej dawki azotu. Uprawiali także wykę,w takim celu jak łubin. Jakiś dziwny ten wynalazek.
Avatar
/ 18 czerwca 2019 r. o 19:38
+2
czyżby nie było łatwiej jakby UP wróciło do Macierzy ? takich patentów od razu by sie namnożyło
Powrót UP do macierzy, skutkowałby eliminacją eksponowanych miejsc dla "mord przy korycie". Poza tym współpraca UP (AR?) , z tym genialnym "panem" zakończyła się uruchomieniem radców prawnych WySRolu, w związku z... nadprzeciętną uczciwością jednostki wychwalanej w artykule. 40% wzrost plonów... to stwierdzenie mitomana. Ja bez Kozyry powiem, że wzrost plonów tej innowacyjnej metody nawozowej będzie wynosił co najmniej 500%! Parafrazując Smolenia...
Powrót UP do macierzy, skutkowałby eliminacją eksponowanych miejsc dla "mord przy korycie". Poza tym współpraca UP (AR?) , z tym genialnym "panem" zakończyła się uruchomieniem radców prawnych WySRolu, w związku z... nadprzeciętną uczciwością jednostki wychwalanej w artykule. 40% wzrost plonów... to stwierdzenie mitomana. Ja bez Kozyry powiem, że wzrost plonów tej innowacyjnej metody nawozowej będzie wynosił co najmniej 500%! Parafrazując Smolenia... rozwiń
Avatar
Gość / 18 czerwca 2019 r. o 18:30
+2
Chciałbym zobaczyć minę dziennikarza, kiedy dr hab. tłumaczył mu zasady działania i pozyskiwania tego nawozu. Szok, że był w stanie to napisać.
Avatar
Rolnik / 19 czerwca 2019 r. o 23:54
+1
Wynalazek który już wcześniej wynaleziono, a teraz ktoś sobie chce sukces przypisać bo trochę kompostu dorzucił - Nitragina - szczepy bakterii wiążących azot do zaprawiania roślin motylkowych stosowana jest od dawna
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 r. o 10:12
+1
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie.
 To było do "MOŻE ZRÓBCIE LUDZIOM WIADUKT NA GRYGOWEJ?" 
Avatar
jOOj / 18 czerwca 2019 r. o 20:22
+1
Nooo nobel się należy... ale za misterną mistyfikację...!!! "Wymyślili" "bionawóz" (jeśli już to biostymulator...) który stymuluje symbiozę bakterii brodawkowych z roślinami "motylkowatymi (jeśli już to bobowatymi..) czyli to co w normalnych warunkach polowych jest naturalnym procesem i nie trzeba go wspomagać...! Dlatego rośliny bobowate nie potrzebują nawożenia azotem. Zastanawiające jest jak ten "bionawóz" działa na różne gatunki roślin (koniczyna, seradela, wyka itp) skoro z każdą tą rośliną współpracują inne szczepy bakterii... a w "uniwersalność tego cudownego "bionawozu" jakoś mi ciężko uwierzyć. W rolnictwie intensywnym bobowate mają zwykle zerowy udział od w zmianowaniu o max 15% . Większość roślin to zboża, kukurydza, buraki, rzepak itp które nie nawiązują symbiozy z bakteriami brodawkowymi. Tak więc ten "bionawóz" będzie miał "ogromne" znaczenie dla wyżywienia ludzkości... głównie w ustach polityków... i już widzę tabuny rolników bijących się o ten "bionawóz"... Ech...
Nooo nobel się należy... ale za misterną mistyfikację...!!! "Wymyślili" "bionawóz" (jeśli już to biostymulator...) który stymuluje symbiozę bakterii brodawkowych z roślinami "motylkowatymi (jeśli już to bobowatymi..) czyli to co w normalnych warunkach polowych jest naturalnym procesem i nie trzeba go wspomagać...! Dlatego rośliny bobowate nie potrzebują nawożenia azotem. Zastanawiające jest jak ten "bionawóz" działa na różne gatunki roślin (koniczyna, seradela, wyka itp) skoro z każdą tą rośliną współpracu... rozwiń
Avatar
/ 20 czerwca 2019 r. o 00:43
0
No właśnie w tym wynalazku chodzi o to żeby tego płodozmianu nie stosować, tylko rosliny otrzymują bezpośrednio enzym który przekształca azot cząsteczkowy w jony amonowe
 Justus Liebig to był gamoń. Płodozmian to idiotyzm. Uprawa bezorkowa to przyszłość. Nawożenie to fanaberia. Zlikwidować puławskie Azoty! Midasy rolnictwa się ujawniły! Dż, Q. ja p-ę.
Avatar
/ 19 czerwca 2019 r. o 23:49
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
***s://businessinsider.com.pl/wiadomosci/odszkodowanie-za-rakotworczy-pestycyd-bayer-monsanto-roundup/zknmhjg
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules!
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules! rozwiń
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 r. o 10:10
0
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie. 
Avatar
/ 20 czerwca 2019 r. o 00:43
0
No właśnie w tym wynalazku chodzi o to żeby tego płodozmianu nie stosować, tylko rosliny otrzymują bezpośrednio enzym który przekształca azot cząsteczkowy w jony amonowe
 Justus Liebig to był gamoń. Płodozmian to idiotyzm. Uprawa bezorkowa to przyszłość. Nawożenie to fanaberia. Zlikwidować puławskie Azoty! Midasy rolnictwa się ujawniły! Dż, Q. ja p-ę.
Avatar
Rolnik / 19 czerwca 2019 r. o 23:54
+1
Wynalazek który już wcześniej wynaleziono, a teraz ktoś sobie chce sukces przypisać bo trochę kompostu dorzucił - Nitragina - szczepy bakterii wiążących azot do zaprawiania roślin motylkowych stosowana jest od dawna
Avatar
/ 19 czerwca 2019 r. o 23:49
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
***s://businessinsider.com.pl/wiadomosci/odszkodowanie-za-rakotworczy-pestycyd-bayer-monsanto-roundup/zknmhjg
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules!
Ja proszę o NAUKOWE dowody o szkodliwości glifocydu, a nie informacje z brukowców. Czy już zostały wypłacone jakieś odszkodowania? Może i będą. Palacz Marlboro, kałboj w kapelutku - morda reklamowa koncernu, nie wiedziała, że substancje smoliste w dymie papierosowym są czynnikiem kancerogennym. Dostał odszkodowanie. Dla świętego spokoju. Debilom trzeba napisać na kubku kawy - gorące, można się poparzyć... Taki mamy świat. Apes rules! rozwiń
Avatar
Biotechnolog / 19 czerwca 2019 r. o 14:40
-1
[quote]No właśnie w tym wynalazku chodzi o to żeby tego płodozmianu nie stosować, tylko rosliny otrzymują bezpośrednio enzym który przekształca azot cząsteczkowy w jony amonowe
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 r. o 10:12
+1
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie.
 To było do "MOŻE ZRÓBCIE LUDZIOM WIADUKT NA GRYGOWEJ?" 
Avatar
Jj / 19 czerwca 2019 r. o 10:10
0
To samo co z pochłaniacze energii Łągiewki i wieloma innymi, czyli schować głęboko, bo jeszcze nasi rodacy na tym skorzystają i będziemy mieć coś swojego zamiast kupować na zachodzie. 
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 r. o 07:57
+2
Gospodarze na wsiach od wieków stosowali płodozmian (to nie przypadek) .Celowo w płodozmianie uprawiali koniczynę ,lucernę,rośliny,które gromadzą w korzeniach azot.Po kilku latach zaorali i na polach siali buraki,pszenicę. Uprawiali także łubin ,który po wyrośnięciu zaorywano i w tych miejscach siano rośliny potrzebujące większej dawki azotu. Uprawiali także wykę,w takim celu jak łubin. Jakiś dziwny ten wynalazek.
Avatar
wsa / 18 czerwca 2019 r. o 22:03
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
 ***s://businessinsider.com.pl/wiadomosci/odszkodowanie-za-rakotworczy-pestycyd-bayer-monsanto-roundup/zknmhjg
Avatar
/ 18 czerwca 2019 r. o 21:47
0
Proszę o dowody, że glifocyd (round up) jest śmiertelny dla ludzi. Np. większość polskiego społeczeństwa wpierdziela benzoalfapiren delektując się jego smakiem, a jakoś negatywnych njusów nie ma na ten temat.
Avatar
Gość / 18 czerwca 2019 r. o 21:31
0
BRAWO!!!! Jeszcze zakaz randapu w Polsce i będę szczęśliwy.
Zobacz wszystkie komentarze 17

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Z czego wykonać podjazd do garażu?

Z czego wykonać podjazd do garażu?

Solidny, estetyczny podjazd do garażu nie tylko stanowi funkcjonalny element posesji, lecz także podnosi walory wizualne otoczenia. Warto zatem starannie wybrać materiał, z jakiego podjazd zostanie wykonany. Doskonale do tego może sprawdzić się kostka brukowa.

Miejscy aktywiści stają po stronie lubelskiego ratusza w sprawie krzewów i parkingów
galeria

Miejscy aktywiści stają po stronie lubelskiego ratusza w sprawie krzewów i parkingów

W obronie zapowiadanych przez Urząd Miasta zmian na Krakowskim Przedmieściu wystąpili działacze ruchu społecznego Pieszy Lublin. Zmiany zostały wcześniej oprotestowane przez działających tu przedsiębiorców

Konsultacje dermatologiczne przez internet – jak wyglądają i jak się do nich przygotować?

Konsultacje dermatologiczne przez internet – jak wyglądają i jak się do nich przygotować?

W dzisiejszym świecie internet to potężne narzędzie, które bardzo ułatwia wiele spraw, w tym także uzyskanie szybkiej porady lekarskiej bez wychodzenia z domu. Konsultacje dermatologiczne online zdobyły popularność już kilka lat temu, a zainteresowanie nimi dodatkowo wzrosło w czasach epidemii. Na czym polega takie spotkanie? Jak przygotować się do konsultacji dermatologicznej przez internet?

Co krok to grzyb. Lubelskie lasy są ich pełne – zdjęcia Czytelników Dziennika Wschodniego
zdjęcia
galeria

Co krok to grzyb. Lubelskie lasy są ich pełne – zdjęcia Czytelników Dziennika Wschodniego

Pełne kosze, łubianki, wiadra i skrzynki. Nasi Czytelnicy chwalą się swoimi leśnymi zdobyczami. Z przesłanych przez nich zdjęć wynika, że lubelskie lasy są pełne grzybów. Trzeba jednak wiedzieć, gdzie szukać. Pani Monika na przykład zbierała grzyby koło Sobiboru. Jak mówi, nie było to trudne, bo grzyby rosną tuż przy drodze. Nie trzeba nawet wchodzić głęboko w las.

Muzeum Lubelskie to od 1 października Muzeum Narodowe w Lublinie. Dyrektor już z nominacją
galeria

Muzeum Lubelskie to od 1 października Muzeum Narodowe w Lublinie. Dyrektor już z nominacją

Od 1 października Muzeum Lubelskie będzie Muzeum Narodowym. W poniedziałek zielone światło do zmiany dali radni wojewódzcy, a we wtorek marszałek województwa podpisał z ministrem kultury umowę o przekształceniu największej jednostki muzealnej w regionie. Jej dyrektorką pozostanie Katarzyna Mieczkowska.

Ariel Wawszczyk (Motor Lublin): Z debiutu nie do końca jestem zadowolony

Ariel Wawszczyk (Motor Lublin): Z debiutu nie do końca jestem zadowolony

Rozmowa z Arielem Wawszczykiem, piłkarzem Motoru Lublin

Kurów. Usłyszał huk przed domem, wyjrzał, a na jego rabatce stoi rozbite volvo

Kurów. Usłyszał huk przed domem, wyjrzał, a na jego rabatce stoi rozbite volvo

Z samochodu wysiadł mężczyzna, oświadczył że nie potrzebuje pomocy i odszedł. Kiedy zatrzymała go policja, miał 1,4 promila alkoholu w organizmie.

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zakażony koronawirusem

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar zakażony koronawirusem

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar ma pozytywny wynik testu na COVID-19 – poinformowało biuro RPO.

Musiał wracać na piechotę ze szpitala. Z siekierą w dłoni rzucił się na matkę

Musiał wracać na piechotę ze szpitala. Z siekierą w dłoni rzucił się na matkę

45-latek z okolic Józefowa nad Wisłą odpowie za usiłowanie zabójstwa. Wpadł w szał po tym, jak musiał piechotą wracać ze szpitala w Kraśniku. Z siekierą w rękach zaatakował swoją matkę i wujka.

Burmistrz Kazimierza Dolnego już bez zastępcy. „Nasza forma współpracy wyczerpała się”

Burmistrz Kazimierza Dolnego już bez zastępcy. „Nasza forma współpracy wyczerpała się”

Dariusz Wróbel nie jest już zastępcą burmistrza Kazimierza Dolnego. Na razie nie wiadomo co było powodem takiej decyzji burmistrza.

Panika w szkole w Zielonej Górze. Uczennica zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby

Panika w szkole w Zielonej Górze. Uczennica zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby

Do dramatycznych wydarzeń doszło we wtorek rano w 5 LO w Zielonej Górze. W szkole wybuchła panika po tym jak jedna z uczennic zaczęła atakować nożem przypadkowe osoby.

Witold Chwastyniak (Polski Cukier Avia): Na tabelę spojrzę w połowie lub końcówce sezonu

Witold Chwastyniak (Polski Cukier Avia): Na tabelę spojrzę w połowie lub końcówce sezonu

Rozmowa z Witoldem Chwastyniakiem, trenerem Polski Cukier Avii Świdnik

Cyber - podróż – atrakcje Wojciechowa w aplikacji on-line
galeria

Cyber - podróż – atrakcje Wojciechowa w aplikacji on-line

Zagadkowa wieża, kuźnia, tajemnicze artefakty z żelaza i odległa, barwna historia w tle – to nie scenariusz filmu fantasy, ani gry komputerowej. To największe atrakcje podlubelskiego Wojciechowa, zaprezentowane w nowopowstałej aplikacji on-line. Dzięki niej ci, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z ofertą turystyczną tej malowniczej miejscowości, mogą to zrobić bez wychodzenia z domu. Dla osób znających wojciechowskie zabytki, aplikacja to możliwość spojrzenia na nie z nowego punktu widzenia

Dwa podobne wypadki koło Puław jednego dnia. Dwie ciężarówki w rowie i obie marki Daf
galeria

Dwa podobne wypadki koło Puław jednego dnia. Dwie ciężarówki w rowie i obie marki Daf

– W obydwu przypadkach kierujący ciężarowymi dafami, na skutek zaśnięcia spowodowanego zmęczeniem zjechali do rowu – informuje policja.

Spowodował czołowy wypadek koło Ryk i uciekł
galeria

Spowodował czołowy wypadek koło Ryk i uciekł

Kierowca porzucił rozbite w wypadku auto i zostawił rannego bez pomocy. Mężczyzna jest już aresztowany.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.