Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 grudnia 2018 r.
12:21

XVIII-wieczne rzeźby od lat leżały w magazynie na KUL. Teraz można je zobaczyć [zdjęcia]

Autor: Zdjęcie autora agdy

Od 10 grudnia można oglądać efekt konserwacji jaką objęto dziewięć barokowych rzeźb ołtarzowych ze zbiorów Muzeum KUL. To rzadka okazja by z tak bliska móc zobaczyć najdrobniejsze detale XVIII wiecznych zabytków, które przez wiele lat nie opuszczały magazynu

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W przyszłości rzeźby eksponowane będą w nowym Muzeum KUL. Odrestaurowane figury świętych staną się najważniejszym elementem przyszłej stałej wystawy, w części poświęconej sztuce baroku i rokoka. Teraz prezentujemy je po konserwacji w ramach zakończonego projektu, na który otrzymaliśmy ministerialne dofinansowanie. Odznaczają się wyjątkowo wysoką wartością artystyczną. Szkoda, że nie mogą nam powiedzieć jakie były ich losy, bo w ich historii jest wiele niewiadomych – mówi Krzysztof Przylicki, dyrektor Muzeum KUL.

Na przykład rzeźby apostołów św. Jana, Bartłomieja, Andrzeja, Piotra i świętego określanego w dokumentach jako św. Paweł, najprawdopodobniej pochodzą ze zdemontowanych ołtarzy z lubelskiego kościoła dominikanów. Przypisywane są Sebastianowi Zeislowi, który pracował między 1745 a 1780 rokiem. Na KUL trafiły w połowie lat 50. ubiegłego wieku z Kozłówki, gdzie funkcjonowała Centralna Składnica Muzealna.

Ich wojenne losy też są ciekawe, acz jeszcze nie do końca wyjaśnione. Wiemy, że Niemcy przewieźli je do Muzeum Lubelskiego wraz z innymi – jak to oficjalnie określali – „zabezpieczonymi” dziełami sztuki i tam przetrwały wojnę. Z zachowanych niemieckich kart ewidencyjnych dowiadujemy się, że niektóre z nich zabrane zostały od dominikanów, inne zaś z klasztoru pomisjonarskiego, w którym już przedwojenną gromadzono dzieła sztuki sakralnej z terenów diecezji lubelskiej.

Z kolei rzeźba Chrystusa Salvatora Mundi (Zbawiciela Świata) łączona z krzeszowskim warsztatem Antona Dorazila, który tworzył między 1695 a 1759 rokiem trafiła na KUL decyzją Kurii Metropolitalnej Wrocławskiej ze zbiorów tamtejszego Muzeum Archidiecezjalnego w grupie dzieł sztuki darowanych uczelni w 1956 roku.

- Wykonawcą konserwacji była pracownia Grzegorza Gołubiaka z Lublina. Prace trwały od czerwca. I od razu chcę uprzedzić, że rzeźby zostały poddane, bardzo pracochłonnej, tak zwanej konserwacji zachowawczej. Nie wyglądają jak nowe, nie chcieliśmy wszystkiego złocić. Dzięki temu pokazujemy, w takim stopniu w jakim to było możliwe, oryginalne XVIII wieczne polichromie. Dziś nad wyraz rzadko można zobaczyć stare złocenia, gdyż restaurowane ołtarze z reguły zyskują nowe. Można zobaczyć piękny rysunek rzeźbiarki. Detale jak choćby stopę i sandał jednego z apostołów, wijące się pukle włosów, zarys obojczyka czy mięśnie i ścięgna szyi – wymienia dyrektor, który dodaje, że oglądamy elementy, których precyzji i urody nie można było zobaczyć, bo to ołtarzowe figury, przeznaczone do ekspozycji gdzieś wysoko.

To widać nawet po twarzy św. Kazimierza Jagiellończyka. Wydaje się nieforemnie pociągła, wręcz brzydka. Wystarczy kucnąć i zmienić perspektywę, by święty zyskał proporcje. Podobnie jest z dwoma aniołami adorującymi Chrystusa. One też lepiej wyglądają gdy patrzy się na nie z dołu. W przyszłości, w nowych salach ekspozycyjnych na pewno zadbamy o to, aby eksponować je wysoko, tak jak było to w zamyśle ich twórców.

- Zastanawialiśmy się jak najlepiej wyeksponować rzeźby, które będą oglądane i przy dziennym, i przy sztucznym świetle. A przy tym, żeby odejść od klasycznego ciemnego tła i wydobycia światłem. Pomyśleliśmy o skandynawskim podejściu, o kontrze. Jak coś jest miękkie, barokowe, organiczne to towarzyszy mu coś geometrycznego, surowego - mówi Karolina Fandrejewska, scenografka i kostiumografka, która przygotowała scenografię wystawy. Stworzyła podzieloną na kwadraty/trójkąty ścianę (i podesty). Są ze sklejki pomalowanej na jasnoniebiesko tak, by nie utracić faktury drewna. - Bardzo trudne było pokazanie tylu rzeźb z różnych ołtarzy na zaledwie 4 metrowej ścianie i to z dwoma załamaniami – dodaje.

Kolekcja nowożytnej plastyki sakralnej Muzeum KUL to ponad pół setki rzeźb. Te prezentowane zostały poddane konserwacji jako pierwsze z powodu ich fatalnego stanu i wysokiej wartości artystycznej. W przyszłym roku będą konserwowane kolejne.

„Odzyskany blask. Barokowe rzeźby ołtarzowe ze zbiorów Muzeum KUL” teraz będzie można oglądać tylko cztery! dni - od 10 do 14 grudnia. Później - po Nowym Roku. Wstęp jest wolny.

Pozostałe informacje

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Niespodziewany zwrot akcji. Motor Lublin - Piast Gliwice (relacja na żywo)

Zapraszamy na relację na żywo z meczu Motor Lublin - Piast Gliwice. To przedostatni, domowy występ beniaminka w tym sezonie. Początek zawodów o godz. 18.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

Dla 14-latka ta przejażdżka mogła skończyć się tragicznie

Ojciec nie pozwolił, a i tak pojechał. Wypadek 14-latka na motocyklu

Ojciec mu na to nie pozwolił, bo nawet nie wiedział, że syn wybiera się na przejażdżkę motocyklem. Dla 14-latka ta nielegalna wycieczka skończyła się wypadkiem.

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo
20 maja 2025, 17:00

Nowa propozycja domu kultury. Nauka jazdy na rolkach za darmo

Tym razem nie koncert, nie teatralny spektakl ani nie wieczór poezji, ale coś na sportowo ma do zaoferowania Zamojski Dom Kultury. W tym miesiącu zorganizuje trzydniowe warsztaty z jazdy na rolkach. Zajęcia są bezpłatne.

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy
UTRUDNIENIA i OBJAZDY
11 maja 2025, 13:00

1000-lecie Korony Polskiej. Wielkie świętowanie, komunikacja pojedzie przez objazdy

W niedzielę w Lublinie odbędą się uroczyste obchody 1000-lecia Królestwa Polskiego. Na mieszkańców i kierowców w tym czasie czekają utrudnienia drogowe, a komunikacja miejska skierowana będzie na objazdy.

Lublinianka straciła punkty za mecz z Orlętami Spomlek Radzyń Podlaski walkowerem

Lublinianka przegrała walkowerem, Stal Kraśnik uciekła na 9 punktów

Głupi błąd Lublinianki w niedawnym meczu z Orlętami Spomlek słono kosztował klub z Wieniawy. Drużyna Daniela Koczona na boisku wygrała 1:0, ale ze względu na króciutki występ nieuprawnionego zawodnika przegrała walkowerem 0:3.

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)
Imprezy
9 maja 2025, 19:00

Imprezy klubowe w weekend (9 – 10 maja)

Lublin nie zwalnia tempa i nie zasypia. Czy czas dobry, czy czas zły, imprezuje przez cały czas. Specjalnie dla was przygotowaliśmy krótki informator, gdzie w Lublinie odbędą się najlepsze imprezy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Ogłoszenia

Najnowsze · Promowane
Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

rurakom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Różne -> Sprzedam

pasek

ZAMOŚĆ

33,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

zawór

ZAMOŚĆ

46,00 zł

Budownictwo -> Materiały -> Sprzedam

trojnik

ZAMOŚĆ

12,00 zł

Różne -> Sprzedam

kolkom

ZAMOŚĆ

165,00 zł

Komunikaty