Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

29 września 2017 r.
6:50

Zakupy zrobimy tylko w co drugą niedzielę? Szykują się zmiany

0 45 A A

– Od stycznia zakupy będziemy mogli robić tylko w co drugą niedzielę – poinformował wczoraj przewodniczący sejmowej podkomisji do spraw rynku pracy. Związkowcy z „Solidarności” są zdziwieni. Według nich, walka o wszystkie wolne niedziele jeszcze się nie skończyła. Tymczasem wielu pracownikom sklepów wcale na tym nie zależy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wczoraj wieczorem projektem zakazu handlu zajęła się sejmowa podkomisja do spraw rynku pracy. Kilka godzin przed jej obradami przewodniczący sejmowej podkomisji powiedział na antenie TOK FM, że zapadła już „polityczna decyzja”, by wolne były dwie niedziele w miesiącu.

– Nie rozumiem dlaczego pan Śniadek mówi, że to sprawa przesądzona i dogadana ze związkowcami – dziwi się Piotr Adamczak, przewodniczący NSZZ Solidarność w Biedronce. – Cały czas stoimy na stanowisku czterech wolnych niedziel i z tego nie ustąpimy. Za takim rozwiązaniem zbieraliśmy podpisy i takie rozwiązanie poparło społeczeństwo – przekonuje.

– Chcemy wszystkich wolnych niedziel. Pracownicy potrzebują odpoczynku – dodaje Elżbieta Jakubiak, przewodnicząca komisji zakładowej w Tesco.

To, o co tak walczą związkowcy, nie wszystkim zainteresowanym jest na rękę. – W tej sprawie powinna istnieć dowolność – uważa pani Magdalena, pracownica lubelskiego Lidla. – Sama mam małe dzieci, ale chętnie biorę dyżury w niedzielę, bo mogę w ten sposób dorobić. Nie powinno się nam odbierać się takiej możliwości. A obowiązku pracy w niedziele nie ma. Zawsze można dogadać się z kolegami – podkreśla.

– Czasami marzą mi się wolne weekendy, ale mam wybór: albo pracować mniej, albo więcej zarobić – przyznaje sprzedawczyni ze sklepu Rossmann w dużym lubelskim centrum handlowym. – Jak mam wolną niedzielę, to zwykle jadę wtedy z rodziną na duże zakupy. Zakaz czy ograniczenie handlu, tylko utrudni mi życie.

– To chichot historii. Kiedyś związkowcy walczyli o wolne soboty, a teraz mamy pracujące niedziele – śmieje się pracownica Biedronki z ul. Wieniawskiej. – Uważam, że tego nie powinno się rozstrzygać odgórnie. Gdyby nie podobała mi się praca w niedziele to zmieniłabym zawód albo firmę. Nie lubię jak mi się coś narzuca. Chcę sama decydować o swoim życiu.

Zakaz handlu w niedziele PiS zapowiadał już swojej kampanii wyborczej. Dokładnie roku temu – we wrześniu 2016 r. NSZZ Solidarność złożyła w tej sprawie obywatelski projekt uchwały. Związkowcom udało się zebrać pod nim 350 tys. podpisów.

Kilka miesięcy temu grupa posłów PiS pod wodzą Adama Abramowicza z Białej Podlaskiej zaproponowała jeszcze inne rozwiązanie – skrócenie czasu pracy w niedzielę do godz. 13.

– Sprawa nie jest jeszcze przesądzona – mówi poseł Abramowicz. – W sejmowej grze wciąż biorą udział trzy pomysły: całkowity zakaz handlu, dwie wolne niedziele w miesiącu i ograniczenie zakupów do godz. 13. w każdą niedzielę. Nie można już dłużej przeciągać tej kwestii. Nowe prawo powinno obowiązywać od stycznia 2018 r.

Jak handluje Europa

Obostrzenia w zakazie handlu w niedzielę obowiązują w 8 z 28 państw Unii Europejskiej. We Francji nie działają hipermarkety, a supermarkety są czynne tylko rano. W Belgii otwarte są tylko małe sklepy spożywcze i mięsne oraz piekarnie. W Austrii zakupy można robić wyłącznie na stacjach benzynowych, na dworcach oraz w sklepach w pobliżu atrakcji turystycznych. Podobnie jest w Szwecji.

Jakie skutki?

Zdaniem analityków wprowadzenie całkowitego zakazu handlu w niedziele może spowodować spadek obrotów handlu detalicznym o co najmniej 9,6 mld zł, a prace straci co najmniej 36 tys. osób. Najbardziej stratne mogą być centra wyprzedażowe, tzw. outlety, gdzie 80 proc. obrotów to weekendy Bezpośrednie straty Skarbu Państwa mogą zaś wynieść co najmniej 1,8 mld zł.

Sonda: Zakupy tylko w co drugą niedzielę. Co sądzisz o pomyśle?

Liczba głosów: 458
55.68%
Jestem przeciw
44.32%
Jestem za

Komentarze 45

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
ps / 25 października 2017 o 20:23
0
czytelnik napisał:
Kiedyś wszystkie sklepy w niedzielę były zamknięte i było dobrze ,tylko sklepy spożywcze dyzurne były czynne do 13stej.    Teraz otwarte są 24 godzin na dobę ,świątek, piątek ,niedzielę ,tylko nikt nie bierze pod uwagę ze wszyscy muszą płacić za wynajem ,ZUS ,podatek .
 Kiedyś, to miałes sklepy... państwowe Społem co najwyżej, w dodatku i tak nic tam nie było, więc i tak bez sensu było by ich otwieranie w niedzielę. A najważniejsze to, że kiedyś... to już było i nie wróci.
 Kiedyś, to miałes sklepy... państwowe Społem co najwyżej, w dodatku i tak nic tam nie było, więc i tak bez sensu było by ich otwieranie w niedzielę. A najważniejsze to, że kiedyś... to już było i nie wróci. rozwiń
Avatar
logiczne / 9 października 2017 o 13:04
0
Sklepy były puste,towary na kartki to po co byłyby jeszcze w niedzielę czynne.
Avatar
FA / 8 października 2017 o 19:25
0
undefined napisał:
Pracowałam w niedziele i wiem jak jest ciężko patrzeć na rodziny gdzie rodzice pracują od poniedziałku do piątku i w niedziele robią zakupy, a ja sama chciałam chociaż zjeść obiad z mężem i dzieckiem a nie pracować w jednak w wyjątkowy dzień tygodnia. Ja jestem za zamknięciem sklepów w niedziele!
 Jak dla mnie to spokojnie sklepy mogą byc zamknietę w każdą niedzielę, nie będzie pokus na proste nie koniecznie słuzące naszemu zdrowiu spędzanie czasu. Siedzenie w domu zamieniamy na przejażdzkę autem do centrum i siedzenie tam.  Dla mnie problemem są non stop otwarte sklepy z alkoholem , TO jest problem, na kazdym rogu są, a potem dziwimy się skąd tylu pijanych za kierownicą, dlaczego tyle szkła na chodnikach i bocznych uliczkach, dlaczego tak głosno w nocy. Alkohol po godz 20 powinien byc mozliwy do kupienia tylko w restauracjach- bedzie drogo to nie wypija tak duzo.
 Jak dla mnie to spokojnie sklepy mogą byc zamknietę w każdą niedzielę, nie będzie pokus na proste nie koniecznie słuzące naszemu zdrowiu spędzanie czasu. Siedzenie w domu zamieniamy na przejażdzkę autem do centrum i siedzenie tam.  Dla mnie problemem są non stop otwarte sklepy z alkoholem , TO jest problem, na kazdym rogu są, a potem dziwimy się skąd tylu pijanych za kierownicą, dlaczego tyle szkła na chodnikach i bocznych uliczkach, dlaczego tak głosno w nocy. Alkohol po godz 20 powinien byc mozliwy do kupienia tylko w rest... rozwiń
Avatar
adasd / 2 października 2017 o 20:58
0
Taki wielki PAN a ortografii nie zna!
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 22:17
0
A co z tymi w sutannach? Ile mają wolnego?
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 22:16
0
Niech urzędnicy, posłowie, sędziowie, lekarze zapitalają w niedzielę ! A CO MY Z KASY W SIECIOWCE MAMY MIEC TYLKO NIEDZIELE ZWALONE!
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 20:06
0
Głupi pomysł, który stworzy wiele problemów. Ot, taka prosta sytuacja - "handlowa" niedziela a za dwa tygodnie np. święta Bożego Narodzenia. To jak wtedy będzie?!
Avatar
Mimi / 29 września 2017 o 16:49
0
Pracownicy infolini bankowych domagają się wolnej niedzieli!!!
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 15:58
0
Mam nadzieję, że przedszkola, szkoły, świetlice, sądy, starostwa, sejm i wszystkie inne urzędy będą czynne co najmniej w co drugą niedzielę.
Avatar
ekolog / 29 września 2017 o 14:33
0
My kierowcy miejskich autobusów także domagamy się wolnych niedziel. I to tych w któe będą otwarte sklepy, bo inaczej nie będziemy mieli kiedy pójść z rodzinami na zakupy !!!
Avatar
ps / 25 października 2017 o 20:23
0
czytelnik napisał:
Kiedyś wszystkie sklepy w niedzielę były zamknięte i było dobrze ,tylko sklepy spożywcze dyzurne były czynne do 13stej.    Teraz otwarte są 24 godzin na dobę ,świątek, piątek ,niedzielę ,tylko nikt nie bierze pod uwagę ze wszyscy muszą płacić za wynajem ,ZUS ,podatek .
 Kiedyś, to miałes sklepy... państwowe Społem co najwyżej, w dodatku i tak nic tam nie było, więc i tak bez sensu było by ich otwieranie w niedzielę. A najważniejsze to, że kiedyś... to już było i nie wróci.
 Kiedyś, to miałes sklepy... państwowe Społem co najwyżej, w dodatku i tak nic tam nie było, więc i tak bez sensu było by ich otwieranie w niedzielę. A najważniejsze to, że kiedyś... to już było i nie wróci. rozwiń
Avatar
logiczne / 9 października 2017 o 13:04
0
Sklepy były puste,towary na kartki to po co byłyby jeszcze w niedzielę czynne.
Avatar
FA / 8 października 2017 o 19:25
0
undefined napisał:
Pracowałam w niedziele i wiem jak jest ciężko patrzeć na rodziny gdzie rodzice pracują od poniedziałku do piątku i w niedziele robią zakupy, a ja sama chciałam chociaż zjeść obiad z mężem i dzieckiem a nie pracować w jednak w wyjątkowy dzień tygodnia. Ja jestem za zamknięciem sklepów w niedziele!
 Jak dla mnie to spokojnie sklepy mogą byc zamknietę w każdą niedzielę, nie będzie pokus na proste nie koniecznie słuzące naszemu zdrowiu spędzanie czasu. Siedzenie w domu zamieniamy na przejażdzkę autem do centrum i siedzenie tam.  Dla mnie problemem są non stop otwarte sklepy z alkoholem , TO jest problem, na kazdym rogu są, a potem dziwimy się skąd tylu pijanych za kierownicą, dlaczego tyle szkła na chodnikach i bocznych uliczkach, dlaczego tak głosno w nocy. Alkohol po godz 20 powinien byc mozliwy do kupienia tylko w restauracjach- bedzie drogo to nie wypija tak duzo.
 Jak dla mnie to spokojnie sklepy mogą byc zamknietę w każdą niedzielę, nie będzie pokus na proste nie koniecznie słuzące naszemu zdrowiu spędzanie czasu. Siedzenie w domu zamieniamy na przejażdzkę autem do centrum i siedzenie tam.  Dla mnie problemem są non stop otwarte sklepy z alkoholem , TO jest problem, na kazdym rogu są, a potem dziwimy się skąd tylu pijanych za kierownicą, dlaczego tyle szkła na chodnikach i bocznych uliczkach, dlaczego tak głosno w nocy. Alkohol po godz 20 powinien byc mozliwy do kupienia tylko w rest... rozwiń
Avatar
adasd / 2 października 2017 o 20:58
0
Taki wielki PAN a ortografii nie zna!
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 22:17
0
A co z tymi w sutannach? Ile mają wolnego?
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 22:16
0
Niech urzędnicy, posłowie, sędziowie, lekarze zapitalają w niedzielę ! A CO MY Z KASY W SIECIOWCE MAMY MIEC TYLKO NIEDZIELE ZWALONE!
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 20:06
0
Głupi pomysł, który stworzy wiele problemów. Ot, taka prosta sytuacja - "handlowa" niedziela a za dwa tygodnie np. święta Bożego Narodzenia. To jak wtedy będzie?!
Avatar
Mimi / 29 września 2017 o 16:49
0
Pracownicy infolini bankowych domagają się wolnej niedzieli!!!
Avatar
Gość / 29 września 2017 o 15:58
0
Mam nadzieję, że przedszkola, szkoły, świetlice, sądy, starostwa, sejm i wszystkie inne urzędy będą czynne co najmniej w co drugą niedzielę.
Avatar
ekolog / 29 września 2017 o 14:33
0
My kierowcy miejskich autobusów także domagamy się wolnych niedziel. I to tych w któe będą otwarte sklepy, bo inaczej nie będziemy mieli kiedy pójść z rodzinami na zakupy !!!
Zobacz wszystkie komentarze 45

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Drelów: Ciężarówka z belami słomy wpadła do rowu [zdjęcia]
galeria

Drelów: Ciężarówka z belami słomy wpadła do rowu [zdjęcia] 0 0

W Drelowie na ul. Dworskiej ciężarówka z belami słomy wpadła do rowu.

Wody Polskie chcą przejąć Zalew Zemborzycki. Prezes spółki odpowiada prezydentowi Lublina
galeria

Wody Polskie chcą przejąć Zalew Zemborzycki. Prezes spółki odpowiada prezydentowi Lublina 4 12

Chciałbym stanowczo zaprotestować przeciwko próbie wciągnięcia mnie w trwającą właśnie kampanię samorządową - odpowiada prezydentowi Lublina Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego "Wody Polskie"

Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin): Szykujemy transfery z górnej półki

Malwina Kopron (AZS UMCS Lublin): Szykujemy transfery z górnej półki 0 0

ROZMOWA Z Malwiną Kopron, zawodniczką AZS UMCS Lublin

Duże inwestycje w lubelską edukację zawodową

Duże inwestycje w lubelską edukację zawodową 0

Współpraca szkół zawodowych z biznesem i uczelniami wyższymi, dostosowanie ich programu do wymogów rynku pracy oraz szkolenia dla nauczycieli – to jedynie część zmian, jakim poddana zostanie edukacja zawodowa w Lubelskiem.

Był burmistrzem przez 28 lat. Nie będzie już kandydował na to stanowisko

Był burmistrzem przez 28 lat. Nie będzie już kandydował na to stanowisko 1 2

Jan Skiba był burmistrzem Zwierzyńca przez 28 lat. Nie będzie już kandydował na to stanowisko.

Giuseppe Verdi "Aida" w Teatrze Starym
6 października 2018, 18:55

Giuseppe Verdi "Aida" w Teatrze Starym 1 0

Co Gdzie Kiedy. 6 października o godz. 18.55 w Teatrze Starym zobaczymy transmisję na żywo z Met Opery. Będzie to spektakl Giuseppe Verdiego Aida.

Glinnik: Kopał ziemniaki, znalazł granat [zdjęcia]
galeria

Glinnik: Kopał ziemniaki, znalazł granat [zdjęcia] 0 3

W Glinniku (gm. Abramów) podczas zbioru ziemniaków mieszkańcy znaleźli granat z zapalnikiem z czasów II wojny światowej

Udany debiut Patryka Rojka w barwach Górnika Łęczna

Udany debiut Patryka Rojka w barwach Górnika Łęczna 6 0

Mimo, że od początku sezonu minęło zaledwie 10 kolejek w Górniku Łęczna występy między słupkami zaliczyli już wszyscy bramkarze bo w ostatnim, wygranym 2:1 meczu z Olimpią Elbląg debiut w barwach łęcznian zaliczył Patryk Rojek i wydatnie pomógł Górnikowi w wygranej

Lublin: Pokłóciła się z chłopakiem, nasłała na niego bandytów

Lublin: Pokłóciła się z chłopakiem, nasłała na niego bandytów 5 6

Świąteczna impreza mogła zakończyć się tragedią. Mieszkanka Lublina pokłóciła się ze swoim partnerem, po czym nasłała na niego dwóch recydywistów – ustalili śledczy. Skatowany mężczyzna trafił do szpitala

Tragiczny finał wycinki drzew. 19-latek nie żyje

Tragiczny finał wycinki drzew. 19-latek nie żyje 8 2

Tragiczny wypadek podczas wycinki drzew. Zginął 19-latek.

Wybory 2018. Beata Szydło w czwartek na pl. Litewskim Lublinie

Wybory 2018. Beata Szydło w czwartek na pl. Litewskim Lublinie 0 18

Do Lublina przyjedzie Beata Szydło

Rolnik włożył rękę w maszynę. Trafił do szpitala

Rolnik włożył rękę w maszynę. Trafił do szpitala 0 0

Mężczyzna włożył rękę do maszyny wykopującej ziemniaki. Został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Puchar Polski: Polesie Kock kontra Wisła Puławy, półfinały w Zamościu

Puchar Polski: Polesie Kock kontra Wisła Puławy, półfinały w Zamościu 5 0

W środę odbędą się jeszcze trzy mecze Pucharu Polski. W okręgu lubelskim w ramach trzeciej rundy Polesie Kock zmierzy się z Wisłą Puławy (godz. 16). A w Zamościu do rozegrania są już półfinały

Koncert Deep i Zbyszek Kowalczyk w Graffiti
29 września 2018, 19:00

Koncert Deep i Zbyszek Kowalczyk w Graffiti 1 0

Co Gdzie Kiedy. W sobotę, 29 września o godz. 19 w Klubie Graffiti (al. Piłsudskiego 13) wystąpią Deep i Zbyszek Kowalczyk. - To będzie rockowo-bluesowa eksplozja! - zachęcają organizatorzy wydarzenia.

Prezydent Zamościa i zastępca prezydenta Lublina złamali prawo wyborcze?

Prezydent Zamościa i zastępca prezydenta Lublina złamali prawo wyborcze? 1 3

O możliwym złamaniu przepisów przez prezydenta Zamościa i zastępcę prezydenta Lublina alarmuje komisarzy wyborczych Fundacja Wolności. Podejrzewa podwójne finansowanie kampanii

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!