Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

28 stycznia 2016 r.
11:08

300 zł za noc w wytrzeźwiałce w Lublinie. Będzie można płacić kartą

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 20 A A

Równo 300 zł kosztować ma pobyt w nowej „wytrzeźwiałce” i będzie można tam płacić kartą. Urządzanie placówki zakończy się w połowie lutego, a na połowę kwietnia zapowiedziano otwarcie, choć zdecydowanie nie huczne i bez szampana.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Przez całą dobę i siedem dni w tygodniu czynna ma być placówka powstająca w budynku policyjnej komendy przy ul. Północnej. To tu mają trafiać ci, których teraz zwozi się do szpitalnych izb przyjęć, gdzie lekarze mają już dość rzężenia i krzyków.

W „wytrzeźwiałce” będzie 20 łóżek, w tym: jedno z pasami, jedno w izolatce, trzy dla nieletnich, sześć dla kobiet i dziewięć dla mężczyzn. Na każdego gościa czekać ma jednorazowa pościel na nienasiąkliwym łóżku, szansa na kąpiel, depozyt na przywiezione rzeczy i nieograniczona ilość wody na kaca. A wszystko to w cenie, za którą można przenocować w czterogwiazdkowym hotelu.

– Przewidujemy, że odpłatność wyniesie 300 zł – zapowiada Adam Mołdoch, zastępca dyrektora Centrum Interwencji Kryzysowej, której to miejskiej jednostce podlegać ma nowa placówka. Ostateczną stawkę musi zatwierdzić Rada Miasta.

Łatwo wyliczyć, że dla większości odwiedzających droższy będzie sam nocleg, niż wypity wcześniej alkohol, który ich tu zaprowadził. Choć za pobyt większość gości i tak zapewne nie zapłaci.

– Przewidujemy, że ściągalność opłat wyniesie 30 proc. – przyznaje Mołdoch. To optymistyczne prognozy, bo o takiej ściągalności mogła tylko pomarzyć wcześniej działająca placówka przy Kawiej, gdzie za nocleg płaciło pod koniec tylko 4 proc. gości.

Ten mizerny wynik był jednym z powodów tego, że w 2002 r. zlikwidowano starą Izbę Wytrzeźwień. Nowa placówka nie nosi już tak bezdusznej nazwy, bo będzie działać jako Ośrodek Wczesnej Interwencji dla Osób z Problemem Alkoholowym i ich Rodzin. Zarówno ci, co piją, jak i ich rodziny mają dostać tu m.in. pomoc psychologiczną i podpowiedzi, co robić dalej, by z alkoholem nie przegrać.

Pod nowym szyldem obowiązywać ma stara, sprawdzona zasada: wychodzisz trzeźwy, nie wcześniej. – Lekarz będzie określał, w jakim stanie jest przywieziona osoba i oceni, po jakim czasie może być ona wypuszczona z ośrodka – mówi Mołdoch. – Dopiero, gdy taka osoba wytrzeźwieje, będzie mogła opuścić ośrodek.

W budynku przy Północnej trwają już prace wykończeniowe, następnym krokiem ma być zakup mebli i innego sprzętu, w tym również terminalu pozwalającego zapłacić kartą. Otwarcie zaplanowano na połowę kwietnia.

20

tyle łóżek będzie w „wytrzeźwiałce”, w tym: jedno z pasami, jedno w izolatce, trzy dla nieletnich, sześć dla kobiet i dziewięć dla mężczyzn

Komentarze 20

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 29 stycznia 2016 o 10:09
0
Nie wiem jak wy ale ja mam pewne zastrzeżenia zwłaszcza w kwestii opłat za pobyt. Miałam męża alkoholika w pracy pracowałam z kilkoma kobietami w podobnej sytuacji. Policjanci gdy zobaczyli maleńkie dzieci i biedę w jakiej żyliśmy mego już byłego męża zawieźli do aresztu a nie na izbę wytrzeźwień, za pobyt w takiej izbie to i tak ja i moje dzieci musieli byśmy zapłacić czego przykładem była jedna ze wspomnianych kobiet której komornik należność ściągną z pensji z odsetkami i opłata za egzekucje, bowiem najłatwiej. Dla tego wiele kobiet właśnie z tego powodu nie wzywa policji
Nie wiem jak wy ale ja mam pewne zastrzeżenia zwłaszcza w kwestii opłat za pobyt. Miałam męża alkoholika w pracy pracowałam z kilkoma kobietami w podobnej sytuacji. Policjanci gdy zobaczyli maleńkie dzieci i biedę w jakiej żyliśmy mego już byłego męża zawieźli do aresztu a nie na izbę wytrzeźwień, za pobyt w takiej izbie to i tak ja i moje dzieci musieli byśmy zapłacić czego przykładem była jedna ze wspomnianych kobiet której komornik należność ściągną z pensji z odsetkami i opłata za egzekucje, bowiem najłatwiej. Dla tego wiele kobiet ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 18:16
0
Jak czasowo bedzie obowiazywal kwaterunek 24h Czy do chwili kiedy pensjonariusz bedzie zdolny Utrzymac sie na wlasnych nogach I owlasnych silach
Avatar
AA / 28 stycznia 2016 o 17:37
0

A poświęcenie nowego przybytku to za ile??? Przecież bez tego to dzisiaj nic nie ma.

Stanowczo,popartym wieloletnim doświadczeniem i wywodami naukowymi dementuję fakt,iż woda dobra jest na kaca.Chyba,że jest jej trzy krople w szklance wódki.Dlatego też zamiast wymienionej w artykule wody domagam się wódki,która jest dużo pomocniejsza na drugi dzień.W przypadku odmowy doniosę wzorem PO do Parlamentu Europejskiego.W podzięce za pozytywne zajęcie stanowiska zobowiązuję się podskakiwać z KOD-em przez kolejne dwie,no niech będzie trzy soboty.

Stanowczo,popartym wieloletnim doświadczeniem i wywodami naukowymi dementuję fakt,iż woda dobra jest na kaca.Chyba,że jest jej trzy krople w szklance wódki.Dlatego też zamiast wymienionej w artykule wody domagam się wódki,która jest dużo pomocniejsza na drugi dzień.W przypadku odmowy doniosę wzorem PO do Parlamentu Europejskiego.W podzięce za pozytywne zajęcie stanowiska zobowiązuję się podskakiwać z KOD-em przez kolejne dwie,no niech będzie trzy soboty.

rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 17:08
0
A poświęcenie nowego przybytku to za ile??? Przecież bez tego to dzisiaj nic nie ma.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 17:00
0
Szampana nie będzie, ale podróbek to i owszem, najpewniej.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 16:35
0
Ż adne BRAWO i Hurra! Alkoholizm to choroba i wg. obowiązującego prawa w obowiązku zajmowaćsię nią ma tzw. służba zdrowia a nie policja. Jak ci śpieszno na Pólnocną to pochwal się że masz trochę trawy.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 16:23
0
Mozna placic karta i ceny z kosmosu- otwieraja drugie cocomo.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 15:27
0
W końcu!!!! Brawo! Nie będą ich aż tak wozić po szpitalach tylko prawie wszystko od razu na północna.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 14:16
0
1.jeżeli będzie porozbijany, to nikt jego do izby/ jak by się nie nazywała/ nie zakwalifikuje i będzie miał pobyt-na obserwacje w szpitalu,b/wymagał natychmiastowego odtrucia-pobyt w szpitalu, c/ przed przyjęciem do wytrzeżwiałki badania lekarskie, wykonane w szpitalu, d/ złamania, bóle, krwotok-pobyt w szpitalu 2. żaden lekarz nie weźmie na siebie odpowiedzialności bez kompletu badań na SOR. Lekarze i pacjenci będą czekać bo pierwszeństwo w obsłudze będzie miał pijak dowieziony przez karetkę lub policję.... jesteście naiwni uważając że będą duze zmiany!
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 14:11
0
Normalny człowiek może tam znależć się sporadycznie. Najczęściej będą to bezdomni z okolic dworców którzy nie zaplacą. Kiedy taki przychodzi dostaje pościel. Wychodzi rano a wieczorem z powrotem jego przywożą -ma wydawaną znowu nową pościel bo "stara" rano zabrana.Kto z Was ma codziennie komplet badań lekarskich i dwa razy w ciągu dnia zmienianą pościel?
Avatar
Gość / 29 stycznia 2016 o 10:09
0
Nie wiem jak wy ale ja mam pewne zastrzeżenia zwłaszcza w kwestii opłat za pobyt. Miałam męża alkoholika w pracy pracowałam z kilkoma kobietami w podobnej sytuacji. Policjanci gdy zobaczyli maleńkie dzieci i biedę w jakiej żyliśmy mego już byłego męża zawieźli do aresztu a nie na izbę wytrzeźwień, za pobyt w takiej izbie to i tak ja i moje dzieci musieli byśmy zapłacić czego przykładem była jedna ze wspomnianych kobiet której komornik należność ściągną z pensji z odsetkami i opłata za egzekucje, bowiem najłatwiej. Dla tego wiele kobiet właśnie z tego powodu nie wzywa policji
Nie wiem jak wy ale ja mam pewne zastrzeżenia zwłaszcza w kwestii opłat za pobyt. Miałam męża alkoholika w pracy pracowałam z kilkoma kobietami w podobnej sytuacji. Policjanci gdy zobaczyli maleńkie dzieci i biedę w jakiej żyliśmy mego już byłego męża zawieźli do aresztu a nie na izbę wytrzeźwień, za pobyt w takiej izbie to i tak ja i moje dzieci musieli byśmy zapłacić czego przykładem była jedna ze wspomnianych kobiet której komornik należność ściągną z pensji z odsetkami i opłata za egzekucje, bowiem najłatwiej. Dla tego wiele kobiet ... rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 18:16
0
Jak czasowo bedzie obowiazywal kwaterunek 24h Czy do chwili kiedy pensjonariusz bedzie zdolny Utrzymac sie na wlasnych nogach I owlasnych silach
Avatar
AA / 28 stycznia 2016 o 17:37
0

A poświęcenie nowego przybytku to za ile??? Przecież bez tego to dzisiaj nic nie ma.

Stanowczo,popartym wieloletnim doświadczeniem i wywodami naukowymi dementuję fakt,iż woda dobra jest na kaca.Chyba,że jest jej trzy krople w szklance wódki.Dlatego też zamiast wymienionej w artykule wody domagam się wódki,która jest dużo pomocniejsza na drugi dzień.W przypadku odmowy doniosę wzorem PO do Parlamentu Europejskiego.W podzięce za pozytywne zajęcie stanowiska zobowiązuję się podskakiwać z KOD-em przez kolejne dwie,no niech będzie trzy soboty.

Stanowczo,popartym wieloletnim doświadczeniem i wywodami naukowymi dementuję fakt,iż woda dobra jest na kaca.Chyba,że jest jej trzy krople w szklance wódki.Dlatego też zamiast wymienionej w artykule wody domagam się wódki,która jest dużo pomocniejsza na drugi dzień.W przypadku odmowy doniosę wzorem PO do Parlamentu Europejskiego.W podzięce za pozytywne zajęcie stanowiska zobowiązuję się podskakiwać z KOD-em przez kolejne dwie,no niech będzie trzy soboty.

rozwiń
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 17:08
0
A poświęcenie nowego przybytku to za ile??? Przecież bez tego to dzisiaj nic nie ma.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 17:00
0
Szampana nie będzie, ale podróbek to i owszem, najpewniej.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 16:35
0
Ż adne BRAWO i Hurra! Alkoholizm to choroba i wg. obowiązującego prawa w obowiązku zajmowaćsię nią ma tzw. służba zdrowia a nie policja. Jak ci śpieszno na Pólnocną to pochwal się że masz trochę trawy.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 16:23
0
Mozna placic karta i ceny z kosmosu- otwieraja drugie cocomo.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 15:27
0
W końcu!!!! Brawo! Nie będą ich aż tak wozić po szpitalach tylko prawie wszystko od razu na północna.
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 14:16
0
1.jeżeli będzie porozbijany, to nikt jego do izby/ jak by się nie nazywała/ nie zakwalifikuje i będzie miał pobyt-na obserwacje w szpitalu,b/wymagał natychmiastowego odtrucia-pobyt w szpitalu, c/ przed przyjęciem do wytrzeżwiałki badania lekarskie, wykonane w szpitalu, d/ złamania, bóle, krwotok-pobyt w szpitalu 2. żaden lekarz nie weźmie na siebie odpowiedzialności bez kompletu badań na SOR. Lekarze i pacjenci będą czekać bo pierwszeństwo w obsłudze będzie miał pijak dowieziony przez karetkę lub policję.... jesteście naiwni uważając że będą duze zmiany!
Avatar
Gość / 28 stycznia 2016 o 14:11
0
Normalny człowiek może tam znależć się sporadycznie. Najczęściej będą to bezdomni z okolic dworców którzy nie zaplacą. Kiedy taki przychodzi dostaje pościel. Wychodzi rano a wieczorem z powrotem jego przywożą -ma wydawaną znowu nową pościel bo "stara" rano zabrana.Kto z Was ma codziennie komplet badań lekarskich i dwa razy w ciągu dnia zmienianą pościel?