Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

8 lutego 2016 r.
16:16

Politechnika zapłaci 1800 zł za kamienicę w centrum. Miasto znowu idzie na rękę

0 25 A A
Za kamienicę przy ul. Okopowej 8 politechnika zapłaciła miastu 1800 zł (fot. Wojciech Nieśpiałowski)
Za kamienicę przy ul. Okopowej 8 politechnika zapłaciła miastu 1800 zł (fot. Wojciech Nieśpiałowski)

Ratusz chce zwolnić Politechnikę Lubelską z konieczności zwrotu niemal 1,8 mln zł. Taki upust dostała kupując od miasta za 1800 zł gmach w ścisłym centrum. Dostała też warunek, że jeśli sprzeda budynek, to zniżkę będzie musiała oddać. Uczelnia chce sprzedać i nie oddawać, a prezydent mówi jej „tak, ale...”

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Najważniejsze „tak” należy do radnych, którzy prośbą Politechniki Lubelskiej zajmą się w czwartek. Tylko oni mogą zdecydować, że uczelnia nie musi oddawać zniżki. Tak, jak kilka lat temu rada zdecydowała, że budynek przy Okopowej 8 będzie sprzedany za jedyne 0,1 proc. wartości. I tak jak wtedy uczelnia nalegała na to, miasto jej ten budynek sprzedało, tak teraz mocno zabiega, by sama mogła go sprzedać.

Miejska kamienica od wielu lat była zajmowana przez uczelnię, która w 2009 r. postanowiła ją odkupić. Politechnika tłumaczyła, że nie może wyłożyć pieniędzy na remont budynku, bo nie jest jego właścicielem. Prezydent Adam Wasilewski uznał, że da budynek w prezencie, a Rada Miasta się na to zgodziła.

– To nie może być darowizna, to musi być sprzedaż – uznała wojewoda Henryka Strojnowska i z prezentu nic nie wyszło. Prawie nie wyszło, bo niedługo potem Wasilewski przeforsował w radzie pomysł, by budynek sprzedać uczelni bez przetargu i z 99,9 proc. zniżką.

Tak w 2010 r. politechnika stała się właścicielem wartej 1,8 mln zł kamienicy płacąc 1800 zł. Zniżkę dostała pod warunkiem wykorzystywania budynku tylko na cele dydaktyczno-naukowe. Inaczej musiałaby dopłacić resztę ceny. Tak samo obwarowany był zakaz sprzedaży budynku przed upływem dziesięciu lat.

Ale już w 2013 r. uczelnia stwierdziła, że kamienicy nie potrzebuje. W kwietniu zeszłego roku oznajmiła miastu, że chce ją sprzedać i poprosiła, by Ratusz nie żądał zwrotu zniżki.

– Jest nam zbędny – mówi o budynku Wiesław Sikora, kanclerz uczelni. – Jest w złym stanie technicznym i nie mamy pieniędzy na jego renowację – dodaje. Twierdzi, że kilku kupców już o gmach pytało, ale o sprzedaży nie ma mowy, dopóki Rada Miasta nie odpuści jej zwrotu bonifikaty.

Prezydent Krzysztof Żuk właśnie poprosił radnych, by poszli uczelni na rękę. Ale nie za darmo. To, co politechnika zarobi na tej transakcji będzie musiała... wydać. – Żeby te pieniądze zostały zainwestowane w jej miasteczko akademickie i jego otoczenie, żeby w jakiś sposób upiększyć ten obszar – wyjaśnia Arkadiusz Nahuluk, dyrektor Wydziału Gospodarowania Mieniem w Urzędzie Miasta.

Takimi pracami uczelnia ma objąć dwa miejsca. Pierwsze to teren przed stołówką, akademikami i kościołem, gdzie miasto chce widzieć nowe nawierzchnie chodników, jezdni i parkingu, nowe zieleńce, wymienione oświetlenie, nowe ławki i wiaty rowerowe oraz parkowy skwerek. Przy okazji przebudowana miałaby zostać kanalizacja deszczowa, a teren objęty byłby monitoringiem. Koszty tych prac oszacowano na milion złotych i w całości pokryłaby je politechnika.

Drugie tyle uczelnia musiałaby wyłożyć na rewitalizacje terenów w sąsiedztwie Wydziału Mechanicznego oraz Wydziału Elektrotechniki i Informatyki. Tu też mowa jest o nowych nawierzchniach i zieleńcach, monitoringu, oświetleniu i ogrodzeniach.

Wspomniane prace miasto chce dokładnie wymienić w porozumieniu zawartym z politechniką. – Nakłady w wysokości 2 mln zł musiałaby ponieść w ciągu dwóch lat od sprzedaży budynku – mówi Nahuluk.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 25

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 r. o 07:38

Skrajny przykład niegospodarności ! Do prokuratury z tym ! Miasto tragicznie zadłużone, a tu takie prezenty ! Panie Żuku ! Chcesz Pan dawać prezenty - to proszę z własnej kieszeni !

To co powiedzieć o jaśnie rządzacym nam pisssie? cała partia do sądu, jak oni się pomieszczą, trzeba będzie dostawki robić.

Avatar
Gość / 9 lutego 2016 r. o 15:24

Genialne może byłoby gdyby nie to, że nasze miasto ma zadłużenie na poziomie ponad 70% rocznych dochodów, a na najdrobniejsze nawet roboty związane z bezpieczeństwem mieszkańców nie ma w kasie pieniędzy.

Genialne może byłoby gdyby to był własny dom prezydenta, a nie własność miejska, bo na taki deal w zamian za wydanie zarobionych pieniędzy  na poprawę otoczenia własnej firmy, która leży na terenie naszego miasta poszłaby większość przedsiębiorców i mieszkańców.

juz chciałem skomentować ale zobaczyłęm nick i stwierdziłem, ze szkoda klawiatury.

juz chciałem skomentować ale zobaczyłęm nick i stwierdziłem, ze szkoda klawiatury.

rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 r. o 14:43
ku...a co to jest uczelnia ze zniżką kościół ze zniżką ja też chcę ze zniżką burdel na kółkach popierdoleńcy
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 r. o 13:03
przecież zaraz sprzedają po cenie komercyjnej.... Piszą o Orange na Czechowie -obok Reala że kupią za bezcen od miasta wyburzą te użytkowane w sumie nowe biurowce, sprzedadzą na bloki i zarobią na mieszkaniach -zamiast wynająć te biura... To wszystko będą sobie sprzedać a biedacy będą potem na nich tyrać jak niewolnicy.
Avatar
Leopold / 9 lutego 2016 r. o 09:05

spójrzmy prawdzie w oczy - pieniądze zainwestowane w Politechnikę Lubelską to pieniądze zainwestowane w przyszłość miasta, w jego rozwój

Np zainwestowane w śmieszny samochodzik-lotniskowiec ze stołem ping-pongowym zamiast dachu.

Avatar
Aśka Lublin / 9 lutego 2016 r. o 07:56

Co wy wszyscy zwolennicy prezydenta bredzicie? Skoro politechnika nie chce oddawać kasy za uzyskaną ulgę to tym bardziej znajdzie sposób na nieinwestowanie kasy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości.

A jeżeli nawet - to czy 2 miliony złotych musiałoby być zainwestowane w trawniki i chodniki na terenie politechniki? Może lepiej odzyskać kasę i zrobić natychmiast remont kładki koło UMCS?

Avatar
BudŻet / 8 lutego 2016 r. o 22:58

Niegospodarność to by była wtedy gdyby kamienicę dostałą prywatna firma a nie państwowa uczelnia, na której liczne grono stanowią studenci stąd, z Lublina i regionu. Miasto tragicznie zadłużone? Takich bzdurnych określeń może używać tylko PiS-owski klakier, który zielonego pojęcia nie ma o ekonomii i jest w stanie napisać tylko to, co mu w instrukcjach przyśle centrala.

Oczywiście, że jest to skrajna niegospodarność - szczególnie przy aktualnym poziomie zadłużenia i potrzebach mieszkańców miasta.

Prywatna firma tym się różni od państwowej uczelni, że jej właściciel czy też zarząd odpowiada osobistym majątkiem - czego już nie można napisać o władzach państwowej uczelni..

Reszta zalatuje taką komuną i socjotechniką, że doktorat mógłbyś bez problemu zrobić na każdej uczelni, doktorat z marksizmu i leninizmu.

Oczywiście, że jest to skrajna niegospodarność - szczególnie przy aktualnym poziomie zadłużenia i potrzebach mieszkańców miasta.

Prywatna firma tym się różni od państwowej uczelni, że jej właściciel czy też zarząd odpowiada osobistym majątkiem - czego już nie można napisać o władzach państwowej uczelni..

Reszta zalatuje taką komuną i socjotechniką, że doktorat mógłbyś bez problemu zrobić na każdej uczelni, doktorat z marksizmu i leninizmu.

rozwiń
Avatar
BudŻet / 8 lutego 2016 r. o 22:51

BudŻet żałosny pisowski trollu, czy tobie kiedyś coś pasowało? Zrób deal z własnym mózgiem, żeby w końcu zaczął pracować jak u normalnego człowieka...

Czy poza inwektywami dysponujesz jakimiś merytorycznymi argumentami?

Poziom twojej słownej agresji urąga nie mnie, a temu, którego decyzji absurdalnych ekonomicznie próbujesz bronić w tak nerwowy sposób.

Gdyby nie to, że gotów byłbyś dostać wylewu, to napisałbym, że przy obecnym zadłużenia miasta taka decyzja jest skrają niegospodarnością oraz działaniem na szkodę finansów publicznych, a w kontekście potrzeb mieszkańców jest sprzeniewierzeniem się sprawowanemu urzędowi przez obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta.

Czy poza inwektywami dysponujesz jakimiś merytorycznymi argumentami?

Poziom twojej słownej agresji urąga nie mnie, a temu, którego decyzji absurdalnych ekonomicznie próbujesz bronić w tak nerwowy sposób.

Gdyby nie to, że gotów byłbyś dostać wylewu, to napisałbym, że przy obecnym zadłużenia miasta taka decyzja jest skrają niegospodarnością oraz działaniem na szkodę finansów publicznych, a w kontekście potrzeb mieszkańców jest sprzeniewierzeniem się sprawowanemu urzędowi przez obecnego jeszcze prezydenta naszeg... rozwiń

Avatar
ziggy / 8 lutego 2016 r. o 22:22

Jeżeli kasa nie miała by wpaść do wora bez dna (budżetu uczelni) tylko na inwestycje które miasto prawdopodobnie i tak miało by finansować lub dofinansowywać to nie widzę problemu.

+1

Avatar
Gość / 8 lutego 2016 r. o 22:17
spójrzmy prawdzie w oczy - pieniądze zainwestowane w Politechnikę Lubelską to pieniądze zainwestowane w przyszłość miasta, w jego rozwój
Avatar
Gość / 10 lutego 2016 r. o 07:38

Skrajny przykład niegospodarności ! Do prokuratury z tym ! Miasto tragicznie zadłużone, a tu takie prezenty ! Panie Żuku ! Chcesz Pan dawać prezenty - to proszę z własnej kieszeni !

To co powiedzieć o jaśnie rządzacym nam pisssie? cała partia do sądu, jak oni się pomieszczą, trzeba będzie dostawki robić.

Avatar
Gość / 9 lutego 2016 r. o 15:24

Genialne może byłoby gdyby nie to, że nasze miasto ma zadłużenie na poziomie ponad 70% rocznych dochodów, a na najdrobniejsze nawet roboty związane z bezpieczeństwem mieszkańców nie ma w kasie pieniędzy.

Genialne może byłoby gdyby to był własny dom prezydenta, a nie własność miejska, bo na taki deal w zamian za wydanie zarobionych pieniędzy  na poprawę otoczenia własnej firmy, która leży na terenie naszego miasta poszłaby większość przedsiębiorców i mieszkańców.

juz chciałem skomentować ale zobaczyłęm nick i stwierdziłem, ze szkoda klawiatury.

juz chciałem skomentować ale zobaczyłęm nick i stwierdziłem, ze szkoda klawiatury.

rozwiń
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 r. o 14:43
ku...a co to jest uczelnia ze zniżką kościół ze zniżką ja też chcę ze zniżką burdel na kółkach popierdoleńcy
Avatar
Gość / 9 lutego 2016 r. o 13:03
przecież zaraz sprzedają po cenie komercyjnej.... Piszą o Orange na Czechowie -obok Reala że kupią za bezcen od miasta wyburzą te użytkowane w sumie nowe biurowce, sprzedadzą na bloki i zarobią na mieszkaniach -zamiast wynająć te biura... To wszystko będą sobie sprzedać a biedacy będą potem na nich tyrać jak niewolnicy.
Avatar
Leopold / 9 lutego 2016 r. o 09:05

spójrzmy prawdzie w oczy - pieniądze zainwestowane w Politechnikę Lubelską to pieniądze zainwestowane w przyszłość miasta, w jego rozwój

Np zainwestowane w śmieszny samochodzik-lotniskowiec ze stołem ping-pongowym zamiast dachu.

Avatar
Aśka Lublin / 9 lutego 2016 r. o 07:56

Co wy wszyscy zwolennicy prezydenta bredzicie? Skoro politechnika nie chce oddawać kasy za uzyskaną ulgę to tym bardziej znajdzie sposób na nieinwestowanie kasy uzyskanej ze sprzedaży nieruchomości.

A jeżeli nawet - to czy 2 miliony złotych musiałoby być zainwestowane w trawniki i chodniki na terenie politechniki? Może lepiej odzyskać kasę i zrobić natychmiast remont kładki koło UMCS?

Avatar
BudŻet / 8 lutego 2016 r. o 22:58

Niegospodarność to by była wtedy gdyby kamienicę dostałą prywatna firma a nie państwowa uczelnia, na której liczne grono stanowią studenci stąd, z Lublina i regionu. Miasto tragicznie zadłużone? Takich bzdurnych określeń może używać tylko PiS-owski klakier, który zielonego pojęcia nie ma o ekonomii i jest w stanie napisać tylko to, co mu w instrukcjach przyśle centrala.

Oczywiście, że jest to skrajna niegospodarność - szczególnie przy aktualnym poziomie zadłużenia i potrzebach mieszkańców miasta.

Prywatna firma tym się różni od państwowej uczelni, że jej właściciel czy też zarząd odpowiada osobistym majątkiem - czego już nie można napisać o władzach państwowej uczelni..

Reszta zalatuje taką komuną i socjotechniką, że doktorat mógłbyś bez problemu zrobić na każdej uczelni, doktorat z marksizmu i leninizmu.

Oczywiście, że jest to skrajna niegospodarność - szczególnie przy aktualnym poziomie zadłużenia i potrzebach mieszkańców miasta.

Prywatna firma tym się różni od państwowej uczelni, że jej właściciel czy też zarząd odpowiada osobistym majątkiem - czego już nie można napisać o władzach państwowej uczelni..

Reszta zalatuje taką komuną i socjotechniką, że doktorat mógłbyś bez problemu zrobić na każdej uczelni, doktorat z marksizmu i leninizmu.

rozwiń
Avatar
BudŻet / 8 lutego 2016 r. o 22:51

BudŻet żałosny pisowski trollu, czy tobie kiedyś coś pasowało? Zrób deal z własnym mózgiem, żeby w końcu zaczął pracować jak u normalnego człowieka...

Czy poza inwektywami dysponujesz jakimiś merytorycznymi argumentami?

Poziom twojej słownej agresji urąga nie mnie, a temu, którego decyzji absurdalnych ekonomicznie próbujesz bronić w tak nerwowy sposób.

Gdyby nie to, że gotów byłbyś dostać wylewu, to napisałbym, że przy obecnym zadłużenia miasta taka decyzja jest skrają niegospodarnością oraz działaniem na szkodę finansów publicznych, a w kontekście potrzeb mieszkańców jest sprzeniewierzeniem się sprawowanemu urzędowi przez obecnego jeszcze prezydenta naszego miasta.

Czy poza inwektywami dysponujesz jakimiś merytorycznymi argumentami?

Poziom twojej słownej agresji urąga nie mnie, a temu, którego decyzji absurdalnych ekonomicznie próbujesz bronić w tak nerwowy sposób.

Gdyby nie to, że gotów byłbyś dostać wylewu, to napisałbym, że przy obecnym zadłużenia miasta taka decyzja jest skrają niegospodarnością oraz działaniem na szkodę finansów publicznych, a w kontekście potrzeb mieszkańców jest sprzeniewierzeniem się sprawowanemu urzędowi przez obecnego jeszcze prezydenta naszeg... rozwiń

Avatar
ziggy / 8 lutego 2016 r. o 22:22

Jeżeli kasa nie miała by wpaść do wora bez dna (budżetu uczelni) tylko na inwestycje które miasto prawdopodobnie i tak miało by finansować lub dofinansowywać to nie widzę problemu.

+1

Avatar
Gość / 8 lutego 2016 r. o 22:17
spójrzmy prawdzie w oczy - pieniądze zainwestowane w Politechnikę Lubelską to pieniądze zainwestowane w przyszłość miasta, w jego rozwój
Zobacz wszystkie komentarze 25

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Studniówka Technikum Elektronicznego i X Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Dużo zdjęć
galeria

Studniówka Technikum Elektronicznego i X Liceum Ogólnokształcącego w Lublinie. Dużo zdjęć

Tuż przed zakończeniem ferii i powrotem do nauki przed maturą na balu studniówkowym bawią się uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, w ramach którego funkcjonuje Zespół Szkół Elektronicznych im. Obrońców Lublina 1939 roku i X Liceum Ogólnokształcące Mistrzostwa Sportowego.

Dwie Bystrzyce, jeden most. Poprzedni trzeba było rozebrać

Dwie Bystrzyce, jeden most. Poprzedni trzeba było rozebrać

Ponad 4 mln zł kosztowała budowa mostu na rzece Bystrzycy w miejscowości Bystrzyca w gminie Zakrzówek. W piątek oficjalnie przecięto wstęgę.

Ciemno na przejściach dla pieszych. Radni proponują „kocie oczka”

Ciemno na przejściach dla pieszych. Radni proponują „kocie oczka”

Przejścia dla pieszych są niedoświetlone – uważają radni klubu Radzyń Moje Miasto i proponują zamontowanie tzw. „kocich oczek”. Burmistrz Jerzy Rębek (PiS) odpowiada, że miasta na to nie stać.

Stand-up Sebastiana Rejenta w Kraśniku
2 lutego 2023, 19:00

Stand-up Sebastiana Rejenta w Kraśniku

Restauracja Dworska w Kraśniku (ul. Dworska 6) zaprasza na występ stand-upera Sebastiana Rejenta. Wydarzenie odbędzie się 2 lutego o godz. 19.

Chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Dorobili się tylko oszuści

Chciał zarobić na handlu kryptowalutami. Dorobili się tylko oszuści

65-letni mieszkaniec Lublina namawiany przez „doradcę” zainstalował na swoim komputerze tzw. zdalny pulpit. Dzięki temu oszust wyprowadził z jego bankowego rachunku wszystkie oszczędności.

Dwa sparingi, dwa zwycięstwa i sześć goli Motoru

Dwa sparingi, dwa zwycięstwa i sześć goli Motoru

Piłkarze Motoru mają za sobą kolejne mecze kontrolne. W piątek podopieczni Goncalo Feio znowu pojawili się na boisku dwa razy. Tym razem sprawdzili formę na tle trzecioligowców z grupy czwartej. Najpierw pokonali Chełmiankę 3:0, a następnie wbili trzy bramki KS Wiązownica.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu "Lubelszczyzna miała kluczowe znaczenie"

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu "Lubelszczyzna miała kluczowe znaczenie"

Rozmowa z dr hab. Adamem Kopciowskim, prof. UMCS, p.o. Kierownika Pracowni Kultury i Historii Żydów w Instytucie Kulturoznawstwa UMCS.

Pożegnanie ferii 2023. Superfajna „Pchła Szachrajka” – to dopiero była bajka!
galeria

Pożegnanie ferii 2023. Superfajna „Pchła Szachrajka” – to dopiero była bajka!

Na pożegnanie ferii w Domu Kultury LSM odbyła się premiera bajki Jana Brzechwy „Pchła Szachrajka”. To wyczekiwane wydarzenie przyciągnęło na widownię tłumy, a przede wszystkim: mamusie i tatusiów, babcie i dziadków aktorów animujących kukiełki oraz dzieci z pobliskiego przedszkola.

Poszukiwany za narkotyki wpadł z narkotykami

Poszukiwany za narkotyki wpadł z narkotykami

39-letni mieszkaniec Świdnika ukrywał się nie chcąc trafić do więzienia. Wpadł w czwartek. W jego mieszkaniu policjanci znaleźli narkotyki.

Zderzenie między Piaskami a Krasnymstawem

Zderzenie między Piaskami a Krasnymstawem

Policjanci wyjaśniają okoliczności zderzenia Mercedesa z samochodem ciężarowym, do którego doszło w piątek po południu w Łopienniku Górnym na DK 17.

Kobieta była na torach. Właśnie nadjeżdżał pociąg

Kobieta była na torach. Właśnie nadjeżdżał pociąg

W czwartek po południu wzdłuż torowiska na stacji kolejowej w Świdniku szła kobieta. Z przeciwnego kierunku przejeżdżał pociąg.

"Optima Forma" - stand-up w Zamościu
1 lutego 2023, 19:00

"Optima Forma" - stand-up w Zamościu

Już 1 lutego o godz. 19 w restauracji Brama Spotkań w Zamościu (ul. Królowej Jadwigi 2) wystąpi popularny komiks Sebastian Rejent. Autor wykona swój najnowszy program "Optima Forma".

Teren przy Prochowni będzie nie do poznania. Altana i miniaturowy ogród

Teren przy Prochowni będzie nie do poznania. Altana i miniaturowy ogród

Miejskie targowisko w Terespolu zmieni się nie do poznania. Za pieniądze z Polskiego Ładu przy ulicy Granicznej powstanie też altana rekreacyjna i ogród w stylu XVIII–wiecznym.

Rzuciła się na męża z nożyczkami. Wcześniej miała się nad nim znęcać

Rzuciła się na męża z nożyczkami. Wcześniej miała się nad nim znęcać

Policjanci ze Świdnika zatrzymali 50-latkę, która zraniła swojego męża nożyczkami. Kobieta wcześniej miała się też nad nim znęcać psychicznie i fizycznie.

Piszczac będzie się starał o prawa miejskie

Piszczac będzie się starał o prawa miejskie

Piszczac w powiecie bialskim może starać się o status miasta. Ale najpierw władze gminy spytają o zdanie mieszkańców.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!