Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

13 listopada 2013 r.
17:40
Edytuj ten wpis

Źle wydali dotacje, teraz muszą oddać je miastu. Już prawie 15 mln zł

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 19 A A
96 szkół ma oddać 14 mln zł, a 41 przedszkoli ok. 900 tys. zł. (Maciej Kaczanowski / Archiwum)
96 szkół ma oddać 14 mln zł, a 41 przedszkoli ok. 900 tys. zł. (Maciej Kaczanowski / Archiwum)

Już prawie 15 milionów złotych muszą zwrócić miastu prywatne szkoły i przedszkola. To m.in. dotacje wydane wbrew prawu na biżuterię i zagraniczne wyjazdy. Dotychczas miasto odzyskało zaledwie... 642 tys. zł

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Kilka dni temu sprawę przed sądem przegrała właścicielka prywatnego przedszkola "Junior”, która miała zastrzeżenia co do uprawnień miasta do kontrolowania jej placówki. Wezwała Radę Miasta do poprawienia uchwały, ale radni się na to nie zgodzili i sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Sąd oddalił skargę i potwierdził uprawnienia miasta do sprawdzania, jak została wydana przyznana z miejskiej kasy dotacja. Natomiast sama kontrola miasta w przedszkolu nie wykazała niczego szokującego, a jedynie uchybienia na kwotę 41 tys. zł. To niewiele w porównaniu z kwotami, które mają do zwrotu inni.

– Na tę chwilę kontrolowane przez nas placówki mają do zwrotu kwotę 14,9 mln zł - 14 milionów od 96 szkół i niecałe 900 tys. zł od 41 przedszkoli – wylicza Anna Morow, dyrektor Wydziału Audytu i Kontroli w Urzędzie Miasta.

Aż 5 milionów zwrotu żąda miasto od Zespołu Szkół im. św. Teresy, z którego nazwy zniknęło już słowo "Katolickich”. Co więcej, prokuratura uznała, że w placówce w latach 2007-10 dochodziło do kupowania świadectw przez osoby, które do tej szkoły w ogóle nie chodziły.

Kolejne 3 miliony (kwota wraz z odsetkami) samorząd chce odzyskać od łódzkiej spółki Cosinus prowadzącej w Lublinie 12 szkół. Zdaniem kontrolerów w tym przypadku większość przyznanych dotacji trafiła na utrzymanie spółki, a nie szkół. Od Centrum Nauki i Biznesu "Żak” miasto dochodzi 1,7 mln zł, a miliona od szkół Futura.

Wśród przedszkoli prawie ćwierć miliona zwrócić mają "Mali Odkrywcy”. Kontrolerzy znaleźli m.in. rachunki z hotelu w Chorwacji, różnych restauracji, hotelu Mariott, perfumerii Uroda i Sephora, salonu fryzjerskiego, pałacu i stajni w Chlewiskach, myjni samochodowej i hipermarketów.

Wspomniane 14,9 mln złotych to kwota liczona na wczoraj obejmująca dotacje, których zwrotu miasto zażądało w ciągu ostatnich trzech lat. I jak dotąd z tej kwoty do miasta wpłynęło zaledwie 642 tys. złotych.
– Za każdym razem trzeba wydać decyzję administracyjną z żądaniem zwrotu dotacji. Decyzja podlega zaskarżeniu i placówki z tego korzystają – wyjaśnia Morow.

Ale np. w przypadku "Małych Odkrywców” sprawa trafiła do komornika.

Komentarze 19

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
audytor / 15 listopada 2013 o 13:53
0

Drogie Panie Dyrektor z Biura Audytu i Kontroli. Nie jest problemem stwierdzenie nieprawidłowości. Sztuką jest obronić swoje stanowisko przed SKO i sądami administracyjnymi. Czytając o nieprawidłowościach jakie stwierdzane są w toku kontroli przedszkoli niepublicznych na stronie internetowej Urzędu Miasta w Lublinie nie daję Wam dużych szans. Proszę jednakże pamietać, że przekazując publicznie informacje o "nieprawidłowościach", które w ocenie innych organów nieprawidłowościami nie są w znacznej część, wyrabiacie opinię o złym funkcjonowaniu wszystkich przedszkoli niepublicznych. Czy w przypadku nie uznania waszych argumentów przez własciwe organy bedziecie przepraszać publicznie te przedszkola niepubliczne? 

Drogie Panie Dyrektor z Biura Audytu i Kontroli. Nie jest problemem stwierdzenie nieprawidłowości. Sztuką jest obronić swoje stanowisko przed SKO i sądami administracyjnymi. Czytając o nieprawidłowościach jakie stwierdzane są w toku kontroli przedszkoli niepublicznych na stronie internetowej Urzędu Miasta w Lublinie nie daję Wam dużych szans. Proszę jednakże pamietać, że przekazując publicznie informacje o "nieprawidłowościach", które w ocenie innych organów nieprawidłowościami nie są w znacznej część, wyrabiacie opinię o złym funkcjonowa... rozwiń

Avatar
kinderbueno / 15 listopada 2013 o 12:33
0

Nie oddało i nie odda.

Odda. Komornik się z wami cackał nie będzie...

Avatar
audytor / 15 listopada 2013 o 09:54
0

polecam audyty i szkolenia z rozliczania wykorzystanych dotacji. To dopiero początek!.

Avatar
radosław / 14 listopada 2013 o 14:08
0

a co ma SP14 do dotacji? Na kontrolowaniu polega chyba ich praca więc co tu dziwnego że kontrolują...

1. Dobrze, że kontrolują. Źle, że dopiero wtedy, gdy im to się wskaże (o ile tak było).

2. Chodziło mi o to, od czego zaczynają się psuć ryby - najpierw ministrowie - Hall, Giertych, obecna, potem prezydenci, potem dyrektorzy um, potem dyr. szkół, uniwerków itd.. Obok kształcenia (na jednej płaszczyźnie) bywają też takie kwiatki (na drugiej), jak w art. Gdyby w kraju rzeczywiście rządziły ELITY, sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej. Elity w Polsce były, ale w większości zdecydowanej skończyły z kulką w czaszce w rozmaitych Katyniach itd... To co jest i co każdy widzi, to ledwie mglista namiastka tamtych ludzi. Dzisiejsi garniturowi przedstawiciele edukacji w postkolonialnym państwie-atrapie, tumaniemi medianą sieczką nie widzą/nie chcą (konformizm) dostrzec dokąd to wszystko zmierza. Liczą się wskaźniki efektywności, papierologia, propaganda, doraźny efekt i -jak się okazuje- własna kieszeń. Efekt? "Wyedukowani"/"wychowani" przez ww. elyty absolwenci szkół wszelakich z roku na rok poczynają sobie coraz śmielej. Ataki na ambasady, modły i składanie kwiatów pod zgliszczamy gender tęczy w W-wie przy Pl. Zbawiciela (!) czy najnowsze "dzieło" pt. 'Adoracja' są ledwie tego przygrywką. Ale... pożyjem - uwidim. 

ps. polecam teksty Mariana Mazura z lat 80. Doskonała odtrutka na pychę, arogancję i WYNIKI reprezentantów dzisiejszej edukacji.

1. Dobrze, że kontrolują. Źle, że dopiero wtedy, gdy im to się wskaże (o ile tak było).

2. Chodziło mi o to, od czego zaczynają się psuć ryby - najpierw ministrowie - Hall, Giertych, obecna, potem prezydenci, potem dyrektorzy um, potem dyr. szkół, uniwerków itd.. Obok kształcenia (na jednej płaszczyźnie) bywają też takie kwiatki (na drugiej), jak w art. Gdyby w kraju rzeczywiście rządziły ELITY, sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej. Elity w Polsce były, ale w większości zdecydowanej skończyły z kulką w czaszce w rozma... rozwiń

Avatar
PP / 14 listopada 2013 o 11:47
0

A Ziarenko już kase oddało Czy tez przez komornika będzie ściągane?

Nie oddało i nie odda.

Avatar
? / 14 listopada 2013 o 11:19
0

Dotacje. I wszystko staje się proste. Polecam przeczytac

Avatar
eryk / 14 listopada 2013 o 11:03
0

A Ziarenko już kase oddało Czy tez przez komornika będzie ściągane?

Avatar
ja / 14 listopada 2013 o 09:35
0

Mali Odkrywcy" Przedszkole Niepubliczne Stanisław Jagodziński

Lublin, woj. lubelskie,

kod 20-617
Ulica: Siewna 20
Telefon: 518369935

czy chodzi o tę placówkę?

Mali Odkrywcy" Przedszkole Niepubliczne Stanisław Jagodziński

Lublin, woj. lubelskie,

kod 20-617
Ulica: Siewna 20
Telefon: 518369935

czy chodzi o tę placówkę?

rozwiń
Avatar
??? / 14 listopada 2013 o 01:23
0

Hmm, ostatnio ptrzetrzepali SP14 przy Warszawskiej...

http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&id=199414

Czyżby jakaś zorganizowana akcja?

No cóż, takie szkoły, jakie elity. ELYTY! A te, jakie som, każdy widzi. Przedwojenny polski dyplomata czy mąż stanu NIE POTRZEBOWAŁ TŁUMACZA. A dzisiejsi "rządzący"? Co się POrobiło z tym szkolnictwem? Żenada!!!

a co ma SP14 do dotacji? Na kontrolowaniu polega chyba ich praca więc co tu dziwnego że kontrolują...

iwnego że kontrolują...

rozwiń
Avatar
hi / 14 listopada 2013 o 01:20
0

WYDZIAŁ PIERDYTU I KUNTROLI, działa jak mu się wskaże nieprawidłowość ...oj ... ;)))

co? kazali oddać..... co zrobić

Avatar
audytor / 15 listopada 2013 o 13:53
0

Drogie Panie Dyrektor z Biura Audytu i Kontroli. Nie jest problemem stwierdzenie nieprawidłowości. Sztuką jest obronić swoje stanowisko przed SKO i sądami administracyjnymi. Czytając o nieprawidłowościach jakie stwierdzane są w toku kontroli przedszkoli niepublicznych na stronie internetowej Urzędu Miasta w Lublinie nie daję Wam dużych szans. Proszę jednakże pamietać, że przekazując publicznie informacje o "nieprawidłowościach", które w ocenie innych organów nieprawidłowościami nie są w znacznej część, wyrabiacie opinię o złym funkcjonowaniu wszystkich przedszkoli niepublicznych. Czy w przypadku nie uznania waszych argumentów przez własciwe organy bedziecie przepraszać publicznie te przedszkola niepubliczne? 

Drogie Panie Dyrektor z Biura Audytu i Kontroli. Nie jest problemem stwierdzenie nieprawidłowości. Sztuką jest obronić swoje stanowisko przed SKO i sądami administracyjnymi. Czytając o nieprawidłowościach jakie stwierdzane są w toku kontroli przedszkoli niepublicznych na stronie internetowej Urzędu Miasta w Lublinie nie daję Wam dużych szans. Proszę jednakże pamietać, że przekazując publicznie informacje o "nieprawidłowościach", które w ocenie innych organów nieprawidłowościami nie są w znacznej część, wyrabiacie opinię o złym funkcjonowa... rozwiń

Avatar
kinderbueno / 15 listopada 2013 o 12:33
0

Nie oddało i nie odda.

Odda. Komornik się z wami cackał nie będzie...

Avatar
audytor / 15 listopada 2013 o 09:54
0

polecam audyty i szkolenia z rozliczania wykorzystanych dotacji. To dopiero początek!.

Avatar
radosław / 14 listopada 2013 o 14:08
0

a co ma SP14 do dotacji? Na kontrolowaniu polega chyba ich praca więc co tu dziwnego że kontrolują...

1. Dobrze, że kontrolują. Źle, że dopiero wtedy, gdy im to się wskaże (o ile tak było).

2. Chodziło mi o to, od czego zaczynają się psuć ryby - najpierw ministrowie - Hall, Giertych, obecna, potem prezydenci, potem dyrektorzy um, potem dyr. szkół, uniwerków itd.. Obok kształcenia (na jednej płaszczyźnie) bywają też takie kwiatki (na drugiej), jak w art. Gdyby w kraju rzeczywiście rządziły ELITY, sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej. Elity w Polsce były, ale w większości zdecydowanej skończyły z kulką w czaszce w rozmaitych Katyniach itd... To co jest i co każdy widzi, to ledwie mglista namiastka tamtych ludzi. Dzisiejsi garniturowi przedstawiciele edukacji w postkolonialnym państwie-atrapie, tumaniemi medianą sieczką nie widzą/nie chcą (konformizm) dostrzec dokąd to wszystko zmierza. Liczą się wskaźniki efektywności, papierologia, propaganda, doraźny efekt i -jak się okazuje- własna kieszeń. Efekt? "Wyedukowani"/"wychowani" przez ww. elyty absolwenci szkół wszelakich z roku na rok poczynają sobie coraz śmielej. Ataki na ambasady, modły i składanie kwiatów pod zgliszczamy gender tęczy w W-wie przy Pl. Zbawiciela (!) czy najnowsze "dzieło" pt. 'Adoracja' są ledwie tego przygrywką. Ale... pożyjem - uwidim. 

ps. polecam teksty Mariana Mazura z lat 80. Doskonała odtrutka na pychę, arogancję i WYNIKI reprezentantów dzisiejszej edukacji.

1. Dobrze, że kontrolują. Źle, że dopiero wtedy, gdy im to się wskaże (o ile tak było).

2. Chodziło mi o to, od czego zaczynają się psuć ryby - najpierw ministrowie - Hall, Giertych, obecna, potem prezydenci, potem dyrektorzy um, potem dyr. szkół, uniwerków itd.. Obok kształcenia (na jednej płaszczyźnie) bywają też takie kwiatki (na drugiej), jak w art. Gdyby w kraju rzeczywiście rządziły ELITY, sytuacja wyglądałaby zgoła inaczej. Elity w Polsce były, ale w większości zdecydowanej skończyły z kulką w czaszce w rozma... rozwiń

Avatar
PP / 14 listopada 2013 o 11:47
0

A Ziarenko już kase oddało Czy tez przez komornika będzie ściągane?

Nie oddało i nie odda.

Avatar
? / 14 listopada 2013 o 11:19
0

Dotacje. I wszystko staje się proste. Polecam przeczytac

Avatar
eryk / 14 listopada 2013 o 11:03
0

A Ziarenko już kase oddało Czy tez przez komornika będzie ściągane?

Avatar
ja / 14 listopada 2013 o 09:35
0

Mali Odkrywcy" Przedszkole Niepubliczne Stanisław Jagodziński

Lublin, woj. lubelskie,

kod 20-617
Ulica: Siewna 20
Telefon: 518369935

czy chodzi o tę placówkę?

Mali Odkrywcy" Przedszkole Niepubliczne Stanisław Jagodziński

Lublin, woj. lubelskie,

kod 20-617
Ulica: Siewna 20
Telefon: 518369935

czy chodzi o tę placówkę?

rozwiń
Avatar
??? / 14 listopada 2013 o 01:23
0

Hmm, ostatnio ptrzetrzepali SP14 przy Warszawskiej...

http://bip.lublin.eu/bip/um/index.php?t=200&id=199414

Czyżby jakaś zorganizowana akcja?

No cóż, takie szkoły, jakie elity. ELYTY! A te, jakie som, każdy widzi. Przedwojenny polski dyplomata czy mąż stanu NIE POTRZEBOWAŁ TŁUMACZA. A dzisiejsi "rządzący"? Co się POrobiło z tym szkolnictwem? Żenada!!!

a co ma SP14 do dotacji? Na kontrolowaniu polega chyba ich praca więc co tu dziwnego że kontrolują...

iwnego że kontrolują...

rozwiń
Avatar
hi / 14 listopada 2013 o 01:20
0

WYDZIAŁ PIERDYTU I KUNTROLI, działa jak mu się wskaże nieprawidłowość ...oj ... ;)))

co? kazali oddać..... co zrobić

Zobacz wszystkie komentarze 19

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 17 lipca 2018 0 0

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu
20 lipca 2018, 20:30

Sound'n'Grace & Filip Lato na Zamku w Kazimierzu 1 0

W piątek, 20 lipca o godz. 20.30 na Zamku w Kazimierzu Dolnym odbędzie się koncert Sound'n'Grace & Filip Lato.

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo]
film

Pani Anna ma 30 lat, ale w internecie udaje 14-letnią Kamilkę. Ma ważny cel [wideo] 9 1

Pani Anna ma 30 lat. W internecie funkcjonuje jako 14-latka i od półtora roku odpowiada na ogłoszenia mężczyzn, oferujących dzieciom seks. Dzięki niej, policja zatrzymała już 40 pedofili.

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej"

Setki tysięcy drzew może pójść pod topór. "Po wycince kierowcy zawsze jeżdżą szybciej" 31 26

Setki tysięcy przydrożnych drzew w całym kraju może pójść pod topór. Szykuje się zmiana w prawie ułatwiająca wycinkę. Ekolodzy protestują, a fachowcy od bezpieczeństwa na drogach są w tej sprawie podzieleni.

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc

Michałek ma marzenie: Pójść do zerówki. Możesz mu w tym pomóc 54 2

6-letni Michałek z Jedlanki urodził się z wadą genetyczną lewej nogi. Chłopczyk marzy aby we wrześniu pójść do zerówki. Będzie to możliwe, jeżeli dziecko przejdzie operację ratującą staw kolanowy i wyskakujące biodro. Ale potrzeba na to 176 tys. zł

Lublin: Zamkną ul. Staszica

Lublin: Zamkną ul. Staszica 0 0

Z powodu awarii kanalizacji burzowej zamknięty dla ruchu będzie we wtorek fragment ul. Staszica.

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada
galeria
film

Lawina krytyki nad pomnikiem Lecha Kaczyńskiego w Kraśniku. Autor odpowiada 103 20

Postać Lecha Kaczyńskiego z pomnika smoleńskiego w Kraśniku zdaniem internautów i specjalistów przypomina raczej Maliniaka z „Czterdziestolatka” albo hobbita z trylogii Tolkiena niż tragicznie zmarłego prezydenta. Niektórzy wskazują też, że umieszczony na monumencie napis jest błędny.

Wege Festiwal znów w Lublinie
21 lipca 2018, 12:00

Wege Festiwal znów w Lublinie 4 0

Co Gdzie Kiedy. Klub Radość (ul. Bernardyńska 15) zaprasza na wakacyjną odsłonę Wege Festiwalu. Wydarzenie odbędzie się 21 lipca o godz. 12.

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża
film

Nietypowe znalezisko po ulewie w Lublinie. Wystarczyła większa kałuża 43 1

Po ulewie jaka przeszła w poniedziałek nad Lublinem tylko w jednym miejscu aż kilkunastu kierowców zgubiło tablice rejestracyjne.

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL

Nowy pomysł na pomoc dla sadowników z woj. lubelskiego. Wojewoda winą obarcza PSL 70 107

Lubelski Rynek Hurtowy w Elizówce chce wydzierżawiać zakład produkcyjny w Poniatowej i jak najszybciej rozpocząć skup interwencyjny oraz produkcję. Ma to pomóc w fatalnej sytuacji na rynku owoców miękkich.

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie
19 lipca 2018, 21:00

Najlepsze z najgorszych: "Turecki Rambo" w Centrum Kultury w Lublinie 2 1

Co Gdzie Kiedy. W ramach cyklu filmowego Najlepsze z najgorszych w Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) będzie można zobaczyć film Turecki Rambo. Projekcja odbędzie się 19 lipca o godz. 21.

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu

Moje codzienne, dorosłe życie jest proste. Potomek królewskiego rodu Poniatowskich na południowym Podlasiu 0 2

Hrabia Guillaume de Louvencourt Poniatowski, potomek królewskiego rodu Poniatowskich od ponad dziesięciu lat odwiedza Polskę. Ostatnio był na południowym Podlasiu. Uczestniczył we mszy świętej w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej.

Udane starty lubelskich żużlowców

Udane starty lubelskich żużlowców 1 0

Zawodnik lubelskiego Speed Car Motoru Robert Lambert wygrał II rundę Tauron SEC

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców

Coraz ostrzejszy konflikt w puławskich Azotach. Poważne oskarżenia ze strony związkowców 20 23

Związkowcy zakładowej Solidarności zapowiadają ogólnopolską pikietę przed siedzibą Zakładów Azotowych Puławy. Zamierzają protestować przeciwko łamaniu swoich praw. Jednocześnie narasta konflikt między organizacjami działającymi w firmie.

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach

Zaginęła 13-latka z Lublina. Policjanci znaleźli ją w krzakach 7 10

W niedzielę wieczorem policjanci z VII komisariatu w Lublinie otrzymali zgłoszenie o zaginięciu nastolatki.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!