Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

23 stycznia 2019 r.
8:07

Zmienią pytanie na referendum ws. górek czechowskich?

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
0 173 A A
Górki Czechowskie
Górki Czechowskie

Zanosi się na zmianę pytania, które miałoby być zadane mieszkańcom podczas referendum w sprawie przyszłości dawnego poligonu. Korektę sformułowania zaproponowanego przez prezydenta rozważają radni tworzący jego zaplecze w Radzie Miasta. Wątpliwości ma także opozycja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To właśnie do Rady Miasta należy ostateczna decyzja w sprawie referendum, chociaż jego przeprowadzenie wydaje się już przesądzone ze względu na rozkład sił. Prezydent ma w radzie poparcie 19 osób, podczas gdy opozycja liczy tylko 12 radnych.

– W naszym klubie panuje zgoda co do tego, żeby zorganizować referendum – przyznaje Michał Krawczyk, szef prezydenckiego klubu. Mniej oczywiste jest to, czy rada zatwierdzi propozycję pytania, na które mieliby odpowiadać mieszkańcy. – Możliwe, że będą zmiany. Ale jeśli będą, to kosmetyczne – mówi Krawczyk. Jego klub ma podjąć w tej sprawie decyzję w poniedziałek lub wtorek.
W podobnym czasie swoje stanowisko ma sformułować także opozycyjny klub radnych Prawa i Sprawiedliwości.

– Spotkamy się we wtorek – zapowiada Piotr Gawryszczak, szef klubu PiS. Przyznaje, że ma „dużo wątpliwości” co do zaproponowanej przez prezydenta daty referendum (7 kwietnia), bo chciałby najpierw poznać wyniki trwających badań dotyczących przyrody górek i możliwego wpływu ich zabudowy na resztę miasta. Krytykuje też samą treść pytania. – Jeżeli się je rozbierze na czynniki pierwsze, to ono już sugeruje, że głosujący powinni być „za”.

Do wczoraj projekt uchwały o przeprowadzeniu referendum nie ujrzał światła dziennego.

Dziś prezydent ma ostatni dzień na przekazanie radnym takiego dokumentu. – Zostanie złożony w środę – zapowiada Krzysztof Żuk. Nie wyklucza jednak, że już na tym etapie pytanie może być nieco zmienione względem tego, które ogłosił trzy tygodnie temu:
„Czy jest Pan/Pani za tym aby Gmina Lublin zmieniła obecnie dopuszczony miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego rodzaj zabudowy z usługowej, komercyjnej i sportowo-rekreacyjnej na zabudowę mieszkalno-usługową na ok. 30 ha terenu tzw. Górek Czechowskich, w zamian za przekazanie Gminie Lublin pozostałych ok. 75 ha tego terenu i współfinansowanie przez obecnego właściciela jego zagospodarowania, jako zieleni publicznej, przy zachowaniu cennych przyrodniczo walorów.”.

Przypomnijmy

Spółka TBV (będąca właścicielem terenu) chce, by Ratusz umożliwił jej budowę bloków na 30 ha górek. * W zamian ma oddać miastu pozostałe 75 ha i dofinansować urządzenie tu parku. * O przyjęciu lub odrzuceniu tego scenariusza miałoby przesądzić referendum, które będzie ważne, o ile weźmie w nim udział min. 30 proc. uprawnionych do głosowania.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 173

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 23 stycznia 2019 r. o 11:38
+409
Szkoda, że radni PiS nie mieli takich wątpliwości, gdy Andrzej Pruszkowski miał okazję odkupić górki za 12 mln od wojska a tego nie zrobił...
Avatar
grupka krzykaczy której nikt nie popiera / 23 stycznia 2019 r. o 11:45
+403
Tzw. obrońcy górek którzy raz mają pretensje, że nie pyta się o zdanie mieszkańców, innym razem jak gdyby nic krytykują pomysł lokalnego referendum(lekarzem nie jestem ale medycyna nazywa to rozdwojeniem jaźni???), a jeszcze innym nie podoba im się pytanie referendalne, startowali w wyborach samorządowych i na Czechowie wykręcili wręcz oszałamiający wynik. Paulina Zarębska-Denysiuk 277 głosów, Andrzej Filipowicz 217 głosów, Marcin Skrzypek 82 głosy, Ewelina Kruszewska 57 głosów, Jacek Śliwiński 46 głosów, Maria Skwarzyńska-Piłat 22 głosy, Łukasz Januś 18 głosów. Łącznie 719 głosów w dzielnicy która liczy sobie ok.50 tyś mieszkańców. Normalnie głos ludu. I oni teraz uzurpują sobie prawo do decydowania o przyszłym kształcie Górek, przedstawiając się jako reprezentanci ogółu mieszkańców. Dla porównania jeden Michał Krawczyk z KWW KŻ, który nomen omen optuje za porozumieniem z właścicielem Górek, zdobył w tym samym okręgu 5555 głosów. O czym w ogóle mowa?
Tzw. obrońcy górek którzy raz mają pretensje, że nie pyta się o zdanie mieszkańców, innym razem jak gdyby nic krytykują pomysł lokalnego referendum(lekarzem nie jestem ale medycyna nazywa to rozdwojeniem jaźni???), a jeszcze innym nie podoba im się pytanie referendalne, startowali w wyborach samorządowych i na Czechowie wykręcili wręcz oszałamiający wynik. Paulina Zarębska-Denysiuk 277 głosów, Andrzej Filipowicz 217 głosów, Marcin Skrzypek 82 głosy, Ewelina Kruszewska 57 głosów, Jacek Śliwiński 46 głosów, Maria Skwarzyńska-Piłat 22 głosy, Łu... rozwiń
Avatar
Gość / 23 stycznia 2019 r. o 11:32
+389
Po co zmieniać coś co jest dobre? Pytanie jest ok.
Avatar
Gość / 23 stycznia 2019 r. o 11:42
+385
nic nie zmieniać!!! według mnie pytanie jest sformułowane w sposób jasny i czytelny, zawiera też wszystkie potrzebne do podjęcia decyzji informacje
Avatar
juras / 23 stycznia 2019 r. o 11:53
+384
a co z pytaniem niby jest nie tak? chcesz parku to głosujesz za zmianą planu, chcesz tego co jest teraz czyli chaszczy, śmieci i nawłoci która uniemoźliwia już same wejście na górki to zagłosujesz przeciwko zmianie planu
Avatar
KAKTO / 23 stycznia 2019 r. o 11:36
+383
Na poczatku chomiki, pozniej wiatry a teraz pytanie wam sie nie podoba.. no ladnie, pytanie jest dobre, nie trzeba zmieniac. Grupa aktywistow niech zmieni sobie zajecie :)
Avatar
Mieszkaniec / 23 stycznia 2019 r. o 11:44
+381
Pytanie na referendum jest odpowiednio skonstruowane, przestanmy blokowac rozwój miasta tymi jałowymi dyskusjami
Avatar
Luki / 23 stycznia 2019 r. o 11:57
+378
Głosuję za zmianą planu bo chcę parku a nie podpalanego co roku śmietniska !
Avatar
syf kiła i mogiła / 23 stycznia 2019 r. o 11:59
+377
Górki to syf i należy je uporządkować i ucywilizować. Ile jeszcze lat mieszkańcy Czechowa muszą czekać aż będzie można tam normalnie wejść i spędzać czas? Zabrać dzieciaki, żonę albo rodziców na spacer?
Avatar
KtoTakTOLAJK / 23 stycznia 2019 r. o 11:59
+368
Jestem za przebudową górek!
Avatar
Majka / 28 stycznia 2019 r. o 14:55
0
Bardzo fajnie że ktoś chce się wziąć za ten nieużytek. Moj tata i ja idziemy zagłosować za budową 7 kwietnia.
Avatar
Niechomik / 24 stycznia 2019 r. o 21:03
-1
Popieram zabudowę górek parkiem bloków j parkingami.
Avatar
Lech / 24 stycznia 2019 r. o 21:00
+1
Jestem za a nawet przeciw
Avatar
Anhet / 24 stycznia 2019 r. o 12:41
+3
Przeciwnicy parku to grupa okolicznych mieszkańców którzy nie chcą rozbudowy.. tyle To nie jest głos większości
 patrząc na to jak wygląda planowanie wszystkich nowych osiedli w Lublinie, to ja się nie dziwie że ludzie nie chcą takiego syfu na górkach czechowskich....choćby po drugiej stronie ulicy - ul. Relaksowa non stop zatarasowana samochodami parkującymi na ulicy na chodniku na trawniku, ciężko przejść z jednego bloku do drugiego bo urzędasy projektują teraz osiedla z myślą o samochodach a nie o ludziach....niech górki stoją puste i czekają na lepsze czasy 
 patrząc na to jak wygląda planowanie wszystkich nowych osiedli w Lublinie, to ja się nie dziwie że ludzie nie chcą takiego syfu na górkach czechowskich....choćby po drugiej stronie ulicy - ul. Relaksowa non stop zatarasowana samochodami parkującymi na ulicy na chodniku na trawniku, ciężko przejść z jednego bloku do drugiego bo urzędasy projektują teraz osiedla z myślą o samochodach a nie o ludziach....niech górki stoją puste i czekają na lepsze czasy  rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 r. o 12:06
-6
Przeciwnicy parku to grupa okolicznych mieszkańców którzy nie chcą rozbudowy.. tyle To nie jest głos większości
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 r. o 12:05
-2
Tak dla parku !
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 r. o 10:28
+1
Profesor Ewa Trzaskowska z Katedry Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu KUL wyraziła już swoją opinię na temat zabudowy tego terenu: "Będziemy oddychać z większym trudem i cierpieć na astmę i alergię. Strat nie odczujemy za miesiąc lub dwa, ale w dłuższej perspektywie będziemy tego żałować." (cytat z lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20110074,spolecznicy-i-naukowcy-w-obronie-gorek-czechowskich-osiedlowy.html#ixzz49GUji1HY). Podobną opinię przedstawił Prof. Michał Kaszewski, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii UMCS i "zaznaczył, że zabudowa Górek Czechowskich spowoduje nieodwracalne w skutkach zablokowanie dopływu powietrza do miasta. - Dzięki temu terenowi mamy swobodny dopływ chłodnego powietrza z północy. Górki pełnią bowiem rolę naturalnego klina nawietrzającego miasto. Zabudowanie terenu może pogorszyć warunki aerosanitarne na obszarze całego Lublina. W mieście będzie cieplej i bardziej duszno - mówił na konferencji naukowiec."
Profesor Ewa Trzaskowska z Katedry Przyrodniczych Podstaw Architektury Krajobrazu KUL wyraziła już swoją opinię na temat zabudowy tego terenu: "Będziemy oddychać z większym trudem i cierpieć na astmę i alergię. Strat nie odczujemy za miesiąc lub dwa, ale w dłuższej perspektywie będziemy tego żałować." (cytat z lublin.wyborcza.pl/lublin/1,48724,20110074,spolecznicy-i-naukowcy-w-obronie-gorek-czechowskich-osiedlowy.html#ixzz49GUji1HY). Podobną opinię przedstawił Prof. Michał Kaszewski, kierownik Zakładu Meteorologii i Klimatologii UM... rozwiń
Avatar
Sasiad / 24 stycznia 2019 r. o 01:34
-1
Cała ta afera jest wzupelnosci nie potrzebna, pytanie na referendum jest dobrze sformułowane, mieszkańcy są za zabudowa Górek Czechowskich a tylko garść ekologów sprzeciwia się zabudowy kolejnego na potrzeby miasta terenu. Ludzie chca mieszkan i zostać w Lublinie, po co blokować rozwój? Czy teraz aż taka duża korzyść płynie z zasmieconych Górek? Byłem tam raz w lecie - puszki, butelki i innego rodzaju odpady, to jest ta piękno przyrody której bronicie? Nie dajmy się zmanipulwac.  Tak dla rozwoju! 
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 r. o 00:03
-1
Najpierw park potem bloki!
Avatar
Gość / 24 stycznia 2019 r. o 00:00
-6
Mam dość tej jałowej, bezproduktywnej i szkodliwej dyskusji! Tu jest potrzebna męska decyzja, bo chorzy na władzę tzw. obrońcy górek zablokowali uchwalenie nowego studium, na które czeka większość mieszkańców! Garstki pieniaczy nie wolno dopuszczać do procesów decyzyjnych, bo każdą decyzję oprotestują i rozciągną na pokolenia - aż do zniszczenia przedmiotu sporu i jego okolic.
Zobacz wszystkie komentarze 173

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 stycznia 2022 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 stycznia 2022 r.

LUK Politechnika i Polski Cukier Avia Świdnik żegnają się z Pucharem Polski [zdjęcia]
galeria

LUK Politechnika i Polski Cukier Avia Świdnik żegnają się z Pucharem Polski [zdjęcia]

W 1/8 finału Pucharu Polski Cukier Avia Świdnik przegrała z Aluron CMC Wartą Zawiercie 0:3. Porażki doznał też LUK Lublin, którzy uległ 1:3 w Warszawie Projektowi

Więzienny wychowawca z zarzutami wręczenia łapówki policjantowi

Więzienny wychowawca z zarzutami wręczenia łapówki policjantowi

Marcin J., wychowawca z Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej usłyszał prokuratorskie zarzuty za udzielenie łapówki. Trafił do aresztu, a Zarząd Służby Więziennej zawiesił go w czynnościach służbowych.

Lublin. Chodniki przy Lubartowskiej będą wyglądać inaczej

Lublin. Chodniki przy Lubartowskiej będą wyglądać inaczej

Nie dłużej niż do połowy maja powinien trwać remont chodników po obu stronach ul. Lubartowskiej na odcinku od al. Tysiąclecia do skrzyżowania z ul. Probostwo.

Kolejarze protestowali przed konsulatem Ukrainy w Lublinie
galeria

Kolejarze protestowali przed konsulatem Ukrainy w Lublinie

Kilkudziesięciu związkowców demonstrowało w środę przed ukraińskim konsulatem w Lublinie, żądając zniesienia uderzających w polską kolej ograniczeń w ruchu towarowym wprowadzonych przez koleje ukraińskie. Od 30 listopada wstrzymany jest ruch tranzytowy pociągów towarowych z 15 krajów przez Ukrainę do Polski.

Studniówka z tańcami? W obawie przed mandatami oficjalnie była tylko kolacja

Studniówka z tańcami? W obawie przed mandatami oficjalnie była tylko kolacja

Zakaz fotografowania imprezy przez media, zakaz publikowania zdjęć z tańców, a także przemianowanie studniówkowego balu na „uroczystą kolację”. To środki ostrożności, jakie podjęli rodzice w jednej z puławskich szkół. – Lepiej dmuchać na zimne – tłumaczą.

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie o stadionie żużlowym nad rzeką

Najwyższa Izba Kontroli krytycznie o stadionie żużlowym nad rzeką

Najwyższa Izba Kontroli krytykuje miejskie plany budowy stadionu żużlowego w dolinie Bystrzycy. Mimo to Ratusz nadal przekonuje, że to właściwe miejsce na taki obiekt.

Licealiści zasypali kuratorium skargami. Kurator uratuje szkołę?

Licealiści zasypali kuratorium skargami. Kurator uratuje szkołę?

Ponad 180 skarg wysłali do kuratorium uczniowie VII LO z ul. Farbiarskiej. Nie zgadzają się na planowane przez Ratusz zabranie ich szkole całego parteru i ulokowanie w nim przedszkola. Liceum zostałoby tylko na piętrze. Kurator może zablokować ten plan.

Lawinowy wzrost zakażeń. Wojewoda lubelski zwołuje sztab kryzysowy

Lawinowy wzrost zakażeń. Wojewoda lubelski zwołuje sztab kryzysowy

– Na początku przyszłego tygodnia spodziewam się pierwszych wzrostów hospitalizacji – przyznaje wojewoda lubelski i zwołuje sztab kryzysowy. Liczba zakażeń w naszym regionie wzrosła o blisko 76 proc.

Jeleń umierał w męczarniach. Wstrząsające odkrycie w Lasach Kozłowieckich
galeria

Jeleń umierał w męczarniach. Wstrząsające odkrycie w Lasach Kozłowieckich

Straż Leśna z Nadleśnictwa Lubartów ujawniła śmiertelną pułapkę, w którą zaplątał się byk jelenia.

Komunikat sanepidu. Dotyczy osób, które modliły się w dwóch kościołach

Komunikat sanepidu. Dotyczy osób, które modliły się w dwóch kościołach

Ważne komunikaty sanepidu skierowane do wiernych z parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej i Świętej Trójcy w Terespolu. Chodzi o Covid-19.

"Machia" w marcu w Teatrze Starym
4 marca 2022, 20:00

"Machia" w marcu w Teatrze Starym

W dniach 4-5 marca w Teatrze Starym znów będzie można zobaczyć spektakl "Machia". Organizatorzy szykują trzy pokazy.

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin zmierzy się z Enea Zastal BC Zielona Góra

Polski Cukier Pszczółka Start Lublin zmierzy się z Enea Zastal BC Zielona Góra

Pandemia koronawirusa torpeduje rozgrywki Energa Basket Ligi, a kalendarz rozgrywek jest coraz mocniej poszatkowany. Jedną z ofiar tych zmian jest zespół Polskiego Cukru Pszczółka Start Lublin

"Mała obwodnica" Świdnika już otwarta

"Mała obwodnica" Świdnika już otwarta

Kierowcy mogą już jeździć tzw. małą obwodnicą Świdnika. Udostępniony jest już drugi budowany odcinek al. NSZZ Solidarność – od ul. Ks. J. Hryniewicza do ul. Kusocińskiego.

Lubelskie. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "Zostań w domu"

Lubelskie. Alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "Zostań w domu"

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła alert do mieszkańców całej Polski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!