Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

17 maja 2007 r.
16:24
Edytuj ten wpis

205 powodów do zakochania

Autor: Zdjęcie autora PAWEŁ PUZIO
0 0 A A

Paweł Pietrzak dwa razy w życiu poczuł mrowienie w sercu. Pierwszy raz, gdy zrobił prawo jazdy i z tej okazji otrzymał od rodziców pierwszego peugeota 205.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Drugi raz, gdy spotkał swoja przyszła żonę Małgorzatę Andrzejewską. Podobnych emocji doznają Grzegorz Andrzejewski, vel Don Padre oraz Munir, urodzony w Polsce Szwed.
"Spot na sportowo” - tak brzmi oficjalna nazwa sobotniego zlotu miłośników samochodów marki Peugeot w Lublinie. Do naszego miasta przyjadą fani "lwa” z całego kraju.
Motorem imprezy jest Paweł Pietrzak, a wszytko zaczęło się w Wrocławiu.
- Studiowałem architekturę. Jeździłem wtedy 205-tką. We Wrocławiu fani tej marki regularnie spotykali się w umówionym miejscu, żeby porozmawiać o samochodach. Co można zmienić, co ulepszyć, a co poprawić. Później siedziałem na wakacjach we Francji i pomyślałem sobie, dlaczego nie zrobić tak w Lublinie? Puściłem info w Internet. Na spotkanie pod Tesco przyjechało kilkanaście aut. Byłem zaskoczony - opowiada Paweł Pietrzak.
Historia miłości Pietrzaka do peugeota 205 sięga daleko w przeszłość. - W połowie lat 90-tych ścigałem się 205 dieslem. To był poroniony pomysł - przyznaje. Ale potem, u chłopa pod Biłgorajem, znalazł 205 CTi.

Z kurnika po serce

To był kabriolet, który przez trzy lata robił za kurnik.
- Jak go zobaczyłem, to powiedziałem sobie, że musze uratować ten samochód. Wyciągnąłem go z niebytu. Dwa lata pracy i sporo pieniędzy włożyłem w reanimację - mówi Paweł Pietrzak.
W grudniu 2004 roku Pietrzak jechał już przez Lublin. Na światłach zatrzymał się za nim peugeot 205. - Zobaczyłem w lusterku jak ktoś do mnie macha, błyska światłami i coś pokazuje. Myślałem, że ktoś chce mnie lać. A tu gościo podszedł i mówi, że chce pogadać o aucie. Czemu nie? pomyślałem.
Tak Pietrzak poznał "Don Padre”, czyli Grzegorza Andrzejewskiego.

Małgosia

Panowie od razu nawiązali nić porozumienia. Temat: peugeot 205.
- Jak się okazało Grzegorz właśnie wrócił z Francji, a moja wyremontowana 205 wpadła mu w oko. Rozmowa od razu zaczęła się kleić, a może lepsze hamulce, sztywniejsze amortyzatory, sportowe fotele, więcej mocy pod maską. 205 musi wyglądać, bo to auto kultowe. Faceci lubią takie zabawki - śmieje się Pietrzak. - Umówiliśmy się na rajdzie Ziemi Lubelskiej, aby sfinalizować transakcję zakupu kół przez Don Padre.
Paweł Pietrzak przyjeżdża, wysiada... - Jak by mnie piorun strzelił. Zobaczyłem Małgosię. Oczywiście jako członek ekipy organizującej rajd od razu zaproponowałem Małgosi wspólne oglądanie odcinków specjalnych rajdu. Małgosia, córka Don Padre, przystała. Dwa dni później wróciłem z Wrocławia do Lublina, bo nie mogłem bez niej żyć - opowiada Paweł Pietrzak.

Don Padre też wpadł

Przy okazji tej miłości, Don Padre został członkiem klubu 205. Przyszły zięć - termin ślubu ustalony na wrzesień - namówił teścia do zmiany 205 na lepsze 205. - Pojechaliśmy do Niemiec kupić od kolekcjonera 205 griffe. Po wielu godzinach rozmów sprzedał, tylko dlatego, że jesteśmy pasjonatami tej marki. Takich aut jest na świecie może ze 100 - opowiada Paweł.
Małgosia Andrzejewska równie gorącym uczuciem pala do przyszłego męża Pawła, co do peugeotów. - Deskę rozdzielczą mam w jednym palcu - mówi pewnie przyszła pani inżynier, która w tym roku kończy wydział budowlany Politechniki Lubelskiej. - Jak trzeba, to biorę klucze i pracuję przy samochodach.
A wiecie, co dostanie w prezencie ślubnym?
Peugeota 306 cabrio.

Munir, co kocha 205 i Polskę

Na sobotnim zlocie nie zbraknie też Munira Al-Dujaily, czyli... Szweda z polskimi korzeniami. - Mama ukończyła w Lublinie stomatologię, tato ekonomię na warszawskiej SGH. Po pierwszej klasie, w '87, wyjechałem z rodzicami do Szwecji. Tam ojciec kumpla w bloku kupił sobie 205 GTI, Nowiutkie, prosto z salonu. Jak szczeniaki siedzieliśmy w aucie i marzyliśmy, że kiedyś też takim będziemy jeździć - opowiada Munir.
Marznie się spełniają. Jeszcze w Szwecji Munir dostał 205 od mamy. - Przez rok jeździłem bez prawa jazdy. No, ale w końcu zdobyłem w Szwecji "prawko”.
Pięć lat temu Munir przyjechał do Lublina studiować medycynę. Oczywiście z 205-tką. - Na pierwszym roku miałem poważny wypadek. Do śmierci zabrakło mi pół metra blachy. To, co zostało z peugeota wrzuciłem do garażu wujka, przerwałem studia i wróciłem do Szwecji. Załamałem się...
Po trzech miesiącach wrócił i do Polski, i na studia. A 205 zrobił na cacko. - Pod maską silnik 1.9 16V od citroena Bx, hamulce Brembo, sztywne zawieszenie. A Pawła widywałem czasem na mieście jak jeździł swoim. Zgadaliśmy się na ślubie kolegi, który do kościoła jechał 205 cabrio Pawła. I tak się zaczęła nasza przyjaźń.


Pozostałe informacje

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

2 w 1 czyli samochód, czyli podwójny strzał pograniczników w Hrebennem

Funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej odzyskali kolejny samochód. Tym razem zabezpieczono mercedesa, który miał przerobiony numer identyfikacyjny VIN. W kontrolowanym pojeździe ujawniono również zamontowane części, które pochodziły z poszukiwanego we Włoszech auta.

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Innowacje i technologie w rolnictwie: przyszłość zrównoważonej produkcji żywności

Rolnictwo stoi na progu rewolucji technologicznej, która obiecuje przekształcić sposób, w jaki produkujemy żywność, czyniąc go bardziej zrównoważonym, efektywnym i przyjaznym dla środowiska. W dzisiejszych czasach, kiedy świat zmaga się z wyzwaniami takimi jak zmiany klimatyczne, wzrost populacji i ograniczone zasoby naturalne, innowacje technologiczne w rolnictwie mogą odegrać kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa żywnościowego dla przyszłych pokoleń.

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Kancelaria adwokacka w Tczewie – jak znaleźć skuteczną pomoc prawną?

Reprezentacja procesowa w wielu rodzajach spraw w tym: sprawy karne, sprawy gospodarcze, spadki, rozwody, podział majątku po rozwodzie, zasiedzenie, zachowki, sprawy rodzinne i wiele innych spraw cywilnych – wszystkie tego typu sprawy wymagają profesjonalnej pomocy prawnej. Na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiednią kancelarię adwokacką?

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Znaleziono cztery 100-kilogramowe bomby. Trwa ewakuacja mieszkańców w rejonie ulic Sidorskiej i Kąpielowej w Białej Podlaskiej

Podczas prac budowlanych prowadzonych przy ul. Sidorskiej 61 w Białej Podlaskiej zostały ujawnione niewybuchy. Są to cztery bomby lotnicze. Każda o masie blisko 100 kilogramów, długości od 80 do 100 cm i obwodzie ok. 50 cm. Obecnie saperzy usuwają niewybuchy.

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Rozlicz PIT w Lublinie i zgarnij nagrody

Lubelski ratusz przypomina, że każdy kto rozliczy swój PIT w Lublinie może wygrać nagrody. Do wygrania między innymi samochód toyota yaris.

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie
Dzień Wschodzi
film

Wiedza nie clickbait – obalmy mity o szczepieniach - Diana Matejek z WSSE w Lublinie

Dopiero kwiecień, a już mamy więcej zachorowań na odrę, niż w całym zeszłym roku – alarmują specjaliści. Wiele chorób, które od kilku pokoleń nie były rozpoznawane przez lekarzy, znów dają o sobie znać. To efekt tego, że coraz więcej dzieci nie jest szczepionych w ramach obowiązkowego kalendarza szczepień ochronnych.

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

Lublin. Zmiany w kursach komunikacji miejskiej

W związku z nadchodzącym długim weekendem majowym i sezonem wiosenno-letnim Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza zmiany w rozkładach komunikacji miejskiej.

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Daria Zawiałow gwiazdą lotniczej imprezy w Świdniku

Już w połowie czerwca przed nami kolejna edycja Świdnik Air Festival. Organizatorzy powoli odsłaniają karty, pokazują kto wystąpi podczas tej dwudniowej imprezy.

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

"Załoga poczuła szarpnięcie". Incydent podczas lotu szkoleniowego

Na terenie województwa lubelskiego doszło do incydentu podczas lotu szkoleniowego. Śmigłowiec zaczepił o linię energetyczną.

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej
galeria

Doktorat honoris causa dla Viktora Korzuna. To on stworzył mapę pszenicy zwyczajnej

Pochodzący z Białorusi profesor Viktor Korzun, twórca pierwszej mapy genetycznej pszenicy zwyczajnej, otrzymał doktora honoris causa Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Co to jest Szyna CPM? Wszystko, co musisz wiedzieć

Szyna CPM, czyli Continuous Passive Motion, to specjalne urządzenie medyczne, które pomaga w leczeniu urazów stawów oraz po operacjach ortopedycznych. Może wydawać się skomplikowane, ale tak naprawdę jest to dość proste urządzenie, które ma za zadanie pomagać w powrocie do zdrowia.

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Czym jest Buyer Persona? Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Buyer persona to taki rodzaj fikcyjnej postaci, którą tworzysz, aby lepiej zrozumieć potrzeby i zachowania Twoich klientów. Może się wydawać to skomplikowane, ale tak naprawdę jest to narzędzie, które pomaga Ci lepiej dopasować swoje produkty lub usługi do oczekiwań klientów.

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)
Zdjęcia
galeria

Oto sportowi stypendyści województwa lubelskiego (lista i zdjęcia)

247 zawodniczek i zawodników z 50 klubów otrzymało stypendia sportowe województwa lubelskiego. Przez 9 miesięcy, od kwietnia do końca roku, w zależności od osiągniętych wyników otrzymywać będą od 150 zł do 1400 zł.

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Szansa na kolejny odcinek S12 w Lubelskiem. Teraz ruch wojewody

Wniosek o wydanie decyzji zezwalającej na realizację inwestycji drogowej jest już u wojewody. Jeżeli zostanie zaakceptowany, to będzie mogła ruszyć budowa drogi S12 Dorohucza – Chełm.

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo
10 maja 2024, 17:00

Znamy gwiazdy Juwenaliów AZ. Wstęp na koncert za darmo

Piątek, 10 maja, godz. 17. O tej porze zacznie się koncert organizowany z okazji Juwenaliów Akademii Zamojskiej. Wiadomo już, kto wówczas wystąpi. Wstęp będzie wolny.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium