Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 lutego 2021 r.
8:10

Zakażenie koronawirusem. Jak wygląda opieka nad ciężarnymi pacjentkami?

15 2 A A
Jeśli stan zdrowia matki pozwala na karmienie piersią, to jest to wręcz zalecane. Płynące z tego korzyści są większe niż te wynikające z izolowania noworodka od matki – mówi prof. Tomasz Paszkowski
Jeśli stan zdrowia matki pozwala na karmienie piersią, to jest to wręcz zalecane. Płynące z tego korzyści są większe niż te wynikające z izolowania noworodka od matki – mówi prof. Tomasz Paszkowski (fot. Archiwum Tomasza Paszkowskiego)

Na początku pandemii, kiedy wiedza na temat wirusa była bardziej ograniczona, zalecano izolowanie zakażonej matki od noworodka. Teraz te rekomendacje są zupełnie inne. Rozmowa z prof. Tomaszem Paszkowskim, kierownikiem Oddziału Klinicznego Ginekologii Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • Jak wygląda opieka nad pacjentką w ciąży, u której zostanie potwierdzone zakażenie SARS-CoV-2?

– Takie pacjentki wymagają troskliwej, intensywnej opieki doświadczonego specjalisty. Jest to ciąża podwyższonego ryzyka. Nie ma więc mowy, żeby w takim przypadku ograniczać liczbę wizyt u lekarza. Kontakt ze specjalistą musi być stały, żeby w razie jakichkolwiek niepokojących sygnałów można było odpowiednio szybko zareagować.

Taka pacjentka może być tylko pod opieką ginekologiczną, jeśli przechodzi zakażenie SARS-CoV-2 bezobjawowo lub jeśli te objawy są łagodne i hospitalizacja nie jest konieczna. Jeśli jednak mamy do czynienia z ciężkim przebiegiem Covid-19, pacjentka będzie wymagała również opieki lekarza zakaźnika czy anestezjologa, jeśli z ostrą niewydolnością oddechową trafi na oddział intensywnej terapii.

  • Jak często zdarzają się te cięższe przypadki?

– Dotychczas nie zostały niestety opublikowane żadne ogólnopolskie dane dotyczące ciężarnych, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. Nie ma też statystyk dotyczących przebiegu choroby u takich kobiet. Nie jesteśmy więc w stanie jednoznacznie stwierdzić, ilu pacjentek w Polsce dotyczy ten problem. Mogę więc opierać się na własnej praktyce lekarskiej.

Do tej pory w naszej klinice mieliśmy ok. 10 pacjentek zakażonych koronawirusem. Na szczęście większość z nich nie miała żadnych objawów lub były one łagodne.

Zdarzały się jednak pojedyncze cięższe przypadki, łącznie z przedwczesnym porodem. Aktualnie opieramy się na doniesieniach ze świata, na przykład z Chin, gdzie pandemia trwa najdłużej i można prześledzić losy znacznie większej grupy pacjentek niż na przykład w Polsce. Oprócz potwierdzenia poważnych powikłań między innymi przedwczesnych porodów, zdarzały się też zgony płodów w skrajnie ciężkich przypadkach przebiegu Covid-19 u matki, a także zgony ciężarnych z ostrą niewydolnością oddechową.

  • Czy dziecko kobiety, która choruje na Covid-19 może urodzić się zakażone?

– Według aktualnej wiedzy, liczba przypadków przezłożyskowej transmisji wirusa SARS-CoV-2 jest niewielka. Podobnie jest w przypadku zakażenia dziecka podczas karmienia piersią. Na początku pandemii, kiedy wiedza na temat wirusa była bardziej ograniczona, zalecano izolowanie zakażonej matki od noworodka. Teraz te rekomendacje są zupełnie inne. Jeśli stan zdrowia matki pozwala na karmienie piersią, to jest to wręcz zalecane. Płynące z tego korzyści są większe niż te wynikające z izolowania noworodka od matki. Kontakt matki z noworodkiem w takich przypadkach odbywa się oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Chodzi na przykład o maseczkę ochronną, którą matka musi założyć do karmienia piersią.

  • Czy kobiety, które przebyły Covid-19 wymagają też intensywnej opieki po porodzie?

– Taka opieka jest wskazana również po porodzie, w czasie połogu. Dotyczy to zarówno matki jak i dziecka. Coraz więcej wiemy już o takich przypadkach, ale nadal SARS-CoV-2 jest nowym zjawiskiem i wiele pytań pozostaje na razie bez odpowiedzi.

Trudno więc na razie przewidzieć, jak będzie przebiegał dalszy rozwój dziecka zakażonej matki, czy ujawni się negatywny wpływ przebytej choroby na przebieg połogu, czy będzie to miało wpływ na kolejne ciąże pacjentek, które były zakażone. Odpowiedzi na takie pytania zweryfikuje czas i nabywane doświadczenie.

Ciąża i szczepienia

Początkowo Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważała, że kobiety w ciąży nie powinny szczepić się przeciwko Covid-19. Podobny zapis znalazł się też w Narodowym Programie Szczepień, przyjętym przez polski rząd w połowie grudnia ubiegłego roku.

– Na początku odradzano kobietom w ciąży lub tym, które planują ciążę szczepienie przeciwko Covid-19. Wynikało to z faktu, że szczepionki nie były badane w tej grupie kobiet. Podczas badań klinicznych Pfizera i Moderny zdarzyło się jednak, że niektóre kobiety zaszły w ciążę jeszcze przed podaniem drugiej dawki. Nie było potem żadnych niepokojących doniesień, żeby miało to jakikolwiek negatywny wpływ na matkę czy dziecko – zaznacza prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii UMCS w Lublinie. – Po podaniu szczepionki w mięsień naramienny powstające w komórkach białko wywołuje reakcję odpornościową. Nie ma możliwości, żeby białko koronawirusa przedostało się do płodu. Co ciekawe, mamy natomiast wartość dodaną szczepienia, bo u kobiet w ciąży, które się na to zdecydowały (takie przypadki były już także w Polsce) stwierdzono u dziecka przeciwciała anty-SARS-CoV-2. W związku z tym po porodzie dziecko jest już chronione przed zakażeniem – dodaje prof. Szuster-Ciesielska. – Zarówno CDC, jak i eksperci American College of Obstetricians and Gynecologists zalecają, aby szczepionek COVID-19 nie odmawiać kobietom w ciąży, które spełniają kryteria szczepień dla grup priorytetowych.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA
film

50 implantów jodu w walce z rakiem prostaty. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium