Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 stycznia 2020 r.
19:28

Dziś o godzinie 23 Wielka Brytania opuści Unię Europejską. Kiedy poczujemy konsekwencje brexitu?

0 18 A A

Rozmowa z Andrzejem Kubisiakiem, ekspertem rynku pracy w Państwowym Instytucie Ekonomicznym.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Brexit staje się faktem. Po otrzymaniu zgody od królowej Elżbiety II Wielka Brytania dziś opuszcza Unię Europejską. Co to oznacza w praktyce?

– Dzisiejsza data jest raczej symboliczna i w praktyce jeszcze niewiele zmienia. Realnie patrząc, większość konsekwencji brexitu zobaczymy na początku 2021 roku. Od 1 lutego zaczyna tykać nowy zegar, który będzie tykał przez 11 miesięcy i będzie oznaczał odliczanie czasu do momentu, kiedy Wielka Brytania opuści wspólny rynek. To będzie 11 miesięcy przeznaczone na wynegocjowanie umowy i porozumień pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską w zakresie handlu zagranicznego, przepływu osób i wielu innych elementów związanych z funkcjonowaniem wspólnego rynku. Z zapowiedzi płynących z Wysp wiemy, że są przymiarki do tego, jak ma to mniej więcej wyglądać, ale muszą się zgodzić na to obie strony. Wiele tych porozumień ma bardzo szczegółowy charakter, a często diabeł tkwi w szczegółach.

Z perspektywy mieszkających w Wielkiej Brytanii Polaków istotny jest ten okres do końca roku, w którym mogą występować o status osoby uprawnionej do długoterminowego pozostania na wyspach.

Oczywiście: nie wszyscy spełniają kryteria, by o niego wystąpić, natomiast do tej pory zrobiło to pół miliona z ok. 900 tys. osób. To dużo i mało, bo z jednej strony widać, że wielu polskich obywateli próbuje tam pozostać, ale cały czas jest spore grono tych, którzy tego nie zrobili. Jeśli tego nie zrobią, będzie to oznaczało duże trudności, bo wiąże się to z kwestiami legalizacji zatrudnienia, prawa pobytu czy otrzymywania świadczeń, opieki medycznej itp. Na chwilę obecną jest to najbardziej istotny element, bo tak naprawdę to, co zaczyna się dziać od dzisiaj, jest ważne w przestrzeni politycznej, bo wiadomo, że brexit się wydarzy i nie będzie ciągnącą się w nieskończoność operą mydlaną. Ale to najbliższe 11 miesięcy będzie czasem żmudnych negocjacji, żeby finalne rozwiązanie tego rozwodu ujrzało światło dzienne.

• Patrząc na to, ile czasu minęło od pamiętnego referendum do dzisiejszego dnia, te 11 miesięcy to wystarczający czas, by ten rozwód odpowiednio sfinalizować?

– To dobre pytanie, bo mam wrażenie, że mało kto zna na nie odpowiedź. Jednak strona brytyjska jest bardzo niechętna wobec możliwość przedłużenia okresu przejściowego poza 31 grudnia 2020 r. Jeżeli zatem do końca grudnia nie zostaną one uzgodnione, przygotowane, podpisane i przegłosowane, wówczas dojdzie do tzw. twardego brexitu.

• Co by to oznaczało?

– Wiązałoby się to z funkcjonowaniem Wielkiej Brytanii całkowicie z boku i oddzielnie od Unii Europejskiej, bez wolnych granic, przepływu towarów, z wszelkimi konsekwencjami w postaci kontroli sanitarnej, celnej czy wprowadzeniem wiz. Wyglądałoby to tak, jak dziś np. w przypadku Ukrainy. Trochę inny status ma obecnie Szwajcaria, Norwegia czy malutkie kraje jak Liechtenstein i Monako, które w ramach porozumień z Unią Europejską nie mają granic, można do nich wjechać na podstawie dowodu osobistego. Wielka Brytania w warunkach twardego brexitu stanie się ciałem obcym wobec Unii, bo wydzieli się całkowicie z wszelkich dotychczasowych umów.

• Załóżmy ten bardziej optymistyczny scenariusz. Co wtedy zmieni się dla Polaków?

– To jest kwestia po pierwsze możliwości wejścia nowych osób na ten rynek. Jeśli będą podpisane odpowiednie umowy i nowa polityka migracyjna nie będzie tak rygorystyczna, jak niektórzy się obawiają, to możliwe, że wiele osób wciąż będzie chciało wyjeżdżać na wyspy, czy to w celach turystycznych, czy zawodowych.

Kluczową dla nas kwestią jest sprawa handlu. Wielka Bytania jest naszym trzecim partnerem handlowym, mamy bardzo dużą ekspozycję eksportu spożywczego czy motoryzacyjnego.

Jego część odbywa się też za pośrednictwem innych krajów, czyli np. eksportujemy do Niemiec podzespoły urządzeń, maszyn czy samochodów, które po zmontowaniu są dostarczane do Wielkiej Brytanii. To nie jest więc kwestia tylko naszego bezpośredniego eksportu, ale także tego zapośredniczonego. Dlatego jest to bardzo istotne dla funkcjonowania polskich firm, które w ten sposób generują miejsca pracy i wypracowują swoje zyski i dochody. Pójście ścieżką twardego brexitu, czyli zerwanie stosunków handlowych z Unią Europejską, doprowadzi do wprowadzenia zasad Międzynarodowej Organizacji Handlu (WTO), gdzie będą obowiązywały bardziej restrykcyjne zasady wymiany handlowej między dwoma oddzielnymi tak naprawdę podmiotami.

Oczywiście, niektóre kwestie mogą być na późniejszym etapie regulowane umowami bilateralnymi, natomiast porozumienie na poziomie Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii rozwiązywałoby temat współpracy z 27 państwami członkowskimi w jednolity sposób. Ale jeżeli do tego nie dojdzie, to później kraje członkowskie będą miały możliwość samodzielnego negocjowania wielu umów z Brytyjczykami.

• W brytyjskich mediach pojawiały się informacje, ze po brexicie w tamtejszych sklepach może zabraknąć polskich wędlin czy włoskiej mozarelli. To możliwe?

– Na poziomie tabloidów nie dziwi mnie taki przekaz, bo takie ryzyko zawsze istnieje, zwłaszcza w przypadku twardego brexitu i niewypracowania tych porozumień przez najbliższe 11 miesięcy. Ale to jest scenariusz, którego chyba wszyscy, włącznie z Brytyjczykami, zaczynają chcieć unikać. Wydaje mi się, że wola zawarcia korzystnych dla obu stron umów w tym zakresie jest dość duża.

• A co z obywatelami Wielkiej Brytanii, którzy mieszkają i pracują w Polsce?

– Skala tego zjawiska jest bardzo mała, bo wszystkich obywateli Unii Europejskiej, którzy świadczą pracę w Polsce mamy ok. 35 tys. Przy rynku pracy przekraczającym 16 mln osób, jest to minimalny udział. Ale są takie sytuacje i w tym przypadku też wszystko będzie zależało od wypracowanych porozumień. Jeśli dojdzie do twardego brexitu, to te osoby będą musiały występować o pozwolenie na pracę czy możliwość stałego pobytu, podobnie jak obywatele krajów spoza Unii.

• Czy w związku z wystąpieniem Wielkiej Brytanii Z Unii tamtejszy rynek wciąż przyciąga pracowników z Polski?

– Trzeba przyznać, że mamy pod tym względem widoczny odpływ. Ostatnie dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2018 rok wyraźnie pokazują, że Polaków na wyspach brytyjskich ubywa. Przyjmuje się, że pula osób, które przebywały w Wielkiej Brytanii, zmniejszyła się o 100 tys. osób. To bardzo duża zmiana, jakiej od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej nie notowaliśmy. Jest to pokłosie brexitu, bo nie było aż tak silnych zmian gospodarczych. Temu zjawisku trzeba się przyglądać, bo kluczową kwestią będą bariery wejścia na brytyjski rynek pracy i fakt, że Polacy będą musieli występować o wizy pracownicze, pozwolenia na pracę i spełniać odpowiednie warunki. Z drugiej strony osoby, które tam przebywają, jeżeli będą chciały pracować długoterminowo, muszą liczyć się z tym, że ich pobyt będzie utrudniony.

• W jakich kierunkach przeniósł się więc strumień migrantów zarobkowych z Polski?

– W gruncie rzeczy wydaje się, że większość tych osób wróciła do kraju. Wzrost migracji na niewielką skalę wystąpił do Niemiec i na jeszcze mniejszą do Holandii. Ale mówimy tu zaledwie o kilku tysiącach osób w jednym i drugim kierunku, natomiast przeszło 70 tys. osób najprawdopodobniej wróciło do Polski.

e-Wydanie

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 31 stycznia 2020 o 19:33
+7
Trudno im się dziwić.
Avatar
Ddd / 31 stycznia 2020 o 22:02
+6
To fatalna wiadomość... Wielka Brytania ograniczała wpływy Niemiec w UE, po brexicie zostaje już tylko Francja, że słabym przywództwem i olbrzymim problemami wewnętrznymi... jeśli Francja też będzie miala    dosyć niemieckich porządków,  to z unii zostaną tylko Państwa Osi...a Polska w czymś takim to nie powinna brać udziału...
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 14:33
+2
Ja wyprzedałem wszystkie funty. Róbcie to samo, bo za moment zostaniecie z nicniewartym papierem. Taka prawda.
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 13:38
+2
To nie ma zadnego znaczenia. UK i tak nie placilo tyle ile powinno skladek czlonkowskich bo "zelazna dama" sterroryzowala juz kiedys EWG, ze albo obnizka skladki do EWG albo UK opusci ta strukture - wtedy jej ustapiono. PS: Szkocja chce niepodleglosci i wstapienbia do UE ale UK sie nie zgadza na referendum. Angole to obrzydliwy, zlodziejski, imperialny narod, ktory lupil pol swiata przez stulecia; teraz tez okupuje Szkocje i Irlandie Pln., ktora powinna byc czescia Irlandii. Powoluja sie na celtyckie tradycje a sa tak naprawde Sasami z Niemiec.
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 07:57
+2
Nie wiem czy zwróciliście uwagę na to, że Wielka Brytania opuściła Unię, ale w niej została, bo tam większości- z Cameronem i Johnsonem włącznie- zależy na faktycznym związku z Unią. Ale na spektaklu wyjścia też można politycznie zyskać , tak kombinował Cameron i się przeliczył, tak też grał Boris Johnson i wygrał, a elektorat raz wyje, raz brawo bije i wyłącznie traci, więc po co to wszystko ?, because, show must go on.
Avatar
Janusz Polak Wielki / 1 lutego 2020 o 02:53
+2
Jeżeli unia się nie zmieni i będzie dalej dyktat niemiec, francji, tsue, srue, brak demokracji, dyktat urzędasów, zielone dziadostwo itd, to za 3-4 lata zaczną wychodzić kolejne państwa, albo unia sama się rozpadnie, bo libertynizm, pederastia, lewactwo i dziadostwo i "liberalna" demokracja czy tam czytaj socjalistyczna nie wystarczy[/quote]   [quote]Unia się może sama może się rozlecieć, za 4-5 lat też będziemy płatnikiem netto i jak będzie jak sowiecki zamordyzm, ideologia lgbt, gender i dziadostwa lewackie też trzeba się dobrze zastanowić
 Za to u nos będzie krejina mlekiem i mjodem płynąca, niczym rewący nurt Bystrzycy na Tatarach. W każdym łoknie portret Jaroslava i kota, Matołusza Pinokiowieckiego i jego łukrytego niczym Bóg w hostii majuntku, a strzępić memycznego interface'a będzie na plebiejskich potupajkach z sołtysem Adrijan de ferst. My se gołymy stopamy będzieta popierdlać wokoło paleniska czcząc pińcet plus i grillować legdbttee czy inne lpg. Niedopadnie za to nas żaden dżender ani inny dżem-ser, bo nasze mysły nieskalane myślom przecierz łod za(s)rania dziejów i na nauqe zbyt rycerskie. Zakute znaczy. Będzieta w dupsko plebana miłować, jako i łon wos umiłował i wasze cebuliony, za które - o ile wym co zostanjie na portugielsym markecie z łowadem w tle kupicie se kaszankę i hoinkem zapahowom o smaku jeloł banana. Madki bendom hórem sjewały swym bombelkom gracje za pińcetplusy, ich komkubenenty bendom dali patrijotycznie walczić z systemem i nie uiawniać dochodoof. Ilem ta Łunia zuo nom norobiła! Nie bedzie żodyn asfalt pluł nam w twarz! Zerwiemiemy ekspresuuwki, a co! Dawniej po dziurach szuo, to i 25 letnie kaudi - przewaga dzienki replice - dalej i po gruzie pojedzie. Miast łUnii, wyrwiem reperacje łod Germańcóf. Fprawdzie nie wiadomo ile i czy wogóle, no ale Jarozbaw obiecau, a jak Law end Order cuś łobieca, to spełniom!!! Ni bedzie Francus pluł nam w gaz, nej damy pogrzężć mowy! PiSowski my Naród, polsky rud,  kruleski szczep Jarkowy! Nie bedzie tsue pluo nam w tfasz, nie damy siem "libertynizmowi", i nie przejdziem na ciemnom strone nocy w kirunku pędęrastyji. 
 Za to u nos będzie krejina mlekiem i mjodem płynąca, niczym rewący nurt Bystrzycy na Tatarach. W każdym łoknie portret Jaroslava i kota, Matołusza Pinokiowieckiego i jego łukrytego niczym Bóg w hostii majuntku, a strzępić memycznego interface'a będzie na plebiejskich potupajkach z sołtysem Adrijan de ferst. My se gołymy stopamy będzieta popierdlać wokoło paleniska czcząc pińcet plus i grillować legdbttee czy inne lpg. Niedopadnie za to nas żaden dżender ani inny dżem-ser, bo nasze mysły nieskalane myślom przecierz łod za(s)ra... rozwiń
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 01:41
+2
Unia się może sama może się rozlecieć, za 4-5 lat też będziemy płatnikiem netto i jak będzie jak sowiecki zamordyzm, ideologia lgbt, gender i dziadostwa lewackie też trzeba się dobrze zastanowić
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 01:38
+2
To fatalna wiadomość... Wielka Brytania ograniczała wpływy Niemiec w UE, po brexicie zostaje już tylko Francja, że słabym przywództwem i olbrzymim problemami wewnętrznymi... jeśli Francja też będzie miala dosyć niemieckich porządków, to z unii zostaną tylko Państwa Osi...a Polska w czymś takim to nie powinna brać udziału...
Avatar
unia sama może się rozlecieć / 1 lutego 2020 o 01:37
+2
Jeżeli unia się nie zmieni i będzie dalej dyktat niemiec, francji, tsue, srue, brak demokracji, dyktat urzędasów, zielone dziadostwo itd, to za 3-4 lata zaczną wychodzić kolejne państwa, albo unia sama się rozpadnie, bo libertynizm, pederastia, lewactwo i dziadostwo i "liberalna" demokracja czy tam czytaj socjalistyczna nie wystarczy
Avatar
filuś / 1 lutego 2020 o 10:48
+1
Wielki Sukces "Prezydenta UE" Donalda Tuska. Wszystko uczynił, by pozbyć się najsilniejszego przeciwnika swej pracodawczyni, czyli Angeli Merkel. Nasza "opozycja" jest za cienka w uszach, by wzniecić taką samą niechęć do UE wśród Polaków jaką Donek wywołał u Brytyjczyków. Lewicowe pacany myślą, że jedynie homo-sowjetskiwus pozostaną w tym klubie. Pracowali, by Węgry wyrzucić. Ciamajdy tworzą kolejny ÖXIT w Austrii. No i Polska stoi im ością. Tyle, że my jak na złość lemingom pozostaniemy w Unii. Chociażby mielibyśmy na tym stracić. My nie Brytyjczycy. Polaka wkurzyć to będzie żądlił i ginął. Nie pozwolęnajwiększemu ciamajdzie UE, czyli Donkowi, wygrać. Polska uzdrowi tę chorą, biurokratyczną strukturę ;)
Wielki Sukces "Prezydenta UE" Donalda Tuska. Wszystko uczynił, by pozbyć się najsilniejszego przeciwnika swej pracodawczyni, czyli Angeli Merkel. Nasza "opozycja" jest za cienka w uszach, by wzniecić taką samą niechęć do UE wśród Polaków jaką Donek wywołał u Brytyjczyków. Lewicowe pacany myślą, że jedynie homo-sowjetskiwus pozostaną w tym klubie. Pracowali, by Węgry wyrzucić. Ciamajdy tworzą kolejny ÖXIT w Austrii. No i Polska stoi im ością. Tyle, że my jak na złość lemingom pozostaniemy w Unii. Chociażby mielibyśmy na ty... rozwiń
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 14:33
+2
Ja wyprzedałem wszystkie funty. Róbcie to samo, bo za moment zostaniecie z nicniewartym papierem. Taka prawda.
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 13:38
+2
To nie ma zadnego znaczenia. UK i tak nie placilo tyle ile powinno skladek czlonkowskich bo "zelazna dama" sterroryzowala juz kiedys EWG, ze albo obnizka skladki do EWG albo UK opusci ta strukture - wtedy jej ustapiono. PS: Szkocja chce niepodleglosci i wstapienbia do UE ale UK sie nie zgadza na referendum. Angole to obrzydliwy, zlodziejski, imperialny narod, ktory lupil pol swiata przez stulecia; teraz tez okupuje Szkocje i Irlandie Pln., ktora powinna byc czescia Irlandii. Powoluja sie na celtyckie tradycje a sa tak naprawde Sasami z Niemiec.
Avatar
filuś / 1 lutego 2020 o 10:48
+1
Wielki Sukces "Prezydenta UE" Donalda Tuska. Wszystko uczynił, by pozbyć się najsilniejszego przeciwnika swej pracodawczyni, czyli Angeli Merkel. Nasza "opozycja" jest za cienka w uszach, by wzniecić taką samą niechęć do UE wśród Polaków jaką Donek wywołał u Brytyjczyków. Lewicowe pacany myślą, że jedynie homo-sowjetskiwus pozostaną w tym klubie. Pracowali, by Węgry wyrzucić. Ciamajdy tworzą kolejny ÖXIT w Austrii. No i Polska stoi im ością. Tyle, że my jak na złość lemingom pozostaniemy w Unii. Chociażby mielibyśmy na tym stracić. My nie Brytyjczycy. Polaka wkurzyć to będzie żądlił i ginął. Nie pozwolęnajwiększemu ciamajdzie UE, czyli Donkowi, wygrać. Polska uzdrowi tę chorą, biurokratyczną strukturę ;)
Wielki Sukces "Prezydenta UE" Donalda Tuska. Wszystko uczynił, by pozbyć się najsilniejszego przeciwnika swej pracodawczyni, czyli Angeli Merkel. Nasza "opozycja" jest za cienka w uszach, by wzniecić taką samą niechęć do UE wśród Polaków jaką Donek wywołał u Brytyjczyków. Lewicowe pacany myślą, że jedynie homo-sowjetskiwus pozostaną w tym klubie. Pracowali, by Węgry wyrzucić. Ciamajdy tworzą kolejny ÖXIT w Austrii. No i Polska stoi im ością. Tyle, że my jak na złość lemingom pozostaniemy w Unii. Chociażby mielibyśmy na ty... rozwiń
Avatar
zc bf / 1 lutego 2020 o 09:47
0
Nie wiele mieliśmy dobrego z Wielkiej Brytanii a teraz wiadomo, że "ponieważ show musi trwać."
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 07:57
+2
Nie wiem czy zwróciliście uwagę na to, że Wielka Brytania opuściła Unię, ale w niej została, bo tam większości- z Cameronem i Johnsonem włącznie- zależy na faktycznym związku z Unią. Ale na spektaklu wyjścia też można politycznie zyskać , tak kombinował Cameron i się przeliczył, tak też grał Boris Johnson i wygrał, a elektorat raz wyje, raz brawo bije i wyłącznie traci, więc po co to wszystko ?, because, show must go on.
Avatar
Janusz Polak Wielki / 1 lutego 2020 o 02:53
+2
Jeżeli unia się nie zmieni i będzie dalej dyktat niemiec, francji, tsue, srue, brak demokracji, dyktat urzędasów, zielone dziadostwo itd, to za 3-4 lata zaczną wychodzić kolejne państwa, albo unia sama się rozpadnie, bo libertynizm, pederastia, lewactwo i dziadostwo i "liberalna" demokracja czy tam czytaj socjalistyczna nie wystarczy[/quote]   [quote]Unia się może sama może się rozlecieć, za 4-5 lat też będziemy płatnikiem netto i jak będzie jak sowiecki zamordyzm, ideologia lgbt, gender i dziadostwa lewackie też trzeba się dobrze zastanowić
 Za to u nos będzie krejina mlekiem i mjodem płynąca, niczym rewący nurt Bystrzycy na Tatarach. W każdym łoknie portret Jaroslava i kota, Matołusza Pinokiowieckiego i jego łukrytego niczym Bóg w hostii majuntku, a strzępić memycznego interface'a będzie na plebiejskich potupajkach z sołtysem Adrijan de ferst. My se gołymy stopamy będzieta popierdlać wokoło paleniska czcząc pińcet plus i grillować legdbttee czy inne lpg. Niedopadnie za to nas żaden dżender ani inny dżem-ser, bo nasze mysły nieskalane myślom przecierz łod za(s)rania dziejów i na nauqe zbyt rycerskie. Zakute znaczy. Będzieta w dupsko plebana miłować, jako i łon wos umiłował i wasze cebuliony, za które - o ile wym co zostanjie na portugielsym markecie z łowadem w tle kupicie se kaszankę i hoinkem zapahowom o smaku jeloł banana. Madki bendom hórem sjewały swym bombelkom gracje za pińcetplusy, ich komkubenenty bendom dali patrijotycznie walczić z systemem i nie uiawniać dochodoof. Ilem ta Łunia zuo nom norobiła! Nie bedzie żodyn asfalt pluł nam w twarz! Zerwiemiemy ekspresuuwki, a co! Dawniej po dziurach szuo, to i 25 letnie kaudi - przewaga dzienki replice - dalej i po gruzie pojedzie. Miast łUnii, wyrwiem reperacje łod Germańcóf. Fprawdzie nie wiadomo ile i czy wogóle, no ale Jarozbaw obiecau, a jak Law end Order cuś łobieca, to spełniom!!! Ni bedzie Francus pluł nam w gaz, nej damy pogrzężć mowy! PiSowski my Naród, polsky rud,  kruleski szczep Jarkowy! Nie bedzie tsue pluo nam w tfasz, nie damy siem "libertynizmowi", i nie przejdziem na ciemnom strone nocy w kirunku pędęrastyji. 
 Za to u nos będzie krejina mlekiem i mjodem płynąca, niczym rewący nurt Bystrzycy na Tatarach. W każdym łoknie portret Jaroslava i kota, Matołusza Pinokiowieckiego i jego łukrytego niczym Bóg w hostii majuntku, a strzępić memycznego interface'a będzie na plebiejskich potupajkach z sołtysem Adrijan de ferst. My se gołymy stopamy będzieta popierdlać wokoło paleniska czcząc pińcet plus i grillować legdbttee czy inne lpg. Niedopadnie za to nas żaden dżender ani inny dżem-ser, bo nasze mysły nieskalane myślom przecierz łod za(s)ra... rozwiń
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 01:41
+2
Unia się może sama może się rozlecieć, za 4-5 lat też będziemy płatnikiem netto i jak będzie jak sowiecki zamordyzm, ideologia lgbt, gender i dziadostwa lewackie też trzeba się dobrze zastanowić
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 01:38
+2
To fatalna wiadomość... Wielka Brytania ograniczała wpływy Niemiec w UE, po brexicie zostaje już tylko Francja, że słabym przywództwem i olbrzymim problemami wewnętrznymi... jeśli Francja też będzie miala dosyć niemieckich porządków, to z unii zostaną tylko Państwa Osi...a Polska w czymś takim to nie powinna brać udziału...
Avatar
unia sama może się rozlecieć / 1 lutego 2020 o 01:37
+2
Jeżeli unia się nie zmieni i będzie dalej dyktat niemiec, francji, tsue, srue, brak demokracji, dyktat urzędasów, zielone dziadostwo itd, to za 3-4 lata zaczną wychodzić kolejne państwa, albo unia sama się rozpadnie, bo libertynizm, pederastia, lewactwo i dziadostwo i "liberalna" demokracja czy tam czytaj socjalistyczna nie wystarczy
Avatar
Gość / 1 lutego 2020 o 01:19
-2
Za parę dni funt będzie po 50gr
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku

Rozpoczyna się modernizacja magistrali wodociągowej w Świdniku 0 0

Wymiana blisko 11 km rur wraz z wymianą armatury w 21 komorach zasuw. Przedsiębiorstwo Komunalne Pegimek w Świdniku rozpoczyna modernizację magistrali wodociągowej w mieście.

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie

Kierowca ciężarówki zatarasował drogę krajową nr 48 w Dęblinie 0 0

Kierujący samochodem ciężarowym z naczepą, zakończył jazdę w przydrożnym rowie i zablokował na ponad godzinę drogę krajową nr 48.

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób
film

Dwie strzelaniny w jednym mieście na zachodzie Niemiec. Zginęło co najmniej 11 osób 2 7

Hanau, Niemcy. Co najmniej 11 osób zginęło w dwóch strzelaninach na zachodzie Niemiec. Do obu zdarzeń doszło w środę (19.02) wieczorem w stutysięcznym mieście Hanau, leżącym niedaleko Frankfurtu nad Menem. Policja ustaliła, że pierwsza strzelanina miała miejsce w barze w centrum miasta. Zginęły tam trzy osoby.

Koncert karnawałowy w DK LSM
21 lutego 2020, 18:00

Koncert karnawałowy w DK LSM 0 1

Lubelski Uniwersytet Drugiego Wieku zaprasza 21 lutego o godz. 18 do Domu Kultury LSM (ul. Wallenroda 4a) na koncert karnawałowy z udziałem Zespołu Wokalnego Pasjonatta oraz Społecznego Ogniska Baletowego.

Powstaje drugi tor linii kolejowej na Warszawę. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego

Powstaje drugi tor linii kolejowej na Warszawę. Nie ma za to drogi do peronu Lublina Zachodniego 2 8

Gotowa jest już spora część drugiego toru odnawianej linii kolejowej między Lublinem a Dęblinem. Wczesną jesienią na nowy tor mają wjechać pociągi. Nie zanosi się jednak na szybkie powstanie miejskiego odcinka drogi do peronu Lublina Zachodniego.

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora
Reportaż Uwagi! TVN
film

Zebrała 400 tys. zł na walkę z rakiem. Okazało się, że nie jest chora 43 4

- Wesprzyjcie mnie, nie pozwólcie, żebym umarła – prosiła ze łzami w oczach. Historia 40-letniej matki dwójki dzieci zmagającej się z rzadkim nowotworem poruszyła tysiące osób. Jej choroba okazała się fikcją.

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork

LUK Politechnika gra dzisiaj ważny mecz z Mickiewiczem Kluczbork 0 0

W 22. kolejce spotkań LUK Politechnika Lublin zagra na wyjeździe z Mickiewiczem Kluczbork już w czwartek. Powodem przyspieszenia terminu meczu są kłopoty gospodarzy z halą w weekend

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu

Wypadek na trasie Lublin-Chełm na krajowej "12". Jedna osoba w szpitalu 0 1

Do wypadku doszło w miejscowości Stołpie (pow. chełmski) na trasie Lublin-Chełm na drodze krajowej nr 12. Jedna osoba została poszkodowana.

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę

Dziesiątki zatrzymanych, wyłudzanie podatku VAT na masową skalę 0 8

Zatrzymano ponad 20 osób podejrzanych o wyłudzanie podatku VAT na masową skalę. W akcji brali udział policjanci z CBŚP, agencji ABW oraz celnicy. Według śledczych, podejrzani wyłudzili przynajmniej 35 mln zł.

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn

Liga Mistrzów. RB Lipsk zdobył Londyn 0 0

Totalna dominacja w Londynie i pogrom w Mediolanie. Tak można podsumować w skrócie środowe starcia 1/8 finału najlepszych europejskich rozgrywek

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia]
galeria
film

Wyburzanie budynków szpitala przy ulicy Staszica w Lublinie [wideo, zdjęcia] 1 10

Ulica Staszica jest już zamknięta dla ruchu samochodów, ale piesi mogą się tędy przemieszczać.

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego

Zima się skończyła, zanim się zaczęła. Żurawie już przyleciały do Poleskiego Parku Narodowego 27 3

Losy wojny przyrody z kalendarzem są raczej przesądzone – zima się skończyła, zanim się zaczęła i wszystko wskazuje, że pojęcie przedwiośnia będzie już znane z literatury. Jest ciepło, dni są coraz dłuższe. Szybciej od człowieka zareagowała przyroda.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lutego 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 20 lutego 2020 r. 0 0

Azoty Puławy – Energa MKS Kalisz 32:23. Witamy w ćwierćfinale Pucharu Polski [zdjęcia]
galeria

Azoty Puławy – Energa MKS Kalisz 32:23. Witamy w ćwierćfinale Pucharu Polski [zdjęcia] 0 0

Pewne zwycięstwo Azotów Puławy w 1/8 finału Pucharu Polski. Długo środowe spotkanie z Energą MKS Kalisz było wyrównane, ale gospodarze świetnie finiszowali i ostatecznie pokonali rywali 32:23.

A może szlaban przy wjeździe do Parku Radziwiłłowskiego w Białej Podlaskiej?

A może szlaban przy wjeździe do Parku Radziwiłłowskiego w Białej Podlaskiej? 2 12

Bialscy Bezpartyjni Samorządowcy proponują władzom miasta rozwiązanie problemu wjazdu do parku. Od 7 lutego obowiązuje tu zakaz ruchu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.