Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

20 marca 2009 r.
18:22
Edytuj ten wpis

Historia jednej rodziny z lubelskiego getta

0 10 A A

Latem 1938 roku Henio ma sześć lat. Właśnie uczy się jeździć na rowerze. Ma iść do szkoły, kiedy wybucha wojna. Zaczyna się okupacja i koszmar getta. Historia żydowskiego chłopca kończy się blisko trzy lata później na Majdanku

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Spośród 40 tys. lubelskich Żydów z Zagłady ocalała garstka. Historia rodziny Żytomirskich jest jedną z niewielu, które można w miarę dokładnie odtworzyć.

Spacer Krakowskim Przedmieściem

Szmuel i Sara Żytomirscy mieszkają przy ul. Szewskiej 3. W 1933 r. rodzi się ich jedyny syn, Henio. Ma 4 lata, kiedy żegna stryja i jego żonę, emigrujących do Palestyny. Jak się później okaże, to właśnie oni będą jedynym dowodem istnienia rodziny Żytomirskich.

Z tamtych czasów zachowało się kilkanaście zdjęć. Na jednym z nich mały, uśmiechnięty chłopiec stoi na schodach banku przy Krakowskim Przedmieściu 64. To ostatnia fotografia Henia zrobiona latem ‘39.

Żytomirskim udaje się przetrwać pierwszy okres wojny. Ojciec ucieka do Lwowa, by starać się o certyfikaty, niezbędne do wyjazdu do Palestyny. Wraca po kilku miesiącach i rozpoczyna pracę na poczcie.

Starają się uciec z kraju aż do marca 1941 roku, kiedy Niemcy decydują o utworzeniu getta. Rodzina opuszcza mieszkanie na ul. Szewskiej i przenosi się na ul. Kowalską 11. Wtedy wszyscy są jeszcze razem.

Lubelskie getto obejmowało rejon Podzamcza. Od ul. Kowalskiej do Franciszkańskiej, Unickiej i Lubartowskiej. Na tej przestrzeni stłoczono jedną trzecią mieszkańców miasta. Blisko 40 tys. osób. Ludzie gnieździli się na strychach, w sklepach i piwnicach. Pozbawieni pracy Żydzi cierpieli głód.

Dziesiątkował ich tyfus. Na początku 1942 roku Niemcy zaczęli budować płot z drutu kolczastego. Otoczyli nim niemal całą dzielnicę. Otwarta dla ruchu pozostała jedynie ul. Ruska. Grodzenie getta miało być ostatnim etapem przed jego zniszczeniem.

Marzec 1942

Likwidacja getta rozpoczęła się w nocy z 16 na 17 marca. Esesmani i strażnicy z formacji pomocniczych SS (byli jeńcy sowieccy) wpadli do kamienic przy ul. Lubartowskiej. Wyrzucili wszystkich mieszkańców.

Chorych i stawiających opór zabili na miejscu. Pozostałych przy życiu ludzi zapędzili do synagogi, która stała wtedy pod zamkiem. Rano wszyscy pomaszerowali na rampę kolejową przy ul. Turystycznej. Stamtąd, w wagonach towarowych, pojechali do obozu zagłady w Bełżcu.

To był początek akcji Reinhardt, której celem była całkowita likwidacja Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa, a rozpoczęła się likwidacją żydowskiej społeczności Lublina.

Zdolni do pracy mogli liczyć na dodatkowe kilka miesięcy życia. Z początkiem kwietnia Niemcy wprowadzili bowiem tzw. J-Ausweissy. Taki dowód otrzymało tylko ok. 4 tysięcy ludzi. Często była to tylko jedna osoba z całej rodziny. Pozostali mieli natychmiast trafić do obozu zagłady.

Nie wiadomo dokładnie, co w tym czasie dzieje się z Heniem i jego ojcem. Z korespondencji przesłanej za pośrednictwem Czerwonego Krzyża można wnioskować, że na początku likwidacji getta obaj są jeszcze razem. Matka i pozostali krewni zginęli.

Żeby nie było śladu

Większość Żydów z getta trafiła wprost do obozu w Bełżcu, tysiące rozstrzelano na miejscu. Kilka tysięcy przeniesiono do nowego getta na Majdanie Tatarskim. Wtedy Niemcy zabrali się za burzenie dzielnicy na Podzamczu. Z miasta miały zniknąć wszelkie ślady egzystencji Żydów. Ulica szeroka zniknęła z powierzchni ziemi. Niszczono domy wokół zamku i przy ul. Ruskiej.

- Ludzie tam chodzili i jeżeli znaleźli coś wartościowego, to zabierali z tych mieszkań. Także częściowo te mieszkania były opróżniane, a zawartość palona. Polacy, którzy tam byli, poszukiwali jakichś rzeczy wartościowych, więc zdarzały się jakieś, powiedzmy, lichtarze srebrne, czy jakieś talerzyki, czy jakieś kubeczki ze srebra - wspominał Edward Soczewiński, świadek tamtych wydarzeń.

Część żydowskiego dobytku, rzeczy najbardziej wartościowe trafiały do centralnego magazynu w gmachu dzisiejszej biblioteki KUL. Przy rozbiórce getta na Podzamczu pracowali m.in. jeńcy z obozu pracy przy ul. Lipowej. Inni wyburzali żydowską dzielnicę na Wieniawie. Zniszczono cmentarze. Nagrobki wykorzystywano do budowy ulic.
Jesienią ruszyły na Majdanku komory gazowe.

Z getta do getta

Ci, którzy przetrwali likwidację getta na Podzamczu, trafili na Majdan Tatarski; jak Henio i ojciec. W pobliżu obozu koncentracyjnego powstało nowe, "wzorcowe” getto. W niewielkich domkach osiedliło się ponad siedem tysięcy ludzi. Prawo do zamieszkania na Majdanie mieli tylko posiadacze J-Ausweissów. Tych jednak wydano zaledwie cztery tysiące.

Do nowego getta udali się wszyscy Żydzi z miasta. Każdy liczył, że uda mu się w jakiś sposób zalegalizować pobyt. Niemcy nie zamierzali na to pozwolić. Nocą osiedle zostało ogrodzone drutem kolczastym.

Nakazano przeprowadzenie spisu mieszkańców. Ponad trzy tysiące ludzi znalazło się w pułapce. Wśród nich było bardzo wiele kobiet i dzieci. J-Ausweissy dostawali głównie mężczyźni zdolni do pracy fizycznej. Ludzie bez dokumentów zostali przepędzeni na Majdanek, gdzie zginęli w komorach gazowych.

W getcie prowadzono kolejne selekcje. W końcu w obozie pozostało zaledwie trzystu więźniów. Wiadomo, że Henio i ojciec pozostają jeszcze razem. W ostatnim liście, datowanym na 19 marca

1943 r., Szmuel wspomina o przeniesieniu do obozu na Wieniawie. W korespondencji nie ma żadnej wzmianki o chłopcu. Ojciec i syn zostali rozdzieleni w listopadzie 1942 roku, kiedy likwidowano getto na Majdanie Tatarskim.

W grupie kobiet, starców i dzieci przeniesionych do obozu koncentracyjnego na Majdanku jest Henio. Dzieci ustawiono w pary, dano cukierka i przy muzyce - wesołym marszu - wprowadzono do komory gazowej i zamordowano.

Obaj giną jesienią. Henio w 1942 roku, a jego ojciec rok później. Samuel, po likwidacji getta na Majdanie Tatarskim, trafia do obozu pracy przymusowej na Wieniawie. 3 listopada Niemcy przeprowadzają tam masowe egzekucje. Ginie ponad 18 tys. ludzi. Wśród nich jest najprawdopodobniej Szmuel Żytomirski.

Sześć dni później nastąpiła ostateczna likwidacja getta na Majdanie Tatarskim. Więźniów przetransportowano do obozu na Majdanku. W grupie kobiet, starców i dzieci jest prawdopodobnie i Henio. Wraz innymi ginie w komorze gazowej.

Korzystałem z materiałów zgromadzonych przez Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN.

Komentarze 10

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Pani Piątek / 12 października 2010 o 11:51
0
Znam podobną historię o chłopcu żydowskim z Lublina. Urodził się przed wojną w rodzinie żydowskiej. Ojciec jego miał fabrykę mebli w Lublinie. Kiedy był małym chłopcem wybuchła wojna i ojciec stracił fabrykę, ale że był człowiekiem bogatym to miał oczywiście zgromadzony duży majątek pieniężny. Opłacił rodzinie polskiej za przechowywanie swojego synka. Chłopiec w dobrych warunkach, najedzony i troskliwie przechowywany doczekał końca wojny. Chłopiec został sierotą, bo ojca zamordowali ale przyszywana rodzina polska przez kilka lat wojny opiekowała się nim bo dostali za to kosztowności w złocie i innej biżuterii. Po wojnie polska rodzina dalej go kształciła, w końcu skończył wydział adwokacki. Zadbano też o utracony dobytek. Chłopiec dostał rekompensatę na fabryczkę mebli. Obecnie mieszka w Lublinie i ma się dobrze. Jest na zasłużonej emeryturze, ponieważ wiele lat przepracował w lubelskim wymiarze sprawiedliwości. Zamieszkuje w spokojnej dzielnicy lubelskiej, w domu jednorodzinnym, dwupiętrowym, który odzyskał po wojnie. Historia inna od Henia, ten chłopiec miał więcej szczęścia.
Znam podobną historię o chłopcu żydowskim z Lublina. Urodził się przed wojną w rodzinie żydowskiej. Ojciec jego miał fabrykę mebli w Lublinie. Kiedy był małym chłopcem wybuchła wojna i ojciec stracił fabrykę, ale że był człowiekiem bogatym to miał oczywiście zgromadzony duży majątek pieniężny. Opłacił rodzinie polskiej za przechowywanie swojego synka. Chłopiec w dobrych warunkach, najedzony i troskliwie przechowywany doczekał końca wojny. Chłopiec został sierotą, bo ojca zamordowali ale przyszywana rodzina polska przez kilka lat wojny opieko... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2010 o 17:30
0
Dziwne a naszych niema nigdzie gdzie cała rodzina brała czynny udział w takich wydarzeniach Hmm dziwne ze takiego henia w całej histori słychac i mozna czytac o nim wiele interesujących wydarzen z jego zycia
Avatar
KK / 22 sierpnia 2009 o 10:37
0
ZWYKŁA SOCTEHNIKA , NA ZACHODZIE W ŻYDOWSKICH GAZETACH WYPISUJĄ ŻYDZI BREDNIE O POLSKICH OBOZACH ŚMIERCI ,A TUTAJ ŻYDOWSKI OŚRODEK BRAMA GRODZKA ROBI AKCJE O HENIU
Avatar
p. / 9 sierpnia 2009 o 20:07
0
Gość napisał:
Czy ktoś zna jednego chociaż Żyda, który czasie II wojny światowej uratował przed Niemcami Polaka???A niby w jaki sposób taki Żyd miałby uratować Polaka przed hitlerowskim mordercą? W końcu samo bycie Żydem było w czasie drugiej wojny wystarczającym powodem do tego żeby zostać zamordowanym. Polacy nie byli traktowani w ten sposób. Naprawdę dziwią mnie takie komentarze, bo świadczą o kompletnym braku wiedzy i/oraz choćby odrobiny wyczucia. Polakom wyrządzono w czasie wojny ogromne krzywdy, tępiono polską kulturę, ograniczano swobody. Ale nie można tego porównać z planowaną i konsekwentnie realizowaną zagładą całego narodu jak to miało miejsce w przypadku Żydów.A niby w jaki sposób taki Żyd miałby uratować Polaka przed hitlerowskim mordercą? W końcu samo bycie Żydem było w czasie drugiej wojny wystarczającym powodem do tego żeby zostać zamordowanym. Polacy nie byli traktowani w ten sposób. Naprawdę dziwią mnie takie komentarze, bo świadczą o kompletnym braku wiedzy i/oraz choćby odrobiny wyczucia. Polakom wyrządzono w czasie wojny ogromne krzywdy, tępiono polską kulturę, ograniczano swobody. Ale nie można tego porównać z planowaną i konsekwentnie realizowaną zagład... rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2009 o 21:56
0
Zydów nie lubi sie za ich postawę.
Jednak mordercy z Niemiec, którzy zabijali 100 tki dzieci powinni spalic sie w piekle.

Jak to możliwe, że człowiek morduje człowieka - małego człowieka - dziecko i to 100tkę na raz.

Koszmar !
Avatar
Gość / 28 marca 2009 o 21:52
0
Czy ktoś zna jednego chociaż Żyda, który czasie II wojny światowej uratował przed Niemcami Polaka???
Avatar
jacek / 22 marca 2009 o 14:43
0
== Niemcy wymordowali Polskich Żydów,więc niech Żydzi w mediach dzień w dzień przypominają Niemcom co zrobili z narodem Żydowskim.

No co ty? Przecież ucierpieli głownie Niemcy. Tak twierdzi nie tylko ta *** Steinbach ale zapewnie również 3/4 niemiachów.

=== Niemcy jej nie znają ,albo nie chcą znać

o to chodzi. Niedługo zostanie wydana 'europejska' ksiązką historii. Dowiemy się zapewne, że rewolucja francuska (czyli grabież, mordowanie itp.) to szczyt osiągnięć humanizmu, oraz o tym, że 2 wojna było koniecznością, bo Polacy nie pozwolili adolfowi na wybudowanie autobahnu do Królewca.

=== piszą o Polskich obozach zagłady,Żydzi wówczas nie protestują.

i to jest druga strona medalu. Bo dla mnie sytuacja, w której naród żydowski przez wieki rezydujący w Polsce nie chce się asymilować tylko nadal kultywuje swoją odrębność religijną i kulturową - co zawsze było jest i będzie źródłem konfliktów - jest nienormalne. To co zrobili niemcy z Żydami jest niewyobrażalnie okrutne, ale czy można Żyda nazwać Polakiem tylko dlatego, że miał polskie obywatelstwo i akt własności jakiegoś geszeftu???
== Niemcy wymordowali Polskich Żydów,więc niech Żydzi w mediach dzień w dzień przypominają Niemcom co zrobili z narodem Żydowskim.

No co ty? Przecież ucierpieli głownie Niemcy. Tak twierdzi nie tylko ta *** Steinbach ale zapewnie również 3/4 niemiachów.

=== Niemcy jej nie znają ,albo nie chcą znać

o to chodzi. Niedługo zostanie wydana 'europejska' ksiązką historii. Dowiemy się zapewne, że rewolucja francuska (czyli grabież, mordowanie itp.) to szczyt osiągnięć humanizmu, oraz o tym, że 2 wojna ... rozwiń
Avatar
michał 23 / 22 marca 2009 o 06:32
0
Niemcy wymordowali Polskich Żydów,więc niech Żydzi w mediach dzień w dzień przypominają Niemcom co zrobili z narodem Żydowskim.Polacy nie założyli tego getta,to był świat Niemców i Żydów,to ich problem a nie mój i nie trzeba o tym dzień w dzień mi przypominać.Znam historię wymordowanych Żydów,ale Niemcy jej nie znają ,albo nie chcą znać i w Niemczech takich historii nie publikują w gazetach,a jak już coś napiszą bo muszą to piszą o Polskich obozach zagłady,Żydzi wówczas nie protestują.
Avatar
krzysiek / 21 marca 2009 o 19:01
0
DZIECI - rozumiesz kretynie?
Avatar
suski / 21 marca 2009 o 17:50
0
A polskie dzieci ? Co kogo obchodzą żydzi?
Avatar
Pani Piątek / 12 października 2010 o 11:51
0
Znam podobną historię o chłopcu żydowskim z Lublina. Urodził się przed wojną w rodzinie żydowskiej. Ojciec jego miał fabrykę mebli w Lublinie. Kiedy był małym chłopcem wybuchła wojna i ojciec stracił fabrykę, ale że był człowiekiem bogatym to miał oczywiście zgromadzony duży majątek pieniężny. Opłacił rodzinie polskiej za przechowywanie swojego synka. Chłopiec w dobrych warunkach, najedzony i troskliwie przechowywany doczekał końca wojny. Chłopiec został sierotą, bo ojca zamordowali ale przyszywana rodzina polska przez kilka lat wojny opiekowała się nim bo dostali za to kosztowności w złocie i innej biżuterii. Po wojnie polska rodzina dalej go kształciła, w końcu skończył wydział adwokacki. Zadbano też o utracony dobytek. Chłopiec dostał rekompensatę na fabryczkę mebli. Obecnie mieszka w Lublinie i ma się dobrze. Jest na zasłużonej emeryturze, ponieważ wiele lat przepracował w lubelskim wymiarze sprawiedliwości. Zamieszkuje w spokojnej dzielnicy lubelskiej, w domu jednorodzinnym, dwupiętrowym, który odzyskał po wojnie. Historia inna od Henia, ten chłopiec miał więcej szczęścia.
Znam podobną historię o chłopcu żydowskim z Lublina. Urodził się przed wojną w rodzinie żydowskiej. Ojciec jego miał fabrykę mebli w Lublinie. Kiedy był małym chłopcem wybuchła wojna i ojciec stracił fabrykę, ale że był człowiekiem bogatym to miał oczywiście zgromadzony duży majątek pieniężny. Opłacił rodzinie polskiej za przechowywanie swojego synka. Chłopiec w dobrych warunkach, najedzony i troskliwie przechowywany doczekał końca wojny. Chłopiec został sierotą, bo ojca zamordowali ale przyszywana rodzina polska przez kilka lat wojny opieko... rozwiń
Avatar
Gość / 24 stycznia 2010 o 17:30
0
Dziwne a naszych niema nigdzie gdzie cała rodzina brała czynny udział w takich wydarzeniach Hmm dziwne ze takiego henia w całej histori słychac i mozna czytac o nim wiele interesujących wydarzen z jego zycia
Avatar
KK / 22 sierpnia 2009 o 10:37
0
ZWYKŁA SOCTEHNIKA , NA ZACHODZIE W ŻYDOWSKICH GAZETACH WYPISUJĄ ŻYDZI BREDNIE O POLSKICH OBOZACH ŚMIERCI ,A TUTAJ ŻYDOWSKI OŚRODEK BRAMA GRODZKA ROBI AKCJE O HENIU
Avatar
p. / 9 sierpnia 2009 o 20:07
0
Gość napisał:
Czy ktoś zna jednego chociaż Żyda, który czasie II wojny światowej uratował przed Niemcami Polaka???A niby w jaki sposób taki Żyd miałby uratować Polaka przed hitlerowskim mordercą? W końcu samo bycie Żydem było w czasie drugiej wojny wystarczającym powodem do tego żeby zostać zamordowanym. Polacy nie byli traktowani w ten sposób. Naprawdę dziwią mnie takie komentarze, bo świadczą o kompletnym braku wiedzy i/oraz choćby odrobiny wyczucia. Polakom wyrządzono w czasie wojny ogromne krzywdy, tępiono polską kulturę, ograniczano swobody. Ale nie można tego porównać z planowaną i konsekwentnie realizowaną zagładą całego narodu jak to miało miejsce w przypadku Żydów.A niby w jaki sposób taki Żyd miałby uratować Polaka przed hitlerowskim mordercą? W końcu samo bycie Żydem było w czasie drugiej wojny wystarczającym powodem do tego żeby zostać zamordowanym. Polacy nie byli traktowani w ten sposób. Naprawdę dziwią mnie takie komentarze, bo świadczą o kompletnym braku wiedzy i/oraz choćby odrobiny wyczucia. Polakom wyrządzono w czasie wojny ogromne krzywdy, tępiono polską kulturę, ograniczano swobody. Ale nie można tego porównać z planowaną i konsekwentnie realizowaną zagład... rozwiń
Avatar
Gość / 8 sierpnia 2009 o 21:56
0
Zydów nie lubi sie za ich postawę.
Jednak mordercy z Niemiec, którzy zabijali 100 tki dzieci powinni spalic sie w piekle.

Jak to możliwe, że człowiek morduje człowieka - małego człowieka - dziecko i to 100tkę na raz.

Koszmar !
Avatar
Gość / 28 marca 2009 o 21:52
0
Czy ktoś zna jednego chociaż Żyda, który czasie II wojny światowej uratował przed Niemcami Polaka???
Avatar
jacek / 22 marca 2009 o 14:43
0
== Niemcy wymordowali Polskich Żydów,więc niech Żydzi w mediach dzień w dzień przypominają Niemcom co zrobili z narodem Żydowskim.

No co ty? Przecież ucierpieli głownie Niemcy. Tak twierdzi nie tylko ta *** Steinbach ale zapewnie również 3/4 niemiachów.

=== Niemcy jej nie znają ,albo nie chcą znać

o to chodzi. Niedługo zostanie wydana 'europejska' ksiązką historii. Dowiemy się zapewne, że rewolucja francuska (czyli grabież, mordowanie itp.) to szczyt osiągnięć humanizmu, oraz o tym, że 2 wojna było koniecznością, bo Polacy nie pozwolili adolfowi na wybudowanie autobahnu do Królewca.

=== piszą o Polskich obozach zagłady,Żydzi wówczas nie protestują.

i to jest druga strona medalu. Bo dla mnie sytuacja, w której naród żydowski przez wieki rezydujący w Polsce nie chce się asymilować tylko nadal kultywuje swoją odrębność religijną i kulturową - co zawsze było jest i będzie źródłem konfliktów - jest nienormalne. To co zrobili niemcy z Żydami jest niewyobrażalnie okrutne, ale czy można Żyda nazwać Polakiem tylko dlatego, że miał polskie obywatelstwo i akt własności jakiegoś geszeftu???
== Niemcy wymordowali Polskich Żydów,więc niech Żydzi w mediach dzień w dzień przypominają Niemcom co zrobili z narodem Żydowskim.

No co ty? Przecież ucierpieli głownie Niemcy. Tak twierdzi nie tylko ta *** Steinbach ale zapewnie również 3/4 niemiachów.

=== Niemcy jej nie znają ,albo nie chcą znać

o to chodzi. Niedługo zostanie wydana 'europejska' ksiązką historii. Dowiemy się zapewne, że rewolucja francuska (czyli grabież, mordowanie itp.) to szczyt osiągnięć humanizmu, oraz o tym, że 2 wojna ... rozwiń
Avatar
michał 23 / 22 marca 2009 o 06:32
0
Niemcy wymordowali Polskich Żydów,więc niech Żydzi w mediach dzień w dzień przypominają Niemcom co zrobili z narodem Żydowskim.Polacy nie założyli tego getta,to był świat Niemców i Żydów,to ich problem a nie mój i nie trzeba o tym dzień w dzień mi przypominać.Znam historię wymordowanych Żydów,ale Niemcy jej nie znają ,albo nie chcą znać i w Niemczech takich historii nie publikują w gazetach,a jak już coś napiszą bo muszą to piszą o Polskich obozach zagłady,Żydzi wówczas nie protestują.
Avatar
krzysiek / 21 marca 2009 o 19:01
0
DZIECI - rozumiesz kretynie?
Avatar
suski / 21 marca 2009 o 17:50
0
A polskie dzieci ? Co kogo obchodzą żydzi?
Zobacz wszystkie komentarze 10

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach

Powrót Granicy, zmiana trenera w Łazach 1 0

Granica Terespol wygrała rywalizację w grupie I bialskiej klasy A i wywalczyła awans do bialskiej klasy okręgowej

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN

Przedszkolak wybierze sobie przyszły zawód. Nowy pomysł MEN 0 1

Dzieci w przedszkolach będą miały zajęcia z doradztwa zawodowego – wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Przyszły zawód dzieci mają wybierać przez zabawę

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy

Pracownicy Aldika grożą strajkiem. Rozmowy ostatniej szansy 2 0

30 lipca przedstawiciele komisji zakładowej NSZZ Solidarność spotkają się z przedstawicielami sieci Aldik. Będą rozmawiać o podwyżkach. Jeśli nie usłyszą konkretów, nie wykluczają rozpoczęcia strajku.

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać

Sprzedaż mieszkań zaczyna zwalniać 0 1

W drugim kwartale tego roku Polacy kupili mniej nowych mieszkań niż rok wcześniej. W statystykach GUS widać pierwsze symptomy spadku aktywności deweloperów – oceniają eksperci. Liczba nowych pozwoleń na budowę rośnie, ale wolniej niż kiedyś.

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku
22 lipca 2018, 17:00

Koncert w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku 1 0

Co Gdzie Kiedy. Trwa Festiwal Fresków w Lublinie. W najbliższą niedzielę, 22 lipca o godz. 17 w Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku odbędzie się koncert Szymona Krzemiania i Grzegorza Siedlaczka.

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później

Jej mąż miotał się z bólu, ale nie chcieli go przyjąć do szpitala. Zmarł kilka dni później 37 11

Ostry ból głowy, 40-stopniowa gorączka, wymioty. – Stan męża się pogarszał, dosłownie miotał się z bólu, a ja byłam bezsilna – opowiada Katarzyna Gnaś. Mimo to, 26-latek nie został przyjęty do szpitala w Poniatowej. Kilka dni później zmarł

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 18 lipca 2018 roku 0 0

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski

Legia – Cork City 3:0. Pewny awans mistrzów Polski 6 1

W rewanżowym meczu I rundy eliminacji do Ligi Mistrzów zespół z Warszawy pokonał na swoim stadionie niżej notowanego rywala z Irlandii i awansował do dalszej fazy rozgrywek

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka

Ponad miesiąc temu zmienili ruch na rondzie. Kolejna stłuczka 3 1

Kolejna stłuczka na rondzie Wyszyńskiego w Zamościu. Od 6 czerwca obowiązuje tu ruch okrężny a kierowcy nadal mają problemy

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł

Miasto poszło na rękę dłużnikom z mieszkań komunalnych. Odzyskało ponad 900 tys. zł 7 5

Ponad 900 tys. zł udało się odzyskać miastu od zadłużonych najemców mieszkań komunalnych, którzy zgłosili się do programu dającego im szansę na umorzenie do 70 proc. zaległości. Z takiej możliwości skorzystała prawie co siódma z uprawnionych osób. Jak dużych długów mogą się pozbyć?

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie

"Burmistrzu przestrzegaj prawa!". Pani Maria będzie pikietować codziennie 2 3

Maria Kosidło z Radzynia Podlaskiego zaczęła we wtorek pikietę pod Urzędem Miasta. W toczącym się od dwóch lat sporze chodzi o mieszkanie komunalne. Kobieta zarzuca urzędnikom, że bezprawnie rozwiązali z nią umowę i zajęli lokum

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!"
film

Rolnicy protestowali, zablokowali weterynarzy. "Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła!" 37 26

Hodowcy świń z okolic Parczewa zablokowali samochód lekarzy weterynarii, którzy zamierzali przeprowadzić ubój zwierząt zagrożonych afrykańskim pomorem świń. – Chcemy pokazać, że polski rolnik to jest siła – nie ukrywa przewodniczący rolniczego stowarzyszenia, który przyjechał wesprzeć okolicznych mieszkańców

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku
galeria

A jednak do poprawki. Zmiana na pomniku smoleńskim w Kraśniku 10 24

Poprawiono napis na odsłoniętym w niedzielę kraśnickim pomniku. Figura Lecha Kaczyńskiego została podpisana jako „Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej”. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy drugiego z tych słów nie należałoby odmienić.

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu

Nowe korty tenisowe utonęły w deszczu 5 11

Woda na kortach tenisowych w Świdniku. Urząd Miasta przyznaje, że po poniedziałkowych ulewnych deszczach był problem z odprowadzaniem wody

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada

PiS: Środki publiczne były wyprowadzane z Centrum Kultury. Miasto odpowiada 7 14

Radni opozycji ocenili wyniki kontroli w Centrum Kultury jako skandal i zażądali wyjaśnień od prezydenta miasta

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.