Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 września 2007 r.
16:18
Edytuj ten wpis

Ile kosztuje studiowanie

0 1 A A

Pieniądze, nerwy, nieprzespane noce, godziny spędzone nad książkami albo w zadymionych pubach. Życie studenta to ciężki kawałek chleba.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Gdzie ci lubelscy mają najlepiej, a gdzie najgorzej?
Teoretycznie najłatwiej powinni mieć Ci, którzy za studia płacą. Na przykład wszyscy studenci uczelni prywatnych, kilkunastu działających w naszym regionie. W końcu: "płacę, to wymagam!”.
- Owszem, w prywatnych szkołach jest trochę spokojniej niż na wielkich uniwersytetach. Milsze są też panie w dziekanatach. I wykładowcy się nie spóźniają - przyznaje Konrad Majkowski, absolwent stosunków międzynarodowych w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. - Ale egzaminy są takie same, jak w uczelniach publicznych. A wykładowcy, którzy odpuszczają studentom, szybko mogą trafić na cenzurowane. Bo szkołom zależy na prestiżu.

Miesiąc rycia kodeksu

Czyżby? - To ja zapraszam na sesję do mnie - odpowiada Damian Piotrowski. 3 października będzie walczył o przepustkę na III rok prawa na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Musi pokonać "tylko” jedną przeszkodę: prawo karne. - Podchodzę drugi raz - przyznaje. - Mam nadzieję, że teraz się uda. Uczę się od ponad miesiąca.
Na jego kierunku takich przeszkód jest więcej: oprócz karnego, także prawo rzymskie czy cywilne. - A ja miałam też handlowe. Było naprawdę ciężko - dodaje Katarzyna Skrzypek. Szczęściara, bo w tym tygodniu skończyła studia: administrację na UMCS. To ten sam wydział, co wspomniane prawo Damiana. - I profesorowie ci sami - podkreśla Kasia. - Więc poprzeczka podniesiona naprawdę wysoko.

Prawdziwi specjaliści

To jednak nie wszystkich przekonuje. - Najbardziej czasochłonne i pracochłonne studia są na Akademii Medycznej i Politechnice Lubelskiej. Znacznie bardziej, niż wszystkie humanistyczne - przekonuje prof. Andrzej Wac-Wałodarczyk, prorektor ds. studenckich PL. Dowód? - A czy w naszym regionie powstała chociaż jedna prywatna uczelnia medyczna albo techniczna? - pyta prorektor. - Nie.
- Bo studia na politechnice to nie tylko podręczniki. Ale też rysunki, projekty, laboratoria, praktyki - wylicza prof. Wac-Włodarczyk. - I warto poświęcić na to czas. Bo nasi absolwenci to prawdziwi specjaliści. Którzy nie mają problemów ze znalezieniem pracy.
Ale nie tylko o czas tu chodzi. - Skończyłem LO, a na jednych z pierwszych zajęć wykładowca kazał mi wyznaczyć liniar czegoś tam. Podobno miałem to wiedzieć. Niby skąd? - pyta Piotr, student PL. - I dlatego po dwóch latach na budowie samochodów i ciągników zmieniłem kierunek, na zarządzanie i inżynierię produkcji. Efekt? Po czterech latach studiów ciągle jestem na drugim roku.

Liczy się klimat

To jednak dla Piotra żaden problem. - Klimat politechniki sprzyja studiowaniu - tłumaczy. - Puby pod nosem. Koledzy zawsze chętni do wypicia małego z pianką. Jeszcze żeby tylko dziewczyn było więcej...
- Bo studia na uczelni technicznej wcale nie są tylko dla facetów - podkreśla Dominika Szymoniuk, na co dzień... szefowa samorządu studenckiego PL. - Są przedmioty łatwiejsze i trudniejsze. Jak na każdej uczelni.
Także na Akademii Rolniczej, nazywanej przez niektórych Akademią Relaksu. - Studenci innych uczelni, którzy tak mówią, pewnie zazdroszczą naszym żakom - śmieje się prof. Grażyna Jeżewska, prorektor AR ds. studenckich i dydaktyki. - Zazdroszczą obiektów sportowych, sekcji kulturalnych i zajęć dodatkowych. Bo pewnie to mieli na myśli, mówiąc o relaksie. A na poważnie: Zapraszam studentów z innych uczelni, żeby postudiowali u nas biotechnologię czy weterynarię. To naprawdę nie są łatwe studia, których absolwenci są znakomitymi fachowcami.

Piwa wystarczy

To samo trzeba powiedzieć o absolwentach lubelskiej Akademii Medycznej. - I pewnie to my mamy najtrudniejsze i wymagające najwięcej wyrzeczeń studia. Bo dla nas następna sesja zaczyna się tuż po zakończeniu poprzedniej - podkreśla Tomek, student IV roku kierunku lekarskiego. - Ale pewnie to samo powiedzą studenci z innych lubelskich uczelni. To już taka polska norma: psioczenie.
- A i tak w weekend na Starym Mieście spotkają się wszyscy - dodaje przyszły lekarz. - I, niezależnie od uczelni czy kierunku, będą się dobrze bawili przy piwie. Bo tego w studenckim Lublinie wystarczy dla wszystkich.

Pozostałe informacje

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol
LUBLIN

Lubelscy łowcy głów złapali poszukiwanego przez Interpol

Policjanci z Lublina złapali mężczyznę, który ukrywał się przed organami ścigania przez ostatnie 5 lat. Wystawiona za nim została czerwona nota Interpolu oraz ENA. Mężczyzna został znaleziony na terenie Anglii i został ekstradowany do Polski.

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Wisła Grupa Azoty Puławy chce przerwać złą passę w meczu ze Skrą Częstochowa

Na pięć kolejek przed końcem sezonu piłkarze Wisły Grupy Azoty wciąż muszą zacięcie walczyć o utrzymanie. Po dwóch porażkach z rzędu ekipę trenera Mikołaja Raczyńskiego czeka kolejny arcyważny mecz. W sobotę puławianie zmierzą się u siebie ze Skrą Częstochowa.

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

Kolarze pojadą przez Lublin. Będą utrudnienia w ruchu

W najbliższy weekend 27 i 28 kwietnia w Lublinie odbędą się 3 etapy XXVII Międzynarodowego Wyścigu Kolarskiego Tandemów oraz V Hetman Paracycling Cup o Puchar Marszałka Lubelszczyzny. W związku z tym zamkniętych będzie kilka ulic, w tym także w centrum miasta.

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie
film

Kulminacja Konkursu "Prima Aprilis" Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krasnymstawie

W dniach od 1 do 18 marca 2024 roku, OSM Krasnystaw wraz z Katarzyną Bosacką, znaną z programu "Wiem co jem", zorganizowały konkurs kulinarny "Prima Aprilis".

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Zabezpiecz swoją inwestycję: Dlaczego audyt działki jest niezbędny?

Audyt działki – pierwszy krok do bezpiecznej inwestycji

Zostawiłem w kopalni kawał serca
TYLKO U NAS

Zostawiłem w kopalni kawał serca

Mogę tylko powiedzieć, że nie jestem o nic podejrzany i na dzisiaj nie mam absolutnie pretensji do żadnych służb – wykonują po prostu swoją pracę. Nie mam sobie też nic do zarzucenia, w związku z czym nie martwię się tymi działaniami – ROZMOWA z Kasjanem Wyligałą, byłym prezesem LW Bogdanka

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Orlen Oil Motor w piątek zmierzy się z Apatorem, czyli sprowadzić toruńskie Anioły na ziemię

Po efektownej wygranej ze Stalą Gorzów, Orlen Oil Motor po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. W piątek do Lublina przyjedzie napędzony wysokim domowym zwycięstwem nad Fogo Unią Leszno Apator Toruń. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30, a transmisję będzie można obejrzeć na kanale Eleven Sports 1

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta: pomysły na wartościowe upominki dla dziecka

Pierwsza Komunia Święta to wyjątkowe święto. Jeden z najważniejszych dni w życiu dziecka, kiedy po raz pierwszy przyjmuje Ciało Chrystusa. Dla większości rodzin jest to także niezwykła okazja do świętowania, wspólnego radowania oraz dziękowania za ważny krok w duchowym życiu młodego człowieka. Jednym z nieodłącznych elementów tego wydarzenia bez wątpienia są prezenty, które dzieci otrzymują od przyjaciół domu oraz rodziny. Czym warto kierować się podczas wyboru upominku? Czy prezenty komunijne muszą wiązać się z ogromnymi wydatkami? Warto zastanowić się nad praktycznymi i znaczącymi podarkami o charakterze przede wszystkim sentymentalnym, które będą stanowiły pamiątkę na całe życie.

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Zastosowanie miodu lipowego w kuchni

Miód pszczeli, jeden z najstarszych naturalnych słodzików, od wieków cieszy się uznaniem nie tylko ze względu na swój słodki smak, ale również dzięki rozmaitym właściwościom. Wśród różnorodnych odmian miodu, miód lipowy wyróżnia się jako wyjątkowy produkt pszczelarstwa.

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Remonty domów i mieszkań - jak się do nich przygotować?

Jak zaplanować remont mieszkania? Tego typu pytania pojawiają się wśród wielu osób przygotowujących się do metamorfozy wnętrz, bądź do ich wykończenia, kiedy odbierają je w stanie surowym. Od czego zacząć remont mieszkania, ile kosztuje remont mieszkania - pytań jest wiele. Jak odnaleźć się w ich gąszczu? Najlepiej wziąć głęboki oddech i zacząć od początku, czyli planu działania. Co dalej? Podpowiadamy.

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

Kolejne niewybuchy w Białej Podlaskiej

W Białej Podlaskiej odnaleziono kolejne niewybuchy. Tym razem to około 18 granatów z zapalnikami.

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły  w cenie
Dzień Wschodzi
film

Nawet 3 miliony do wzięcia – pomysły w cenie

Jest szansa na 600 tysięcy, a nawet 3 miliony złotych. Wschodni Akcelerator Biznesu 2 chce wesprzeć 200 startupów w opracowaniu przetestowanego na klientach modelu biznesowego. Gościem porannej rozmowy Dzień Wschodzi jest dr inż. Jakub Bis z Politechniki Lubelskiej.

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry
galeria

Znowu strata punktów i znowu niedosyt. Zdjęcia kibiców z meczu Motor – Chrobry

W czwartkowy wieczór na Arenie Lublin zameldowało się dokładnie 4653 kibiców. Ponownie musieli jednak przełknąć gorzką pigułkę. Mimo wielu sytuacji Motor tylko zremisował z Chrobrym Głogów 1:1.

131 km/h w terenie zabudowanym

131 km/h w terenie zabudowanym

Bialscy policjanci z grupy SPEED zatrzymali 28-latka, który przekroczył prędkość w terenie zabudowanym o 81 km/h. Mężczyzna przyznał, że ma świadomość popełnionego przez siebie przewinienia.

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami
ZDJĘCIA
galeria

Doktorzy z medycznego. Na te stopnie pracowali latami

Uniwersytet Medyczny w Lublinie w czwartek przyznał stopnie naukowe 49 doktorom i 8 doktorom habilitowanym. W swoich pracach udowodnili np., że osocze bogatopłytkowe, może być stosowane w leczeniu przetok pęcherzowo-pochwowych, toksyna botulinowa przy mózgowym porażeniu dziecięcym, a kłębuszkowe zapalenie nerek jest epidemią.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium