Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

5 listopada 2016 r.
12:39

Jak działają nasze sądy. Komentarz po publikacji raportu Fundacji Court Watch Polska

0 5 A A

Fundacja Court Watch Polska po raz kolejny przyjrzała się działaniu polskiego wymiaru sprawiedliwości. Na przestrzeni roku przeszkoleni wolontariusze odwiedzili prawie 140 sądów. Przysłuchiwali się tysiącom rozpraw, także w Lublinie. Z opublikowanego właśnie raportu wynika, że znacznie poprawiła się sądowa infrastruktura. Nadal pojawiają się jednak zastrzeżenia do pracy sędziów. Rozmowa z sędzią Dariuszem Abramowiczem, rzecznikiem Sądu Okręgowego w Lublinie

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Raport CWP pokazał, że w Lublinie sędziowie miewają kłopoty z punktualnością. Od 40 do 60 proc. rozpraw nie zaczyna się o czasie.

- Trudno powiedzieć, z czego to wynika. Jeśli pierwsza sprawa z wokandy się przedłuży, to kolejna musi rozpocząć się z opóźnieniem. Nie da się tego zmienić. Pamiętajmy jednak, że Sąd Okręgowy w Lublinie to zwykle jedna lub dwie sprawy na wokandzie. Sędziowie w sądzie rejonowym mają ich nawet po kilkanaście. Możliwe, że stąd wynikają opóźnienia. Nie mam wątpliwości, że jeśli dochodzi do takich sytuacji to należy przeprosić i wytłumaczyć przyczyny. Sam to dzisiaj zrobiłem, spóźniając się 5 minut na rozprawę.

• To z pozoru drobna kwestia, ale raport pokazuje, że im dłuższe opóźnienie, tym więcej agresji i nerwów podczas rozprawy. Również ze strony sędziów, pod adresem stron.

- Nie wpłynęły do nas skargi tego rodzaju. Nie spotkałem się z nimi. Proszę zauważyć, że w ramach monitoringu w Sądzie Rejonowym Lublin-Zachód ankieterzy brali udział w 31 rozprawach, a tylko w roku 2015 wpłynęło tam ponad 88 tys. spraw. W Sądzie Okręgowym w Lublinie monitorowano 26 rozpraw, na 33 tys. nowych spraw.

• Sporo zastrzeżeń dotyczyło zrozumiałego wyjaśniania podjętych decyzji. SR Lublin-Zachód zajął pod tym względem ostatnie miejsce w kraju.

- W sądach rejonowych jest więcej spraw niż w okręgowych. Możliwe więc, że sędziowie mają mało czasu na czytelne i wszechstronne wyjaśnienie orzeczenia. Jeśli sędzia odniesie się tylko do samych przepisów prawa, to obywatelowi ciężko to zrozumieć. Podstawą do zrozumienie „dlaczego przegrałem sprawę” jest przystępne wyjaśnienie powodów, a nie tylko podanie stosownych przepisów. Podkreślają to sędziowie wizytatorzy. Jest to również omawiane na szkoleniach z sędziami pierwszej instancji. Orzeczenia trzeba przekazywać zrozumiale, poświęcając stronom jak najwięcej czasu. Jeśli tego nie robimy, to również sami dokładamy sobie pracy. Strony wnioskują bowiem o pisemne uzasadnienie wyroku.

• Badanie pokazało, że prokurator lub pełnomocnicy stron pozostawali na sali rozpraw np. w czasie przerw. W SR Lublin-Zachód dotyczyło to 14 proc. odwiedzanych rozpraw. Nie wpływa to najlepiej na ocenę bezstronności sądu.

- Nie powinno dochodzić do takich sytuacji. Nie wiem, czym można to wytłumaczyć. Nie można odnosić się do tego pozytywnie. Mówią o tym wprost zasady etyki zawodowej sędziów. Jednocześnie w sądach coraz częściej zdarza się, że gdy prokurator pozostaje na sali podczas przerwy, przewodniczący prosi by nie zamykać drzwi. Dzięki temu każdy może sprawdzić, czy na sali nie dzieje się coś złego. Prokurator nie powinien natomiast wchodzić na salę przed rozprawą, zamykając za sobą drzwi. Takie sytuacyjnie nie powinny mieć miejsca.

• Rozprawy są z zasady jawne, ale sporadycznie pojawia się na nich publiczność.

- W moim przekonaniu rzeczywiście osoby z zewnątrz bardzo rzadko starają się zainteresować jakąkolwiek sprawą i uczestniczyć w rozprawie, jako publiczność. Rozprawy generalnie prowadzone są bez wyłączenia jawności. Każdy może więc przyjść i usiąść na sali. Nie wiem dlaczego panuje przekonanie o niedostępności sądu, skoro jest odwrotnie.

• Może dlatego, że sędziowie czasem każą się tłumaczyć? Pod tym względem najgorzej jest w Sądzie Rejonowym w Zamościu i w Sądzie Okręgowym w Lublinie.

- Zdarza się, że osoba obecna na sali może mieć wiedzę o sprawie i w rezultacie występować później w roli świadka. Sąd może o oto zapytać. Poza takimi przypadkami każdy może wejść na salę jako publiczność, o ile wcześniej nie wyłączono jawności postępowania. Dzieje się tak np. w sprawach rodzinnych. Sędzia nie ma uprawnień, by szczegółowo wypytywać, dlaczego ktoś pozostaje na sali czy z jakiego powodu interesuje się sprawą. Absolutnie niedopuszczalne jest również legitymowanie osoby, przysłuchującej się rozprawie jako publiczność.

• Raport pokazuje, że w Lublinie poprawiła się sądowa infrastruktura. Interesanci są obsługiwani w bardziej komfortowych warunkach.

- Rzeczywiście, w Sądzie Okręgowym mamy już przestronne biuro obsługi, gdzie można załatwić większość spraw. We wszystkich sądach są lub będą takie biura. W tym roku pod względem infrastruktury wypadliśmy lepiej, bo znalazły się pieniądze na remont. Wyniki raportu zmieniły się więc o 180 stopni. Cały czas aktualny jest pomysł i są na to środki, by wybudować nowy gmach Sądu Okręgowego w Lublinie. Przeniosłyby się tam wszystkie wydziały. Obecnie korzystamy bowiem z kilku budynków. Nie wiadomo jednak, kiedy rozpocznie się ta inwestycja. Obecnie nie ma jeszcze ustalonej lokalizacji.

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Pijana matka wiozła córkę do szkoły. Policja przeprowadziła działania „NURD” w Lublinie

Podczas wczorajszych działań „NURD” w Lublinie policjanci ujawnili 177 wykroczeń, w tym przypadek 29-letniej kobiety, która wiozła swoje dziecko do szkoły, mając 2 promile alkoholu w organizmie.

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Wyjątkowa okazja na świąteczne prezenty. Sprawunki już w najbliższą niedzielę

Ponad 30 twórców z całego regionu lubelskiego, oryginalne rękodzieło, ekologiczne produkty i inspiracje na święta. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy powracają w Warsztatach Kultury w Lublinie już w najbliższą niedzielę.

Marcin Romanowski

Prokurator wystawił list gończy za Marcinem Romanowskim

Prokurator wystawił w czwartek list gończy za Marcinem Romanowskim, co do którego sąd zdecydował o trzymiesięcznym areszcie – poinformował rzecznik PK prok. Przemysław Nowak. Poseł PiS, b. wiceszef MS, jest podejrzany m.in. o ustawianie konkursów na wielomilionowe dotacje z Funduszu Sprawiedliwości.

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Przewierty horyzontalne w praktyce. Jak oszczędzać czas i pieniądze w trudnym terenie?

Realizacja skomplikowanych projektów infrastrukturalnych w trudnym terenie często stawia przed inżynierami wyzwania, które wydają się nie do pokonania.

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium