Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

11 marca 2005 r.
11:12
Edytuj ten wpis

Jogurtem w raka

0 0 A A

Nie ma miesiąca, by kolejny naukowiec nie złożył oświadczenia o odkryciu jakiegoś leku na choroby nowotworowe. Wciąż brak środka lub metody, które by – niczym aspiryna przeziębienie – od ręki likwidowały wszelkie nowotwory w organizmie człowieka. Czy kiedyś będzie to możliwe

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Na raka prostaty, jedną z najczęstszych chorób u mężczyzn, cierpi jeden na pięć tysięcy Polaków. U panów po 80. roku życia średnia ta wzrasta aż do ośmiu chorych na każde 5 tysięcy mężczyzn. W świetle takich statystyk szczególnie istotne jest odkrycie zespołu amerykańskich naukowców z Purdue University w West Lafayette. Według wyników badań opublikowanych 4 lutego 2003 roku, DNA w komórkach prostaty jest dobrze chronione, jeśli mężczyzna stosuje dietę bogatą w selen!
Zdaniem amerykańskich naukowców, właściwa obecność selenu w organizmie radykalnie zmniejsza występowanie uszkodzeń DNA w komórkach nabłonkowych, a co za tym idzie, rozwijanie się zmian nowotworowych.

Selen kontra rak

Wcześniejsze badania wykazują, że pozytywne działanie selenu jest daleko szersze. Zmniejsza on ryzyko zapadania na choroby nowotworowe płuc, jelita grubego oraz pęcherza. Naturalnym źródłem tego śladowego pierwiastka jest pożywienie. Między innymi: ryby, mięso, produkty zbożowe, mleczne, jaja oraz niektóre odmiany orzechów. Stosowanie zrównoważonej, bogatej, stawiającej na różnorodności diety – w znacznym stopniu pomaga ratować zdrowie człowieka.
Inny sposób walki z rakiem, także oparty na naturalnych metodach, opracowali naukowcy z Rosji. Zespół badaczy z tego kraju ustalił, że bakterie żyjące w produktach ze sfermentowanego mleka, na przykład w jogurcie i kefirze – chronią przed wadliwymi zmianami DNA. A co za tym idzie – przed rozwojem nowotworów układu pokarmowego.

Siła jogurtu

Badania nad antymutagenami prowadzone są od dawna na całym świecie. To istotny problem, bo mutacje DNA wywołują wiele groźnych chorób, z nowotworami na czele. Ustalono, że naturalne substancje zwalczające mutacje w organizmach ludzi i zwierząt znajdują się głównie w organach i płynach związanych z procesami rozrodu. Antymutageny odkryto też w nasionach i zarodnikach roślin. Najnowsze badania dowodzą, że substancje te produkowane są również przez niektóre bakterie.
Według podanych do publicznej wiadomości 13 grudnia 2002 roku przez zespół badawczy z Uniwersytetu Moskiewskiego oraz Rosyjskiej Akademii Nauk, bifidobakterie i bakterie kwasu mlekowego chronią przed rozwojem procesów nowotworowych. Z tego właśnie powodu osoby pijące dużo sfermentowanych produktów mlecznych rzadziej zapadają na raka jelit. Mutageny w ludzkim organizmie neutralizowane są też przez propionibakterie, zasiedlające produkty mleczne i sery, mające udział w produkcji witaminy B12.
Rosyjscy badacze podkreślają, że antymutagenne właściwości bakterii są uniwersalne i zostaną wykorzystane do produkcji nowych leków oraz dodatków do produktów żywnościowych, które będą oddziaływać profilaktycznie.
Wspomnieliśmy na wstępie, że brak panaceum na wszystkie odmiany chorób nowotworowych. Jednak, jeśli wierzyć chińskim mediom, nie jest aż tak źle.

W kilkanaście minut?

Według dziennika „China Daily” opracowano właśnie nową metodę leczenia raka, umożliwiającą likwidowanie komórek nowotworowych wciągu… kilkunastu minut! Metodę tę, opartą na analizie systemu odpornościowego człowieka i wykorzystującą najnowsze odkrycia biologii molekularnej, opracował chiński lekarz Wang Zeguang, założyciel pekińskiego Ośrodka Badań Genetycznych. Jeśli wiadomości tej nie podano zbyt pochopnie (zastrzeżenie to jest konieczne, bo informacja dotyczy problemu niezwykłej wagi) – to z Kraju Środka nadejść może ratunek dla chorych na całym świecie.

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium