Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

31 stycznia 2014 r.
14:00
Edytuj ten wpis

Kiedyś uczyły się tu dzieci. Teraz jest kaplica

0 0 A A
W Sali ćwiczeń stoi ołtarz, obok można się wyspowiadać, a tam, gdzie był pokój nauczycielski, urządzono zakrystię<br />
W Sali ćwiczeń stoi ołtarz, obok można się wyspowiadać, a tam, gdzie był pokój nauczycielski, urządzono zakrystię

W dawnej sali ćwiczeń stoi ołtarz. Ksiądz przygotowuje się do mszy w byłym pokoju nauczycielskim. W Janówku koło Mełgwi w budynku po zamkniętej szkole funkcjonuje kaplica. Dbają o nią parafianie. W Lubelskiem podobnych miejsc do zagospodarowania z roku na rok przybywa. Bo dzieci jest mniej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Kiedyś, jeszcze za poprzedniego proboszcza, to i odpust mieliśmy w Janówku – wspomina jedna z mieszkanek. – Niedzielne msze rozpoczynają się o godz. 8. Najbiedniej bierze w nich udział 20 osób, ale są też niedziele, że przychodzi ich i dwa razy tyle. Ławek wtedy brakuje.

Janówek z kaplicą

Janówek to niewielka miejscowości koło Mełgwi w powiecie świdnickim.

– Mieszkańców jest niewielu, bo ok. 200 osób. Dzieci też nie za dużo, jakby było więcej to i szkoła by działała – podkreśla Jan Golan, sołtys Janówka. – Pomysł z utworzeniem w budynku po szkole kaplicy się sprawdził. Kto chce się modlić, przychodzi. Ksiądz przyjeżdża (z Mełgwi-red.). Dzięki temu coś się jeszcze we wsi dzieje, bo jak ludzie na mszę przyjdą to się ze sobą spotkają, porozmawiają. To, co jest w kaplicy to utrzymują mieszkańcy.

– Nie ma organisty, podczas mszy śpiewają panie – opowiada kolejny z mieszkańców. – W tym roku już będzie z 10 lat jak kaplica powstała.

Msze są sprawowane w miejscu gdzie kiedyś była sala ćwiczeń. Wyspowiadać można się w sali obok, w której stoi konfesjonał. – W sali po pokoju nauczycielskim urządzono zakrystię – opisuje jedna z mieszkanek.

Budynek po szkole służy całej społeczności. – Odbywają się tutaj również wiejskie zebrania. Wchodzi się innym niż do kaplicy wejściem. Były jakieś pomysły, żeby też przedszkole otworzyć, ale ci, co chcieli to robić ostatecznie wynajęli dom w innej miejscowości.

W budynku po szkole nie działa ogrzewanie.

– Do rachunków za prąd dokładają się mieszkańcy – dodaje jedna z kobiet, która przychodzi na niedzielne msze. – W kaplicy są też majówki i rekolekcje. W Boże Narodzenie i Szczepana też ksiądz przyjeżdżał, tylko na Pasterkę trzeba było jechać do Mełgwi.

Gmina Łopiennik szuka kupca

Nie we wszystkich gminach budynki po szkołach są jednak zagospodarowane. Wraz z końcem sierpnia 2012 r., z powodu małej ilości uczniów przestały funkcjonować dwie podstawówki w gminie Łopiennik (powiat krasnostawski) – w Żulinie i Krzywem. W pierwszej miejscowości dalej działa szkoła, tyle, że niepubliczna. Z kolei budynek po szkole w Krzywem świeci pustkami. – Mam zgodę rady gminy na sprzedaż lub wydzierżawienie tej nieruchomości – opowiada Jan Kuchta, wójt gminy Łopiennik.

Na tę nieruchomość nie ma jednak chętnych. – I może być z tym problem – przyznaje wójt Łopiennika. – Parterowy budynek, w którym funkcjonowała szkoła ma blisko 100 lat. Poza tym jest drewniany.

Na szczęście to jedyny budynek po byłej szkole, za który odpowiada gmina, zamknięty na trzy spusty. – Prąd jest, numer telefonu też utrzymujemy, żeby wszystkiego do cna nie ogołocić – przyznaje Kuchta. – To, co w szkole było wartościowego, trafiło do innych placówek oświatowych na terenie gminy.

Bychawa sprzedaje i planuje sprzedaż

Już w 2011 r. urzędnicy z Bychawy poszukiwali kupca na 0,5 ha działkę w Starej Wsi Pierwszej, na której znajduje się m.in. budynek po byłej szkole o powierzchni użytkowej ok. 650 mkw. Poszukiwania zakończyły się sukcesem. – Kupca szukaliśmy blisko rok – przyznaje Janusz Urban, burmistrz Bychawy. – Wcześniej mieliśmy zapytania, ale do transakcji nie doszło.

Nieruchomość sprzedaliśmy jesienią 2012 roku za nieco ponad 200 tysięcy złotych. Kupił to inwestor z przeznaczeniem na dom opieki dla starszych osób. Opracował projekt adaptacji tego budynku. Wiemy, że ubiegał się o dofinansowanie tej inwestycji.

Urząd ma jeszcze jedną nieruchomość, na którą szuka kupca. – Na działce (w miejscowości Gałęzów-Kolonia Druga-red) przed laty też funkcjonowała szkoła. Ta placówka została zlikwidowana jeszcze pod koniec poprzedniego wieku.

Uczniowie wrócili

Szkoła Podstawowa w Paprotni (powiat rycki) została zamknięta z końcem sierpnia 2012 roku. – Był inwestor (gmina podpisała z nim umowę od 1 września-red.), który chciał w tym budynku uruchomić ośrodek dla osób starszych – opowiada Grażyna Domańska, zastępca wójta gminy Stężyca. – W rezultacie nic takiego nie powstało. Ponieważ mężczyzna ten nie płacił gminie czynszu, wypowiedzieliśmy mu umowę.

Budynek nie stoi jednak pusty. – Od 1 września 2013 r. uczą się tam dzieci – kontynuuje Domańska. – Budynek Szkoły Podstawowej w Stężycy przechodzi bowiem generalny remont. Wykonujemy nie tylko termomodernizację. Będzie wymieniony również dach. Uczniowie z tej szkoły, ze względów bezpieczeństwa, uczą się więc w Paprotni. Lekcje w tej właśnie szkole będą się odbywać do końca roku szkolnego.

– Miło, że dzieci wróciły – cieszy się Genowefa Brzozowska, sołtys Paprotni. – Szkoła dalej funkcjonuje. Jest ogrzewana. W szkole mamy też świetlicę wiejską, jest sala komputerowa i siłownia, z której mogą korzystać mieszkańcy.

Uczniowie wrócą jednak do Stężycy. – Chcielibyśmy, aby szkoła dalej działała w tym miejscu, ale to niemożliwe, bo dzieci jest za mało – ubolewa Brzozowska. – Może dobrze byłoby sprzedać ten budynek a pieniądze przeznaczyć na drogi, bo w Paprotni są w fatalnym stanie. Najważniejsze jednak jest to, żeby budynek nie niszczał.

W Brzozówce walka się skończyła

Nie we wszystkich przypadkach, kiedy samorząd likwiduje szkołę, rodzice uczniów przechodzą nad tym do porządku dziennego. Przykładem może być Brzozówka koło Kraśnika i budynek po zamkniętej podstawówce. Grupa mieszkańców miała swój pomysł, a urzędnicy swój. Rozpętała się burza. Po drodze była okupacja budynku, próba odwołania wójta w referendum a nawet awantura, podczas której interweniowała policja. – Emocje już opadły. Obecnie jest spokojnie – zapewnia Tomasz Mularczyk, wójt Szastarki.

Pomysłów na przyszłość tego miejsca było kilka. – Jeden z nich zakładał, że powstanie szkoła podstawowa i gimnazjum z internatem dla dzieci, które mimo takiego obowiązku nie chcą chodzić do szkoły – opowiada Mularczyk. – W budynku po szkole miał być też rozbierany sprzęt komputerowy. Obie propozycje nie zyskały jednak aprobaty mieszkańców.

Teraz jest kolejna szansa na to, aby budynek w Brzozówce nie stał pusty. – Tuż przed Bożym Narodzeniem skontaktował się z urzędem emerytowany oficer z Warszawy. Wyszedł z propozycją stworzenia domu weterana – zdradza wójt Szastarki. – Mężczyzna nie oglądał jeszcze budynku, ale z tego, co wiem, zna ten teren. Wysłaliśmy mu zdjęcia nieruchomości nie tylko z Brzozówki, ale też z Majdanu Obleszcze.

Budynek w tej miejscowości także od kilkunastu lat nie jest zagospodarowany. – Mój poprzednik zdecydował, że będzie się w nim mieścić szkoła – tłumaczy Mularczyk. – W efekcie żadna tego typu placówka nigdy nie zafunkcjonowała w tym miejscu. Za mało było uczniów.

Gmina szuka inwestora, choć wójt zdradza, że ma też inną koncepcję. – Chciałbym stworzyć tutaj środowiskowy dom samopomocy – mówi Mulaczyk. – Ale to już w przyszłej kadencji.

Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty

W tym roku mamy dużo mniej wniosków dotyczących zmian w sieci szkół. Być może w ostatnich latach ta sieć placówek została dobrze zbadana. Być może jest to spowodowane tym, że mamy rok wyborczy. Z danych systemu informacji oświatowej wynika, że wzrosła liczba małych szkół podstawowych – do 70 uczniów. W 2013 r. było ich 328, zaś rok wcześniej 258. Jeśli zaś chodzi o zagospodarowanie budynków po zlikwidowanych szkołach to samorządy takich informacji nam nie przekazują

Liczba uczniów i szkół w naszym regionie (wybrane przykłady)/dane z SIO

2006 – 161 368 uczniów
2013 – 142 065 uczniów

2006 – 1141 szkół podstawowych
2013 – 991 szkół podstawowych

Czytaj więcej o:

Pozostałe informacje

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night
ZDJĘCIA
galeria

Julia Szeremeta wróciła na ring w wielkim stylu podczas gali Suzuki Boxing Night

W lubelskiej hali MOSiR im. Zdzisława Niedzieli odbyła się gala Suzuki Boxing Night 32. W walce wieczoru Julia Szermeta pokonała Lenę Buchner.

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski za podium na 50 m stylem grzbietowym

Kacper Stokowski na pewno zaliczy mistrzostwa świata na krótkim basenie do udanych. Do tej pory zawodnik AZS UMCS wywalczył dwa brązowe medale. Jeden w sztafecie 4x100 metrów stylem dowolnym oraz indywidualnie na 100 m stylem grzbietowym. W piątek 25-latek znowu miał okazję wystąpić w finale. Tym razem na 50 m grzbietem. Niestety, musiał się zadowolić piątą lokatą.

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal
ZDJĘCIA
galeria

Seria zwycięstw trwa. Start Lublin po bardzo dobrej drugiej połowie pokonał Zastal

Szósta wygrana w tym sezonie, a czwarta z rzędu. Start Lublin w piątkowy wieczór przedłużył dobrą passę podczas spotkania z Zastalem Zielona Góra. Gospodarze wygrali 91:82, ale znacznie lepiej spisali się w drugiej połowie. W tym czasie zdobyli 50 punktów, a stracili tylko 32.

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Jaka szorowarka do dywanów – co trzeba wiedzieć o szorowarkach?

Wybór odpowiedniej szorowarki do dywanów znacząco usprawnia czyszczenie i poprawia efektywność pracy. Warto więc znać różnice między urządzeniami domowymi a profesjonalnymi, by dostosować sprzęt do swoich potrzeb.

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jaki środek przeciw pleśni na ścianie wybrać?

Jak usunąć pleśń ze ściany? To pytanie zadaje sobie wiele osób, których dotknął problem „niepożądanego gościa” w domu. Pleśń jest zarówno problemem estetycznym, jak i zdrowotnym. Warto wiedzieć, co robić, gdy już pojawi się na naszych ścianach oraz w jaki sposób skutecznie się jej pozbyć. Poznajcie sprawdzony środek na niepożądane plamy!

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci
zdjęcia
galeria
film

Koszmarny pożar w Idalinie. Zginął ojciec i trójka dzieci

W nocy z czwartku na piątek w niewielkiej miejscowości Idalin w gminie Józefów nad Wisłą doszło do tragicznego w skutkach pożaru. Z budynku uratowała się matka i czternastoletni syn. Ojciec rodziny i trójka pozostałych dzieci zginęli na miejscu. Sąsiedzi założyli internetową zbiórkę na nowy dom dla pogorzelców.

Oszust spędzi święta w więzieniu

Sukces puławskich policjantów. Oszust trafił do więzienia

Do tymczasowego aresztu trafił 24-latek podejrzany o szereg oszustw wobec seniorów z całej Polski, w tym z Puław. Został ustalony przez puławskich kryminalnych i zatrzymany we Wrocławiu przez tamtejszych policjantów.

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium