Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

3 października 2020 r.
14:19

Kraśnik, miasto z memów. Czy stanie się drugim Radomiem albo Wąchockiem?

32 15 A A
Na to, że taki obraz został wykreowany złożyły się zarówno działania władz – Rady Miasta, a także działania mediów i podmiotów związanych z mediami - mówi dr hab. Katarzyna Radzik-Maruszak z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS
Na to, że taki obraz został wykreowany złożyły się zarówno działania władz – Rady Miasta, a także działania mediów i podmiotów związanych z mediami - mówi dr hab. Katarzyna Radzik-Maruszak z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS (fot. Archiwum Katarzyny Radzik-Maruszak)

Rozmowa z dr hab. Katarzyną Radzik-Maruszak z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

• Przykład Kraśnika pokazuje, że nie trzeba wiele, by z miasto stało się obiektem żartów. Wystarczyła jedna sesja rady miasta.

– Tak, ale to też przykład na to, że bardzo często wizerunek buduje się latami, a zaledwie jedno zdarzenie może ten wizerunek znacząco zmienić. W tym wypadku na negatywny obraz. Przykład Kraśnika jest też o tyle ciekawy, że większość mieszkańców Polski nie wiedziała wcześniej, gdzie znajduje się to miasto. W ciągu zaledwie kilku dni ludzie dowiedzieli się, nie tylko że takie miasto jest, gdzie leży, ale także na czym koncentrują się lokalni politycy.

• To dobrze, że niektórzy w takich okolicznościach dowiedzieli się o Kraśniku? To może w czymkolwiek pomoc miastu?

– Wydaje się, że jednak nie, ponieważ w tym momencie wizerunek miasta nie jest pozytywny, tylko negatywny. Na to, że taki obraz został wykreowany złożyły się zarówno działania władz – Rady Miasta, a także działania mediów i podmiotów związanych z mediami. W przypadku radnych chodzi o ich ostatnie uchwały – stanowisko dotyczące mniejszości seksualnych, sieci 5G, działania Wi-fi w szkołach. W przestrzeni medialnej mamy bardzo dużo negatywnych komentarzy.

Poza tym pojawiło się wiele prześmiewczych memów dotyczących miasta, to głównie z nich Polska dowiedziała się o istnieniu Kraśnika. Osobom współpracującym z miastem, których zadaniem jest budowanie wizerunku, niezmiernie trudno będzie ten obraz zmienić. Oczywiście trudno już teraz wyrokować, czy ta „łatka” przylgnie do miasta na dłużej i czy Kraśnik w opinii społecznej stanie się drugim Radomiem albo Wąchockiem.

Faktem jest, że temat miasta zagościł na łamach portali internetowych, gazet, radia i telewizji. Do sytuacji związanej z Kraśnikiem odnoszą się róże osoby m.in. językoznawcy, osoby zajmujące się samorządem czy też zainteresowane prawami człowieka. Uchwały podjęte przez Radę Miasta mają także wpływ na relacje Kraśnika z miastami partnerskimi, jak również dostęp do funduszy europejskich, co może mieć z kolei przełożenie na jakość życia mieszkańców. Warto też zwrócić uwagę na to, że przy okazji podejmowanych przez radnych uchwał (chodzi o stanowisko w sprawie ideologii LGBT - przy. aut.) pojawił się też temat klubu sportowego Tęcza Kraśnik.

• Klub dostanie rykoszetem?

– Prawdopodobnie. Klub odcina się od całej sytuacji związanej ze stanowiskiem Rady Miasta Kraśnik ws. LGBT (władze klubu opublikowały w mediach społecznościowych oświadczenie - przyp. aut.). Skupia się na swojej działalności. Przedstawiciele klubu podkreślają, że jego nazwa nie pojawiła się teraz, tylko jest używana już długo. Tyle, że rozpatrując to w kontekście uchwał podejmowanych przez Radę Miasta i wypowiedzi części radnych, symbol tęczy czy nazwa Tęcza może budzić zgoła inne skojarzenia. Z punktu budowania marki jest to niekorzystne dla klubu.

• A czy ten wizerunkowy kryzys może mieć np. gospodarcze konsekwencje dla miasta, bo pojawi się mniej inwestorów?

– W dalszej perspektywie oczywiście może się tak zdarzyć. Niewątpliwie Kraśnik może się kojarzyć jako partner nieracjonalny, który nie opiera się na rzetelnej wiedzy tylko stereotypach i uprzedzeniach. Tak przecież było w przypadku radnych i petycji ws. sieci 5G, gdzie przeważyły emocje i opinie.

Tego typu działania mogą wpływać na całościowy obraz miasta i kraśnickiego samorządu. Przy tej okazji należy podkreślić, że są miasta, które mają opracowane strategie, skutecznie budują swój wizerunek, promują się jako otwarte i tolerancyjne. Przypomnę czasy, kiedy Lublin walczył o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Motywem przewodnim była różnorodność. Lublin budował swoją markę w oparciu o otwartość i wielokulturowość. Ten obraz stolicy regionu zaczął rzeczywiście funkcjonować w Polsce. Porównując w tym kontekście Kraśnik do Lublina to przekaz, który idzie w świat jest zupełnie inny. Kraśnik jawi się jako miasto zamknięte, zaściankowe, nietolerancyjne, którego radni opowiadają się za polityką wykluczenia.

Zobacz także: Sesja Rady Miasta w Kraśniku w sprawie sieci 5G

• Jest sposób, by ten negatywny obraz jakoś zmienić?

– Tę sytuację oczywiście można zmienić, ale to nie stanie się jednego dnia. Wymaga długofalowej strategii i przemyślanych działań podejmowanych przez władze miasta. Do tego dochodzi także kwestia współpracy radnych z burmistrzem. To muszą być naprawdę przemyślane działania, wspierane przez kompetentne w tym zakresie osoby, które będą współpracować z Urzędem Miasta.

Czytaj także: Burmistrz Kraśnika: Mamy poważny kryzys wizerunkowy

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 15

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
NosiłWilkRazyKilka / 3 października 2020 r. o 19:19
+23
Kazimierz Choma (kandydat PiS na burmistrza) oraz Wojciech Wilk obiecywali w kampani tańszą wodę. Mają bezwzględną większość w radzie, mogą bez problemu obniżyć ceny wody. Niestety jak tu obniżyć ceny gdy zatrudnia się swoich partyjnych kolegów. Za Włodarczyka było 5 członków rady nadzorczej a wystarczy trzech, obecna „ dobra zmiana „ zmieniła na sześciu ( po 2 tyś na głowę) Nowe etaty „dyrektorów” i „expertów” - hipokryzja, politykierstwo i obłuda. Obecny układ nie dość, że nic dla miasta nie zrobił to tylko zadłużył, skompromitował i ośmieszył Kraśnik....
Kazimierz Choma (kandydat PiS na burmistrza) oraz Wojciech Wilk obiecywali w kampani tańszą wodę. Mają bezwzględną większość w radzie, mogą bez problemu obniżyć ceny wody. Niestety jak tu obniżyć ceny gdy zatrudnia się swoich partyjnych kolegów. Za Włodarczyka było 5 członków rady nadzorczej a wystarczy trzech, obecna „ dobra zmiana „ zmieniła na sześciu ( po 2 tyś na głowę) Nowe etaty „dyrektorów” i „expertów” - hipokryzja, politykierstwo i obłuda. Obecny układ nie dość, że nic dla miasta nie zrobił to tylko zadłużył, skompromitował i ośmie... rozwiń
Avatar
syn / 3 października 2020 r. o 15:21
+14
Jakim prawem ci ludzie zakładają na ramie powstańcze symbole?I z czym oni walczą ?Z postępem i technologią?Teraz mieszkańcy zapłacą za ich głupotę
Avatar
OPUSDEI / 4 października 2020 r. o 01:31
+11
Prymitywna zemsta lewackich środowisk za odwagę przyznania się do wiary katolickiej spowodowała lawinę ośmieszających miasto i mieszkańców, artykułów.
 Toż to prawicznych katolików w Polsce jest prawie 40 milionów. Czyżby te miliony bogobojnych katolików nie potrafiło "odśmieszyć" Kraśnika? Zasypać internet prawilną niememową propagandą? Użyć TVPiS do rozreklamowania Kraśnika tak jakby tam sobie proboszcz zażyczył? LOL.  Kraśnik to symbol upadku na własne życzenie.
Avatar
annonim / 3 października 2020 r. o 18:49
+11
Wystarczy zamiast 5G powiedzieć 5+ i będzie OK.
Avatar
Janusz_Paliwas / 3 października 2020 r. o 16:17
+9
Przespaliście pewien moment a brak dobrego marketingu który by odwrócił rozgłos w pozytywny wizerunek, przekaz. Przegraliście drugi raz, bo rozgłos jaki mieliście można było wykorzystać, a działania miasta były na poziomie skansenu PRL. Ale szanuję, w końcu do rady miasta wybiera się najlepsze jednostki jako przedstawicieli. A to zakładanie powstańczych symbolów uważam za bardzo nie stosowne i prymitywne, wręcz obrazę osób które walczyły o naszą wolność.
Avatar
Santiago / 3 października 2020 r. o 15:42
+7
Gęby perfidne. Spojrzenia tępe. z czym to walczycie (w Kraśniku) bracia? Z postępem. I TYLE W TEMACIE RADNI M. KRAŚNIK PASUJE JAK ULAŁ.
Avatar
Janusz_Paliwas / 3 października 2020 r. o 14:27
+4
Już dawno pobili te miasta. Zresztą, nie ładnie naśmiewać się z chorych osób.
Avatar
Krasnik / 6 października 2020 r. o 10:24
+2
Kraśnikiem rządzi stara ekipa byłego B skazanego Norweskie Fundusze im potrzebne już raz były wiadomo jak się to skończyło te kłamstwa przedwyborami i klekanie przed ołtarzem Jacy świeci to kpina idź i Glosuj Na PO na zginły układ ile kasuja podlegli nikt o tym nie mówi cisza z PiS jaki krzyk byl
Avatar
OPUSDEI / 3 października 2020 r. o 19:36
0
Pani doktor z całym szacunkiem, ale nie powiedziała Pani najważniejszego, czyli tego że Kraśnik uderzył konkretnie o semiotykę. Blogosfera, anonki i internauci nie wybaczają i nie litują się. Jeśli jest możliwość to internauci nie zawahają się jej wykorzystać. I tu wchodzi semiotyka, w bardzo prosty sposób Kraśnik stał się symbolem, symbolem czegoś czego w naszym języku nie było do końca zdefiniowanego.  Kraśnik stał się symbolem zapalczywości, która w imię swoich interesów, wywołuje lawinę pod którą ginie. Radni w liczbie 11 osiągnęli pyrrusowe zwycięstwo, wprowadzając uchwały takie jakie sobie zamarzyli, i wprowadzili swoją społeczność na ścieżkę dewastacji. Ryzykując dobre imię nie tylko swoje prywatne ale i całej społeczności. Kraśnik stał się ofiarą na własne życzenie, stał się symbolem zderzenia z rzeczywistością. Działania na niekorzyść nie tylko własną, ale i dziesiątek tysięcy innych ludzi. Radni chcieli jawić się jako zwycięzcy, obrońcy życia, i kultury chrześcijańskiej, pełen fundamentalizm, gloria  i chwała. Zderzyli się, przelicytowali. To na czym od tygodnia pracują anonki, to nadanie kształtu semiotyce Kraśnika, kształtu i przywiązania tego do stref wolnych od LGBT i 5G, i Wifi. Kraśnik staje się na naszych oczach symbolem. Co z tego, że negatywnym? Wpisze się w język. Najwyżej nic nie ugra w następnych rozdaniach. Anonki kibicują porażce Kraśnika, nikomu globalnie Kraśnika nie jest szkoda. Kraśnik to symbol upadku na własne życzenie.
Pani doktor z całym szacunkiem, ale nie powiedziała Pani najważniejszego, czyli tego że Kraśnik uderzył konkretnie o semiotykę. Blogosfera, anonki i internauci nie wybaczają i nie litują się. Jeśli jest możliwość to internauci nie zawahają się jej wykorzystać. I tu wchodzi semiotyka, w bardzo prosty sposób Kraśnik stał się symbolem, symbolem czegoś czego w naszym języku nie było do końca zdefiniowanego.  Kraśnik stał się symbolem zapalczywości, która w imię swoich interesów, wywołuje lawinę pod którą ginie. Radni w liczbie 11 osiągnęli py... rozwiń
Avatar
ro_mek / 4 października 2020 r. o 15:22
-2
Krążą dowcipy o Kraśniku. "Do Kraśnika przyjeżdża późną porą gej.Całe miasto pogrążone jest w ciemnościach.Gej pyta przechodnia:dlaczego w mieście nie ma światła? A ten:Bo my mieszkańcy uchwaliliśmy,że jak się wyłączy światło to nic nie widać, gejów też.Nie widać tzn,że ich niema.Ponieważ prądu też nie widać to zlikwidowaliśmy prąd". Ten drugi dowcip to taki: "Przychodzi mieszkaniec Kraśnika do lekarza z czerwonymi nakłuciami na ciele.Ten patrzy i mówi:tyle razy tłumaczyłem,że śpimy na sianie a nie na słomie". Nie bardzo rozumiałem to siano ale mi wyjaśnili,że w Kraśniku śpi się albo na sianie albo na słomie.Materaców i łóżek się nie używa bo rada miasta zakazała ich używania jako nowych technologii."
Krążą dowcipy o Kraśniku. "Do Kraśnika przyjeżdża późną porą gej.Całe miasto pogrążone jest w ciemnościach.Gej pyta przechodnia:dlaczego w mieście nie ma światła? A ten:Bo my mieszkańcy uchwaliliśmy,że jak się wyłączy światło to nic nie widać, gejów też.Nie widać tzn,że ich niema.Ponieważ prądu też nie widać to zlikwidowaliśmy prąd". Ten drugi dowcip to taki: "Przychodzi mieszkaniec Kraśnika do lekarza z czerwonymi nakłuciami na ciele.Ten patrzy i mówi:tyle razy tłumaczyłem,że śpimy na sianie a nie na słomie". Nie bardzo ... rozwiń
Avatar
Krasnik / 6 października 2020 r. o 10:24
+2
Kraśnikiem rządzi stara ekipa byłego B skazanego Norweskie Fundusze im potrzebne już raz były wiadomo jak się to skończyło te kłamstwa przedwyborami i klekanie przed ołtarzem Jacy świeci to kpina idź i Glosuj Na PO na zginły układ ile kasuja podlegli nikt o tym nie mówi cisza z PiS jaki krzyk byl
Avatar
ro_mek / 4 października 2020 r. o 15:22
-2
Krążą dowcipy o Kraśniku. "Do Kraśnika przyjeżdża późną porą gej.Całe miasto pogrążone jest w ciemnościach.Gej pyta przechodnia:dlaczego w mieście nie ma światła? A ten:Bo my mieszkańcy uchwaliliśmy,że jak się wyłączy światło to nic nie widać, gejów też.Nie widać tzn,że ich niema.Ponieważ prądu też nie widać to zlikwidowaliśmy prąd". Ten drugi dowcip to taki: "Przychodzi mieszkaniec Kraśnika do lekarza z czerwonymi nakłuciami na ciele.Ten patrzy i mówi:tyle razy tłumaczyłem,że śpimy na sianie a nie na słomie". Nie bardzo rozumiałem to siano ale mi wyjaśnili,że w Kraśniku śpi się albo na sianie albo na słomie.Materaców i łóżek się nie używa bo rada miasta zakazała ich używania jako nowych technologii."
Krążą dowcipy o Kraśniku. "Do Kraśnika przyjeżdża późną porą gej.Całe miasto pogrążone jest w ciemnościach.Gej pyta przechodnia:dlaczego w mieście nie ma światła? A ten:Bo my mieszkańcy uchwaliliśmy,że jak się wyłączy światło to nic nie widać, gejów też.Nie widać tzn,że ich niema.Ponieważ prądu też nie widać to zlikwidowaliśmy prąd". Ten drugi dowcip to taki: "Przychodzi mieszkaniec Kraśnika do lekarza z czerwonymi nakłuciami na ciele.Ten patrzy i mówi:tyle razy tłumaczyłem,że śpimy na sianie a nie na słomie". Nie bardzo ... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 4 października 2020 r. o 13:28
-9
Warszawa obs*ywająca pół Polski i Bałtyk - OK, Krasnik dbający o zdrowie mieszkańców - beee ?! HiP0kryzja LEWACTWA P0raza !!!
Avatar
poker / 4 października 2020 r. o 10:37
-3
Towarzysz pt."Opusdei" przez zapomnienie, że to nie czysto sowiecka propaganda, a pisze w polskojęzycznym Sztandarze Ludu, oprócz tego, że o sobie pisze "my", to jeszcze używa rusycyzmów w wypowiedziach. A tak niedawno biedaczek męczył się z j.polskim bełkocząc o semiotyce i innych ***rellach. Brawo towarzyszu! Komitet centralny będzie z was dumny
Avatar
OPUSDEI / 4 października 2020 r. o 01:31
+11
Prymitywna zemsta lewackich środowisk za odwagę przyznania się do wiary katolickiej spowodowała lawinę ośmieszających miasto i mieszkańców, artykułów.
 Toż to prawicznych katolików w Polsce jest prawie 40 milionów. Czyżby te miliony bogobojnych katolików nie potrafiło "odśmieszyć" Kraśnika? Zasypać internet prawilną niememową propagandą? Użyć TVPiS do rozreklamowania Kraśnika tak jakby tam sobie proboszcz zażyczył? LOL.  Kraśnik to symbol upadku na własne życzenie.
Avatar
OPUSDEI / 3 października 2020 r. o 19:36
0
Pani doktor z całym szacunkiem, ale nie powiedziała Pani najważniejszego, czyli tego że Kraśnik uderzył konkretnie o semiotykę. Blogosfera, anonki i internauci nie wybaczają i nie litują się. Jeśli jest możliwość to internauci nie zawahają się jej wykorzystać. I tu wchodzi semiotyka, w bardzo prosty sposób Kraśnik stał się symbolem, symbolem czegoś czego w naszym języku nie było do końca zdefiniowanego.  Kraśnik stał się symbolem zapalczywości, która w imię swoich interesów, wywołuje lawinę pod którą ginie. Radni w liczbie 11 osiągnęli pyrrusowe zwycięstwo, wprowadzając uchwały takie jakie sobie zamarzyli, i wprowadzili swoją społeczność na ścieżkę dewastacji. Ryzykując dobre imię nie tylko swoje prywatne ale i całej społeczności. Kraśnik stał się ofiarą na własne życzenie, stał się symbolem zderzenia z rzeczywistością. Działania na niekorzyść nie tylko własną, ale i dziesiątek tysięcy innych ludzi. Radni chcieli jawić się jako zwycięzcy, obrońcy życia, i kultury chrześcijańskiej, pełen fundamentalizm, gloria  i chwała. Zderzyli się, przelicytowali. To na czym od tygodnia pracują anonki, to nadanie kształtu semiotyce Kraśnika, kształtu i przywiązania tego do stref wolnych od LGBT i 5G, i Wifi. Kraśnik staje się na naszych oczach symbolem. Co z tego, że negatywnym? Wpisze się w język. Najwyżej nic nie ugra w następnych rozdaniach. Anonki kibicują porażce Kraśnika, nikomu globalnie Kraśnika nie jest szkoda. Kraśnik to symbol upadku na własne życzenie.
Pani doktor z całym szacunkiem, ale nie powiedziała Pani najważniejszego, czyli tego że Kraśnik uderzył konkretnie o semiotykę. Blogosfera, anonki i internauci nie wybaczają i nie litują się. Jeśli jest możliwość to internauci nie zawahają się jej wykorzystać. I tu wchodzi semiotyka, w bardzo prosty sposób Kraśnik stał się symbolem, symbolem czegoś czego w naszym języku nie było do końca zdefiniowanego.  Kraśnik stał się symbolem zapalczywości, która w imię swoich interesów, wywołuje lawinę pod którą ginie. Radni w liczbie 11 osiągnęli py... rozwiń
Avatar
TECZOWY_ZSL / 3 października 2020 r. o 19:22
-5
Tej Pani drwiącej z obaw mieszkańców proponuję zamieszkać pod Nadajnikiem 5G - zobaczymy, czy się zgodzi :)
Avatar
NosiłWilkRazyKilka / 3 października 2020 r. o 19:19
+23
Kazimierz Choma (kandydat PiS na burmistrza) oraz Wojciech Wilk obiecywali w kampani tańszą wodę. Mają bezwzględną większość w radzie, mogą bez problemu obniżyć ceny wody. Niestety jak tu obniżyć ceny gdy zatrudnia się swoich partyjnych kolegów. Za Włodarczyka było 5 członków rady nadzorczej a wystarczy trzech, obecna „ dobra zmiana „ zmieniła na sześciu ( po 2 tyś na głowę) Nowe etaty „dyrektorów” i „expertów” - hipokryzja, politykierstwo i obłuda. Obecny układ nie dość, że nic dla miasta nie zrobił to tylko zadłużył, skompromitował i ośmieszył Kraśnik....
Kazimierz Choma (kandydat PiS na burmistrza) oraz Wojciech Wilk obiecywali w kampani tańszą wodę. Mają bezwzględną większość w radzie, mogą bez problemu obniżyć ceny wody. Niestety jak tu obniżyć ceny gdy zatrudnia się swoich partyjnych kolegów. Za Włodarczyka było 5 członków rady nadzorczej a wystarczy trzech, obecna „ dobra zmiana „ zmieniła na sześciu ( po 2 tyś na głowę) Nowe etaty „dyrektorów” i „expertów” - hipokryzja, politykierstwo i obłuda. Obecny układ nie dość, że nic dla miasta nie zrobił to tylko zadłużył, skompromitował i ośmie... rozwiń
Avatar
annonim / 3 października 2020 r. o 18:49
+11
Wystarczy zamiast 5G powiedzieć 5+ i będzie OK.
Avatar
poker / 3 października 2020 r. o 18:30
-18
Prymitywna zemsta lewackich środowisk za odwagę przyznania się do wiary katolickiej spowodowała lawinę ośmieszających miasto i mieszkańców, artykułów. Całkowicie zgadzam się z rozmówczynią: "Na to, że taki obraz został wykreowany złożyły się zarówno działania władz – Rady Miasta, a także działania mediów i podmiotów związanych z mediami - mówi dr hab. Katarzyna Radzik-Maruszak z Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS". I to są właśnie te "podmioty" związane z mediami: DW i jego mocodawcy.
Zobacz wszystkie komentarze 15

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Warto robić coś dla innych. Stanisław Santarek o Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Lublina
Magazyn

Warto robić coś dla innych. Stanisław Santarek o Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Lublina

Jest twarzą Lublina. Od blisko 30 lat Stanisław Santarek jako przewodniczący Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Lublina ze współpracownikami i wolontariuszami z powodzeniem zbiera pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków i rzeźb na najstarszej nekropolii w mieście. – Moje możliwości są już na wyczerpaniu. Na początku maja będę obchodził 90. urodziny. Najwyższy czas żeby ktoś mnie zastąpił.

Zawodnik Pol-Inowex Skarpy Lublin mistrzem Polski juniorów we wspinaczce sportowej na czas

Zawodnik Pol-Inowex Skarpy Lublin mistrzem Polski juniorów we wspinaczce sportowej na czas

Zawodnik Pol-Inowex Skarpy Lublin Jan Tkaczyk został mistrzem Polski juniorów we wspinaczce na czas. W weekend razem z klubowymi kolegami i koleżankami startował na zawodach w Gliwicach

ŁKS Łazy – Bad Boys Zastawie 3:2. Grała bialska klasa okręgowa

ŁKS Łazy – Bad Boys Zastawie 3:2. Grała bialska klasa okręgowa

ŁKS Łazy przegrywał już 1:2 z Bad Boys Zastawie. Ostatecznie zwyciężył 3:2 zdobywając kolejne bramki w końcówce. Trzecie trafienie dla gospodarzy to gol samobójczy gości

Powiślak Końskowola i Górnik II Łęczna odrabiają zaległości, czyli mecz i szybki rewanż

Powiślak Końskowola i Górnik II Łęczna odrabiają zaległości, czyli mecz i szybki rewanż

Nietypowa sytuacja w grupie pierwszej. Powiślak Końskowola i Górnik II Łęczna w przeciągu ośmiu dni dwa razy powalczą ze sobą o punkty. Pierwsze z zaległych spotkań obu ekip odbędzie się już we wtorek o godz. 14.30

Budżet obywatelski Lublina. Wierzący głosują, zawiedzeni bojkotują

Budżet obywatelski Lublina. Wierzący głosują, zawiedzeni bojkotują

Tylko do środy włącznie można głosować na projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego na rok 2021.

Nowe muzeum w Lublinie. Rozbudowa pod ziemią
galeria

Nowe muzeum w Lublinie. Rozbudowa pod ziemią

Jest oficjalny wniosek o zmianę sposobu użytkowania zabytkowego budynku przy pl. Litewskim 3, gdzie mieścił się do niedawna Wydział Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej.

Drogeria internetowa czy stacjonarna - gdzie korzystniej zrobić zakupy?

Drogeria internetowa czy stacjonarna - gdzie korzystniej zrobić zakupy?

W ostatnim czasie branża kosmetyczna w Polsce rozwija się wyjątkowo prężnie. Dodatkowo coraz więcej Polaków decyduje się na zakupy online, szczególnie w czasie epidemii koronawirusa, kiedy dostępność sklepów stacjonarnych jest ograniczona. W rezultacie na rynku powstaje coraz więcej drogerii online. Dowiedz się, jak wybrać odpowiednią dla siebie

Nie tylko kościoły. Ktoś wymalował biura polityków PiS w Białej Podlaskiej
film

Nie tylko kościoły. Ktoś wymalował biura polityków PiS w Białej Podlaskiej

Wulgarne napisy na budynku i rozlany wosk na szybach. Ktoś w ten sposób zdewastował siedzibę biur polityków Prawa i Sprawiedliwości w Białej Podlaskiej. Policja poszukuje sprawców.

Ogniwo Wierzbica – Unia Rejowiec 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

Ogniwo Wierzbica – Unia Rejowiec 2:2. Wyniki chełmskiej klasy okręgowej

W 11. kolejce konto punktowe on pełną pulę powiększyły Orzeł Srebrzyszcze, Znicz Sieniowa Różana i Brat-Cukrownik Siennica Nadolna

W co warto inwestować?

W co warto inwestować?

Wysoka inflacja, przekraczająca w Polsce 3%, a przy tym bardzo niskie, niewiele przekraczające 0% oprocentowanie lokat bankowy powoduje, że każdy kto ma jakieś oszczędności musi sobie zadać pytanie w co warto inwestować. Odpowiedź jest prosta jak nigdy dotąd.

Chełm. Złodziej chciał przechytrzyć czytnik kodów kreskowych

Chełm. Złodziej chciał przechytrzyć czytnik kodów kreskowych

Policja zatrzymała 31-latka, który w markecie budowlanym zamieniał kody kreskowe na produktach. Droższe rzeczy chciał kupić za niższą cenę. Jak wpadł?

"Rząd zamyka oczy". Jacek Bury o pomocy dla przedsiębiorców

"Rząd zamyka oczy". Jacek Bury o pomocy dla przedsiębiorców

O wdrożenie pakietu pomocowego dla przedsiębiorców z zamykanych w związku z pandemią branż apeluje lubelski senator Koalicji Obywatelskiej Jacek Bury. - Tego wszystkiego nie ma. Rząd zamyka oczy i uważa, że skoro przedsiębiorcy otrzymali pomoc wiosną, to teraz już jej nie potrzebują – twierdzi polityk.

Siatkarki Tomasovii i AZS AWF Biała Podlaska liderami w swoich grupach

Siatkarki Tomasovii i AZS AWF Biała Podlaska liderami w swoich grupach

Udany weekend naszych drużyn. W przeciągu zaledwie dziewięciu dni cztery mecze rozegrała Tomasovia. I wszystkie rozstrzygnęła na swoją korzyść. W niedzielę pokonała w Proszowicach Pogoń 3:1. Dzięki temu niebiesko-białe wskoczyły na pierwsze miejsce w tabeli grupy czwartej. A w drugiej fotel lidera objęła inna z naszych ekip – AZS AWF Biała Podlaska.

Puławy, Biłgoraj, Zamość. Zmarły trzy osoby i wszystkie z chorobami współistniejącymi

Puławy, Biłgoraj, Zamość. Zmarły trzy osoby i wszystkie z chorobami współistniejącymi

Sanepid informuje o śmierci trzech pacjentów. Najmłodszy miał 59 lat a najstarszy 84.

Koronawirus. W poniedziałek mniej zachorowań, ale lubelskie na 4. miejscu w kraju

Koronawirus. W poniedziałek mniej zachorowań, ale lubelskie na 4. miejscu w kraju

– Mamy 10 241 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem – informuje Ministerstwo Zdrowia. To mniej niż w ostatnich dniach.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.