Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

6 czerwca 2007 r.
16:34
Edytuj ten wpis

Masażysta, który głaszcze na zdrowie

0 0 A A

Najpierw był stażystą w teatrze Jerzego Grotowskiego. Potem zafascynował się ks. prof. Włodzimierzem Sedlakiem.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Teraz jest masażystą, którego uwielbiają kobiety. W czasie jednego zabiegu potrafi pięć tysięcy razy pogłaskać ciało pacjenta. Na życzenie robi kobietom leczniczy masaż piersi. Jego autorska metoda robi w Polsce karierę, a on sam ma szansę doczekać się pracy doktorskiej... na KUL.

W ogólniaku interesował się wielkimi jak szafa komputerami "Odra”. Kiedy skończył politechnikę na wydziale elektrycznym, zachwycił się książką "Bioelektronika”, autorstwa ks. prof. Włodzimierza Sedlaka z KUL.
- Białkowe półprzewodniki i drgająca na ich rusztowaniu bioplazma, składająca się z jonów, elektronów i fal elektromagnetycznych. Sekrety biopola. Ruszyło mnie - wspomina Jerzy Czerny, twórca autorskiej metody masażu leczniczego, który od kilku miesięcy prowadzi w Lublinie warsztaty.

Teatr na stawy

W 1981 roku pojechał do Wrocławia na staż. Zajęcia poprowadził Ryszard Cieślak, najważniejszy aktor w Teatrze Grotowskiego.
- To był szok. Godzinami uczyliśmy się, jak rozgrzać mięśnie i stawy, żeby zacząć trening aktorski. Po setkach godzin ćwiczeń pot lał się na deski podłogi strugami. Dziś wiem, że podstawą zdrowego ciała są ruchome, sprawne stawy. Potem mięśnie - mówi Czerny.
Szczupły, smagła twarz, silne ręce.
- Po stażu u Grotowskiego zacząłem pracę na etacie. Najpierw jako instruktor w domach kultury, potem w branży ekologicznej. Pracowałem, urósł mi brzuch. Przeraziłem się. Założyłem dwa polary i zacząłem ćwiczyć. Po kilka godzin dziennie, jak u Grotowskiego. Zrzuciłem brzuch, odzyskałem figurę - śmieje się Czerny.

Sedlak na zastój energii

Po teatrze przyszła fascynacja teorią bioelektroniki ks. prof. Włodzimierza Sedlaka z KUL.
- Przeczytałem jedno zdanie: W całej przyrodzie jest jakiś szyfr, od którego klucz rzucił Bóg w przepaść... najłatwiej zatem obserwować, badając przyrodę na klęczkach. Zacząłem czytać o biopolu. Sedlak pisał, że człowiek podlega tym samym prawom co wszechświat. W ciele człowieka zachodzą skomplikowane procesy przewodzenia elektronowego, fotonowego, jonowego i półprzewodnikowego. Na powierzchni ciała gromadzą się ładunki elektryczne, które mają wpływ na krążenie życiodajnej energii.
Po Sedlaku zaczął interesować się medycyną chińską, poznał dr Wiesławę Stopińską, autorkę książki "Medycyna między Wschodem a Zachodem, czyli sztuka leczenia - przewodnik dla pacjentów i lekarzy”.
Stopińska zrobiła pierwszy w Polsce doktorat z medycyny chińskiej.
- Nauczyłem się o dniej, że wszystkie choroby i dolegliwości powstają na skutek zastojów chi, krwi i płynów w organizmie. Aby wyleczyć choroby, trzeba opanować jej przyczynę, czyli zlikwidować zastój. Choroba wychodzi z wewnątrz na zewnątrz. Choroba schodzi z góry w dół - tłumaczy Czerny.

5000 tysięcy pogłaskań

Sedlak plus medycyna chińska dały podstawy pod naukowe uzasadnienie tego, co robi Czerny.
- W naczyniach tętniczych i żylnych płynie krew, w limfatycznych - limfa. Płyny zawierają jony o stężeniu zbliżonym do fizjologicznego roztworu soli kuchennej. Przy niczym niezakłócanej polaryzacji będą pobudzane do przepływu przez występujące na powierzchni naczyń ładunki. Zmiana polaryzacji powoduje zastój krwi lub limfy. Kiedy na powierzchni skóry pojawią się ładunki dodatnie, zacznie ona przyciągać ujemnie naładowane resztki kwasowe. W ten sposób dochodzi do obrzęków i zastojów limfatycznych. Ponieważ tłuszcze mają małe przewodnictwo elektryczne, w tym miejscu następuje spowolnienie przepływu chi - pisze Iwona Mroczek-Drozd, która bada teorię Czernego.
Co wynika z tej teorii?
Czerny tłumaczy to tak: Najpierw muszę zdjąć z ciała ludzkiego niepożądane ładunki. Delikatnie głaszczę, muskam ciało, strzepuję ładunki na ziemię. Głaszczę od głowy przez tułów, do palców nóg. Od głowy, przez barki do palców rąk. Rozluźniam mięśnie i stawy. Trwa to godzinę. Potem wykonuję drenaż limfatyczny.

Drenaż

Po zdjęciu ładunków dodatnich z ciała, masażysta uzyskuje stan rozluźnienia skóry.
Następnie delikatnie wciera oliwkę i przystępuje do drenażu
limfatycznego.
• Co to takiego?
- Przesuwam pod skórą limfę w kierunku węzłów chłonnych. Robię to do momentu, kiedy skóra robi się niezwykle gładka, miękka i jedwabista.
• Po co?
- Drenaż limfatyczny polega na stymulacji układu limfatycznego poprzez specjalistyczne ruchy powodujące udrożnienie i przepychanie limfy. Zmniejsza zastoje limfatyczne oraz wysięki, wspomaga prawidłową wymianę składników przemiany materii, usuwa szkodliwe substancje powstałe w wyniku przemiany materii, oczyszcza organizm z toksyn i wzmacnia jego odporność - tłumaczy masażysta i zaraz dodaje, że drenaż usuwa zastoje energii.

Na haluksy i ładne piersi

Masuje zawodowo siedem lat.
Od momentu, kiedy pomógł Annie B., która wpadła pod pociąg i doznała bardzo poważnych obrażeń prawej ręki i prawej połowy klatki piersiowej.
- Trwałemu uszkodzeniu uległa część węzłów chłonnych, w których kilka miesięcy po wypadku pojawiły się zmiany nowotworowe. Chore węzły usunięto, zaburzenia w odpływie limfy spowodowały obrzęki ręki. Lekarze widzieli jeden ratunek: amputację. Wziąłem ją w swoje ręce. Dziś jest zdrowa, świetnie wygląda i ma oczywiście obie ręce - mówi Czerny.
Czerny skutecznie likwiduje haluksy. Twierdzi, że ich przyczyną są zastoje na 4 meridianach nożnych: śledziony, trzustki, żołądka, wątroby i nerki kończących się wokół dużego palucha stopy. W autorskim masażu terapia haluksów polega na, uruchomieniu stawu, na którym powstały haluksy, możliwe szerokim rozsunięciu palucha od pozostałych palców poprzez włożenie specjalnych wkładek. Po kilkunastu zabiegach jest po sprawie.
Czerny robi też kobietom profesjonalny masaż piersi.
- Na zachodzie to normalka, u nas jeszcze budzi kontrowersje - wyjaśnia masażysta. - Ja robię to zgodnie ze sztuką. Wie pan jak zachowuje się kot, kiedy usiądzie na kolanach... Delikatnie ugniata poduszkami łapek. Kotkuje. Też tak robię.

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium