Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

1 marca 2007 r.
14:59
Edytuj ten wpis

Natura kontra infrastruktura

0 0 A A

Od kilku tygodni trwa desperacka walka ekologów o uratowanie Doliny Rospudy. Zieloni mają silne wsparcie w Komisji Europejskiej, która jasno stawia sprawę:

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
budowa obwodnicy Augustowa na terenie torfowisk chronionych unijnym programem Natura 2000 jest bezprawna. Lotnisko w Świdniku też jest w tym programie. Choć wszyscy zgadzają się, że nie ma przyrodniczych podobieństw między Rospudą a Świdnikiem, to wymogi formalne pozostają takie same. Będziemy musieli je spełnić, a historia z Rospudą na pewno nam w tym nie pomoże.

Budowa obwodnicy Augustowa miała ruszyć w ubiegłym miesiącu. Ale już pod koniec 2006 Komisja Europejska zaapelowała do polskich władz o wstrzymanie budowy trasy, która, zgodnie z planami miałaby biec przez unikatowe torfowiska doliny rzeki Rospudy. Jednak ani władze, ani mieszkańcy Augustowa nic sobie z tego nie robili. Przygotowania do inwestycji szły pełną parą.
- To było lekceważenie unijnych standardów, do których przestrzegania jesteśmy zobowiązani - ocenia Krzysztof Gorczyca, prezes Towarzystwa dla Natury i Człowieka. - I teraz wszyscy poniesiemy tego konsekwencje, ponieważ Komisja Europejska zobaczyła, że nie można z nami postępować po partnersku.
A na przychylności unijnego komisarza ds. środowiska powinno nam zależeć jak nigdy.

Jedyne takie susły

Obszar trawiastego lotniska w Świdniku został włączony do sieci unijnych obszarów chronionych w ramach programu Natura 2000 w 2004. Wszystko za sprawą susłów perełkowanych, których unikatowa kolonia została przesiedlona do Świdnika w latach 70. i 80. z Zamojszczyzny. Na początku było ich kilkadziesiąt, dziś naukowcy szacują, że w Świdniku żyje ich ponad 9 tys. Zamieszkują obszar 78 ha, z czego 22 ha wchodzi na teren, który będzie potrzebny pod budowę pasa startowego.
- Ochrona obszaru w ramach sieci Natura 2000 nie wyklucza jego gospodarczego wykorzystania - przekonuje Krzysztof Grabczuk, członek Zarządu Województwa Lubelskiego. - A budowa lotniska jest dla nas przedsięwzięciem priorytetowym. Zrobimy wszystko, żeby spełnić wymagania Unii.
Zarząd Województwa mówi jednym głosem z władzami Świdnika oraz spółki Port Lotniczy Lublin. Powołuje się na Ustawę o ochronie przyrody z 2004 roku, która wskazuje, jakie musimy spełnić warunki, by na obszarze Natury 2000 powstało lotnisko. Jest to przede wszystkim wymóg nadrzędnego interesu publicznego i zagwarantowanie "właściwej kompensacji przyrodniczej”, niezbędnej do zapewnienia "spójności i właściwego funkcjonowania sieci obszarów Natura 2000”. W przypadku gatunków priorytetowych (jak susły perełkowane), oprócz zgody wojewody na inwestycję potrzebna jest opinia Komisji Europejskiej.

Skompensujemy

5-osobowy zespół naukowców z UMCS kończy już ekspertyzę oceniającą warunki życia susłów w świetle zagrożeń, wynikających z budowy portu lotniczego. Dowodzi w niej, że budowa lotniska w żaden sposób nie zagrozi populacji susłów. Dokument ma być przedstawiony Komisji Europejskiej.
- Możliwe jest skuteczne przesiedlenie i odtworzenie części kolonii susła poza terenem lotniska. Będzie to wymagana przez przepisy kompensata przyrodnicza. To podstawowy argument dla Komisji Europejskiej, by pozytywnie zaopiniowała rozpoczęcie budowy lotniska na tym terenie - twierdzi dr Stefan Męczyński, który od ponad 40 lat zajmuje się ochroną gatunku susła perełkowanego.
Susły mają zostać przesiedlone na lotnisko w Radawcu (ok. 2300 susłów) i do Rezerwatu Gliniska na Zamojszczyźnie (ok. 300 susłów). Zdaniem biologów, warunki dla susłów są tam idealne: wystarczy systematyczne koszenie i przygotowanie norek, by zwierzęta nie czuły się zagubione po przesiedleniu.
Reszta kolonii pozostanie na 56 ha lotniska. Od terenu budowy zwierzęta zostaną odgrodzone specjalnym płotem, który będzie zdjęty po zakończeniu budowy. Wtedy susły będą mogły zasiedlać tereny włączone do lotniska. - Kolonia będzie się rozrastać. To kolejny element kompensacyjny wymagany przez Unię - przekonuje Ryszard Styka, biolog z UMCS.

Może być pod górkę

Tyle że o przychylność UE po hecy z Rospudą może być trudno.
- Nie pomoże nam ta cała awantura - zgadza się dr Męczyński. - I nie rzecz w analogiach przyrodniczych, bo o tych w ogóle nie ma mowy. W Rospudzie mamy do czynienia z unikatowymi torfowiskami, których w żaden sposób nie da się odtworzyć. My naszą kolonię odtworzymy i będzie się ona rozrastać. Jednak teraz Komisja Europejska nie ma o Polsce najlepszego zdania, jeśli chodzi o respektowanie prawa.
- Ekolodzy nawet nie będą musieli protestować, bo Unia zrobi za nas całą robotę - dodaje Krzysztof Gorczyca.
- Co z tego, że nie ma podobieństw przyrodniczych? Procedury są analogiczne. Bruksela już nieraz pokazała, że jest zdolna do radykalnych kroków wszędzie tam, gdzie chodzi o ochronę obszarów Natury 2000. I jeszcze może się okazać, że trzeba będzie z powrotem wrócić do Niedźwiady.
Takiej możliwości nie biorą oczywiście pod uwagę ani władze województwa, ani kierownictwo spółki, która ma wybudować lotnisko w Świdniku.
- W Świdniku będzie lotnisko! Zgodnie z prawem - mówi kategorycznie Karol Ścibior, prezes spółki Port Lotniczy Lublin. - Jesteśmy merytorycznie przygotowani, żeby dowieść Unii, że lotnisko to dla nas sprawa nadrzędnego interesu publicznego. I oczywiście udowodnić, że przy tej inwestycji nie straci kolonia susłów.

Koniec tej wojny!


Pomoc w przekonaniu Unii do lotniska w Świdniku deklarują władze.
- To nasza wspólna sprawa i na pewno nie będziemy chować głowy w piasek w negocjacjach z Komisją Europejską - mówi Krzysztof Grabczuk. - Uważam też, że nasi ekolodzy całą swoją energię powinni skierować na pomoc przy przesiedlaniu susłów. Pokazalibyśmy w ten sposób całej Europie, że jesteśmy narodem cywilizowanym.
- Krok po kroku będziemy realizować wszystkie wymagane procedury. Nikt nam nie zarzuci łamania unijnego prawa. I w naszym przypadku na pewno nie będzie potrzebne żadne referendum - twierdzi Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika.
A dr Męczyński dodaje: Na szczycie Ziemi w Rio de Janeiro została przedstawiona zasada zrównoważonego rozwoju: przyroda nie może hamować gospodarki, a gospodarka nie może niszczyć przyrody. Pora znaleźć kompromis. Oczywiście wszędzie tam, gdzie jest on możliwy. A w Świdniku jest.

Pozostałe informacje

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Jak poprawić bezpieczeństwo na ulicy Roztocze? Miasto rozważa spowolnienie ruchu

Mieszkańcy dzielnicy Węglin Południowy domagają się zmian na ulicy Roztocze, która – ich zdaniem – stała się miejscem o zwiększonym ryzyku dla pieszych i kierowców. W odpowiedzi na ich apele radni Anna Glijer i Jarosław Pakuła skierowali do prezydenta miasta interpelację w sprawie poprawy bezpieczeństwa w tej lokalizacji.

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Promocja zbioru legend w Janowskim Ośrodku Kultury

Kilkadziesiąt osób pojawiło się 5 grudnia w Janowskim Ośrodku Kultury na promocji Najpiękniejszych legend ziemi janowskiej. Zbiór autorstwa Angeliki Moskal opublikowało Wydawnictwo Regis. Ilustracje do książki wykonała Agnieszka Adamik.

Chełm nie poddaje się i zamierza wywalczyć sprawiedliwość przed sądem, aby Muzeum Ofiar Rzezi Wołyńskiej mogło powstać.

Spór o Muzeum Rzezi Wołyńskiej – czy projekt doczeka się realizacji?

W Chełmie miało powstać pierwsze muzeum w Polsce poświęcone wołyńskiemu ludobójstwu. Projekt został wstrzymany przez wycofanie się resortu kultury z finansowania inwestycji, jednak nowe deklaracje Ukrainy rzucają inne światło na przyszłość przedsięwzięcia.

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja
DO ŚLUBU Z DZIENNIKIEM
film

Nie ma brzydkiej sali, jest źle dobrana dekoracja

W dzisiejszym odcinku zapytaliśmy wedding plannerki o trendy w nadchodzącym sezonie ślubnym 2025. Jakie dekoracje najlepiej pasują do Pary Młodej? Czym kierować się przy ich wyborze? Sprawdźcie sami!

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Kalesony, a może kombinezon pilota? Wojsko proponuje nietypowe pomysły na prezenty

Agencja Mienia Wojskowego zaprasza na przedświąteczne zakupy. Można zaopatrzyć się w zimowe kalesony i inne „pakiety przetrwania”.

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

Samowolnie opuścił SOR w Lublinie. Teraz pana Andrzeja szuka policja

42-latek samowolnie opuścił szpital w Lublinie. Teraz poszukuje go policja.

zdjęcie ilustracyjne

Trudny piątek na drogach. Rolnicy zorganizują protesty na dwóch mostach

To będzie trudny piątek na drogach w Lubelskiem. W dwóch miejscach rolnicy organizują protesty.

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Kolejne wyróżnienie dla gracza Startu Lublin

Świetna postawa koszykarzy Startu Lublin podczas meczu z mistrzami Polski - Treflem Sopot doceniona. Courtney Ramey został wybrany MVP 9. kolejki.

Zespół Bayer Full ma wystąpić na Sylwestrze w Chełmie

Telewizja Republika robi Sylwestra w Lubelskiem. Będą gwiazdy disco-polo

W tym roku imprezy sylwestrowe Polsatu czy TVP będą miały konkurencję. Telewizja Republika wkracza do gry i planuje huczne świętowanie w Chełmie.

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Powiat blisko Ukrainy. Lekarz weterynarii każe szczepić koty

Wprawdzie w powiecie chełmskim nie stwierdzono żadnego przypadku wścieklizny, ale powiatowy lekarz weterynarii zdecydował o obowiązkowym szczepieniu kotów. Za niedostosowanie się do poleceń, grozi mandat.

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium